REKLAMA

Turcja. Czego i kogo będzie trzymać się Erdogan?

Poranek Radia TOK FM - Weekend
Data emisji:
2023-06-04 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:32 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Siódm 7 przy MI8 7 przepraszam bardzo przy mikrofonie Anna Piekutowska zaczęło się kolejne 5 lat z rdanem w Turcji wczoraj prezydent został zaprzysiężony po tym, jak tydzień temu wygrał wybory z wynikiem 52% w drugiej turze i został zaprzysiężony w obliczu wielu wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych w tym zniszczonej gospodarki presji. Jeśli chodzi o syryjskich uchodźców, o potrzebę odbudowę poniszczycielskim trzęsieniu ziemi w lutym, które zabiło 50 000 osób i zrównało z ziemią całe miasta na południu kraju, a o to jaka będzie to kadencja zapytam dr. Konrada zasztofta z zakładu islamu Europejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego dzień dobry, panie doktorze.
Dzień dobry.
Erdoant zaczął od odwiedzenia muzeum ataczurka, czyli nadal jest ten silny mit, z którego czerpie prezydent.
No tak to to twierdzenie, że erdon stworzył Turcję, która jest przeciwieństwem tego tej Turcji, która, którą stworzyła ta turk, no to jest przesadne tak, bo rzeczywiście, jakby ta symbolika odwołująca się do dziedzictwa Republiki, ona jest kontynuowana przez rdoana, zwłaszcza po 2016 roku, czyli po tej nieudanej próbie puczu i obalenia jego władzy erduan bardzo odwołuje się do tych wartości kemaalistowskich. Tak to by tak to bym nazwał i no to działa w tym sensie, że no doszło do takiego Sojuszu jego islamistycznej partii ze środowiskiem nacjonalistycznym partii ruchu nacjonalistycznego. I rzeczywiście no od 2015 roku ten Sojusz wygrywa wszystkie wszystkie wybory. No w związku z tym myślę, że to będzie kontynuowane, tak więc ta taka bardzo twarda właśnie nacjonalistyczna polityka w odniesieniu do Syryjczyków do Kurdów również do mniejszości kurdyjskiej. Ta wczorajsza nominacja nowego ministra spraw zagranicznych Hakana fidana, który wcześniej był szefem wywiadu tureckiego, no też pokazuje taki taki trend do takiej sekurtyzacji polityki w tym w tym przypadku polityki zagranicznej.
Czyli Hakan fidan na tym stanowisku oznacza jeszcze bardziej radykalne stanowisko Turcji w takich sprawach, jak właśnie syryjcy uchodźcy czy chociażby np. sprawa na to?
No jest to myślę taki sygnał dla i wewnętrznie do społeczeństwa tureckiego i na zewnątrz, że ta twarda linia będzie kontynuowana. Tak, że tutaj żadnych zmian nie będzie, czyli znowuż można się spodziewać różnych operacji przeciwko Kurdom w syriku w PKK w w północnym Iraku w irackim Kurdystanie. Rzeczywiście również tej ta kwestia uchodźców syryjskich. No to jest coś ta ta niechęć do uchodźców czy wręcz taki otwarty antagonizm to jest coś, co zresztą no nie charakteryzuje wyłącznie wyborców erdoana, ale także był to główny postulat jego kontrkandydata w wyborach kilicz. Darou to sprawa do prowadzenia do powrotu uchodźców syryjskich do do Syrii. Tak tutaj opozycja z tym się całkowicie zgadza, więc te nacjonalistyczne tony one dominują.
Pan mówi, że będzie bez zmian raczej w polityce zagranicznej, ale mogą być zmiany w polityce gospodarczej, dlatego że na ministra gospodarki został nominowany metr szymiszek, który znany jest z tego, że my bardziej konwencjonalne podejście do gospodarki niż ostatnie działania premiera prezydenta rdoana, który pomimo tego, że była gigantyczna inflacja, a cały czas obniżał stopy procentowe.
To jest zgoda, więc to jest też taka bardzo symboliczna nominacja, tak, bo też jest to taka bardzo wyrazista. Figura podobnie jak kakanfidamy mech metrimszek. No właśnie znany jako jako zwolennik tej tej tradycyjnej czy ortodoksyjnej go podejścia do gospodarki w tym sensie, że no jest to sygnał, że będzie odejście od tej od tej polityki niskich stóp procentowych, tak, która charakteryzowała polityk erdona w ostatnich latach, czyli no można powiedzieć, to w panu panu Bogu świeczkę diabło ogarek. Tak w polityce zagranicznej polityce bezpieczeństwa pójście w jeszcze bardziej twardą taką linię. Tu z kolei taki sygnał, że w polityce gospodarczej będą będą zmiany.
No to jest konieczne, bo jest gigantyczny kryzys.
To jest konieczne, bo kryzys jest no prowadzi Turcję gospodarkę turecką do do do katastrofy, więc pewnie tutaj rdoan jakoś jednak zdaje sobie, zdaje sobie z tego sprawę i stąd tego rodzaju posunięcie, ale tak jak mówię zrównoważony, jeszcze bardziej takim twardym, tonem w sprawach bezpieczeństwa sprawach polityki zagranicznej.
No i ciekawe, na ile szymiszek będzie mógł realizować swoje pomysły, bo jednak ton stara się też dominować nad swoim gabinetem.
No tak, to tutaj to jest oczywiście w tej chwili nie jest jasne tak, na ile on będzie działał autonomicznie. No przypomnę, że w Turcji prezydent jest to jest po prostu szefem rządu. Tak nie ma w Turcji stanowiska premiera, tak także tutaj jest jego bezpośrednim, będzie bezpośrednim przełożonym ministra szimszaka.
Prezydent też wczoraj zwrócił się do narodu, tam padło coś ciekawego?
No myślę, że tutaj raczej, bo w tych pierwszych jego wypowiedziach tak po po zwycięstwie wyborczym. No nie powiedziałbym, że one były takie koncyliacyjne. Wczoraj to było już takie bardziej może stonowane, natomiast no ja bym się nie spodziewał, żeby, żeby rdan był w tej chwili taki koncyliacyjny w najbliższych miesiącach, bo tak naprawdę w przyszłym roku mamy kolejną kolejne wybory, więc wkrótce już się rozpocznie kolejna kampania wyborcze. Mam tu na myśli wybory wybory lokalne samorządowe.
No właśnie, a przecież w 2 najważniejszy.
Kontynuowana w moim przekonaniu.
W 2 największych miastach rządzi opozycja, więc rozumiem, że tym najbliższymjest to, erdona żeby przejąć te władze już całkowicie totalnie.
No oczywiście, tak, zwłaszcza, zwłaszcza z tambów, gdzie swego czasu od sam był numerem stambu i no jest to jego miasto, skąd się wywodzi, więc to jest to jest jego cel numer nr 1, więc ta kampania przed wyborami samorządowymi. No ona może być no równie zaciekła, jeśli nie bardziej zaciekła niż ta ta obecna przed wyborami prezydenckimi parlamentarnymi i tak jak mówię, spodziewam się kontynuowania tej polityki polaryzacji i no wskazywania właśnie na tego wewnętrznego i zewnętrznego wroga. No bo po prostu to działało do tej pory, dlatego myślę, że herdoan będzie się tego trzymał.
Może wczoraj był taki koncyliacyjny, dlatego że patrzyły na niego oczy wielu zagranicznych dygnitarzy, którzy przybyli na zaprzysiężenie w tym sekretarz generalny na to i Karl bilt, czyli były premier Szwecji, oni chyba przyjechali po to, żeby wywierać trochę nacisk, żeby Turcja wycofała sprzeciw wobec członkostwa Szwecji w Sojuszu.
Oczywiście, tak, zgadzam się i tutaj no berdon przy tym całym no w swoim radykalnym stanowisku czy wręcz no tym antagonizmie, który powstał w ostatnich latach między między Ankarą i znaczy przez między dzięki polityce rdo, a na w relacjach z Zachodem. No jednocześnie on też tych tych relacji nie chce całkowicie zniszczyć tak i to jest wiele kwestii, które są dla niego ważne tak w tej chwili np. sprawa kupna w 16 od Stanów.
Rzeczywiście to się bezpośrednio z tym wszystkim wiąże.
Rdoan też chce coś coś coś ugrać ta kwestia członkostwa w Szwecji. No to jest świetny świetny na argument do negocjacji po prostu.
A co z opozycją czy zaczęły się rozliczenia jakieś przegrupowania po tej porażce?
No tak w tej Kemal kilizerolu jest rzeczywiście w ogniu krytyki, więc no tak to te zmiany na pewno będą. Pytanie jest czy ta koalicja tak, która opozycyjna koalicja 6 partii, na ile ona czy w ogóle ma szansę przetrwać. Przypomnę, że to te partie no reprezentowały bardzo różne nurty tak nacjonalistytyczne islamistyczny czy kamemalisczna Partia Republikańska samego pigdaro rolu czy inneni politycy, którzy wcześniej współpracowali z redoannem, jak jak dawutolu, więc tutaj to bardzo taka złożona złożona struktura. No pytanie czy oni będą w stanie współpracować dalej obawiam się, że może być to trudne tak, ale na pewno jest to konieczne, jeżeli w ogóle opozycja chce coś osiągnąć, zwłaszcza biorąc pod uwagę te przyszłoroczne wybory samorządowe.
A czy w następnych wyborach prezydenckich myśli pan erdoan dalej będzie startował, dlatego że wg prawa tureckiego to już jest jego ostatnia kadencja.
Tak, ale jest tutaj taka furtka, dlatego że jeśli prezydent doprowadzi do wcześniejszych wyborów, a to w Turcji zawsze są wg tego nowego systemu po 2018 roku. Zawsze to są połączone wybory parlamentarne i prezydenckie, więc jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów, to wtedy ta poprzednia kadencja się, no, że tak powiem kolokwialnie wyzerowuje.
No jest realne zagrożenie, że rzeczywiście tak się wydarzy, o ile on będzie się dalej czuł na siłach, bo już w tej kampanii widać było, że szwankuje mu zdrowie. Bardzo dziękuję. Dr Konrad za to zakładu islamu Europejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał mi państwo o Turcji.
Dziękuję. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK RADIA TOK FM - WEEKEND - ANNA PIEKUTOWSKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA