REKLAMA

Czy każdy, kto nie pójdzie na marsz jest zdrajcą?

Świat się chwieje
Data emisji:
2023-06-04 09:00
Prowadzący:
Czas trwania:
51:59 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Bardzo dobry tekst Iwony szpali w Gazecie wyborczej, który tłumaczy w co gra z nami Kaczyński i PiS strategia PiS wypchnie z gry mniejsze partie pisze Szpala polaryzacja, którą rozkręca PiS. To nie tylko rozgrywka z platformą, ale próba odebrania poparcia Polsce 2050 i PSL owi obietnice 800 plus nie dała pisowi przełomowej premii w sondażach w partii uznali, więc, że przed wakacjami trzeba rozkręcić konflikt maksymalnie spolaryzować scenę i teraz cytat wpis zobaczyli, że 800 plus ich nie poniesie. Skończyło się, więc dotychczasowe paliwo polityczne mówi jeden z polityków opozycji, jest kampania musieli szukać innej emocje, postawili na polaryzację temu właśnie ma służyć ustawa lex Tusk i cytat z drugiej strony barykady, czyli z obozu władzy bardzo charakterystyczne. Cytat ja już go używałem, ale powtórzę. Iwona Szpala, też zresztą go powtarza, Polacy muszą zobaczyć, że jest Polska Kaczyńskiego i Polska Tuska żadnej innej żadne podróby czy trzecie drogi. To jest brutalna walka polityczna, usłyszała wyborcza od polityków obozu władzy w dniu, gdy prezydent podpisał ustawę o komisji lex Tusk, warto sobie zdawać sprawę. Mówię to wszystkim tym najbardziej wzmożonym po tej stronie opozycyjnej, to tym, którzy tam wykrzykują i nakręcają emocje o to chodzi Kaczyńskiemu, żebyśmy się spolaryzowali, dlatego że w spolaryzowanej sytuacji Kaczyński PiS uważaj mają na to badania, że mają większe szanse. Dziś proszę państwa o dwunastej w samo południe marsz Platformy Obywatelskiej marsz Tuska ta sama wyborcza publikuje plakat z Tuskiem Tusk jako kowbo i z filmów samo południe co jest oczywiście nawiązaniem do plakatu z wyborów w osiemdziesiątym dziewiątym roku plakat Tuskiem wyborczej. Pobierz wydrukuj nasz kow, bo jest młody przystojny, kroczy dostojnie i odważnie pisze redakcja, no to się nazywa, dziennikarzstwo to to tożsamościowe brawo koledzy gratuluje. To jest audycja świat się chwie, witam państwa Grzegorz Sroczyński, a dziś w studio są z nami ze mną Dominika sitnicka oko pres dzień dobry i Jacek Gądek, Gazeta PL Witaj Jacku. Dzień dobry. No, to pytanie otwarte na początek dominiko, czego ty się spodziewasz po dzisiejszym?
Marszu, to może tylko jeszcze dodam, takie małe votum separatum, bo oglądaliśmy była tutaj analiza tego plakatu i jednak z Jackiem nie widzimy tej twarze Tuska.
Ja twierdzę, że to jest Tusk. Ja można.
Się jakżność jakiś szczegółów doszukiwać. Na pewno nie jest to prostu 1 do 1 zdjęcia. To.
75% Tuska w Tusk, bo 25% to jest to.
Się spodziewam, kiedy zapowiadałeś, że to będzie plakat dobrze, czego, czego ja się spodziewam dzisiaj po tym dniu, spodziewam się tego, że to będzie duży sukces Platformy Obywatelskiej. Na pewno myślę okej, bo już są wszystkie jakieś takie przewidywania, ile osób się pojawi. Myślę, że to jak organizacyjnie to jest z wielką pompą przeprowadzane i też przygotowują się do tego od tygodni itd. itd. pewnie 100 000 osób będzie widzę też np. po swojej bańce, że to jest coś, co bardzo poruszyło. To pokolenie, późniejsze pokolenie x babibumers itd. wszyscy rodziceności 50 po 40 50 i w górę wszyscy rodzice moich znajomych, o tym gadają od tygodni, że to jest trochę taki powrót do tych marszy kodu z czasów świetności, tak jak tam końcówka 2015 20 i rzeczywiście to jest też no przede wszystkim odpowiadają na to wyborcy i wyborczynie Platformy, ale też nie tylko, że udało się to jakoś tak obrędować jako taki marsz pro demokratyczny. W ogóle też myślę, że to jest ciekawe zjawisko po raz pierwszy w ciągu ostatnich paru lat jednak ruch jakiś taki jakąś taką mobilizację społeczną organizuje odgórnie polityk, tak taki trochę Astro turnk. Tutaj tutaj dochodzi i no to jest Super ciekawe, bo do tej pory był taki problem ze wszystkimi właśnie organizacjami, które się podejmowały takich marszy, że politycy trochę na to tak patrzyli, jak się na tym skeszować. No ale też byli tak i chętnie niechętnie witani i też nie miało to jakiegoś takiego ścisłego przełożenia politycznego nieba, jak przychodziło co do czego to organizacje. to to To jest przykład strajku kobiet, które zaczęły się jakoś tam rozrastać organizować jakieś debaty ustawy, coś tam, ale mijały kolejne miesiące i dużo osób zostało z takim poczuciem no wyszliśmy na te ulice i co, a tutaj jest takie jasne przełożenie, wychodzimy na ulice, bo chcemy, żeby PiS z czez i mamy tutaj bardzo nie wiem wychodzi polityk. Ja spodziewam się, że pewnie zostaną rzucone jakieś obietnice, coś tam zostanie powiedziane takiego mocniejszego, żeby ludzie wyszli z jakimś takim poczuciem sprawczości. No myślę, że to jest socjologicznie ciekawe wydarzenie, że jakby takie odwrócenie tego.
Ale przepraszam, ty nie czujesz obowiązku uczestniczyć w tym marszu i itd. nie.
Wiesz, co jako osoba. Ja jestem dziennikarką, to jest 1 rzecz, ale też jako osoba zaangażowana społecznie.
Przepraszam dziennikarz, ma obowiązek, ale naprawdę Polski przed.
Ale naprawdę nie mam poczucia, żebym, żebym nie myślała ciepło o polskiej demokracji w ciągu ostatnich tylu lat, więc też jeżeli, jeżeli widzę jakieś takie wpisy, kto nie przyjdzie ten jest zapisem to jest i śmieszne i też myślę, że, że straż uwłaczające też jakoś osobom, które naprawdę nie mówię teraz o sobie, ale które naprawdę dużo robią na swoich różnych poletkach. I jakieś takie testowanie ich czy przyjdą, czy nie na marś, który jest jednak marszem politycznym, no to jest zupełnie oczywista sprawa. No to tyle.
No twojej wypowiedzi, zanim wpuszcza Jacka, żeby jeszcze wyprostować pewne rzeczy. Ja też i to jest dla mnie ważna ważna deklaracja jako dziennikarz mogę iść tam jako dziennikarz, żeby relacjonować, ale Gazeta PL wysyła kogoś innego. Zresztą też dobrze, że tak jest jako Obywatel, ponieważ jestem dziennikarzom nie bardzo mogę w tym uczestniczyć, ponieważ moi Czytelnicy domagają się ode mnie, żebym relacjonował im rzeczy obiektywnie. No i uczestnictwo w takich w takim marszu moim zdaniem moim zdaniem podkreślam kłóci się z tym jako uczestnictwo takie norze się idzie, pokazuje się i tam i się demonstruje, ale to jest moje zdanie. Możecie się z tym możecie się z tym nie zgadzać jeszcze 1 rzecz. Chcę powiedzieć Dominika powiedziała o tym pokoleniowym. Takim rozróżnieniu. No to ja od razu już dodam, że znać taki żart, że dwójka młodych ludzi rozmawia, że już do mnie babcia 7 × dzwoniła czy idziesz na marsz. No już mam tego dosyć prawda, to znaczy, że rzeczywiście to pokolenie zresztą widać, to też po tych plakatach, kto zaprasza na ten marcz, prawda hołdy tak Seweryn, to Krystyna Janda, prawda Owsiak. Prawda zestaw zestaw nobliwy i zasłużony, tak bym powiedział, no dobrze Jacku, a ty jak czego się spodziewasz po tym, marszu? Dzisiaj.
Spodziewam się, że po marszu Platforma Obywatelska ogłosi albo nawet już w finale tego marszu, że była to największa polityczna demonstracja w historii trzeciej RP tego się spodziewam, bo Platforma już przed ogłosiła już przed Platforma. To ogłosiła, że taki jest cele, że tak powinno być, więc musi się okazać, że faktycznie tak się stało, jeśli chodzi o same liczby, no to to pamiętam, że ostatnia taka może nieostatnia największa demonstracja póki co to by demonstracja też organizowana przez Platformę razem ze skodem z maja roku szesnastego i wtedy warszawski ratusz ogłosił, że przyszło 240 000 ludzi.
Czyli teraz musi ogłosić, że przyszło 250 do minimum.
W praktyce może to być 300 000 ratusz może ogłosić i prawdopodobnie właśnie tyle ogłosień 250 300 miesięcy, a tyle będzie to to to oczywiście mamy.
Problem, bo problem przepraszam z liczebnością jest taki, że spolaryzowanej rzeczywistości. Oczywiście każdy ma swoje liczby, znaczy 1 strona ma liczby przesadzone, druga liczba ma wielokrotnie zaniżony, no i wiadomości będą oczywiście mówić, że przyszło 5000 to.
Oczywiście, ale 50 tak jak to 240 000 w roku szesnastym było ściemą, tak samo 300 000 w tym roku dzisiaj też będziecieą, ale prawdą jest, że ten marsz naprawdę zapowiada się okazany. Ta mobilizacja jest jest też taki klimat, że o to faktycznie to nieco starsze pokolenie, ale jednak dość masowo z moich taki też prywatnych rozmów. To wynika jednak się wybiera, więc marsz zapowiada się na sukces Platformy Obywatelskiej on zostanie w bardzo dużym stopniu przerysowany jednak będzie to sukces, bo patrząc tak chłodno to tak będzie to ogromna demonstracja u pod wodzą Donalda Tuska. Obok niego będzie kilka przystawek z opozycji, jakby, których elektorat i jakiś nie wiem taki autorytet pozycję społeczną może po prostu Donald Tusk konsumować. I to też jest na niwie na niwie takiej czysto partyjnej. To jest pokazanie, kto tutaj jest samcem Alfa, kto rządzi na tej opozycji, kto jest liderem. No i widać lider jest 1 Donald Tusk, więc to będzie do Wenda Tuska na pewno sukces, a inne partie no tu są przystawkami Szymon hołowninia psoczył, że to o to zaproszeni na początku.
Że to poczekajcie.
Ale teraz się wybiera.
Siączą, ponieważ jak się organizuje wielki metro pozycji, to się nie organizuje go także się przystępuję ogłasza. Ja Donald tu zorganizuje marsz tylko się dzwoni do tej da się to jednak organ, ale po to, się organizuje, żeby być tym największym we wsi prawda czy największym w mieście wszystko jedno.
To jest to jest trochę tak jak to zapraszanie do 1 listy zapraszanie odbywa się tak, że się wychodzi do dziennikarzy, mówi, dlaczego moi partnerzy nie chcą 1 listy. Okazuje się, że nikt do nikogo nie przychodził na żadne rozmowy. Tak to.
Z opozycji oprócz Platformy mówili tak, dlaczego ten Donald tuś na Koli innych spotkaniach mówi 1 lista 1 lista zwraca się do nas, że my nie chcemy 1 list, a przecież tak w zasadzie jak rozmawialiśmy. No to Donald Tusk nigdy tak na serio przy tym tego nam nie zaproponował.
Jeszcze przepraszam, że, a proposc 1 listy przeczytałam też wywiad z Donaldem Tuskiem wyborczej sprzed 2 teraz już chyba 3 dni jest oczywiście cały o tym, że jedziemy mobilizacja mobilizacja, tam jest odmieniania odmieniana przez wszystkie przypadki, dlaczego ten martw jest tak ważny itd. ale też pojawiło się świetne zdanie już niech nikt nie namawia do mówienie o tej 1 liście już koniec już się nie dam sprowokować.
Oczywiście oczywiście, no tak to jest bardzo bardzo sprytna taktyka, tam zresztą w ogóle Tusk mówi rzeczy, które bardzo chcą Czytelnicy wyborczej usłyszeć, no, że m.in. że PiS jest gorszy niż głęboki PZPR. To jest w ustach kogoś, to pamięta czasy PRL u i głęboki PZPR. Nie wiem, ścieżki zdrowia itd. to jest naprawdę no odważna deklaracja, ale rozumiem, że dziennikarz przeprowadzający wywiad chce to usłyszeć. I zresztą widać, bo to polemizuje.
Taki ambientowy wywiad tak, żeby zrobić takie wrażenie podniosłości historycznego momentu itd.
no dobrze, ja stawiam tylko tezę, że wszystko, o czym mówimy, albo pytam was o to, czy trochę to nie jest gra, w którą Kaczyński chce, żebyśmy grali, no bo cytowałem na początku tekst Iwony szpali z gazety, który bardzo mi się podobał. Wydaje mi się, że Iwona w krótki sposób wyjaśniła mnie więcej, jaki jest mechanizm polaryzacyjny? Jak on działa i dlaczego Kaczyński ten mechanizm polaryzacyjny wywołał, a czy wywołał go po to, żeby zmieść pod dywan wszystkie problemy PiS? Już nie mówię o rakiety rakiecie pod Bydgoszczą, ale to, że 800 plus nie bardzo działa, że jest inflacja itd. zrobić. Ubity grunt, na którym stanę ja i stanie Donald Tusk, cała opozycja niech ma twarz Tuska, bo wtedy wiadomo Tusk 30% to jest Góra. Prawda, jeżeli ludzi się pyta o Tuska, to ma on bardzo duży elektorat negatywny i to nie tylko elektorat wpisie. I pytanie czy czy ta polaryzacja nie jest przeciwskuteczna z punktu widzenia całej opozycji? Jacku może?
Ja bym nie zaryzykował takiego stwierdzenia, że to jest teraz taki genialny plan w głowie Jarosława Kaczyńskiego się zrodził na taką polaryzację totalną, bo.
Właśnie co, jakie są przesłuchy wpisie? Czy oni mówią, że tak żeśmy wreszcie tak sewerenn soper o to nam chodziło, czy nie ra raczej mówią kurde, przesadziliśmy.
Pisie bardzo się cieszą, jeśli jeśli Tomasz list napisze coś głupiego, bo to jest fajne paliwo, jeśli jakiś aktor celebryta też coś powie niefajnego, tak to ujmą bardzo dyplomatycznie. To też może nie tyle jeszcze strzelają tam szapina, ale też jest taka satysfakcja, o mamy kolejnego celebrytę, które wali w nasz elektorat świetnie, to jeszcze nam pomoże wyciągnąć ten nasz elektoratury. Do nas już się trochę zniechęcił, ale może wyjdzie z tej poczekalni nokada 50 na nas.
Zagardzają w chcą was odsunąć, chcą was tam zlikwidować, ale jeśli chodzi o zjście? Jeśli.
Chodzi o tę polaryzację Tusk Kaczyński Polska Tuska, Polska Kaczyńskiego to pisowi czypi z tego chce, czy nie chce to zawsze tak wychodzi, a w kampanii wyborczej, tym bardziej i patrząc też tak bardzo chłodno. To z 1 strony faktycznie jest Jarosław Kaczyńskiej, który jest liderem obozu rządzącego i z drugiej strony też jest także, Donald Tusk jest pierwszą twarzą obozu opozycyjnego. Czy ktoś tego chce, czy nie chce to i tak ta polaryzacja, która jest naturalna, zwłaszcza w Polsce w kampanii będzie i to będzie totalnie. To.
Możesz nie te przysta to się.
Zgadza będą marginalizowane, że będą w jakiś sposób.
Konsul, ale możesz dokładać do pieca albo nie no w powołanie komisji, która będzie czołgać Tuska, i która może prawda zabronić mu kandydowania utrudnić w każdym razie może zabronić. To nie, bo nie jest za wodę, ale utrudnić oblepić błotem itd. moim zdaniem też nie może, bo to zadziała wyłącznie E elektroat pisowski. No nikt w te kwity nie uwierzy. Prawda co tam, że Cenckiewicz coś ogłosi, no to pisowcy oczywiście tak słusznie tak dalej, a druga strona będzie się z tego rechotać. No, więc to jest cały efekt, ale dobrze rzeczywiście narzędzia, które ma te komisja są groźne, to nie jest do zlekceważenia w pierwotnej wersji. Na razie tak to wygląda ta ustawa jest groźna i niedemokratyczna i należy się łapać za głowę, ale może Kaczyńskiemu to chodziło, to znaczy, żeby po prostu tak jak Iwona pisze, no tak spolaryzować, żebyśmy już po prostu nic innego nie widzieli poza kowbojem. Prawda w samopo południenie z twarzą Tuska. Ja się będą upierał, że to jest jednak twarz Tuska, ale oczywiście możemy dyskutować i z drugiej strony patriotycznym obozem z twarzą nie wiem Kaczyńskiego Morawieckiego.
Tylko, że oni no właśnie się trochę. Ska zgadzam z wiatrkiem, że oni to, co my widzimy od kiedy Tusk wrócił do polskiej polityki, a i nawet wcześniej też to też to się wydarzało już to się dzieje tak, że my sobie myślimy o tej o tej komisji na razie, zostawiając na chwilę na boku te sankcje tak, czyli tę opcję atomową, która, które są, która jest w tej ustawie. No ale ok zrobią tę komisję, będą go wzywać na te przesłuchania, to już było, ile może być tego Tuska w wiadomościach TVP? Nie.
Tak, ale może, ale właśnie może, dlatego, że to już było, ale jak zaczną go wzywać policją, to będziesz miała po prostu.
Nie wiem, kiedy ostatnio przejechać nawet wiadomości TVP, ale tam już jest naprawdę dosyć dobrzeska.
Ale to rzadko jest też tak, że to jest wygodna dla PiSu polaryzacja, bo to nam Tusk już nieraz mówił, że 30% przebijemy przebijemy.
Ma tyle.
Nie udało się cały czas się to 5 miesięcy do wyborów Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem nie przebija sufitu 30%owego. Sondaże zaufania do dla Donalda Tuska, są kiepskie, to są lata z 1 strony to jest pamięć szeregowych wyborców o rządów Donalda Tuska, zwłaszcza tego starszego pokolenia, a druga rzecz to jest ciągłe po prostu ostrzeliwanie Tuska przez media publiczne, taka totalna ciągła krytyka przywoływanie decyzji rządu donada Tuska w sprawie wieku emerytalnego. To jest to jest społecznie bardzo dobrze pamiętane naprawdę to jest doskonale pamiętane, bo to ludzie odczuwali na własnej skórze, a przynajmniej mieli tak.
A mieli perspektywę, bo jeszcze nie odczuwali, a mieli perspektywę tak, ale to się właściwie tak jakby się, jakby się odczuwało. Tak zgadzam się.
Więc ten Donald Tusk to jest donad już też jest dobrze rozpracowany przez obóz Prawa i Sprawiedliwości po prostu i ludzie i w TVP i też na nowogrodzki po prostu szperają, gdzie tylko mogą wszystkie archiwa TVP po prostu fedrują. Tam szukają nagrań wystąpień drobnych cytatów z jakichś tam przemówień wszystko są w stanie po wyciągać i zresztą to widać po prostu TVP cały czas.
Jac, ale to działa na tym już wzmożonych pisowców, przecież nikt normalny się przepraszam taki no zindyferentny nie zdecydowany po obejrzeniu wiadomości nie zdecyduję, bo wiadomo firdoor. Czy nam prawda po rychoczę się z tego albo tam przejdzie obojętnie? To już wszystko było już wszystko wiadomo, no ci, co mają zapisem, to są zapisem najwyżej pójdą troszkę z nich pójdzie albo troszkę nie pójdzie.
Ja bym poszła w tym przepraszam, że coś śmiało to ja bym poszła w tym kierunku, o którym zacząłeś mówić, że to, co jest niebezpiecznego w tej polaryzacji, to to, że się zgniecie te tę trzecią drogę znieęci do pójści toęci się do pójścia. Wtedy pomyślmy sobie, cofnijmy się o te 2 tygodnie, kiedy rzucono ten pomysł 800, plus wtedy PiS miał ten problem, że tutaj ta opozycja była różnymi skrzydłami szła ze swoim przekazem był przekaz Platformy były ten przekaz trzeciej drogi, który w ogóle miał, jakby kosić i ten elektorat taki buntowniczy trochę konfederacki taki, który nie lubi PiS u, ale też nie lubi tego socjalizmu. Tak PiS owskiego, a tego przekazu już Platforma nie chce, bo Tusk przedstawił przedstawił wajchę, wiadomo, no więc, jakby to o to chodzi, także jest dużo wygodniej, jeżeliby mieli właśnie ten 11 tego wroga swojego opozycję. Ogólną z twarzą Tuska. To jest wygodne bardzo dla PiSu, tak to to.
Opozycja w tograff wchodzi w to, jeżeli to plakat, na który dobrze, ale jak się przejrzeć, to widzisz. Toska to jest.
Noowicz o wyborczej tak jakby nie komentujmy tego, co robią media, skupmy się na.
Ale media nadją pewien ton no zresztą Platformy.
Tono od dawna.
Nie przywiązywał. Ja oczywiście może tak nie przywiązywałbym wagi co do tego, że jakieś konkretne mediom jest w stanie po prostu sformatować mózg Polakom 1 ze znajomych opowiadał mi. Jak po prostu rozmawiał z kimś tam na południu Polski i ten człowiek szeregowy wyborca nie wiedział, czym jest Gazeta wyborcza nie wiedział, że coś takiego istnieje. Tak to jest my w swojej banieczce oczywiście, czytamy za niektóre rzeczy bardzo cenimy wyborczą za niektóre nieco mniej, tak to my dyplomatycznie, ale nie przywiązywałbym do tego szczególnej wagi, tak samo w każdych wyborach cała Gromada celebrytów znanych osób popiera obóz nazwijmy go liberalny. I cóż z tego nic z tego tak w istocie nie wynika wynika to, tyle, że mam jakieś dziwne filmiki jest przekleństwami. Mamy płomienne jakieś wystąpienia, ale na głosowanie szeregowego wyborcy to nie ma żadnego znaczenia naprawdę.
A nie szkodziłbym się znaczy poczekj.
Ale jeszcze dajmy mi jeszcze jedno zadanie dodać, bo mówi, że strona opozycyjna idzie w to jak w dem i po prostu gra w grę Kaczyńskiego tak to.
Jest zastanawiam się tak trochę nie.
Jest Donald Tusk jest patriotą największym patriotą Platformy Obywatelskiej. To nie jest tak Dona TUZ, oczywiście mówi, ja się tutaj posunę, dogadajmy się i na lista wspólnie razem, ale finalnie to zawsze jest tak Donald Tusk gra na maksymalizację poparcia dla Platformy Obywatelskiej i nieszczególnie go obchodzi wynik lewicy Hołowni PSL u ma to w najgłębszym poważeniu wynik Platformy Obywatelskiej się liczy, nawet w jednym z wystąpień. Donald Tusk mówił że.
Ale pytanie bardziej się.
Wyborcy o tym zdecydują.
To jest ważniejsze wyborca jest innym, co zdaniem jest ważniejsze wynik dla Tuska wynik wynik Platformy Obywatelskiej czy zwycięstwo wyborczej, gdybyś miał na szali całej opozycji całej opozycji, ale np. słabsza nieco słabsza nieco Platformy Obywatelska mocny Kosiniak Hołownia i zwycięstwo całej opozycji czy zwycięstwo Platformy, która będzie silna na opozycji. No to jest pytanie, bo ja nie mam pewności w tej sprawie.
Wydaje mi się, że w Platformie jest jakaś taka jest taki głębokie przekonanie, że żadne takie układanki, że my będziemy mieć 26% oni 15 14 i to wtedy da nam tyle i tyle mandatów, że tam jest trochę taka niewiara w te układanki. Oni po prostu uważają, że duża partia musi przegonić PiS i tyle i głęboko wierzą w to, że Platforma koalicja, że to zrobią, bo bez jest to jest lipa, tak, że nie ma co właśnie zastanawiać się nad tymi nad tymi różnymi roszaadami. I no no pytanie ja osobiście trochę w to nie wierzę trochę bardzo, więc raczej bym to widziała jednak tymi układankami przez to no po prostu, czego oczekują wyborcy. Tak jest duża grupa, która jest bardzo zniechęcona wobec PiS u bardzo bardzo nie chciałaby za nic na nich głosować, ale też zupełnie nieufa Platformie i nieufatuskowi i dla nich ta trzecia droga to jest idealna taka szalupa ratunkowa, żeby zabrać te głosy. I.
No tak też z punktu widzenia tej strategii walenie w trzecią drogę. Co Platforma uprawia jej zaplecze komentariatowo, tam kaukałowniowe, prawda i takie różne uprawia po prostu bohatersko od 2 miesięcy. No jest przeciwskuteczne w tym sensie, jak ja widzę marsz, który się koncentruje wokół Tuska, no to się zastanawiam głośno, czy jakby czy polaryzacja, która ma twarz Donalda Tuska, jest dla opozycji jest dla opozycji motorem czy spowalniaczem? Czy Ham?
Tylko widzisz, dlaczego, dlaczego teraz jednak Władysław Kosiniak? Ka mysz i Szyman hołwnia przyjechali ten marsz pomimo tego, że mieli ważne sprawy inne do załatwiania. I okazało się, że jednak trzeba trzeba zmienić plany.
Nie no, bo nie tak za czytać w kółko w mediach liberalnie tak, że jesteś zdrajcą.
Moim zdaniem nie to, bo to też, jakby jeszcze przez to, że my żyjemy w tej bańce, to jakoś nas podgrzewają. Te wszystkie komentarze właśnie.
Pogadać z całego wyborcami. panie To toter to jest.
Co dobrze, ale to chce się powiedzieć, że korytarzy oddolnie. Również.
Przychodzi chodzi bardziej o to, że oni po prostu wyczuli, że jest duże wzmożenie wokół tego, to i to będzie źle odebrane, że po prostu, jeżeli mogą wskoczyć jednak na ten wagonik. To powinni to zrobić ostatecznie nie i to jest jakby wieś nie fajna decyzja z ich perspektywy, ale jakoś tam racjonalna, że mieli do wyboru złą i gorszą. Tak to widzę.
Tak z ich punktu widzenia oczywiście. Jacek.
No i jest pewien taki klimat pewnego społecznego poruszenia niepowszechnego, ale jest pewne z takie społeczne poruszenie i ten marsz nie jest czysto Platformie. To on jeszcze miesiąc temu to była czysta Platforma i kropka po prostu 3 autokary zwiezie manifestantów, każdy parlamentarzysta i przyjdzie tam 40 000 ludzi, może w sumie 50 000 Platforma ze swoim najbardziej takim twardym elektoratem. Najtwardszym absolutnie najtwardszym będzie demonstrować, ale jednak obóz Prawa i Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda dołożyli do pieca do tego społecznegoek i uważa się celowo czy im tak wyszło, że takie wzmożenie społeczne emocja wokół tego marszu się narodziła, więc Szymonowi i Hołowni byłoby kośniakowi kamyszowi byłoby. No głupio tłumaczyć się z tego, a dlaczego jestem na spotkaniu gdzieś tam mam, jakie.
Nie? No tak tak było na początku teraz, ale teraz parę dni jest.
Lepiej się tłumaczyć po prostu z własnej nieobecności. Na tym marszu, więc dla nich lepiej być na marszu przemawiać, bo tam też jak rozmawiałem ostatnio z politykami Platformy Obywatelskiej, to mówili dostali zaproszenia i będą mogli przemawiać fantastycznie większość.
Wtedy, kiedy to.
Zdaje nie wiem, jaka tam jest kolejność w każdym razie zapewne dostaną możliwość przemawiania ze sceny tylko dla nich dla szymonałowni dla Władysława Kosiniaka Kamysza Roberta Biedronia Włodzimierza oraz z tego lepiej tam być pokazać się wszystkim całemu opozycyjnemu elektoratowi, ale też trochę podkreślać, że my jesteśmy tutaj, ale nie jesteśmy.
Głos jesteśmy nad trzecią drogę.
My nie jesteśmy platformą nie jesteśmy jesteśmy tuskim.
Bo, bo też, bo to też jest tak ostatecznie ostatecznie też jest tak, że okej, jakby te mniejsze partie muszą zaznaczać swoją odrębność w walczyć o ten swój elektorat, ale też wszystkie partie opozycyjne jako całość muszą gdzieś pokazać, że będą w stanie razem urządzić po wyborach, bo to też jest jakieś niepokojące, jeżeli jeżeliby teraz darli koty cały czas.
A wodź to kilka lat zrobił tak?
Ja wiem, miły gest.
Bądźmy szczerze raz to kilka razy, to chyba pół roku temu mówił tak, podpiszmy wszyscy kochani na opozycji, po prostu krótką deklarację będziemy razem rządzić. I.
Cisza. Tak to jest ciekawe właśnie, dlaczego zapadła cisza, bo prze przecież wiadomo, że muszą razem rządzić, jeżeli chcą rządzić, to to nie ma bata, żeby Platforma rządziła samodzielnie bez lewicy i bez Kosiniaka hołwnia, chyba że się wszystko posypie i po prostu PiS wygraw coglach i wtedy zapomni. No i z jakiegoś powodu rzeczywiście ta deklaracja nie powstała nie ze swoich przesłuchów. Ja wiem, że niespecjalnie trwają jakiekolwiek po prostu nie trwają żadne prace programowe, co zrobimy w pierwsze 100 dni, czy zgadzacie się na to na to na to nie nic takiego nic takiego, proszę państwa nie ma miejsca. Można oczywiście mówić, że to jest nieistotne, bo trzeba usunąć PiS od władzy. Okej, zgadzam się, tylko wyobraźcie sobie, że odsuwają odsuwa opozycja PiS od władzy. Przewaga jest 10 mandatów, czyli bardzo chwiejna i zaczynają się brania załby i przepychanki, co teraz będziemy robić na opozycji tak no marzenie dla Kaczyńskiego. Oczywiście on w cuglach wtedy wygrywa następną prezydenturę, znaczy opozycja powinna być dogadana w jakiś podstawowych sprawach, a kompletnie nie jest, czyja to wina. To nie chcę, bo znowu wyjdzie, że mam obsesję Platformy i Tuska. No ale ja uważam jednak, że najsilniejszy na podwórku ten co ma piąchę, zawsze tak było rozstawia innych, to znaczy, że to on odpowiada czy na podwórku jest względna zgoda, czy nie, a jak sami mówicie, jednak Platforma jest tą partią rozgrywającą na opozycji. I Platforma jest najsilniejsza i Tusk jest najsilniejszy jego osobowość. No i wydaje mi się, że dopóki Platforma trochę się nieuskromni w cudzysłowie to tak to będzie wyglądać właśnie.
Ale to rozgrywanie polega w kampanii na zjadaniu elektroni konkuren na opozycji po to, żeby tą ta konkurencja na opozycji już po wyborach była jak najsłabsza i żeby to lider Platforma Obywatelska do mieli największą siłę. To jest naturalne, to z tym nie masol.
Istotna demokracji w naszej partyjnej partyjnej rywalizacji, no tylko, że jeżeli z 1 strony pow opowiadadasz wyborcom, że to nie jest normalna sytuacja, bo już nie ma demokracji, walczymy o wszystko te wybory zdecyduję, jak to tam jest ten wstępniak. Co to tam za każdym razem stawką tych wyborów jest sama demokracja, prawda i to powtarzają Policy politycy Platformy i nie tylko no potem się okazuje, że to jest normalna gra. Partyjna. No to ja czegoś nie rozumiem, albo jesteśmy robieni w bambuko albo albo grajmy.
Myślę, że kampania wyborcza walka polityczna to w dużej mierze właśnie jest robienie ludzi w bambuku i nie ma w tym niczego szczególnie.
Co pewne granice jednak już wydaje mi się, że, bo spoza którymi ja już cierpię. No dobrze, Słuchajcie chciałem was teraz zapytać o rzecz, która tu całe całe te media społecznościowe zalała, czyli nawet Dominika to jest w pierwszy dzień z wakacji. Mówisz, że wróciła się od razu dziś otworzył filmik z Andrzejem Sewerynem, dlaczego to budzi takie emocje, bo to jest znaczy. No co no starszy pan zasłużony po przeklinał, nie powiedział nic strasznego wielu wyborców opozycji tak uważa, że tych faszystów trzeba im przy itd. a nie z nimi negocjować. To nie jest nic.
Słuchajcie.
Niezwykłego, o co.
Chodzi nie tylko nie tylko wyborcy opozycji. Ja sobie przygotowałam sklina na co okazję i o ile zauważyłam, że że, jakby taka wśród wyborców opozycji takich liberalnych osób. To ten filmik został odebrany. No powiedział, co powiedział nie drążmy tego tematu ukradli wykradli tam pgazusem wyciągnęli, ale za to bardzo bardzo się spodobało w środowiskach anarchistycznych lewicowych. Warszawska formacja anarchistyczna zrobiła takiego posta, on jest trochę dla śmiechu, a trochę nie Andrzej Seweryn powiedział to, o czym liberalne tchórze, nawet nie pomyślą z faszyzmem. Nie wygra się, wrzucając kartkę do urny wyborczej z faszyzmem wygra się jego bronią siłą, nigdy więcej faszyzmu ble bleble ble itd. i jest nawet taka grafika. Proszę 3 gwiazdki w dół właśnie antyfaszystowskich hasło no bo wiecie na lewicy to czy to jest ważne pytanie bić czy nie bić faszystów nie, jakby czy tam tak jak przed wojny nie to nie jest pomysł sprzed wojny nie, jakby zamiastrzed paru LED marsista faszysta taki otwarty. Jak udzielał wywiadu na ulicy i tam podszedł kogoś do niego i tak mu walną z pięści sobie odszedł nie i była duża debata w ogóle na takim LEF booku czy BiT czy nie bić, więc to jakoś to jakoś tam rezonuje i wiadomo, że Seweryn nie mówi tego dosłownie, żeby proszę wychodźcie teraz na ulicę i Kopcie. To jest bardziej o tym o tym paradoks.
PiS owskim, śmieszne też, ale że po prostu.
Chodzzą śmierć w przez prezydent chodzi w koszulkach rediiszbet i tak to wiadomość to jest bek i że chodzą w marszach, gdzie tam trzeba wieszać komunistów. I tam sierpem iło.
Nie słyszałem nie nie nic takiego, a nie było nie.
Ktoś tam po prostu wiatr zawiał, ale to to jakaś tam historia o tym, które w Polsce to jest. To jest ważne pytanie. Nie mówię teraz o tym biciu, tylko o tym, co Seweryn mówi o paradoksie tolerancji, także ostatecznie przegrywasz. Tak, jeżeli zapraszasz do debaty ordo juriis i kaziierę Szczukę atek się zdarzało tam kilka lat temu. I proszę de debatujcie tojcie teraz o prawach kobiet tak no to jest o tym jak zwęża się twój poziom.
No dobrze, ja bym powiedział, że, bo rozumiem, co mówisz, ja bym powiedział, że w tym w tym spocie Seweryna czy spociew niespocie niespocie no stał się SPO, potem to tam jest nie te przekleństwa i to, że tam tych faszystów pie czy nie pie tylko to, że on z tej pozycji z tym palcem kiwającym tym młodym ludziom tłumaczy, co mają robić. To to.
Słucha to jest nagrane, tak jak ja to zrozumiałam do 1 konkretne jakieś osoby, które ma.
Lat nie wina, to nie wina Seweryna, to wycieekła tylko choćby to z tego się robi pewna pewna, poza, którą świetnie to młodsze pokolenia znają od pokolenia. No takich takie powiedziałbym 60 plus no wie szkolelenia, które budowało.
Jakie pokolenie wychowała, jakby pozwoliło się wyhodować tym wszystkim ruchom no faszystowskim itd. jakie pokolenie zrobiło takie taki kraj, w którym mogą jeździć pogromobusy po ulicach i mówić, że tam GE to przynoszą hi fi gwałcą dzieci? No?
Nie uważam, że to nie jest ich wino. Nie uważałem, że po prostu to jest wspaniały kraj mlekiem miodem płynący wszystko co złe, to ewentualnie nie wiem PRL i Kaczyński. No dobrze Jacku czy dla ciebie to ten Seweryn, czy on się jakoś rozśmieszył? Zdziwił.
Szczerze mówiąc, to nie, bo to taka emocje wśród twardego elekt to jest po prostu.
Rzecz, ale wiesz, bo wiadomości te naturalne TVP TV PiS po prostu od rana nadają.
No tak, no bo to jest przedstawiciel elity przedstawiciel warszawki, która gardzi zwykłym człowiekiem, doskonale po prostu się ten filmik wpisuje w taką narrację, ale to uważa, ale tak samo do nas tu z jeszcze tylko powiem, jedno zdanie Donald Tusk też mówił, że o to, kto się chlejeleowa pamięci to w ogóle musiał wypowiedź nieły hańbili w ogóle praca od lat.
O okres, nawet drukowało bardzo dobry tekst, rozbierający chyba ten jest że to danych.
Nie. To.
Bezrobotnie głosują na napis.
Tak bezrobotnie głosu PiS i różne.
Dona TUS mówi, że to jest doskonała klientela polityczna właśnie dla.
S, DP Prawa.
I Sprawiedliwości. No i to też była taka wypowiedź. No to nie jest niefortunna wypowiedź to jest po prostu słowa takie po prostu nie powinny paść z punktu widzenia po prostu jakości debaty publicznej i też z punktu widzenia interesu samego Donalda Tuska. To nie powinno było paść, ale to są słowa, które pozwalają uzasadniać tezę, że warszawka elita liberały gardzą zwykłym człowiekiem i Seweryn po prostu się też. To.
Niestety wychodzi żegardzą duże częśćgardzi, ale.
Co wiadomo, że łatwo łatwo łatwo to wystąpienie, jakby wrzucić w ten worek tam, że 500 plusy na wydmach wiadomo, co robi tak, że gardzenie z zwykłym człowiekiem, ale Seweryn ten mówi nie mówi o wyborcach PiS, a nie rozumiem, Kaczyńskiego Orbana, jakiegoś kogo tam trampa w mordę bić, bo do nich argumenty nie dochodzą, nie wygra. To argumenty to jest taka czysto polityczna, wypowiedź niedotycząca tego elektoraturze, a to są ciemnogród, wprowadzają coś tam nie tylko, że to są przemocowi politycy, którzy są niebezpieczni w jakiś tam sposób takich.
Czy inne z racji mediów i tak to to wybrzmiewa jako.
Ale.
Aleczek takiego cytatu nie ma takiego.
Cytatu dobrego inne czy uważacie, że myśląc strategicznie, jeśli chodzi o opozycję, to opozycja powinna iść w takie rzeczy, bo to mobilizuje, no to Seweryn świetnie mobilizuje też tych wyborców z jego pokolenia, może trochę młodszych. To nie wiem, no, bo właśnie tak jak powiedział prawdę z jak za komuny się biło tego tam Jaruzelskiego, potem tam już się go dobrze zobstostawmy. To teraz też trzeba twardo itd. no to jest taka trochę rekonstrukcja grupa rekonstrukcyjna stanu wojennego. I ja absolutnie te emocje rozumiem i uważa w ogóle, że ten klip cudzysłowie znowu Seweryna jest świetny, on jest świetnie zagrany jakimś sta się też ty mówisz nawet.
Co to.
Rezerwcyjna. Zresztą ty mówisz, że w ogóle trafił też do innych środowisk. No tak czy, czyli bańk przebił bańkę, czy uznawać, co ja często powtarzam, i czasami się łapie na tym, że już sam siebie nie chce słuchać, że no wstrzymajmy się z polaryzacją, bo każdy taka rzecz jest pokazywana potem w TV PiS i każda taka rzecz gra na polaryzację, która to polaryzacja służy Kaczyńskiego.
Wiesz, co myślę sobie też jeszcze o tym, że tak 2,5 roku temu przeszły przez ten kraj gigantyczne protesty pod hasłem. Tak wiadomo, jaki, ale to skierowane jakoś, ale to nie było skierować pod do PiS, nie był tej poleryzacji.
No tak Jacek.
Patrząc tak po prostu na mechanikę prowadzenia kampanii, to tak trzeba iść skrzydłami i trzeba mieć swoich harcowników swego czasu na przykładu stefaniesiełowski był Janusz Palikot i oni mówili rzeczy Hart corowej.
I był jeszcze przepraszam, że tak ci wejdę Władysław reresyeniuk, który na jakiejś manifestacji powiedział pisora i się nie bać.
No tak tak, bo też wtedy była dyskusja, tak.
Więc tacy harcownicy, którzy dokładają do pieca, są po prostu potrzebni. Ja wiem, że to generuje polaryzację, ale z punktu widzenia interesu takiego konkretnej formacji dobrze mieć ludzi na flankakach takiego charkowego niż sioskiego Palikota czy też fraseniuka, który też trochę z boku, ale jednoznacznie na rzecz opozycji. Coś takiego powie, chociaż może nie.
Pisma pracowników
Ogardliwym wobec ludzi w mundurach, bo to już jest absolutnie szkodliwej. Donald tu z tej swego czasu po prostu zganił takiego Władysława Frasyniuka, bo Polacy jednak mają szacunek dla, a tak, ale teżdzi w mundurach dla żołnierzy dla Straży Granicznej, więc na flankach ludzie, którzy dokładają do pieca, atakują po prostu sposób taki no absolutnie po bandzie, ale akceptowany przez szefostwo formacji. No po prostu tak tam mechanika wygląda i mnie to mnie to nie dziwi. No tutaj nie było żadnego zamierzenia, przecież, żeby nagranie Seweryna prostu podbijło od titera, to to prostu zdarzają. I tutaj myślę, że na piątym piętrze na wiejskiej w siedzibie Platformy nikt tam szczególnie nie.
Płacze ja myślę, że to bardzo się zgadzam z tym, co powiedziałeś i wpisie też to robią tak mieli tą swoją Krystynę Pawłowicz, która mówi, że dla mnie to jest szmata, szmaty chodzą w marszu. Szmer.
Czarny teraz.
Czarnka, który powie, który powie co lewactwu su nie będzie pieniądze.
Na to profesorę.
Profesora to są ludzie, którzy mówią jak jest, ale.
To wspomniałaś o pani może krzyż.
Tak całej.
Pawłowicz, ktoś mi opowiadał taką sękę, jak to pani profesor tam pisała tekst o tam Unii Unii jakiś tam jest profesorką bodajże prawa, więc z poko może coś od na ten temat pisać, ale ten ktoś zapytał panią profesor, no dobrze, ale Krysia, dlaczego tam napisałaeś do tejcie, no jak to dlaczego przecież nikt by tego nie przeczytał, jak bym tego nie napisała, a więc po prostu to jest, żeby.
Przeciąg sobiekować uwagę w tym sensie, to trzeba coś takiego w sensie Czarnek Czarnek. Oczywiście w tym swoim hartkorowym elektoracie jest najbardziej największym Czarkiem w pisie w skrócie największym harcownikiem w PiS i oczywiście Giertych, bo taki teraz wyobraź nowy lepszy Giertych. I wyobraźcie sobie teraz, że tego Czarnka PiS nagle nie wsadza na listę, no on będzie tam mówić, przepraszam bardzo za mną. Tutaj jest 10 000 kontwitterowy.
Ja i wykręcam taki.
Tak, tak, więc więc w tym sensie, to rozumiem, rozumiem politycznie pomysł, ja tylko cały czas zmierzam do pytania głównego, które mnie dręczy, a wiem, że też nie tylko mnie czy polaryzacja pójście w polaryzacja. Tak wygląda kampania w taką skrajną polaryzację Platforma kontrapis nie służy czasem PiS, owi czy PiS nie wie ze swoich badań, które robi na wyprzudki. Wydaje na to naprawdę góry pieniędzy, że bardzo mocne spolaryzowanie jest ostatnią szansą na wygranie wyborów przeczołganie się jeszcze na trzecią kadencję w sytuacji, kiedy już 800 plus nie działa, kiedy nie bardzo działa. Opowiadania, jak sprawnie rządzimy, bo ludzie wiedzą swoje itd.
no ale to co tam zadziała, no bo znowu wracamy do tego, że tą polaryzacją tuskową to próbują grać od zawsze o intensywnie jak nigdy w ostatnich miesiącach nie działa. Papież nie działa transowanie dzieci 800, plus nie działa. No.
Działa tak, ale nie.
Tak jak spójrzmy na to tak szeregowy wyborca w tym momencie, czyli na początku czerwca, to raczej jeśli tak aha wybory są po wakacjach, tak jakoś na jesień, ale jakie do czego to te wybory są, to, czego są te wybory no do Sejmu 5 miesięcy do wyborów naprawdę to jest bardzo dużo czasu. To jest bardzo dużo jeszcze nie mamy taki naprawdę realnej będzie znowu zapisją.
Jak z papieżem, to znaczy za miesiąc się obudzimy, ale w ogóle nie matem.
Tematu komisji po wakacjach po wakacjach wtedy zacznie się naprawdę taka hartkorowa kampania i wtedy.
Może być jeszcze bardziej hardkorowa.
Ale oczywiście, ale rzeczywiście i będzie obrona Jana Pawła II, bo to jest taka wakami, noga noga taka tożsamościowa bardzo istotna dla Prawa i Sprawiedliwości dla tego lektoratu, taka noga socjalna też będzie bardzo istotna, bo teraz mówimy 800, plus w ogóle to nie działa okej, ale jeśli np. PiS decyduje, a niech będzie to 800, plus od września, bo.
Cały.
Czas to.
Ale nie TOK perspektywy szeregowego.
We wrześniu, to by zadziałało o to chodzi.
Tokluczone. Ja nie mówi.
Żelacja, inflacja spadła bardziej niż myśleliśmy, co zresztą się wydarzy. Proszę państwo, uważajcie z dmuchaniem tematu inflacji, inflacja szybciej spada zresztą nie tylko ale.
Ale ceny nie będą spadać, ale to.
Ciekaweceo się ogarnęliśmy sprawy.
Dlatego dlatego zauważ, że.
Możemy dać 800.
Sprawiedliwość Platformie, że oni, jakby tak, jakbyśmy wywieszaają te plakaty, to nie jest PiS inflacja, tylko PiS drożyzna, bo nawet jak spada inflacja, to jakby i tak czuje.
Całą sonda, że z, których wynika, że zdania Polaków znaczy Polacy sami własną kondycję finansową, a czyją dobrzeptek nawet nie tyle dobrze, coraz lepiej. TOK to okej, no PiS równa się drożyzna inflacja 1 piernik, ale Polacy mówią, a nam się żyje lepiej niż pół roku temu no to. Has.To jest bardziej skomplikowane, ale tak. To nie jest do końca takie, to nie będzie jakoś szczególnie gra, zwłaszcza że inflacja faktycznie może być już jednocyfrowa w momencie, kiedy będą wybory. Tak.
Ogłosi się we wrześniu, że to może w takim razie możemy dać teraz 800, plus, bo to nie podbije inflacji, bo właśnie spadła, drodzy rodacy. No i rozumiem, że ty mówi, że to wtedy zadziała.
Tak. No i szeroko wyborca będzie patrz no PiS daje 800 plus i to będzie rzecz realna i wtedy może teraz jeszcze to nie działa, ale na jesieni to musi mieć swoją wagę. To nie jest tak, że po prostu to już jest 800, plus jest spalone, nie ma żadnego znaczenia realną wagę. To, co mówi PiS i to, co mówi też opozycja, będzie miało po wakacjach, kiedy ludzie na serio będą się zastanawiać, na kogo tutaj zagłosować? Teraz ludzie myślą, a gdzie tu jechać na wakacje?
Zgadzam się z tym, że to jest jeszcze na razie takie. No tym się ekscytują osoby, które są gdzieś tam śledzą polityka i są głęboko w tym tak, a to to wybory się rozegrają na tych osobach, które tak średnio śledzą średnio się orientują i z tym 800+100%cji. To jest jakby przegrzane jako propozycja, bo propozycja, że, a wprowadzimy tam w styczniu, może coś tam to no to jest znowu ta historia o tym, że nie było bonusa w 2015 za obietnice 500, plus, że bonus był wyborczy duży w dziewiętnastym za to już w wprowadzone. To są badania towierdzone, więc no to jest oczywistość, tak jak to wprowadzą, to będzie duży buek.
I są, że jeszcze ta komisja do spraw rosyjskich wpływów w jakiej formie ona by nie powstała, to ona też nie będzie żadnym takim gngchingerem, ona po prostu nie zabroni nikomu, a to wiować w wyborach.
Ale co nas na polaryzuje, to na polaryzuje? No wyobraź sobie, że jest wrzesień albo październik 3 tygodnie przed wyborami, oni sobie wzywają nie do kiedy ma powstać raport raporcie.
Do siedemnastego dobrze. Ważne wraca w historii.
Polski. No dobrze, ale to coś przesuną albo no wszystko jedno już nie trzymajmy się tego, bo to wiadomo, że w ogóle nie ma w przypadku PiS u nieważne, co tam jest zapisane zrobią, co będą co będą chcieli. Wyobraźcie sobie, że jest przed wyborami niedługo i oni zaczynają wzywać Tuska albo wzywają tam Tuska, kogo tam jeszcze.
Waldemara Pawlaka? Albo.
Wspólnie wzywają nie wiem Tuska i jałganowa. No powiedzmy no to znaczy teraz teraz tworzy, ale rozumiecie, żeby pokazać.
Ale ja myślę, że to taki wątek.
Druga strona zaczyna po prostu szaleć, znowu się odbywają marsze w obronie Tuska. Polaryzacja postępuje zresztą, ja się nie dziwię, no no to jest normalna reakcja, no jak PiS wyczynia takie rzeczy, to się oczywiście w człowieku odzywa ggen, że, żeby jednak, że tam jest dziennikarzem, czy nie jestść tam bronić prawda. No, bo jest to samo mowa.
Powieść sobie o tym, że jest sierpień od drugiej sierpnia. Tu już jest taka naprawdę ostra kampania, że tacy politycy jak Tusk czy jak Morawiecki oni codziennie gdzieś jeżdżą gdzieś tam są to raczej nie będzie już taki termin na organizowanie wielkiego marszu, gdzie by tyle aktywów ci się skupi na tym, żeby jakiś autokary organizować, bo oni będą musieli zasuwać w terenie, jeżeli chcą cokolwiek tam ugrać. I ja myślę sobie, że ta komisja też, jakby ktoś wziął sobie te narzędzia na poważnie może ci rozwalić kampanię organizacyjnie, bo no 30 tam 20 000, a potem 50 000 za powtórne wyzwanie, gdzie normalnie w sądzie dostaje 3000, chyba za niestawielnictwo. To nie jest coś, co jakby przeciętne polityk może sobie to jest ściągane administracyjnie.
Że to są drobne rzeczye, ale.
Sikorski Polski Pawlak to są z ich perspektywy raczej no nie są to oszołamienijące pieniądze, ale prawdą jest, że z perspektywy PiS u oczywiście ta komisja nie będzie gndarem, nie przechyi tutaj szali zwycięstwa, na którą stronę, ale realnie zwiąże pewne siły Platformy Obywatelskiej po prostu na tym odcinku frontu. Tak no bo tak do Donald Tusk, jeśli by przyszedł to musi się naprawdę dobrze przygotować do tego spółkacie.
To jest nielegalna komisja jest wiadomo, że nie przyjdzie, ale też to się to nie przejść.
Nie, ale Donald Tusk. Co prawda troszkę tak obrózł piórka przez pracę w Brukseli, ale jest naprawdę politycznym zabijaką, nieraz stawał przed komisją śledczą, wcale nie wypadał źle na dzieci to bardzo dobrze, jeśli przesłuchania były bardzo trudne i sprawy były kłopotliwe, bo Amber gol ta afera była kłopotliwa dla rządu Platformy Obywatelskiej, bo konkretnie ludzie stracili pieniądze, a państwo po prostu zawiodło, a Dona Tusk jednak wyszedł z tego obronną ręką, ja bym się nie zdziwił, żeby jeśliby Dona Tusk przyszedł na.
Wygarnął im wygarnął zrobił z tego spoty tak tak.
Klaudzież Platformie, jeśli z nimi rozmawiać tą w nią tak my mamy tutaj strategię, ale ona jest tak dobra, że my jej nie zrobimy. Oczywiście, a w ogóle, ale też jeśli zapytać, ale no dobrze, ale donad tu no przyjdzie czy nie przyjdzie, panie redaktor, dziwi się pan nasza strategia nasza strategia zakłada. Jakieś zaskoczeń nie możemy tocznie. Akurat realnie to jest tak jeden z polityków Platformy, to ostatnio powiedział strategia zakłada tyle finalnie, że Donald tu zdecyduje i ogłosi w odpowiednim momencie. To jest ta strategia, czyli Dona Tusk będzie jednoosobowo decydował, co zrobi i tyle czy tutaj nie ma strategii tak w istocie to, ale ta komisja realnie utrudni życie Platformy, ale nie będzie po prostu czymś, co przyciągnie masy. Po prostu społeczne.
Dobrze, postaci musimy musimy kończyć marsz Platformy plus opozycyjnych innych partii opozycyjnych, które ogłosiły ich liderzy ogłosili, że jednak wezmą udział w marszu. Dziś rusza o dwunastej z placu na rozdrożu z tego, co pamiętam, będziemy się i radio to KFM będziemy się temu marszowi, przyglądać będzie się też przyglądać temu Gazeta pei o kopress. Na pewno bardzo wam dziękuje to była audycja świat się chwieje dzisiaj gość audycji byli Dominika sitnicka z oko OPS dziękuję dominko. Dziękuję i Jacek Gądek z gazety PL. Bardzo dziękuję.
Dziękuję, udanego dnia.
A program przygotowali Anna Piekutowska realizował Krzysztof Woźniak, teraz informacje, a po nich audycja nagłe zastępstwo do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIAT SIĘ CHWIEJE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA