REKLAMA

U-17. Polacy przegrali w półfinale z Niemcami 3:5

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
04-06-2023 18:00 (Powtórka: 11-06-2023)
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
26:20 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie Przemysław Iwańczyk kłaniam się otwieram drugą godzinę naszego cotygodniowego programu, teraz będzie o mistrzostwach Europy do lat 17, które zakończyły się w miniony piątek zwycięstwem reprezentacji Niemiec w serii rzutów karnych w finale przeciwko Francji. Niemcy to przypomnijmy drużyna, która wygrała z reprezentacją Polski w półfinale 5 do 3 po bardzo wyrównanym spotkaniu, ale o całym turnieju, także o całym przedsięwzięciu, które dotyczy reprezentacji do lat, 17 będzie opowiadał teraz Marcin Dorna, dyrektor sportowy polskiego związku piłki nożnej. Dzień dobry, kłaniam się, dzień dobry, witam rozumiem, że to nie będzie incydent, wszyscy kibice mają nadzieję, że to, co zobaczyliśmy w ostatnich dniach tygodniach w wykonaniu reprezentacji do lat 17 no jest początkiem nowego otwarcia. Takim mitem założycielskim polskiej piłki młodzieżowej, że można grać i ładnie i skutecznie i zachwycić całą Europę potwierdzi pan czy nie?
No, tak, oczywiście bardzo cieszymy się, że dzisiaj o piłce młodzieżowej mówi się dobrze. I myślę, że stosunki z całego środowiska, bo oczywiście możemy być dzisiaj zadowoleni z postawy reprezentacji u 17, ale na to oczywiście wpływ miało wiele czynników. Mamy dowodników, którzy są do tego przygotowani, a na co dzień przypominam, że 300 365 dni w roku spędzają w klubach edukacja trenerowej na takim poziomie, że pozwala później wyposażyć w zawodnikach taką wiedzę narzędzia umiejętności, które znowu ukierunkowane odpowiednio dają efekt w postaci takiej jak reprezentacja Polski ander. 17 już oczywiście mamy taką ambicję, żeby regularnie na mistrzostwach Europy grać regularnie grać też efektownie i skutecznie, gdyby faktycznie ktoś taki taką tajemnicę posiadł, jak to robić dzień po dniu za każdym razem byłoby to dużym sukcesem. Natomiast jestem pewny, żeby poziom polskiego młodzieżowego piłkarstwa idzie w górę w zeszłym roku byliśmy na mistrzostwach Europy u 17 po raz pierwszy od 10 lat w tym roku zdobyliśmy pół finał. Po raz pierwszy od 11 lat, otwarliśmy na mistrzostwo Europy kobiet u 17 po 5 latach przerwy, a mocowaliśmy na mistrzostwa świata u 17 z tym zespołem pierwszy raz 20.01. wieku czy też po 17 latach przerwy awansowaliśmy refundacją mandat 19 mistrzostwa Europy. Na macie i to jest wyraźnie dowód na to, że w piłce młodzieżowej dużo dzieje się dobrego tak powiedziałem jest efekt pracy całego środowiska.
Ale co takiego się zmieniło pańskim zdaniem? No bo kiedy patrzymy na polską piłkę seniorską od wielu lat, oczywiście zdarzają się przyjemne momenty, takie jak mistrzostwo Europy w 2016 roku, kiedy drużyna Adama Nawałki była krokg od półfinału i grała naprawdę świetnie, ale są to momenty w piłce młodzieżowej, także raczej dotychczas ten stereotyp, który dotyczy tych kategorii wiekowychązany, jest z mało efektowną grą wybijaniem piłki do przodu itd. tutaj się zmieniło. Widać gołym okiem, nawet nie trzeba być w wytrawnym znawcą, by dostrzec pewną różnicę i pytanie co takiego się zmieniło, gdzie tkwi klub sprawy?
No też założyliśmy odpowiedni sposób funkcjonowania kadr młodzieżowych. Chcemy zachęcać dowodników treneru do tego, żeby ryzykowali na pewno spore znaczenie. Ma tutaj też funkcjonowanie sztabu z Marcinem wodarskim na czele, jeżeli chodzi o udział tego zespołu w tym ostatnim turnieju, ale to nie tylko ten turniej tylko efekt kilku lat pracy nad właśnie mentalnością nad sposobem nad podejściem poza takim codziennym funkcjonowaniem reprezentacji narodowych chcielibyśmy mieć wpływ na to, jak funkcjonują również drużyny w centralnych ligiach juniorów. Takie szkolenia jak co roku z nimi mamy teren re mówią o wymaganiach piłki międzynarodowej, no i też zachęcamy do tego, żeby w ten sposób w tych celiutkach funkcjonować. Mieliśmy infrastrukturę rozgrywek po to, żeby to ryzyko nie wiązało się zawsze tylko i wyłącznie ze spadki z walkiem od walką o to, żeby się w takiej lice utrzymać, ale właśnie, żeby coś tworzyć sukces tej drużyny. Myślę, będzie miał też taki wymiar, nie do końca policzalny Poda oczywiście półfinałem medalem awanser mistrz owiata niepoliczalny w kontekście wzorca, który jest zgodny naśladowania w codziennych klubowych warunkach, czy też dla kolejnych innych reprezentacji. Jeszcze chciałem powiedzieć o 1 wątku takim wątku, który wydaje mi się też ważnym w kontekście efektów takiej postawy. Myślę sobie, że równie efektowniej proaktywnie z akceptacją ryzyka, bo tochodzę do swoich reprezentacji narodowych np. federację Belgii czy Danii z wymienionych obu żadna nie była na tych finałach. Ja też zerknąłem na listę uczestników finałowi z Europy zeszłego roku z Izraela i tam też bodajże 7 reprezentacji narodowych się zmieniło także w Europie jest 50 kilka federacji startujących co roku. Re każda chce tam awansować. I my oczywiście mamy takie ambicje, żeby kompletem zespołu się tam zameldować, ale w gwarancji w piłcze nożnej nie ma także na pewno poza efektem nikowym obserwujmy postawę reprezentacji, patrzmy jak grają, bo może to w dalszej perspektywie przynieść wiele takich wymiernych korzystnych efektów.
Jeżeli pan.
Mam wrażenie, że najgorszym w sporcie jest bardzo szybko zapomnieć o sukcesie, ale nie o sukcesie by się nim pławić. Nie wiem włożyć medal do gabloty, podkreślać w an nałach, że dostaliśmy się do czołowej czwórki, tylko istotą sprawy jest chyba wyciągać wnioski także z sukcesu nie tylko nie tylko z porażek. I pytanie co ta reprezentacja dała polskiej piłce jako taki benchmark na na przyszłość?
No myślę, że dużo takie korzyści, tak jak powiedziałem, mamy je wymierne, bo możemy tak jak pan powiedział analizować, co przez pryzmat brązowego medalu półfinału udziału za chwilę na przełomie listopada i grudnia piszocwach świata. Nowym doświadczenia dla zawodników, ale tu przechodzimy właśnie takie aspekty niewymierne, zawodnicy, którzy grali na mistrzostwach Europy, zyskują swoje doświadczenie takich, którzy za chwilę będą uczestniczyć w mistrzostwa świata, będą też mieli znowu kolejną możliwość na to, żeby być bogatszym. o bogatszym. o O to, co się na poziomie opieki międzynarodowej dzieje i pewnie ułatwi to im szlak na poziom piłki seniorskiej, żeby zweryfikować również sam proces selekcji, potrzeba trochę czasu, bo ja jestem przekonany, że wielu z tych młodych piłkarzy trafi do pierwszej rependacji, ale jak zawsze w takim procesie nie będzie. To taka zależność stuprocentowa siłą rzeczy z każdego rocznika kilku zawodników trafia na poziom piłki międzynarodowej. I ja jestem przekonany, że w tej drużynie takiej mieliśmy okazja oglądać na te niewymierne efekty, to również wpływ w ogóle na na szkolenie na podejście na akceptowanie ryzyka na to, żeby zachęcać zawodników do dynamicznej proaktywnej gry, bo jeżeli przyjrzymy się statystykom choćby współfinału meczu z Niemcami. No to mamy tam zawodników, którzy jak się Kolanko, które na 11 prób pojedynków wygrał 11 i okazuje się, że nie warunki fizyczne umiejętności, a chęć ryzyka, a to rzec za takim ryzykiem stoi sztab szkoleniowy rozwój człowiek, który mówi okej róbto, nawet jeżeli nie będzie stuprocentowej skuteczności, pozwala to robić no i mam nadzieję, że to będzie też niosło szereg naśladowców w takich warunkach klubowych. Mam to na myśli przede wszystkim rozgrywki juniorskie, bo to jest to to tego, żeby zawodników rozwijać, a przyjemność oglądania i później na poziomie seniorskim będzie mieli tylko w przypadku, kiedy zawodnicy w ten sposób będą funkcjonować w tym na tym etapie młodzieżym.
Czyli jeśli dobrze rozumiem, sukces takiej reprezentacji można ocenić dopiero po kilku latach. Czy rzeczywiście był to sukces liczony liczbą zawodników, jest to 1 do Tak, jest to reprezentacji? jeden z czynników, znaczy oczywiście ten sukces jestmierzlny już dzisiaj, bo się pośród 5 najlepszych zespołów narodowych w towarzystwie Hiszpanii angi Francji i Niemiec jadących na mistrzostwa świata. No to jest wymierny sukces wymiernym sukcesem jest wpływ na opinie wpływ na zainteresowanie piłką młodzieżą, bo to wymiernie też pewnie wpłynie na liczbie trenujących. Ktoś, kto dzisiaj ogląda takie mistrzoso, może zapragnąć uprawiać tą piłkę nożną regularnie, bo w ogóle podjąć taki trud, wierzę w to, że na wielu młodych ludzi ma to wpływ, aczkolwiek zawsze też mówimy, że chcemy jak najwięcej młodych piłkarzy dobrze wydukowanych dostarczyć na poziom piłki seniorskiej. Jasnym przekonany, że, że ta grupa ławwą też wejdzie do piłki seniorskiej klubowej, a w dalszej perspektywie mówimy się o 16 siedemnastuolatkach za kilka lat trafiał do pierwszej drużyny narodowej. Mam tej 3 zawodników poobiutach w piłce seniorskiej ekstraklasowej. Jestem przekonany, że na jesieni dojdzie kilku kolejnych. Jest pan w stanie powiedzieć i proszę nie traktować tego jako zarzutu, dlaczego z drużyny, którą pan prowadził, która także zajęła trzecie miejsce w mistrzostwa Europy w 2012 roku. Tak niewielu piłkarzy zrobiło karierę, seniorską właściwie tylko 1 wybił się aż tak wysoko by traktować go jako pełnoprawnego reprezentanta pierwszej drużyny narodowej chodzi o Karola linet tego.
Ale na to pytanie ostatnio często odpowiadam. I oczywiście robimy taką analizę wsteczną, mam Karolinę tego, który gra regularnie na poziomie reprezentacji narodowej, takiego zaszczytu dostąpił też Mariusz stępijski zagrał kilka spotkań. No w tej drużynie też w tym roczniku na zgrupowaniach selekcyjnych, czy też poprzedzających eliminację i finały mistrzostwa Europy znajdował się Paweł Dawidowicz. Czy Przemek Frankowski także jest to kilku zawodników, oczywiście są tacy, którzy w repretacjach młodzieżow jak już się piątek pojawili się gdzieś na poziomie dopiero o 19 20. I to też wydaje się absolutnie naturalnym. Ja też dalsze odpowiadam przykładem za, jeżeli mówimy o reprzentacji Niemiec, to oczywiście gola strzeli nam wtedy goreczka, który wszyscy znamy, a napastnikiem był Ben cariit, o którym nie wiemy dzisiaj nic z drugiej strony w tej reprezentacji narodowej nie grał do szlak kibiś, który daje się robi bardzo dużą karierę z poziomie piłki seniorskiej. Relacja u 17 do narodowej reprzentacji zmniejsza oczywiście, co jest naturalne niż u 19 czy to 1 do tej pierwszej drużyny narodowej. Ja bym bardzo chciał, żeby z tej drużyny oczywiście było jak najwięcej piłkarzy, ale niestety nie będzie ich komplet 20, którzy byli mówię o o reprezentjowski, którzy byli na tym turnieju i też będziemy wstecznie taką analizę robić, żeby tak naprawdę przewidywać później możliwość drogi. Rozwoju dziś jesteśmy też bogatci o takie doświadczenia, jak udział w mistrzostwach Europy kilku drużyn po drodze. Ja też miałem wtedy przyjemność poprowadzenia reportacji na mistrzostwach choroby naprawdę po długim czasie przerwy i dla nas to była nauka, z której oczywiście wyciągamy również.
Wnioski za chwilkę wracamy do naszej rozmowy. Marcin Dorna, dyrektor sportowy polskiego związku piłki nożnej jest dziś naszym gościem, a to jest audycja przy niedzielie sporcie. Unknown speaker 4 Przy niedzieli o spor.
Kniamy się państwu ponownie jak obiecywałem, tak jesteśmy w towarzystwie dyrektora sportowego polskiego związku piłki nożnej Mar Marcina Dorny. Dzień dobry, kłaniam się ponownie.
Dzień dobry.
Ostatni wątek naszej rozmowy, który bierze się z sukcesu reprezentacji Polski do lat 17 mistrzostw Europy, dotyczył tego transferu młodzieży do piłki seniorskiej, także na kanwie Pańskiej reprezentacji, którą pan prowadził w roku 2012 też, przyglądając się drużynie, którą prowadzi Marcin włodarskiej. To tutaj też wyjaśnimy, bo drużynę te czekają mistrzostwa świata, prawdopodobnie one rozegrane zostaną w Azji. Rozumiem, że trener Włodarski będzie miał szansę w tej imprezie być selekcjonerem nadal, choć te założenia polskiego związku piłki nożnej zakładają, że powinien od jesieni być tylko i wyłącznie trenerem kategorii u 15, czyli chłopców z rocznika 200.
9 i wtedy rzeczy nie stoją w sprzeczności ze sobą. Także proszę mi wierzyć, że znajdziemy, że znaleźliśmy już optymalne rozwiązanie w tym procesie, oczywiście będziemy uchwalać o tym w pierwszej kolejności z trenerami, no ale siłą rzeczy i to jest absolutnie naturalne, że efekt w postaci awansu, który na, które zapracowała ta drużyna w tym zestawie personalnym, jeżeli chodzi o sztab i trenera będzie miała ten przywilej sprawozdania drużynyna na mistrzostwach świata. Natomiast, jeżeli chodzi o samą strukturę, no też jesteśmy wobec takiej sytuacji w takiego wyzwania logistycznego administracyjnego postawimy po raz pierwszy od wielu wielu lat. Jak powiedziałem ostatni awansentustwa świata młodzieżowe, to 1999 bodaj rok, a tutaj nie ukrywam, że też korzystamy z rozmów z doświadczeń innych federacji. W ostatnim roku, a owoc 8 na 3 duże turnieje niżcząca świata będą czwartym takim i jest to nieco inna praca, patrząc na historię ostatnich naszych 10 lat kwalifikacji różnych, bo tak naprawdę, a głosowaliśmy na wybrane pojedyncze turnieje, gdzieś tam co kilka lat, a tutaj jest to z 1 strony wielki przywilej bardzo taka przyjemna sytuacja, mam to na myśli awanse, turnieje międzynarodowe, ale z drugiej strony konieczność zagwarantowania tym młodym ludziom jak najlepszych warunków do tego, żeby na takich turniejach mogli zaprezentować pełni swoich umiejętności, a więc zgrupowania dodatkowe selekcyjne, a więc przygotowania bezpośrednio do samej imprezy docelowej, a więc np. mistrzostwaw Europy u dziewiętnaste grane w lipcu na malki poza terminem piwa, a więc wiele tematów dotyczących komunikacji z klubami, to samo będzie dotyczyć mistrz świata w terminie, listopadowo grudniowym już pewnie dla wielu zawodników, którzy będą bezpośrednio z piłce seniorskiej. Także jest to dla nas bardzo i ciekawej i wymagający czasu.
Patrząc na reprezentację Polski. Oczywiście przyglądamy się też poszczególnym nazwiskom i tak wg różnych rankingów w tej jedenastce turniejowej wymienia się Krzysztofa kolankę kapitana na reprezentacji Polski wymienia się Filipa rejczyka. Ja osobiście uważam, że Karol Borys zrobił nieprawdopodobną robotę, a przynajmniej dał się pokazać ze strony z jakiego w Polsce znaliśmy Europa, a być może nie widziała podobnie jak i jak i kilku innych zawodników. No nie chcę wszystkich wymieniać, ale chciałbym, żebyśmy się skupili choćby na Karolu Borysie Krzysztofie kolance, bo oni mają za sobą już seniorskie debiuty, podobnie jak i gurgol chyba tak, bo to jest ten trzeci piłkarz, który wystąpił w Lechu, Poznań. Jak pan patrzy na ich kariery, może zaczniemy od Borysa?
Znaczy, właśnie mieliśmy kilka nazwisk i pewnie siłą rzeczy należałoby wymienić kilka kolejnych, bo pewnie w pierwszych meczach turnieju zachcaliśmy się postawą, skoczy lasa, możemy zawsze doceniać postawę obrońców czy kolejnych środkowych mostników, którzy grali możemy mówić o drugim skrzydłowym wolskim. I wydaje mi się mocno, że każdy z tych piłkarzy, który zagrał na mistrzostwach, a zagrali wszyscy zderze zwarte podkreślenia. Każdy z nich dostał szansę, gdy od pierwszej minuty, więc są odbieramy ceny doświadczenia na przyszłość jest Warty tego, żeby go wymienić się, śledząc od 16 już lat rozwój młodych piłkarzy od najmłodszej kategorii wiekowej do piłki seniorskiej. Nie zawsze ci oczywist dochodzą do tego poziomu Najwyższego, więc siłą rzeczy myślę, że jeżeli będziemy taką rozmowę prowadzić za 8 10 lat dokaże się, że na poziom piłki seniorskiej trafi, ktoś jeszcze albo ktoś, kogo dzisiaj niekoniecznie w takiej liście wymieniamy, jeżeli zaś chodzi o tych 3 piłkarzy, to faktycznie mieli oni też swój wydatny wpływ na to, jak funkcjonowała drużyna mieli bezpośredni wpływ na postawę całego zespołu swoich kolegów obok. No i to jest przyjemne, że możemy takimi piłkarzami pochwalić się w skali Europy, bo tak jak powiedziałem, czyli wiranych pojedynków czy w ogóle podejmowanych pojedynków czy takie bezpośrednie statystyczne dowody w cudzysłowie na jakość i gry mieliśmy właściwie po każdym meczu i na koniec dnia gdzieś tam w meczu pufinowym chyba zgodzimy się z faktem, że zdecydowały inne elementy niż umiejętności niż niż taka chęć kreatywnej gry, bo zdecydowały pewnie na korzyść Niemiec. Warunki fizyczne atletytyczne przygotowanie motoryczne, kto oglądał finał, ten też zobaczył trochę inny niż młodzieżowy futbol, bo był to futbol na to, żeby taki mecz wygrać taki bardziej seniorski wyrachowanykończony 00 i rzutami karnymi, także wiele wątków tej odpowiedzi, ale uważam, że no to jest dość złożony proces transfer tych piłkarzy z tego poziomu na poziom piłki seniorskiej. I cieszymy się, jeżeli ktoś wyróżnia i teraz co tak naprawdę dalej ci zawodnicy zrobią, żeby na tym najwyższym poziomie zagrać ten transfer, tak te kolejne kroki są istotne. Ja jeszcze może ostatni wątek, bo chciałby na to zwrócić też uwagę szczególną. Mówimy o możliwości zaprezentowania się zawodników takich jakolc czy się Kolanko w górkul, czy moglibyśmy zmieniać kilku kolejnych na poziomie międzynarodowym europejskim, pewnie skauci, których jest wiele takich turniejów te nazwiska zepcją w notesie, ale jest jeszcze coś takiego nazwijmy jak skalting do wewnątrz, czyli pokazanie też w klubach, że ci zawodnicy mogą rywalizować jak równy z równym z najlepszymi piłkarzami w Europie jestem przekonany, że wielu z nich dostanie więcej szans po warunkach klubowych, bo czasami trzeba się przekonać. Tak naprawdę, dostając bodzie z zewnątrz. Jak Super piłkarza mamy w obrębie naszego klubu, nie zawsze docenianego. Także jestem przekonany, że też same kluby, które dzisiaj widziały swoich piłkarz na mistrzostwach Europy, u 17 zadbają o to, żeby dostali o nimi swoje szanse takim codziennym funkcjonowaniu.
No bo jest to pewne niedogodność, że np. okresie na przykładzie Borysa no on jest rzucany między drużynami, nigdzie nie ma swojego stałego miejsca, a jego najczęstszym zajęciem w poprzednim sezonie czy kończącym się sezonie. To były podróże między zgrupowaniami reprezentacji poszczególnymi drużynami w swoim zespole. Nie wiem, czy ten talent nie jest też takim przekleństwem, że idzie za tym brak stabilizacji?
Na pewno jest to na pewnym etapie wyzwanie dla samego klubu zaplanować taki proces taką drogę, bo my to też śledzimy na poziomie chodników, szczególnie 18 19, kiedy jest to etap takiego przejścia, o którym często mówimy, że jest największym wyzwaniem, bo to zawodnik już dostaje swoje szanse na poziomie kiłki sędziowskiej, ale wiemy, że nie o samo deregularne, albo, że nie jest to gra od deski do deski, która mówię o minutach w poszczególnych zespołach, które rozwija najbardziej. No i uważam, że taki proces po powinny być bardzo precyzyjnie zaplanowaneowany ja nie będę się też oczywiście odnosi do konkretnego przykładu, bo wierzę to, że wierzę w to, że okolicach funkcjonowania Karola w klubie są na pewno idzie odpowiedzialni i ten proces jest przemyślany, a przynajmniej powinien być każdego dnia weryfikowany. Czy ten plan jest dobrze realizowany i po jakimś czasie ewaluacji tego procesu powinna dawać zawodnikowi szansę na rozwój na to, żeby tak naprawdę przez grę mógłów się rozwijać. Wiemy też, że podobiucie w extraklasie są kolejni piłkarze, ale na poziomie kilki seniorskiej zadeputował jeszcze kilku, bo warto wspomnieć o morlikowskim zagłębi Lubin, który gra w rezerwach drugim zespole czy kilku kolejnych zawodnikach w Lechu, Poznań części niepowołanych ze względu na kontuzję, więc gdzieś tam już się zawodnicy na poziom piłki seniorskiej przebijają, ale faktycznie, żeby ten rozwój był płynny adekwatny do ich potencjału, no to musi być to proces precyzyjnie zaplanowanej na pewno taki apel całego środowisko o to, żeby, żeby ci zawodnicy te szanse dostawali realnie jak największe, żeby mogli się na pełnię swoich umiejętności rozwinąć.
Będę pytał o kolejne reprezentacje, no bo właściwie wszyscy jesteśmy przekonani, że one myślę o zawodnikach przeszły tę samą drogę choćby akcji organizowanych przez Polski związek piłki nożnej, czyli można założyć, że w tej chwili awans dla mistrzostwa Europy nie będzie też od czasu do czasu, tylko stanie się jakąś godną lepszej sprawy. Regułą.
Tak zakładamy, oczywiście na początku swojej pracy, też powiedziałem, gdzieś tam rozmawialiśmy też na poziomie zarządu, że chcemy tworzyć zawodnikom środowisko do rozwoju możemy zrobić to na 2 sposoby grać przeciwko innym najlepszym federacją grach towarzyskich. Tak choćby dzisiaj refundacjader 15 rozpoczęła swoją reprezentacyjną drogę meczami z Hiszpanią meczami i z Włochami, oczywiście przy całym szacunku do innych federacji nie zawsze byli to przeciwnicy, którzy gwarantowali tak pełną weryfikację umiejętności i obrani odpowiedniego kierunku, ale to jest sport jeszcze tego sport młodzieżowy. No ja choćby przez pryzmat kwalifikacji kobiet u 19, która oglądaliśmy w Polsce naszemu mogę powiedzieć, że na taki turniej awansowa argumentacja, która przegrała z naszą reprezentacją 6 do 1 to była reacja Czech. Inne wyniki sprawiły, że to ta drżna się zakwalifikowała także tych zmiennych jest naprawdę dużo i tak jak powiedziałem plan na awans na mistrzostwa Europy. No ma pewnie realnie ze 30 40 federacji. Co co roku w zeszłym roku na Finami niższ od Europy znalazły się takie drużyny, jak Izrael Luksemburg, Turcja Szwecja, których dzisiaj tu Bułgaria, których tutaj nie oglądaliśmy czy Belgia i wyobrażam sobie, że i Belgia i dania i inne federacje mogą mieć podobne ambicje, więc my będziemy robić wszystko, żeby na turnie finałowe się kwalifikować, bo tam wiemy, że jesteśmy w stanie i prezentować swoich młodych zawodników i ich rozwijać. No ale jeżeli ktoś da chciałby dawać gwarancje, to uważam, że jest to pierwsza pierwszy krok do zgubienia pokory, a my tej pokory mamy dużo swojej codziennej.
Klasy. To jeszcze 1 sprawa ferennando s to przy okazji zgrupowania przed meczami z Niemcami tym towarzyskim oraz z Mołdawią, eliminacjach mistrzostw Europy zdecydował się powołać kilku zawodników młodszych, którzy mają przyjechać i zaprezentować mu się na takim zgrupowaniem zgrupowaniu. Pamiętam też fenndo santtosza, który przyjechał do Siedlec na zgrupowanie kadry Marcina wodderskiego i powiedział, że woli tutaj obejrzeć sobie wewnętrzną grę niż jechać na nieje 1 mecz naszej seniorskiej ekstraklasy, bo tu jest wiele ciekawiej. I tej tej wartości stricte piłkarskiej jest wiele więcej. To jest konsekwencja tego to zgrupowanie tego, co zobaczył chociażby przez pryzmat kadry Marcina wodarskiego.
To oczywiście jest pytanie do szeregonera.
Ale macie kontakt, panie dyrektorem, sportowym, więc cały czas jesteście w jakiś dyskusji.
Jesteśmy w regularnym kontakcie i ja też nie ukrywam, to podkreślam, że ten Sant interesował się drużyną ander, 17, kiedy tak naprawdę o niej głośno było tylko w obliczy awansu i ludzi, którzy się z nim tą drużyżną interesują. Bardzo trener przyjechał nagrupowanie w Siedlcach na mecz towarzyski zugoligową Pogonią no kilkudniową akcję szkoleniową, taką, która tak naprawdę była ostatnim momentem przed finałami niżcząc z Europy. Dzisiaj wiemy, że to jest zainteresowanie jest dużo większa i to jest dowód na to, że, że selekcjonersanttosz interesuje się tym czasie w zespołach młodzieżowych, a to zgrupowanie i zaproszenie kilku zawodników. Tak naprawdę jest taka, to jest taka symbityczna współpraca, która ida korzyść tej tym zawodnikom, którzy przygotowują się do meczu z Mołdawią i Niemcami. No i oczywiście da szansę zaprezentowania swoich umiejętności przed oczami tak znakomitego seekcjonera takimi dokonaniami z takim doświadczeniem, który wcześniejszych federacjach również przyglądał się rozwojowi młodych piłkarzy i na pewno dla nas będzie też bardzo cenne PIT beg odnośnie sytuacji czy postawy tych młodych piłkarzy na poziomie u 19 u 20 i 21, którzy swoją szansę otrzymają. I uważam, że jest to Super moment takiego nawiązania czy właśnie tego też przejścia procesu kroku do przodu w reprezentacji młodzieżowych do pierwszej reprentacji narodowej mamy też powołaneników z rocznika 2002 2003 na zgrupowanie już bezpośrednie 3 takich piłkarzy znalazło się na liście, więc nie uważam, że to jest Super nawiązanie, jeżeli chodzi o te obszary piłki młodzieżowej i pi pi pisańskiej.
Jakie wyzwania teraz przed wami, żeby to, co widzieliśmy na euro zaprocentowało tak, gdyby pan w kilku zdaniach zechciał powiedzieć?
To może najpierw chyba o takich wyzwaniach bieżących, bo za chwilę przygotujemy się do mistrzsza od ropy, 19 też z deklaracji i samego selekcjonera Marcina Brosza. I naszych tutaj przewieziemy na pewno na Malcie entuzjazm energię i chęci jak najlepszego zaprezentowania swoich umiejętności. Oczywiście do końca roku mamy jeszcze oda świata ander 17 liczymy bardzo indywidualny rozwój piłkarzy na to, że kolejni trafią na poziom piłki seniorskiej ekstraklasowej. Czy w swoich klubach na poziomie pierwszej ligi czy w klubach z zagrai dostają swoje szanse coraz starszych kategoria wiekowych i do tego tak naprawdę potrzeba świadomego podejścia wszystkich całego środowiska, bo my możemy wy życzenianiowo zakładać, że dzisiaj zawodnicy po powrocie do klubów powinni znaleźć się w na listach zawodników czy drużyn, które jadą na zgrupowania seniorskiej, przygotowują się do kolejnego sezonu, a nie wszędzie musi się tak stać, więc uważam, że docenienie postawy tych zawodników i takie przyjrzenie się świadomemu rozwojowi powinno sprawić, że oni muszą otrzymać swoją szansę, a jestem przekonani, jestem przekonany, że to, co widzieliśmy, jakie mają umiejętności, jaką swobodę gry sprawi, że oni tą szansę wykorzystają i będziemy mieli naprawdę wielką przyjemność obserwować ich rozwój przyszłości.
Marcin Dorna, dyrektor sportowy polskiego związku piłki nożnej, był naszym gościem dziękuję panu bardzo za rozmowę.
Dziękuję bardzo.
A już za chwilę jeden z zawodników tego turnieju Karol Borys specjalnie dla państwa, więc proszę z nami pozostać już po skrócie informacji będziemy.
Ponownie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA