REKLAMA

Iga Świątek zagra w ćwierćfinale Rolanda Garrosa

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
04-06-2023 17:00 (Powtórka: )
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
11:50 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu, zapraszam na nasz dwugodzinny program jego wydawcą jest Michał Tomasik, a realizatorem Maciej golczyński rozpoczynamy od świata wielkiegoego tenisa. To też jest z nami Adam Romer, TENIS klub dzień dobry.
Witam cię serdecznie, witam państwa.
No rozmawiamy już w sytuacji, w której została nam jedynaczka na kortach Rolanda gerosa, czyli Iga Świątek, która no idzie tak jak tego byśmy oczekiwali bez zbędnych strat w obronie tytułu zdobytego przed rokiem pozostałych Polaków. Już nie ma w turnieju i chciałbym, żebyśmy o tym pomówili przez najbliższe minuty rozpoczynam od ligi Świątek oczywiście?
No rzeczywiście można powiedzieć, że Iga realizuje dokładnie ten plan, który za, który wszyscy kibice mocno otrzymają kciuki i zaczęła troszkę mozolnie, bo rzeczywiście trzeba przyznać, że 2 pierwsze mecze, choć wygrane w identycznym stosunku 6460, ale no dały troszkę wątpliwości czy Iga jest w swojej najwyższej formie, natomiast rzeczywiście sobotni mecz, który stoczyła z chiną CIN łang. No pokazał nam, że nasza mistrzyni wraca do formy, którą, którą miała w roku 2022, kiedy rzeczywiście rozbiła tutaj rywalki, wygrywając cały turniej. To, co pokazała w sobotnim pojedynku z Chinką, pozwala nam przypuszczać, że forma Igi rośnie, rzeczywiście widać, bo zresztą na sama o tym mówiła na konferencji prasowej, po meczu, że, że czuje się zdecydowanie, pewniej ma wrażenie, że się adoptuje do warunków, bo to też warto powiedzieć, że ona jak obrończyni tytułu wszystkie swoje 3 mecze rozgrywana największym korcie imieniawipasatrie. To jest taki olbrzymi korc, to wielka niecka, w którym i wewnątrz tej niecki ciągle wieje tam piiruje, wiat zmienia kierunki do tego trzeba się przystosować. Trzeba trzeba się przyzwyczaić w 2 pierwszych meczach, to troszkę ciężko i wyszło, natomiast ten trzeci mecz pokazał, że forma rośnie no i taka informacja w połączeniu z informacją, która wczoraj w południe się, czyli o wycofaniu się Jeleny rybakiny, czyli dziewczyny, która w jej widzi części drabinki, zdawała się być najgroźniejszą rywalką. No pozwala nam przypuszczać, że ten turniej ułoży się po naszej myśl.
Patrząc na kolejną przeciwniczkę Polki, z którą zmierzy się jutro lesją córenko. Co możemy powiedzieć do Ukraińcy?
Na pewno trzeba powiedzieć, że Ukrainka jest bardzo dobrej formie. Ja po spotkaniu Igi Świątek poszedłę na korc z Simon Maję, gdzie uesiat C suórenko grała swój mecz Janku andryjewski jannka andryjewsku. To nie jest przypadkowa zawodniczka, to jest dziewczyna, która wygrała 4 lata temu turniej i US open, wprawdzie korty ceglane może nie są jej domeną, ale to na pewno jest groźna rywalka, tymczasem ukrainca wygrała ten metr 6161, grając naprawdę bardzo dobrze. Także trzeba będzie inaczej Iga będzie musiała podczas spotkania z Ukrainką uważać nie będzie mogła jej zlekceważyć o to raczej się nie boję, bo myślę, że Tomek Wiktorowski na pewno ją bardzo dobrze przygotuje. Natomiast no ze Statystycznego punktu widzenia trzeba przypomnieć o 2 pierwszych pojedynkach, które, które Polka toczyła z Ukrainką, i oba kończyły się dokładnie w takim samym takim samym wynikiem, czyli 6 ba 60 dla Polki, więc można powiedzieć, że przewaga psychiczna jest bez wątpienia po stronie.
Świątek jest zdolna wygrać rok po roku 1jeden z turniejów wielkoszlemowych. Co uczyni ją specjalistką specjalistką od od Francji właśnie.
No ja myślę, że Iga już się doczekała takiego statusu, w, że tutaj postrzegana jako faworytka i nieważne, w jakiej formie przyjeżdża, jest zawsze zaliczana do ścisłego grona dziewczyn, które ten turniej wygrać mogą, bo ja przypomnę, że ona na przestrzeni ostatnich 3,5 roku przegrała tutaj tylko raz wygrała jesienią 2020 roku. Ten jesienny późny rolandga Ros potem wiosną 2021 roku przegra w ćwierć finale z mariąsa cari w 2022 wygrała no, więc to trudno byłoby ją oceniać jako kogoś innego niż niż faworytkę. Ja wiem, że do porównania do Rafaela na dala są może odrobinę na wyrost, bo jednak Hiszpan wygrał tutaj 14 turniejów wielkoślemowych, ale też warto zauważyć, że spośród aktywnie grających teraz jeszcze w turnieju zawodników i zawodniczek, tylko Nowak dżokowicz i Iga Świątek wygrali tu w Paryżu 2 ×, dlaczego mówimy w kontekście Rolanda gorosa, tylko i ze Świątek. Jeśli chodzi o polskich graczy czy twoim zdaniem za wcześnie pożegnali się pozostali nasi reprezentanci z tym turniejem? No, ja bym powiedział, że tu mam trochę mieszane uczucia, dlatego że niezwykle żalmi porażki Huberta Hurkacza piątkowej późno wieczornej porażki z peruowianczykiem łannem Pablo wariasem. Z 1 strony trzeba powiedzieć, że Huberta w tym roku nie rozpieszczał wynikami na kortach ziemnych, natomiast z drugiej strony ta trabinka trochę się otworzyła i była szansa na kolejne zwycięstwo. To co trochę Huberta tłumaczy, to on sam też mówił o tym po swoim meczu pięciosetowym trzecim pięciosetowym meczu, który tutaj stoczył, że w pierwszym secie lekko naciągnął sobie przywodziciel nie czuł się do końca komfortowo, a rzeczywiście peruowiaanczykno rozgrywa turniej życia. I trzeba powiedzieć, że się ziemnych, ten mecz trwał 3 godziny 51 minut pięćsetów, trochę zabrakło Hubertowi, ale w ocenie takiej cało, jakby ogólnej. Ja właściwie jestem zadowolony z jego występu, bo, bo jak jak pojawił się na kortach ziemnych w kwietniu tego roku, no to wyglądało to dużo dużo kobiet. Chodzi o innych polskich zawodni i właśnie zawodniczki tak no to to na pewno i plus jest to, że Magdalena fre odniosła jedno zwycięstwo, potem niestety nie udało jej się nawiązać walki z dziewczyną, która z Kamilą rachimową mniej więcej, tak samo zklasyfikowaną jako ona w dziewiątej z dziesiątce rankingu. No i niewątpliwie trochę rozczarowująca jest porażka Magdy linet, ale znowu trzeba zwrócić uwagę z kimona przegrała przegrała z liną Fernandes. To jest też dziewczyna, która bardzo dobrze gra ostatnio była może trochę w dołku, bo zajmowała około siedemdziesiątego miejsca rankingowego, ale to jest dziewczyna, która już była kiedyś finale wielkiego Szlema na i US open, także także ona naprawdę potrafi grać.
No właśnie, chyba magdaleninety najszybciej i najbardziej boleśnie dla nas pożegnała się sturniejem.
No z 1 strony tak z drugiej nie ja cały czas powtarzam i próbuje trochę Magdę tłumaczyć, że, że Magda niezwykle solidną zawodniczką i osiągnęła w tym roku naprawdę życiowy sukces dochodzą do półfinału Australia nopen i trochę ten sukces jest taki słodkogorzki, bo mam takie nieodparte wrażenie, że wszystkie jej rywalki, które pojawiają się w kolejnych turniejach, na jej drodze specjalnie. Chcą udowodnić, że one nie są gorsze od półfinalistki Australian nopend i że to miejsce właściwie w tej czwórce w melber to im się należało. No i w związku z tym ma, gdzie się ciężko gra i bo ma Magda, oczywiście nie ma takich argumentów w rywalizacji z przeciwniczkami, jak ma np. i Ga Świątek czy, ale na Rybaki. Na, więc każdy mecz każdy punkt musi no musi na niego ciężko zapracować i czasami po prostu no nie udaje się tak, a rywalki są niezwykle zmotywowane. Zobaczymy, co będzie na kortach trawiastych, bo to są korty, na których Magda lubi grać i chętnie na nich występuje. Także liczę na to, że tutaj tutaj się trochę odbije.
Powiedz jeszcze, proszę, jak Paryż generalnie w tym roku się prezentuje pod tym względem tenisowym, oczywiście umieszczamy tę opowiedź w kontekście wielkiego tenisa, który, który właśnie się tam toczy.
No, ja bym powiedział także paryś, chyba wraca do Łask polskich kibiców, dlatego że przez wiele wiele lat również dzięki sukcesom Agnieszki Radwańskiej raczej, jeżeli kibice się gdzieś wybierali, to wybierali się do Londynu na na zielone korty wibledonu. Natomiast za sprawą sukcesów i Świątek i chyba też tego, że jednak w Polsce tradycja gry na kortach ceglanek jest dużo większa. No dziś ja bym powiedział także kompleks Rolanda garosa przeżywa naprawdę atak polskich kibiców. Ja jeżdżę tutaj od kilkunastu lat i nigdy nie pamiętam takiego turnieju, żeby było tylu Polaków, żeby tak dopingowali swoich naprawdę mecze Huberta Hurkacza, które się odbywały na kortach bocznych, czyli tak na takich, które na, które można wejść bez specjalnego biletu, no to rzeczywiście. To nie pamiętam takiego przypadku by Polacy zajmowali większość miejsc na korty, który ma około 2 tysięcy miejsc. Także to jest takie Novum i zresztą bardzo sympatyczne i miłe i to jest niewątpliwie zasługa i Świątek Huberta kurkacza i magdaleniner.
Dziękuję bardzo, za rozmowę. Adamm tenissk lub był naszym gościem kłaniam się i trzymaj kciuki za Igę Świątek będąc na koszt.
Oczywiście za wszystkich polskich kibiców będę mocno trzymał już mamy drugi tydzień turnieju, a ja liczę, że uda się do końca tego turnieju tutaj wytrwać nie tylko kibicom, ale przede wszystkim i ze Świątek. Dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo. My zapraszamy państwa teraz do nas klub informacji Radia tokefem dzięki Adam. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA