REKLAMA

Szymon Marciniak. "Nie jest rasistą, nie powinien chodzić na takie imprezy"

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
04-06-2023 17:20 (Powtórka: )
Prowadzący:
Czas trwania:
12:36 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie Przemysław Iwańczyk kłaniam się państwu kolejna odsłona naszego programu, to nasz kolejny gość Cezary Kowalski jest już po drugiej stronie mikrofonu dzień dobry kłaniam się, dzień dobry. Witam Czarków wiele spraw piłkarskich do poruszenia nam tutaj przyjdzie mówiłem, że głośno jest, dlatego też państwa uprzedzą, bo to jest chyba w trasie, ale.
Tak jest jestem w trasie, ale dobrze się słyszymy chyba.
Tak wiesz, co pierwsza rzecz dotyczy. Oczywiście tego, co działo się w czwartek wieczorem i w piątek nad ranem, a dotyczy sędziego Szymona Marciniaka, nad którym zawisła groźba odsunięcia od finałowego spotkania ligi Mistrzów uffa między Manchesterem City, a Inter mediolant ty w ogóle wierzyłeś w scenariusz, w którym najlepszy sędzia na świecie nie jest brany pod uwagę ze względu na udział w konferencji organizowanej przez Sławomira Mar Marta, czyli de facto Konfederację, bo ona miała też zdaniem choćby organizacji nigdy więcej wymiar polityczny. Jak w ogóle oceniasz tę sytuację?
W dwojaki sposób może ją rozpatrywać, bo pierwsza rzecz jest taka, że UEFA tak bardzo dbająca o swój wizerunek o swoje wartości. Jak to jest w taki dosyć Szumny sposób nazywane, jest jest po prostu organizacją, która no nie chcę powiedzieć, że jest śmieszna, bo tak nie jest. Natomiast moim zdaniem Marciniak nie jest żadnym rasistą nie jest człowiekiem, który ma jakiekolwiek złe intencje, natomiast UEFA z pewnością jest organizacją, która miała bardzo duże problemy z korupcją, która niejasne historie ma właściwie co roku jakieś takie, które są rozwiązywane przez media, Wiki lix dotyczące futbolu, donoszą o różnych różnych tego typu historiach, której by szef został no nieskazany, ale miał bardzo poważne problemy i musiał odejść ze swojej funkcji. W każdym razie no organizacja mająca problemy wewnątrz i to na pewno Fakt, że starają się przyczepić do do ludzi do sędziów do kogokolwiek. Kto, kto są uefą we współpracuje, czy też jest jej członkiem nie bacząc, jakby na to, co co robi sama jest co najmniej zastanawiając.
Ale wiesz, co poczeka, bo w tej chwili to jest tak, że ja oczywiście nie jest to pretensja artykułowana do ciebie generalnie jest taka naracja, kiedy pytamy o sędziego Marciniaka, to natychmiast słyszymy, aby UEFA jest taka czy owaka, ale pytanie czy sędzia Marciniak jako nie.
No zdecydowanie od razu no bo wiem, do czego zmierza, że zdecydowanie nie powinien Marciniak chodzić po żadnych konferencjach organizowanych przez polityków. Czy to to będzie Platforma Obywatelska? Czy to będzie PiS? Czy to będzie Konfederacja? No tak tak to jest jakby w uefie przyjęte, że styki z polityką teoretycznie, tutaj też powiedzmy to w cudzysłowie, ponieważ styki z polityką są i wiadomo że, że i Putinem robili interesy i Gazprom były jednym z głównych sponsorów uef ligi ministrów itd. to są to są rzeczywiście historie, które się zdarzały. Natomiast wiemy, jak to wygląda i Marcin jak powinien mieć na tyle wiedzy albo mieć jakiegoś dobrego doradcę albo kogoś, z kim się konsultuje? Nie wiem, czy menedżera może mieć sędzia piłkarskiej, natomiast kogoś, kto bez zwłoku powiedział człowieku, to się nie opłaca, bo być może nic złego nie zrobi, że on nic złego nie powiedział. Ja przesłuchałem tą jego wypowiedź na naprawdę to o niczym i nie świadczy, natomiast no pojawił się nie takim miejscu, w jakim powinien tak i to jest bezdyskusyjne. To jest możemy się z tym nie zgadzać, ale tak ten świat dzisiaj wygląda i i sędzia, który myśli, który jest właściwie częścią tej tego wielkiego szołu piłkarskiego nie powinien w pewnych miejscach się pojawiać, bo może mu to zaszkodzić. No to powinien wiedzieć, a tego nie wiedział i później bardzo tak intensywnie posypywał głowę popiołem i też mi się to nie za bardzo podobało, bo to nie było od serca samokrytyka to nie była samokrytekka w wyniku jakiejś refleksji, tylko tak mu po prostu powiedziano, że tak trzeba postąpić. I trzeba się wycofać i na palcach, jakby gdzieś to pseudofera zamieść pod dywan, bo dla mnie te z pseudofera to nie jest to nie jest jakaś taka rzecz, która mogłaby rzutować, co będzie Mar Marcin na gorszym sędzią. Z tego powodu, że się, że się gdzieś tam z kimś się spotkał, czy, a z kim się spotykali. Oczywiście tutaj będzie znowu zarzut, że przerzucam piłeczkę na uefę prominent i działacze uef prawda i czy byli za to ścigani zawsze się można zapytać?
No tak tylko wie jeszcze jest pytanie, czy to nie jest trochę proszeniem się o kłopoty takie celebrystwo w wykonaniu arbitrów. Ja nie chciałbym.
Absolutnie i dobrego słowa użyłeś. Ja odnoszę wrażenie, że sędzia marcinia, którego lubię, szanuję, którego znam i też miałem okazję komentować mecze. Czy to widzę Mistrzów, czy inne, które ją sędziowo i robi to bardzo dobrze, że tutaj troszeczkę zabrakło kontaktu z ziemią, że nagle sędzia stał się nie chcę powiedzieć celebrytą, chociaż wokół tego słowa bym się zakręcił, jakby tak dogłębni to wszystko przeanalizować. I no i to prostu jest zgubne. To powoduje, że niestety czasami tracimy kontakt z rzeczywistością i nie wiemy, w którym miejscu powiedzieć z stop albo nie skorzystać z jakiejś propozycji zostać zostaje w domu nie zarobić tych 5000 zł czy 5000 EUR, bo o różnych kwotach się mówi za takie wykłady. Natomiast, a to jest tutaj pewnością są zgody.
Czy nie uważasz generalnie, że przy tej sprawie rozpoczęło się ściganie się, kto pomógł sędziemu marciniakowi najbardziej?
Tak, zdecydowanie 1 mówi, że 12 godzin z szefferinem na słuchawcy wisiał inny, że wykonał 1 krótki telefon, ale bardzo skuteczny i jeszcze inny, że to, że to właśnie jego interwencja sprawiła. Teraz teraz trwają takie zawody, kto bardziej pomógł, kto bardziej te sytuacje wyprostował? Ja myślę, że, że UEFA się zorientowała, że ten Marciniak to tak naprawdę no to nie jest jakiś diabeł, to nie jest człowiek, który dokonał czegoś niezwykłego i za to, że mu się wykluczenie. Czy też jakaś czerwona kartka, bo ja słyszałem o konsekwencja, które mogłoby być dłuższe, że to niech tylko chodziło o ten mecz, ale także o coś o coś więcej on miał podobno być wykluczony z dalszego sędziowania, w ogóle w tym sezonie zbliżającym się.
Świat stanu na głowie, mówiąc mówiąc wprost, chociaż przyznam, że był to powód do zjednoczenia polityków rozmaitej proweniencji, bo wszyscy stanęli murem za Marciniakiem.
No tak, akurat ta obrona marcinia na Marciniaka bardzo mi się podobała, okazuje się, że Polska może być zjednoczona w pewnej kwestii broniliśmy sędziego, który był niewinny. I to tak obiektywnie trzeba powiedzieć, to, że się zachował może nieodpowiedzialnie, akurat biorąc pod uwagę swoją karierę, to na pewno natomiast ogólnie no to, żeby go gdzieś tam w tej beczce, to naprawdę była gruba przesada. Zresztą mi ta sprawa żyła, ile no 24 godziny troszeczkę dłużej, a my Polacy bardzo szybko zapominamy o pewnych rzeczach. I myślę, że jakiś tam niesmak pozostanie, ale generalnie to to w polskich realiach nie z Marcinem Mar marciniakowi nie zaszkodzi, jeśli chodzi o jego wizerunek.
Przejdźmy do spraw stricte piłkarski, zbliża się wielki finał ligi Mistrzów UEFA przed smakiem tego przynajmniej ze strony Manchesteru City był mecz Puchar Anglii, wygrany 2 do 1 przez citys United. Ja nie chcę pytać o szczegóły tego meczu, ale rozumiem, że no tutaj wszystko jest jasne faworytem jest drużyna Pepa Guardioli, a, a Inter MO może tylko sprawdzić niespodziankę.
Ja myślę, że nie zdobycie przez Manchester City w tym sezonie Pucharu Europy. No to by był koniec Pepa gwardioli w tej formule w tym miejscu i pieniędzy wydał tak wiele na te swoje projekty ta drużyna się teraz zmieniła pozytywnie, że brakuje tak naprawdę tylko i wyłącznie tego 1 sukcesu tego tego trofeum. Ono oczywiście o tym pamięta, że jest w stanie wygrać coś takiego, bo było to jego udziałem, kiedy był trenerem Barcelony w 2011 i 2009 roku. Natomiast no to już jest też szmat czasów w piłce widzimy tego murini, o który który się tam miota rzuca, bo nie może sięgnąć jednak po to, co co było jego udziałem, dawniej oczywiście jakieś tam trochę zdobywa, ale nie wygrywa ligi Mistrzów. I to powoduje, że ta tęsknota za tym trochę, zwłaszcza poparta takimi pieniędzmi. Jest jest tak młosa, myślę, że Inter nie da rady, chociaż z drugiej strony nie można też Włochów przekreślać, bo to jest 1 mecz. No to jest oczywiście banalne stwierdzenie. Natomiast jakże prawdziwe.
Zapytam jeszcze o to, co wydarzyło się na poziomie Fortuna pierwszej ligi, bo w sobotę wczoraj rozegrano mecze, które decydowały o bezpośrednim awansie, jednej z drużyny, UKS już uzyskał te promocje przed tygodniem. Ruch Chorzów zrobił to no właśnie wczoraj przed nami baraże. I myślę, że zapowiadają się tak ciekawie, że trudno wyłonić w nich faworyta. Wisła zmierzy się spuszczą niepołomica, a Termalika brukg btniciecza ze Stalą Rzeszów. Ty jesteś w stanie po pierwsze, wskazać faworyta. Po drugie, powiedzieć coś o ruchu, bo myślę, że to jest zespół, który zasługuje na uwagę.
Łatwo jest z Pa i gdzieś tam na najniższy szczebel bardzo trudno powrócić. I czy to ełka jest jest tego dowodem, chociaż tutaj ta przerwa druga trwała 3 lata tak po tym, jak Ełk jest spadł z ekstraklasy, w przypadku ruchu, to jest większy już szmat czasu. To jest coś, co bardzo boli, jeśli chodzi o takie kluby najbardziej tradycyjne polskie i mnie zawsze jest żal takich takich druży niektórzy twierdzą, że taki spadek to jest coś, co może później oczyścić atmosferę. Co co spowoduje, że, że to będzie zdroowwszy organizm ja się z tym nie do końca nie do końca zgadzam, dlatego tym bardziej się cieszę, że taki ruch Chorzów jest jest w stanie jakoś się podnieść, mimo tego, że tam nie ma stadionu, mimo tego, że tam nie ma wcale jakiś takich pieniędzy, które są na poziomie innych klubów, pierwszej ligi. I tak dobrej organizacji, natomiast jest ta tradycja jest grupa, to mało powiedziane, więc mnóstwo kibiców, którzy, którzy są przywiązani do tych barw do do tej drużyny i po prostu warto, aby taka ekipa znowu w ekstraklasie była ja się z tego bardzo cieszę, a jeśli chodzi o baraże, no to Wisła, Kraków tam wypływa, to jest drużyna, która jest faworytem moim zdaniem tej ostatecznej dodatkowej rozgrywki, chociaż niespodziankę moim zdaniem może sprawić Termalika, która jest bardzo dobrze poukładana, bardzo dobrze zarządzana nic nie musi nie ma jakiejś tam wielkiej presji. Także także tutaj upatrywałbym jakiejś niespodzianki, mimo tego, że no jednak za faworyta uważam Wisła Kraków.
Czy nie uważa, że już taki sezon Fortuna pierwszej lidze się nie powtórzy, biorąc pod uwagę 2 kluby, które awansowały ruch i UKS razem jeśli dobrze pamiętam 16 tytułów mistrza Polski Wisła, która ma 13 tytułów na koncie i też może dołączyć do tego elitarnego grona. To wszystko było niezwykle ekscytjący.
Nie no w ogóle pierwsza liga to brzydko się mówi, ale to jest taki produkt, który jest kapitalny, to od jakiegoś czasu, to są coraz lepsze stadiony. Ta liga jest prawdziwa tam gra większa liczba Polaków, ci działacze są, jakby troszeczkę bardziej stąpający po ziemi normalnie, jeśli nie ma tak tak dużych pieniędzy, zawsze jak pójdziesz gwarantowaną walka o samego początku do końca nie zawsze może poziom taki czysto piłkarski sportowy jest najwyższy. Natomiast natomiast tam się zawsze coś dzieje, kupując bilet, zawierasz taką umowę zawsze z tym, co ci ten bilet sprzedaje, jej nie masz gwarancji goli. Nie masz gwarancji tego, że to będzie najwyższa półka piłkarska czysto sportowa, ale ma gwarancji, że będzie niesamowita walka. Odnoszę wrażenie, że w ekstraklasie takiej gwarancji nie dostajesz, dlatego to jest ta przewaga, no w pewnych względach fortu na pierwszej ligi.
Dziękuję ci bardzo za rozmowę Cezary Kowalski był z nami, kłaniam się i pozdrawiam.
Dziękuję bardzo, do widzenia.
Państwa. Zapraszam na informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA