REKLAMA

Jakie znaczenie ma dla nas praca? O filmie "Świat po pracy"

Praca od podstaw
Data emisji:
2023-06-04 15:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
12:23 min.
Udostępnij:

Rozmowa z Joanną Sosnowską, współprowadzącą podcastu Techstorie w TOK FM, redaktorką prowadzącą projektu Jutronauci Gazety Wyborczej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Zanna Piechowicz.
Erik Gandini, twórca filmu szwedzka teoria miłości, tym razem wziął na tapet pracę i jego świat po pracy to podróż po różnych krajach, ale też taka podróż po różnych pytaniach dotyczących tego, jaka jest przyszłość pracy. Co znaczy praca w naszym życiu oraz jak kreuje społeczeństwo. To jest audycja praca od podstaw przy mikrofonie Zuzanna Piechowicz, a razem ze mną Joanna Sosnowska. Dzień dobry, dzień dobry współprowadzca podcatu testor tokfm, redaktorka prowadząca projektu jutro nauci gazety wyborczej. Ja jeszcze tylko dodam, że ten film jeszcze dzisiaj można obejrzeć online w ramach festiwalu Milenium dox EG z graviti online na stronie mdag PL, więc jak państwa zainteresujemy tym filmom, to tylko jeszcze dzisiaj możecie go obejrzeć, ale czy warto Asia twoim zdaniem. Czy warto ten film obejrzeć?
Warto, dlatego że ten film stawia kilka bardzo istotnych z punktu widzenia. No czasów, w których żyjemy pytań i są to pytania takie jak właśnie tak jak wymieniłaś, czym jest praca w naszym życiu. Ja się tylko dodam, że nagrywam razem skotem, więc jeżeli pojawią się jakieś hałasy, to z góry państwa za nie przepraszam, a wracając do pytań, czym jest praca w naszym życiu. Czy jeśli praca zniknie, to nie pojawi się wszechobecna nuda, która uniemożliwi nam rozwój czy praca stanowi podstawę takich więzów społecznych. Czy w jaki sposób będziemy się utrzymywać, kiedy zniknie, kiedy albo jeśli zniknie źródło pracy, czy należy będzie wprowadzić coś w rodzaju bezwarunkowego dochodu podstawowego, więc tych pytań jest bardzo dużo i zwłaszcza w kontekście rosnącej automatyzacji, jakby nie było oraz generatywnej sztucznej inteligencji, która na razie wybuchła trochę jak pożar i trochę zaczyna się panoszyć po tym, rynku pracy. To są to pytania, na które należy odpowiedzieć jak najszybciej po to, żeby przygotować się na przyszłość, a nie, żeby ta przyszłość została urządzona dla nas.
To bardzo ciekawe jest, że mamy różnych bohaterów bohaterki bardzo różnych zakątków świata, mamy np. bardzo przepracowanego Amerykanina, który cały czas powtarza imsw wizja MSW wizji, że jestem taki zajęty. Jestem taka ogromna intensywność mamy Włocha, zresztą twórca dokumentu ma też włoskie korzenie, który właśnie do tej pracy podchodzi zupełnie inaczej pojawia się Kuwejt, gdzie kilkanaście osób potrafi być zatrudnionych na 1 stanowisku, bo praca jest niestety powiedzieć obowiązkiem no, ale jest takim prawem. Każdy ma prawo do pracy i właściwie cała ta opowieść jest o tym, że, że w każdym z tych krajów w każdym z tych kręgu kulturowej ten brak pracy może oznaczać coś zupełnie innego dla i niektórych może to być w ogóle koniec jakiegoś sensu życia.
Jeszcze ja bym się tutaj odniosła do tego, że występuje tam też Koreańczyk, oraz nawet koreańska koreański minister pracy, ponieważ ja jestem świeżo po podróży do Korei oraz Japonii, to przywozam stamtąd bardzo wiele spostrzeżeń dotyczących m.in. rynku pracy w Japonii są przecież znane śmierci z przepracowania, więc tamta kultura pracy taka bardzo eksploatacyjna wobec pracownika odciska gigantyczne piętno i ponieważ Korea bardzo inspirowała się Japonią pod tym względem. To samo dzieje się w Korei no i efekty są takie, że oba te państwa notują niebywałe niebywały kryzys demograficzny. Wręcz jest bardzo duży problem z dzietnością, ale nic dziwnego, jeżeli przede wszystkim mężczyźni spędzają praktycznie całe życie pracy.
Ta Japonia i Korea to jest rzeczywiście też bardzo ciekawy wątek na temat tego, że kiedy poświęcamy pracy tak dużo czasu tak dużo energii to nie zostaje miejsca nie zostaje czas, żeby w ogóle mieć, zupełnie jakby inne spostrzeżenie inne sfery życiowe, inne spojrzenia inne środowiska, że te więzi i relacje społeczne są w jakiś sposób zaburzone. Mamy też oczywiście też pracowników pracowniczki z krajów najbiedniejszych, gdzie ta praca no jest konieczna tak intensywna tak ciężka tak wykańczająca ze względu na to, że inaczej po prostu nie da się przeżyć i kupi siedzenia, więc no tutaj jest rzeczywiście także, on robi taki obraz, jak bardzo podobny do szwedzkiej torii miłości, czyli pokazuje nam różne wyrywki rzeczywistości z danej z danej kategorii. I właściwie zostawia nas z takim pomysłem to teraz wy się do tegoniesie, to wy zadawajcie sobie pytanie, to wy na ten temat dyskutujcie.
No właśnie, trochę tak, bo to jest film, w którym jest więcej pytań niż odpowiedzi. Ja się temu trochę nie dziwię, bo tak naprawdę jako społeczeństwo jeszcze nie znaleźliśmy odpowiedzi. Ja bym do tego jeszcze dodała własne pytania np. czy w świecie, który nas czeka, praca będzie przywilejem wyłącznie dla nielicznych, jeśli tak to czy pojawią się to czy za pracę uznamy inne czynności, które obecnie wykonujemy bezpłatnie np. wolontariat albo np. prace opiekuńczą. Co no trochę postawiłoby na głowie w więzi społeczne, prawda, jeżeli praca opiekuńcza kobiet nagle uznana zostałaby uznana za pracę, godną szacunku oraz wynagrodzenia. Czy ludzie, którzy będą mieli nagle bardzo dużo czasu, jak oni się odnajdą, bo są takie badania oparte na Stanach Zjednoczonych, które pokazują, że niemal wszystkie stany w USA, gdzie praca ludzka praca stała się trochę mniej potrzebna, bo nastąpiła automatyzacja. To w tych miejscach zaczęły się pojawiać duże problemy z narkomanią są błystwa miejsc przestępstwami z rozpadem małże jest, czyli no ta praca jest jednak jakimś takim i wentylem, które pozwala nam wykorzystywać naszą kreatywność dla dobrych rzeczy i pozwala nam przede wszystkim czuć się potrzebnym wobec społeczeństwa.
I jest też ważne z takiego poczucia sensu i wpływu, a nie tylko po prostu istnieć. Człowiek ma taką potrzebę w sensie na liście potrzeb np. porozumienia bez przemocy jest są te potrzeby sensu, potrzeby wpływu potrzeby takiego. No bycia jakimś znaczącym ogniwem i wnoszenia czegoś do życia duże badania na temat sensu pracy robiła IMI wrześniewskiej opisał je beryszolc w książce, dlaczego pracujemy i tam bardzo wyraźnie jest pokazane, że nawet takie prace, które z perspektywy osoby jej niekonucej nie ma nie ma jakiegoś większego sensu. To, jeżeli ktoś czuje ten sens, bo znajduje go w jakiś sposób w sobie to ma dużo wyższą jakość życia ma większą odporność psychiczną, ma takie po prostu no lepsze życie mówiąc. W skrócie, ale oczywiście też w tym filmie nie brakuje wątków związanych ze sztuczną inteligencją i z nowymi technologiami. Czy twoim zdaniem gentiniza zadał te pytania, które powinien zadać i czy są one zadane odpowiednio, jeżeli chodzi o przyszłość pracy w dobie właśnie rozwoju sztucznej inteligencji?
Prawdopodobnie, ten film powstawał przed eksplozją generatywnej sztucznej inteligencji, więc nie ma tam odniesień do zawodów kreatywnych, o których zresztą niedawno z osobą rozmawiałam w jednym z odcinków. Więc, jakby jeden z sektorów pracy jest w tym filmie nie zaopiekowany, ale pojawiał się oczywiście wątki, których roboty czy też szerzej maszyny przejmują. I to jest taki bardzo pozytywny aspekt, przejmują najcięższe i taki najbardziej niewdzięczne ludzkie prace typu sortowanie śmieci co no chyba każdy człowiek by się zgodził, że są lepsze zastosowania ludzkiej uwagi ludzkich rąk i ludzkiego wzroku niż sortowanie śmieci, które jadą na taś mniej są to naprawdę takie śmieci, prawdopodobnie prosto z wysypiska. Ale, odnosząc się jeszcze do tego, co powiedziałaś na początku, to są też przecież badania znowu amerykańskiego antropologa Davida grabera, który uważa, że już dzisiaj bardzo dużo zawodów to są tzw. bulhid jops, czyli no prace pozbawione sensu pracy zawody pozbawione sensu. No i to byłyby takie zawody, które są istotne z punktu widzenia korporacji, bo są najczęściej prace korporacyjne, ale nie ma nie wnoszą dużo dobra dla społeczeństwa jako takiego przykład. To mogłoby być stanowisko zgram mastera, bo to w ogóle jest z punktu widzenia korporacji bardzo ważne stanowisko z punktu widzenia społeczeństwa. No może troszkę mniej, więc też tego mi w tym filmie trochę zabrakło odniesienia się nie tylko do sytuacji, która nas być może kiedyś tam będzie czekać, ale też to tych wyzwań z rynkiem pracy, także z sensem pracy, z którymi musimy się mierzyć dzisiaj.
Tej wilper napisał świetną książkę praca bez sensu, gdzie właśnie rozwija te wątki, do których się odniosła się, no to jest też bardzo ciekawe, że powiedziała akurat to przykład taki zawód, do którego często zachęca się, żeby ludzie się przekwalifikowali do IT. No to są zwykle właśnie przekwalifikowania do bycia zammasterem czy jekx designerem, czyli to takie 2 główne dla nie programistów zawody, bardzo ci dziękuję Joanna Sosnowska, autorka współprowadząca tych historii, o czym wasz ostatnicinek?
W ostatnim odcinku zastanawiałyśmy się, kto nam definiuje, mebluje i ustawia świat sztucznej inteligencji, więc sprawdziłyśmy, kto ten świat stworzy, kto ten świat krytykuje i kto ten świat reguluje po to, żeby wiedzieć, jakie zasady i jakie wartości stoją za tymi ludźmi?
Na stronie to kfmp i aplikacji. To KFM mogą państwo tego podcasto posłuchać bardzo ważne w kontekście tego, co się stanie z naszą pracą i kto będzie o tym decydował bardzo ci dziękuje Joanna Sosnowska, autorka współprowadząca wspomnianych tych historii, redaktorka prowadząca projektu. Jutro na auci gazety wyborczej.
Pięknie dziękuję.
Ja nazywam się zusanna Piechowicz to była audycja praca od podstaw już za chwilę informacji radiotokfm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRACA OD PODSTAW

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA