REKLAMA

"Marsz pokazuje jak bardzo ludzie chcą zjednoczenia opozycji"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-05 07:40
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
13:39 min.
Udostępnij:

O marszu i przyszłości demokratycznej opozycji mówił Adam Szłapka - przewodniczący Nowoczesnej, poseł Koalicji Obywatelskiej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek.
Radia tokefem Dominika Wielowieyska. Witam ponownie gościem Radia tokafem jest Adam Szłapka, przewodniczący nowoczesnej, poseł koalicji Obywatelskiej. Dzień dobry, Panie Pośle.
Dzień dobry. Ja od razu przepraszam za mną głos jestem po 2 dużych manifestacjach, także jak będę niezrozumiały. To przepraszam.
Ale chodzi o to, że przemawiał pan ich głos wysiadł tak.
Tak, tak tak to znaczy no przede wszystkim w Poznaniu, bo to mieliśmy w 3 czerwca, czyli w sobotę zazwyczaj robimy takie spotkanie czas za wolność 4 czerwca, ale wczoraj byliśmy wszyscy w Warszawie, więc w Poznaniu było trzeciego było bardzo bardzo dużo ludzi na placu Wolności, plac Wolności wypełniony pogrzeby po brzegi. No i trzeba było nadrabiać niedoskonałości nagłośnienia własnym głosem i takie są skutki. Dzisiaj wczoraj już też były jeszcze wzmocniły te skutki prawa.
I sprawiedliwość deprecjonuje ten marsz twierdzi, że nie było zbyt wielu uczestników tego marszu. Ja tutaj chce tylko zaznaczyć, bo zapomniałam powiedzieć to w przeglądzie prasy, że co prawda PiS powołuje się na dane policji teoretycznie, ale mało, kto dodaje, że policja oficjalnie nie powiedziała nic o liczbie uczestników demonstracji. To jest nieoficjalna informacja polskiej agencji prasowej, która jak wiemy, z myli Michała Dworczyka, działa absolutnie na zamówienie rządu, tam było to dosyć szczegółowo opisane, ale jak pan ocenia tę reakcję Prawa i Sprawiedliwości?
No też, jakby to reakcję mogliśmy przewidzieć już w ciągu ostatniego tygodnia, to znaczy oni widzieli coraz większą mobilizację ludzi. I no reakcje, które, które wykonywali w ciągu ostatnich dni, były tak paniczne, że widać było, że się bardzo boją i ja się spodziewałem tego, że będzie próbował deprecjonowania albo w ogóle takie anihlacji tego marszu. No widzą przełom widzą mobilizację, widzą to, że ludzie naprawdę poczuli, że razem tworzą wielką siłę i się boją i takie tak to widzimy no 150 000 osób. To, co oni mówią to i tak jest najwięcej w historii tego, co mówiły mówiły te propagandowe komunikaty, no ale to jest śmieszna informacja kwabliwa informacja, bo no ktokolwiek był na tym marszu i wiedział to, że wystąpienie Donalda Tuska skończyło się na placu Zamkowym, a ludzie jeszcze byli na rondzie degola. Np. i zna trochę Warszawę, to wie, że te szacunki 500 000 są bardzo ostrożnymi szacunkami, a nie to moim zdaniem mogą być nawet więcej osób. Pamiętam największe demonstracje w Kijowie. Czy w 2004 roku czy w 2013 roku one właśnie tak wyglądały i to wtedy mówiono, że jest 800 000.
Czy koalicja Obywatelska nie powinna była w jakimś większym stopniu, uwzględnić udział innych liderów opozycji Demokratycznej w tym marsz, jeśli chodzi o przemówienia kluczowych momentach?
Z tego, co.
To byli tam wyborcy też innych partii, wiele osób deklarował nie idziemy dla Tuska. Idziemy w sprzeciwie wobec PiS, idziemy dla siebie?
Tak, tak, oczywiście i to to jest jakby jasna sprawa były wystąpienia. Budzimy rzeczo z tego i Roberta biedroga i w takiej formule też miało być wystąpienie Władysława Kosiniaka Kamysza i chyba też, bo na połowni w gruncie czy nie wiem, dlaczego do nich nie doszło, oni po prostu tam do nas na tę Platformę nie trafili. Ale jakby czekaliśmy i taki był plan, żeby z nami wystąpili po prostu.
A jak pan ocenia aktywność Tomasza Lisa i Andrzeja Seweryna w mediach społecznościowych? To było bardzo eksploatowane przez PiS? Czy muszę dodać, że Andrzej Seweryn powiedział po fakcie, że to było nagranie, którego prywatne całkowicie on nieudostęał tego w mediach został w jakiś sposób przejęte.
Znaczy jeśli chodzi o Andrzeja Seweryna, to jest aktorem, bardzo pokazuje, tak jakby być może ze swoimi znajomymi, ma prawo do tego, żeby w dowolny sposób swoją ekspresję wyrażać nie chciał tego opublikować w sieci. Nie on to opublikował w sieci to wycieku, więc trudno go potępiać za to no każdy z nas w prywatnych rozmowach różne rzeczy mówi, kto, kto chce z tego zrobić wielką wielką opowieść. To jest po prostu hipokrytą, a myślę, że to malizna, jakby też bardzo dużo emocji bardzo przeżywa, to wszystko, co się w Polsce dzieje, natomiast, jakby ja bym pewnie troszeczkę spuścił z to, no bo daje się paliwo pisowi, a my musimy wszyscy dzisiaj zachować się bardzo bardzo odpowiedzialnie i nie dawać żadnych narzędzi pisowi do tego, żeby oni mogli budować propagandę i mobilizować swoich zwolenników. Na no też na hipokryzji. No przecież wiemy, kto mówił ZD radzieckiem ordy wiemy, kto mówił kanalnie, wiemy, jak nienawiisny jest PiS, a oni próbują nam przyprawić by gębę ludzi, którzy się nienawiść, więc myślę, że musimy bardzo uważać, bym myślę, że zaapelował do wszystkich ludzi, którym leży na dobro leży na sercu dobro Polski, żeby nie dawali pisowi żadnego paliwa w żadnej sprawie.
Czy sądzi pan, że ten marsz jego sukces frekwencyjny wywoła jakąś dynamikę po stronie opozycji?
Myślę, że tak, to znaczy ja widziałem, ale jak w oczach ludzi absolutnie absolutnie przełom i taką wielką nadzieję, to znaczy ludzi po stronie opozycji jest więcej. To jakby widać, widać w sondażach widać w rozmowach na ulicy. To jest kwestia tego, żebyśmy my wszyscy uwierzyli w to, że jesteśmy w stanie wygrać. My uzyskali nadzieję, jakby tak, cytując znanego filozof pan socjologa uzyskali świadomość klasową, ale w gruncie rzeczy tak mówiąc, zupełnie poważnie uzyskali taką świadomość Obywatelską. Jest nas więcej jesteśmy w stanie wygrać. Wierzymy w to, że jesteśmy w stanie wygrać i wszyscy razem bierzemy odpowiedzialność za to, żeby opozycja wygrała i pracujemy na te wybory nie tylko politycy nie tylko aktywiści nie tylko działacze, ale obywatele i to, że 500 000 ludzi przyjechało do Warszawy było w Warszawie na marszu, to, że w kilkudziesięciu miastach w Polsce ludzie, którzy nie mogli przyjechać solidaryzowali się. To pokazuje, że to już nie jest tylko to nie są tylko wyborcy opozycji, to są ludzie, którzy chcą działać w sztabie opozycji, więc takiej mobilizacji, a nie pamiętam naprawdę bardzo bardzo bardzo długo i takiej wiary w to zwycięstwo.
A czy ten apel o wspieranie finansowe Platformy Obywatelskiej koalicji Obywatelskiej przyniósł rzeczywiście jakieś efekty?
Przynosi przynosi efekt, bo ludzie ludzie chętnie się włączają, bo chcą chcą być częścią częścią takiego silnego ruchu. Więc, jakby.
I wpłaty popłynęły rzeczywiście na Konto.
Tak tak i warto warto to robić. To nie muszą być oczywiście żadne duże kwoty, to mogą być rzeczy symboliczne, ale to też pokazuje, że jesteśmy wspólnotą kampanie amerykańskie np. są w bardzo wielu wyborach, tak finansowane takim taką wsparcie Obywatelskiej, więc zachęcam do tego, żeby wspierać wszystkie partie koalicji Obywatelskiej, to będą pieniądze na pewno bardzo dobrze wydane na wspólne zwycięzcy.
Panie Pośle, mniejsze partie spoza koalicji Obywatelskiej boją się jednak dominacji Platformy Obywatelskiej dominacji Donalda Tuska, że to im zresztą też uniemożliwi przejmowanie wyborców PiS u no ja jestem z mniejszej partii wewnątrz koalicji Obywatelskiej. No tak, ale pan jest właśnie wewnątrz koalicji Obywatelskiej, to jest fundamentalna różnica.
To jest i ale ja właśnie uważam, że te wybory one się różnią bardzo mocno od tych, które się odbyły w 2015 czy w 2011 roku zasady gry są nierówne. I my musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jakby musimy zrobić wszystko, by wygrać by wygrać, musimy być maksymalnie Zjednoczeni, musimy pokazać całemu o światiau, że i całe Polsce przede wszystkim, że jesteśmy gotowi na współpracę i szczególnie.
Współpracę nie wiem, ale chodzi o to, czy pan uważa, że jest możliwa rozmowa np. o powrót do rozmów o trójkoali koalicji, czyli trzecia droga plus koalicja Obywatelska czy możliwe są jeszcze rozmowy pana zdaniem?
Ja myślę, ja myślę, że wszystko jest możliwe, że jakby też ten marsz sprawia, że jakby my widzimy, jak bardzo ludzie chcą zjednoczenia. Ja uważam od samego początku, że im szersze koalicja tym lepiej lepiej dla dla Polski, bo wtedy większe szanse takie taka pewność zwycięstwa opozycji, natomiast nawet jeśli pójdziemy w 3 listach, na co wiele dzisiaj wskazujemy, musimy całej całej Polsce pokazać, że my idziemy w tych wyborach, jak 15, że to nie jest tak, że po wyborach nie da się zrobić większości i my teraz jesteśmy w większości spraw. Już po mamy między sobą porozumienie tych fundamentalnych, co było widać dzisiaj na marszu. Natomiast ja absolutnie też będąc wewnątrz koalicji Obywatelskiej nie mam poczucia, że do Mal Donald TUS chce cokolwiek i kogokolwiek zdominować. To raczej widać, że on naprawdę jest w stanie niezwykłą aktywności niezwykle poświęcić na to, żebyśmy te wybory wygrali, bo te 2 lata od jego powrotu. No to jest jakby gigantyczna pracowi też gigantyczna praca i efekty tego widzieliśmy wczoraj.
Współtwórca nowoczesnej Ryszard petu ogłosił, że zamierza starać się o mandat senatora z okręgu nr 43 to są warszawskiej dzielnicy Mokotów Ursynów Wilanów i Wawer i zapowiedział, że będzie startował z własnego komitetu, jakby poza paktem senackim.
No to jakby ja tutaj mam zdanie absolutnie jednoznaczne, to znaczy wielką wartością jest park senacki wielką wartością jest jedność i albo się dogadujemy w pakcie senackim i startujemy razem albo jesteśmy współpracownikami PiS u jeśli Ryszard Petru chciałby porozumie, no to trzeba byłoby pracować nad porozumieniem. Tak długo aż by się ono udało nie akceptuje metod de facto.
Ale może on ma, że do pana, że pan nie zaproponował jego kandydatury w fakcie senackim.
Ale to my zalet mieliśmy.
Pan zaproponować.
Porozmawiać, ale niezależnie od tego to nie było jeszcze dogadane, gdyby było zamknięte, to nie byłoby problemu, a tutaj stawianie wszystkich pod ścianą i to jakiś rodzaj saszantażu. Więc, więc ja nie chcę rozbijania po prostu kontaktu senackiego, więc ja po prostu Ryszarda Petru zawiesiłem i skierowałem sprawę do sądu koleżeńskiego, bo, gdybyśmy faktycznie prze rozmawiali ostatni raz, gdzieś tam rozmawialiśmy jesienią, mogliśmy spokojnie o tym rozmawiać. Na była jest deklaracja Ryszarda Petru, poza poza paktem senackim. Moim zdaniem to jest nieakceptowalne PAK senacki jest tutaj nadrzędną wartością.
No tak, ale Ryszard Petru mówi tak, ja wzmacniam pakt senacki, ponieważ ja prezentuję ofertę dla liberalnych wyborców, którzy odpływają do Konfederacji.
No uczciwie mówiąc wybrać sobie najlepszy okręg w Polsce i powiedzieć, że się, że się wzmacnia pan senacki. No to trochę zakrawa na żart, znaczy można było też zaproponować swoją kandydaturę w Krośnie i wtedy faktycznie powalczyć i wtedy by się wzmacniał. Pan senacki, ale mówię, ja nie miałem wrażenia takiego, że jest próba rozmowy w ciągu ostatniego miesiąca. Myślę, że potwierdzą to także przedstawiciele innych sił i sił w pakcie senackim jest raczej próba postawienia wszystkich nas pod ścianą, a jeżeli nie powie się stop w takiej sytuacji, no to za chwilę w każdym okręgu ktoś się wystawi i powie, że jest gotowy do współpracy z paktem senackim. Ja do zeszłego tygodnia ani razu, mimo że byłem pytany wielokrotnie, komentowałem jakiekolwiek plotki jakiekolwiek informacje o pakcie senackim, dlatego że czekałem aż on będzie w całości uzgodnione, bo te rozmowy są trudne, ale idą do przodu, a jeżeli.
Panie Pośle, jeszcze mam pytanie, bo musimy kończyć, a jeszcze mam jedno pytanie, czy pana zdaniem Prawo i Sprawiedliwość cofnie się w sprawie komisji? Badającej wpływy rosyjskie? To ustawa zwana lex Suska albo lex anty Tusk, czy PiS się cofnie czy np. uwzględni nowelizację Andrzeja Dudy?
Znaczy moim zdaniem jedyną formą akceptowalną z naszego punktu widzenia jest po prostu wycofanie się, jakby każde cofnięcie z pokazaniem słabości PiS. Oczywiście to widzimy, że się po pogubili w tej sprawie, ale to nie rozwiązuje, nierozwiązuje tego problemu, to jest po prostu skrajnie niekonstytucyjna. Komisja poza prawem i ona obniża i bezpieczeństwa wewnętrzne Polski, ale przede wszystkim pozycję międzynarodową, nawet komisja z wybitymi zębami. Co zaproponował teraz Andrzej Duda, zresztą to też pokazuje jego dojrzałość, podpisuje w poniedziałek w środę we wtorek krzyczy na spotkaniach, jaki to jest ważne ważna rzecz, którą podpisał w środę, mówi, że podpisał bubel prawny. No kompletnie nie dźwignął tej funkcję. Andrzej Duda, widzimy to od wielu.
Adam Szłapka, przewodniczący nowoczesnej, poseł koalicji Obywatelskiej, był gościem Radia. To dziękuję bardzo.
Dziękuję.
Bardzo, za chwilę informacja, a po informacjach wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe. Poranek Radia TOK FM. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - DOMINIKA WIELOWIEYSKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA