REKLAMA

"Działanie Prezydenta można nazwać paradą absurdu"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-05 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
12:16 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia to kefem. Dominika Wielowieyska przy mikrofonie mamy już połączenie z Piotrem Zgorzelskim, wicemarszałkiem Sejmu, Polskie Stronnictwo Ludowe, koalicja trzecia droga dzień dobry, Panie Marszałku. Dzień dobry pani redaktor, witam państwa. Słucham wczoraj Włodzimierza czarastego w Stefan 24 i to samo przed chwilą mówił Adam Szłapka z koalicji Obywatelskiej dziwili się, dlaczego Władysław Kosiniak Kamysz i Szymon Hołownia nie zdecydowali się na przemówienie w trakcie tego marszu. Czy to jakaś taka specjalna strategia?
Absolutnie, pani redaktor, ja cieszę się, że koledzy nasi troszczą się o to, że liderzy trzeciej drogi się nie mogli wypowiedzieć, ale pewnie. Ja.
Nie była mowa o tym, że byli zapraszani do przemówień, no włodzimy szczerze sobie przemawiał.
Mam do pani pytanie, czy pani była na tym marszu?
Byłam na obrzeżach nazwijmy. To.
A ja powiem, pani redaktor, taki przypadek właśnie z tego wczorajszego marszu supermarszu, gdzie było naprawdę bardzo dużo emocji, kiedy chciałem spotkać drużynę z powiatu płockiego, która przyjechała, aby wziąć udział w tym marszu. I byłem przy pomniku Witosa, to oni jeszcze spod Agrykoli nie wyruszyli. Zatem to jest prawdziwy i jedyny powód, dla którego nasi liderzy, jakby nie mogli dotrzeć, bo naprawdę przedrzeć się przez tłumy w tym marszu nie było tak prosto, ale nikt z tego powodu nie robi żadnego problemu. Oni wystąpili przed kamerami, zrobili konferencję prasową, później szli z ludźmi, rozmawiali naprawdę to już jest wchodzimy w kat kategorii dida skali.
Nie rozumiem. No byłam po prostu ciekawa, bo w faktach usłyszałam 2 dni wcześniej, że Władysław Kuźniaka my już się zgodził, a z szymoneownią trwają ustalenia i potem nagle się okazało, że nierzemawli, ale nie Mar daleko pod autobusu.
To jest, ale to jest naprawdę tak było. Ja ja chcę podziękować organizatorom, to Donald Tusk jest przecież tym, który zapraszał i tu trzeba oddać tutaj to, co trzeba. Natomiast chcę powiedzieć, że zgadzam się z złotkiem książastym, którego także wczoraj słuchałem w jednym z programów, że my po stronie Demokratycznej naprawdę dobrze współpracujemy i się rozumiemy tak jak ja organizowałem wraz z Władysławem kosiniakiem kamyszm i naszym klubem dwudziestopięci lecie konstytucji zaprosiliśmy wszystkich liderów i oni przybyli Włodek czarasty organizował bardzo dobre spotkanie na temat bezpieczeństwa zaprosi liderów partii demokratycznych. Przybyliśmy tutaj Donald Tusk zaprasza jesteśmy bez fochów bez jakiś tam zbędnych, że tak powiem ceregieli, tak po prostu trzeba, a czy ktoś był na Platformie i przemawiał, a ktoś w tym czasie spotkał setki ludzi z nimi rozmawiał pewnie każdy z nas odrobił swoje zadanie, jak tylko można było dla mnie najważniejszym momentem. Nie można pani redak dyrektor naprawdę była fajne atmosfera, nie szukajmy dziury w całym.
Oczywiście, ale jak to zwykle bywaźni ludzie szukają dziury w całym i czy tam w mediach społecznościowych takie opinie np. Marcina dumy? Czy Łukasza Pawłowskiego, którzy mówią o tym, że to sukces Platformy, a sytuacja kłopotliwa dla lewicy i trzeciej drogi. No i ciekawa będzie dynamika po stronie opozycji, bo Platforma czy koalicja Obywatelska udowodniła, że jest najsilniejszą partią, no, a reszta to raczej mniejsze komitety, które mogą nie odegrać dużej roli. No tak można wnioskować z tych wpisów.
Tylko pamiętajmy, że dynamika polityczna do wyborów będzie jeszcze miała różnego rodzaju zwroty akcji przyspieszenia i spowolnienia, bo to także jest taki stan w polityce, który często denerwuje polityków mówimy. No tak jak na morzu nie ma wiatru nic się nie dzieje, więc różne rzeczy się jeszcze mogą wydarzyć dzisiejszy marsz czy wczorajszy właściwie marsz, ale dzisiaj jeszcze przeżywamy, go naprawdę był świętem demokracji, obywatele, którzy przyjechali na ten marsz pokazali, że nie są przedmiotem, a podmiotem dla rządzących. No i z tego powodu trzeba się bardzo cieszyć. Ja naprawdę idąc rozmawiałem setkami ludzi, pani redak, dyrektor teatr.Dyrektor.
Teatru.
Powszechnego, ale co tu się dziwić, jeżeli jego działanie można nazwać paradą absurdu i gdyby był konkurs na, że tak powiem największą bzdurę tygodnia, no to z pewnością pan prezydent ten konkurs by wygrał. No bo 1 ręką pani redaktor, w poniedziałek podpisuje ustawę i drugą ręką pisze zaskarżenie tej ustawy do trybunału w kontekście jej niekonstytucyjności, czyli miał świadomość, że podpisuje ustawę niekonstytucyjną, a kilka dni potem, kiedy się wystraszył, składa nowelizację do ustawy niekonstytucyjnej. Czy widzi pani w tym jakiś sens i logikę, dlatego nie dziwię się prezesowi Kaczyńskiemu, że w stosunku i tak do prezydenta Dudy łaskawym tonie powiedział. No tam pewnie skonsultował się ze swoimi najbliższymi. I tu postawił kropkę, czyli w języku PiS u wygląda to tak buja się Andrzej z tą swoją nowelizacją. My robimy swoje i powołujemy komisję, dlatego że zarówno nam jak i Platformie służy polaryzacja, bo w myśl starej zasady politycznej, gdzie 2 się bije obydwaj korzystają, bo też przyzna pani dyrektor, redak dyrektor cichym bohaterem i autorem sukcesu frekwencyjnego tego marszu, bo oczywiście było Prawo i Sprawiedliwość, który w ostatnim tygodniu wykonało tyle, żeby wkurzyć wyborców demokracji. Jak mało, kto no ostatni.
Ale Panie Marszałku, się tak zastanawiam, bo rozumiem, że pan uważa, że PiS zlekceważy to, co Andrzej Duda proponuje zresztą wielu ekspertów uważa, że to jest kosmetyka. Komisja powstanie i pytanie jest raz takie czy opozycja demokratyczna się zjednoczy zmobilizuje nie będzie zgłaszać tam swoich ludzi, oświadczy, że zawsze będzie stawać w obronie tych wszystkich, którzy będą wzywani przed oblicze komisji, jeżeli odmówią stawienia się, bo przypomnę są drakońskie kary do 50 000 zł. Czy opozycja po prostu wesprze tych, którzy będą wzywani i będą odmawiać udział w tej komisji?
Po pierwsze, przed nami jeszcze ewentualne głosowanie i ponawiam ten apel w wymiarze publicznym, posługując się zwrotem prof. Władysława Bartoszewskiego.
Głosowanie nad składem komisji o to.
Tak tak, drodzy panowie, i parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości warto być przyzwoitym. Zastanówcie się wcale nie musicie brać udziału do końca w tym dewastującym życie prawne działaniu, bo jest to wyłom, jakby w systemie prawnym ta czele zwyczajka to jest po pierwsze, więc, jeżeli ta, jeżeli ten skład zostanie powołany, to na pewno będzie to kulawy skład, ponieważ żadna partia demokratyczną jest zgłosi do tej komisji swoich kandydatów, więc de facto jakość polityczna tego ciała będzie obniżona tym.
Zmierzamy do połęty, bo musimy kończyć.
Więc jakość będzie obniżona, będzie to tylko wydmuszka polityczna, która będzie pracowała na rzecz prywatnej telewizji PiS owskiej i nic z tego nie będzie wynikało. Ja tylko, panie redaktor, na koniec chcę powiedzieć, że były w zeszłym tygodniu 3 dni, które zrujnowały repu reputację Polski w wymiarze międzynarodowym. Pierwsze to było podpisanie tej, czyle zwyczajki przez prezydenta Dudę drugi był atak Browna na prof. Grabowskiego, który miał wykład na temat Holokaustu, żeby była jasność. Ja prof. Grabowskiego bardzo negatywnie oceniam, jeśli chodzi o jego dorobek, ale nie odbieram mu prawo do wygłaszania poglądów. I to badań i trzeci był ten antymarszowy spod Prawa i Sprawiedliwości, gdzie złamano kolejne tabu w tym 3 dniach. Tak w tych 3 dniach PiS zrujnował reputację Polski w wymiarze międzynarodowym. Ja, dlatego że z tej partii nie wolno.
Darować widzęmarszałek Sejmu PSL. Bardzo dziękuję za rozumiem.
Dziękuję pozdrawia.
Serdecznie za chwilę informacje po informacjach Agata kądzińska i Jacek Nizinkiewicz.
Poranek Radia to kefem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - DOMINIKA WIELOWIEYSKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA