REKLAMA

"To prezydent zachęcił wielu do udziału w marszu" - Agata Kondzińska, Jacek Nizinkiewicz

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-05 08:20
Prowadzący:
Czas trwania:
24:57 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia to kefem musimy o już jesteśmy nadani kochani. Nie potrzeba to była mowa o tym, że niekoniecznie musimy mieć słuchawki, gdyż nasi goście są w studiu Agata kązińska, Gazeta wyborcza. Dzień dobry i Jacek Nizinkiewicz. Rzeczpospolita. Dzień dobry, a ja chciałam was prosić o komentarz oczywiście do wczorajszego marszu, a także chciałam was prosić o ocenę wystąpienia Donalda Tuska. Na ile może być skuteczne w pozyskiwaniu czy mobilizacji wyborców, ale zanim do tego przejdziemy, chcę powiedzieć 2 słowa, ponieważ wydaje mi się, że i powtórzę to, co mówiłam w rozmowie z Adamem Szłapką, a mianowicie, jeżeli ktoś się powołuje na dane policji dotyczące liczby uczestników marszu, a robi to TVP. Info bardzo często to warto jednak wyjaśnić, że policja nie opublikowała żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie i nie podała oficjalnie żadnych danych, natomiast ta informacja o zaniżonej liczbie oczywiście, bo moim zdaniem to jest zaniżona po prostu pochodzi z polskiej agencji prasowej, która twierdzi, że z okolic policji otrzymała taką informację. Ja mam w tej sprawie wątpliwości, dlatego że w mailach Michała Dworczyka widzieliśmy dokładnie, że po prostu papies agendą rządowo wykonującą bezpośrednio polecenia kancelarii premiera, tak to wyglądało, więc to, żeby wyjaśnić, iż policja nie podała żadnych oficjalnych danych, ale wraca właśnie do oceny tego przemówienia Donalda Tuska. Czy ono rzeczywiście spełni swoją rolę, a gatakącińska?
Chciałam jeszcze tylko dodać, że, ponieważ byłam wczoraj w Warszawie na tym marszu obserwowałam go, to to świat jest dość wąski i te grupy, a właściwie tłumy ludzi bardzo często wybierał drogi alternatywne.
Ja też widziałam, to widzieliście to żełamnkcją Chopina, widziałam, że fala ludzi i idzie dość.
Spiesz krósza np. na plac Zamkowy, żeby wyprzedzić czoło czoło pochodu i to było także równoległymi ulicami naprawdę też było gęsto i to też trudno było się przedostać, więc ja chodzę w marszach, odkąd pamiętam, jeszcze od czasów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy ta partia była w opozycji bardzo szanowała wtedy marsze, którego np. teraz nie szanuję i taki rodzaj manifestacji. Pamiętacie, że np. była taka wielka manifestacja w obronie TV trwa, ona była naprawdę, ona można też liczę. To chyba wtedy Zbigniew Ziobro piszczał, to nam o tym pojednaniu.
Moim zdaniem nie moim zdaniem gdzieś się znowu przy innej okazji.
Bo to gdzieś gdzieś takie okolicy jest złośliwa w ogóle nie w ogóle, bo ja dzisiaj mam też problemy z głosem, to dlatego mi się skojarzyło, ale ja byłam wtedy też na tym marszu i on był liczny i plac 3 krzyży, wtedy był zapchany, potem byłam na kolejnych marszach, które Prawo i Sprawiedliwość organizowała to 13 grudnia. To z każdej innej okazji i na których Jarosław Kaczyński za każdym razem zrzucał worek kamieni i jeszcze po zwycięstwo, ale na tak licznej manifestacji nie byłam jeszcze i jako godziny. Każdy.
Z moje wrażenie tak naprawdę nawet w porównaniu są telewizją trwa.
Ze względu na to, czy będziemy licytować się teraz na liczby? Czy to było?
Pół samo można, bo ja nie umiem tego policji.
Też nie umiem tego policzyć, natomiast potrafię ocenić, że skala było naprawdę ogromna, była ogromna i to się udało. I mam jeszcze jedno spostrzeżenie, zanim do Donalda Tuska podczas tych 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości były kolejne marsze, a to w obronie sądów, a to w sprzeciwie przeciwko zawłaszczaniu szkoły przez ministra Czarnka, a to kolejne one były trochę. Jak no były smutne, właściwie to były takie pogrzeby każdego każdej dziedziny kolejnej naszego życia gdzieś nam coś zabierano ograniczone nasze prawa prawa kobiet, ograniczam i one były smutne, ale ten wczorajszy marsz nie wiem, czy wy macie takie wrażenie, ale on był w jakiś sposób radosny tam czuło się energię tych ludzi wiarę w to, że wreszcie się coś udało, że gdzieś ten impas został przełamany. I to była kolorowa manifestacja wbrew temu, jak próbują ją ohydzić i przedstawić prorządowe media. Ja miałam wrażenie, że tam jest po prostu radość i ja to tak odczuwam, że to nie było smutny tam nie płynęły znicze, wręcz to była kolorowa manifestacja poparcia dla i mniejszości i wartości, które zjednoczyły tych wszystkich ludzi na placu. Czy Donald Tusk, do nich przemówi? Myślę, że tak.
Dobrze, bo może ja chcęam po frekwencji dodać.
Znaczy ten marsz zrobił gigantyczne wrażenie, bo jednak bez względu na to, czy było na nim 200 300 czy 500 000 to naprawdę nie ma takiej relacji. Poza oczywiście w TVP, żeby to nie robiło wrażenia, to było giganycznie dużo ludzi trudno było się przepchać. Ja pierwszy raz uczestniczyła uczestniczyłem w takim marszu jako uczestnik nie jako dziennikarz nie jako osoba, która relacjonowała, bo na takich Marszał byłem wcześniej na strajkach kobiet i przed Sejmem i nawet na marszach niepodległości jako osoba, która relacjonuje, czyli zidentyfikatorem prasowym naszej. Teraz pierwszy raz zdecydowałem się pójść na ten marsz, nie dlatego, żebym popierał Donalda Tuska i Platformy Obywatelską, nic z tych rzeczy, ale dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Prezent Andrzej Duda, myślę, że za chęcił nie tylko mnie, ale wiele innych osób do tego, żeby pójść, ponieważ wielu moich znajomych, którzy są apolityczni, albo nigdy nie znają ich nawet ze strony jakichkolwiek ich poglądów czy aktywności politycznej wzięli udział w tym marszu. Wielki.
Sukces Marcina mastaleka?
Tak, bo to, co się wydarzyło. To jest o kilka mostów za daleko i prezydent Andrzej Duda nie tylko ośmieszył samego siebie i urząd. Po tym, jak po 4 dniach jednak doczytał, o co chodzi w tej ustawie i postawił postanowił wprowadzić tam po prostu tak, ale również, że podpisał coś takiego, co może sprawić, że nie tylko tylko jedno zdanie o motywacjach, że nie tylko politycy. Nie wiem, Donald Tusk może stanąć przed tą komisją, ale każdy, kto zostanie wskazany przez tą komisję, czyli również ty drogi słuchaczu czytelniku gazet każdy i polityk może się odwołać później. To oczywiście będzie trwało i to by jeżeli on zostanie uznany za osobę szkodliwą, czy działającą pod wpływem rosyjskich działań, ale co z takim przeciętnym obywatelem, co np. jest dziennikarzem ciebie Dominika, mogą mnie mogą z ciebiegata. Chodzi mogą tak mogą wskazać jako rosyjską jakąś onuce i w ten sposób przed wyborami można bardzo łatwo też uderzyć w media, więc dziennikarze, którzy dzisiaj mówią, że nie należy przeciwko temu protestować, a np. protestowali przeciwko wyrzuceniu dziennikarze z Sejmu przed Sejmem byli wtedy wg mnie ośmieszają się, bo to również w dziennikarzy i media może bardzo uderzyć, więc wg mnie, jeżeli ktoś.
Każdego obywatela.
Też powinien, dlatego ja tam byłem wczoraj ten Mar zrobił na mnie gigantyczne wrażenie, widziałem bardzo dużo flag polskich i ludzi rzeczywiście pozytywnie nastawionych sporo było też flag LGBT był pozytywny nastrój i Unii Europejskiej. Tak ja nie słyszałem wulgaryzmów jakiejś agresji i fajnie to wszystko wyglądało pozytywnie.
Może się nie rzucił na demonstrantów, nikt nie rzucał kamieniami w pana graczakówki brukowej.
Właśnie zwrócił uwagę, że odniesieniuniosły, dlatego, dlaczego chodzi podczas innych marszy, gdzie, gdzie jest agresja, było sporo policji, która nie musiała interweniować, bo wszystko odbyło się w sposób pacyfistyczny. To jak ten marsz, w jakim ten marszy z sukcesem widać po reakcjach rządu o reakcjach strony rządowej po reakcjach polityków ci, którzy kpią z tego marszu, mówiąc o nim, że to jest marsz nienawiści, a kpią premier, politycy Prawa i Sprawiedliwości, minister ziobbra i inni, jaką oni sobie, jakie oni sobie wystawiają świadectwo? Przecież kogard, ale to jest część narodu, którą oni rządzą na czele, którego stoją wobec czego jaki oni szacunek okazują suwerenowi. Tym wszystkim ludziom, którzy tam Stali maszerowali w słońcu, mówiąc, że to marszcznie nienawiści mówiąc to marsz agresji pacjentów i premier Mateusz Morawiecki i politycy Prawa i Sprawiedliwości bardzo złe świadectwo sobie wystawiają. Widać tam pewnego rodzaju taki dygocik. Ja mam wrażenie, że to już jest trochę schyłkowej, jeżeli Platformie opozycji uda się utrzymać ten poziom zaangażowania Polaków. Ten poziom też emocji do wyborów, a to zostało prawie 5 miesięcy. To jest naprawdę sztuka, żeby utrzymać ten to zaangażowanie Polaków, a przed nami przez i komisja weryfikacyjna, ale również wakacje, czyli polito Polacy będą się skupiać na czymś innym. To może się okazać, że ta władza jesienią się pożegna właśnie z władzą.
Oczywiście, ten tego typu marsze mają efekt mobilizacyjny, a przede wszystkim taki efekt policzenia się poczucia własnej siły, takiego poczucia, że jest nas wielu i takczneizowała bardzo, że.
Nie opozycji głosowali.
Tak i rzeczywiście warto dodać, że rzeczywiście w tym marszu wzięły osoby wzięły udział osoby, które popierają różne partie opozycyjne. No i nie zdążyliśmy przerobić Donalda Tuska i zrobimy to po informacjihradia do KFM.
Poranek Radia, to kfem.
Dominika Wielowieyska przy mikrofonie, a w studiu Agata kązińska, Gazeta wybocza Jacek kęzinkiewicz, Rzeczpospolita, więc ponawiam pytanie krótkie podsumowanieótka ocena wystąpienia Donalda Tuska, na ile jest mobilizacyjne, na ile było dobrze przygotowane, a Agata kądzieńska?
Ja myślę, że było całkiem niezłe wystąpienia wycwa, mają tu do siebie, że są trudniejsze, bo przez chwilę muszą koncentrować uwagę tłumu nie mogą być za długie nie mogą być za krótkie fajnie, żeby z nich coś zostało. Myślę, że ślubuję zostało. I pamiętam takie wystąpienie Donalda Tuska, który, kiedy on wrócił z Brukseli i powiedział nie przyzwyczajajmy się wróciłem, żebyśmy się nie przyzwyczajali, to też zostało. I myślę, że to ślubuje rozliczenie zwycięstwo rozliczenie wynagrodzenie krzywd ludziom skrzywdzonym itd. że to też zostanie tak podobało mi się nawiązanie też jeszcze tylko 1 zdaniem Rafała Trzaskowskiego, który stojący w ogóle Lecha Wałęsy. Powiedział my naród, nawiązując oczywiście do preambuły konstytucji Stanów zjednoczonych do wystąpienia Lecha Wałęsy w kongresie, ale ja myślę, że to jest kluczowe, że, że my jako społeczeństwo powinniśmy zdać sobie sprawę, że w dniu wyborów to jest nasze święto. To jest tak naprawdę nasze święto, to, że politycy świętują w sztabach zwycięstwo albo płaczą, bo przegrali, to jest ich sprawa, ale to my tego dnia. My tego dnia decydujemy o tym, kto będzie nas urządzał i to jest nasze święto. To jest nasze prawo. To jest nasz przywilej i my powinniśmy o tym pamiętać i mi się wydaje, że wczoraj to my naród my społeczeństwo zdaliśmy sobie sprawę i mam nadzieję, że to się utrzyma tak ta mobilizacja, to, o czym tu wcześniej mówiliśmy, że jest parę miesięcy, że jeśli te wybory będą 15 października, to my będziemy mieć święto. I to my zdecydujemy, kogo chcemy na następne 4 lata, żeby nas reprezentował i w kraju i w świecie i za granicą, więc.
No, chyba, że komisja anty Tusk może rozpadnie tak, że nie może w pełnić funkcji i wtedy nie zostanie powołany albo jakiś polityk, który chciałby być ministrem.
A media zostaną na tyle, bo zamykane albo też ukrócone, gdyby nie alarmować, że nie będą mogły o tym informować, bo zwróćmy uwagę, że nie tylko o tokfm może nie mieć przedłużonej koncesji, ale również duży TVN także, aczkolwiek TV.
Panowie się kończy w przyszłym roku.
No tak, ale są różnego rodzaju, może na media albo no właśnie tego.
Roku, to to powiedzieć, że oczywiście to nie ukrywam, rozbawiłam mnie przemówienie Lecha Wałęsy, który mówił głównie osobie.
I wałęcki.
I czułam taką presję tłumu oraz otoczenia, żeby, żeby prezydent wałęsaa już skończył, no ale taki jest urok Lecha wałęski.
Przyjechał Aleksander Kwaśniewski pojechał do Gdańska promówstwem swoją książkę. Jak mi to powiedział w rzeczpospolit? To byłem bardzo zaskoczony, że jednak go nie będzie, bo wg mnie powinien tam być być wśród tych ludzi.
Stanisław Komorowski, też był.
Mrozku.
Wymieniamy.
Wielu byłych premierów również było nie musieli się pokazywać i tylko byli z ludźmi w tłumie. I to też było fajne, jeżeli chodzi o wystąpienie Donalda Tuska, no było istotne dla mnie nie było jakoś już powalające. Ja nie słyszałem go na żywo w telewizji, później to oglądałem, ponieważ nie doszedłem na plac Zamkowy, zresztą też oklaskiwać polityków, nie zamierzałem uczestniczący w tym marszu, ale dobrze byłoby, gdybyśmy wiedzieli, co teraz, w jaki sposób Donald Tusk zamierza te postulaty, które wczoraj ogłosił zrealizować np. jak zostaną rozliczeni. Ci politycy i którzy czy np. rzeczywiście zostaną postawieni przed trybunałem stanu np. Beata Szydło za to, że nie publikowała wyroków trybunału.
Uważam, że ci przerwa, ale do tego jest potrzebna większość kwalifikowana 2/3 zgromadzenia Narodowego, czyli Sejmu i Senatu, więc uzyskanie tej większość, jeśli chodzi o trybunał stanu, może być trudnena. No ale pozostaje jeszcze prokuratura i rozliczenie też działa.
Andrzeju to swoje decyzje również pozostania bezkarnej i nic się w tej sprawie nie da zrobić chciałbym wiedzieć, jak osoby, które łamały praworządność, łamały prawo zostaną rozliczone. To jest 1 rzecz. Druga rzecz też dla mnie bardzo ważna, jeżeli chodzi o to pojednanie, jak Donald Tusk będzie chciał doprowadzić do tego pojednania bardzo podzielonego, a myślę, że przez najbliższe niecałe 5 miesięcy ten naród będzie jeszcze bardziej podzielone i będą próby podzielenia go i na czuć, ale jednanie z wyborcami.
PiS, którzy.
Doznać mówić do nich trzeba mówić nie można błąd, a nie z politykami o nazwisk no, a tych, którzy tych, którzy łamali prawo należy osądzić. I chciałbym wiedzieć, jak to Donald Tusk zamierza zrobić, to było ważne wydarzenie, ale teraz trzeba pokazać, jak utrzymać co dalej co dalej przez te 4,5 miesiąca, bo ta komisja weryfikacyjna, jeżeli wejdzie w życie, to wg mnie też może pomóc Donaldowi Tuskowi i opozycja, a.
Czy opozycja się zjednoczy i rzeczywiście stworzy taki front obrony wszystkich tych, którzy będą wzywani przez komisję i zwykłych obywateli polityków, to oczywiście opozycja może ten to obrócić na swoją korzyść. Jak sądzę, ale chciałam wracam uparcie do tego wątku, bo czytam właśnie na Twitterze komentarze rozmaitych socjologów, że jednak ten marsz może wywołać nową dynamikę po stronie opozycji. Szymon Hołownia mówi nie to będzie także po prostu my wszyscy będziemy walczyć o powiększenie swojej bazy wyborców, ale niepokoi mnie ten sondar dzisiaj w Dzienniku Gazecie prawnej, który daje trzeciej drodze 11% uważam, że to jest zły znak dla tej koalicji. Oczywiście, trzeba będzie się przyglądać sondażom w najbliższych tygodniach. Ja czekam na sondaż Ipsos, bo uważam, że ta sondażownia cieszy się dużym zaufaniem. Powtarzam to, dlatego że trzecia droga zdecydowała się startować w formie koalicji. Natomiast błąd pomiarowy w tych sondażach wynosi 3 punkty procentowe, ale jak pokazały wybory dziewiętnastym roku, często ten błąd jest przekraczany. To jest olbrzymie ryzyko dla trzeciej drogi Agata kązińska.
Mieliśmy już sytuacja z lewicą, która postanowiła też samodzielnie startować. Wiem, jak się to skończyło i kiedy zaczęły się rządy Prawa i Sprawiedliwości ponowne, więc ja myślę, że jest jeszcze trochę czasu na to, żeby zobaczyć jak będą wyglądało i będzie wyglądał trend. To jest kluczowe tak, jak to się utrzyma czy te 11 punktów procentowych?
Czy to właśnie to byłok 14 głośn, co zaczyna 14 15% jest bezpieczne nazwijmy to w ten.
Sposób zaczyna to zwierzęć, czy to się utrzyma? Czy może? Czy może.
Też zrobisz pomysłu, żeby to się utrzymało? Albo, żeby to na 15% co najmniejnić Polska 2050 PSL utrzymali? Się?
No to nie moja rola, żeby tutaj doradzić. Teraz.
Ja np. czy.
Dal moichrać jako marketingowych nie udzielamy?
Nie uciekamy tak. Natomiast czy.
Za pieniądze też nie.
Czy to co robią wystarczy, czy to co robią wystarczy, jeśli tak byś zapytał, to nie wiem, to nie wiem, czy to wystarczy widzę, że Jarosław Kaczyński po raz kolejny Rzeszów trasę, bo za każdym razem Prawo i Sprawiedliwość ogłasza, że robi jakąś nową trasę i prezes w nią rusza, więc już tak od początku roku najeździł się trochę, bo za każdym razem ta trasa jest ta trasa jest inna Tusk też zapowiedział, że on będzie teraz na placach wiecach spotkaniach itd. przez całe wakacje. Prawda coś takiego wczoraj padło jest, że ten kontakt bezpośredni z wyborcami moim zdaniem jest najważniejsze w polityce ważne są emocje. No to nie oszukujmy się Słuchajcie, no to nie jest tak, że przeciętny Kowalski siada przebija się przez programy polityczne i tak jak ty np. doczytuje, czy aha czy jak oni ich tam rozliczą, no rozliczam ich już w dniu wyborów, jeśli i to będzie pierwszy krok do rozliczenia, jeśli opozycja wygra, a Prawo i Sprawiedliwość przesiądzi. Cała zjednoczona opozycja zjednoczona prawica, która wtedy natychmiast przestanie być zjednoczona, bo oskarżania wzajemne w obozie władzy dzisiaj zaczną się od razu i szukanie winnych, kto zawinił, kiedy przysiądzie się do ław po prostu opozycyjnych, to będzie już pierwsza kara dla tego obozu oców Kaczyński przywiązuje wielką wagę do tych wyborów. Jak wiecie on nie nazywa najważniejszym po osiemdziesiątym dziewiątym on ciepło historyczne trzecie zwycięstwo coś, czego nie mieliśmy po osiemdziesiątym dziewiątym i jeśli opozycji uda się uda się to będzie ten drobny już pierwszy ruch karzący.
Jacek nizieinnkiewicz.
Ale na pewno jest tak, że ten marsz dał dużą energię Platformie Obywatelskiej, bo ona go zorganizowała. Donald Tusk jest liderem Platformy, on przemawiał on był twarzą tego.
Ale wiemy, żeby tam też osoby, który nie popiera. To.
Osoby, które nie popierały platformyską i nie protestowały dla tej Platformy. M.in. ja i myślę, że takich osób i tam mobilizacja udaje się powoli i Prawo i Sprawiedliwość mobilizuje Andrzej Duda też tych, którzy może do wyborów by nie poszli, może by nie zareagowali na to, co się dzieje w polityce i w życiu publicznym. I ta mobilizacja wg mnie jest na korzyść opozycja nie na korzyść Prawa i Sprawiedliwości PiS mobilizuje wszystkich, których ma do zmobilizowania i tam już nie ma kogo zmobiliizować, a tych, którzy nie głosują i nie chodzą na wybory. Jest połowa Polaków uprawnionych do głosowania. To jest gigantyczna robota do zrobienia i szarpnięcie części ludzi do tego chodźcie z nami, bo to jest moż możliwe zmiana jest możliwa i ten marsz pokazuje i daje nową energię i pokazuje, że ta zmiana jest możliwa, ale też wzmacnia Platformę. Jak powiedziałem i troszkę na margines jednak zrzuca mniejszą ugrupowania m.in. Polskę 2050 i PSL. Ja też nie widzę tej specjalnie aktywności po stronie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka Kamysza, oni też się trochę poobrażali również na media coraz mniej tych wywiadów chcą udzielać i to takie troszkę zachowaniem mało pozytywne jak przeczyta? Ktoś.
Nie wiem, wczoraj wystąpi, bo to.
Ale w tfnie może byli, ale gdzie indziej niespecjalnie chcą rozmawiać coś się pozmieniało, niektórzy się obrażają, jak przeczytają komentarz nie taki, jakby chcieli, ale trudno nie jesteśmy od pisania tego, jakby ktoś chciał, a no i jeżeli oni spadną poniżej 10% PSL i Polska 2050 to będą musieli wrócić do rozmów na temat wspólnej listy tylko panowie.
Dlaczego tego mediali chcę chcę powiedzieć, że najprawdopodobniej to maja oczywiście hipoteza, ani szymchołnia ani kośniaka mysz nie zgodzą się na wspólną listę z lewicą. Jedyne, co są w stanie zaakceptować. To trójkoalicja lewica idzie osobno i być może dla opozycji to jest dobry.
To zwolennikiem.
Wrzucał Polski w mediach społecznością.
Zachował się fajnie, tak Robert biedro nie również był, ale to nie znaczy, że partia razem byłaby w stanie pójść na wspólnej liście z platformą bezwzględnie nie.
Tak jest możliwy wariant trójkoali koalicji oczywiście, która mogłaby PiS przeskoczyć. Oczywiście, jeżeli byłby jakiś efekt synergiki. Ale.
Ale chciałbym, że przepraszam jedno jest pewne sondaże bez względu na to, której pracowni nie dają prawu i sprawiedliwości samodzielnego zwycięstwa w naszym samodzielnych rządu.
Pan dzisiaj w sieci mówi za innego, mamy 40% to.
Pokaż to nasze pieniądze tak po.
Prostu dokładnie tak pokaże to, ale, ale Prawo i Sprawiedliwość, nawet jeżeli w sondażach wygrywa, to nie ma możliwości stworzyć samodzielnego rządu, jeżeli oni pójdą stworzą rząd z Konfederacją, to będzie gorzej dla nich niż z lprem Romana Giertycha czy Samoobroną Andrzeja lepera, to prędzej czy później się posypie, bo tak rządzić się nie da, bo są 2 środowiska kulturowo sobie bardzo obce i Konfederacja nie będzie próbowała się dogadywać rządzić z Prawem i Sprawiedliwością, więc trudno sobie wyobrazić rządy Prawa i Sprawiedliwości również jako rząd mniejszościowy, a tak jak powiedziała Agata, jeżeli oni nawet by rządzili, czy nie to Zbigniew Ziobro on ma plan na to, żeby się wybić na niepodległość, prędzej czy później możliwe, że nawet stworzyć osobny klub parlamentarny solidarnej Polski, ponieważ Jarosław Kaczyński już go oszukał. Niejednokrotnie również finansowo, bo Solidarna Polska nie dostała pieniędzy po wyborach wszystko przejęło Prawo i Sprawiedliwość, więc to środowisko jest bardzo podzielone rozbite.
Ale Jarosław Kaczyński, dał im Fundusz sprawiedliwości, gdzie mogą czerpać LO do woli.
Również na to uwagę jak Jarosław Kaczyński też wypada w mediach. Mówiłaś o tych wyjazdach Kaczyńskiego, który rusza w trasę kiedyś przynajmniej on odpowiadał na pytania dziennikarzy, a teraz jedyne co robi, to jest w stanie dziennikarza obrazić co zrobił ha.
Jeszcze działa na rzecz kremna? Tak.
Tak nie chciałam tylko jedno zdanie, bo była kiedyś taka popularna teza w prawie i sprawiedliwości głoszona przez różnych ludzi, którzy się znają tam na polityce, oni mówili. My jesteśmy też silni słabością opozycji. Ja myślę, że trochę nadchodzi kres już tego powiedzenia, że prawo po ostatnim tygodniu po tym, co zrobił sztab prawa i sprawiedliwość, to zrobił prezydent z obozu tego tego tego obozu, po wypuszczeniu tego haniebnego spotu ze zdjęciami obozu zagłady po podpisaniu ustawy po to, żeby ją potem znowelizować po odesłaniu po przekonaniu po wykonywaniu nas, że on odsyła ją do trybunału, bo trybunał jest zablokowany w dniu, kiedy ten trybunał się zebrał, żeby wydać orzeczenie, które wydawali politycy do niedawna partii rządzący.
Nie naj najbardziej śmieszu, jak prezydent powiedział, że Departament stanu USA źle przetłumaczył ustawę. To.
Chyba to tłumaczy.
Cały ten tydzień pokazuje, znaczy Prawo i Sprawiedliwość doszło do dofensywy. Taka jest prawda teraz by oni jesteśmy na antenie wyraziłabym się, ale jeden z moich rozmówców powiedział jesteśmy w de ale, ale my się w tym urządzaniu.
A to nie jest jedyny problem, bo kwestia zboża Rzeczpospolitej miało zostać wywiezione nie zostało. To jest ciekaw kwestia rakiety poobron.To raportu, który Rzeczpospolita pokazała i oni twierdzą, że to jest nieprawda, przecież jest napisane u was w gazecieach zabe zabezpieczon mitacja. I tych problemów będzie znacznie więcej, z którymi rząd będzie musiał się.
Zmierz drzew słab, musimy już kończyć gazet Agata kędzicka. Gazeta wyborczaj jest jak niż dzięki rzeczpospotarzy. Dziękuję poranek wydawał maciejarzom zrealizowała gwoliwie Pr. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - DOMINIKA WIELOWIEYSKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA