REKLAMA

P. Bielski, M. Petka-Zagajewska, A. Czarczyńska: "Cieszmy się ze spadku cen żywności, ale to nie jest trwałe zjawisko"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-06-05 09:20
Prowadzący:
Czas trwania:
28:08 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka.
W radiu to KFM rozpoczynamy drugą część magazynu kg Maciej Głogowski raz jeszcze dzień dobry magazyny kg dziś we wtorek i w środę nadajemy z Sopotu z Europejskiego Kongresu finansowego radiotokafem jest partnerem medialnym tego wydarzenia w naszym studiu. Tutaj w Sopocie pan Piotr bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych Santander bank Polska dzień dobry dzień dobry, a łączymy się z panią Martą petką zagojewską, szefową zespołu analiz makroekonomicznych w pkop dzień dobry.
Dzień dobry.
I panią doktor an nurcze Anną czarczyńską z Akademii Leona Koźmińskiego dzień dobry.
Dzień dobry.
Oczywiście, od razu powiem, jaki jest plan i harmonogram, będę chciał z państwem rozmawiać na temat rozpoczynającego się posiedzenia rady Poli rady polityki pieniężnej i tego, jaka co się może wydarzyć, tym bardziej, że jesteśmy w takim obrażenia nastroju przygotowywania nas do obniżki, która być może będzie miała miejsce. No domyślam się nie na tym posiedzeniu, ale jeszcze w tym roku tak najogólniej będę także pytał o proces dezinflacji. To się mam nadzieję, że się pozbęda tego sformułowania bardzo profesjonalnie brzmi, ale skoro ta inflacja hamuje, no to jest o czym rozmawiać, co prawda ceny nie spadają, ale zapytam, czy to już blisko do tego, żeby były niższe o i to wszystko przed nami, ale zanim to jedno pytanie w nawiązaniu do wypowiedzi pana prof. Pawłowicza, który był kilka minut temu gościem magazynu kg wydaje mi się to niezwykle ciekawe połączenie. I ja naprawdę chciałem porozmawiać o ryzykach gospodarczych, bo wydaje mi się, że taka mapa narysowanie takiej mapy jest istotne, nie tylko, dlatego że mamy rok wyborczy, tylko w ogóle po prostu, a pan profesor no nie pamiętam, czy to było pierwsze, ale dość szybko wymienił wśród tych ryzyk, podział społeczeństwa ta polaryzacja w społeczeństwie i polityce jako ryzyko ekonomiczne. Może państwo zechcieliby się do tego odnieść pani doktoremna czerczyńska. Czy pani też tak uważa, że to jest ryzyko?
To jest jak najbardziej ryzyko i ono jest przedkłada się bezpośrednio też na sposób funkcjonowania gospodarki jest wyceniane. To akurat nie mam w tej chwili pod ręką badań, ale w społeczeństwa, które mają wysoki poziom zaufania wzajemnego. Mamy po prostu mniej wydajemy zwyczajnie na np. na kontrolę na weryfikację na takie rzeczy, które w biznesie są no dosyć istotne tak mniej musimy kontrolować bardziej możemy zaufać już nie chcę tutaj cytować klasyków. Natomiast tutaj rzeczywiście jest mamy bardzo duży kryzys zaufania, to widać też w badaniach przedsiębiorstw, które pokazują, że no właśnie brakuje zaufania do państwa jako legislatora i brakuje zaufania do instytucji jako tych, które mogą porządkować życie publiczne, mogą porządkać życie gospodarcze, więc absolutnie ja się zgadzam, że jest to jeden z kluczowych elementów, który bardzo trudno będzie zmienić i tego nawet jednorazowa decyzja Polaków w wyborach nie ma szansy zmienić szybko, ponieważ instytucje się zmieniają bardzo powoli, a to jest otoczenie do funkcjonowania firm. Także jak najbardziej.
Mówiła pani Anna Czarczyńska, pan Piotr bielski, pan też uznaje, że to jest warte do dyskutowania ryzyko ekonomiczne. Ta polaryzacja i podział w społeczeństwie ułatwię, że nie będę tutaj prosił o zajmowanie jakichkolwiek stanowisk politycznych, tylko po prostu o rozmowę ekspercką na ten temat.
Nie wydaje się, że to w tak nie wiem, czy w oczywisty, ale mnie się wydaje, że w oczywisty sposób jest istotne z punktu widzenia bez gospodarki kraju, no bo właśnie taki polaryzowane bardzo podzielone. Społeczeństwo jeszcze takie, w którym tak jak pani przed chwilą mówiła nie ma tego zaufania, do też po pierwsze to prowadzi do, jakby takie takie te podziały społeczne prowadzą czasem do dziwnych wyborów politycznych. I te później te dziwne wybory polityczne prowadzą do dziwnych decyzji w innych decyzji gospodarczych swoją drogą właśnie później te wybrane rządy nie tam nie ma jakby takiego zaufania do tych instytucji rządowych. To muszą sobie ten spokój społecznych w gruncie rzeczy właśnie nie mają wyjścia, tylko muszą go kupować jakimiś decyzjami, pewnie nie optymalnymi ekonomicznie, tylko jakby tak mówiąc bardzo dużym uproszczeniu kupować je właśnie sypiać więcej transferów. No np. w ten sposób tak my i właśnie to są to jest to jest sytuacja, której pewnie trzeba się przyglądać i jakby ona nie jest bez znaczenia. Natomiast oczywiście to nie jest tak, że to jest czynnik, który nam zmienia perspektywy gospodarki z dnia na dzień do bardziej takie średnioterminowe wyzwanie tak.
Mówił pan Piotr bieski, jeszcze do tego, pani dr Czarczyńska dodaje.
Tak, bo znalazłam rzeczywiście badania na ten temat, bo ostatnio też przeglądałam takie dane oecds za 2022 rok, bo takie było ostatnie pokazuje, że w Polsce zaufanie generalnie do instytucji, bo rząd jest rozumiany jako po prostu otoczenie instytucjonalne. To jest więcej około 34% jeśli porównamy kraje bogate i szczęśliwe, czyli te, które w tych rankingach wszystkich wychodzą na najwyższych pozycjach. Tu zacznę od Szwajcarii. To jest 84% w Finlandia 77 Szwecja Norwegia dania Irlandia wszystkie mają wskaźniki powyżej 60% i to jest dokładnie ten element otoczenia instytucjonalnego, który bezpośrednio wpływa po prostu na obniżenie potencjalnych dochodów, czyli my nie jesteśmy, jakby nadrabiamy przedsiębiorczością. I oczywiście jesteśmy bardzo aktywni i szukamy drugiej trzeciej pracy i szukamy też różnych niż rynkowych, gdzie można by działać. Natomiast ciągle mamy tą lukę, czyli moglibyśmy zrobić więcej, gdybyśmy mieli dobrej instytucji.
Bardzo dziękuję, to ostatnie zdanie, jeśli pani ma w tej części dyskusji, chciała zabrać głosu to pani Marta Petka zagaewska. Przepraszam, że tak muszę zapytać, ale nie widzimy się akurat, więc nie mam sygnału bardzo proszę pani Marta Petka Zagajewska albo przechodzimy.
Tam może myślę, że warto spojrzeć na to jeszcze z 2 innych perspektyw. Pierwsza perspektywa, która zawsze ma wpływ na taką percepcję rynkową ryzyka danego państwa. To jest takie postrzeganie stabilności władzy politycznej spolaryzowane społeczeństwa, to bardzo często takie wyniki wyborów wiszące na włosków niekoniecznie stabilne w większości parlamentarne co swoją drogą pociąga za sobą, także negatywne konsekwencje i trochę drugi wymiar tej sytuacji. To wraz z polaryzacją społeczeństwa idzie taka powiedziałabym radykalzacja postaw politycznych samych partii, która o tą władzę walczą. I tutaj przykładem może być to, co niedawno działo się w Stanach Zjednoczonych. Jedna z agencji ratingowych reagując na kolejną coraz od ostrzejszą debatę dotyczącą podniesienia limitu długu publicznego, zwracała uwagę właśnie na takie coraz bardziej postrzegane tylko i wyłącznie przez pryzmat partii decyzje, które ostatecznie wpływają na państwo i gdzieś ta chęć do postaw konsyliacyjnych do budowania kompromisów imię wyższej wartości, którą jest dobro państwa w sytuacji radykalizacji i polaryzacji. Niestety schodzi na dalsze plany.
Myślę, że ze względu na okres, w którym znajdujemy się ten polityczne, czyli wyborczy przedwyborczy, będzie jeszcze okazja, aby do tej dyskusji czy takiej dyskusji podobnej dyskusji powrócić w radiu, to tam trwa magazyn kg kolejny temat. To jest posiedzenie rady polityki pieniężnej, no ale przede wszystkim chyba to, co nas najbardziej jako konsumentów interesuje, czyli to, co się będzie działo i dzieje dzieje i będzie działo z cenami. Ostatnio mieliśmy ten odczyt inflacji. No nie powiem zadowalające, ale inflacja niższa, więc jest powód do zadowolenia na mnie moją uwagę zwróciła publikacja. Ja widziałem na bloombergu globalne koszty żywności spadły w ostatnim czasie w maju do najniższego poziomu 2 lat. I to, jak rozumiem, ożywia nadzieję na to, iż ta inflacja, którą my odczuwamy i my obserwujemy, robiąc zakupy, będzie coraz lepiej, więc pytanie czy rzeczywiście weszliśmy w taki okres, które dane, na które dane warto zwrócić uwagę i w czym gdzie tych pokładać. Nadzieję co co ma szansę albo nie drdrożeć albo być albo być tańsze i czy rzeczywiście ta żywność się. Ja mówię o indeksie fa organizacji narodów Zjednoczonych wydaje mi się, że to warto odnotowania pan Piotr bierski?
No warto odnotowania pytanie, na ile to jest trwała tendencja, ale też pamiętajmy, jak spojrzymy na warunki pogodowe tym roku, to w zasadzie nawet jeszcze zaczęło się to w zeszłym roku to są, a tak naprawdę jest już od 3 lat żyjemy w ciągłej Anu Mar pogodowej. Teraz o te an Mar jakoś strasznie zidensyfikowały w ostatnim okresie mieliśmy bardzo suchą zimę, teraz później suchą suche suchuchy rą lato po teraz powodzie. Więc, jakby dobrze cieszmy się z tych z tych spadków, jest jakby z tych spadków cen żywności, które się wydarzyły, natomiast z punktu widzenia inflacji przynajmniej, ale, ale mam wrażenie, że to nie jest trwałe bardzo trwałe zjawisko i dość szybko pewnie za te ceny zaczną odbijać górę.
Pszenica było najniższa była najtańszą od blisko 2.
Lat. To prawda, no i też no na to się składa parę czynników właśnie ta przy pszenice z Ukrainy też póki co trafia na rynki.
No i dostawyzros niestety niestety.
Też tak, natomiast też wszyscy wiedzą, że te zbiory kolejne zbiory ukrainyin w Ukrainie będą już niższe itd. więc to jest pierwsza rzecz. Druga rzecz ceny surowców na świecie też one się obniżają i to bardzo dobrze z punktu widzenia inflacji. I tu znowu i mnie się wydaje to też trochę funkcje, jakby to, co myśli o przyszłości trochę zależy od tego, co myślimy o przyszłości ceny, to trochę zależy od tego, co myślimy o przyszłości gospodarki, a jestem raczej umiarkowanym optymistą, jeśli chodzi o globalny cykl gospodarczy. Mnie się wydaje, że powoli za niedługo zacznie się stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej na świecie i w takim scenariuszu nie wyobrażam sobie dalszych spadków cen czy ropy naftowej. Czy w większości surowców.
A jeśli tak to.
No, a jeśli tak to już, jakby ta sytuacja właśnie związane z scena z kosztami produkcji cenami paliw nie będzie tak sprzyjająca. Natomiast najważniejsze pewnie jest to, co się dzieje właśnie w ogólnie właśnie zezorskim gospodarczymi i z rynkiem pracy, bo on jest wciąż, mimo, że jest przeszliśmy się jakieś niby wyraźne spowolnienie. Jest wciąż rozgrzany i jak zaczniemy gospodarka jak zacznie przyspieszać, to znowu stanie się taki trochę punkt zapalny i dynamika płac, trudno, żeby spadała w tej.
Sytuacji mówił pan Piotr bielski pani Marta Petka Zagajewska perspektywy i prognozę dla inflacji czy ceny żywności. To jest to przynajmniej to, co przytoczyłem za indeksem mv to jest coś obiecującego, jakie jest pani zdanie?
Z punktu widzenia konsumenta, oczywiście, że jest to coś obiecującego chociażby z tego powodu, że to jest największy największy kawałek naszego koszyka zakupowego. Prawda 27% natomiast ja bym może przypomniała tak trochę nieśmiało, że w normalnych czasach zwykliśmy wykluczać te zmiany inflacyjne wywołane przez takie komponenty koszyka jak chociażby żywność z takiej analizy, która powinna być wskazówką dla polityki pieniężnej, to znaczy zawsze zakładaliśmy, że to jest po prostu coś, co jest niezmiernie zmienne i zależne od czynników zupełnie niezwiązanych z cyklem gospodarczym. Z tym, co się dzieje w gospodarce, tylko tak jak mówił Piotr w bardzo dużym stopniu z warunkami pogodowymi. I to nie jest jakby ten element koszyka inflacyjnego, na który powinniśmy patrzeć, próbując wnioskować, czy wygraliśmy już wojna z inflacją, czy też nie i tutaj dużo bardziej myślę, że powinniśmy wrócić do tego drugiego wywołanego już tematu chociażby rynek pracy. W zeszłym tygodniu dane Eurostatu pokazały, że Polska ma obok 3 najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej. No to bardzo jasno pokazuje, że oczywiście możemy być z tego dumni się cieszyć. Natomiast z punktu widzenia inflacji nie jest to dobra wiadomość, dlatego że najniższe w Unii Europejskiej bezrobocia oznacza także trwałą istotną presję płacową, która z 1 strony napędza koszty z drugiej strony, jakby wpływa pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych i w domyśle oznacza, że presja popytowe będzie wysoka. Więc, odpowiadając na pytanie pana redaktora, powiedziałabym, że tak te trendy są pozytywne inflacja, będzie się obniżać, ale kluczowe pytanie jest takie jak szybko ona się będzie obniżać do jakiego poziomu ostatecznie się obniży, a tutaj cały czas jakby to nie są ani tempo, ani ten ostateczne poziom z celem inflacyjnym, gdzieś w 2025 to jest to wciąż prognoza oparta i obarczone. Może to jest lepsze słowo bardzo dużą niepewnością.
Kropka pani Marto, ale to nie oznacza, że w ogóle odbieramy sobie nawzajem głos, bo przecież magazyny kg będzie trwał tylko informacjach podewska pani Anna czerczyńska, pan Piotr bielski, słyszymy się w trzeciej części magazynu.
Kgkg.
Ekonomia kapitał gospodarka.
Ostatnia część poniedziałkowego wydania magazynu kg Maciej Głogowski raz jeszcze dzień dobry jest już w tej chwili dziewiąta 44 pani Marta Petka Zagajewska pani Anna czerczyńska i pan Piotr bielski. Zacytuję państwu fragment teraz z dzisiejszego tekstu redak dyrektor dyrektor tak bardzo ciekawe rzeczy działy się w weekend na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego opublikowano tam coś, co wyglądało jak informacja po posiedzeniu rady polityki pieniężnej. Teraz stawka dla słuchaczek i słuchaczy posiedzenie odbywa się dopiero w tym tygodniu nigdy nie odbywa się w weekend i jeszcze i taki koniec tej stawki tak, żebyśmy wszyscy byli na 1 taśmie publikacja, opatrzona była hasztagiem test RPP co sugeruje, że był to jakiś rodzaj testów w ramach systemów informatycznych. Testy ewidentnie poszedły źle, ponieważ pseudokument został opublikowany i zauważony przez publiczność. Co gorsza napisano w nim, że rada obniżyła stopę, co dodatkowo wzmocniło efekt sensacyjne całej wpadki? Pani Marto, to pytanie do pani artypetki za Gajewskiej co z tym zrobić? Czy uznać mu po prostu za wpadkę i nie komentować? Czy to tylko za zabawne?
Na szczęście nie zgadzały się też te poziomy stup procent tak reniba miały się zmienić, więc to dla spraw i obecnenego z rzeczywistością gospodarczą czytelnika już było takim wyraźnym sygnałem, że, że coś jest nie tak i nie należy przywiązywać żadnej wagi do tej informacji. Natomiast jak się powinno testować różne rzeczy, nie mi się o tym wypowiadać. Nie spodziewam się by taki komunikat o treści z obniżką stóp procentowych pojawił się na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego jutro.
Jutro to znaczy, że rozumiem, że tym razem pani się obniżki nie spodziewa, chociaż to też jest poważna sprawa, bo trwa taka ożywiona dyskusja, czy już w czwartym kwartale tej obniżki w 03.04. pod koniec trzeciego w czwartym te obniżki się pojawiał. Tak oczywiście ta historia z opublikowanym komunikatem to bardziej anegdota, ale. Taki polityczny komentarz jak nie idzie temu nbf u to nie idzie źle. To oczywiście, ale celowo odmieniłem, to jest trzecia część magazynu EKG czas na zdziwienia pani pani doktorana czerczyńska, co paniądziwi?
To ja jednak może wrócę do tego do tego incydentów, który był przed chwilą omawiany, dlatego że jak powiedziała moja przedmówczyni, wytrawny, znawca tematu. Oczywiście, że sobie da z tym radę i się zorientuję. Natomiast nie wiem, Czyż ta inteligencja sobie da radę z takim komunikatem, no bo przecież można ustawić rzeczywiście, ale na zmianę czy pojawienie się nowych informacji na stronie NBP po prostu, dlatego że takie rzeczy się zwyczajnie nie zdarzają, więc no temu miśu naprawdę już bardzo niewiele brakuje do tego, żeby osiągnąć najniższy poziomy. To jest oczywiście bardzo zły sygnał, bo to jest dokładnie taka sama informacja o tym, jaka jest jakość instytucji, o której rozmawialiśmy w poprzednim wejściu. Natomiast krótkie moje zdziwienie, odkryłam jeszcze 1 lukę, bo mówiliśmy sobie przed chwilą o tym, że mamy trochę takiej lukni w stosunku do dochodu, znaczy do potencjalnego PKB. Natomiast również mamy mnóstwo innych lub, o których rozmawiamy płacowe, chociażby i luka, która mnie zdziwiła też w kontekście chociażby wczorajszych wydarzeń w Warszawie i też deklaracji dotyczących np. dzietności w Polsce. Otóż okazuje się, że jest coś takiego, jak luka rodzicielska, czyli taka różnica pomiędzy ilością dzieci, które się ma, a ilością dzieci, które chciałoby się mieć, gdyby mieć do tego dobre warunki i przy rzeczywiście takim kryzysie demograficznym, którego doświadcza zresztą nie tylko Polska, bo wszystkie praktycznie kraje wysoko rozwiniętego doświadczają. No można by się zastanowić, ile nam brakuje do tego wymarzonego poziomu posiadania potomstwa, na który byśmy się zdecydowali, gdyby no i to, gdyby jest właśnie tym czynnikiem znowu instytucjonalnym, który jest do rozwiązania, żeby poprawić, chociaż trochę sytuacji w Polsce.
Bardzo dziękuję, mówiła pani doktor czerczyńska. To zdziwienie pani Marta peetka Zagajewska?
To może ja z kolei pociągnąłny ten wątek czata gpt, bo to, co przykło moją uwagę w weekend do artykuł. Artykuł waszyng to post już o pierwszych historiach osób, które na skutek takich komercjalizacji szerokiej czatu ji zaczęły tracić prace. Powiem szczerze, że dosyć dużo rozmawialiśmy o tym, jakie to tracić proces konsekwencje, tracić prace, ponieważ ich zadania zostały zastąpione właśnie poprzez wykorzystywanie czata gpt to byli w głównej mierze po piraiterzy, czyli osoby tworzące na zamówienie tekst różnej maści różnego rodzaju. No i tutaj to też jest ciekawa historia, w której bardzo szybko jak się okazało, nowe rozwiązanie technologiczne, dużo tańsze od człowieka te miejsca pracy zaczyna likwidować. Pomimo takiej też pojawiającej się w tym artykule świadomości firm rezygnujących z pracowników o ryzykach z tym związanych to znaczy m.in. z tym, że czat na wiele różnych rzeczy może się nabrać, że jest jeszcze dosyć skory do szerzenia takich półprawd czy tzw. fake newsów. No ale powiem szczerze to, co mnie zdziwiło, to jak szybko już z takimi sytuacjami mamy do czynienia i jak niewiele czasu trzeba, żeby nowe rozwiązanie technologiczne doprowadzało do wymiernych zmian na rynku pracy.
Bardzo ciekawa sprawa nie wiem, czy pani dyrektor czerczyńska chce się do tego odnieść, bo to są tematy, którymi, o których bardzo często dyskutujemy.
To znaczy na pewno zmiany na rynku pracy będą tylko no też bym to z 1 strony jest to obiecujące, dlatego że też martwimy się oczywiście, że cały system np. emerytalny będzie niewydolny. Ja pokładam duże nadzieję, że trzeba gpt będzie w stanie generować np. taką część dochodu, którą można będzie podlegać większej redystrybucji. Natomiast pracę myślę, że i to też widać w analizach międzynarodowej organizacji do spraw pracy, że będzie luksusem do 2050 roku praktycznie duża część populacji no będzie zastępowalna. I to są takie prognozy, które pokazują, że trzeba jest rzeczywiście kompetencje i unikalne i oczywiście cyfrowe, żeby w tym nowym świecie się odnaleźć. ale to To, chyba jest nieuniknione.
Bardzo dziękuję. No to zdziwienie, pan Piotr bierski.
No ja myślałem o tym, co już to wcześniej było wspomniane, czyli tym, że 100 bezrobocia po raz kolejny w Polsce spadła, jest teraz już w zasadzie jesteśmy na pierwszym miejscu na podium na pierwszym miejscu na równi Czechami. I wydawałoby się, że no tak się nie powinna działać w gospodarce, która od pierwszego od drugiego kwartału ubiegłego roku w zasadzie no hamowała.
O tym będzie konferencja prezesa NBP po decyzję o stopach procentowych?
No na pewno, ale to znaczy pewnieć będzie to wspomniane jako sukces, tylko właśnie tutaj warto widzieć te, jakby dobrze, że tak się dzieje, że Polacy nie tracą pracy, tylko czy wręcz to bezrobocie coraz mniejsze. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to jest to tworzy wyzwanie do dla dezinflacji, którą już wspomnieliśmy, to znaczy im lepiej jest na tym rynku pracy. I szczególnie, gdyby tak było, że za na horyzoncie już nam widać, widać ponowne ożywienie gospodarczej, a tak myślę, że większość prognoz wskazuje nasze również, że w kolejnych kwartałach gospodarka powinna stopniowo przyspieszać. No to tym bardziej trzeba sobie myśleć o tym, że to dalszy postęp w dezinflacji będzie trudny, znaczy to, co się, jakby z 1 strony dezyinflacja jest nieunikniona, bo to są wyge, to jest wygaszanie szoków, które były wyjątkowo mocne i one się raczej już w tej skali nie powtórzą, ale z drugiej strony to to łatwa część dezinflacji po prostu już się dokonała albo za chwilę się dokona, a największym wyzwaniem będzie to jak dalej sprowadzać inflację w dół w sytuacji, gdy rynek pracy jest właśnie tak rozgrzany, gdy gospodarka powoli zaczyna zakręcać w stronę ożywienia. No i to jest i jednocześnie mamy zapowiedzi z 1 strony widzimy, że polityka fiskalna będzie łagodniejsza, bo tutaj jest już szereg zapowiedzi się pojawia, a z drugiej strony no w polityce pieniężnej to zacieśnienie, które się dokonało, nie było po pierwsze, agresywne, a po drugiej już gdzieś są w powietrzu. Jakieś zapowiedzi, że może tutaj też być rozważane rozróżnienie, co swoją drogą moim zdaniem się rozłożone rozluźnienie, czyli obniżki to moim zdaniem się po prostu nie wydarzne znaczy dlatego ja uważam, że ja wiem, że się to dużo dużo mówi o tych obniżkach, ale moim zdaniem one nie będą miały miejsca, bo nie mają prawa się wydarzyć w takim w takim układzie w takim scenariu makroekonomi.
Czyli pan no tak to jest oczywiście dobry temat i myślę, że akurat w tym tygodniu będzie on niezwykle dobrym tematem przy okazji posiedzenia rady polityki pieniężnej. Oczywiście ta obniżka, o której pan mówi, nie miałaby się wydarzyć na posiedzeniu w tym tygodniu, ale to jest trochę tak, że przecież państwo wiecie, to państwo ekonomiści makroekonomiści analitycy dużo lepiej od nas konsumentów i tych, którzy słuchają was by zrozumieć, co się w gospodarce dzieje, że no nie da się prowadzić waszych prognoz, czy robić waszych prognoz analiz bezczyna. Politycznego nie mam na myśli polityki pieniężnej tylko po takiego partyjnego jesteśmy w kampanii wyborczej, bank centralny pod wodzą prof. Glapińskiego nauczył nas, że polityka i korzyści dla Prawa i Sprawiedliwości są ważniejsze niż mandat banku centralnego.
Tak nie, to znaczy wydaje mi.
Się, że jeżeli ja mam na tym banku wisi ten napis, że kto atakuje rząd ten broni Kremla, to znaczy, że bank centralny zajął się polityką partyjną. To jest do tej pory niewzruszalna zasada apolityczności NBP, także została złamony. To jest nieprawdziwe w moimieniu.
To widzimy, natomiast trochę co innego jest wywieszenie baneru, a trochę co innego jest zmiana stóp procentowych, bo ona ma dużo szersze konsekwencje i jednak najszybszym i takim ostatecznym weryfikatorem tych działań rządowych zwykle jest rynek finansowy. I gdyby tak było, że ta decyzja jest jakby dla większości inwestorów oczywiste, że ona jest bez sensu i nie powinna mieć miejsca. To też ani z tego jakby nie będzie z tego takiego dużego uzysku politycznego, no bo już sam Fakt jak duży uzysk polityczne byłby z niewielkiej obniżki stóp tuż przed wyborami. To jest moim zdaniem dyskusyjne, a jednocześnie, gdyby np. temu tworzył, to towarzyszyło osłabienie waluty, to tym bardziej jest to dyskusyjne, a jeszcze dodatkowo jest jakby efekt efekt byłby taki, że kolejna ekipa by została z tą podwyższoną inflacją na całą kolejną kadencję. To też nie byłoby najlepsza, więc.
Jasne, ja tylko po prostu uważam, że my musimy przyzwyczaić się do tego, żeby bierzemy pod uwagę, oceniając, czy domyślając się, zastanawiając prognozując, co zrobi bank centralny, musimy brać pod uwagę, że postępuje ją tak jak oczekuję tego rządowa większość. I akurat tej tezy będę bronił i myślę sobie, że państwo do ekonomiści też musicie brać pod uwagę np. co się stanie, jeśli Prawo i Sprawiedliwość przegra wybory jak się wtedy może odmienić polityka banku centralnego, ale rozumiem, że to dyskusja na inną audycję euro 4 zł 48 USD 4 19 frank 4 60 i FT 5 zł 20 gr coś o złotym zawsze. O złotym mówimy, ale może warto dodać jakiś komentarz. To jest taki wyjątkowy tydzień też w Polsce, ale, ale 4 48 to tak myślę sobie, że zasługuje na zdanie pani martypetki zagajewskiej. Co z tym złotem? Co z jego siłą w ostatnim czasie?
No dobra fa passa dobra pasa trwa i tutaj bardzo dużo mówimy o inflacji, to myślę, że też warto powiedzieć, że ten umacniający się złoty dużo skuteczniej nam obniża inflację niż jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych, więc jeśli ten trend się utrzyma, no to będzie to też jeden z bardzo istotnych elementów, które te trendy inflacyjne będą nam poprawiały. Natomiast to jest trochę tak jeszcze wracając do tej dyskusji o tym, czy będą obniżki, czy nie będą im więcej teraz będziemy dyskutować, a zwłaszcza im więcej i głośniej członkowie rady polityki pieniężnej będą teraz mówić o perspektywie szybkich obniżek. Stopro procentowej, tym obawiam się, że ich prawdopodobieństwo będzie niestety składało, więc to trochę jak z tą ukraiński.
Obawia się pani to na szybką obniżkę? Tak mimo wysokiej inflacji?
Nie myślę, że wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby pod koniec roku były takie warunki, w których stopy procentowe można by było już odpowiedzialnie obniżać. Z tego punktu widzenia bym sobie takich obniżek stóp procentowych życzyła. Natomiast obawiam się, że jeżeli będziemy głośno regularnie słyszeć o tym, że te obniżki już zaraz się zaczną, to m.in. reakcja rynku finansowego będzie taka, że on nie będzie nam pomagał inflacji obniżać i z tej perspektywy takie działania po prostu nie będą możliwe.
Bardzo dziękuję za dzisiejszą rozmowę. To, co państwo słyszą, w tle to są odgłosyacyjne, to złe słowo w każdym razie tu się szykuje zaraz inauguracja tego Europejskiego Kongresu finansowego i stąd czasem tło, które państwo słyszą jest takie nietypowe, jak na magazyny kg, a my dla państwa będziemy prowadzicie kg z EKF jeszcze we wtorek i w środę zapraszam do słuchania, czasem kończymy dzisiejsze wydanie magazynu kg, naszymi gośćmi byli pani martapetka Zagajewska, szefowa zespołu analiz makroekonomicznych w banku pkabp pani Anna czerczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego i pan Piotr bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander. Bank Polska bardzo dziękuję magazyny kg przygotowała Natalia Banaczek realizowała liva Prądzyńska, oraz Marcin harłmąowicz również bardzo dziękuję w radiu, to swemu dziesiątej informację. Ja również bardzo dziękuję Maciej Głogowski do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA