REKLAMA

Herstorie: Królowa Krystyna - oddała koronę, bo nie chciała być żoną

Gościnnie: Herstorie
Data emisji:
2023-06-05 15:40
Czas trwania:
49:40 min.
Udostępnij:

Przy urodzeniu pomylono jej płeć, a o jej seksualność do dziś spierają się historycy. Wychowywano ją na króla. Pasowało jej to: kobiecymi zajęciami gardziła, wolała polowania, konie i debaty. Chciała uczynić ze Sztokholmu “Paryż Północy”, ale zabrakło jej pieniędzy i wytrwałości. Udało jej się za to zabić Kartezjusza: filozof przeziębił się w nieogrzewanej komnacie i zmarł. Królowaniem znudziła się szybko - obowiązki były nudne, poddani niewdzięczni, no i cały czas naciskali, żeby wyszła za mąż i rodziła następców, a na to nie miała ochoty. W wieku 27 lat abdykowała na rzecz kuzyna, przeszła na katolicyzm i przeprowadziła się do Rzymu. A to był dopiero początek życia pełnego przygód, spektakularnie nieudanych intryg, samobójczych fochów, romansów z dwórkami i kardynałami, a nawet zbrodni… Rozwiń »
W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o królowej Krystynie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czekamy na historię wysokich obcesów.
Dzień dobry i nazam Katarzyna wąk, a ja nazywam się Natalia.
Waloch, dzień dobry.
Jak co tydzień witamy was w kolejnym odcinku naszego podkastu hersto wysokich obcasów podkastów, w które opowiadamy o.
Kobietach o kobietach, które robiły co chciały często napytując sobie biedy i robiąc problemy wszystkim dookoła i będąc zupełnie absolutnie nieznośne.
Tak jak nasze dzisiejsze bohaterkę, a zaczynamy tak nigdy mnie nie opuścisz pyta z chłobnącym głosem przystojny brunet nigdy przyrzeka obcięta na pasie, blondynka, trzymając w dłoniach twarz kochanka brunet przesyła jej ostatnie pełne miłości spojrzenie, po czym jego głowa bezwładnie opada. Królowa wstaje wydaje rozkaz do wpłynięcia porzuciła dlatego mężczyzny korone, ale nawet po jego śmierci nie zamierza wracać do Sztokholmu film kończy się długim zbliżaniem na jej doskonałą zestyu w bólu. Twarz królowa wypatruje na horyzoncie domu na klifie, w którym miała znać niedostępnego monarchię szczęścia.
Królowa Krystyna film z 1900 trzydzie trzeciego roku z boską Gretą garbą w roli głównej jest jak na lata trzydzieste filmem całkiem postępowym królowa. Tutaj to kobieta wyprzedzająca swoje czasy pacyfistka wśródrządnych krwi wojskowych erudytka zniecierpliwiona tym, że doradcy chcą sprowadzić jej rolę do radzenia dzieci, choć jest chłopczycą w męskim ubraniu i z całym zestawem nie kobiecych cech trzeba przyznać, że nie została przedstawiona jako dziwadło czy złośnica do poskromienia przeciwnie widz sympatyzuje z nią z królową, której otoczenie nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Co więcej jej seksualność, przynajmniej na początku jest mocno ambiwalentna monarchii, odrzuca zaloty hrabiego Magnusa za to całuje dwórkę ebe i obiecuje jej wyjazd na wieś, tylko we.
2 to było chyba te tuż przez kodeksem hajca, kiedy jeszcze takie rzeczy można było zrobić niedługo później już uzupełnienie. No ale mimo tych wszystkich postępowych akcentów, potem o swoje upomina się holywood, no podróżując w mańskim przebraniu, królowa zatrzymuje się w gospodzie, gdzie zostaje zmuszona dzielić pokój z hiszpańskim ambasadorem. I wystarczy 1 upoina noc i kiść winogron by z królowej zrobić normalną kobietę, czyli taką, która dla miłości do mężczyzny poświęci wszystko. No nie da się ukryć, jest to patia Hallo romantyczna wizja i to wizja tyle mająca wspólnego z rzeczywistością, co posągowa, szczupła chłodna i odpracowana Garbo z wybuchową rozchyłstaną małą i okrągłą Królowo Krystyną naszą dzisiejszą bohaterką.
Wiadomo, że wszystkie kobiety oddają niezależność za jakieś winogron.
No to przedtułkiścią winogron zasugerowane jest, że tam się więcej rzeczy działo, tak, ale winogrona w Szwecji to rzadki przysmak.
Wysokie ocasy.
Europa, w której Krystyna Augusta wasa przyszła na świat nie była szczególnie przyjaznym miejscem. No, chyba że się urodziła się w Królewskim Pałacu, to wtedy nie było tak źle, ale dla większości mieszkańców i mieszkanek Europy był to jednak świat często głodny raczej chłodny trwała właśnie tzw mała epoka lodowcowa, pozbawiony zupełnie wygód tych wygód, które dzisiaj uznajemy za elementarny. No i wreszcie był to świat brutalny.
Bardzo brutalny, bo właśnie rozpędzała się wojna trzydziestoletnia, która wraz ze swoimi nieodłącznymi towarzyszami, czyli epidemiami, gwałtami wyżynaniem ludności, cywilnej i niszczeniem ich mienia w latach 1618 48 będzie pustoszyć kontynent. Na Szwecja ubogi krewny z północy rolnicze cywilizacji. Tam nie było niczego atrakcyjnego dla ówczesnej Europejczyków. No właśnie Szwecja dzięki tej wojnie uzyska miejsca na Mar Europy.
Status nieoczekiwanego mocarstwa na dorobku Szwecja zawdzięczała Gustawowi Adolfowi wazie kuzynowi, znacznie mniej utalentowanego Zygmunta trzeciego wazy, ale Gustaw Adolf przez poddanych nazywany Lwem północy był erudytą zdolnym politykiem i świetnym strategiem 1 słowem jednym z najwybitniejszych władców swojej epoki przez 2 dekady panowania zreformował administrację budował szkoły szpitale wzmocnił armię i walczył z bliższymi dalszymi sąsiadami, czyli z Rosją polską i Habsburgami.
A w 1600 dwudziestym roku zrobił sobie przerwę w całej tej woeczce w przebraniu odwiedził Dwór elektora bnddenbuskiego. To jest takie to niemieckie książątko w okolicach dzisiejszego Berlina, by na własne oczy zobaczyć swatanoumu księżniczkę. No i portrety nie kłamały. Maria Eleonora była ładną niebieskoku blondynku o pełnych ustach i silnym nosie. Co prawda, jak się przekonał król rozmowa z nią nie należała do szczególnie porywających, no ale też umówmy się inteligencja jakoś tak nigdy nie była w pierwszej dziesiątce wymogów stawianych w przyszłym królową, ona z kolei z miejsca zakochała się w przystojnym brodatem wikingu. No on mniej, ale też król nie ma tego luksusu, żeby żenić się z miłości wieloletnią ukochaną, musiał niedawno odprawić, bo była z nie dość wysokiego rodu kustaw Adolf poślubił, więc Marię loore i szybko tego pożałował.
Królowanie była w Szwecji szczęśliwa Sztokholm był wtedy zapadłą dziurą miastem drewnianych domów błotnistych uliczek bez kultury bez rozrywek, do których niemiecka księżniczka była przyzwyczajona, a mąż, którego coraz bardziej desperacko kochała ciągle wyjeżdżał na wojnę, zostawiając ją w zimnym zamku stęsknioną znudzoną i samotną. Najgorsze jednak było to, że nie potrafiła spełnić swojego najważniejszego obowiązku. Wiadomo wydania na świat dziedzica kolejne ci.
Męskiej.
Konieczności męskiej, oczywiście kolejne jej ciążę kończyły się szybką śmiercią dziecka, no i krucha psychika Marii eleonoory tego nie wytrzymywała okresy depresji, przeplatała z tym, co wtedy nazywano histerią Gustaw. Adolf coraz bardziej oddalał się od żony nazywał ją domowym krzyżem, który musi nieść.
Milusiom czuły, ale też jak się przekonamy jego żona no niezupełnie była emocjonalnie zrównoważone, ale to za moment dziecko, które przyszło na świat 8 grudnia 1600 20.06. roku było dla królewski parę ostatnią szansą następcę tronu. I taką też informację, czyli wasza wysokość masz syna dostarczono w nocy ustawowi Adolfowi. No wszystko pięknie, tylko poranku przerażona piastunka weszła do komnaty króla, żeby nic nie mówić. Tu weszła z znagi niemowlęciem na ręku i bez słowa położyła je na jego łóżku, żeby sam mógł ocenić Gustaw. Adolf miał powiedzieć, że dziewczynka jest dla niego tyle samowarta, co chłopiec i że będzie mądra boszkała nas wszystkich, jako że ta relacja pochodzi od Krystyny, należy na nią patrzeć z pewnym sceptycyzmem. No ale taką mamy no, a Maria Leonora z kolei córkę odrzuciła nie dość, że dziewczynka to jeszcze brzydka. Unknown speaker 4 Skandal.
No ale skąd pomyłka w takiej bądź co bądź jednak kluczowej sprawie Krystyna napisze, że położne zmylił jej silny męski krzyk i o włosione ciałko historycy z kolei będą spekulować, że miała przerośniętą łechtaczkę albo była interpłciowa. No i post factum po wielu stuleciach będą diagnozować u Krystyny zespół jajników policystycznych, który może powodować o włosieni, nadwagę albo spektrum autyzmu. Co z kolei miałoby być przyczyną jej ekscentrycznego zachowania, no ale te diagnozy to są wyłącznie spekulacje i domysły płeć Krystyny podobnie, jakiej seksualność napisała jej biografka wroka backlej w Krystiana qunow sudennd ruresle, slajd owej Europie cen frfrig pozostanie niejednoznaczna dla innych i ambiwalentna dla niej przez całe jej burzliwe życie.
Krystyna no nie nacieszyła się długo swoim sławnym ojcem miała 6 lat, gdy zginął w starciu z Habsburgami i w bitwie pod lucen on sam był w Mar więcej niż obie Arnie bezną kardynau isoię westchłą, no bo niebezpiecznie jest mieć takiego przeciwnika, a Maria leora urządziła z żałoby spektakl barokowy do granic już nawet nie parodii, ale naprawdę makabreski serce króla złotej skrzynce zabalsamowane, co się powiesiła na łóżkiem, a trumnę z jego również zabalsamowanym, ale zawsze ciałem trzymała przez 1,5 roku w pokoju w własnym pokoju tam, gdzie spała podobno miała ją często otwierać.
Każdemu jego porna jak mówię?
Dopiero po naciskach parlamentu pozwoliła złożyć go w końcu w grobie, ale dzień przed pogrzebem jeszcze apelowała, żeby trumna jednak otworzyć i oddać jej ciało.
Musiała go naprawdę kochać.
No ale to nie jest zdrowe halo.
No nie jest co więcej zamek królewski spowiły absolutne ciemności ściany zostały zasłonięte czarnymi draperiami, a okna nie przepuszczającymi światła zasłonami. Po raz pierwszy Maria Eleonora zainteresowała się córką, która w tym koszmarnym turbistycznym otoczeniu spędziła następne 2 lata, śpiąc matką w łożu pod tym zabalsamowanym ojcowskim sercem cudownie. No jedne dzieci mają pruszaki, drugie mają serce tatusia zaufany jej ojca kanclerz oksenstierna w końcu wrócił do kraju.
Bo tam do tych różnych frontów wojny doglądał.
Tak, tak w końcu wrócił do kraju i odebrał przyszłą królową Marii eleono, że no i chyba chyba dobrze.
OJ tak trochę za późno. Ktoś.
Miał błysk rozsądku i od ósmego roku życia Krystyna widywała matkę sporadycznie nie tęskniła. No cóż nie dziwię się, no czasami naprawdę relacje z mamusią są najlepsze jak mamusia jest daleko albo nie żyje.
Po rodzicach Krystyna wzięła skandynawską urodę jasne włosy, przepastne błękitno, czy, o której urodzie będą pisać wszyscy, którzy tam oni się rozpisywali wysokie czoło i wydatny nos oddzieliczyła też silną wolę i gwałtowny temperament swojego ojca, choć już nie jego wybitne talenty oraz mikry metr 50 wzrost i teatraalne gesty swojej matki jeszcze jedno ramię trzymała nieco wyżej od tego drugiego. To był rezultat wypadków w dzieciństwie i o tym też wszyscy wspominali win, czyli ta wada musiała być dość widoczna.
Ggustaw. Adolf zostawił instrukcje, by wychowywano Krystynę na przyszłego monarchę, dziewczynka król jak ją nazywano, odebrała, więc męskie wykształcenie uczono ją al gebry historii geografii literatury klasycznej języków itd. jej to bardzo pasowało. Jak napisze jako dziewczynka, miałam ogromną awersję do wszystkiego, co robią i mówią kobiety nie dbałam o cerę figurę ani wygląd nie znosiłam nosić sukni. Gardziłam wszystkim, co należało do mojej płci, nie wyłączając skromności i przyzwoitości. To akurat spoko byłam tak beznadziejna we wszystkich kobiecych rzemiosłach, że nikt nie mógł mnie ich nauczyć.
Krystyna wolałamęskie, zabawki rozrywki, czyli żołnierzyki koni i polowanie była świetną Amazonką, jeździła i po męsku i poamsku chodziła siadała żartowała i kleła też podobny jak mężczyzna nie ma w niej nic kobiecego poza jej płcią jej głos i sposób mówienia jej style i obyczaje są zupełnie męskie pisał o niej jej dworzanin. Królowa kochała też muzykę, choć gry na żadnym instrumencie nie opanowała co dużo roboty kochała teatr i malastwo uwiebiała, także taniec im bardziej wymyślmy tym lepiej. No i czuwała się w niego tak ekstratycznie i tak kiepsko i szło, że dworzanie ichotali pokątach nie wpłynęło to oczywiście na przekonanie Krystyny o własnych talentach tanecznych i na entuzjazmmu.
To akurat bardzo fajnie to nie należy się przejmować, jak się tańczy, była niewątpliwie Bystra i oczytana, ale no nie na tyle, żeby uznać ją za wybitną i jakoś bardzo oryginalną, a zapał do ciężkiej pracy szybko traciła przez co nigdy nie wyszła poza poziom z grubsza zorientowanej dyletantki. Biografka podsumowuje to tak amatorka była mocną stroną Krystyny liznęła filozofii i historii liznęła astronomii Alchemii liznęła muzyki i tańca we wszystkich dziedzinach ze swoim bystrym umysłem i doskonałą pamięcią podłapała wystarczająco dużo by wywrzeć silne pierwsze wrażenie już jako dwudziestokilkulatka prezentowała bogatą fasadę wiedzy, która mieniła się dodatkowymi klejnotami plotek stuzina różnych dworów, a to też jest umiejętność sprawiać wrażenie, że się wie i jest te rudytko.
Właśnie ona była bardzo dobra wuta, reklamie reputację z smiramidy północy tych ksamirami. To kilka było Katarzyna wielka też takową miała. No Krystyna zawdzięcza, nie tyle własnym osiągnięciom, bo przyjezdni filozofowionej tam masowo z Francji sprowadzała, zazwyczaj byli nią rozczarowani, ale no właśnie zawdzięcza ją propagandzie najbardziej rozczarował się kartez, już, którego zabiła obietnicą solidnej pensji, a także zostanie jej wychowawcom. Ją z kolei rozczarował, Fakt, że słynny myśliciel nie wygląda jak wielki człowiek cokolwiek, to znaczy no i ostatecznie znalazła dla niego czas. Słuchajcie tylko o piątej rano w nieogrzewanej komnacie ona była zimno Lubina, w której to komnacie w obecności królowej, no musiał zdjąć f putzaną czapkę, czyli ona jeszcze mogę sobie uszy zasłonić, a on już nie no i po kilku takich sesjach ciepło ludny filozof zwątpił, że jest zapadło na zawolenie płuc i zmarł króle. Nie starczyło też zapału nastawienie mu marmurowego pomnika i przez kilka lat jego grup oznaczała tylko drewniana tabliczkę.
Tron objęła w wieku lat 18 i wzięła się dziarsko za dokończanie reform ojca pomysłów miała naprawdę dużo będzie patronką sztuki otworzy Akademię szwedzką i zapewni jej kadrę najlepszych europejskich naukowców zrobi ze Sztokholmu Europejską stolicę z imponującymi budynkami i szerokimi brukowanymi ulicami. No plany były ambitne, ale wymagały 3 rzeczy, których Krystyna tak się składa nie miała po pierwsze, astronomicznych ilości gotówki. Po drugie, administracyjnych talentów po trzecie cierpliwości. No i z tym pierwszym, czyli z brakiem pieniędzy władczyni sobie radziła, sprzedając królewskie ziemie, oraz zapożyczając się teraz królestwo na kredyt nie widziała w ogóle różnicy między funduszami państwa i jej własnymi, ale pozostałe 2 braki miały pogrzebać wszystkie projekty.
Nie pomogło też to, że się skonfliktowała z kanclerzem tym co ją od matki wyciągnął i współrządziłł Szwecją przez jakiś 30 lat. No właśnie w jej ocenie miał za dużo władzy i jak tylko założyła Korony pokazała mu, kto tu naprawdę rządzi tutaj animozji między Krystyną, a kanclerzem po części Europa zawdzięcza swój kształt po kończącym wojnę trzydziestoletnią pokoju westfaskim, bo Krystyna, a złość oksenskiernie godziła się chętniej na francuskiej propozycje, choć to Szwecja była tego konfliktu, największym zwycięzcą. Wtedy może uznali, że sorry, ale czas najwyższy, żeby królową wreszcie wydać za mąż stery. Jak pan Bóg przekazał uprzejmie mąż i to cała dzieci nada się skończy. No, tyle że Krystyna nie zamierzała współpracować.
Dlaczego królowa rękami i nogami broniła się przed małżeństwem, zdaniem niektórych powodem było to, że Krystyna była alezbiką, o czym miała świadczyć jej bliska relacja z dwórką ebą z parre Bella jak ją nazywała królowa była śliczna nieśmiała i uległa dwudziestolatki. Spały w 1 łóżku. Co wówczas generalnie nie było w ogóle niczym niezwykłym nieco mniej, jednak typowe były lubaczne sugestie Krystyny, że wnętrze Belli jest równie ładne, jak jej twarz latami pisała też do eby długie czułe listy, w których deklarowała, że zawsze będzie ją kochać i że należy do niej gdziekolwiek jest.
Wizerunek królowej lesbiki no psuje jednak nieco Fakt, że to z mężczyzną będzie miała najdłuższą i najgłębszą relację poza tym plotki przypisywały jej wielu kochanków i co najmniej kilka urodzonych w tajemnicy nieślubnych dzieci. I te plotki nie miały za wiele wspólnego z rzeczywistością, co zmienia Faktu, że Krystyna miła mężczyzn, zwłaszcza 1 typ mężczyzn uroczych łajdaków, którzy ją naprawdę bezwstydnie okradali i niszczyli reputacji. Ma takich kilka w swoim otoczeniu w życiu kilku no nikt.
Nie jest odporne na uroczych toksyków.
A królowa im wybaczała po pierwsze, dlatego, że byli ta C uroczy, ale po drugie, chyba ważniejsze było to, że przyznanie się przed sobą i przed światem, że dała się oszukać, że nie jest tak inteligentna i nieomylna, jak lubiła myśleć, to po prostu było dla niej niemożliwe jej duma. By tego nie uniosła wolała, żeby ją doili dalej niż powiedzieć, że nosory pomyliłam się o mnie.
Okradł to jest taki dobrze opisany syndrom takich poniesionych inwestycji, to znaczy przez to ludzie np. bankrutują, bo jak już tyle włożyłem w firmę, to ona nie może upaść, więc będę w nią pakował jeszcze bardziej ona i tak Pada, ale no nie nie likwidują biznesu, kiedy trzeba, bo przecież nie mogłem się aż tak pomydzić, dlatego też ludzie często siedzą w długich związkach, no bo przecież jak spędziłam z nim 25 lat, to jak mogę teraz powiedzieć, że to był błąd i 25 lat zmarnowałam, więc będę sieć kolejne 25 lat.
Tak stoi 5 godzin w tej kolejce nie wiem, co prawda za czym, ale szóstu też postoję.
Tak? No bo bez przesady helownie tyle trudu na nic no bardzo bardzo zgubny syndrom może, dlatego nie chciała wyjść za może jako syngielka miała pełnię władzy, a jako królowa małżonka nie miałaby wpływu na politykę. Ale no to też nie jest wytłumaczenie do końca spójne, bo Krystyna tak naprawdę nie przepadała zarządzeniem, a obowiązki władczyni ją nudziły do tego ciągle brakło funduszy ludność się butowała. Możnych trzeba było ugłaskiwać i ciągle iść na jakieś kompromisy administrowanie państwem zupełnie nie odpowiadało temperamentowi Krystyny, która się szybko zapalała i również szybko gasła, a rezultatów oczekiwała natychmiast. No i jeszcze zdolności dyplomatycznych miała tyle co szarujący nosorrec.
Więc wszystkie te nudne zajęcia oddałaby raczej chętnie, ale na pewno nie na rzecz zapewnienia ciągłości dynastii nie mogłam znieść, myśli, że będę używana przez mężczyznę, tak jak chłop używa swoich pól deklarowała, todając, że małżeństwo wymaga więcej odwagi niż wyruszenie na wojnę o swojej płci, będzie pisała z pogardą nie znosiła też widoku kobiet w ciąży i usuwała je ze swojego otoczenia, więc nie wiem, no może być też tak, że była seksualna, ale wszystkie takie diagnozy wiadomo. No po tych 500 latach są mocno to jest po prostu no spekulacje.
Może po prostu silne mam, iż to.
Mieszkanie z panie 2 lata pod ojcowskim sercem podejrzewam, że coś ci robi jednak psychiką.
No raczej.
No w każdym razie cokolwiek było przyczyną jej niechęci do obrączki. Krystyna wolała oddać koronę niż dzielić łże z mężem i za realizację tego planu wzięła się już 3 lata po przyjęciu.
Władzy. Karol Gustaw, tak tak ten Karol Gustaw, który kilka lat później zafunduje nam potop szwedzki był utalentowanym wojskowym ze szwedzkiego rodu i to jego możni najchętniej widzieliby w roli księcia małżonka. Co więcej on był w Krystynie zakochany, Sęk w tym, że ona go nie chciała i tyle zwodziła poddanych przez kilka lat, aż w końcu ogłosiła, że ślubu nie będzie. To niemożliwe, żebym wyszła za mąż mój charakter po prostu nie nadaje się do małżeństwa zadeklarowała, a ja bardzo w ogóle próbsuje takie trzeźwe AUTO rozpoznanie to dobrze jest wiedzieć, ale dodała stabilność kraju, wymaga by kwestia sukcesji została jednak rozstrzygnięta, dlatego w 1600 czterdziestym dziewiątym roku oficjalnie Krystyna ustanowiła Karola g ustawa swoim następcą A5 lat później rzuciła prawdziwą bombę.
Świat Krystyny był światem rozdrożu. Bóg co prawda wciąż z nim władał, ale ludzie zaczynali już wątpić pisze biografka Krystyny, no i królowa też wątpiła surowa luterańska religia i jej nie przekonywała, bo nie odpowiadała na nurtjącej ją egzystencjalne pytania, a katolicykusił. No dziś nam to może się wydawać troszeczkę trudne do zrozumienia. No właśnie.
Może, dlatego że w katolicyźmie nie można za bardzo zadawać pytań są tylko same gotowe odpowiedzi.
Tyle tak, ale wtedy wtedy to był czas kontrreformacji i kościół oprócz tego, że zwalczał tam ogniem i mieczem tych innowierców. To też poszedł w drugą stronę, czyli intelektualną, czy zakon inzuitów powstał po to, żeby pokazać, że ten kościół katolicki to nie jest tylko ciemno, to i sprzedawanie odpustów, ale też proszę tu mamy intelektualną siłę. Unknown speaker 4 Kościół otwarty.
Otóż kościół otwarty tak w tym przypadku na powiedzmy otwarty do pewnego stopnia na naukę cijcie byli faktycznie wszechstronnie wykształceni i czarujący przynajmniej ci, którymi gadała przy TOK Kolnie Krystyna.
Ale ustalmy, że jednak kościół otwarty, jeśli mówimy o katolicyzm, to jest oksymoron.
No to jest to kościół otwarty wiele rzeczy, przykład nie naprawa kobiet nie, więc oksymorron dziękuję za każdym. No w każdym razie Watykan nie szczędził, starając, żeby królowok Krystynę nawrócić, więc zesłał swoich 100 najlepszych jezuitów, tak, żeby z nią intelektualnie rozmawiali i masowali jej ego i przekonywali, że jednak Rzym to jest ten kierunek. No właśnie żem najbardziej Królowo przekonał moim zdaniem, Rzym, bo to tam w tym mieście wyrafinowanej kultury i rozgrzanej słońcem marmurów, czyli tym wszystkim, czego sztok homyej absolutnie wtedy nie dawał. No tam chciała zamieszkać. No jak tylko pozbędzie się tej uciążliwej Korony?
Rzym też bym je przekonał do wielu rzeczy. Dwudziesto siedmioletnia, królowa poinformowała parlament, że przechodzi na katolicyzm, a poza tym abdykuje, ale tytuł zatrzymuje i żąda 200 000 rix dalerów pensji rocznie. No to była suma astronomiczna pokaźną bibliotekę klejnoty i dzieła sztuki zapobiegliwie wysłała do Rzymu, wcześniej, żeby jej nikt nie zastopował poddani przesadnie nie protestowali wielu podzielało przekonanie niejakiego Arnolda meseniusa, że Krystyna prowadzi kraj do ruiny i dba tylko o rozrywki. Królowa w ogóle kazała go za tę bezczelność ściąć, ale no niezadowolenie i tak zostało.
I 6 czerwca 1600 pięćdziesiątego czwartego roku Krystyna formalnie abdykowała na rzecz karolog ustawa podczas ceremonii po kolei zdejmowano z niej atrybuty władzy miecz berło klucz ten gronostojowy płaszcz, a została jej tylko Korona. No i tu są 2 wersje ta ładnie podamy wam to fajniejszą, bo ta fajniejsza jest taka, że miał zdjąćtwozanin, ale się nie ruszył no bo no nie no nie robić takie. To moja królowa, więc Krystyna zdjęła ją sama wedługjnie fajna jednak ruszył się inny dworzenie, nie zdjął, ale lepiej brzmi, że sama sobie zdjęła tą Korona i odłożyła.
OJ tak bardzo mi się ten gest podoba, prawie tak samo bardzo jak gest wkładania swej Korony na głowę.
W każdym razie no doczekała do koronacji Korola Gustawa, ale jak tylko został koronowany, to po prostu wyjechała ze sztokhlmu, aż się za nią kurzyło. Kilka godzin po koronacji jeszcze zdążył jej przez list, że może jednak zostanie się moja żona, ale nawet chyba nie odpisała przed granicą, obcięła włosy przypasała krótki miecz i porzuciła suknię na rzecz dużo wygodniejszego męskiego stroju, będzie potem całe życie łączyć części karteroby z obuszaw i nosić ciemną perukę.
To ciekaweczo, ta ciemna peruka. No.
To też nie wiem, ale tylko te pozaty młodej kryyny miały takie jasne cienkie włosy, a potem to już jest taka jak tych mężczyzn właśnie z siedemnastego wieku takie potężne brązowe loki spadającej na ple.
Ciekawe, czyli taka kreacja w dużej mierze. No my jakoś wizje siebie może to.
Było po prostu w wygodniejsze nie takie obcięte na zapałkę włosy, które tam sobie nie wiem, nie trzeba ich układać. Tak no tak tylko zakładasz poruk i z głowy.
Tak skoro lubiła wygodę w ubiorze, to pewnie fryzurze było to samo.
Czy z są nie wierzę, że to ciężkie pukle były superwygodne, no w każdym razie wybrała próg.
Nareszcie wolna miała krzyknąć, wyjeżdżając ze Szwecji. Ja to tak sobie wyobrażam, że ona jako ta świetna mazonka na tym koniu galopuje i zostawia tu Szwecję i krzyczę nareszcie wolna pewnie tak nie było, ale lubię tak o tym myśleć, no wyjeżdżając była młoda bogata i sławna świat stał przed nią otworem jej życie od teraz miało być wiecznym balem, na którym ona Krystyna będzie honorową gościnią problem w tym, że właściciele salbalowych bynajmniej nie palili się do rozwijania czerwonych dywanów przednią.
No ukło ogromnemu zdziwieniu Krystyny, Słuchajcie, nie dało się jednocześnie zjeść ciastka i go Miedź przywileje związane z tytułem władczyni okazały się sama o nie wierzę, że to mówię nierozerwalnie związane z obowiązkami utrata władzy, wiązała się z utratą prestiżu. I do tego jeszcze dochodu urzędująca na szwedzkim tronie królowa Krystyna. No ona miała dyspozycji państwową kese armię i administrację, a eks królowa na gościnnych występach w Europie już tylko tytułu i przekonania własnej ważności, która szok niedowierzanie, bynajmniej nie było podzielane przez innych monarchów. No i królowa będzie desperacko bronić swojej godności i pozycji suwerenki, ale światło bynajmniej umknie, że talwica może i głośnoryczy, ale jest bez zębna.
Do tego wszystkiego wypłata jej pensji zależała wyłącznie od dobrej woli Sztokholmu i innych dworów, do których podbijała po fundusze, a te Krystyna wielokrotnie wystawiała na próbę swoimi histerycznymi żądaniami strzellaniem fochów i totalnym brakiem już nawet nie dyplomacji, bo o tym już w ogóle nie mówimy co instynktu samozachowawczego, boje o pieniądze, które wydawała szybciej niż zdobywała, będą stałym elementem jej Europejskiej przygody.
A decyzje o edukacji prawdopodobnie pożałowała za nim jeszcze dojechała do Rzymu, żeby podtrzymać swoją ważność i wyciągnąć pieniądze od Paryża lub Madrytu rozpuściła plotkę, że oto teraz ona ona będzie mediować między Francji, a Hiszpanią państwami wówczas w stanie wojny kardynał mazalinii jakoś tak nie uznał te intrygi za zabawną. I odpowiedział serio pamfletów, w których Krystyna została przedstawiona jako lesbijka ateisstka i prostytutka. No i to się będzie za nią później ciągnąć.
Swoją drogą, jak można było kobietę spostponować? Nie? Niepowodzenie tego planu bynajmniej nudzącej się Szwedki nie zniechęciło, a kolejne były jeszcze bardziej szalone. Np. zaproponowała, że obejmie tron hiszpańskich Niderlandów, nie chcą jej go dać dziwne, ale okej wróci do Szwecji, poczeka na śmierć Karola Gustawa. Przejmie władze wprowadzi wolność religijną i od da tron katolickiemu Habsburgowi też nie to sprowadzi Anglię z powrotem na łno matki naszej kościoła katolickiego. Znowu nie.
Chciałam tylko zaznaczyć, że Szwecji przejście na katolicy było krane śmiercią, ona chciała tam wrzucić katolickiego króla, a Anglia była właśnie w trakcie rewolucji i kromolowskiej, czyli purytanie z anglikanami. Tam się, więc sama myśl o powrocie jakiegokolwiek katolika na dronno, to po prostu te plany były totalnie fantastyczne i wszyscy je tylko takie traktowali.
Nie rozumiesz wizjonergii po prostu no.
Nie rozumiem nie nie jeśli rzeczywistość broni się przed twoim planami, tym gorzej dla rzeczywistości europejskie dwory i szkiedzy musieli chyba odetchnąć z ulgą, gdy królowa wreszcie po 1,5 roku takich zabaw dotarła do Watykanu, Rzym przywitał ją z pompą, no bo nawrócona protestancka królowa była dla Watykanu propagadowym złotem, a papież udostępnił jej pałacyk. No ale jeśli chodzi o wtrącanie się w Europejską politykę, to Krystyna dopiero się rozpędzała, ale zanim o tym wiemy, zaznaczmy, że właśnie w Rzymie spotkała miłość życia decjat co linii był niewysoki ciemnowłosy, lubił dobre życie kobiety naukę i władzę, a no jeszcze był kardynałem zdarza się. No.
Serce nie sługa.
No wtedy to akurat trochę inaczej wyglądało już kończył ten czas, kiedy kardynałowie i papieze melicharem kochanek i niżlubnych dzieci, ale też nasz tecji o sobie w młodości nie żałował. No i to papież wyznaczyły go do kontaktów z ekscentryczną Szwedką, nie podejrzewając, że no właśnie pełni rolęwadki, no bo Krystyna się zakochała i to wzajemnością tak bardzo, że porzuciła nawet chwilowo swoje ulubi oonemenskie stroje na rzecz naprawdę bardzo wydekoltowanych sukni. Tak bardzo, że papież się oburzał.
Biografka bakli wątpi, jednak by para skonsumowała swoją relację na przeszkodzie stanęły nie tyle śluby czystości kardynała co niechętny stosunek do seksu samej Krystyny. Ale ich związek przetrwał 4 dekady, a kiedy chwilowo ochudł, to królowa pisała do kardynała. Nie chcę obrażać Boga, ani dawać ci powodu do obrazy, ale to nie może powstrzymać mnie od kochania cię aż do śmierci, a ponieważ twoja pobożność uwalniać odbycia moim kochankiem, uwalniam cię odbycia moim sługom, ponieważ chce żyć i umrzeć jako twoja niewolnica.
Barok.
Barok arcylinii z kolei dbał o finanse Krystyny wysłuchiwał niemożliwych do zrealizowania planów nie kwestionował zapewnień o stałym paśmie sukcesów i rozgrzeszał ją nawet ze zbrodni.
A teraz przejdziemy do zbrodni, mówił się o wybaczenie markizie zaraz umrzeż, nie wiemy, czy wypowiadający te słowa Włoch, jednocześnie podkręcał wąsa, ale relacje świadka z morderstwa foontem blo czyta się naprawdę jak gotycką powieść grozy, no bo napastnik najpierw wbił miecz w brzuch opartego ścianę markiza, ranny wtedy złapał zaostrzze. A gdy Włoch zamaszystym ruchem wyciągał i z rany to też obciął przy okazji 3 palce, następny cios trafił w głowę odłupując mężczyźni i kawałek czaszki, ale ranny wciąż Słuchajcie żył no bo kolczuga, którą zapobiegawczo założył teraz tylko przedłużyła jego agonie, bo kolejny uderzenia się od niej odbijały markiz, zdążył jeszcze do czołgać się do kapłana i zacząć spowiedź. Przerwało ją dopiero pociągnięcie mieczem po gardle wykrawiał się przez kwadrans, a plamy okażał się niedo zmycia.
Markis dżan rnaldo monaldeski był koniuszym Krystyny wg późniejszych plotek też jej kochankiem, ona podejrzewała go o nielojalność, a przejęta korespondencja monaldewskiego. Te podejrzenia potwierdziła, a przynajmniej tak twierdziła królowa, bo samych listów nikomu nie pokazała 10 października 1600 pięćdziesiątego siódmego roku. Krystyna wezwała go do siebie pokazała zarekwirowane listy i nazwała go zdrajcą, mężczyzna próbował zaprzeczać, potem błagać o litość, ale Krystyna pozostała niewzruszona za mniejsze zbrodnie, wysyłałam ludzi na łamanie kołem powiedziała i zaordynowała egzekucja.
Tu makabryczny morderstwo mondalskiego było finałem długiej skomplikowanej i naprawdę spektakularnie nieudanej intrygi Buczeń Krystynę królową do odmiany Neapolu, pomysł był francuski młodszy brat fdika czternastego, dla którego docelowo przeznaczono ten właśnie łakomy kąsek Neapol był jeszcze dzieckiem. Na Krystyna, wiadomo nie planowała się rozmnażać, była, więc naprawdę idealną osobą, żeby grzać Filipowi tron aż ten dorośnie do jego objęcia, zgodziła się entuzjastycznie. No bo wreszcie byłaby znowu słońce, a nie tylko księżycem papieża, no i miałaby co było niebagatelnym powodem francuskie pieniądze w składcie kupiła nawet oczywiście na kredyt mundury do swojej przyszłej i napolitańskiej królewskiej gwartii. Noż wiitała się z tą gąską tak już i u piekła narożnie.
Po kilku miesiącach okazało się jednak, że sytuacja polityczna jest płynna inwazja droga, a kardynał maceyjni nie zamierza angażować się w niepewne przedsięwzięcie, tylko, dlatego że krewka Szwedka w męskim stroju tupie nogą i domaga się Korony. Na pewno nie pomogło jej też ekscentryczne zachowanie podczas pobytu w Paryżu. Unknown speaker 4 Piękny.
W teatrze Krystyna siedziała rozwalona jak mężczyzna i głośno komentowała sztukę w kościele lekceważąco traktowała księży, a do letniej rezydencji króla przybyła konno z peruką twarzą i brudnymi dłońmi Dwór był oczywiście zgorszony.
A wyrok na markizę ostatecznie pogrzebał jej szansę na jakąkolwiek współpracę z Francją, zwłaszcza że Krystyna zamiast, jakiej sugerowano, zrzucić winę na swoich ludzi, upierała się, że nie, skąd to była moje decyzja. Psuje miałam prawo tego zdrajcy ukarać tu cytat jestem równa każdemu władcy na ziemi nie uznaję żadnego zwierzchnika poza samym Bogiem. No i wyjeżdżała w niesławie.
Resztę życia spędziła, jak na nią spokojnie w Rzymie z 2 przerwami na nieudaną próbę zwiększenia wypłacanej przez Szwecję pensji i jej butamania wielkości i niezolność do kompromisu zraziła resztkę wspominających ją dobrze rodaków i zaproponowanie swojej kandydatury do Korony Polski po apdykacji Jana Kazimierza. Tak tak taką królową mogliśmy mieć, jeśli Bóg mnie wezwie na tron w ciągu 2 lat lub nawet mniej pokonam Turków i sprawie, że moje imię rozbrzmi chwałą zapowiadała Polacy podziękowali to jakieś rzadki przepływ zdrowego rozsądku Polaków.
Gdy była mężczyznam, że nie uwzili pocałwaniem ręki, ale baby to jednak może nie, zwłaszcza z uprzednią była Maria Ludwika Gonzaga, żona Jana Kazimierza, która była silną władczynią, ona tam rządziła, więc nasi rodacy nie chcieli kolejnej, aby na tronie Kwadrat ulic wokół rzymskiego Pałacu Krystyny stał się przestrzenią wolności, tudzież rozpusty, kiedy kolejny purytański papież przykręcił moralną śrubę nieprzypadający za nim Krystyna udzieliła właśnie wokół swojego domu schronienia elementom niepożądanym w tym prostytutkom, pielęg dawała ogród podziwiła dzieła sztuki anachapała. Ich się naprawdę sporo patronowała debatom głównie Kardynalskim organizowała koncerty wydobywała starożytne skorupy, miała się takich obyży praca archeologicznie była pienierko archeologieczny. No nie ona oczywiście tam się pochylała, je bubało, ale miała od tego ludzi. No i a poza tym wszystkim wymieniała czuła liściki z kardynaem, a colinii.
Tak wrosła w Rzym, że stała się w pewnym momencie jedną z turystycznych atrakcji miasta jest mała i gruba trochę pokrzywiona, najczęściej nosi jak samitny płaszcz krawat i męską perukę jest wesoła. Rozmawia i śmieje się z nieznajomymi, których raz na tydzień zaprasza tak to relacjonował angielski podróżnik eduward. Braun.
Zaczęła też wtedy, ale zarzuciła nawet dwukrotnie pisanie życia królowej Krystyny. No i z tego, co potem zostało widać, że to po prostu ćwiczenie samoszukiwania się, bo Krystyna miała wtedy lat 41 i umówmy się niewiele, zwłaszcza w porównaniu ze słynnym ojcem sukcesów na koncie. Z czego no po prostu musiała zdawać sobie sprawę, ale oczywiście uznała, że chllo to nie i wina, gdyby urodziła się mężczyzną, z pewnością podbiłaby świat. Niestety jest kobietą, a tu cytat jest prawie niemożliwe, by kobieta była dobrą monarchinią, kobiety są zbyt słabe na ciele duszy i umyśle wszystko co widziałam, lub czytałam potwierdza, że kobiety, które próbują rządzić tylko się ośmieszają. Dodajmy, ona była 2 pokolenie młodsza doelżbiet pierwszej parę po pokoju od chociażby Izabeli hiszpańskiej. Mnie wracam do króly Krystyny. Ja sama nie jestem wyjątkiem i może od kołyski przygotowywano mnie do bycia królową, bycie kobietą jest największym możliwym defektem.
Wiosną 1600 osiemdziesięciuego drugiego roku. Krystyna wówczas 60 dwuletnia poważnie zapadła na zdrowiu, ale po kilku tygodniach poczuła się lepiej i była na dobrej drodze do rekonwalescencji i wtedy spadł cios potwierdzający w pewnym sensie jej gorzkie refleksje, że bycie kobietom kobietom pozbawioną Królewskich przywilejów. Todajmy faktycznie było w jej epoce wadą młoda protegowana Krystyny andżeelika, kwadrelii śpiewaczka o wprost anielskim głosie wpadła w oko innemu domownikowi królowej ojcu w aniniemmu, mężczyzna zapłacił jej matce, a ta zaprowadziła dziewczynę do jego pokoju i zanim zaalarmowani krzykami Angeliki służący wyważyli. Drzwi było już za późno.
Kiedy Krystyna usłyszała sprawę, zażądała głowy gwałciciela, ten jednak zdołał uciec, a szok podkopało wątły siły królowej zmarła 19 kwietnia 1600 osiemdziesiątego dziewiątego roku. I tu cytat jej biografki była dzieckiem swoich bohaterskich czasów zniekształconą barakową perłą lśniącą i cenną pomimo swoich niedoskonałości. Co jest ładnym podsumowaniem. No jej ukochany kardynał przeżył Krystynę traptem, jest ponad 2 miesiące. Co jest pewnym plusem dla historyków, ponieważ ono okazała spalić wszystkie listy, ale on podszedł do sprawy metodycznie, po prostu jej brał i czytał, więc, zanim zdążył doczytać. To mu się po prostu zmarło, ale zanim zmarł zdążył zapewnić królowej pochówek w bazylice Piotrowej bardzo elitarny jak dla kobiet pochówek, ponieważ tylko 3 w całej historii dostąpiły tego zaszczytu. I co myślisz?
No on fąteriibl absolutne wkurzająca, ale mnie się podoba wieszta mnie się podoba, że ona robiła problemy, bo, zważywszy na czasy, gdzie kobiety musiały być posłuszne i spełniać swoje role. To jednak myślę, że bunt, jakkolwiek nieudolny i jakby nieudany w jakimś sensie, to jednak był wartościowy.
Ale robić problemy też trzeba umieć.
No, ale to mówisz dzisiaj tak, a teraz wyobraź sobie, że jesteś taką wiesz w siedemnastym wieku dziewczyną o właśnie nie do końca wiesz określonej seksualności, ale najpewniej nie takiej, jakiej sobie wszyscy życzą, chcą cię wydać za mąż masz tą chorą matkę, gdzie wiesz i kompletnie nie pali w ogóle. No po prostu w ogóle nie pasujesz do miejsca, w którym się urodziłaś ani do tych czasów. No to jest kurcze.
Ja wyzwanie chyba z nią problem taki, że ona siebie uważała za honorowego mężczyzny i zachowała się jak steroty, bo facet nie wiem, może to jest moja zinternalizowana mizaginia, że mnie to u kobiety bardziej w kurze, a może po prostu ona rzeczywiście. No to tak siebie widziała, no w każdym razie no tak jak ten ster, wyp wypłatce ona olbrzymiała obca się na punkcie własnego statusu i honoru miała tą uśredą uzasadnioną ma nie wielkości miała to pragnienie być głównym kogutem w każdym Górniku, które było oparte wyłącznie za fakcie środziła w królewskiej rodzinie. Tak, ale to była osoba maksymalnie uprzywilejowana, który uważała, że ten przywilej to jest coś jej od Boga danego i klękajcie narod i o ile wiesz, no to ma uzasadnienie, jeśli jesteś głową państwa tak i podejmujesz tam dobre, dlatego państwa decyzję. To ona nie rozumia tego za przyjemności, trzeba po ciebie obowiązkami tak.
No tak, ale wielu władców też tego nie rozumiało i rozumiesz nie byli aż tak za to diisowani znaczy. Ja się zgadzam oczywiście, że ona się zachowała po męsku i mnie też to denerwuje, tylko, że ja się zastanawiam, czy wtedy była inna droga dla kobiety, która nie chciała być stereotypową. Kobietą, znaczy chyba jednak historia pokazuje, że dla większości ta tą drogą było to, że musi być sam CEM jeszcze bardziej Alfa trochę tak, stąd te władczynie często się okazywały okrutniejsze od mężczyzn, bo, żeby w ogóle sięczuć na tej powierzchni nie, chcąc być stereotypową kobietą. To trzeba facetom pokazać, że, że się gra na tych ich zasadach.
Ale ma, ale ona później ładnie to robiła tylko i to nie wychodziło.
No nie wychodziło tak jak nie każdemu facetowi wychodzi bycie samcem Alfa, jej też nie wychodziłobycie sam co Alfa, ale wydaje mi się, że to długo później feminizm nam pokazał, że są inne metody w zasadzie to jest zupełnie świeża sprawa. Tak naprawdę, bo miałyśmy takie bohaterki, jak szryl santberg, które właśnie, mimo że współczesne nam to jednak właśnie wybierały to granie, tak naprawdę na męskich zasadach, a niekoniecznie pozostawanie kobietom tak i wprowadzaniu własnych zasad. No w siedemnastym wieku to mogło być rzeczywiście trudne.
Ale no, gdybyśmy robiły pod podczas Elżbiecie pierwszej, to ja bym jej nietkawałowała za to, że gra w męsku grę na męskich zasadach, bo nie miała innego wyjścia, bo bo, grając tą męsko gryę była jedną z najlepszych władców w historii Wielkiej Brytanii była po prostu skuteczna. Tak była świetną politycznzką, a krysta po prostu była tak to było takie to było taki to był taki rozpieszczone rozpieona pięciolatka, która, która nie dostaje tego cukierka, teraz zaraz, więc rzuca podłogę i bi pistkami i piętami w ziemię. Tak co nawet pięciolatek nie jest urocze.
No zgadza się, ale po prostu nie każdy jest wybitny nie, a jak zaś z tego na taki poziom ludzki, to po prostu niewybita. Kobieta też miała prawo nie za dobrze się czuć w roli kobiety. I ona wierz no walczyła, no walczyła jak umiała, ale ja myślę, że mimo wszystko jednak wierz noszenie męskiego stroju, to odmawianie małżeństwa odmawianie zostania matką jeżdżenie po męsku konno na takim abstrahując od tego, że oczekiwania wobec niej były jako królowej olbrzymie i one ich absolutnie nie spełniła, bo jej nie starczało intelektu innych zdolności, ale to to też było jednak no chyba kosztowne w sensie takim emocjonalnym i mnie to jednak to mi ją wybrania w moich, ale gdy ona prostu znała, że chromola nie robię nudzi mnie bycie władczynią. To jest nieciekawe nie chce być żoną nie chce być matka chce sobie pojechać do Rzymu i się pławić słońcu, gdy podeszła do tego skutecznie, znaczy wyciągnęła wydoiła, ile mogła od Szwecji pomahała im chusteczką tak pojechała do Rzymu i spędziła resztę swojego życia, wygrzewając na słońcu i debatując z intelektualistami. No to wiesz no to po prostu radujmy się razem z nią i szczęściem, ale ona się nie potrafiła zdecydować. No chciała mieć ciastko i zjeść ciastkę nie przyjmowała do wiadomości, że tak się po prostu nie da. No tak, no ale też myślę, że jest się bardzo ciężko. Wiesz to chyba to nie były czasy, kiedy byli terapeuci, i kiedy ogólnie w ogóle wgląd siebie introspekcja była czymś takim, czym się ludzie zajmowali poza wielkimi filozofami i może jakimiś duchownymi, więc jak jesteś od dziecka, przygotowywana na króla i masz to wbite, to wydaje mi się, że szalenie ciężko się od tego odkleić i naprawdę można nie móc spojrzeć na siebie realistycznie. Zresztą no helo w ogóle, gdyby ludzie patrzyli na siebie realistycznie, na świat byłby piękny większość ludzi nie widzi siebie realistycznie.
No w każdym razie było naprawdę jedną z nielicznych kobiet, o tak niesamowicie wysokim dobrym mniemaniu na własny temat. Co jest jakiś osiągnięciem będąc kobietą w czasach baroku, zwłaszcza?
Tak, właśnie mnie o to też chodzi, że ono miała ten tupet, który był zwyczajną mężczyzn, tak no ci przecież no Europa śroiła od nieudacznych władzy i oni wszyscy uważali, że są fantastyczni. No i ona po prostu była władczynią nieudoolną, która też uważała, że jest fantastyczne. No wiwat równouprawnienie. Tak chcemy też równouprawnienia w byciu nieudacznym. Bardzo lubię powiedzenie, że równość będzie jak w Sejmie będziemy mieć tyle samo nieudacznych posłanek, co mamy nieudacznych posłów i teraz Krystyna wśród nieudacznych europejskich władców była też nieuda nieudolna władczyni.
Amen, chociaż fajnie byłoby kpicować komuś, kto jednak kom go ambitne plany, przecież i ambitne plany jednak czasem wychodziły tak, ale trzeba podziwiać jej taki draf. No taki takie marzeniem o wielkości, które było tragiczne w tym, że było niespełnione tym, niemniej ona zawsze uważała, że tolkość ma i jest tylko zapoznana, a jak już musiała się postawić przed faktem, że jednak no nie jest wielką uwładczenią nie jest nie jest wybitna. No to zwaliła to na Fakt być jako kobietą.
Tak alesku, ale też oddajmy to, że ona była konsekwentna, to znaczy no trudności się piętrzyły, ale ona jednak konsekwentnie tak nie chce być żoną nie chce być matką, nie chce być władczynią nie chce nosiła.
Być Wład, tylko nie chce na to.
Pracować, ale nie chce być tak formalną krową i była w tym konsekwentna. Myślę, że to też wymagało jednak dużej wewnętrznej odwagi, więc ja.
Wydaje mi się, że po prostu nie tyle wewnętrznyj odwagi, tylko takiego widzenia tunelowego, tak ona po prostu nie widziała ona po prostu nie ona tak była wpatrzona w siebie, że nie widziała, że to, co robi.
Jest możliwe, ale myślę, że jej pragnienie jednak bycia sobą było bardzo silne. I to w siedemnastego wieku. No wg mnie to też było coś znaczy, bo jednak większość kobiet dawała się przesterować na oczekiwania otoczenia, ona się nie dała i jak patrzymy na nią jako warczynie, też się z sobą absolutnie zgadzam, ale jak patrzy na nią jako po prostu kobiety z siedemnastego wieku uwikłaną w to wszystko, co społeczeństwo kobietom robiło. To jednak widzę w tym dezynwolturę odwagę i konsekwencje i na tym odcinku na moją sympatię budzi.
A ja widzę przywilej uparte niedostrzeganie rzeczywistości i takie właśnie irytujące, bo na niczymów to taką pychę, która jest. Można ją historycznie podziwiać, ale podejrzewam, że w czy Wach międzyludzkich klas, bo po prostu nie do zniesienia tonał spadł jej z nieba, po prostu, bo.
Pewnie była, ale grzecznych dziewczynek historia miała całą masę, więc 1 po prostu taka wkurzająca, tupiąca dziewucha, niech będzie.
No niech będzie tylko tak skuteczność skuteczność, no nic my się nie zgodziłyśmy, więc byśmy bardzo zainteresowana waszym zdaniem, co myślicie o królowej Krystynie, pisze nam w komentarzach w naszym profilu na Instagramie herystorieowo.
I na naszym profilu na Facebooku herystorie wysokich obcasów bardzo też zachęcamy polubiajcie, śledźcie to jest dla nas naprawdę ważne. Wszystkie głosy interakcje z wami, bo to jest Super sprawa.
Tak w życimy wam też sport prawdę czasu i praw ekranu, czyli Garbo kontra królowa Krystyna na portretach trochę trochę nie wygląda podobnie, ale no wiadomo i zapraszam oczywiście za tydzień. I tu mówiłam, jak proszę nawiążek.
I mówiłam, ja Natalia Waloch.
To były herystorie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: HERSTORIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA