REKLAMA

Kto pali, tego bardziej boli

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-06-05 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:23 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą Państwo, że jest związek między paleniem papierosów a odczuwaniem bólu. Rozwiń »

Wygląda to tak: Jeśli ktoś choruje na nowotwór i doznaje z tego powodu bólu, to zazwyczaj podawane mu są tzw opioidy. U osoby która pali papierosy dym tytoniowy hamuje aktywność enzymów wątrobowych i wtedy leczenie bólu opioidami jest mniej skuteczne.

W wypadku mniejszego bólu, środki przeciwbólowe zawierające paracetamol bardziej nam zaszkodzą jeśli palimy papierosy
Udowodniono, że palenie upośledza metabolizm paracetamolu w wątrobie, i tym samym zwiększa ryzyko uszkodzenia tego narządu.

Także palenie wpływa na odczuwanie bólu głowy. Nikotyna rozszerza naczynia mózgowe, które uciskają otaczające je komórki nerwowe. W efekcie dym tytoniowy wywołuje ataki migreny, nasila objawy niemal wszystkich bolów głowy.

Tak więc gdy palacza boli głowa to statystycznie boli go mocniej niż niepalącego. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Wodnik TOK FM na zdrowie.
Dzień dobry Ewa Podolska, czy wiedzą państwo, że jest związek między paleniem papierosów, a odczuwaniem bólu wygląda to tak, jeśli ktoś choruje na nowotwór i doznaje z tego powodu bólu, to zazwyczaj podawane mu są tzw opioity u osoby, która pali papierosy dym tytoniowy. Hamuje aktywność enzymu wątrobowych i wtedy leczenie bólu opoć dami z mniej skuteczne w przypadku mniejszeego bólu środki przeciwblowe zawierające paracytamol, bardziej idąc zaszkodzą, jeśli palimy papierosy udowodniono, że palenie upośledza metabolizm paracytamolów w wątrobie i tym samym zwiększa ryzyko uszkodzenia tego narządu, także palenie wpływa na odczuwanie bólu głowy. Nikotyna rozszerza naczynia mózgowe, które uciskają otaczające komórki nerwowe, w efekcie dęb czytoniowy wywołuje ataki mikreny nasila objawy niemal wszystkich bólów głowy, tak więc gdy palacza boli głowa, to statystycznie boligo mocniej niż nie palącego przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik, to kfrn na zdrowie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA