REKLAMA

Tina Turner – ikona LGBT

Lepiej Późno Niż Wcale
Data emisji:
2023-06-04 21:00
Czas trwania:
45:36 min.
Udostępnij:

Legendę rock'n'rolla i ikonę osób LGBT+ wspominali Krzysztof Tomasik i Mariusz Kurc. Rozwiń »

Tina Turner zmarła 24 maja 2023 roku w domu pod Zurichem w Szwajcarii. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Późno niż wcale.
Lepiej późno niż wcale witam państwa, bardzo serdecznie przed mikrofonem Mariusz Kurc ze mną w studiach zwykle współgospodarz nasze audycy Krzysztof Tomasik. Dobry wieczór wydaje nas Karolina kładczyńska realizuje Maciej Kolczyński. Dziękujemy bardzo, dziękujemy i pozdrawiamy o oni też państwa pozdrawiają machają to jest audycja LGBT na falach Radia tokfm LGBT, czyli le zbijki, geje osoby biseksualne i transpłciowe jak CO2 tygodnie rozszyfrujemy, rozszyfrowujemy ten skrót. Może powinniśmy właściwie Krzysiu przestać, ponieważ już wszyscy wiedzą, o co chodzi z LGBT.
Ciekawe, to jest może kiedyś właśnie trzeba trzeba tutaj zasięgnąć tego tego języka. Wydaje mi się, że to jeszcze nie jest wiedza aż tak powszechna, chociaż, chociaż na pewno się słuchacze i słuchaczki już no znają.
Wiedzy. Dodam tylko jeszcze zgodnie z tą moją formułką, że nie jest to skrót zamknięty, ponieważ mniejszości seksualnych i płciowych jest więcej niż te 4 wymienione przed chwilą, są też osoby niebinarne są osoby interpłciowe as seksualne itd. itd. ale do słuchania naszej audycji zachęcamy wszystkich, czyli osoby te normatywne seksualnie i płciowo też jak najbardziej naszych sojuszników hetero i sojuszniczki hetero.
Jak najbardziej dzisiaj dzisiaj mamy wyjątkowy dzień 4 czerwca, czyli, czyli też pamiętne, czy też pamiętne wydarzenie sprzed.
34.
Ponad tak 30 lat, czyli pierwsze częściowo wolno wybory jesteśmy właśnie dzisiaj po największej chyba od 30 lat, przynajmniej tak mówił Donald Tusk w czasie demonstracji właśnie demonstracje demonstracji opozycji i być może to jest w ogóle jakiś taki początek nowego święta państwowego. Tak naprawdę może tutaj jesteśmy narodzinami jakiegoś mitu, najważniejsze, żeby też w tym micie nie zapomnieć także o właśnie mniejszościość seksualnych i płciowych. Zresztą, co mnie bardzo cieszy dzisiaj na demonstracji byłości.
Były obecne.
Absolutnie i tak także, także tutaj takie postulaty związane np. też sprawami kobiet czy prawami osób transpłciowych, też także się pojawiały.
I takie postulaty, o których wtedy te 34 lat temu praktycznie się nie mówiło.
Tak to prawda jecie i też sobiełomiem o kładkę repliki z 2009 roku takiego gejowskiego przegiętego kowboja, który był taką parafrazą tegogarego kupera tegogaru.
Na dwudziestolecie.
Tak w 2009 roku, więc właśnie to to była ta parafraza. I to jest właśnie też śmieszne, że ten Gary kuper ciągle ciągle wraca teraz wrócił z wystylizowany na Tuska. Natomiast natomiast rzeczywiście tutaj też jesteśmy po to, żeby przypominać tu także o tych mniejszościach, których o, których wtedy nie myślano.
No i jeszcze dodajmy, że wtedy na okładce repligi w 2009 roku było wielkie hasło czas na równość czas na zmianę w 2009 rok minęły minęło 14 lat od tamtego czasu żadne żadne zmiany prawny prawny nie nastąpiły.
Ale mogę ci powiedzieć, że dzisiaj np. już to było takie oficjalne hasło, które, które i tonowali organizatorzy politycy najważniejsi wolność równość demokracja rzeczywiście czy już ta równość ta równość już rzeczywiście ta równość już rzeczywiście weszła, więc jakieś zmiany niestety nieprawne, ale ale, ale jakieś zmiany następują okej to nie to to jedyne jedyne wydarzenia, które ostatnio ostatnio, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia także ogłoszono nominacje do nagrody literackiej Nike najważniejszej nagrody w Polsce. I tutaj mamy też wspaniale bardzo się cieszymy, bo mamy silną reprezentację. My kiedy, czyli lgbtcznie tak czy osoby 3 osobyfałtowane 3 książki.
Osób lgbtkwałłtowanych. Osobach gbt mają mają nominacje.
Olga Górska, Grzegorz piątek Patryk Pufelski, to są właśnie te 3 nazwiska bardzo bardzo gratulujemy, trzymamy kciuki.
Powiedzmy może za co jeszcze Krzysiu Olga Górska za książkę nie wszyscy pójdziemy do raju. Tak Patryk Pufelski za pawilonowych ssaków.
I Grzegorz piątek.
I Grzegorz piątek za, gdy nie obiecamy.
Dokładnie i więc trzymamy kciuki i gratulujemy się bardzo bardzo cieszymy i też mamy też coś dla państwa, w związku z tym pretekstem właśnie ogłoszone nominacją. Natomiast w zeszłym roku laureatką Nike Czytelników i Czytelniczek, czyli państwa była Joanno Ostrowska ze swoją prekursorską przełomową pracę o oni homsklesi w czasie ii wojny światowej i właśnie 2 książki. Joanno Ostrowskiej, która tutaj wielokrotnie gościła i wielokrotnie też te książki rozdawaliśmy, ale dzisiaj jest jeszcze jeszcze raz książkę fundowane przezwodnictwo krytki politycznej prosimy do nas pisać dla was mał patokpka fem pisane razem dla was małpa tokfm 2 książki Anny Ostrowskiej. Oni czekają.
Oni homoseksualiści w czasie ii wojny światowej tak.
Myślę, że więcej niż pan tytuł więcej nie trzeba nie trzeba dodawać. To jest prokursorska książka na ten temat i w jaki sposób na ziemiach polskich Polacy i nie tylko byli właśnie prześladowani z § 175 czyli, czyli po prostu byli prześladowani za homoseksualność, za czynne homoseksualne, takie książki do tej pory nie było zainteresowanych odsyłamy Jan Ostrowska. Tutaj kilkakrotnie u nas gościła także także z tą książką. Oczywiście też dla was małpa TOK FM 2 książki oni homseksuliści czasie ii wojny światowej, autorka janno Ostrowska, laureatka zeszłorocznej Nike Czytelników i Czytelniczek, a jeśli mówimy o wydarzeniach ostatniego czasu, to niestety to są też bardzo bardzo smutne wydarzenie.
24 maja zmarła Tina tarmer.
Nie doczekała swoich osiemdziesiątych czwartych urodzin rocznik 1939 to jest oczywiście taka postać, że na pewno już państwo o tej śmierci słyszeli. Zresztą także w radiu tokfem audycje poświęcone jej przypominające tą absolutnie wspaniałą jedyną fenomenalną postać były. My dzisiaj chcieliśmy opowiedzieć o tinie.
Z naszej perspektywy z naszej perspektywy, czyli tej tęczowej.
Perspektywy tak tak, bo oczywiście Tina też nawet tutaj właśnie jedna z audycji była tak zatytułowana, że ona była ikoną swego rodzaju ikoną feminizmu, czyli, czyli czyli, czyli takich mocnych silnych wolnych kobiet, ale Tino oczywiście też była ikoną divą gejowską ikoną LGBT. I to nie ulega wątpliwości, też będziemy się starali dzisiaj opowiedzieć.
I chcę powiedzieć właśnie dlaczego.
Dlaczego dlaczego, dlaczego tak było. My zresztą sami jesteśmy z tego pokolenia, że dla nas Tina była takim absolutnie fantastycznym zjawiskiem i możemy chyba powiedzieć mogę za ciebie powiedzieć, że rzeczywiście jak jako dzieci właściwie.
Odgrywaliśmy tą łatki.
Muzykę i odkrywaliśmy te fantastyczne śpiewające kobiety, to tutaj nie wiedząc jeszcze też często, że uwielbiamy te te pi sąkarki, ponieważ one są poza tymi prototypami.
Krzysiak, jak my dorastaliśmy, to Tina była tym fenomenem, ponieważ była tą starszą piosenkarką niż ta reszta powiedzmy, pierwszej ligi piosenkarek, ona była tą starszą właściwie o pokolenie, tak piosenkarką.
Który przypominam czysty dziewiąty rocznik, więc ona w czasie swego tego wielkiego powrotu w 80 tym czwartym roku miała 45 lat.
Właśnie i konkurowała wtedy.
Aby co trzeba dopowiedzieć wtedy to było dużo to wtedy rzeczywiście było tu już wtedy był wiek wielki, ją nawet nazywano babcią babcią roka czy batina. Inną.
Tina skutecznie wtedy konkurowała z takimi gwiazdami, jak synndii laupar? Czy ma domne, czy to są o pokolenie młodsze i zdałem sobie sprawę, dopiero niedawno dopiero kilka lat temu, że Tina była absolutnym fenomenem, który na razie się nie powtórzył. To znaczy np. jej słynny hit debest wylansowany w osiemdziesiątym dziewiątym roku. To był hit wylansowany, kiedy ona miała 50 lat tak i jak spojrzymy dzisiaj jesteśmy te 30 właśnie 4 lata, później wydawać by się mogła, że powinniśmy byli zrobić jakiś postęp, ale dzisiaj nie ma absolutnie żadnej piosenkarki, która byłaby w takim wieku, czyli około pięćdziesięcioletniej, która by miała takie hity, które potem staną się klasykami, dzisiaj są piosenkarki pięćdziesięcio i sześćdziesięcioletnia czynne bardzo popularne bardzo popularneniferlopez, ale to nie są bio oosenkarki, które mają wielkie hity teraz dnifaarloppas nie.
No to jest jeszcze w ogóle, o co mi chodzi rozumiem, o co ci chodzi dla mnie raczej ciekawsze taki taki fenomen rzeczywiście tego cambeku w wieku dojrzałem, że właśnie, że chyba nie było takiej takiej też piosenkarki potinie, która by rzeczywiście w tym wieku takim, który jest uznawany za średni, ale tak naprawdę dzisiaj no 45 lat to jest właściwie młodość i nie patrzymy na to nie patrzymy oczywiście na.
Nasza sport, ale, ale w muzyce to jest inaczej. Jak spojrz jak spojrzyć na ten firmaent firmament gwiazd muzycznych gwiazd popu, to tam niestety.
Dominuje młodzież.
Nadal absolutniesolutna młodzież właśnie nie ma nawet kogoś takiego jakina, kto był w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych?
No to rzeczy się zaskoczyć. Tutaj nie nie mam nie mam nie mam nie mam dobrych przykładów, więc, więc, więc muszę się zgodzić Tino. No musimy powiedzieć, że była oczywiście fenomenem pod absolutnie wieloma wieloma względami.
Tak, powiedzmy, powiedzmy może czemu jest tak ważna dla społeczności LGBT, mimo że przecież sama Tina ze społecznością LGBT Tina nie była osobą LGBT.
Tak nie byław nie nie deklarowała się jako jako osoba biseksualna.
Ale była naszą ikoną, bo miała ten charakterystyczny zestaw cech, które szczególnie zgromadzone w 1 osobie sprawiają, że ta osoba jest.
Ważna tak i one oczywiście miała to już wcześniej, ale rzeczywiście szczególnie w latach osiemdziesiątych połowie lat osiemdziesiątych, kiedy ona wróciła triumfalnie wróciła i właśnie stała się większa niż kiedykolwiek była wcześniej. Tak to to się ujawniło, czyli, czyli przede wszystkim silna mocna kobieta z przeszłością bardzo no oczywiście wspaniała bardzo grająca seksualnością. To jest to jest.
I taka, która pokonała społeczne konwencję czy jak liczne liczne.
Oraztina po pierwsze jako czarna po drugie, jako kobieta po trzecie już właśnie.
Kobieta w tzw. pewnym.
Wieku tak w pewnym wieku. No i kobieta, która się wyzwoliła z przemocowego, związku tak pozbyła się swojego prześladowcy i nie tylko potrafiła się rozstać, ale jeszcze pójść dalej i zwyciężyć triumfalnie triumfalniewrócić.
My też sobie chyba Krzysiek jako osoby urodzone w latach siedemdziesiątych. Nie zdajemy dokładnie sprawy, co to znaczyło wyjawić publicznie, że się żyło w przemocowym, związku będąc kobietą na początku lat osiemdziesiątym?
Tak, bo ti na co zrobiła rzeczywiście jeszcze przed tym swoim triumfalnym powrotem ono ona udzieliła takie.
Jeszcze w osiemdziesiątym pierwszym to.
Głośnego wywiadu, gdzie, gdzie rzeczywiście o o historii zaikiem opowiedziała?
Z Mar, czyli ze.
Swoim mężem, którym tworzyła przez 15 lat dułęd i można też powiedzieć często tak mówiono, że AIK właściwie stworzył Tina. Ona zresztą to jest zresztą bardzo też ciekawa historia nie mamy już tutaj miejsca, żeby ją opowiadać, ale ona była rzeczywiście taką zwyczajną dziewczyną, którą on odkrył po prostu, kiedy pewnego razu zaśpiewała, zaśpiewała na sceni, on już był takim w miarę popularnym. Już twórcą, który, który miał.
Liderem zespołu lekings, daryzm torytmu?
I jest bardzo śmieszne, że on miał w ogóle problemy z wokalistkami wokalistami kolejne osob od niego odchodziły. I tak naprawdę to ten pomysł, żeby dać tinie, to nazwisko tarner dużo wcześniej niż oni wzięli ślub to był.
1 się tylko stąd to był 1, żeby, żeby utrzymać przez.
Tak, żeby po prostu no osoba z jego nazwiskiem nie będzie mogła od niego odejść. To jest re zresztą ma bardzo ciekawy zakończenie, ponieważ właśnie jedyne, czego Tina się domagała w czasie rozwodu. I przy czym się upierała, to było właśnie to nazwisko, do którego prawo chciała chciała mieć i chciała zachować to nazwisko, ponieważ ona uważała, że po prostu ona zapracowała na to nazwisko i na tą na ten na tą tinetarner.
I bodajże nazwisko i imię ta nazwisko miała oczywiście po mężu, natomiast imię Tina po prostu nadał jej sceniczne imię AIK, tak ona nazwała się anmei. Tak.
I to jest też to to jest pewien konstruk w ogóle ta Tina tarner to jest też pewien konstrukt właśnie konstrukt sceniczny konstrukt taki taki medialny. I co też jest myślę bardzo istotne, jeśli mówimy tutaj o takiej dvwie właśnie uwielbiany przez przez społeczność LGBT. No to było też to nie była to nie byławykła kobieta, to było to było bardzo bardzo to.
Niewizadalne o samym wizerunku.
To idealne do zrobienia dla dla dracin po prostu te te włosy peruki zupełnie niezwykła, która ona szczególnie ta najbardziej charakterystyczna taka lwia Grzywa.
Z połowy lat 80.
Tak, którą właśnie, którą właśnie ona wtedy wtedy nosiła, ale cały jej, czyli bardzo bardzo atrakcyjna, kobieta bardzo.
Z czego składa się wizerunek tinietarne, zmieni SP powtórz duży włosów, zmieni spódniczki z bardzo długich bardzo zgrabny wnóg zresztą.
To obcasach i to i prawie zawsze można zobaczyć. To jest naprawdę feno fenomen, w jaki sposób Tina się poruszała. To nie jest to nie jest prosta tak.
Ja czasem oglądam fragmenty koncertów i wiem, że ona się nie wywróci, ale jak patrzę, to stara się jak ona może tak biegać.
Tak, a mało tego jeszcze jest wrażenie, że ono się przy tym świetnie bawi i to to kiedyś o to została zapytana i ona właśnie powiedziała, że to nie ma nic takiego wielkiego ona jest po prostu jak sportowiec i po prostu tak jak oni trenują. To ona też cały czas trenuje, bo po prostu koncertuje i to są te treningi i po prostu ona jest ciągle.
A na Scene czeka no znana Tina mówiła, że nigdy w życiu i nie chodziła na siłownię, ponieważ ona tyle występowała, że jej siłownia jest po prostu już nie podwolnie potrzebna ona po prostu miała trening cały czas na scenie.
Tak, więc więc to wszystko to wszystko to wszystko się działo może teraz posłuchajmy. Tiny.
Najpierw mamy ten ten ten jej główny hit.
Tak i to może też będzie dobry punkt wyjścia do tego, żeby opowiedzieć trochę o tym, jak i czym innym była Tina w swojej ojczyźnie, czy w Stanach Zjednoczonych, a czym innym w Europie u nas także? To.
Jej opowiedzmy też jak w ogóle, bo tak już troszkę powiedzieliśmy, ale może troszkę chaotycznie. Jak Tina doszła do tego, że ten pierwszy swój numer eggen na liście amerykańskiego.
Jedyny numerczny jedyny jedyny nr 1, czyli piosenka łatlaw Ga tytuł eett co miłość ma z tym wspólnego? Też zresztą fantastyczny do przerabiania.
Tak bardzo pasujący do niej prawda kobieta po przejściach śpiewająca co miłość ma z tym wspólnego? No idealny.
Ale dla gejów ówczesnych też też cudowny do śpiewania i do i doowania.
Kina. Ten szczyt kariery ten swój nr 1 osiągnęła. Jak już powiedzieliśmy w osiemdziesiątym czwartym roku, ale to jest calutkie 24 lata po debiucie na tejże liście billboardu, gdzie w październiku sześćdziesiątego roku do dotarł jej i Ajka dybiutancki singgiel fulin, LAF także tyle też jest następ. To też jest następna taka już sytuacja rekordowa, że tyle czekać na swój nr 1.
Ale się udało tyle i włocław stało się jej sztandarową piosenką i tak jak powiedzieliśmy jedynym nr. 1 w Stanach Zjednoczonych słuchamy.
Lepiej późno niż wcale.
Chunic hald weenhald kenbi browken. To jest ta druga linijka z tego tekstu najbardziej pamiętana pierwsza to oczywiście tytułowa co miłość ma z tym wspólnego, a ta druga na co komu serce, jeśli serce można złamać?
Też adycja lepiej później niż wcale Mariusz furcyk Krzysztof Tomasik przy mikrofonie rozmawiamy o zmarłej 24 maja. T nie tarner wielkiej wspaniałej gwiaździe i konie lat osiemdziesiątych dziewięćdziesiątych 1 ze sztandarowych postaci mediów showł biznesu właśnie właśnie właśnie tego okresu, a także, a także.
Wspaniałaarokandrola.
IKO nel gbt absolutnie uwielbiana przez przez przez całą rzeszę tej społeczności słuchaliśmy i największego przeboju takiego takiego sztandarowego. Tak później ten tytuł posłużył książce, którą, którą Tino napisała nie książce, była jatina.
Tak, tak książka nazwała się IT.
Wg książki zrobiono film i on rzeczywiście w Polsce nosił tytuł po prostu Tina, natomiast jego oryginalny tytuł był był właśnie taki to tak jak powiedzieliśmy, to jedyny nr 1 Tiny w Stanach Zjednoczonych jedyny.
Amerykańskich.
Tak w Stanach Zjednoczonych, ponieważ to, co jest jest bardzo istotne, że Tina rzeczywiście no w Stanach nie była tak wielką gwiazdą, szczególnie później szczególnie przy okazji kolejnych albumów. Np. tego dbst, o którym ty mówiłeś, który nie wiem, czy doszedł raptem do piętnastego chyba piętnastego miejsca na liście billboardu i co też jest niezwykłe, że ówczesna trasa właśnie przy okazji płyty foline fair trasa Tiny nie obejmowała w ogóle Stanów. Tak naprawdę właśnie to też daje wyobrażenie.
Są takie ciekawostki, ale wiesz, ale kluczowe, bo tak tak, ale w sumie dość często się zdarza, może to prześledzić bardzo czasem lubię, robię ciekawe rzeczy np. piosenki, które były numerami 1 np. 10 lat temu w ogóle ich nie pamiętasz, nawet nawet ci, którzy je lubili wtedy dzisiaj ich nie pamiętają, a potem aż piosenkę, która no tak jak mówisz debest w Europie to była to był Top. Oczywiście, ale w Stanach to był to było poz. 15 nawsza no i mimo to to jest absolutny klasyk popłu.
Tak, a i rzeczywiście to symbol dbs później też było wielokrotnie wykorzystywane i zresztą teraz po śmierci Tiny to się też ciągle pojawia, że właśnie jako symbolpli dbssa, a to też powiedzmy, bo to jest też zabawna historia, że to jest piosenka. To jest cower, to w ogóle nie jest piosenka Tiny napisana dla niej. To jest piosenka, którą jako pierwsza wykonywała raptem rok wcześniej czy 2 lata wcześniej Boni tiler.
I w ogóle piosenka przeszła bez ech.
Przeszła bez E habła, chyba tylko w Hiszpanii na liście przebojów, a tak naprawdę właśnie Tina ją wzięła, bo sobie właśnie upodobała.
I zrobiła z niej ten megah i też powiedzmy w ogóle, że Tina była królową kowerów, ona rzeczywiście potrafiła potrafiła przerabiać te piosenki i poza płytą bryjkę żul na wszystkich jej płytach jest mnóstwo kowerów mnóstwo rowerów. No i które ona przestałła świetna balladowa wersja helów.
To zresztą jest też nie wszyscy wiedzą. To jest piosenka, która nie stała się przybojem, natomiast ona ona była drugim singnglem, właśnie już zapowiadającym tą tą płytę tą największą płytę prev ds, ale jeszcze chciałem powiedzieć jeszcze coś, a propos tej Europy i tej popularności w Europie, że tak naprawdę kariera Tiny ten wielki cambeg zaczął się właśnie do Europy, w ogóle nie wiadomo, co by było, gdyby nie to, że troszkę przypadkiem, bo, ponieważ było wolne studio nagrany cower Ala greina, ale z tej tu geder, gdyby, gdyby nie to ona po prostu ten tą piosenkę wtedy nagrała. I to tylko ta 1 wersja studyjna nigdy więcej już te i żadna inna, mimo że rzeczywiście ją wielokrotnie śpiewała na swoich koncertach, le z tej tu geder nagrane w osiemdziesiątym jeszcze pod koniec osiemdziesiątego drugiego roku wyszło jako singgiel.
W osiemdziesiątym trzecim w Wielkiej Brytanii.
I tam stał się.
Kitem doszedł do piątego tak.
Doszedł znalazł się w to od tego tak naprawdę wszystko się zaczęło i to był dopiero impuls, żeby, żeby w ogóle zacząć nagrywać, żeby zacząć myśleć o płycie, żeby w ogóle była szansa na to, żeby żeby, żeby ta płyta.
Powstała, a wcześniej. To powiedzmy straciła kontrakty płytowe, ponieważ była no była czarną 40 czteroletniką wokalistką, która w oczach producentów muzycznych nie rokowała. Do.
I które wydała w siedemdziesiątym ósmym i siedemdziesiątym dziewiątym roku 2 płyty, które przeszły zupełnie bez Echa, i które których nie znamy, które zresztą ona bardzo szybko sama przestała je wykonywać. I tutaj też możemy powiedzieć pierwszy raz ten okres jej wdrapywania się znaczy to też to też nie było taki takie proste, ona odeszła od eka w siedemdziesiątym szóstym roku. Tak jak powiedzieliśmy, ta płyta ten sukces to jest osiemdziesiąty czwarty 18 to jest 8 lat przebijania się charowy próby koncertowania, także koncertowania w najmniej wówczas przyjemnych miejscach, gdy warszawskimtorr np. w Polsce miała 2 koncerty w grudniu osiemdziesiątego pierwszego roku tuż przed stanem wojennym właśnie Tina tarner przyjechała do Polski. I zresztą to, co jest.
Bardzo, to byłoby takie symboliczne, kto do nas wtedy przyjeżdżał z stopu nikt no.
Trochę tam przyjeżdżali, ale rzeczywiście, kto no wiesz rolnik z tosi byli w latach sześćdziesiątych w czasie była Marlena ditry później.
To były później były wyjątkowe. Wiesz jednorazowe takie wydarze.
Natomiast sopoty, natomiast je tra.
Trasy koncertekowe były organizowane no to.
No tak, to nie była trassta koncertu tak tylko.
One nie wiodły przez ani nie przez Polskę, ani w ogóle nie.
Ani nie przez Pragę bez jest też fantastyczne przez cały blok fanistyczny koncert w Pradze, i który jest na YouTubie i można go obejrzeć im i dzięki temu można zobaczyć bodu. Na pewno identyczny. Tak wyglądał też ten koncert w Polsce, to by to był jeszcze czas ona właśnie Tina musiała zarabiać, czepiała się właściwie wszystkiego.
Wszelkich propozycje.
Tak występowała w las Vegas tam też fantastyczny gay oczywiście projektant mody Bob meki stworzył jej takie on był takim specjalistą od z takich bardzo ekstrawaganckich strojów dla Azji kabaretowej dla sher. I właśnie też wtedy na las Vega zrobił zrobił tinie i tam zresztą w Pradze to i w Polsce ono też musiała w tych strojach być taki takie takie skrzydła, który rozłożyste jak jako taki tren coś złota suknia zupełnie coś zupełnie coś niewiarygodnego.
To jeszcze to jeszcze dopowie, a propos tematu Tina i Polska Tina była w Polsce 3 × tak w sumie pierwszy to omówiliśmy drugi raz to był 90 06.06. rok pogoldę. Naj tak płycie łalda jest wielka trasa, zresztą promująca taką płytę ogromna. To.
Druga największa pobrykę werul, która, która breik weru najpierw była właśnie taka największa i później dopiero ją pobiła właśnie ta kolejna zzrymes.
I była u nas 23 sierpnia na stadionie Gwardii w Warszawie byłaś tam.
Nie byłem, ale byłem na następnej w Sopocie w 2000.
Roku i w Sopocie też byłem w 2000 roku na hipodromie. I to już była i to była i to była trasa, promując ostatnią jak się dzisiaj już widziałem, że to na pewno już była ostatnia premierowa płyta, czyli puenti fosav. I to było 15 sierpnia.
I to była zapowiadane. To była kolejna ostatnia trasa, bo też powiedzmy to, że Tina wielokrotnie ostatnich tras wielokrotnie rezygnowała zapowiadała rezygnację z kariery. Po raz pierwszy w co trudno uwierzyć w osiemdziesiątym ósmym roku po swojej wielkiej bardzo przebojowej trasie właśnie z kolejną płytą Bryk wy ról zapowiedziała wtedy, że rezygnuje z występów, rezygnuje z nagrywania piosenek i chce skupić się na karierze aktorskiej. To nie wyszło to nie wyszło zresztą chyba nie mogło wyjść po prostu tak trudno sobie wyobrazić legislacyjnym. Ja.
Zdaję sobie sprawę, o co mogło je chodzić, ona była posuwa się tak sukcesie trzeciej części przygód medmaksa, który wyszedł w osiemdziesiątym piątym.
Roku i do którego nagrała przy bojową m.in. piosenkęd, to 1 i to by rzeczywiście, ale to było większy sukces jednak piosenkarski niż aktorski, to znaczy też tam nie było znowu tak dużo do grania taki takiego. No powiedzmy, że nie była to historia s szer złynia Księżyca.
Czy nie.
Oczywiście, ani nawet z maską.
Ale. Tina zdawała sobie z tego sprawę i ona szukała nie takich ruól dramatycznie już dramatu dramatyczny. Tylko.
Tak ona chciała grać w.
Kinie, chciał w kinie akcji, ale, ale tam też to mówiła.
Że w takich filmach jak nie wiem mżeńska wersja Indiany John albo albo albo taka rola jakxygu nie reer w obcym. To to są takie role, która nie zagrała no ale powiedzmy, że taki król nie ma zbyt dużo, to by to po prostu trzeba było specjalnie dla niej tak tworzyć.
Filmy i właśnie co charakterystyczne po ME Mar Mar stevan splberg proponował ci nie 3 × zagranie w swoim firmie, kolor po wielkim dziele tak kolor puurpury, ona 3 × odmawiała, mówiąc, że ona to miała w realnym życiu, tak ona nie chce.
Że ona mówiła po prostu, że to jest za blisko mnie. To jest film o czarnych o przemoc i on jest zresztą proponował rolę piosenkarki, która która, która jest jedną z ofiar tego mężczyzny w tym filmie. To jest fantastyczny debiut, głupi golberg, ale to nie tą rolę jej proponował, ale też być może dobrze być może czuła, że po prostu ta rola jest nie dla niej później. Zresztą także odmówiła, bo pierwotnie jej zaproponowano rolę w filmie o niej samej, o, żeby zagrała po prostu siebie.
W ogóle nie wyobraźnie.
I powiedziała, że absolutnie nie chce grać w takich król ona chce grać inne rolę.
Rolę zagrała do powiedzmy rolę zagrała Angela bas, o której wtedy się zrobia po raz pierwszy głośno i angelapie.
Pierwszą nominację do Oskara dostała złotych glob tak i no musiało upłynąć wiele lat, żeby Angela basy znowu dosta nominację w tym roku.
30 prawie no tak, żeby dostała drugą nominację i niestety oskaranie dostała.
Ale też jeszcze oczywiście wszystko przed nią w każdym razie. To jest rzeczywiście taki film, który biograficzny, który i, który to też jest ciekawe on w Stanach miał dobry odbiór i właśnie to tak te nominacje do Oskara pokazują. Rzeczy tutaj też tu widać różnicę między Europą, a Stanami, to znaczy tam był ciągle ten powrót do Ajka, to znaczy ciągle ona funkcjonowała.
W Europie była wielką piosenkarką, która miała też ze sobą ciekawą historię, ale przede wszystkim miała kolejne hity natomiast.
Rzeczywiście kolejność tak.
Natomiast rzeczywiście WSA i bardziej nawet Tina jest tą ikoną tego podniesienia się po przemocowym związku.
Tak no i że ciągle to jest, ponieważ tam dużo dużo silniej też się pamięta ten Due, to oni jako jako część takiej czarnej muzyki bardziej skierowany i właśnie właśnie dla czarnych jest jest po prostu pamiętana. I tu.
Otwierasz właśnie następny aspekt. Prawda, czyli, czyli taki, że też też warto sobie uświadomić, że Tina urodziła się dorastała i debiutowała w warunkach segregacji rasowej, segrację segregacja rasowa w Stanach skończyła się w sześćdziesiątym piątym roku Tina, wtedy od 5 lat już miała single na listach takła zajść ze swoimi zespoł jeździła ze zespołu także i koncertowała. I to właśnie uświadomić, że toalety publiczne były dla kolorowych i dla białych restauracje były dla kolorowych dla białych itd. itd. ona w takich warunkach te pierwsze lata kariery spędziła to były.
Tak to zresztą bardzo ciekawe Tina w ogóle pytana pamiętam taki film kobiety w roku z połowy lat osiemdziesiątych i tam właśnie o kobietach wokalistkach o kobietach muzyce i tam w Tina się wypowiadała i właśnie zapytana. Czy jak to jest właśnie zbyciem kobietom, czy tutaj przeszkodziło? Ona powiedziała, że ma wrażenie, że przede wszystkim by się wszystko szybciej potoczyło, gdyby nie była czarna, że to to była, że to rzeczywiście ta dużo większa przeszkoda wręcz taka fizyczna, z którą ona się musiała musiała stykać. I to trzeba, że to, co też się udało tinie, jeśli chodzi o ten cambec, to znaczy wyjść poza to tą społeczność czarnych, która, która też była bardzo po prostu no też była segregacja, to znaczy, że Czarni mieli swoje zespoły dla czarnych biali mieli swoje zespoły dla białych.
I co nam może trudno tak nadać kolory musyce, ale rokenndrol był biały czarny był rytmment, bluz czarny był s czarny był bluz sam i Tina, przebijając się do rock androla, jak gdyby jak, gdyby wystąpiła ponad swoją rasę?
I poza tym też to jej bardzo silne naciskanie na śpiew. Żona chce śpiewać rockandolowe piosenki, to jest właśnie. To jest właśnie też to to znaczy, że wyrwać się gdzieś z tego z tej z tej szuflady i zaistnieć szerzej.
I zdaje się, że rzeczywiście ten rokndol w jej żyłach płyną bardziej niż niż nie wiem. Rytment Blu spraw.
Tak. No i to już właśnie powiedzieliśmy, że ona ona potrafiła fantastycznie przerobić przerobić różne różne różne piosenki, 1 też z jej sztandarowych przebojów prawie denser. To jest też piosenka, którą meknopper napisał, po prostu dla zespołu daje stroic, czyli dla swego swego zespołu i po prostu później stwierdził, że ta piosenka chyba się nie nadaje dla faceta, musi to zaśpiewać kobieta i tylko i tylko i tylko takim takim przypadkiem ta ten utwór się znalazł i też powiedzmy, że ta pierwsza płyta, która jest absolutnie ikoniczna i która jest legenda, naprawia deser, czyli ta pierwsza sukcesem. To jest to jest troszkę przypadkowa płyta, która właśnie była na szybko robiona nagrywana w Anglii.
Przypadkowa, dlatego że producenci powiedzieli, jak już ta piosenka, o której spotkaliśmy tu geder stała się hitem w osiemdziesiątym trzecim roku i wiadomo obłożona musi się znaleźć na tej płycie producenci. Powiedzieli dobra, to macie 2 tygodnie, nagrywajcie płytę, więc to po prostu pospolite ruszenie wśród przyjaciółtiny, żeby zorganizować piosenki na płytę.
Plus mnóstwo kowerów plus właśnie te rowerry tak te dzieci, ale od.
Heel, jak KO rowerach mówimy, to nie możemy powiedzieć nie możemy nie powiedzieć ominąć tak o największym koowerze w karierze Tiny, czyli o prauod. Mey.
Tak to jest jedna z 3 piosenek, jedna z 3 piosenek, które wykonywała zajkiem i później bardzo regularnie wykonywała je też później.
To jest to jest piosenka, za którą to jest kower, za którą za, które oni nawet dostali nagrody grami w siedemdziesiątym pierwszym roku.
Mnóstwoowe wersji cover utworł jeszcze za jakim.
Cedence cvatterv vivol i aix tnonagra i to siedemdziesiątym pierwszym roku ta piosenka dotarła nawet do czwartego miejsca listy billboardu, czyli była wielki sukces. Tak wielki sukces nacie, no to cały świat zna Rowling. Raulino dywer.
Tak i też powiedzmy, że to jest ona śpiewają od wiele wiele lat miała specjalny układ chorograficzny. Do tego specjalny właśnie robiony razem ze swoimi tancerkami, ponieważ też to jest zresztą też osobna historia żona przez wiele lat miała właśnie tancerki, później na 2 swoich najważniejszych najsłynniejszych trasach jej menadżer powiedział, że ona nie potrzebuje nikogo więcej. I te trasy do prawy deseribrryk ról jest sama Tina ze gitarzystami z muzykami nie ma nie ma tancerek, ale później, ponieważ tinie jednak brakowało i znowu od otwory na ferr znowu znowu znowu te tancerki się pojawiły. Więc, więc rzeczywiście ten układ, który jeszcze miała już wcześniej właśnie z ajkiem, tam też był taki taki chórrek dziewczęc z ajkieetki, tak ajetki, z którymi z którymi, z którymi ono tańczyła i z którymi regularnie ajkikę zdradzał. I to rzeczywiście zostało zostało zostało przeniesione i Tina śpiewała to przez cały czas śpiewała to do końca drugą taką piosenką była reverd DIP mauten hai chwila inspektora, który też też specjalnie właśnie drattiny i jeszcze z aikiem tą tą piosenkę przygotował, a trzecia i jedyna piosenka tin jedyna piosenka Ajka i to było bardzo świadome, którą, którą tna wykonywała, to jest nad burzty limic. To jest też jej sztandarowy sztandarowy utwór i to wykonywała go prawdopodobnie tylko dlatego, ponieważ sama się czuła współautorką, ponieważ była autorką i rzeczywiście to są te 3 piosenki, której, które jeszcze zajkiem nagrywałła i które później regularnie wykonywała, ale tylko 11 jedyna to była piosenka napisana przez za.
Nadbórz. To jest ta rodzinna osada, w której godzina dorastała w stanie tenes w Stanach, a praud Mary przez długi czas nie wiedział, o co chodzi 2 rzeczy ostatek praud Mary Dona Mary to jest nazwa spadku tak, który po misji CIPI.
Może mogłoby się wydawać, że to jest jakiś Mary tak.
To jest statek, który, który pływał po misji CIP i dziewczyny i chłopaki po prostu z z wybrzeży emissipi aspirowali do tego, żeby kiedyś wsiąść na tą dumną Mary i pojechać gdzieś na drugi koniec świata wyrwać się no i o tym o tym o tym T na śpiewa.
No też oczywiście nie powiemy.
Wiesz, co mówimy, no mówimy o piosenki piosenki, a w ogóle i np. nie mówimy o jej życiu rodzinnym osku. Wspomnieliśmy, że przemocowy.
Związek to jest oczywiście wielki ogromny ogromny temat. Na pewno np. żeby państwu wyjaśnić zawiłości, jeśli chodzi o dzieci dzieci, które czwórkę chłopców, które ona wychowywała zajkiem. To jest zbyt skomplikowany i zabierze zbyt dużo czasu, ale mam wrażenie, że akurat ten taki sensacyjny ta sensacyjna opowieść o jej życiu prywatnym dużo bardziej się przebija teraz obecnie w tych wspomnieniach w tych opowieściach w tych niż niż właśnie ta taacja.
Również nie mamy czasu na wyjaśnianie wszystkiego, ale ja tylko mogę państwu taką zajawkę dać Tina miała 21 lat, jak wyszła za aika AIK miał 29 on był oczywiście jej pierwszym mężem, a ona była jego dziewiątą żoną.
Co trudno uwierzyć?
I nie nie lapsu nie ma pominę. To jest dziewiąto była dziewiąta żona dla dwudziestoletniego Ajka i to też ma dużo wspólnego z rasizmem w Stanach Zjednoczonych.
No i też powiedzmy, że ajk oczywiście był był potworem i został też Tina w jakimś sensie też taki jego wizerunek utrwaliła, ale jednocześnie ta jego życiowa droga i jego późniejsze nagrania. Późniejsza też sukcesy, które odnosił, to jest też jeszcze inna wielka wielka historia.
To powiedzmy na koniec Krzysiu jeszcze następny rozdział, o którym można by cała audycjaję zrobić, czyli duety.
Duety absolutnie duety to jest to jest podstawa Tina, była też królową duetów, ponieważ ona rzeczywiście stworzona przez aika musiała się dostosowywać do niego dużo z nim też śpiewała i później po prostu to potrafiła. I to są duety fantastyczne duety z Mikiem dgerem z dyvidem bowu i z brenem Adamsem.
Z elikiem captona z re rynkiem klapsowym Stewartem.
Ale także z kobietami.
Rosem ramazo.
Siedemdziesiąty piąt rok Tina, kiedy była w Anglii przy okazji grania w filmie Tomi, est coin kolejny fantastyczny przebój był gościła w programie en Margaret i to, co tam one razem wykonują. To też jest 9 minut, które polecam do zobaczenia Tina była mistrzynią nie tylko właśnie z mężczyznami, potrafiła też fantastycznie, a śpiewać z kobietami i jeszcze tylko powiem i fantastycznie śpiewa z publicznością. To jak ona potrafiła śpiewać z publicznością, jak potrafiła ładaw było właśnie taką piosenką przez wiele lat śpiewaną z publicznością, ale później się zdarzało, że jeszcze jeszcze inne nad burz właśnie w czasie ostatniej trasy. To jest coś absolutnie wspaniałego.
To jeszcze dokładam do tematu duety etiny ser, a tutaj.
Też też.
Koniecznie na YouTubie, proszę sobie puścić szamszemsz, albo też inne, bo nie tylko.
To też Tina Tina w programie sier, która wówczas w latach siedemdziesiątych miała swój program telewizyjny i właśnie gościła tam różne gwiazdy i SR, która się przyjaźniła inną. I właściwie do końca była, prawdopodobnie ostatnio wielką gwiazdą, która, która ją odwiedziła przed.
Kilka miesięcy temu tak i teraz po śmiercisała. Jak to jest zdawała relacje, to jak to wyglądało, jak to wyglądało nie wiemy wciąż, jaka to, jaka to była konkretnie ta długa choroba, po której klinaz.
No, nie nerka.
Ale coś coznerką. To. To, że.
Że miałaializy, że po prostu ta nerka i wysiadała mianerkę przeszczepioną od męża.
Tina przeszła właśnie szereg wielkich kłopotów zdrowotnych w ostatnich w ostatnich latach, ale wyszła z nich wyszła z nich napisa, nawet o tym książkę tak i w 2019 roku na swoje osiemdziesiąte urodziny miała Premiere muzykalu o swoim życiu na brodwaju.
T, na który jest wciąż grany.
Tak i była tam pojechała była pojawiła się zdrowa na chodzie.
Później też był jeszcze film dokumentalny wyprodukowany przez chhpo także, także wciąż do obejrzenia i tam też jest to relacja z tego z tej z tej premiery językalu, więc.
Także są wypowiedzi, jak państwo słyszą moglibyśmy tak jeszcze ze 3 godziny.
A drugie 3 ilustrowane ilustrowane właśnie piosenkami.
Nagraniamiowane na granicowie można spędzić po prostu całe dnie tin.
Tino jak każda wielka artystka była też fenomenalną fenomenalna po prostu na żywo na koncertach to wersja koncertowe.
Często są lepsze niż studyjne.
Absolutnie i to jest to jest właśnie w ten sposób widać tą klasę, więc także do tego zachęcamy, a poza tym ona mnóstwo koncertowała i mnóstwo piosenek ma tylko wersję.
Tutaj mnóstwo, to dopowie powiedzmy, że Tina tutaj jest rekordzistką i nie ma drugiej solowej artystki, która sprzedałaby więcej biletów na swoje koncerty niż Tina no tak.
Żegnamy Tinę, ale tiina nie zapomnimy o niej absolutnie i mamy najczęściej zostało mnóstwo m mnóstwo m mnóstwo mnóstwo właśnie nagrań mnóstwo koncertów. Mamy nadzieję, że jeszcze kolejne będą będą wypływać, będą publikowane, będą udostępni udostępniane światu i po prostu kolejne pokolenia też będą swoją Tinę mogły odkrywać.
A pożegnamy się z państwem piosenką właśnie 1 ste piosenek, która jest lepsza Life niż wersja studyj.
No i duet z inną ikoną, lgi żyjącą też już nieżyjącą, ale.
Davidem bauj to jest.
Coś wspaniałego, zresztą także zapowiedź w czasie tego koncertu Tiny tej piosenki i tego, co się wydarzyło w ciągu ostatnich 2 lat. I to to jest też to jest też to jest po prostu też.
Cudow David BoJ był gościem na koncercie Tiny w birmiingch w osiemdziesiątym piątym roku i samorząd pochodzi właśnie nagranie tuna, którym się z państwem żegnam.
I żegnamy Tino.
I żegna Martina Krzysztof Tomasik i Mariusz Kurc to była audycja lepiej późno już wcale dobranotina i David. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA