REKLAMA

Podsumowanie dnia (5.06)

TOK360
Data emisji:
2023-06-05 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:52 min.
Udostępnij:

Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie embarga na 4 rodzaje zbóż z Ukrainy do przygranicznych krajów. Rozwiń »

Decyzja nie została jeszcze opublikowana. Potwierdził ją za to minister rolnictwa Robert Telus. Minister dodał też, że będzie zabiegał o możliwość ewentualnego dodawania lub wykreślania produktów z listy towarów objętych embargiem.

Decyzję, z którą Bruksela do końca zklekała - komentowała w TOK FM Anna Słojewska z Rzeczpospolitej.

Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Na zegarze punktualnie.
Osiemnasta TOK 360.
Polska złamała unijne prawo i nie gwarantuje niezawisłości bezstronności sądów uznał trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym przyznał rację komisji Europejskiej, której nie podobał się zakaz sprawdzania przez sędziów prawidłowości powoływania składów sędziowskich. O tym wszystkim już za chwilę w podsumowaniu dnia także o decyzji komisji Europejskiej, która zgodziła się na przedłużenie embarga na 4 rodzaje z busze z Ukrainy do przygranicznych krajów, ale jak zaznaczę gościni radiiaotokafaowałem, no na pewno nie wszyscy są z takiej decyzji do zadowolenich, światowy Biznes lotniczy liczy na niezły zarobek z naszych biletów liczba pasażerów z samolotów w wracaca do poziomu sprzed pandemii. I o tym będzie w ekonomii 360, a to jest podsumowanie dnia w radiu TOK FM zaczynamy.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech muzeal. Dzień dobry na początek komentarze do wielkiego marszu, który wczoraj przeszedł ulicami Warszawy wiatr zmian to sukces, którego nie możemy zmarnować tak politycy opozycji podsumowują to wydarzenie powodem do ogłaszania sukcesu. Jest przede wszystkim wysoka frekwencja wg obliczeń stołecznego ratusza w marszu uczestniczyło nawet 500 000 ludzi. Czy wczorajsze wydarzenie faktycznie poniesie opozycję do zwycięstwaniesiennych wyborach? To w Sejmie pyta reporter re Maciej Kruczka.
W marszu organizowany przez koalicję Obywatelską udział wzięły wszystkie partie Demokratycznej opozycji była m.in. lewica i poseł Krzysztof Śmiszek jest pewne, że był to punkt zwrotny w polskiej polityce.
Dzisiaj widać, że piłeczka mobilizacyjna jest po stronie opozycji. Dzisiaj rządząca koalicja jest zdemobilizowana. I jestem przekonany, że ta mobilizacja będzie miała formę śniegowej, kuli, która w październiku pokaże swoją siłę.
A ludowiec Dariusz Klimczak dodaje.
To jest mobilizacja, jaki ja nie widziałem, a uczestniczyłem w bardzo wielu demonstracjach, zawsze jest trudno poruszać się wtedy po mieście przemieścić się, jeżeli ktoś chciał iść pod prąd, nie dało się iść pod prąd i to tak się jest symboliczny przekaz, że dzisiaj w Polsce nie da się już iść w inną stronę. To jest kierunek na zmiany.
Była też Polska 2050, która z PSL em tworzy komitet wyborczy, trzecia droga, co prawda liderzy obu partii nie przemawiali w czasie demonstracji, ale posłanka Polski 2050 Paulina heelichlocka deklaruje, że nie o to chodziło. Chodziło o to by pokazać, że to opozycja tworzy zgranną drużyny, w przeciwieństwie do rządzących dodaje. Unknown speaker 4 Błędy drugiej strony napędziły taką aktywność mobilizację po stronie wszystkich partii opozycyjnych. Czy widać, że gdzieś druga strona jest w defensywie dewensywa, dobrze jest przez nas wykorzysty.
Wykorzystywanej na koniec marszu Donald Tusk złożył ślubowanie. Unknown speaker 5 Zwycięstwo rozliczenie zła zadośćuczynienie krzywdą ludzkim i pojednanie pomiędzy Polakami. To jest nasza strategia.
Roberta Kropiwnickiego z koalicji Obywatelskiej pytam o to, czy ślubowa nie faktycznie zostanie zrealizowane, bo to było jedno z głównych pytań uczestników marszu. Unknown speaker 5 To jest oczywiste, że musimy rozliczyć tych, którzy by zawinili, którzy. Unknown speaker 6 Rozwalali Polskę w ostatnich latach i robią to nadal, ale też musimy pamiętać, że za chwilę trzeba usiąść przy 1 stole i w 1 narodzie musimy rozmawiać ze sobą, bo to do czego doprowadził PiS do takiego okropnego podziału Polaków. To jest nie do zniesienia na dłuższą metę, to jest rujnujące dla.
Polski. Ludzie, którzy przyjechali na marsz często z odległych regionów Polski. Byli zaskoczeni tak dużą frekwencją, podkreślali też, że teraz jeśli opozycja chce przejąć władze jesienią, trzeba tę mobilizację podtrzymać. Unknown speaker 7 To jest moc to jest moc to wszyscy szliśmy w 1 kierunku. Unknown speaker 8 Bardzo się, cieszymy to jest kawałek wolnej Polski. To jest cudowne. Unknown speaker 9 Fajnie optymistycznie dużo nadzieja.
0 Zwyciężymy mam nadzieję, że to jest początek zmiany i że ona się dokona w tym roku nie chciałbym, żeby moje dzieci zakończyły swoją edukację w Polsce, a później musiały migrować.
Wracam, więc do polityków z pytaniem czy mają plan na wykorzystanie tej społecznej i Obywatelskiej energii, posłanka koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka. Unknown speaker 7 Jeszcze przez 2 dni zapraszamy wszystkie młode osoby do zarejestrowania się na kampus Polska przyszłości przedłużyliśmy po marsz rejestrację specjalnie, dlatego żeśmy widzieli duże zainteresowanie i kampus 20.05. 31 sierpnia. Druga rzecz za chwileczkę rusza pełną parą zapraszanie ludzi do kontroli wyborów już też marszów było z kilka stoisk prowadzonych przez posłanie trasa, gdzie można się było zapisywać na trzecia rzecz, że my nie przestajemy naszego objazdu.
W drugiej połowie czerwca politycy koalicji Obywatelskiej chcą spotkać się z mieszkańcami Dolnego Śląska województwa zachodniopomorskiego świętokrzyskiego i Mazowsza, a na wczesną jesień planują dużą konwencję programową.
Informował reporter tokfm Maciej kluczka, politoloody i socjolodzy są natomiast podzieleni niektórzy uważają, że opozycja po tym, wczorajszym marszu może wrócić do dyskusji o 1 liście inni przekonują, że formuła, o której była mowa do niedawna, przecież nie ma już racji bytu zwolennikiem pierwszej koncepcji jest prof. Rafał Chwedoruk, który zauważa, że niezależnie od wątpliwości części wyborców lewicy, a zwłaszcza Szymona Hołowni i PSL. U co do 1 listy większość i tak jest za.
1 Jeśli policzymy elektorat koalicji Obywatelskiej w większości lewicy i większości Sojuszu Szymona Hołowni z Władysławem kosiniakiem kamyszem, to w każdym wypadku będzie to dużo dużo więcej niż Prawo i Sprawiedliwość i większości sondaży będzie. To również taka wartość, która daje realną perspektywę większości mandatu.
Politycy opozycji już planują kolejne spotkania z wyborcami w różnych regionach, a koalicja Obywatelska jesienią prawdopodobnie we wrześniu chce zorganizować dużą konwencję programową. Trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała unijne prawo i nie gwarantuje niezawisłości i bezstronności sądów cue badał tzw ustawę kagańcową, a także inne przepisy dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości, a wyrok odczytał sędzia Jan paser.
2 Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom, które na nie ciążą na mocy art. 19 ust. 1 akapit drugi traktatu o Unii Europejskiej.
A to jest tylko 1 ze złamanych przez Polskę przepisów. Przypomnijmy, że skargę na nasz kraj złożyła komisja Europejska, której nie podobał się m.in. nałożony na sędziów zakaz sprawdzania czy w składach sędziowskich zasiadają osoby powołane zgodnie z prawem sędziom nieprzestrzelającym tego zakazu, grozi postępowanie dyscyplinarne. Rzecznik rządu Piotr Miller, odnosząc się do wyroku, powtarza to, co PiS w tej sprawie mówi od początku, czyli że wymiar sprawiedliwości jest kompetencją własną państw członkowskich.
3 Pokazuje sytuacja, że niektórymi nadużyciami w sądownictwie, że izba dyscyplinarna jest niezbędna mogę postępowania dyscyplinarne w dobrej formule są niezbędne. Rozumiem, że doszło do modyfikacji w ostatnim czasie co do formuły dyscyplinarnej i teraz aktualne przepisy są w trybunale.
Poseł Krzysztof szmiszek ocenia z kolei, że dzisiejsze orzeszenie cue jest miażdżące dla PiS, które nie rozumie, że polscy sędziowie to są też sędziowie europejscy.
Gigantyczne policzkiem dla rządu Prawa i Sprawiedliwości było ten fragment orzeczenia, którym stwierdzono, że zakaz badania czy sędziowie orzekający w polskich sądach mają pełen mandat do tego, czy mogą orzekać, czy też nie. No wydaje się być mieszczący.
Za działanie Izby dyscyplinarnej Polska ma zapłacić 2 000 000 000 zł, licznik kar z chwilą tego wyroku dzisiejszego się już zatrzymał, bo wynikały one z tzw środka nałożonego na Polskę do czasu wyroku. No ale teraz nasz kraj ma zmienić przepisy tak, aby były zgodne z unijnym prawem, jeśli tego nie zrobi groźba wysokich kar może powrócić? Od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie zginęło co najmniej 300 osiemdziesięcioro pięcioro dzieci mówił o tym w swoim codziennym wystąpieniu prezydent Ukrainy woładiar zełęńskiński przekazał również, że wciąż nieznany jest los tysięcy dzieci przymusowo deportowanych przez Rosjan zełeński. Poinformował, że dzięki wysiłkom stronę ukraińskiej do kraju powróciło co najmniej 300 siedemdziesięciuo dzieci. Unknown speaker 5 Rytumu.
Jednocześnie wiemy, że przymusowo deportowanych zostało co najmniej 19,5 1000 dzieci i to tylko część tych, którzy znajdują się w rękach.
4 Rosjansi. Umr.
Ukraiński, prezydent ponawia też apel o zorganizowanie specjalnego trybunału, które rozliczy rosyjskie zbrodnie.
4 Wojennejechałem.
Niechprawiedliwe wyroki, które usłyszą będą dowodem na to, że świat nadal staje w obronie życia i cywilizacji.
4 Cywiil żonoń.
Za udziału w przymusowych przesiedleniach do Rosji i części ludności cywilnej międzynarodowy trybunał karny w Hadze wydał już nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, a dzisiaj w Oslo z udziałem światowych organizacji humanitarynusza dwudniowa konferencja na temat ochrony dzieci w czasie konfliktów zbrojnych. Wojna w Ukrainie trwa już 400 sześćdziesiąty siódmy dziennie wiceminister obrony Hanna malar zapewniła, że na niektórych odcinkach ukraińska armia przychodzi do działań ofensywnych. Zaapelowała, żeby nie wierzyć Rosjanom w informację o wojnie strona rosyjska informowała wcześniej, że zatrzymała ona ukraińską ofensywę w toniecku, gdzie miało zginąć 250 ukraińskich żołnierzy inne wyliczenia straty, ale po stronie rosyjskiej zaprezentowała brytyjskie. Ministerstwo obrony Brytyjczycy twierdzą, że na każde 48 cm zdoby tych przez roskie podczas szturmowania bachmutu przypada 1 rosyjski żołnierz, który został zabity lub ranny te dane komentowało korepondent gazety wyborczej w Ukrainie Piotr Andrusieczko.
5 W zasadzie to potwierdza to, o czym Ukraińcy mówili od wielu miesięcy i to, przeciwstawiając się pewnej krytyce, że może nie warto, jakby tutaj bronić tego bachmutu, że może trzeba było wcześniej z niego z niego wyjść. No to w zasadzie potwierdza ich rację, to znaczy, że ten bachmut, jakby wypełnił ten swoją rolę przez te wszystkie miesiące rolę nie tylko powstrzymywania rosyjskiej armii, ale w zasadzie, jakby no niszczenia jej potencjału ofensywnego, jeżeli znowu się cofniemy, to jakby do tej sytuacji jeszcze zimowej, kiedy mówiło się o rosyjskiej ofensywie, no to okazuje się, że ta rosyjska ofensywa w zasadzie, jakbyś wyczerpała swoje możliwości właśnie w bachmucie. I co też jest ciekawe w tym kontekście, że też niedawno sekretarz rady bezpieczeństwa i obrony Ukrainy o akcji daniłów powiedział, że z kolei ukraińskie straty oczywiście one nie są podawane tutaj konkretnie przez stronę ukraińską, ale że są 7,5 razza mniejsze, jeżeli chodzi o bachót, w porównaniu z rosyjskimi.
Usłyszeliśmy dzisiaj flokefem Brytyjczycy przy okazji przedstawienia danych o rosyjskich stratach zaprezentowali wideo, na którym widać zniszczony w obecnie bachmut, w którym nie ma wody i elektryczności i w którym pozostał zaledwie 1% liczącej przed wojną 70 000 osób populacji. Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie embarga na 4 rodzaje z buz z Ukrainy do przygranicznych krajów decyzja w tej prawie jeszcze nie została opublikowana, ale potwierdził ją już minister zdrowia Robert Telus.
6 To jest dobra informacja, chociaż nie jest tak, jak myśmy apelowali i wnioskowali, bo myśmy chcieli do końca roku jest to na tę chwilę do 15 września. No ale myślę, że jest to czas na to, żeby negocjować z komisją Europejską, żeby ten zakaz był również dłużej, jeżeli zostanie opublikowany, a mamy nadzieję, że dziś zostanie opublikowany. To to rozporządzenie nowe, że od jutra nie będzie można również wozi tego zboża, które były kontrakty sprzed 2 maja. To też była taka informacja, która w pewnym stopniu była kontrowersyjna.
To oczywiście minister rolnictwa Robert Telusem, który dodał również, że będzie zabiegał o możliwości ewentualnego dodawania albo wykreślania produktów z listy tych towarów objętych embargiem decyzję, z którą Bruksela do końca zwlekała komentowała w radiu tokfm Anna Słojewska z Rzeczpospolitej?
5 Prawdopodobnie jak zwykle w takich sytuacjach komisja czeka do ostatniej chwili, żeby pokazać, że wyczerpała wszystkie możliwości osiągnięcia kompromisu, że każdy został dokładnie wysłuchany, że żadnego argumentu nie zabrakło i w ostatnim możliwym momencie podejmujemy decyzje tej przedłużenia tego zakazu importu. Przypomnę chodzi o 4 produkty, chodzi o pszenice kukurycę, rzepaki słonecznik i chodzi o zakaz importu tych produktów do krajów graniczących z Ukrainą, czyli w tym do Polski do 5 krajów graniczących z Unią, natomiast nie do całej Unii, czyli te produkty teoretycznie mogą przyjrzeć przez Polskę jechać. Dalej.
Tłumaczyła rozmówczyni Jakuba Janiszewskiego w audycji połączenie zakaz nałożony został po tym, jak tzw państwa frontowe samowolnie zdecydowały, a wprowadzeniu właśnie takiego embarga, a zdanie w sprawie tego embarga na poziomie unijnym wśród krajów członkowskich jest podzielone.
5 Niewiele państw Europy zachodnich zachodniej nie jest do tego przekonanych, uważają, że nie jest aż tak źle na rynkach państw członkowskich, a, iż są problemy, to są to problemy lokalne, które nie wymagają żadnych działań. Aż takiego kalibr, jak zakaz reportażystka. Ukrainy prawda na Ukraina bardzo prosi, bardzo apeluję o to, żeby ten zakaz znieść. Oni uważają żem to bardzo szkodzi i nie tylko w takim sensie, że to utrudnia wywóz ich produktów rolnych na zachód, ale też, dlatego że utwierdzą Ukraińcy, mają na to dowody, że w momencie, kiedy ten zakaz został ogłoszony, to Rosjanie zaczęli robić problemy z tzw kanałem czarnomorskim.
W ubiegłym tygodniu ukraiński resort rolnictwa informował, że szef resortu rolnictwa Mikoła Solski podkreślał, że Rosja już zablokowała transporty z ukraińskiego portu pi w Danii nad morzem czarnym pomimo istnienia umowy dotyczących transportu zboża. No i pozwala tylko 1 statkowi dziennie eksportować ukraińską żywność. Ponadto Ukraina oświadcza, że jest gotowa kontynuować eksporty zboża przez morze czarne w ramach planu b bez udziału Rosji. Jeśli Moskwa zerbie obecną umowę zbożową? Co najmniej 23 osoby zostały zatrzymane przez policję w Hongkongu. W związku z udziałem demonstracjach, które upamiętniają masakrę na placu tianemen. Wczoraj minęły 34 lata od brutalnego stłumienia studenckich prodemokratycznych, protestów w Chinach temat rozprawienia się z manifestującymi jest od wielu lat pomijany cenzurowany przez obecne władze w Chinach przez wiele lat lat Hongkong był jedynym miastem, w którym obchody rocznicy tragicznych wydarzeń były dozwolone, ale od 2019 roku już chińskie władze tego zabroniły przed tegoroczną rocznicą w mieście rozmieszczono dodatkowe patrole policji oraz jednostki antyterrorystyczne wg zagranicznych mediów służby zatrzymały. No właśnie ponad 20 osób.
Siedziałem tam czytałem gazetę i trzymałem świecę powiedzieli mi, że to nie jest dozwolone. Czy to jest przestępstwo?
Chiński czerwone krzyż szacuje, że w prodemokratycznych protestach na placu niemańskiego spokoju w roku 1989 mogło zginąć 2600 osób, a manifestację upamiętniające tę rocznicę odbyły się m.in. w tajpę i Londynie i Nowym Jorku. Hakanfidan były wieloletni szef tureckiego wywiadu stanął na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji polityk co powiedział kontynuacja dotychczasowego kursu tueckich dyplomacji i tu cytat uwolnienie kraju od wszelkiego rodzaju obcych wpływów pisze wszystkim o tym wszystkim dailli sabach, wśród nowych członków tueckiego rządu znalazł się też mechmet szmiszek. Nowy minister finansów, który na czele resortu stał już od 2009 do piętnastego roku o jego zapowiedziach w tym tych dotyczących inflacji, która spadła już, ale z rekortowego poziomu 100% mówiła w tokfm dr Karolina Wanda olszwska z Uniwersytetu Jagiellońskiego?
7 Wcale nie było pewne żemach najcimsza, jak się mu zgodzi, przyjąć tą nominację, był wskazywany jako właśnie ekspert, który miał no podnieść gospodarka tureską i na pewno jest w tym gabinecie bardzoży nazizna gospodarkę. Myśmy, dlatego że wiceprezdent ilma również jest związany z gospodarką, więc widać tam wiele postaci, ale tak naprawdę znają się na gospodarce, są to eksperci, którzy mają jakąś tą turecką gospodarkę, uratować będzie to trudne, dlatego że nie wiedziałmy w do tej pory po pierwsze, jak jest pomysł. Tak dokładnie wiemy, jakie mają założenia są to właśnie takie prodokcyjne założenia oparte na rynkach zagranicznych, to też czymś tak swoim pierwszym żemówieniu odnosił się m.in. do tego, jak instytucje międzynarodowe zachowują się w takiej sytuacji, więc wydaje się, że on w tą stronę chciałby pójść, ale my też mówimy o turciecie o krajach, gdzie jednak prezent rdon ma dużo do powiedzenia. W każdym aspekcie, więc zobaczymy, ile będzie to możliwe przeprowadzenie tych reform, biorąc pod uwagę choćby wybory lokalne, które będą miały miejsce w marcu przyszłego roku, a pod, które nie będzie można zastosować tych rzeczy, o których się często mówi, czy iść teorii np. można było zamrozić płacę, żeby trochę zaoszczędzić, ale no tutaj ciężko sobie to obrazić, biorąc pod uwagę, że to znowu będzie walka o głos ludzi.
Turecki urząd statystyczny właśnie dzisiaj informował, że po raz pierwszy od 16 miesięcy tureska inflacja spadła poniżej poziomu 40% to jest teraz dokładnie 39 i 0,6, a rozmowy na ten temat centrum państwo w podkastach. No to w MP i w naszej aplikacji mobilnej za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA