REKLAMA

Ekonomia360: Polskie banki są gotowe na wyrok ws. frankowiczów

TOK360
Data emisji:
2023-06-05 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:07 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360 Wojciech Kowalik polskie.
Banki są gotowe na nadchodzący wyrok unijnego trybunału sprawiedliwości w sprawie franowiczów ptaku uważa szef komisji nadzoru finansowego Jacek Jastrzębski mówił o tym w trakcie Europejskiego Kongresu finansowego w Sopocie.
W tej sprawie pojawia się w ostatnim czasie jest pod do wypowiedzi medialnych i tam wybrzmiwa takie pytanie czy sektor bankowy w Polsce jest przygotowany na negatywny wyrok sue, czyli na wyrok podzieljący opinię rzecznika generalnego. No i tutaj odpowiem że, uwzględniając warunki ekonomiczne ostatnich miesięcy, to jak te warunki makroeknomiczne przekładają się na sytuację finansową banków, a także to, że banki przygotowują się do takiego scenariusza, w szczególności odpowiednio tworzące rezerw i odpowiednio intensyfikując też co też doceniam tę operację ugodową w mojej ocenie mają odpowiedź brzmi. Tak.
Wyrok sue w sprawie frannkowiczów. Mamy poznać w przyszłym tygodniu 15 czerwca. Sędziowie odpowiedzą wtedy na pytanie, czy w razie stwierdzenia nieważności umowy o kredyt bank może żądać od klienta wynagrodzenia za korzystanie z jego kapitału perspektywy dla cen żywności i paliw mogą z punktu widzenia naszych portfeli nie być najlepsze. Tak mówił w magazynie EKG Piotr bielski, główny ekonomista Santander bank Polska, ostatnio ONZ informował o kolejnym spadku światowego indeksu cen żywności, ale katastrofa klimatyczna oraz perspektywy dla gospodarek nie napawają optymizmem. Dodaje ekonomista.
Już od 3 lat czujejemy w ciągłej analii pogodowej. Więc, jakby dobrze cieszmy się z tych z tych spadków, jest jakby z tych spadków cen żywności, które się wydarzyły, ale mam wrażenie, że to nie jest trwałe bardzo trwałe zjawisko i dość szybko pewnie te ceny zaczną odbijać górę. To, co myśli o przyszłości ceny, to trochę zależy od tego, co myśli ma przyszłości gospodarki, a jestem raczej umiarkowanym optymistą, jeśli chodzi o globalny cykl gospodarczy, mnie się wydaje, że powoli za niedługo zacznie się stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej na świecie i w takim scenariuszu nie wyobrażam sobie dalszych spadków cen czy ropy naftowej. Czy w większości surowców? No, a jeśli tak to już, jakby ta sytuacja właśnie związane z cena z kosztami produkcji scenami paliw nie będzie tak sprzyjająca.
A do tego dochodzi silny rynek pracy, na którym kiedy zacznie się na nowo ożywienie gospodarki, znów może rosnąć dynamika płac. Dodaje ekonomista przedsiębiorcy mają ostatnie godziny na złożenie w ZUS. Ie wniosku o zwrot ewentualnej nadpłaty składki zdrowotnej. Dziś mija i tak wydłużony termin trzeba to zrobić przez internet na Platformie usług elektronicznych z usług powinien czekać gotowy wniosek. Mówi Krystyna Michałek z Kujawsko pomorskiego ZUS.
U ważne, aby przedsiębiorcy zweryfikowali czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot jest poprawny lub wprowadzić goręcznie?
Pieniądze wrócą na Konto przedsiębiorcy najpóźniej na początku sierpnia. Tu radio tokfm pierwszy radioinformacyjnye mija rok, od kiedy komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła Polski krajowy plan odbudowy i choć zgoda Brukseli jest to unijnych pieniędzy nad Wisłą ciągle nie ma, bo Polski rząd wciąż nie wywiązał się z obiecywanych zmian w sądownictwie Tomasz setta.
Zatwierdzeniem kpo ponad rok temu uchwalił się w towarzystwie szefowej komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Unknown speaker 4 Niewielu wierzyło, że uda się wypracować kompromis między nami, a komisją Europejską w zakresie programu odbudowy, a udało się.
Tyle, że przez ponad rok rządzącym nie udało się już odkręcić Kurka z miliardami euro, miały to umożliwić zmiany w Sądzie Najwyższym, ale ustawa w tej sprawie utknęła w trybunale Julii Przyłębskiej. Pieniądze z kpo mogły od dawna pracować. Mówi Krzysztof Kosiński, ze związku miast polskich. Unknown speaker 5 My jako ruch samorządowy tak dla Polski przygotowaliśmy taką listę 1000 różnych inwestycji w wielu samorządach, które mogły być już wdrażane i niestety ich nie.
Ma w całej Unii z kpo nie korzystają dziś tylko Polska i Węgry Tomasz setta. Tokfm.
Światowy Biznes lotniczy ma nadzieję na 10 000 000 000 USD czystego zysku w tym roku byłoby, to 2 × więcej niż mówiły wcześniejsze prognozy na pokłady samolotów ma wsiąść ponad 4 300 000 000 pasażerów, a to oznaczałoby, że ruch wrócił już do tego sprzed pandemii. Mówi szef Międzynarodowego stowarzyszenia transportu powietrznego uillilla meca na linię lotnicza zarobią niecałe 3 USD z każdego pasażera to mniej niż cena biletu na metr w Nowym Jorku, ale biorąc pod uwagę, że traciliśmy 76 USD na pasażera w pandemicznym 2020 roku. Tempo ożywienia jest duże. Unknown speaker 6 Lasy ja w tym jest front.
Globalnie, więc branża ma w tym roku wrócić do rentowności, mimo ostatnich zawirowani trwa nie zła passa polskiego złotego mówiła w TOK FM martajewska, szefowa zespołu analiz makro w PKO banku polskim nasza waluta od kilku dni znów utrzymuje się na poziomie poniżej psychologicznego progu 4,5 zł do euro i 4 20 do dolara. Unknown speaker 7 Dobrapasta trwa. I tutaj bardzo dużo mówi o inflacji, to myślę, że też warto powiedzieć, że pan umacniający się złoty dużo skuteczniej nam obniża inflacji niż jakiekolwiek podwyżki stóp procentowe, więc jeśli ten trend się utrzymano, to będzie to też jeden z bardzo istotnych elementów, które te trendy inflacyjne będą nam poprawiał.
Dziś euro kosztuje 4 zł. 47 gr frank po 4 61 USD 4 17 funt 5 18, a na giełdzie symbolicznie w górę WiK o 0,04 WiK 20 o 0,1%. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA