REKLAMA

Rosjanie ostrzelali Grupę Wagnera, a ci pojmali dowódcę. "Prigożyn jest politykiem i w porozumieniu z Putinem walczy o swoją pozycję"

TOK360
Data emisji:
2023-06-05 18:50
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:01 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jest z nami Anna Łabuszewska, autorka bloga w tygodniu powszechnym 17 mgnień Rosji. Dzień dobry, witam radny to KFM dzień dobry, a będziemy rozmawiali o o właściwie o pligorzynie, czyli o tym szefie prywatnej firmy wojskowej, która walczy, która funkcjonuje właściwie w strukturach rosyjskiej armii w czasie wojny na Ukrainie, choć oczywiście o grupę Wagnera. I o będę prałanią o kolejne deklaracje je w niej gija prygorzyna, np. te, które dotyczą jego gruźb np. wycofania się z walkę. Też mamy taką informację, która powiedziała dzisiaj o tym, że najemnicy Wagnera mieli brać udział w starciu z żołnierzami Rosji i zatrzymali pijanego oficera, czemu to wszystko służy i co chce osiągnąć prigorzyn?
Zacznijmy od uporządkowania tych faktów. Rzeczywiście tam jest niezły zamęt i trudno się w tym połapać, a prigorzyn jest politykiem publicznym, który jest chyba najbardziej w tej chwili dynamiczną osobą na rosyjskiej scenie politycznej. Mówił pan o tym, że grupa Wagnera działa w strukturach ministerstwa obrony armii rosyjskiej. To nie jest tak oni mają jednak swoją samodzielność i to jest bardzo ważne, że oni wykonują swoje zadania pod swoją komendą i prigorzen. Zresztą za każdym razem, to podkreślę teraz miał takie wystąpienie, które podkreślało jeszcze raz to, że on mocno krytykuje kierownictwo ministerstwa obrony i sztab generalny kilka miał takich wystąpień w niektórych obkłał, nawet ministra i szefa sztabu generalnego tzw trzypiętrowym matem, czyli przeklinał w najgorszych słowach. Teraz ostatnio chodziło mu o to, że bachmut, który jego wagnerowcy przez kilka miesięcy zdobywali, kładąc wielką daninę krwi. Teraz jest niefrasobliwie oddany pod dowództwo, a i tam żołnierze rosyjscy regularnej armii zajęli pozycję, a dowódcy wycofali ich z 1 odcinka i właśnie na to prigoszyn zareagował bardzo ostro. Napisał powiedział, że wojsko zbiewa z tych pozycji pod bachmutem i że szolgu, czyli minister obrony irazim, czyliszew sztabu powinni tam przyjechać sami dowodzić, jeżeli nie dadzą rady dla nich polegną, przynajmniej jako bohaterowie tak poradził, no, a wcześniej mówił pan o tym, że był pijany oficer armii rosyjsj.
Tak to znaczy ja pytałem o to pozwoli pani, że tutaj uzupełnię pytałem o to, żebyróbowała pani nakreślić dla nas taki obraz tego, jak te działania takie w stosunku do armii rosyjskiej w stosunku do resortu niektórzy uważają, że także w stosunku do Władimira Putina, samego, że niego uderzają. Także jak tutaj wyglądają te działania i o co prligorzyna wychodzi, no bo ostatnio mowa jest nawet o tym, że on może zostać politykiem, że jakby wchodzi w taką działalność.
Tak on chodzi w taką działalnośćą, jest politykiem, on zresztą przez lata całe był politykiem, tylko był politykiem niepublicznym, on załatwiał takie ciemne interesy krenra, ale realizował zadania polityczne wyznaczane przez krem. Czy teraz może zaszkodzić jakoś putinowicz, nawet zagrozić jego pozycji. Są takie takie sugestie, ale nie sądzę myślę, że to jest jednak człowiek, który działa na rzecz Putina i w porozumieniu, a przynajmniej za przyzwoleniem może nawet nie samego Putina, bo myślę, że on się kontaktuje z ludźmi z administracji prezydenta, którzy są niżej na niższych szczeblach, ale działa w porozumieniu i ma za zadanie konkretne zadania też powierzane o sam walczy o swoją pozycję na scenie politycznej. Czy to może być to, że stworzy własną partię np. i zarejestruje się zostanie deputowanym dumy państwowej. No to jest możliwe, jest też rozważana taka możliwość, że on wystartuje w wyborach prezydenckich, bo cały czas administracja kremdlowska realizuje z uporem ten plan, żeby w marcu 2024 roku przeprowadzić wybory prezydenckie i czy prigorzyn może stanąć w szranki, jaką może mieć szansę. No sądzę, że jest w dalszym ciągu kontrolowany przez Kreml i jeżeli taki będzie plan, jeżeli taki będzie interes Kremla i interes Putina, to brigorzet może może wejść właśnie w ten.
Ekran. To na koniec jeszcze powiedzmy, czy to jest tak, że jakby do pewnego momentu, że to jest aktualnie tolerowane, to, że on groź wycofaniem się z wojny, że stawia warunki, że krytykuje rosyjską armię, może inaczej, dlaczego Kreml się na to? Zgadza?
Myślę, że to jest jakiś Wenty dla tych, którzy słyszał, że coś idzie niezgodnie z planem i jest osoba, która ma tę świadomość. Mówi o tym głośno, czują się w ten sposób uspokojeni, że w razie czego to mają taką osobę, która jest w stanie tam zgarnąć wszystko do kupy i dać radę.
Bardzo dziękuję za ten komentarz Anna bałszewska, autorka bloga w tygodniu powszechnym 17 mgnień Rosji tuż przed godziną 19 już za chwilę w radiu tokfm najnowsze informacje o godzinie dziewiętnastej, a po informacjach będziemy mówić o tym, jak zabezpieczyć nasze dzieci, które są online, które korzystają oczywiście ze smartfonów. Z komputera dzisiaj odbywa się takie ciekawe wydarzenie, które właśnie dotyczy tych wszystkich zagadnień, o rady także dla państwa dla rodziców będę pytał Łukasza Wojtasika, eksperta fundacji, dajemy dzieciom siłę, to już po godzinie dziewiętnastej, później otwarta kuchnia, bo mamy poniedziałek, a zatem jak zwykle oddamy głos Paulinie Nawrockiej, Olejniczak, a państwo słuchają TOK 360 podsumowania dnia w ratium tokfm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA