REKLAMA

Digital Youth Forum 2023. Pułapki, zagrożenia, jak to robić z głową

TOK360
Data emisji:
2023-06-05 19:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:18 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 dzisiaj rozpoczyna się Digital iuf forum to jest takie wydarzenie zarówno stacjonarne, jak i zdalne, które rozpoczęło się w Warszawie i zakłada np. premierę filmu albo taki panel, podczas którego można podyskutować na pewne tematy dotyczące młodzieży. Organizatorem jest Fundacja dajemy dzieciom siłę, a zatem łączymy się już teraz z Łukaszem Wojtasikiem, ekspertem tej fundacji, który koordynuje działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. Dobry wieczór. Kłaniam się.
Dobry wieczór dzień dobry, sprostuje może, że już faktycznie goście dzitale i forum ściągają do Warszawy, ale sama wydarzenie rozpoczyna się jutro, tak więc to jest też dobra okazja, żeby jeszcze do nie państwo online.
To są zatem w blokach startowych już praktycznie. Proszę powiedzieć, co najważniejszego w tym wydarzeniu pan wskazał jako taką ofertę dla najmłodszych z tym, jakby z tym z naciskiem na to by była to jednocześnie dla nich korzyść jakaś taka profilaktyka, żeby coś z tego dzieci wyniosły?
No tak, przede wszystkim zwróciłbym uwagę na tę formułę, bo to już ósmy raz, kiedy organizujemy to wydarzenie 800 osób ze szkół podstawowych z liceów w Warszawie na sali konferencyjnych w Multikinie złote taray, ale też i kilkanaście tysięcy w całej Polsce w szkołach ekranami. I formuła polega na tym, że zapraszamy gości i młode osoby, które realizują się w sieci i ekspertów, żeby rozmawiać o internecie o bezpieczeństwie i internecie, ale też i o może przede wszystkim o takim konstruktywnym świadomym korzystaniu z mediów społecznościowych, tak żeby to, to świadome i konstruktywne korzystanie było alternatywą dla takiego bezproduktywnego i często niebezpiecznego używania mediów społecznościowych.
Gdzie są takie obszary, w których w pana ocenie czyha najwięcej zagrożeń? Czy to jest czy to jest korzystanie z jakich pod klikanie w jakieś linki, które powodują przenoszenie nasze dzieci w jakieś podejrzane miejsca? Co by pan wyjaśnił? Tutaj?
No na pewno to jak mówimy o nastolatkach, ale również o dzieciach, to tutaj media społecznościowe są z 1 strony oczywiście jakąś szansą czy jakimś ze sobą ciekawych treści, ale też zagrożeniem. I w tym kontekście na pewno takie właśnie nieświadome korzystanie korzystanie nadmiarowe wręczy mówimy w tym kontekście o uzależnieniu od internetu i mediów społecznościowych, tak więc ten film, o którym pan wspomniał film pt. dopamina, to jest też taka nasza propozycja dla młodzieży. Taki punkt wyjścia do tego, żeby zobaczyć, na czym to polega jak właśnie to działa w mózgu, jak działa to dopamina, ale jak działają też algorytmy, to mechanizmy, które powodują, że można się w tym internecie zatracić, ale też młodzi ludzie w tym filmie mówią o tym, dlaczego korzystają, dlaczego to jest dla nich ważne? Jak próbują korzystać z tych mediów społecznościowych? Właśnie w taki zrównoważony. Sposób, tak więc premiera jutro, ale od jutra też będzie można zobaczyć ten film w sieci. No i to jest właśnie pomysł na ten film, ale też na całą tę imprezę, żeby inspirować, żeby zachęcać do refleksji i przyglądać się właśnie, jak można pozytywnie jak można rozważnie jak można z umiarem?
Jeden z nie wiem, wykładów czy takich paneli jest zatytułowany, jak dzięki internetowi można uratować komuś życia.
Tak to dr Tomasz Bilicki to jest taka znana w każdym razie w naszym środowisku postać terapeuta pedagog, ale też interwent, tak więc on powie i pokaże, jak ten internet może być właśnie pozytywnie, jak w internecie możemy się wspierać. I no to jest z 1 strony także internet jest zagrożeniem w internecie, można się zatracić, ale w internecie można też uzyskać wsparcie i to jest bardzo ważne i będziemy rozmawiali o tym, jak tego wsparcia udzielać w taki sposób świadomy bezpieczny, tak, żeby właśnie nawet uratować komuś życia.
Zdaje się, że przesłanie tego waszego wydarzenia jest również takie, że chcecie młodych ludzi nauczyć świadomie decydować o tym, jak chcą korzystać z internetu niż im czegoś zakazywać?
Tak, zdecydowanie tutaj mamy jako odbiorców nastolatków. I tutaj traktujemy tę naszą publiczność bardzo poważnie to są często młodzi dorośli, którzy tak samo jak my zresztą mają takie wezwania jako drdrożnić prawdę od nieprawdy, jakby właśnie kontrolować. To jak korzystamy z sieci, jak udzielać tego fitba, jak korzystać tych wszystkich mechanizmów, które, które są udostępniane przez dostawców usług internetowych i no i faktycznie pokazujemy pułapki, pokazujemy zagrożenia, ale też pokazujemy właśnie, jak to robić z głową, stąd też jedno z wystąpień poświęcone jest bardzo aktualnemu tematowi sztucznej inteligencji. I właśnie to ma nam do zaoferowania, ale też i właśnie jak korzystać z niej świadomie będzie też część prezentacja dotycząca aktywizmu aktywizmu takiego sieciowego internetowego. To akurat w wydaniu takim klimatycznym oelbingu o ciało o właśnie realizowaniu swoich pasji zainteresowań łukaszwiedug taki influennser, który pasjonat piłki nożnej będzie opowiadał o tym, jak te swoje zajawki. Mam zajawkę i nie zawaham się ją użyć takie wstyd jego wystąpienia, jak realizować ją w sieci, jak realizować siebie w sieci?
Jeśli chodzi o udział stacjonarny, to na to dla kogoś zainteresowanego w tej chwili już nie ma szans, bo po prostu nie ma miejsc nie ma biletów, ale można się zapisywać do udział online. Chyba i o tym.
Powierzchni totaliu forum to oferta dla szkół i faktycznie te miejsca na stacjonarny udział się rozeszły bardzo szybko, ale cały czas zachęcamy nauczycieli, być może już na to jest ostatni moment, ale można zorganizować transmisję tego wydarzenia. Jutro w szkole chociażby część tego wydarzenia obejrzeć można je oglądać też indywidualnie, można też w szkołach zaprezentować po jakimś czasie ten się zorganizować taką retransmisję, czyli pokazać ten materiał, który będzie dostępny chociażby na YouTubie, czy na stronie dżytal iów PL, czyli tam można oglądać transmisję online? W wersji też dla osób niesłyszących tłumaczeniem na język ukraiński. Wszystko to na stronie diżytaliów PL albo po prostu na YouTubie po wpisaniu hasła diżytaliów forum trafimy do taką.
Transmisji, a patronem medialnym wydarzenie estradiotokfm. Bardzo panu dziękuję. Łukasz Wojtasik, ekspert fundacji dajemy dzieciom siłę, był razem z nami w podsumowaniu dnia 16 minut powiedzieć dziewiętnastej mamy, więc już za kilka minut otwarta kuchnia i Paulina Nawrocka. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA