REKLAMA

Afera Profumo

Powrót do przeszłości
Data emisji:
2023-06-05 22:00
Prowadzący:
Czas trwania:
53:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Atmosfera jest swobodna, a dziewczyna urodziwa i naga z basenu wychodzi taka, jaką ją stworzyła natura, zauważyłam, żywe zainteresowanie ministra moją osobą. Co bardzo mi schlebiło, wspomni po latach ministrem wojny, który stoi nad basenem, jest John Profumo, absolwent oxforu potomek arystokratycznej rodziny z tytułem barona z majątkiem żoną znaną aktorką świetną karierą wojskową za sobą i obiecującą karierą polityczną. W trakcie naga piękność to cristin Killer chciała być modelką, ale została strictzerką w klubie nocnym socho, potem zaczęła towarzyszyć bogatym mężczyzną, spotykają się willi stevona Worda. Modnego wówczas w wyższych kręgach doktora ostopatii ich romans nie trwa długo wg niego kilka tygodni wg niej kilka miesięcy, ale jednocześnie w łóżku Killer gości też attashe do spraw morskich ambasady związku sowieckiego je geni Iwanow agent gro służby brytyjskie są czujne Profumo, zostaje poinformowany o ryzyku i zrywa z dziewczyną kontakt, ale Killer potrzebuje pieniędzy za kilkaset funtów, opowiada swoją historię, dziennikarzowi nie taj nazwisk dawnych kochanków po Londynie zaczynają krążyć plotki profumon najpierw stanowczo im zaprzecza na posiedzeniu Izby gmin, oświadcza, że i, owszem, znał Panny Killer, ale w ich relacji nie było niczego niestosownego, tyle że na jaw wychodzą niezbite dowody ich wzajemnych stosunków. Skandal staje się publiczne, Profumo przyznaje się do romansu i jej składa dymisję. Premier odpisuje mu lakonicznie nie mam innego wyjścia, jak tylko doradzić królowej przyjęcie Pańskiej, rezygnacji jest 5 czerwca 1963 roku.
Radio tokfm pierwszy radio informacyjne.
Moim i państwa gościem jest dr Przemysław biskup, analityk programu Unia Europejska Polskiego, Instytutu Spraw Międzynarodowych dobrywieczór. Pani doktorze, dobrywieczór. Dziś mówić będziemy o skandalu obyczajowym o skandalu także politycznym z konsekwencjami niewątpliwie politycznymi. Czy to była afera? Zacznę od pytania ogólnego, która odbiła się szerokim echem, jeżeli chodzi o elity polityczne, ale także społeczeństwo brytyjskie pierwszej połowy lat sześćdziesiątych.
Myślę, że tak to panuje dosyć rozpowszechniony pogląd, że to był jeden z czynników, które np. przesądziło o wyniku wyborów w 1964 roku na rzecz ówczesnej opozycji, czyli partii pracy. Tak, a ta fera, o której mówimy, no to dotyczy członka rządu partii konserwatywnej.
Afera filmo, bo o niej będziemy mówić. No, oczywiście nazwa jej wzięła się od nazwiska Johna profilu, absolwent Oxfordu swego czasu najmłodszy poseł mandat po raz pierwszy zdobył w wieku 25 lat potomek arystokratycznej rodziny z tytułem barona z majątkiem z żoną znaną aktorką. Świetna kariera wojskowa, zanim no i jeszcze stanowisko ministerialny. No można powiedzieć, że członek establishmentu politycznego.
Tak z rysowania on zresztą w okresie tej afery, niech policzę, to szybko w głowie, ale to był to był około pięćdziesięciulatek. Tak to znaczy można powiedzieć, że osoba w późnych latach czterdziestych.
Rocznik 19.
15, tak więc absolutnie, zwłaszcza w tej tej wyższej polityce, do której on aspirował, bo ustępując, kiedy ta afera się dokonała i on musiał ustąpić był ministrem obrony. No ale to była osoba myśląca, znacznie dalej był w pelemencie rozważany czy dyskutowany jako jeden z kandydatów na docelowo premiera w partii konserwatywnej, więc może nawet aż tak tak można powiedzieć, że to no też osoba, która w dosyć młodym wieku, jak na ówczesnego polityka brytyjskiego definitywnie musiała zamknąć swą karierę.
Rzeczywiście to było definitywne zamknięcie kariery i poświęcenie się pracy charytatywnej, ale do tego jeszcze dojdziemy, ponieważ mamy już 1 bohatera naszego dramatu, czyli Johna profilu, to wprowadźmy teraz bohaterkę, czyli cristin Kiler, która urodziła się w roku 1942 wychowywała ją tylko mama, bo ojciec porzucił rodzinę wzrastała w domu biednym i dom w ogóle był zrobiony z 2 wagonów kolejowych, była także molestowana przez oczyma i jego kolegów w kilku 17 lat zaszła w ciążę. Ojcem był amerykańskich żołnierz, kobieta podjęła samodzielną próbę przerwania tej ciąży trafiła do szpitala, dziecko nie przeżyło, czyli właściwie od samego początku było to życie trudne życie biedne. No oczywiście życie tak, które zostało naznaczone rozmaitymi traumami i w pewnym momencie ta młoda dziewczyna jest rok pięćdziesiąty dziewiąty nie ukończywszy szkoły średniej ucieka do Londynu i tam początkowo też się jej nie wiedzie.
Tu myślę, że pani redak dyrektor dyrektor szczegółowej charakterystyki. Ja bym to o okresie może w ten sposób, że ona próbowała karierę w szoł biznesie jako modelka, ale też jak to charakterystyczne LO osób strzał biznesu, prawda, które niekoniecznie od razu dostają szansę wielkie od debiutu, gdzieś tam wykonywała różne dziwne prace.
Nie była np. stript i zerki.
Tak, klub ja chciałem powiedzieć socho i to jest taki moment, kiedy ona zauważa, że no jest myślę, że to jest też raczej nie podlega dyskusji, trzeba nie tylko młodą aleję atrakcyjną osobą. No i w tym momencie ona zauważa, że to właśnie być może jakieś źródło możliwego awansu społecznego, tak, bo w tych klubach socho, w których ona dorywczo pracowała, bywało bardzo wielu przedstawicieli ówczesnej elity brytyjskiej płci męskiej. Tak od polityków przez gwiazdy estrady filmu po biznesmenów i ona z tego, co pamiętam, weszła całą tak taki taki ciąg różne krótkotrwałych związków z różnymi osobami właśnie.
I właśnie tą osobą do Towarzystwa dla bogatych.
Mężczyzn tak tak.
A to do razu zapytam o ten klimat lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku.
No cóż można powiedzieć, że to jest taki moment mocnego zdarzenia starego z nowym tak tego, co przez nowe rozumiem, ogólnie standardy, które intuicyjnie byśmy dzisiaj rozumieli, to znaczy pewne rozluźnienie takiej obyczajowości, seksualnej, mini spódniczki tabletkę, antykoncepcyjną, przekonanie, że kobiety mogą robić karierę na różnych polach. Z tym z tym światem Starem, w którym no były dużo bardziej przypisane tak role społeczne.
Bo powiedzmy, że następuje pewna zmiana generacyjna dorasta to pokolenie, które urodziło się po wojnie, więc ono już nie pamięta ii wojny światowej i nie jest obciążone tymi traumami, jakimi byli obciążenie ich rodzice.
Tu bym do końca się nie zgodził, dlatego, że jeżeli mówimy o aferze profilu, to chyba nie do końca jest tak, dlatego że nawet te osoby takie jak nasza bohaterka, one będąc urodzone czterdziestym drugim jednak doznały pewnego rodzaju wstrząsu wojennego, nawet będąc moim dziećmi. Pamiętajmy, że wielka Brytania przebabbombardowana rakietami niemieckimi czy pociskami fał 1 jeszcze czterdziestym piątym roku poza tym pierwsza dekada powojenna to była bardzo trudna dekada gospodarczo.
Tak na klubstwa.
Jest z żywnościowa kartki żywnościowe, mnóstwo ograniczeń, nawet powiedziałbym, że system kartkowy to był bardziej surowy Niszcza się wojnę, dlatego że w czasie wojny pomoc w ramach programu lelandlis była czymś zupełnie oczywiste. Mi było oczywiste, że Amerykanie jej nie wycofają. Natomiast ona ustała gwałtownie o czterdziestym piątym roku i to był taki moment. No można 5 gospodarczego zderzenia ze ścianą dla dla Brytyjczyków.
Czyli, jeżeli nie ta zmiana generacyjna, albo mówi pan, że to są właściwie te osoby, które rodzą się w trakcie wojny albo tuż tuż po niej to, co decydowało o tej zmianie, jaka ma miejsce w latach sześćdziesiątych, bo nawet są takie te rozróżnienia, że mówi się o krótkiej dekadzie lat sześćdziesiątych, czyli np. od sześćdziesiątego trzeciego do sześćdziesiątego ósmego roku. Czasem mówi się o długiej dekadzie lat sześćdziesiątych z sytuacją od między pięćdziesiątym ósmym, a powiedzmy sześćdziesiątym ósmym.
Wydaje mi się, że to naprawdę zależy od cezur, która przyjmiemy i pewnie, gdybyśmy dokonywali takiej ogólnego wykładu albo analizy historyc społecznej, w jakiej Brytanii. To to, co pani powiedziała na latach sześćdziesiątych moim zdaniem by się spokojnie wybroniło, ale tutaj nie dyskutujemy o tej ogólnej perspektywie, ale jednak o konkretnej sprawie i usiłujemy usytuować w jakimś punkcie czasowym i z tego punktu widzenia moim zdaniem jednak warto podkreślić, że nasi bohaterowie nawet najmłodsze osoby w tą aferę zaangażowane. To są jednak ludzie naprawdę bezpośredni urozeni w czasie wojny pamiętające wojnę i bardzo trudne lata pierwsze powojenne to, co moim zdaniem jest bardzo ciekawe. To tutaj kwestia pewnego programu politycznego, z którym przyszedł do władzy szef Johna prouma, czyli premier haoldc Mar program akceptacji najważniejszych reform społecznych dokonanych przez partię pracy w latach pięćdziesiątych i w efekcie uprawiał taką politykę konserwatyzmu paternalistycznego. Stosunkowo na pewno postępowego w kwestiach socjalnych i dosyć paradoksalnie postępowego w kwestiach byśmy powiedzieli tych obyczajowych. Oczywiście tu nie bożony turbo doładowany progresywizm, ale to była wyraźnie era takich otwarcia pewnego i stopniowego rozluźnienia różnych gorsetów.
To ja tylko wrzuci jeszcze wtek tego otwarcia edukacyjnego, bo reformy sprawiły, że więcej osób po prostu młodzieży brytyjskiej dokładnie tak mogło się kształ.
To teraz właśnie, jakbyśmy spróbowali, to s silstrować jakimiś kikoma konkretnymi przykładami. To jest moment, kiedy np. przełom lat 50 sześćtek, kiedy powstaje cała sieć nowych uniwersytetów, m.in. wtedy stanowiący taki sztandarowy, przykład projekt, Uniwersytet SA seks, który później się pojawia w różnych w różnych odsłonach nad słynnym serialu z lat osiemdziesiątych o polityce brytyjskiej. Tak jest Panie Ministrze, jako taki przykład takie takie postępowego lewicowego uniwersytetom, nomenumen przepiękny kampus ma pod braiton właśnie z początku lat sześćdziesiątych przepiękny architektoniczny. Dzisiaj to jest zabytek, myśli taki można być planistyczną urbanistycznej i brytyjskiej. Mamy do czynienia z już wyraźnym procesem do kolonizacyjnym, aczkolwiek właśnie w ramach tego mieszania starego i nowego to jest ciągle ten moment, kiedy Brytyjczycy z drugiej strony, jakby na to popatrzeć, no ciągle mają znaczące posiadłości kolanialny. Na tym etapie to jest moment pewnego redefiniowania w roli w jakiej Brytanii w świecie jej wycofywania z pewnych obszarów globum no i odnośnie kwestii i jeszcze tego tej mieszanki starego z nowym. To jest jednak ciągle moment w polityce i w życiu społecznym brytyjskim, kiedy jednak władza sprawuje sprawują osoby jednak urodzone znacząco przed wojną. To pokolenie tych ludzi, którzy rozdają kartę w polityce brytyjskiej. To są jednak osoby, które weszły do polityki dobrze przed wojną, a osoby takie jak John prosimy o to są osoby, które już zdołały zdobyć pewne takie szlify w okresie tuż przedwojennym. Z tego samego pokoleniaszedł wywodził się późniejszy premier brytyjskich, które wprowadzał już bezpośrednio wielką Brytanię do tego, co co dzisiaj nazywamy Unię Europejską, ed ład jef, oni byli praktycznie równolakami i to byli wszystko ludzie, którzy np. jeszcze startowali w wyborach w latach trzydziestych albo w ostateczności gdzieś tam w wyborach uzupełniających, tak jak profumow lub w roku czterdziestym. I w związku z tym to jest taki moment bardzo gwałtownej przemiany społecznej, gdzie z 1 strony w pewnych kwestiach mamy do czynienia z możliwością wostrzenia pewnych standardów narzucenia narzucenia bardzo sztywnych interpretacji, a z drugiej strony ten nowy wspaniały świat symbolizowany przez nawet nową modę i muzykę brytyjską. Prawda pamiętajmy, że np. mi tam klasyczna mini sukienka to jest wynalazek brytyjski witalisi to jest wynalazek brytyjski itd. i to wszystko jakby w tych wczesnych latach sześćdziesiątych się bardzo miesza ze sobą kompletnie w pewnych momentach, doprowadzając do pewnej eksplozji. Tak z tym, że siła starego stablihmentu jest ciągle jeszcze taka, że ta eksplozja dokonuje się w pewnej dyskrecji i mamy do czynienia z takim też właśnie rozdzieleniem tego świata, który jest ciągle jeszcze relatywnie pokładane jest dla kamer telewizyjnych. Symbolem tego jest np. pod skórką korelacja królowej Elżbiety i to to podskórne w różnych klubach nocnych, gdzie jest już bardzo daleko idące rozluźnienie tych stara powiedzmy tradycyjnych standardów. To.
Gdzie klasy się.
Mieszają o w testowanie?
Skoro mamy już kontekst scenografie, nawet kostiumy, czyli słynne minispódniczki, to wracam do bohaterów naszego dramatu, bo mamy już Johna profilu, którego wprowadziliśmy na scenę, obiecując polityk przed pięćdziesiątką, członek establishmentu niewątpliwie politycznego członek elity społecznej.
Celebryta z uwagi na żonę.
Oczywiście cristiin Killer, czyli młodziutka dziewczyna z trudnego domu z ciężkimi przeżyciami, która w Londynie zrozumiała, że jest także śliczna i że ta uroda może być przepustką do lepszego życia postanaia te urodę wykorzystać.
I to jednak też osoba, która nie ma specjalnie kwalifikacja innego innego kapitału życiowego. Tak.
No, to prawda i teraz trzecia osoba niezwykle ważna, żeby te 2 osoby się spotkały, czyli stephenord to był syn wikariusza z brytyjskiej prowincji, które w Stanach Zjednoczonych zdobył tytuł doktora osteopatii i po drugiej wojnie światowej zaczął praktykę w znanej brytyjskiej klinice, potem założył swoją. I nagle okazało się, że ten doktor ostopatii to robi jakąś niesamowitą furorę wśród elit brytyjskich. Jakaś młoda.
Tak no pamiętajmy, że w każdym społeczeństwie, w którym jest dobrze zdefiniowana i dosyć zamknięta elita możliwe są takie karierę, jeżeli idzie za nimi, od poczta poczta pantoflowa, albo propaganda szeptana, propaganda sukcesu w tym oczywiście przypadku wśród właściwych ludzi.
A tym właściwym człowiekiem był np. mojej strony, Church, czyliil albo lord ator, którzy należeli do pacjentów doktora.
Lorda. No tutaj w ogóle, jeżeli chodzi o stora, to można powiedzieć, że to było znacznie więcej, to było właśnie jego pewne pewnym sensie taki właśnie sponsory w kręgach brytyjskiego haisosiy. Warto wspomnieć, że istotne epizody z tej historii, którą podamy dokonywały się w tzw. Chatce, oczywiście, to była duża willa.
Należącej do lorda.
Na terenie jego posiadłości w klivd wielka posiadłość, w której jest ogromne pałac. No ale jest tam również ta tzw Chatka to jest mniej więcej takie odpowiedniki, jak ta trzystumetrowa Chatka Frog Morka też na terenie zamku ojcowskiego, w której w swoim czasie mieszkał książę Henryk i jego małżonka księżna? Megan.
Jeszcze powiem, tylko, że WORD bardzo lubił się otaczać pięknymi kobietami, choć 100 gębna, plotka głosi, że relacje z nimi miały charakter w jego przypadku platonicznym. Rząd nie był zainteresowany romansami. Zastanawiam się, jak określić jego rolę czy on stręczycielem?To znaczy to jest tutaj jest pewien problem, dlatego że z 1 strony po całej tej aferze było prowadzone postępowanie prawne i wet został skazane zastręczczycielstwo. W tym sensie możemy powiedzieć, żeby ustańczycielem jest jakby to jest jego oficjalny status w świetle prawa brytyjskiego, z drugiej strony było prowadzone dochodzenie na początku lat dwutysięcznych co do tego, czy to postępowanie dla sześćdziesiątych było do końca uczciwe, jakby publicznie to kwestionowano, aczkolwiek komisja prawna, która zajmowała się takim przeglądem tego typu spraw, w końcu nie skierowała tej sprawy do apelacji, a więc, jakby tego tego statusu prawnego nigdy nie zmieniono w każdym razie myślę, że to co robił w pewnych okolicznościom mogło mogło za taką sprawę uchodzić pewnie bardziej otwarte jest pytanie, na ile on czerpał z tego zysk, co jest w sensie prawnym. Jest to istotna istotne element kwalifikujący pewną działalność jako stręczycielstwo. Myślę, że ten element, w którym on kontaktował młode kobiety z pewną częścią swojej klienteni, można chyba uznać za należycie i solidnie udowodniony, natomiast dużo bardziej otwartej jest pytanie, na ile on to robił, jakby z chęci pewnego pewnej pomocy, a na ile robił to po prostu w imię firmy to zysków. I tutaj, jeżeli chodzi o pomoc, to warto wskazać jeszcze i o takim takim ciekawym ryssie z związanezanym złodem, mianowicie Fakt, że on oprócz tego, że był ostopatą, o, o czym pani, bo uprzejma wspomnieć, on w tym momencie zapisał się na lekcje rysunku na królewskiej Akademii sztuk pięknych i dzięki swoim kontaktom już zbudowanym dzięki ostaopatii. Natomiast został dosyć uznanym portrecistom, może nie malarskim, to by bardziej prace takie wykonywane techniką ołówka szkice, ale był na tym polu stał się dosyć uznaną osobistością, wykonywał również tego typu rysunki na rzecz rodziny królewskiej. No więc, jakby był osobą, która no miała pewne wyczucie, piękna ciała ludzkiego, na pewno na etapie, kiedy uczył się rysunku potrzebową modelek i modeli. I to wszystko jest takie można można powiedzieć mocno mocno niejasne. No faktem jest, że ostatecznie w świetle prawa brytyjskiego został wskazane zaycielski dostarczycielski. Ale wracamy do lat sześćdziesiątych do początku tej historii WORD i kller poznają się w tym klubie strypkizerskim w socho tam nawiązują znajomość. To jest relacja. To dość bliska, ponieważ dziewczyna nawet pomieszkuje w mieszkaniu należącym do Worda w domu, należącym do Worda. No i tutaj minął oczywiście za jego pośrednictwem, poznaje kolejnych bogatych mężczyzn, z którymi się spotyka, którym świadczy usługi seksualne, np. jednym z takich mężczyzn jest bardzo prominentny, zarządca nieruchomości Piter Rachman Rachman, Killer zostaje jego kochanką, potem wspominała zresztą po latach, bo Killer zmarła w 2017 roku wieku 75 lat, potem udzielała rozlicznych wywiadów i opowiadała o całej tej historii. No i wspominała właśnie, że w przypadku tego mężczyzny saks to była jedna z jego codziennych czynności, traktował go jak tabletkę z witaminami dla zdrowia. Tak mówił i bzykał mnie codziennie, to cytat z wypowiedzi był też hojny, jak wspominała obdarowywał ją drogimi prezentami. No i tak to życie jej się w Londynie toczy aż mamy czerwiec roku sześćdziesiątego pierwszego, mamy te posiadłość lorda Astora, czyli pałac tak i chatkę, która jest willą i na terenie tej posiadłości spotykają się 2 Towarzystwa. To elitarne Towarzystwo jak domniemuje lorda atora, które bawi się w Pałacu i tam jest John pro filmo wśród zaproszonych, no i Towarzystwo pana Worda, czyli WORD i dziewczęta, którymi się otacza, bo nawet trudno mówić o kobietach, bo to są 18 19 dwudziestoletnie dziewczęta. No co się wydarza?
No to.
Mocno scena, Szanowni Państwo, czyli.
Mowa przyjęcie przy basenie?
No trzeba to opowiedzieć, Szanowni Państwo, nie będziemy od tego uciekać, to znaczy potem stwierdzono, że obie oba przyjęcia tak naprawdę były orgiami, także tam się różne rzeczy lubieżne. Działy, jeżeli chodzi o Kieler, to ona pływała sobie nago w basenie, i kiedy z tego basenu się wyłania taka jak ją pan Bóg stworzył, to nad tym basenem stoi sobie John profilo i naga Killer robi na nim. No spore wrażenie.
Tak, z tego, co co czytałem, to z kolei on jakoś tam jej zamponował, zarówno, jakby swoją postawą, ale i faktem, żeby był celbrytą, tylko właśnie takim szczególnym, bo żona profilu była gwiazdą filmową. I jakby ponoć to jest bardziej można powiedzieć wspomnienie czy wersja samego profilu, prawda tutaj w związku z tym spokojnie możemy mieć pewne rozbieżności narraacyjnej, pewnie nawet je należy założyć. No ona po prostu stwierdziła, że to jest ciekawy facet, którego można zaliczyć, mówiąc takim językiem bardzo swobodnym, tak, że no znany polityk mąż znanej aktorki i można go zaliczyć.
To cytat z niej po latach stałam naga i ociekająca wodą po wyjściu z basenu, starałam się zakrywać skąpy ręcznikiem, ale były to próby skazane na porażkę, ale zauważyłam żywe zainteresowanie ministra moją osobą co bardzo mi schlebiło. W końcu byłam tylko dziewiętnastoletnią dziewczyną bez wykształcenia i z biednej rodziny.
Tak.
Wkrótce potem połączy ich romans, czyli to pierwsze spotkanie jest owocne, ponoć łączył ich tylko seks, no bo on z nią nie mieli wspólnych tematów.
To za nasze właśnie to jest ciekawe, że profomo tak mówię, tu musimy mieć świadomość, że każda ze stron później konsekwentnie budowała swoją swoją narację.
Przy czym powiedzmy, że profilo po tej aferze, kiedy usunął się w cieni znikną z życia politycznego, nigdy do tej afery nie wrócił nigdy na ten temat się już nie wypowiadał. Natomiast w przeciwieństwie do Killer, która mówiła dużo ochoczu udzielała wywiadów.
On on się nie wypowiadał może publicznie, natomiast przekazywał np. swoje wspomnienia synowi, to nie jest tak, że nie mówił na ten temat w ogóle moim zdaniem po prostu raczej stosował taką tradycyjną doktrynę arystokrację i brytyjskiej w tym rodziny królewskiej nevroexpin. Ne relein, tak, czyli jak już się na czymś złapiam, to nie wolno się ani tłumaczyć przesadnie, ale też nie wolno się skarżyć, ale, ale to nie jest też tak czy on nie usiłował, jakby budować odbudowywać, budując pewną narację odbudować swojej reputację. No w każdym razie to, co pewnie jak tłumaczął to synowi i to przypuszczam, że również chodziło o jego relacje, znaczy relacje prefumo seniora z matką tego syna prawda, że no ta dziewczyna to był tylko taki można powiedzieć epizod epizod, bo ona była taką osobą, że nawet nie dało się z nim o niczym porozmawiać, ona nie miała żadnych zainteresowań. Żadnej wiedzy, on ponoć tak użył takie określenia, że to była osoba, z którą można mu porozmawiać tylko o fryzurze i o makijażu, że jakby na tym się kończy wspólny język. Natomiast ewidentnie było im dobrze w łóżku.
I właściwie nie wiemy też, ile trwał ich romans, który zaczyna się po tym, basenowym, spotkaniu, bo wg niego Roman trwał kilka tygodni, a wg niej aż kilka miesięcy. Tu znowu wracamy do tego, o czym pan doktor mówił, to znaczy, że on budował jakąś tę swoją narrację, mającą jak rozumiem zbagatelizować ten incydent, tak pewnie tak by chciał.
Albo w to przekazywać w pewnym sensie wpisać go w tradycyjne ramy tego starego świata, które mówiłem, bo pamiętajmy, że z punktu widzenia elit politycznych i społecznych funkcję małżeństwa bardzo często wiązały się z kwestią dziedziczenia i prokreacji.
A jednocześnie była cała masa domów publicznych w Londynie, z których można było skorzystać, to chce pan to.
Powiedzieć. To jest 1 strona, druga jest taka, że szereg osób wysoko sytuowanych miało nawet głębokie oparte o silne uczucia, związki, ale chodzi o to, że było rozdzielenie tej funkcji oficjalnej związanej z przedłużeniem RODO z dziedziczeniem majątku z dziedziczeniem władzy. W związku z tym z prokreacją, jak to się mówi o dawniej z prawego łoża i była cała ta druga sfera, gdzie albo ktoś szukał seksu jako używki, albo nawet szukał autentycznego. Związku osobistego tak, ale te sfery, jakby stosunkowo łatwo się rozdzielały. I wydaje mi się, że tutaj Profumo w tym na tym polu pokazał się jako jeden z młodszych reprezentantów, ale starego świata, a nie 1 powiedzmy z tych trochę starszych reprezentantów tego nowego świata, czyli osoba, która po prostu spotkała mężczyzna, można powiedzieć w sile wieku, który spotkał bardzo atrakcyjną dziewczynę, stwierdził, że może mieć taki rozrywkowo traktowany za obupólną zgodą romans, bo też wydaje mi się, że to, co jest punktem wspólnym w tych obu naracjach. To jest to, że pani Killer no, jakby nie też nie twierdziła, że miała jakąś głęboką efekttację, że to by jakieś głębokie uczucia, to nic się zgadza, że tutaj, jakby tą płaszczyzną porozumienia było przede wszystkim łóżko było łóżko. I i to co jest ciekawe, to to, że co w jakiś sposób to wszystko uwiarygodnie akurat w tym zakresie. To jest to, że profilował wtedy był ministrem, to znaczy miał bardzo obciążony harmonogram, naprawdę miał mnóstwo spotkań oficjalnych, spędzał w związku z obowiązkami tymi oficjalnymi spędzał bardzo dużo czasu w parlamencie w biurze w ministerstwie poza domem. To pozwalało mu np. wydłużać ten okres na późnego wieczoru na całą noc, ale nie bardzo stwarzało takie pole, gdzie on mógł naprawdę dużo i głęboko czasu spędzać z tą dziewczyną innymi słowy było mnóstwo okazji do wplecenia w swój oficjalny kalendarz takich momentów, kiedy spotykali się na parę godzin uciech cielesnych. Tak, ale niekoniecznie cokolwiek więcej i i on zresztą początkowo w ten sposób ukrywał ten remont, to znaczy pisał do żony notkęrza, musi zostać dłużej, bo się przedłuża posiedzenie. To są oczywiście czasy jeszcze nawet nie tylko sprzed internetu, ale sprzed np. transmisji telewizyjnych, z obrad Izby gmin, więc tego nikt na bieżąco łatwo nie mógł sprawdzić był w końcu też ministrem łatwo mógł stwierdzić, że ma jakieś nadzwyczajne spotkanie. Gdzieś jest jakiś kryzys cokolwiek i no i w ten sposób to trwało przez no właśnie albo parę tygodni, jak chce profumu albo parę miesięcy, jak chciała pani Killer.
To teraz czas na bohatera nr 4 naszego dramatu i będzie to atashe do spraw morskich ambasady związku sowieckiego je w geniwanow przy okazji także agent GRU. Co z pewnością państwa nie zaskakuje, bo zwykle pracownicy dyplomatyczni, związku sowieckiego byli też zatrudniani na drugim etacie tym wywiadowczym.
Tak już to było atasze wojskowe, to już są pewnością.
Tak jest Iwanow, też bym też był znajomym uorda, też należał do jego Towarzystwa i Iwanow też sypiał z panią Killer i sypiał z nią wtedy, kiedy sypiał z nią także pro filmo, ale uwaga służby brytyjskie były tutaj czujne i profilu został ostrzeżony przed no nie wiem, jak to nazwać konfliktem interesów.
No nawet więcej tak naprawdę tu jest cały ogromny dodatkowy obszar, który, który chyba trzeba powiedzieć parę słów, więc może spróbuje to zrobić w sprawozdaniach. Musimy pamiętać o tym, że początek lat sześćdziesiątych to jest bardzo bardzo napięty trudny i dynamiczny okres na brytyjskich służb specjalnych, co chwilę wybucha jakaś afera, najbardziej znaną jest czwórka z kębrycz prawda. Afera szpigowska, gdzie się okazuje, że co któryś tam. Przedstawiciel wysoko sytuowany establishmentu brytyjskiego szpiegu były szpieguje na rzecz Sowietów. I to jest jednocześnie okres, kiedy no służymy brytyjski, starałem się w jakiś sposób znaleźć nie tylko zwalczać to zjawisko po swojej stronie, ale jakby odpowiedzieć piękny zano dobne i wywiad brytyjski wytypował iwaanowa jako jedną z osób, którą można by spróbować urobić, aby dokonała przejścia na stronę zachodnią, albo została szpiegiem, albo dokonała widowiskowego przejścia na stronę zachodnią. I tutaj wchodzimy w związku z tym w taki takie okocyklonu, gdzie z 1 strony jest afensywna akcja wywiadowcza przeciwko iwanowwowi po to, żeby skusić go do przejścia na stronę zachodnią. I elementem tej akcji jest po pierwsze, zberbowanie jako współpracownika Worda, a poprzez niego pani Killer. A z drugiej strony jest akcja defensywna, gdzie służby brytyjskie no działają w takim paradygmacie, że już naprawdę nie możemy sobie pozwolić na kolejną aferę w ramach, której wysoko sytuowana, osoba dokonuje przejść okazuje się szpiegiem. Rosyjskie, mówiąc największym skrócie, czy to świadomie, czy to nieświadomie i to jest można powiedzieć im bardziej ta biedza staje się powszechna o romensie między prosiłbym o panią, ile i następnie Iwanowem, tym bardziej jest to większe obciążenie dla profiluje jego zwierzchników.
No i on dostaje ten sygnał i wycofuje się z tej relacji i sprawa wydaje się zamknięta Roman zostaje zakończony profilu, jest znowu przykładnym mężem, tak tylko, że okazuje się, że mleko już się wylało i właściwie mogło się tu nie wydać. I to o tym skandalu obyczajowym mogło się nie dowiedzieć elity brytyjskie i mogło to nie wyjść na wierzch, ale trochę zdecydował przypadek, bo kilner wydawała się także w związki z mężczyznami z londyńskiego półśwadka. Jeden z nich, który po krótkotrwałym romansie został odtrącony. No to postanowił jednak zmusić dziewczyna, która mu się ewidentnie podobała, żeby do niego wróciła i w grudniu sześćdziesiątego drugiego roku podjechał pod dom należący do Worda, w którym Killer mieszkała ze swoją przyjaciółką. Zresztą no i stał przed tym domem i domagał się, żeby dziewczyna do niego wyszła i żeby do niego wróciła, żeby ten związek dalej trwał ona nie otwierała drzwi, więc on wyciągnął pistolet i oddał 6 strzałów nikomu nic się nie stało, ale oczywiście ktoś strzela tak no to przyjeżdża policja interesuje się sprawą także prasa, a pani Kiler, okazała się być no chętną do udzielania wywiadów. Poza tym wciąż spotykała się z ludźmi z wielkiego świata, bo ciągle była w towarzystwie Worda i w towarzystwie różnych prominentnych osób i wygadała się po prostu o tym romansie. Z profilu posłowie partii pracy.
No nie, to obawiam się, że to jeszcze było.
Jeszcze bardziej skomplikowane.
Albo bardziej proste, ale bardziej brutalne to znaczy? W całej tej sprawie bardzo istotną rolę odegrało fenomencie status społeczny pani Hiller, które co, do której mówiliśmy, że ona no po prostu było osobom niezbyt znaczących środków życiowych i ono postanowiła na tej sprawie w ten sposób zarobić. I tutaj okazało.
Się, jeżeli pan o wywiadzie, który udzieliła po prostu zaokreśloną kwotę.
Znaczy ona rozpoczęła akcję aukcji prawdo.
Wywiadu?
To jest co innego udzielić powiedzieć, że udzieliła wywiadu, ale na zasadzie no nie rozgadała się była, jakby. Nie zachowała dyskrecji w zasadzie paplannia nie ona zwróciła się do kilku redakcji.
W tym propozycją z propozycją i posługując się, jakby argumentem, że jej historia jest jakoś tam prawdziwą krótką notką, której wysłała profilu w tej noce jako takiej nie było żadnej treści, szczególnie kontrowersyjnej poza tym, że ona niewątpliwie wskazywała, że oni byli w stanie romanzu. To ja mogę zacytować najdroższa, niestety wyskoczyła mi niespodziewanie z prawa jutro wieczor dyrektor dyrektor kilka miejsc, a potem wakacje, więc nie dam rady się z tobą spotkać gdzieś do września. Cholera, proszę dbaj o siebie nie ucieknij. Mi kocham.
Dokładnie. Więc, jakby notatka taka można powiedzieć prosta w treści niejakość, wulgarna niejakość szokująca, ale no nie niewątpliwie wskazuje. Na.
Związek romansowy.
I to oczywiście w tym momencie zaczęła być poważną sprawą w tym sensie, że gazety, która dostały ten materiał, jedna z nich to było zresztąnewsop, to to jest ta Gazeta, która.
Została zamknięta w 2000.
Jedenast tygodni nie tak ona spłynęła z z takich właśnie afer obyczajowych, wśród elity, ale do tego stopnia, że na początku 20.01. wieku zatrudniała specjalistów o podsłuchów, którzy podsłuchiwali szereg osób z elity brytyjskiej. To się skończyły.
Nawet z rodziny królewskiej, to potem był ten słynny skandal, kiedy próbowali shakować telefon trzynastoletniej dziewczynki, która została porwana i zamordowana przez seryjnego zabójce. No i potem.
Skandal z ten skandal też m.in. na tym polegał, że oni mieli dostęp do całkiem dobrych informacji o tej, jakby o stronie kryminalnej tej sprawy, którymi nie podzielono się na czas, żeby uratować tą dziewczynkę ze służbami. Znaczy z policją i innymi służbami. Tak, czyli no, ale w każdym razie.
To kluczowa Gazeta w 2011, jeżeli dobrze pamiętam zniknęła z rynku została zamknięta.
I Gazeta o dobrze utrwalonej reputacji, że tak powiem zainteresowania tego typu materiałów.
Tabloid.
I no i pani Kiler właśnie w tym procesie, ale czy tych negocjacji zaczyna udostępniać tą notatkę i w zasadzie większość gazet? Odrzucają.
No właśnie, bo to są takie czasy. Pamiętajmy, że to.
Absolutnie jest outacenzura.
Tak nie jest, tak, że np. tak samo jak Amerykanie amerykańska opinia publiczna nie wiedziała o RO romansach Johna kennetiego.
No właśnie i tutaj pani powiedziała, znaczy warto podkreślić, że rzeczy, które były tajemnicą Polity, Mela w ramach. Unknown speaker 4 Elity.
O nie elita wspólnie dbała, żeby nie stały się tajemnicą publiczną w szerszym obiegu informacyjnym, więc afera Profumo w tym momencie staje się tajemnicą poliszynela wsiotelity wiadomość o tej notatce już zaczyna krążyć, bo poważne niezależne źródło mające dobrą ekspertyzę prawną dobrych ekspertów, prawda, bo specjalizujące się w tego typu obróbce tego typu materiałów. No widziało to jednocześnie z tych kilku gazet, do których się zwraca pani kila ostatecznie już nie pamiętam, która z nich wypłaca jej honorarium 200 funtów. To jest dosyć znacząca kwota na tamte czasy i ma wypłacić i kolejne 800, czyli łącznie 1000 po publikacji całego materiału. Unknown speaker 4 I ale.
Co jest bardzo ważne, to jest bardzo ważny element, też pokazujący, jak działa działała, zwłaszcza wtedy pewnie do dzisiaj częściowo działa elita. Część tych gazet, które nie podjęły tego materiału jako materiału do publikacji, przekazują wiciami towarzyskimi informacje do napiew lordaatora, potem do Profumo później do Worda. Słuchajcie, tu się szykuje poważna sprawa za chwilę będzie bardzo nieciekawie i w momencie jak to zaczyna docierać do lordaatora i do Profumo zaczyna to również docierać ten materiał do już struktur partyjno rządowych, bo pamiętajmy, no Profumo jest urzędującym ministrem obrony. Normalnego rządu, tak, czyli to już przestaje być prywatna sprawa i to z kolei przykłada się na nacisk, żeby tej sprawie ukręcić łeb zawczasu pod względem tej tego obiegu zupełnie publicznego tej informacji.
Żeby zamieść pod dywan.
Zamieść pod dywan, ale to są określone środki proceduralny już tego nie można zrobić. Jakikolwiek bądź sposób. I tutaj jakby początkowo jest pewna rozmowa milczenia również jest tego rodzaju pozycji.
Lojalność elit tak.
Tak par partii po po stronie ówczesnej partii prac jako partie opozycyjnej, ale w momencie, kiedy te plotki się bardzo bardzo nasilają. Partia praw i zbliża się też perspektywa wyborów. To jest istotne partia pracy, decyduje się podjąć ten temat.
Jest marzec roku sześćdziesiątego trzeciego, kiedy troje posłów partii pracy korzysta z takiego przywileju zadawania w izbie gmin pytań bez obaw, że to pytanie może zostać poczytane za zniesławienie.
Tak to jest tzw przy przebiege parlamentarnej i to jest. Polega to na tym, że w ramach debaty parlamentarnej można zadać dowolne pytanie albo ujawnić dowolną informację bez narażania się na odpowiedzialność prawną.
No i pytają o związek ministra, z cytuję dziewczyną do Towarzystwa, a prosimy o składa tzw oświadczenie osobiste, czyli mówi, że znał Panny Killer, ale w jego relacji, ale w ich relacji nie było niczego niestosownego. No i grozi nawet procesami, jeżeli te pomówienia wyjdą poza parlament.
No i właśnie tu jest bardzo ciekawa rzecz. Dlatego, że po pierwsze, instytucja oświadczenia osobistego do dzisiaj to częściowo tak działa, ale w tamtych czasach to było przestrzegane dosyć dosłownie oświadczenia osobiste, jeżeli nie ma jednoznacznych materiałów faktograficznych, które przemawiają przeciwko są przyjmowane na wiarę. Innymi słowe, jeżeli jakieś konkretne poseł czy lord składa oświadczenia osobiste?
Ja mówię, że było taki tak.
Tak to jeśli nie możemy położyć natychmiast konkretnych dowodówłuż. Tu inaczej to zamykamy dyskusję.
I zamknięte.
I przyjmujemy to, co powiedział na wiarę. To jest rozwiązanie, które, którego zażądało od Profumo kierownict swojego partii premier oraz tzw. czy fup, czyli rzecznik dyscypliny parlamentarnej, taki można powiedzieć, główny główny stójkowe w ramach organizacji prac partyjnych. I to na tamtym etapie definitywnie zamyka dyskusja tylko, że niestety.
Dla filmu.
Dla profumu, ale jak się okazuje również w efekcie dla rządu, bo w tym momencie tu, że jest coś, za czym stoi powaga rządu. Ta sprawa ma dalszy ciąg?
No bo policja aresztowała Worda i oskarżono go o sutenerstwo, on szuka wsparcia u tych wszystkich wpływowych przyjaciół, którym podsuwał młode dziewczęta, z którymi bawił się na imprezach, a oczywiście w takich momentach wpływowi ludzie rozpływają się w powietrzu i nie chcą mieć zordem nic wspólnego. No, więc WORD chwyta się szantażu, informując ludzi z rządu, że minister skłamał, składając oświadczenie osobiste.
I co więcej wort zaczyna też mówić o tych podejściach, które wykonywała do niego służby w brytyjskie wywiadowcza. Celem słowienia. Przepraszam zapomniał nazwiska pana jewginija iwanowowa i ta sprawa zaczyna się komplikować, no bo zaczyna też dochodzić do głosu. Tutaj ta informacja, która początkowo była, zupełnie jakby nieoczywista w ogóle nigdzie nie wypływała, że no właśnie, że pani Killer jednocześnie spotykała się i zprofumu i z Iwanowem. I to w kontekście tych różnych afer szpiegowskiej, które mówiliśmy nagle.
Nie dotraakceptowania.
Zaczyna się robić zupełnie innego kalibru. Sprawą.
Sprawę dociera do uszu premiera premier nakazuje wszcząć wewnętrzny dochodzenie dotyczące ewentualnego wycieku informacji od Kiler do Iwanowa miałaby mieć te informacje. Oczywiście od ministra profu, o który w tym czasie jest z żoną na wakacjach Wenecji, dowiaduje się o tym wewnętrznym dochodzeniu zleconym przez premiera ponoć całkowicie się wtedy załamał. Przyznał się do romansu i 5 czerwca składa swoją dymisję premier makmilan, który był wtedy w Szkocji pojechał tam grać w golfa, odpisuje mu nie mam innego wyjścia, jak tylko doradzić królowej przyjęcie Pańskiej, rezygnacji powoli dochodzimy do epilogu tej sprawy.
Tutaj może jeszcze jedno interesująca kwestia taka proceduralna, która też coś mówi o kulturze politycznej Wielkiej Brytanii, konsekwencją tego przyjmowania na wiarę oświadczeń osobistech. Posła jest to, że jeśli zostanie udowodnione poświadczenie nieprawdy, to wymagana jest dymisja i to jest właśnie to, co musi zrobić profumu, ale, ponieważ to oświadczenie w przypadku Profumo zostało, co było oczywiste 2 wtedy dla wszystkich zostało wymuszone i zorganizowane dla niego przez aparat partii rządzącej i decyzją premiera to również odium za to za tą utratę twarze. I też no po prostu przełapanie można powiedzieć zwierzchników profumona na jakiegoś rodzaju niekompetencji automatycznie spada również na nich i to już zaczyna mieć bardzo poważne konsekwencje dla całej polityki brytyjskiej.
O upadku rządu. Za chwilę powiemy, ale może poszczególni bohaterowie musimy ich jakoś pożegnać i dokończyć ich wątków pan Iwanów ściągnięty do kraju jeszcze przed wybuchem afery, czyli pewnie wiedzieli Sowieci, że coś święci na wszelki wypadek swojego człowieka zabrali z powrotem, więc jeszcze na początku roku sześćdziesiątego trzeciego wraca do Rosji Profumo o tym już mówiliśmy wycofuje się z życia politycznego. Nie ma tam pewnie już, czego szukać, zostaje wolontariuszem w przytułku dla biednych, a w roku siedemdziesiątym piątym zostaje odznaczony przez Elżbietę drugą Orderem imperium w uznaniu jego pracy charytatywnej umiera w 2006 roku. Kolejna osoba uort to jest bardzo ciekawa. Historia zechce pan doktor, bo jesteśmy w tym momencie, kiedy on został oskarżony sutenerstwo, szuka wsparcia, którego nie znajduje, jest pozostawiony sam sobie.
Zaczyna mówić o różnych sprawach, nie tylko w swoich powiązaniach z klientami z hańsu slajd idę również o tych powiązania ze służbami on w ogóle występuje w tym procesie z wolnej stopy. Wpłacił kaucję i ma możliwość występowania z wolnej stopy no i przed wydaniem, o ile dobrze pamiętam jeszcze przed wydaniem wyroku, okazuje się, że przeddawkował barbi tuany.
W więzieniu.
Aha ok dobra to zapomniałem tego szczegółu w każdym razie istotne jest to, że z 1 strony on zostaje skazany za sutenestwo, a z drugiej strony no okolicznościach, które na kilka sposobów wydają się trochę podejrzane. Popełnia samobójstwo.
Tak, bo 1 dnia przydawkowa, a drugiego dnia zmarłu nie odzyskawszy przytomności, bo przydawkowaniu tychże środków nasennych lord ator, który użyczał swojej chatki na te rozmaite orgie też ma kłopoty, bo zostaje oskarżony. W związku z tą aferą, o to, że on romansował z przyjaciółką pani Killer jako medii on oczywiście się wypiera, że tego romansu nie było, że jedynie przypadkiem wplątał się w całą sprawę, że tak tylko z dobrej woli użyczał części swojej posiadłości, umiera na tak serca w wieku 58 lat. No i pani Kiler jeszcze tam zostaje.
No i, panie Kilar, później przez wiele lat można powiedzieć. Ma dosyć trudno życie klepie biedę, to tu jest pewien spór. Na ile? Na ile ten proces Łada był uczciwe, a na ile miał zamknąć tą sprawę, znaczy zapędzić jakiś rodzaj zamknięcia, ale też jak to się mówiło o zemstę stablishmentu, tak, bo trzeba było wyraźnie w tej sprawie wskazać jakiegoś kozła ofiarnego. W przypadku łoda jeszcze ten Kozioł ofiarne można powiedzieć wyjątkowo dogodny dla obrazu stablishmentu w społeczeństwie brytyjskim, sposób umiera we właściwym momencie. Mamy tego aktywnie odbywającego pokutę ministra profumą. No i jest jest kobietą upadła. No i ona ona chyba z tego, co pamiętam, nie dostaje jakiejś szczególnej drugiej szansy jest osobą, która później przez całe lata ma problemy ze znalezieniem sensownej pracy.
Ta afera po prostu kładzie się cieniem.
Tak każda nowa odsłona każde każde powrót tej afery do do mediów, no to jest jakby kolejny kolejny etap można powiedzieć niszczenia jej reputacji bez możliwości, jakby odbudowy tej reputacji.
I ostatni już akt naszej historii, czyli upadek rządu.
No właśnie, bo to wszystko być może byłoby historią, jak tu sobie żartowaliśmy z pudełka, przepraszam pudełka, gdyby nie to, że premier makmilan był bardzo moim zdaniem szczególnym przywódcą brytyjskim. Chyba najważniejszym środkowym okresie dwudziestego wieku. On może warto powiedzieć kilka słów na jego temat i też o tym, co go łączył, ale i też różniło od profumu.
Ale mamy już mało czasu, więc.
W skrócie no w każdym razie tak to jest to jest polityk, który w sejmoszych latach ogólnie uchodził, był bardzo niedoceniany, ale on w czasie drugiej wojny światowej służył jako minister do spraw kolonii i jako minister do spraw gospodarki. Bardzo wcześnie zorientował się, że brytyjskie brytyjski model imperialny jest niewiarygodny gospodarczą. W związku z tym był najważniejszym promotorem m.in. integracji Europejskiej w jakiej Brytanii zapoczątkował proces składania wniosków o przystąpienie do Wielkiej Brytanii pod tym względem on radykalnie zmienił kurs o 180 stopni w stosunku do swoich poprzedników, zwłaszcza antonego idela. I wydaje się, że, gdyby nie afera Profumo nie upadłby jego rząd, a gdyby nie upadł, bo to był okres dosyć dobry koniunk, który gospodarczej, to przypuszczalnie nie mielibyśmy kolejnych 10 lat przepychanek Brytyjsko europejskich mielibyśmy o moim zdaniem dekadę wcześniejszą akcesję w Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. No wtedy wspólnoty Europejskiej i ta wspólnota była jeszcze wtedy na tyle wczesnym etapie kształtowania się żona byłaby też trochę inna albo znacząco inna innymi słowy. To była naprawdę wbrew pozorom duża zmiana dla polityki Europejskiej.
Dr Przemysław biskup, analityk programu Unia Europejska Polskiego, Instytutu Spraw Międzynarodowych był moim państwa gościem. Bardzo dziękuję, panie doktorze za rozmowę.
Dziękuję bardzo.
Państwu dziękuję za wspólnie spędzony czas słuchali państwa audycji powrót do przyszłości. Słuchają państwo, oczywiście radiato gfem pierwszego Radia informacyjnego audycje, wydawała Małgorzata wółczyńska rozmawiała Karolina Lewicka. Zapraszam państwa na powrót do przyszłości już za tydzień w każdy poniedziałek tuż po dwudziestej drugiej, a teraz życzę już spokojnej dobrej nocy do usłyszenia po. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA