REKLAMA

"Spór jest istotą polityki, ale chcemy się spierać w sposób cywilizowany i demokratyczny."

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-06 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
15:20 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem.
A w tym że poranku Anna Maria Żukowska, nowa lewica. Dzień dobry pani, dzień dobry, dzień dobry państwu. Kolejnym krokiem po marszu 4 czerwca powinny być podpisanie przez opozycję paktu współpracy po wyborach wie pani kogo decytowałem Włodzimierza Czarzastego właśnie, a teraz panią poproszę o pozytywne firmatywne, odniesienie się do tej myśli?
Myślę, że skoro wspólnie jesteśmy w stanie coś zrobić. Mamy wspólne cele, którymi jest zwycięstwo z Prawem i Sprawiedliwością pokonanie ich przywrócenie praworządności i demokracji, przywrócenie Polski na właściwe tory polityki Europejskiej, międzynarodowej przywrócenie naszego też prestiżu jako kraju. I no takiej godności wszystkim nam, żebyśmy mogli czuć się dumni z Polski. Różnimy się w kolejnych punktach, które by mogła tutaj wymienić, ale po to, żeby móc je zrealizować, muszą być właśnie zrealizowane te pierwsze. To chyba wszyscy oczekują, że będziemy tworzyć wspólny rząd, ten rząd, który będzie miał wymienione przeze mnie priorytety, a w innych sprawach oczywiście będziemy jako lewica twardo negocjować. No bo na tym polegają koalicję rządząca.
Ale myśli pani, że można by po prostu wziąć i podpisać taki pakt sejmowy, o którym mówi przewodniczący czerzasty, no bo dlaczego to mi tak jakoś zadzwoniło w uszach, dlatego że przed marszem 4 czerwca wypowiadał się m.in. Antoni Dudy, profesor politolog itd. i on mówi tak. No, jeżeli podczas marszu będzie dużo ludzi i padnie deklaracja, że tworzymy wspólnie rząd tutaj z koleżankami kolegami z opozycji, to ten marsz będzie jakoś przełomowy, jeśli nie to nie no połowa warunku jest spełniona, bo było bardzo dużo ludzi, ale druga połowa nie jest spełniona właśnie czy nie pozostanie taki trochę niedosyt. Pobiegali ludzie pochodzili pośpiewali pokrzyczeli poszli do domu i zostało jak zawsze.
Wszystkich, których spotkałam, a spotkałam ich dużo, jak wszyscy ci, którzy byli obecni na marszu, byli naprawdę zadowoleni, że jesteśmy wspólnie, że robimy coś wspólnie i naprawdę wszyscy wiedzą, że żadna partia w Polsce nie jest w stanie rządzić samodzielnie nawet prawie sprawiedliwości nie rządzi samodzielnie. I potrzebna jest taka koalicja, więc potrzebny jest no tak jak podobnie jak Fakt senacki taki państw, który będzie faktem sejmowy, będzie mówił o tym, że mamy parę wspólnych celów głównych i będziemy je realizowali wspólnie. Chcemy tego wspólnie tego też oczekuje od nas, nasi wyborcy osoby, z którymi się działaam, która jest Agnieszką będziemy być Bąk w Kielcach, którzy oczekują, że będziemy walczyć o swoje priorytety, takie jak prawa prawa pracownicze jak prawa kobiet, jak prawa społeczności lgbc plus jak kwestia sfery budżetowej podwyżek w tej sferze budżetowej służby zdrowia. Oraz takie zmiany, jak np. z stuprocentowo płatne L4 po to, żeby kobiety nie musiały mieć, bo to ogół kobiety biorą 4 na dzieci, chociaż jak będą panowie brali, to również będą otrzymywali, jeżeli to wejdzie w życie dzięki nam taką taką wypłatę na zwolnieniu lekarskim, a nie byli karani za chorobę. To są to są rzeczy, które my proponujemy, oczywiście nie wszystkie, ale tak jak mówię, żeby to było możliwe, to najpierw trzeba w Trybunale Konstytucyjnym zaprowadzić porządek po to, żeby znowu był trybunałem, a nie zbiorowiskiem aktorów w togach. Po to, musimy też przeprowadzić takie konieczne zmiany dotyczące praworządności, żebyśmy mogli odzyskać środki z krajowego planu odbudowy, żebyśmy mogli m.in. dzięki zapisanych tam lewicy punktach budować w Polsce mieszkania na tani wynajem.
W tych punktach, które pani wypowiedziała, myśli pani, że jest jakiś potencjał dużych rozbieżności z platformą Obywatelską, bo ja mam wrażenie, że, gdybym rozmawiał akurat w tej chwili nie z panią tylko z kimś z po to jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli nie byłby to reprezentant tzw starej po tylko tej całkiem już. To więcej to samo mówił, zna to to 4 by by powiedział tak samo i są rozbieżności czy ich nie ma.
No na pewno trochę trochę jest rozbieżności, bo gdyby ich nie było, to byśmy byli pewnie wszyscy w 1 partii, ale to nie chcielibyśmy chyba takich czasów, więc jesteśmy z różnych, bo się różnimy, ale to na co w tej chwili chcemy zwracać uwagę i myślę, że takie jest też oczekiwanie społeczne, to, żeby pokazywać to, co jest między nami wspólne i że jesteśmy w stanie zrobić coś wspólnie pokłócimy się oczywiście pokłócimy się potem o wiele spraw, ale, żebyśmy mogli się kłócić w sposób demokratyczny, ani taki jak w tej chwili w Sejmie, że to jest nam wyłączany mikrofon, że nie ma debaty, że nie można przedstawiać swoich stanowisk. I do tego, że móc to zrobić trzeba się uciekać do takich kruczków, żeby w trakcie wniosków formalnych zabierać głos. To to musimy pokonać Prawo i Sprawiedliwość przywrócićkrację i wtedy będziemy mogli na pewno kłócić się o wiele spraw. Konstruktywnie, bo spór jest istotą polityki, to od tego nie uciekniemy, ale chcą się wspierać w sposób cywilizowany i demokratyczny.
A aby pani olśniło mnie o to mi właśnie chodziło cały czas, dlaczego właściwie nie jesteście w Platformie Obywatelskiej, która mogła przecież by troszkę tam z liftingowej swoją nazwę, żeby was bardziej uwzględnić nowa demokratyczna prawicowo centrowo lewicowa Platforma Obywatelska. No właściwie wiem, że nie wszyscy tam mogą być, ale wy z lewicy i oni z po czemuż by nie co was ni by takiego różni.
Ja bym nie mogła być na pewno jak to tam była mileana mamy inne rdzeń ideowy. Lewica jest wywodzi się z Socjaldemokracji. To jest to jest nasz nurt ideowy, nie jesteśmy chadecją, mamy jasne sprawy, jasne poglądy na świeckość państwa, na właśnie prawa pracownicze. Mamy takie 2 nogi i na 1 nieustaniemy i obie są potrzebne nogę praw człowieka i nogę praw pracowniczych. Właśnie to jest moim zdaniem Socjaldemokracja i to nas odróżnia od Platformy Obywatelskiej, która jak ma te 2 nogi, czasem toępuje bardzo często z 1 na drugą, co nam się, że to nieco chwiejne.
Ale wie pani na może mówi, pani takiej dawnej Platformie, bo o tej, która teraz idzie wyborów, to powiem, tylko tyle, no trzeba mieć lupę mikroskop i wykształcenie etnologiczne, żeby zrozumieć, czy ona jest chadecka? Ta Platforma czy socjaldemokratyczne.
Ale to chyba tam nadal są takie osoby, jak np. Radosław Sikorski. Tak mi się wydaje, które chyba nie do końca są przekonane nadal co do tego, czy społeczności LGBT, plus powinny przypiać takie same prawa m.in. do równości małżeńskiej, prawo do adopcji dzieci. To nie nie są takie same poglądy, jak poglądy socjaldemokratyczne, które są absolutnie jasne. My się nie boimy mówić pewnych rzeczy, dlatego że mamy takie kręgosłup ideowe ani innych i no partie się różnią między sobą wywodzą się też historycznie z różnych nurtów. Platforma się wywodzi z chadecji dla nas jest partią centrową, no jest partią, z którą możemy rozmawiać, no są parie strmi nie będziemy rozmawiać nigdy tak z Konfederacją w ogóle no łe, ale różnimy się i szanujjmy te swoje różnice, bo to też jest ważne, żebyśmy, żebyśmy mogli normalnie o tym rozmawiać tak o tych.
Różnic. To skoro już po Konfederacji, to uderz w stuł noce się odezwą zgodnie z sondaże z wynikami sonażu, Instytutu badań Polsce można powiedzieć, że 73% ankietowanych nie chce powrotu Romana Giertycha do polityki, a 27 i owszem, widzi go w tej roli. No cóż pytania do pani jak pani skomentuje takie wyniki, oraz komentuje, Fakt, że Roman giert wyraźnie do polityki wrócić chce.
No rozumiem, że chce tylko, że nie chcą go wyborcy opozycji i dlatego nie znalazł się w pakcie senackim. Ja tu zacytuję słowa przewodniczącego Borsa buczki, no na tę chwilę Pani Senator, która startuje z Platformy z tego okręgu, jest tam nadal zgłoszona nic się nie zmieniło, nie została wycofana. I w związku z tym uważam ją również za naszą kandydatka, no bo skoro to jest Fakt senacki, to na tym to polega. Natomiast absolutnie nie wyobrażam sobie Romana Giertycha jako swojego, to nie przejdzie przez ustaw po prostu nie zmusimy pan do tego, panie redaktorze, no nie Roman Giertych nie no miał swój czas, wykorzystał go w ten sposób, że zawarł Sojusz z Jarosławem Kaczyńskim, że był najgorszym przed ministrem Czarkiem, ministrem edukacji narodowej jest bardzo źle wspominany przez moje pokolenie, którego jako właśnie tego mi ministra pamięta. Nie był demokratycznym miejscem. To jest chciał wykreślać gąbrowicza, bo mu się nie podobała i orientacja tutaj seksualna lektur, który chciał wprowadzać godzinę policyjną dla uczniów mundurki. Generalnie.
Nie otwiera puszczty pandoryę.
Ręka w rękach z Jarosławem Kaczyńskim demonował, to państwo na długo przed sojuszem obecnym solidarną.
Ja myślę, że pani myśli, że jak pani mówi o godzinie policyjnej dla młodzieży albo dyscyplinie w szkole. To wystrasza pani tym polskiego wyborcę, kto jest bardzo różnie mnóstwo polskiej wyborców chciałoby, żeby było jakiś porządek. Tak zapewne pani pytanie było młodzieżowego, to wszystko moim zdaniem to, co pani powiedziała, to może być programem wyborczym odnowionego Romana Giertycha i on może osiągnę bardzo dobry wynik. No ale dobra to trochę krotochwilne było, natomiast nie jest krotochwilne pytanie takie no przecież nie jest niewykluczone, że Roman Giertych, który tak celnie walczy z PiS, jest po prostu na niektórych salonach liberalnych traktowany jako w sumie swój chłopak, który no, kto za młodu nie był. LPS ja tołem Kaczyński tak na starość będzie łajdakiem, prawda mnie to w sumie nasz chłopak, tylko tak się trochę taki jest taki nowieciennie, nieco niechętny niestandardowy, że to nie jest niemożliwe, że no czy nie dostanie tego okręgu, który wystąpił, bo to jest sobie cadło polityki, ale jakiś inny bardziej taki konserwatywnie nastawiony, proszę bardzo, no i co pani wtedy powie, pani mi, w tym samym radiu przecież, że to decyzja wspólna musimy się pogodzić z tym, że pola są różnie.
Nie będzie po prostu także. No tu postaci Sojusz byłych ministrów Jarosława Kaczyńskiego 2 Kukli radosławwa Sikorskiego i Romana Giertycha no są faktycznie wpływowi w pewnych pręgach pewnie Platforma Obywatelskiej, ale myślę, że sama Platforma Obywatelska też rozumie, wsłuchuje się w głosy swoich wyborców i wy wyborczy i one są naprawdę jednoznaczne. Nie będę się za nich wypowiadać, że to nie moi wyborcy moi wyborcy generalnie mają jednak taki sam pogląd w tej sprawie Romanie to stanie adwokatem po prostu już dalej, choć dobrym adwokatem. Jak nie jesteś i naprawdę to będzie tyle, ile Polska demokracja od siebie oczekuję.
Przed marszem zadziwiająco kilka różnych portali takie ankietki przeprowadzało czy rozmówki z dziennikarzami pt. czy będą na marszu, czy nie będą. I przepraszam panią za to pozornie branżowe pytanie, ale bynajmniej się ono mieć uniwersalny zakres, jeśli pani, że dziennikarze zajmujący się polityką. Nie mówię dziennikarzu od mody czy od sportu, tylko tacy, którzy z polityką coś mają wspólnego, powinni uczestniczyć w marszach organizowanych przez Platformę Obywatelską? Jak gdyby nigdy nic.
Myślę, że są tak samo obywatelkami i obywatelami. Jak wszyscy inni i mają prawo do demonstracji. To jest prawo zagwarantowane w konstytucji, no mają też czy je i sędziowie i kierowcy i nauczyciele i wszyscy ci, którzy uczestniczą na co dzień w życiu państwa w życiu publicznym. To jest forma, w której wyraża się demokracja pokojowa manifestacja każdy ma prawo mieć poglądy nie ma prawa kierować i używać tych poglądów w swojej pracy w pewnych aspektach tak jak dziennikarze nauczyciele, a sędziowie nie mogą się kierować swoimi poglądami. W no ocenianiu np. tych, którzy, którzy im podlegają, ale mogą każdy ma poglądy jakiś przynajmniej taką mam nadzieję i mamy prawo je pokojowa manifestować.
Na pewno nie odbieram nikomu tego prawa, ale gdyby było tak, że byłbym sobie 4 czerwca na marszu Konfederacji pod hasłem oczywiście nie takim Konfederacja wygra wybory, tylko byłoby to byłby to marsz pt. no jakimś tam Polska Polska powinna pamiętać o swoich bohaterach i w pierwszym szeregu wszedłby to męcen prawda Krzysztof Bosak to czy dzisiaj nie odczuwałaby pani dyskomfortu w rozmowie ze mną?
No odczuwałabym, że rozmawiam z dziennikarzem o poglądach. No.
Nie o o nie nazywałabym Piotr patriotyczne, poglądy były właśnie manifestowane 4 czerwca. Nie wiem o poglądach ksenofobicznych prawicowych skrajnie turboliberalnych. No są tacy dziennikarza też w Polsce, no bo przecież mamy różne poglądy różnych dziennikarzy. Ja nie muszę się z nimi zgadzać i z wieloma się nie zgadzam i gdybym to wiedziała nie wiem, czy wzięłabym udział w pańskim programie, ale pan nie był na marszu pod federacji. Ale byłem na marszu w obronie czci pamięci Jana Pawła II 2 kwietnia. Okej i co teraz.
No nic ja tam nie byłam pan był, ale są jakieś czerwone linie, których, których w demokracji nie powinniśmy przekraczać. I może pan bronić czci osoby dla pana ważnej. Ja z kolei jako polityczna posłanka nie uważam, że ta cześć powinna być broniona drogą uchwały parlamentu, bo nie nam jest orzekać. Tu się.
Zgodzimy akurat.
I tak uważam i tyle i mamy po prostu różne zdanie na temat oceny postaci Jana Pawła II. Natomiast no, jeżeli ktoś miał tę piątkę Konfederacji, teraz się z niej wycofuje, że jest przeciwko gejom Żydom, że nie chce, że nie chce ich w Polsce teraz to pudruje dla potrzeb stricte wyborczych. No to nie ukrywajmy, to nie są poglądy, z którymi w ogóle można polemizować, to w ogóle nie są poglądy, to jest to jest po prostu nacjonalizm.
Okej. To pozwolę pani mieć puentę, bo jest 20.01. wiek i po prostu muszę siedzieć już cicho, chociaż myślę troszkę inaczej, ale to przy następnej okazję, która na pewno się pojawi. My byłaby to okazja rozmowy z Anną Marią Żółkowską z nowej lewicy, której niniejszym dziękuję za udział w tej rozmowie.
Dziękuję serdecznie, pozdrawiam państwa serdecznie i życzęknego dnia pięknego długiego weekendu.
No i do usłyszenia chyba.
Do usłyszenia.
Poranek Radia to kf. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JAN WRÓBEL

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA