REKLAMA

"Trzeba odbudować niezależne i sprawne sądownictwo w Polsce"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-06 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:35 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem.
Kazimierz Michał Ujazdowski centrum dla polskich z koła senatorów, koalicja Polska.
Dzień dobry, witam wszystkich.
Ale nie zapynę pana o trzecią drogę, tylko od sue. Czy jesteśmy w innej rzeczywistości? Po tym, wczorajszym orzeczeniu cuły czy to jest po prostu kolejny wagonik?
W pociągu? To jest nowa rzeczywistość w tym znaczeniu. No, że do tej pory trybunał stosował środki zabezpieczające, żądając wstrzymania ustawy o wykonania ustawy o izbie dyscyplinarnej i tak i nakładając kary z powodu braku zastosowania do środków zabezpieczających przed wyrokiem teraz mamy już wyrok mamy absolutną i jasność, iż trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej uważa ustawę z grudnia 1900 2019 roku za niezgodną z przepisami traktatowymi. Co oznacza, no po pierwsze, to, że mamy już definitywne rozstrzygnięcie wiążące także komisję Europejską w kolejnych działaniach i jasność co do tego, iż sankcje finansowe będą dalej trwały, ale można się było z tego spodziewać. Przy czym raz jeszcze chcę powiedzieć, że dla mnie najistotniejsze jest to, iż destrukcja w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Tak to znaczy rozbicie wymiaru sprawiedliwości, złamanie zasady jego niezależności i niezawisłości sędziowskiej jest przede wszystkim sprzeczne z normami i wartościami polskiej konstytucji, łamiąc polską konstytucję, jednocześnie złamano prawo Unii Europejskiej, tak drastycznie, że trybunał musiał działać właściwie, zastępując niezależny Trybunał Konstytucyjny w Polsce, gdyby Trybunał Konstytucyjny w Polsce był niezależny, to orzekałby mniej więcej bardzo podobnie do trybunału sprawiedliwości Unii Europejskiej i mówię to nie na podstawie intuicji tylko dorobku orzeczniczego sprzed 2016 roku.
Który wszyscy dobrze znamy, ale gdyby pan tak 4 zdaniach.
Przypomniał gwarancję niezależności sędzi sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej są w polskiej konstytucji silniejsze niż w prawie Europejskiej. No Polska konstytucja domaga się tego, by postępowania dyscyplinarne były prowadzone przez niezależny sąd izba dyscyplinarna skonstruowana przez prawo i sprawiedliwości w pierwszej kadencji rządu. No nie miała przymiotu sądu była instrumentem politycznego panowania nad wymiarem sprawiedliwości, a potem w grudniu uznano, że trzeba jeszcze docisnąć do ściany tak i ustanowiono ten specjalny mechanizm sankcjonowania sędziów, którzy zwracają się do trybunału sprawiedliwości, którzy kwestionują kwestionują orzekanie sędziów powołanych przez neokrs. I zwracają się do z pytaniami projucjalnymi do samego trybunału. Myślę, że wtedy Jarosław Kaczyński zakładał, że przestraszy środowisko sędziowskie, wprowadzając tak nadzwyczajne rozwiązania nie przestraszył. No i mamy efekt w postaci i jeszcze głębszego sporu z Unią Europejską.
No teraz już wszystko zrozumiałem i to się pięknie układa, natomiast jak zawsze mam to pytanie czy część opinii publicznej takiej wahające się, jak to z tym pisem nie otrzymuję bodźca pt. znowu Europa chce czołgać Polskę. To już na ten PiS zagłosuje, bo on, chociaż nie pozwala czołgać Polski, chociaż to matały tak między nami mówiąc.
I jestem zwolennikiem tego, by spierać się z Unią Europejską w sprawach polskich interesów, wtedy, kiedy są one usprawiedliwione, bo Unia Europejska jest obszarem rywalizacji i współpracy, ale doprawdy zniszczenie własnego wymiaru sprawiedliwości nie jest aktem suwerenności.
A suwerenności tak nie jest mądrości?
Jest aktem obniżenia potencjału państwa polskiego. Tak, o które powinniśmy powinniśmy dbać po prostu niezależne sądownictwo, niezależne i sprawne sądownictwo inne rzecz, że takie trzeba odbudować zwycięstwie wyborczym, jesienią niezależne i sprawne lepsze niż te, które miało miejsce przed 2015 rokiem. To jest inna kwestia, natomiast no nie można godzić się na to, by idea suwerenności Polski czy batali o usprawiedliwione interesy polskie była okazją do destrukcji potencjału państwa polskiego, bo to jest destrukcja potencjału państwa polskiego, szczególnie wartościowa w sytuacji, w której trwa wojna na Ukrainie i w której Polska powinna mieć państwo z prawdziwego zdarzenia i elementem państwa z prawdziwego zdarzenia zdrowego państwa jest także niezależne sądownictwo poza sprawną władzą wykonawczą służbą cywilną, profesjonalną innymi elementami. Ponadto konfrontacja z Rosją jest konfrontacją o charakterze cywilizacyjnym. I dodam jeszcze argument z zakresu polityki zagranicznej Polska przez długie lata stanowiła dobry wzór systemu demokracji konstytucyjnej. To był też atut na arenie międzynarodowej, no trudno konfrontować się z autorytaryzmem Putina, samemu grzeszący i destruując własny ustrój sądowniczy i niszcząc cywilizowany zasady albo albo jeśli to jest spór między strefą cywilizowaną, a autorytaryzmem Putina. To Polska powinna dawać przykład kraju cywilizowanego.
No a jak zrobić w sprawie byłego ministra, ale też i obecnego ministra, czyli Mariusza Kamińskiego, który został ułaskawiony przez Andrzeja Dudę i potem przez wiele lat mamy takie zamrożenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Nasz w końcu wsparciu Trybunał Konstytucyjny wersus Sąd Najwyższy chyba wygrywa trybunał, bo mówi, że Sąd Najwyższy nie może ograniczyć uprawnieńnie pana prezydenta do interpretowania prawa łaski. No już tak trochę powiem, nie nie jak jest napisane, tylko wprost, tak jak się panu prezydentowi podoba. No i mamy piękny spór polityczno prawno moralny.
No jest to spór, jak pan powiedział polityczne, dlatego że trybunał jest pozbawiony przymiotu niezależności, nie jest instytucją legitymowaną, więc to orzeczenie prędzej czy później będzie zweryfikowane, nie twierdzę, że będzie zweryfikowane bardzo szybko, ale będzie zweryfikowane, bo uważam, że odbudowa Trybunału Konstytucyjnego jako instytucji niezależnej powinna zakładać, że przyjmuje się za punkt wyjścia, dorobek orzeczniczy z okresu, w którym on, w którym trybunał miał przymiot niezależności, czyli do 2016.
Roku. Wszystkie orzeczenia trybunał uznamy za wadliwe, czy czy będziemy mieli takie nad trybunał, który stwierdzi, które są dobre, a które za, bo niektóre z nich są uznawane posłów w praktyce prawnej?
Zakładam, że to będzie zależeć od uformowanego składu niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, ale na pewno orzeczenia jaskrawosprzeczny z zasadami konstytucyjnymi i orzeczenia, które no mają charakter politycznych interwencji, powinny być zweryfikowane.
Bo mówię tym, dlatego że dzisiaj będzie w Sądzie Najwyższym raz prawa kasacyjna w sprawie Mariusza Kamińskiego, ale jeżeli byłoby w ogóle w Polsce, tak jak pan zakłada, żeby było, czyli będą nowe wybory nowe rozdanie, weryfikacja pras Trybunału Konstytucyjnego. To doprowadziły moim zdaniem do pięknego para w swoim paradoksie. No biegło wydarzeń, mianowicie Mariusz Kamiński zostanie myślę, że w ogóle jako jedyny pisowiec skazany, ale nie za to, co teraz robi Pisa dość lat tylko za przekroczenia uprawnień sprzed wielu wielu lat czasów pierwszego PiSu, dlatego że Trybunał Konstytucyjny zostanie na niego obalony orzeczenie wycofane. Zostanie zatem przekonanie, że Andrzej Dudę ułaskawił kogoś za wcześnie przed wydaniem prawomocnego przed uprawomocniem się wyroku zatem ułaskawienie prezydenta będzie też nieważne i zostanie goły wyrok, który się uprawomocni. Już będziecie siedzieć, no 1 będzie no Mariusz Kamiński.
Rozmawiamy o zasadach rekonstrukcji niezależnego Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast całość tych działań naprawczych trzeba przeprowadzić tak, żeby zminimalizować chaos prawny, natomiast no władza musi być rozliczona za cały szereg działań całkowicie sprzecznych nie.
Tylko z tego Mariusza Kamińskiego i jego współpracownikom rozliczymy za to, co robili ponad 10 lat temu, bo przecież ten wyrokzujący dotyczył lat 2005 2007, ale.
To nie oznacza taryfy ulgowy w stosunku do tego, co czyniono w ostatnich latach w żadnym razie?
Zobaczymy moje zdanie jakiś Kozioł ofiarny jest konieczny, a ten się aż sam wpycha na talerz, bo w gruncie rzeczy i Kamiński będzie ukarany i PiS. Za te 8 lat jest nieruszony.
A dlaczego ma być nieruszony? Nie bardzo rozumiany.
Dlatego że jak politycy też mają sądzić polityków, to wcześniej czy później sami też będą sądzenie przez polityków?
No nie, no ale nie o tym rozmawiamy. No rozmawiamy o egzekucji sprawiedliwości w ramach cywilizowanych zasad, gdy działa prokuratura i niezależny sąd opozycja nigdy nie mówiła o tym, że powoła trybunały specjalne, takie jak komisja weryfikacyjna do spraw rosyjskich wpływów mamy egzekwować surowo sprawiedliwość w ramach cywilizowanych zasad z prawem do sądu z prawem do adwokata.
A propo już tej komisji na zakończenie to jest panód tych komentatorów, który uważają, że ona destabilizuje po prostu system politycznym w Polsce jest jednym z czynników destabilizacji.
Jest instrumentem wyborczej tak jest.
Ale będzie z służy ich Rosji. To.
Każda eskalacja konfliktu zawłaszczenie państwa, tworzenie gigantycznego konfliktu społecznego służy Putinowi w tym sensie jarosławka, polityka Jarosława Kaczyńskiego jest bardzo jasne, mam utrzymać władze bez względu na skutki tak, ale głęboki konflikt polityczny w Polsce posądzanie o o wpływy rosyjskie połowy klasy politycznej, eskalacja konfliktu, a wiadomo, jak mówił marszałek Piłsudski w czasie kryzysu, strzeżcie się właśnie agentów wpływu. To jest znakomite pole do popisu dla Rosja?
Kazimierz Michał.
U nas mają wiele powodów do smutku ostatnio i bardzo się z tego cieszymy, ale z tego z tego będą się radować z konfliktu w Polsce będą się radować.
Koło senatorów. Koalicja Polska Kazimierz Michał Ujazdowski.
Dziękuję dziękuję bardzo, dobrego dnia.
Poranek Radia tokefen. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JAN WRÓBEL

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA