REKLAMA

prof. J. Hausner: "NBP dziś nie tylko nie wypełnia mandatu, ale jest niewiarygodny"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-06-06 09:00
Prowadzący:
Czas trwania:
14:02 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka.
I jest dziewiąta 5 to jest magazyna kg Maciej Głogowski. Dzień dobry, a dziś naszym gościem jest pan prof. Jerzy hauzner. Dzień dobry, panie profesorze.
Dzień dobry dobry.
Ze spokojem, myśli pan o naszej ekonomicznej przyszłości?
Nie raczej z niepokojem, ale ja zawsze podkreślam, że w każdej nawet trudnej sytuacji gospodarczej, a nasza jest trudna, można znaleźć mocne strony, które trzeba jeszcze umacniać i słabe strony, które trzeba poprawiać, więc to jest zadanie do wykonania dla mnie, ale ja uważam, że my wykonamy, to zadanie nieraz wykonaliśmy już.
My to znaczy.
My jako nacja my jako społeczeństwo my jako obywatele my również jako ci, którzy krajem rządzą.
To zanim zapytam, a co jest tą słabą stroną, to co się musi stać, żebyśmy my wykonali to zadanie.
Najpierw trzeba je podjąć.
A co jest tym zadaniem?
To jest tym zadanieniu w tej chwili najważniejsze, najważniejsze jest to, że mamy bardzo wyraźnie spowolnienie gospodarcze wyhamowanie aktywności gospodarczej. Mamy nadal bardzo wysoką inflację, mimo że tendencja jest już w kierunku obniżania inflacji, ale nadal jest bardzo wysoka. Mamy całą masę poważnych problemów strukturalnych, np. bardzo niski niewystarczający poziom inwestycji, szczególnie przedsiębiorstw prywatnych, ale także mamy do czynienia z tendencją obniżania dynamiki inwestycji publicznych. Co wiąże się przede wszystkim z kwestią napływu środków unijnych. Ja mogłem wymienić całą litanię spraw, a na to nakłada się obniżanie się wiarygodności ekonomicznej naszego państwa i brak przemyślanej długofalowej polityki gospodarczej. Nie teraz w tym wyborczym roku, ale od ładnych paru lat.
Czy polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości zbankrutowała?
Nie używałbym tak mocnego słowa, znaczy ja bym powiedział, że jeśli weźmiemy takie całościowe ujęcie, to jej nie ma na dobrą sprawę, gdyby pan nie zapytał, kto dzisiaj odpowiada personalnie za politykę gospodarczą, to jest współczesnym nie wiem, brcrowiczem kołodką belkąn.
Hauznerem.
Ja siebie tutaj bym nie wymienił, ale to bym powiedział nie wiem, nie wiem, wydaje mi, to nie ma musi być centrum polityki gospodarczej, musi być ktoś to za to w tym sensie odpowiada, że nadaje kierunek koordynuje bez złośliwości.
Powiem Jarosław Kaczyński.
Pan sądzi, że osoba, która nie pełni żadnych formalnych stanowisk i zajmuje się budowaniem jakiegoś jakieś równowagi w swoim obozie politycznym, bo na co dzień się tym zajmuje jest w stanie ogarnąć problemy gospodarczej podejmować decyzja niepsonalne.
Decyzji ja nie powiedziałem, że jest w stanie, że ta przede wszystko od niego zależy.
Ta część. No tak ta część majątku państwa pójdzie do pana Sasina, ta część majątku państwa trafi do tej frakcji. No takie decyzje może może i są podejmowane tak ja nie przepisuję ich Jarosławowi kaczyńskińskiemu, bo nie wiem, jaki jest mechanizm, ale mam wrażenie, że nie o to chodzi w każdym razie mnie o to nie chodziło.
Panie profesorze, wczoraj tutaj w tym samym czasie gościłem profesor gościliśmy prof. Leszka Pawłowicza, to w czasie Europejskiego Kongresu finansowego zupełnie oczywiste pan prof. Pawłowicz koordynator inicjator tego Kongresu i na pytanie o ryzyka, który widzi dla polskiej gospodarki, powiedział podział społeczeństwa polaryzacja i wymieni to dokładnie w ryzykach gospodarczych. Czy pan również uważa, że ten podział i polaryzacja polskiego społeczeństwa jest poważnym ryzykiem gospodarczym dla Polski?
Ja bym widział 2 rzeczy. Po pierwsze, tą polaryzację, która jest na poziomie nierówności ekonomicznych, dostępu do różnego rodzaju szans. Tak i te nierówności w Polsce istniały kiedyś razem z zespołem ekspertów przedstawiłem prace, to jest koniec na dziewięćdziesiątych o o 3 polskach w Polsce ludzi, którzy żyją z kapitału w Polsce kapitałowej w Polsce etatowej, czyli ludzi ze sfery budżetowej i Polsce zasiłkowej. I podkreślaliśmy, że te nierówności można nazwać to polaryzacją są zbyt duże i będą hamowały nasz rozwój hamowały naszą dynamikę wzrostu. To się zasadniczo nie zmieniło, a po drugiej stronie jest ta polaryzacja polityczna, ale polaryzacja polityczna nie wynika z tego, że Polacy się programowo nienawidzą, a raczej z tego, jak funkcjonuje sfera polityki, jak funkcjonują partie polityczne, jak się sprawuje władze w Polsce. To trzeba wyraźnie przypisywać tym ludziom, a nie społeczeństwu.
No i właśnie to jest rozumiem też to, o czym wcześniej rozmawialiśmy tak ten brak koordynacji polityki itd. to wszystko składa nam na ten rozumiem nie najlepszy obraz, mimo że pan jest optymistycznie nastawiony co do przyszłości.
Co do optymizmu zawsze odpowiadam jestem genetycznym, optymistą, w związku z tym ciężko mnie.
Genetycznie. Ja muszę sobie to zapisać, bo tak ja będę pana będziemy kończyć.
Naszą taki nastrój życiowy, zawsze szukam lepszych stron i zawsze podejmuje wyzwanie i w związku z tym uważam, że się da.
Panie profesorze, jest kilka takich rzeczy, które być może wydają się takimi punktami obowiązkowymi w tej rozmowie ja z dużym zainteresowaniem chciałbym poznać pana przemyślenia. Czy instytucja, w której także pan działał jako członek rady polityki pieniężnej w pana opinii spełniać jej swoją rolę i prowadzi politykęniężną w Polsce. Sam pan wspominał o tej inflacji, trudno o tym nie rozmawiać?
Znaczy moim zdaniem Narodowy brań Polski w tym rada polityki pieniężnej nie wypełnia swojego zadania. Co jest oczywiste? No bo jeśli mamy cel inflacyjny, taki, jaki mamy i ta strategia bezpośredniego celu inflacyjnego nie została zmieniona, a nie podejmowano działań, kiedy wszystkie prognozy wskazywały na to, że inflacja wymknie się spod kontroli, to znaczy, że ten mandat nie był wypełniany. Oczywiście do tego dodałbym, że wypełnianie tego mandatu wiąże się nie tylko z podejmowaniem decyzji o wysokości stóp referencyjnych stóp Narodowego Banku Polskiego, ale także sposobem komunikowania się z otoczeniem wyjaśniania objaśniania tej polityki. To zawodzi do dzisiaj, natomiast oczywiście podjęto z dużym opóźnieniem decyzję o podniesieniu stóp, co oznacza, że polityka monetarna stała się w jakim stopniu zacieśniająca, ale z opóźnieniem i można dyskutować czy niewystarczającym stopniu. Ja akurat nie postuluje dalszego podnoszenia stóp procentowych, to nie jest ta faza funkcjonowania.
Gospodarki mam wrażenie, że w fazie dyskusji jesteśmy o przyszłych obniżkach takich nieodległych, bo takie głosy.
To uznałem za bardzo poważny błąd. Oczywiście.
Jeśli nastąpią w tym roku?
Tak, znaczy nie jeśli nastąpią teraz wie pan, bo.
Dziś to chyba jeszcze nie. No.
Ja dzisiaj zastanawiał się, czy w przypadku taka pokusa w lipcu się pojawi i to uważam za zasadniczy strategiczny błąd by tak to miało miejsce stopy, trzeba na razie zostawić na tym poziomie, jakie są, a zmienić sposób komunikowania się banku w swoim otoczenie?
Rozpoczęłem tę krótką rozmowę o polityce pieniężnej i o banku centralnym. Z panem, panie profesorze, bo zastanawiam się, czy można w pana opinii w sposób odpowiedzialny prowadzić i publiczną także taką dyskusję, czy nie okaże się, jeśli mówiąc zupełnie w Prawo i Sprawiedliwość przegra wybory, że sposób prowadzenia polityki pieniężnej przyszłe decyzje większości, którą wykreowała obecna władza w radzie polityki pieniężnej. Oraz samo działanie prof. Glapińskiego zmieni się zupełnie inflacja, stanie się tematem walka z inflacją zacieśnienie, mówiąc wprost wszystko to, co być może słusznie gospodarczo będzie utrudniało funkcjonowanie rządu tego nowego.
2 rzeczy Narodowy pan Polski musi wypełniać swój mandat.
Ale mówił pan, że tego nie robił.
Tak, ale jeśli zacznie robić, czyli ten trzymał się profesjonalnego działania, to będę tym, który będzie mówił, zostawmy bank i nie ingeruje. Z drugiej strony jest tak, że Narodowy Bank Polski powinien koordynować swoją politykę z polityką gospodarczą rządu, co nie znaczy, że prowadzić politykę pieniężną pod dyktando rządu lub przeciwko rządowi. Ja byłem w sytuacji, kiedy prezesem, np. był Leszek Balcerowicza, ja byłem wicepremierem odpowiedzialnym za gospodarkę, spotykaliśmy się przedstawiliśmy nasze stanowiska, nigdy publicznie nie mówiłem, jaka polityka powinna być prowadzona przez bank, ale starałem się wyraźnie mówić moim partnerom z banku, jaką my będziemy prowadzić politykę gospodarczą i prosiłem dostosujcie swoją politykę do tego, co będziemy osiągać. I patrzcie, jakie są efekty i to to bardzo dobrze działało.
I jaki jak mam zrozumieć tą odpowiedź na moje pytanie? Czy nie uważa pan, że no doszliśmy do momentu, w którym właściwie oceniamy działalność banku centralnego, tylko pod kątem opłacalności lub nie funkcjonowania partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość?
Znaczy tak, daleko bym tego nie sformułował, ale z całą, ale z całą pewnością mamy do czynienia z brakiem wiarygodności banku od tej strony to znaczy brakiem wiarygodności pod względem niezależności.
A czym jest to wiarygodność?
Czym jest wiarygodność podstawową rzeczą, ponieważ jeśli mówimy o pieniądzu jego sile nabywczej, czyli także o inflacji, to podstawowym mechanizmem, który rodzi inflację, są oczekiwania inflacyjne. Jeśli w związku z tym banki jest niewiarygodny i nawet podejmie właściwą decyzję dotyczącą zmiany poziomu stóp, ale jest to decyzja organu, który jest niewiarygodny, a dzisiaj Narodowy Bank Polski nie tylko nie wypełnia mandatu, ale jest niewiarygodny. I to przypuszczenie, że tu nie mamy do czynienia z niezależnością polityczną, że mamy do czynienia z koordynacją, której celem nie są cele gospodarcze, a cele polityczne, to przypuszczenie, które jest powszechne, rujnuje wiarygodność banku i nie do mnie należy zmiana tej sytuacji, a do tych wobec, których formułowane są tą opinie, a mam wrażenie, że oni je kompletnie lekceważą. Mogę powiedzieć jeszcze inaczej. Zobaczmy, jakie są opinie na temat wiarygodności banku w społeczeństwie kiedyś i teraz.
Ale są podpowiedział, że moja moje stwierdzenie jest zbyt daleko idąca. Ja po prostu.
Tam to ja to to sformułował.
Wprost tak, żebyśmy.
Wypowiedzi powiedzmy z taką frazą, którą staram się unikać, znaczy ja nie chcę być niejasnym swojej wypowiedzi, ale wolę nie używać mocnych słów jak bankructwo. To.
Było pytanie akurat, a nie moje stwierdzenie, natomiast ja czytam ten.
Radnego, powiedziałem nie dla mnie jest to niewłaściwe określenie.
Czytam, ten baner na ndop, tam jest napisane, że kto nie podziela opinii banku i rządu działa dla Kremla. No to.
No czy jeśli tego rodzaju sformułowania ze strony banku, no to po pierwsze to ośmiesza jest niepoważne i oznacza, że bank jest uwikłany w walkę polityczną, by nie powiedzieć partyjną, więc dokładnie potwierdzam to, co pan sformułował, ale, powołując się na konkretny, Fakt, który pan słusznie podrzucił.
Okej, no to rozumiem, że po prostu innych słów używamy, ale to ja tylko pytałem dalej. Tu zostaje w tej pozycji pytającego. Panie prof. Indeks wiarygodności ekonomicznej państwa. To jest takie przedsięwzięcie, które pan wraz z grupą wielu ekspertów firmuje swoim nazwiskiem i tutaj na europejskim kongresie finansowym sygnalna informacja na umknęło mi na kongresie.
A jest ekonomi sami.
A chcę dziękuję, proszę wybaczyć się temu niedyspozycję mojej pamięci będą szczegóły ta wiarygodność ekonomiczna naszego państwa jest zrujnowana.
Jest obniżająca się to znaczy tu już chce być bardzo profesjonalny i nierzekomarzać się panem na słowa nie wolno rozumować kategoriami wiarygodność jest lub jej nie ma, bo to jest to nie są absolutne kategorie. Możemy mówić czy wiarygodność, czy Jaś rośnie czy się obniża, jeśli się obniża, a my tą mierzymy, to znaczy, że jest niedobrze, jeśli się podnosi, to znaczy, że jest dobrze, to znaczy, że nasza gospodarka ma lepsze warunki dla utrzymania wzrostu.
Gospodarczego, a jak jest obecnie? Nie słyszałem, jak jest obecnie z tą.
Wiarygatyw wiarygodność od roku 2019 wyraźnie się obniża to takie obniżenie skokowe, powiedziałbym dramatyczne, a szczególnie dotyczy to poprzedniego roku, bo dane, które przedstawiliśmy obejmują rok 2022 na bieżąco wolę co najwyżej to opisywać, ale jeszcze nie potrafimy zmierzyć, bo nie ma danych.
I będziemy do tego indeksu wracać, kiedy poznamy też szczegóły bardzo dziękuję za rozmowę. Pan prof. Jerzy Hauser, gentyczne optymista.
Dziękuję bardzo, panu za to określenie.
Pan jest autorem. Dziękuję bardzo, to była pierwsza część magazynu kg słyszymy się po. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA