REKLAMA

"Teraz nie jest możliwa obniżka stóp procentowych, co innego po wakacjach"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-06-06 09:20
Prowadzący:
Czas trwania:
14:00 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka.
To jest druga część magazynu EKG wtorkowego wydania magazynu EKG magazyny kg jesteśmy na europejskim kongresie finansowym, więc jeśli państwo suszą jakieś dodatkowe atrakcyjne odgłosy to jest właśnie rozpoczynający się drugi dzień obrad Europejskiego Kongresu finansowego w naszym studu. Pani Monika kurtek, główne ekonomistka banku pocztowego. Dzień dobry, dzień dobry państwu i pan Marcin Marc ekonomista, koordynator makroekonomiczny Europejskiego Kongresu finansowego dzień dobry, dzień dobry. To, kontynuując tematy rozpoczęte czy sygnalizowane w rozmowie z profesorem hausnerem? Co dzisiaj zrobi rada polityki pieniężnej, która kończy swoje obrady w sprawie stóp procentowych? Pani Moniko?
No na pewno nie zmieni poziomu stóp procentowych. Dziś jeszcze nie dziś jeszcze nie no pan profesor hauzner mówił o tym, że w lipcu być może no wydaje mi się, że nie będzie jednak jeszcze taki większości, która by tą obniżkę poparła, bo jednak sam Narodowy Bank Polski spodziewa się, że dwucyfrowa inflacja no pozostanie przynajmniej przez wakacje, więc wydaje mi się, że przy dwu cyfrowym poziomie inflacji, nawet jeżeli ta inflacja się obniża, no to nie jest jeszcze moment na to, żeby takie obniżki absolutnie podejmować, więc.
Co innego po wakacjach?
Co innego po wakacjach i też no jakby, słuchając różnych głosów rady polityki pieniężnej, widać, że ta chęć do obniżenia stóp jest dosyć duża, tak tylko muszą zaistnieć. Te warunki wg członków rady polityki pieniężnej, więc wydaje się, że ten moment, kiedy właśnie inflacja zajdzie do jednocyfrowego poziomu, to może być ten moment.
Mimo że będzie jeszcze daleko od tzw celu inflacyjnego, a umówiliśmy się w Polsce, że to jest 2,5% z możliwością odchyleń ±1 punkt. Czy pan podziela ten pogląd, że dziś jeszcze rada polityki pieniężnej stóp procentowych nie obniży?
Podzielę pogląd ze stóp nie ruszał nie obniżą. Natomiast jest pytanie, co powiedzą, bo mamy tutaj dosyć.
Duże. Co powiedzą tylko, co powie, prezes glepiński, ale to jutro chyba będziemy słuchać.
Więc czytać, więc pytanie, jaki będzie, jaki będzie przekaz, jaki będzie komunikat od rady? Czy on będzie spójny z tym, co, chociaż byłoby z tym, co było mówione ostatnio, czy też tutaj dojdzie do jakiegoś zwrotu akcji?
No dobrze, a czy my ten problem z inflacją, która obniża się 13% to jednak nie prawie 20, ale z drugiej strony przypomnieliśmy sobie o tym celu inflacyjnym, jakkolwiek to jakoś tajemnicze brzmi, ale chodzi o to, by ta inflacja była na takim poziomie akceptowalnym 2,5% trochę więcej trochę mniej. No ale z drugiej strony ona się jednak obniża i to jest przecież akurat powód do satysfakcji, może nie tanieją rzeczy, ale już nie drożejają tak jak.
Nie drożają w takim tempie. Jak.
Takim tempie, ale to jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, że problem inflacji w Polsce już się kończy nie jest rozwizany, bo to już tu już wiem, jaką państwo dacie odpowiedź no, bo nie jest rozwiązane, ale czy on się już kończy ten problem? To zagadnienie.
Absolutnie nie kończy nie kończy się u nas nie kończy się w wielu krajach też europejskich stany Zjednoczone. Amerykańska rezerwa Federalna przecież też podnosiła stopy i tak naprawdę no rynki wahają się w tych oczekiwaniach, ale nie jest wykluczam, że te stopy jeszcze trochę wzrosną, więc wszyscy walczą z inflacją, oczywiście z różnym poziomem tej inflacji w strefie euro czy w Stanach Zjednoczonych ta inflacja mimo wszystko jest u nas są to poziomy poziomy dwucyfrowe. Inflacja rzeczywiście to tempo się obniża. Myślę, że w kolejnym miesiącu możemy mieć inflację w okolicach 11,5% już to będzie kolejne taki skok, więc właśnie te skoki takie w dół, myślę, że wielu członków rady polityki pieniężnej będzie coraz bardziej zachęcało do tego, żeby właśnie mówić o tej obniżce, być może już pod koniec tego roku. Natomiast ja mam taką obawy, że ta inflacja po zejściu do poziomu jednocyfrowego to tempo jej spadku bardzo mocno wyhamuje i zatrzymamy się gdzieś w okolicach 567% i wejść bardzo ciężko ją zbić do tego celu inflacyjnego.
A co będzie głównym powodem tej inflacji za kilka miesięcy? No bo tak na co dzień to martwimy się o ceny żywności, oce nośników energii, o to, co nie wiem, czy jest na co dzień potrzebną żywność na pewno, ale takie bieżące funkcjonowanie.
Żywność i ceny energii. To jest to na co pan redaktor zwrócił uwagę, co wyłączamy z inflacji po to, żeby zobaczyć inflację bazową i to nam pokazuje takie fundamentalną presję inflacyjną w gospodarce średnioterminową, więc po pierwsze to jest najważniejsze to, że energia i cen żywności wzrosły albo spadły oczywiście, one nas uderzają po kieszeni. Natomiast to nie powinno być może nie w ogóle, ale prawie w ogóle brane pod uwagę przez radę polityki pieniężnej, bo ich ma interesować ta inflacja bazowa. I teraz, jeżeli spojrzymy, co się z nią dzieje, ona jest w tym momencie na poziomie cały czas dwucyfrowym 11% z jakimś.
Z jakimśi prawdopodobnie.
Troszeczkę niżej nawet niż.
Przepraszam niż, tak, więc po pierwsze, przepraszam jeszcze się włączę tempo spadku inflacji bazowiec zdecydowanie mniejsze w ubiegłym miesiącu. To było dosłownie 0,1 w dół.
Więc no tak, ale to są wszystko bardzo ważne rzeczy. Ja wiem, że dla was ekonomistów może i oczywiste i ważne w badaniach i do utworzenia waszych prognoz, a dla wszystkich, którzy siedzą po drugiej stronie teraz z odbiorników czy telefonów i słuchają naszej dyskusji, kiedy w końcu okaże się, że ceny tak szybko nie rosną jak rosną.
Teraz?
To będzie w dużej mierze zależało tego, co zrobi rada. I tutaj wracając do poprzedniego wątku. Ja bym bardzo mocno postulował, żebyśmy jednak zmienili perspektywy, to nie jest tak, że my się mamy zastanawiać, czy, jeżeli teraz spadnie inflacja z 11 na 10 to czy rada już teraz się na następnym posiedzeniu obniżymy, ale to rada.
Nam odpowiada i każe się nad tym zastanawiać, bo to oni udzielają tych wywiadów, których sugerują?
No, więc moim zdaniem to jest jeden z elementów, które nie budują wiarygodności rady polityki pieniężnej. I to jest i to jest to, co zagraża nam tym, że ta inflacja może na chwilę spaść. To poziomów jakiś niskich, ale jeżeli stopy mamy cały czas ujemne stopy procentowe, mamy czas, to znaczy, że realne stopy procentowe, czyli różnica pomiędzy inflacją, a stopami procentowymi jest cały czas ujemna stopy procentowe co do zasady powinny być dodatnie, zawsze stopa procentowa banku centralnego powinna być powyżej tego, gdzie jest inflacja, a u nas jest znacznie poniżej i teraz jest zastanawianie się, czy ta stopa, czy kiedy będzie bank centralny obliczał stopy procentowe. To jest grubo za wcześnie, szczególnie w kontekście tych ryzyk średnioterminowych, o których mówimy i ja tutaj postaram się opowiedzieć na kończ na pana pytanie, co ludzie mają sądzić. Natomiast nie możemy uciec przed.
Co mają sądzić, to już oni wiedzą? Tylko.
Znaczy co jak prosty jak nie w prostych słowach to przekazać mamy presję ze strony rynku pracy. Pamiętajmy o tym, to znaczy, że stopa bezrobocia w Polsce jest należy do jednych z najniższych w Unii Europejskiej mamy słaby wzrost gospodarczy, a płace i tak rosną w tempie, powiedzmy w miarę żwawym, chociaż cały czas poniżej inflacji, kiedy wzrost gospodarczy przyspieszy płacę szczególnie w tych sektorach eksportujących, bo problem jest też w Niemczech sąsiadujących z nami. I ta produkcja będzie do nas przychodziła, bo, bo cały czas jest znacznie tańsza godzina pracy pracownika w Polsce niż na Zachodzie, więc od strony rynku pracy od strony sektorów eksportujących będzie będzie ta presja, jeżeli chodzi o ceny energii, one spadły względem tych szczytów, gdzie byliśmy przy nimi przerażeni, natomiast cały czas są powyżej tego, gdzie zaczynaliśmy przed tymi wydarzeniami wojennymi. Czy począwszy od 2019 roku to będą czynniki takiej trwałej presji właśnie na tą inflację bazową, która nie pozwoli inflacji tej łącznej, do której jeszcze sobie dołożymy ceny energii i ceny żywności nie pozwoli jej znacząco spaść. I teraz moim zdaniem rada polityki pieniężnej powinna utrzymywać te stopy tam, gdzie one są co najmniej do końca roku, jeżeli nie do końca roku przyszłego. I tutaj odwołam się do prognoz, które zbieraliśmy właśnie wśród ekspertów EKF uśredniona, prognoza ekspertów EKF, a mamy ich bardzo licznych i no ze wszystkich tutaj znaczących ośrodków prognozujących. Uśredniona prognoza mówi, że inflacja cpa zejdzie poniżej górnej granicy celów. Przypomnimy cel 2,5 górna granica celu.
30 to ta, którą się posługujemy i to jest właśnie ta od tych 2,5.
%, tak więc inflacja ma zgodnie z prognozami ekspertów PKF inflacja cpa ma spaść poniżej górnej granicy celu, czyli nawet nie dość do celu w 2026 roku. Mamy 2023, więc tak naprawdę co najmniej rok 2 te stopy powinny być tam, gdzie one są rada powinna uspokoić komunikację i poczekać, kiedy będzie realna szansa na to, że inflacja zjedzie do celu i wtedy myśleć o obniżkach, a nie teraz, dlatego że teraz to będzie przeciwskuteczne.
To może ja jeszcze tak zapytam, mamy szereg różnych już danych, które pozwalają nam budować obraz jest tego, w jakim stanie znajduje się Polska gospodarka na chwilę mogę zostawić politykę, bo to jak politycy mówią o tym, co się w Polsce dzieje, także z gospodarką. No jest podykutowane ich potrzebami, ale no, Drodzy Państwo, inflacja rzeczywiście nieco niższa niż jeszcze kilka miesięcy temu i to jest oczywiście dobre, choć chcielibyśmy by te ceny rosły dużo wolniej niż obecnie, ale mamy np. badanie gusu za 2022 rok pokazujące, że jednak po mojemu mówiąc zbiedniliśmy, bo wysoka inflacja przeskoczyła. Jak rozumiem, nasze płace, dotyka tych miejsc, które dla nas są bardzo ważne właśnie, na które codziennie musimy wydawać pieniądze, więc moje pytanie, które towarzyszy mi od początku wsłuchuję się w to, o czym państwo mówili. Ja wiem, że te odpowiedzi tutaj padają jest, kiedy my w końcu będziemy mogli powiedzieć sobie, stajemy się znowu bogaci, dlatego że nie musimy ci, którzy mają takiej możliwości ruszać oszczędności albo ograniczać swoich decyzji finansowych właśnie ze względu na to, że wszystko dynamicznie ceny dynamicznie rosną i właściwie nie wiemy, czy nam starczy pieniędzy. Pani Moniko.
Przede wszystkim wtedy, kiedy ta inflacja tempo wzrostu inflacji będzie niższe niż tempo wzrostu wynagrodzeń. Oczywiście, jeżeli mówimy o tempie wzrostu wynagrodzeń tym nominalnym, ono jest dwucyfrowej, to jest właśnie też taki fenomen powiązany oczywiście z tym, o czym Marcin mówił, że rynek pracy jest bardzo mocne, jest wręcz rozgrzany w sytuacji, kiedy my mamy no spowolnienie gospodarcze, tak dynamikę PKB ujemną w pierwszym kwartale, więc te ostatnie miesiące, gdzie były już to oczekiwania, że ta dynamika płac będzie hamować, to się nie wydarza i w perspektywie jeszcze taki, że tempo wzrostu gospodarczego się pojawi, będzie coraz szybsze w kolejnych kwartałach. No to tak jak tutaj też Marcin powiedział, należy spodziewać się, że dynamika płac będzie nadal dosyć wysoka i być może dwucyfrowa, jeżeli ta inflacja zeszłaby do poziomu jednocyfrowego. No to mówimy już o tym o dodatnij dynamiceralnej tak wynagrodzeń, więc no to byłby taki moment przełomowych, gdzie, gdzie moglibyśmy zacząć mówić, że zaczęło być lepiej, ale odbudowanie odbudowanie tej siły nabywczej. Tak naprawdę to będą to nie nastąpi z dnia na dzień tak miesiąca na miesiąc.
Oczywiście, to też jakiś tylko fragment tu się posługujemy danymi o wynagrodzeniach większych przedsiębiorstw, to jeszcze mnóstwo osób w Polsce, które tego nie odczuwają cała sfera publiczna, czy jej fragmenty poważnie na koniec jedno pytanie jeszcze panie Marcinie. To pan teraz nie zabierał głosu, to po pana poproszę o odpowiedź goście posługują się i państwo i pan profesor chauser wczoraj również takim sformułowaniem, które może war warto jest jeszcze jakiegoś dodatkowego wyjaśnienia. Czy mówić ciągle mówić o tej wiarygodności banku centralnego to to na co dzień jak idziemy do sklepu, to tam widać wiarygodność banku centralnego, co to chodzi?
Obawiam się, że na co dzień i dla, że tzw przeciętnego Kowalskiego to jest nie do nie do zaobserwowania, dlatego, że to jest kwestia też pewnego wyczucia i poczucia, jeżeli ktoś się zajmuje analizą makroekonomii.
Czyli ta wiarygodność jest tylko dla was ekonomistów, a dla nas konsumentów nie tak.
Znaczy dla nas ona jest ważna, dlatego że wiemy z doświadczenia, że te banki, które postępują w sposób wiarygodny, czyli adekwatnie do tego, jaka jest sytuacja, ale jeszcze bardziej zwracają uwagę na to, jaka ona prawdopodobnie będzie te, które jasno komunikują, co będą robiły i potem to robią te, które nie poddają się naciskom politycznym z 1 czy z drugiej strony tylko robią. To co do nich należy, to one w średnim i w dłuższym terminie mają tą inflację tam plus minus, gdzie ją chcą mieć. Natomiast, jeżeli to nie jest robione, to wiemy, że ta inflacja się wymyka spod kontroli wcześniej czy później, natomiast, żeby to to stwierdzić, no to trzeba obserwować rynki działanie banków centralnych przez kilka nas, a najlepiej u nas 12 lat, więc.
Z tą wiarygodnością jest problem, skoro ta inflacja jest tak wysoka, a bank czasem sobie przeczył ustami prezesa, bo mówił, że nie będzie zmieniał sposób następnego dnia, zmieniał teraz o tym mówi, że w ogóle tak nie było.
I z tą wiarygodnością jest bardzo duży problem, on się zaczął w tym momencie, kiedy były bardzo jasne sygnały, że trzeba podnosić rada nie podnosiła, potem działała w trybie awaryjnym. Teraz nie wiadomo do końca, co chce robić jest problem.
A na końcu jaadko chciałam dodać, że kwestia tej wiarygodności to jest nie tylko kwestia ważne dla ekonomistów, ale na wiarygodności i na to, co banki centralne robią ogólnie rzecz, biorąc, patrzą bardzo mocno rynki finansowe i po prostu reagują.
Ja ja oczywiście chciałem was spowokować z tym pytaniem, czy to jest ważne tylko dla was i tak pewnie jutro profesor glepiński odniesie się na konferencji, mówiąc, że wszyscy atakują bank, a przecież bank tak wspaniale prowadzi politykę finansową, trochę z tego żartuje, ale tylko trochę, dlatego że jak się okazuje ta wiarygodność, jest po prostu dla nas istotna, bo być może już sama ta wiarygodność załatwiałaby. Po części też problem, o którym tak dużo dzisiaj mówiliśmy, czyli inflacji pani Monika kurtek, główny ekonomitka banku pocztowego. Bardzo dziękuję. Dziękuję pan Marcin mirowiec, ekonomista koordynator makroekonomiczny Europejskiego Kongresu finansowego. Dziękuję. Dziękuję bardzo, a po informacjach trzecia część magazynu EKG. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA