REKLAMA

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. ''Rosja potwierdza, że jest państwem terrorystycznym''.

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-06-06 12:40
Prowadzący:
Czas trwania:
10:42 min.
Udostępnij:

Gościem Mikołaja Lizuta był gen. broni rezerwy Mirosław Różański - prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS, doradca Polski 2050

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » W programie generał rezerwy Mirosław Różański, prezes fundacji bezpieczeństwa i rozwoju strat. Pomoc dzień dobry. Dzień dobry, panie dyrektorze, Rosjanie wysadzili zaporę na dnierze w nowej kachowce, powodując gigantyczną jeśli nie największą katastrofę technologiczną i ekologiczną w Europie, żeby państwo mogli wyobraźjce skalę zniszczeń po wysadzeniu tej tamy. Mogą państwo zobaczyć nagrania na stronie tokfm PL. Panie generale, po co właściwie Rosjanie dokonują tego typu aktów terroru.
Jeżeli obserwujemy, to się dzieje przez ostatnie miesiące, to tak po pierwsze musimy stwierdzić, czy Rosja potwierdza, że jest państwem terrorystycznym, bo to nie było działanie o charakterze militarnym. Natomiast w związku z tym, że armia rosyjska nawet wspierana przez te bojówki wagnerowców czy jednostki kadrowa nie osiąga żadnych sukcesów militarnych, od dłuższego czasu obserwujemy niestety, ale te akty terroru albo to są uderzenia rakietowe, albo tak w tym przypadku. No coś niewyobrażalnego, czyli wysadzanie jednej z najważniejszych elementów infrastruktury takiej hydrotechnicznej w Ukrainie i to przede wszystkim ma na celu oddziaływanie na społeczeństwo ukraińskiej, które taką silną wolę determinuje chęci obrony swojego kraju wspierania armii po skutkach tego, co się stanie już pan wspomniał one są wręcz niewyobrażalne. Trzeba mieć świadomość, że to będą skutki o charakterze nie tylko takim egzystencjalnym dla ludzi, którzy zostaną do ewakuowani z tych stref zalewowych, ale to jest takie jeszcze 2 rozmiary po opadnięciu tej wojny czasie i tych system przychodzi lato, że to może być duży kryzys taki o charakterze epidemiologicznym. No i co jest bardzo niebezpieczne, to jest kwestia tego, że tego zbiornika była zasilana elektrownia atomowa w Zaporożu. I tutaj jest wysokie niebezpieczeństwo. Jak ona będzie mogła funkcjonować na przyszłość.
Panie generale, ale tak właśnie patrząc z punktu widzenia teoretyka i praktyka działań zbrojnych nałogu jest chyba tak, że tego typu desperackie akty terroru właściwie nie wygrywają wojen, to znaczy są jakimś aktem desperacji, które no przede wszystkim kompromitują terrorystów, ale rzadko się chyba tak zdarza, że łamią morale armii, która dzielnie stawia czoła, jeśli nie zwycięża w ogóle w poszczególnych bitwach hipotyczkach.
Czyli chodzi o armię, to na pewno tak tylko pamiętajmy, że armia jest wspierana przez społeczeństwo i społeczeństwo, które ma zagrożony. Ten ten element egistencjalny, no może być już poirytowane wojną, która jest prowadzona. To jest zamysł Rosjan. Pytał mnie pan, dlaczego oni to zrobili, natomiast myślę, że ten akt nie zmieni jednak nastawienia Ukraińców, natomiast chciałbym zauważyć taką jeszcze 1 rzecz, panie redaktorze, że z tego zbiornika był zasilany kanał północnokrymski, który zasilał wodę dużą część Krym pod względem takim ten przemysłowym gospodarczym.
No to trochę całą stopę.
Prawda to może to oznaczać ja taką chciałbym dać prognozę, że jednak Rosjanie mają świadomość, że Krym będzie tym targetem nr 1 dla dla Ukrainy od dłuższego czasu wskazuje powyższe i może przygotowują się nawet już w tej chwili właśnie do tego, żeby ten kry też miejscem spalonej ziemi, kiedy będą się musieli wycofać z krynmu, więc z tego nie można wykruczyć, że i to jest ich zamiarem działania.
A co w tej sprawie mówią konwencję, to znaczy ja rozumiem, że no każda wojna jest jakimś cywilizacyjnym barbarzyństwem, ale no jednak po drugiej wojnie światowej są no pewne reguły, których należy przestrzegać one były także wcześniej, oczywiście wielokrotnie łamane przez przede wszystkim przez nawistowskie. Niemcy, ale no jak to jest właśnie z atakowaniem tego typu ważnej infrastruktury, która nie ma znaczenia militarnego, a ma właściwie pogłębić cywilów. Ma spowodować katastrofę ekologiczną. Czy to jest zbrodnia wojenna?
Absolutnie tak na Platformie państwa tamten już niejednokrotnie mówiliśmy, że działania rosyjskie mają już charakter i się nazywa je ludobójstwem, że to są działania, które są absolutnie poza standardami, które są opisane w, a głównie chodzi tutaj o oddziaływanie na ludność cywilną. Są obiekt, tak jak szpitale, bo pamiętajmy, że wysadzenie tej tej tamy spowoduje, że część infrastruktury, która jest niezbędna dla funkcjonowania społeczeństwa. Myśmy na uwadze np. szpitale dostaną też niestety zalane i tutaj tych czynników jest tak wiemy, że myślę, że do tego katalogu przestępstw jak pop popełnienia Rosja już blisko ponad rok czasu dopiszemy również i tą katastrofę, która zostanie spowodowana i już została spowodowana wysadzeniem tej tamy w nowej kachowce.
Panie generale, jaka jest w tej chwili sytuacja frontowa w Ukrainie, kiedy pan spodziewa się no tej tej głównej i najmocniejszej kontrowersywy ukraińskiej.
A nie chciałbym rozczarować pan redaktora, odpowiadając, bo ja od dłuższego czasu wskazuje, że nie będziemy świadkiem takiego spektakularnego uderzenia masowego, który otworzy taki szeroki front, który może by niektórzy eksperci chcieli oczekiwać. Uważam, że ta tak naprawdę kontrropensywa już trwa te uderzenia na głębokie zaplecze Rosji. Te działania rajdowe, które rozpoczęli tak powiem walczący Rosjanie po stronie Ukrainy ten Legion, który wszedł powód ten biłgoradu. Natomiast ja przewiduje będą działania o charakterze rajdowym i wtedy, kiedy Ukraina potwierdzi te słabe punkty w obronie rosyjskiej, to tam będą rozszerzamy tego typu działania. Oczywiście jest kwestia tego pytania, czy to będzie uderzenie na wschód, czy na południe w kierunku Krymu. Ja obstawiam tak jak wcześniej powiedziałem, że Krym będzie głównym jednak celem działania Ukrainy, ponieważ on na kilka wymiarów najlepiej istotnych ma znaczenie delikatnnej pestiż.
Symboliczne prawda. No bo aneksja Krymu to 2014 rok, czyli właśnie początek wojny i agresji Rosji na Ukrainę, ale, panie generale, na ile w ogóle realne jest odbicie militarne Krymu w sensie w sensie takim no czysto wojskowe.
Obserwując dotychczasowe działanie, to chciałbym zrobić taką pewną analogię do hersonia, byśmy uwagę, że poprzez naprawdę umiejętne dowodzenie i przygotowanie planu operacji. Rosjanie byli zmuszeni do wycofania blisko 20 000 żołnierzy z Zachodniego brzegu i gniepr. U myślę, że Krym może ta stać się z tego rodzaju pułapką dla Rosjan, z której będą się musieli ewakuować. Dzisiaj Ukraina dysponuje już środkami rażenia, które mogą oddziaływać na całej głębokości Krymu i te działania właśnie z wykorzystaniem systemów bezzałogowych rakietowych mogą być główną siłą destrukcyjną dla Rosjan, którzy się znajdują na terenie Krymu. Myślę tutaj o jednostkach wojskowych rosyjskich.
No, a jeśli chodzi o taki wymiar psychologiczny, co oznacza odbicie Krymu w tym konflikcie, to znaczy, czy myśli pan, że no ta symboliczna i spektakularna klęska doty dotycząca właśnie półwyspu? No może być jakimś gani jandżerem w tej wojnie?
Ja, jeżeli pan pozwoli, to właśnie chcę przypomnieć, że mówiłem w takiejości tym ma znaczenie gospodarczy i innitarny. I tutaj ja zdaje sobie sprawę, że ten element, o którym pan mówi, czyli pewne i tej symboliki ma też ogromne znaczenie, on będzie miał wymiar. To znaczenie o wymiarze powiedzmy regionalnym dla Ukraińców, ale też i w wymiarze globalny, bo pokaże jednak potencjał i możliwości krótko mówiąc armii ukraińskiej i państwa ukraińskiego. Natomiast pamiętajmy to znaczenie Krymu, które jest tak naprawdę bezpieczeństwem do tego handlu, poprzez obe stałym światem i rozmieczenie sił ukraińskich na terenie Krymu daje tak naprawdę możliwość wglądu. I takiego użyję parafrazy panowania służą z tej części morza czarnego. Także tutaj te 2 czynniki dla mnie są kluczowe. I dlatego wskazuje Krym jako ten cel, który będzie głównym dla Ukrainy.
Bardzo dziękuję. Generał rezerwy Mirosław Różański, prezes fundacji bezpieczeństwa i rozwoju strat, bądź był gościem państwa i moim serdecznie dziękuję i to wszystko i to wszystko, co dzisiaj przygotowaliśmy dla państwa z Tomaszem kopką, program realizował Szymon waluta. Za chwilę informacje, a po nich połączenie, na które zapraszam w imieniu Jakuba Janiszewskiego Mikołaj-li ZUT do. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA