REKLAMA

Ephemera - młodsza siostra Unsoundu

Kultura Osobista
Data emisji:
2023-06-01 11:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
13:17 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jedenasta 43 filipkakusz przed mikrofonem dzień dobry jest ze mną Małgorzata płysa, współdyrektorka artystyczna festiwalu femm radzin dobry Witaj. Dzień dobry. Czwarta edycjafemery rozpocznie się w Warszawie 15 czerwca potrwa 4 dni efemera. To jest takie określenie do tego wydarzenia przylgnęło młodsza ekscentryczna siostra ansądu, które odbywa się w Krakowie jest powodzeniem od wielu lat. No ale sam ansau to też jest fstiwal mocno ekscentryczny. Mam wrażenie, więc poprzeczka postawiona jest tutaj wysoko.
Rzeczywiście ciężko powiedzieć, zwłaszcza po ogłoszeniu naszego ostatniego motywu przewodniego festiwalu ansaund, czyli Dada, który z tych, które z tych wydarzeń jest bardziej ekscentryczne i rzeczywiście rzeczywiście E femera będzie musiała się mocno na gimnastykować, żeby, żeby na tą łatkę zasłużyć. Natomiast na femerze mamy w tym roku zapasy, mamy dużo rzeźb zjedzenia, które będzie można skonsumować w trakcie wydarzeń. Także wydaje mi się, że o tyle się różni od ansondu poziomem ekscentryczności.
Jeśli jeszcze bardziej multidyscypnie.
Że jest właśnie trochę zwraca uwagę i wychodzi poza stricte tą muzyczno dźwiękową sferę działań.
No właśnie w zeszłym roku, gdy przy okazji trzeciej edycji femery rozmawiałaś z Marta Perhuć-Burzyńska, też w kulturze osobistej przy okazji pierwszej takiej postpandemicznej pełnokrwistej edycji powiedziała, że to jeszcze nie jest to, co ty zespółówemery sobie wyobraziliście. To wydarzenie, tworząc i czy teraz już można powiedzieć, że ten festiwal dojrzał i dorósł?
Myślę, że tak cały czas jednak wydaje mi się, że to nie jest festiwal, który osiada na laurach, cały czas poszukujemy, odkrywamy nowe przestrzenie, zagłębiamy się w tą tkankę miejską. W tym roku gości nas szczególnie pałac Królikarnia, oddział muzeum Narodowego, pałac rzeźby w parku Królikarnia i tam też i zaczynamy i kończymy festiwal. Prawie jesteśmy ponownie w komuninie Warszawa. No i w naszym ulubionym na nowo nowym teatrze tam też jedno z fajniejszych wydarzeń.
I przez te 4 dni przeprowadzicie słuchacze właśnie przez rozmaite zakaarki Warszawy i jak sami deklarujecie, będziecie tworzyć narracje, o czym jest ta narracja, o czym jest ta opowieść jest o ulotności o energii, jaka wytwarza się między ludźmi, którzy wspólnie spotykają się, żeby z 1 strony celebrować i brać udział w wydarzeniach artystycznych muzycznych, ale też jest to celebracja społeczności powiązań między ludźmi i wspólnego przeżywania i udziału w wydarzeniach i współtworzeniu tych wydarzeń też przez taki kompaktowy nie komercyjny charakter efemery, a samnt jest dużo większy, chociaż też nadal jest festiwalem butikowym. Efemera jest mniejsza i też dzięki temu wydaje mi się, że jest możliwość tej większej głębszej interakcji pomiędzy publicznością artystami artystkami. I ten współudział w sprawieia, że, że sam ten festiwal i ta jego ulotność jednak pozostawia po sobie jakąś konkretną społeczną zmianę i to chyba też wydaje mi się wybrzmi i wybrzmiał w poprzednich edycjach. I w tej również. Zawsze mnie ciekawiło, jak wygląda przygotowanie programu festiwalu, który ma ambicję, żeby sięgać po zjawiska. No umiarkowanie rozpoznawalnej, który nie kieruje się taką polityką hedlainera, a spróbuje stworzyć mozaikę, która no właśnie będzie mozaiką, ale też będzie wewnętrznie spójna.
Ta to poszukiwanie hedleinera nie jest kluczowe, natomiast też będąc w takiej dość komfortowej pozycji jakiejś rozpoznawalności przez właśnie ansan czy też byciu stałym obiegu tego, co ciekawe i aktualne w muzyce sztuce i też dzięki współpracy z różnymi społecznościami twórczymi warszawskimi, jakby też otwieramy się na to, żeby inspirować się też innymi osobami, czy zapraszać współkuuratorów, to jest jakby taka trochę pomimo tego, że jakby podejmujemy te konkretne artystyczne decyzje ostatecznie sami. To jednak tutaj ta opcja kolaboracje i współpracy jest dla nas bardzo ważna i też chyba dlatego to otwarcie się na te różne społeczności i działania, które, które już dzieją się w Warszawie też jest w pewnym stopniu w pewnym stopniu odpowiedzią na potrzeby i i też zapewnia zainteresowanie odbiorców, czyli z społeczności integracja dzieje się już na poziomie organizowania. Wydaje mi się, że tak i ta stała wymiana pomysłów i daje szalonych nawet pomysłów i testowanie ich też między sobą w grupach organizatorek kuratorek jest na pewno, jakby kluczem do tego, że ten program jest spójny intrygujących.
A kiedy tworzyliście ten festiwal, to przybycie z Krakowa do Warszawy było trudne?
Jest to dość proste, trwa niecałe 2,5 godziny, jeśli pojedziemy pociągiem, no ale też te stany się cały czas przenikają. I my dużo czasu spędzamy i w Warszawie i w Krakowie i wydaje mi się, że też ta globalna społeczność fanów fanek muzyki muzyki niszowej czy kultury alternatywnej sztuki jest na tyle, jakby połączona i z globalizowana przez sąhelmi media i inne sposoby komunikacji, że, że łatwo to połączenie i aktualność. No i też Fakt, że efemera powstała w momencie, kiedy najtrudniej najbardziej, jakby szukaliśmy tych połączeń, czyli w pandemii, bo pierwsza edycja przypadła na okres pomiędzy 2 najgorszymi lockdownami, na wrzesień 2020. Więc, jakby to poszukiwanie połączeń i powiązań z ludźmi i wspólne spotkanie w jakiś nawet ograniczonej formie zawsze było takim kluczowym elementem programu.
Nie będziemy przybliżać wszystkich wydarzeń jest ich bardzo dużo, ale o kilku powiedzmy, tym bardziej, że może pewien obraz tego z jakim festiwalem mamy do czynienia one dadzą o tym dla kogo jestem festiwali, o czym pokażą nam, to wydaje mi się wydarzenie otwierające i wydarzenie zamykające, bo jeszcze przed oficjalnym otwarciem 14 czerwca w galerii Leto wystawa psizmmę poświęcona czworonogo i zachęcacie, żeby przybywać na tę wystawę również z czworonogami? Właśnie.
Tak wraz z kuratorami Bolesławem choromrem i Bartoszem za skórskim zapraszamy oraz wszystkimi artystkami, bo jest to wystawa grupowa, w której bierze udział cała masa różnych twórczyń twórców. Zapraszamy do udziału i będziemy udział również pieski będziemy eksplorować tematykę psią powiązań psoludkich, będą też występy muzyczne, więc właśnie wartość zaskórki, jaką heyli porosty oraz ulubiony zespół Bolesława chrombrego, czyli zespół cer wykona wykona jakąś czer. Jak krzesło wykona jakąś interwencję dźwiękowo performatywną. To będzie takie preotwarcie, bo potem piętnastego 15 czerwca oficjalnie rozpoczyna się już efemera w Pałacu Królikarnia wydarzeniem Zmierzch, które też jest nawiązaniem i efektem naszej współpracy z kolektywem tworzącym z kuratorkami tworzącymi wydarzenie wrzask, które znane jest mieszkańcom mieszkanką Warszawy, bo już chyba 10.10. rok trwa ta inicjatywa. Także nie jest to nie jest to nowe wydarzenie, więc zaczynamy od zmierzchu w środku w Pałacu Królikarnia w część Rotundzie odbędą się 3 koncerty Martyny Basty bandika giskę i koreańskiej artystyki Beli potem zobaczymy też wernisaż prac Marcina Janusza krakowskiego malarza, który stworzył identyfikację tegorocznej efemery namalował obraz, który zatytuowo sennocyletnie. I to jest też, to jest też wynik naszej, jakby rozmowy i takiego twórczego procesu o tym, jak właśnie u uwidocznić tego ducha efemer, to namalował efemerę tegoroczną i właśnie w Pałacu królikarnie odbędzie się wernisaż jego kilku prac będących częścią większej serii obrazów. To będzie też część tego wieczoru, po nim też właśnie ta instalacja jadalna, którą stworzą warszawskiej art artystyki Polaków. Nie.
Chciałem o to pytać się od razu, ale to jest oczywiście bardzo ciekawe i to na pewno przykuwa.
Uwagę tak tak. No to też są piękne obiekty, które, które art artystyki tworzą z właśnie, że latyny wszystko jest wegańskie właśnie żela, to galeret różne fontanny z różnych napojów sakwasów. Nie jestem pewna do końca, co tym razem będzie częścią tej uczty, ale ta zeszłoroczna była pomimo pomimo burzy, która nas trochę postraszyła. Ta zeszłoroczna była naprawdę niezapomniana.
Wspomniała się o brzasku i jego dziesiątej edycji i powiedziała i warszawiacy to znają, ale chyba głównie warszawiacy, którzy mają spore za cięcie, żeby wstać jeszcze przed owym przaskiem, żeby się na wydarzenie wybrać.
No można wstać o trzeciej 30, można też nie kłaść się spać do późniejszych godzin, więc o trzeciej 30 w poranek czy wrzask przywita Anna zaradny ze swoją interwencją na saksofonie, potem wystąpi też warszawski artysta Piotr Kurek norweska fleciska Johana orelana. I to może dla tych, którzy sobie zaśpią na te pierwsze 3 od 3 wydarzenia wystąpi też wspaniała didżejka, didżej Marsel z Holandii i ona będzie grała do wczesnych godzin przedpołudniowych.
Na zakończenie zagra hejnali ukraiński wykonawca z projektem, jaki weterynal, to też nie będzie tylko zresztą koncert, ale także wydarzenie multimedialne. I tu jest też trochę ten wymiar społeczny.
Tak, kontynuujemy współpracy z hejnalim, którego w zeszłym roku też gościliśmy na krakowskim ansandzie z taką syntezatorową kompozycją na żywo w tym roku namówiliśmy go na to, żeby zaprezentował na żywo kijw, Eternal, w którym który jest kompozycją też na żywo, ale łączącą istniejące nagrania terenowe z przedwojennego Kijowa. Jako taki hołd dla miasta walczącego miasta dla Ukrainy i samemu koncertowi będą też towarzyszyć materiały wideo, które będą składały się z ujęć ukraińskiej stolicy zebranych od publiczności, cały czas nadal zbieranych od publiczności w ramach otwartego naboru.
Po drodze jeszcze jest np. projekt MTI filalweru ma wykonawcy, których spokojnie mogły być headdleiner, autora jednej z najbardziej przekonujących płyt o śmierci. O stratcie też takiego doświadczenia wykraczającego poza doświadczenie czysto muzyczne.
Tak, ten koncert, to myślę, że on rzeczywiście ma iry tutaj odpowiada na tą potrzebę hedlinera, rzeczywiście koncert cieszy się dużym zainteresowaniem, też będzie się odbywał w przepięknej sali studia polskiego Radia w sali koncertowej imienia Lutosławskiego. Tam mam iry wystąpi właśnie z solowym koncertem, tylko akustycznie chyba tylko akustycznie na gitarze na gitarze, ale no i oczywiście będzie śpiewał utwory z nadchodzącej nowej płyty. To też nas bardzo cieszy, bo artysta nie miał w planie koncertów w Polsce miał już zaplanowaną dużą trasę, ale jak zobaczyliśmy, że jest tak blisko, to to spróbowaliśmy go namówić. I cieszę się bardzo, że się udało, bo w Polsce nie był chyba od 7 lat, poza tym w ramach tego samego wieczoru czy popołudnia wystąpi, czy pokażą premiera, zaprezentują premierę swojego nowego utworu Aleksandra Słysz i teoniki rożynek razem z stryem instrumentów blaszanych, więc to też będzie potężna nowa kompozycja łącząca właśnie elektronika, ale też dźwięki tuby aufonium i waltorni, także potężne uderzenie basowych basowych nut.
Jest techniczna możliwość, żeby zaliczyć wszystkie punkty programu.
Technicznie jest tak, staramy się go tak ułożyć, żeby nic się jakoś za bardzo nie nakładało. Natomiast wydaje mi się, że dużym wyzwaniem jest ten maraton od popołudnia w sobotę do wczesnych godzin porannych w niedzielę no ale znając naszą publiczność i wytrwałość i wytrwałość. To wydaje mi się, że jest to wykonalne. I gorąco polecam poddać się temu temu maratonowi.
Powodzenie tym, którzy spróbujują bardzo ci, dziękuję festiwale, wemr rozpoczyna się 15 czerwca we Warszawie nie wspomnieliśmy, jeszcze wielu wykonawców, którzy pojawią się podczas tych 4 festiwalowych dni. Dlatego program sprawdzić warto ma Małgorzata płysa, współdyrektorka artystyczna tegoż wydarzenia była z nami. Dziękuję dziękuję bardzo, dziękuję Tomkowi kopce, który program przygotował szymanowi baucie, który program realizował, zbliża się godzina, dwunasta informacja, a potem popołudnie Radia pkfm, na które zaprasza Anna Piekutowska. Ja nazywam się filipkę kurz spokojnego dnia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: KULTURA OSOBISTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA