REKLAMA

Jaki jest związek między paleniem papierosów a zębami

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-06-06 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:19 min.
Udostępnij:

Ci co długo palą mają taki żółtawy odcień zębów – odpowiedzą Państwo. Rozwiń »
To prawda nikotyna oraz substancje smoliste zabarwiają zęby Widać to już po roku regularnego palenia. Początkowo rzecz jest odwracalna, ale po kilku latach bardzo trudno usunąć, to najpierw żółte a potem brązowe zabarwienie. Ale nie tylko to mam na myśli:
Okazuje się, że osoby palące mają od trzech do sześciu razy większe ryzyko choroby jamy ustnej i dwa razy większe ryzyko utraty zębów.
Dlaczego ?
Gdy palimy, powoduje to skurcz naczyń krwionośnych i zmniejsza się przepływ krwi przez dziąsła.
W efekcie stają się one staja się one niedotlenione i niedożywione. A to zwiększa się ryzyko chorób przyzębia. Palenie powoduje też niedobór witaminy C, co jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze zęba. Zęby stają się bardziej podatne na próchnicę.
Ale to nie wszystkie szkody jakie czyni brak witaminy C. Ciąg dalszy jutro. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Wodnik tokfn na zdrowie.
Dzień dobry Ewa Podolska, jaki jest związek między paleniem papierosów, a zębami? Ci co długo palu mają taki żółtawy odcień zębów, odpowiedzą państwo, to prawda nikotyna oraz substancje smoliste zabarwiają zęby. I to widać już po roku regularnego palenia. Początkowo rzecz jest odwracalna, ale po kilku latach bardzo trudno usunąć. To najpierw żółte, no a potem brązowe zaparwienie, ale nie tylko to miałam na myśli okazuje się, że osoby palące mają od 3 do 6 × większe ryzyko choroby jamy ustnej i 2 × większe ryzyko utraty zębów. Dlaczego, gdy palimy, powoduje to skurcz naczyń krwionośnik i zmniejsza się przepływ krwi przez wiązła w efekcie stają się one niedotlenionej niedożywiony, a to zwiększa ryzyko chorób przyzęębia. Palenie powoduje też niedobór witamny. C co jest przyczyną krchości szkliwa i zmian w miastzeęba zęby stają się bardziej poddatny na próchnicy, ale to nie wszystkie szkody, jakie czyni brak witaminy. C ciąg dalszy jutro przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 30. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA