REKLAMA

"Bojąc się kontrofensywy postanowili wysadzić zaporę" [gen. Bieniek]

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-06 15:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
12:39 min.
Udostępnij:

Chęć odwetu za ataki w Moskwie czy strategia frontowa Rosjan? Jak analizować wysadzenie tamy w Nowej Kachowce? Co z ukraińską kontrofensywą? Zdarzenie analizuje gen. Mieczysław Bieniek.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Świato podgląd Agnieszka lichmrowicz, tak jak państwo słyszycie m.in. w radiu tokfm powszechnie w Europie określa się to jako zbrodnię wojenną wojenną czy barbarzyństwo Rosjanie wysadzili w powietrze zaporę tamę w nowej kachowce, czego obawiano się tak naprawdę co najmniej od jesieni. To jest ogromny niewyobrażalnie wielki zbiornik z wielkość strat, jest jeszcze trudna do oszacowania, będziemy dziś po szesnastej 20 łączyć się tutaj w światopodglądzie z Piotrem Andrusieczką, gdzie więcej opowiemy państwu. No o tych skutkach, które już są znane i zrozumiały i też o przebiegu akcji ewakuacyjnej teraz łączymy się z gen. Mieczysławem bieńkiem, dzień dobry. Dzień dobry pani, dzień dobry państwu, gen. Mieczysław biemiek generał w stanie spoczynku, był m.in. zastępcą dowódcy strategicznego na to pozwoliłabym sobie naturalnie zacząć naszą rozmowę właśnie od konsekwencji tego działania. Czy tej tej zbrodni wojennej rosyjskiej, czyli tamy wch w nowej fachowce niektórzy było w ostatnich godzinach wiele doniesień, które wskazywały, że z niedzieli na poniedziałek zaczęła się ta długo wyczekiwana kontrfensywa, że wiadomo, że takiego 1 momentu nie będzie, ale być może te działania ukraińskie wskazywały, że naprawdę szykują się Ukraińcy już do ataku. I teraz, gdyby mógł pan to właśnie jakoś się do tego odnieść, czy rzeczywiście można tak rozumieć to, co się działo w okolicy bachmutu i właśnie na południu Donbasu. I jaki i czy należy tak interpretować właśnie decyzji o wysadzeniu tamy w związku z tymi działaniami ukraińskiej armii?
To wysadzenie tamy to ma wiele aspektów przede wszystkim aspekt zbrodni wojennej, o którym mówimy i do której można to zaliczyć. To jest systemowe niszczenie infrastruktury ukraińskiej cywilnej cywilnej narażającej na śmierci męczeństwo i straty wśród ludności cywilnej tam jest około 80 miejscowości, które trzeba będzie wy ewakuować dziesiątki tysięcy ludzi zostanie bez dachu nad głową i oby za oby nie obyło to się bez dużych strat. Natomiast co jest jeszcze bardzo charakterystyczne niski poziom wody, może spowodować tym zbiorniku, że prędy, które są elektrowni zaporowskiej atomowej nie będą chłodzone o tymi czasie.
A czy to na razie ja tylko dodam, że uspokajają z eksperci, że to jest zabezpieczone przynajmniej na najbliższe dni, a być może miesiące, bo tylko tak dodam na uspokojenie. Jeśli pan tak pozwoli.
Oby tak było, wody nie pró się piętrzą rejony po wschodniej części Dniepru są zalewane. To jednocześnie służy dla to jest iziotyczne działania w ogóle bestialskie działania idgiotyczne oni zalewają sobie w swój teren, na którym się obecnie znajdują, ale to robią to w obawie przed tym, że ruszy peensywa ukraińska właśnie w tym kierunku, żeby uniemożliwić, ale drugim aspektem jest to, że to jest jakaś też chęć odwetu, za to, co się stało pod Moskwą i o obwodziegrodzkim wracają do elementów kontropensywy. Czy uderzenia oczywiście Ukrainy Ukraińsko na ukraińska bardzo bardzo uważnie przygotowuje kierunek uderzenia jego siłę sposób i są tzw działania bylące, aby zmusić Rosjan do przerzucenia sił kierunku, w którym się spodziewają uderzenia. I taka właściwa ofensywa one jeszcze w tej chwili nie wyszła, jeśli wyjdzie, to będzie na pewno 1 główny kierunek może 12 pomocnicze i w tej chwili to jest jakby szeping baterfils, czyli kształtowanie pola walki.
Właśnie co to znaczy kształtowanie pola walki?
Kształtowanie pola walki, to znaczy osłabienie obwodu przeciwnika uderzenie w ich zasoby logistyczne składy paliw amuniki, systemy dowodzenia. To Ukraina robi już od wielu od kilkunastu dni. Co roz słyszymy, a to wylatuje jakiś skład, a to amunicjator paliwa to działania wojsk specjalnych na zapleczu to pożar gdzieś w okolicy białogorodu albo na zapleczu głębokim i to jest właśnie to, aby uniemożliwi jeśli kontroweensywa wyjdzie z sukcesem, jeśli przełomem obronę muszą uniemożliwić Rosjanom wejść wprowadzenie odwodów swoich, które by powstrzymała tą ustawę. I to jest właśnie kształtowanie pola walki. Pamiętajmy o tym, że, zanim ta ofensywa ruszy, oni muszą Ukraina musi bardzo dokładnie rozpoznać siły przeciwnika, musi rozpoznać miejsca, które mogą rozgnodzić, bo przecież tam są setki tysięcy mil. Jak to zrobić, jak to rozgrodzić oni ugrupowania bojowego muszą przejść z marszowego bojowe, więc muszą wybrać te kierunki. Oni dokładnie wiedzą, gdzie mają zrobić, to jest ich teren ich kraj i ich infrastruktura przy tym muszą oszczędzać również swoją infrastrukturę, którą tam mają krytyczną, nie mogą mi całkowicie zniszczyć. To jest bardzo skomplikowany system systemów przy tym, jeśli chcą też skutecznie, a wierzę głęboko tak zrobią muszą liczyć również na wsparcie lotnicze swojego lotnictwa, czyli migł bez dziewiątych, które mają już dostosowane pociski dalekiego zasięgu swoich 120 425 i śmiłowców 24, które również przygotowali do wsparcia wojsk lądowych. To jest cały system systemu, kto jest Orkiestra pod batutem wytrawnego dyrygenta, którym, którym jest dowódca sił zbrojnych Ukrainy.
Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało w niedzielę taki dosyć spektakularny, choć skromny filmik, na którym żołnierze ukraińscy w ciszy właśnie przykładają palec do ust wzywających do ciszy. To i tam jest właśnie takie hasło, że ta cisza jest teraz potrzebna i jak mówię te ataki, które miały miejsce, no jednak szczególnie po rosyjskiej stronie, ale w zachodnich mediach też czytałam rozliczne analizy sugerowały, czy niektórzy takie odczytywali. To właśnie, że tak hotrofesja, że to są te pierwsze działania, czy pierwsze kroki z czego oprócz głodu mediów, które chcą zrozumieć i opisać może uprościć te rzeczywistość. No z z czego wynika ta inflacja tego rodzaju deklaracji czy analiz w ostatnich godzinach?
Wynika to z tzw informuje się Operation duże pieniądze operacje specjalne i operacja, do której się zalicza właśnie ta planowane kontofels biciszę. I lubię również dezinformacje, gdyby borysianie też bardzo skwapliwie analizują rozmieszczenie sił uderzeniowych, możliwe kierunki uderzenia, prawda przygotowują ten teren już od wielu miesięcy. Oni sobie zdają sprawę z tego, że to uderzenie nastąpi ich brygady w ukraińskie są przygotowywane od wielu miesięcy. Ten ten ta walka pod machłucem dała czas m.in. na to, żeby je wyposażyć wyszkolić do wyposażyć uzupełnić amuniki logistykę paliwo i wszystkie inne systemy dowodzenie i łączności. Pamiętajmy, że oni ćwiczyli kilka tygodni wstecz w ośrodku symulacji i gier komputerowych. Oni to znaczy ukraińscy oficerowie wyżsili wspólnie z oficerami natowskimi amerykańskimi w ośrodku gier i symulacji komputerowych w Ramstein i tam rozpatrywano różne warianty i różne ABC, ale pamiętajmy, że nawet najbardziejhytry plan nie wytrzymuje w obliczu działań przeciwnika, to stara zasada jest w głowach ukraińskich dowódców i oni analizują do końca do końca analizują to, co to, co mogą zrobić prawda.
I.
I słyszę się z panem generałem, czy tak chyba straciliśmy łączność z generałem biegkiem, ale za chwilę mam nadzieję uda nam się ją odzyskać, bo słyszymy się, panie generale.
Tak tak, aby miałem połączenie musiałem rozrzucić.
Przepraszamy w takim razie słuchaczy zakład, ale dopytam w takim razie jeszcze raz, panie generale, co czy na tyle? Ile potrafi pan oczywiście na odległość? To stwierdzić albo jest gotowy się podzielić swoimi przemyśleniami, na ile wysadzenie zapory w elektrowni Wodnej w nowej kachowce? No jak ono wpływa na potencjalne plany tej kontrofensywy, bo z 1 strony słychać deklarację ze strony armii, że w żadnym wypadku ukraińskiej armii w żadnym wypadku nie wpływa. Z drugiej strony jednak analitycy zwracają uwagę, że to może skomplikować desant po prostu na stronę tą stronę Dniepru lewą, na której są Rosjanie tak, bo mamy tą sytuację, że tam właśnie Dniepr rozdziela siły rosyjskie i ukraińskie, a trzeciej strony tak jak pan generał mówił pardoks polega na tym, że on nie zalali własne w tej chwili linie obrony na tym lewym brzegu Dniepru, więc na ile ten wysadzenie tej tammy ma wpływ ma ogromny wpływ na potencjalny przebieg kontrfensywy?
Prawdopodobnie rozjanie oczenili, że może być to kierunek natarcia. Może to być miejsce, w którym będą chcieli Ukraińcy sforsować nieb, no właśnie doszli do wniosku, że będzie lepiej z punktu widzenia Operacyjnego. Jak oni to wysadzą, nie, licząc się z żadnymi konsekwencjami zarówno za ludności, bo to już z tym się dawno przedstawi liczyć jak i dla swoich własnych wojsk i oceniałem, że ten teren będzie nieprzejezdny i będzie wyłączony z kierunku ewentualnej ofensywy. Może tak być, a może być również inaczej, może to być tak, że w wyniku jakichś nieprzewidanych działań nieprzemyślanych działań jakiś dowódców lokalnych zostało to zrobione, a może to być tutaj również tak, że później o tym w tym w tym obliczu tego, co się stało pod moskłem i biłgorodzie w tych objawach wściekłości nakazał ukarać Ukrainę w ten sposób, bo to, iż człowiek jest szalony i nieprzewidywalny ibiewnej. Wszelkich skrupułów?
Tak na koniec zapytam pana generała o inny moment krótko, bo mało czasu nam zostało, ale tzw. Polski Kors Ochotniczy, czyli grupa ochotników, którzy no walczą po stronie ukraińskiej blisko współpracują z tym rosyjskim, a korpusem Ochotniczym ogłosił, że brał udział w tej rosyjskiej operacji już na terytorium Rosji w biłgorodzie. To oczywiście wywołało pytanie, czemu Polacy z Rosjanami do Rosji wjeżdżają Polski rząd się odciął, potem te informacje o tym, że oni byli na terytorium Rosji zostały zdementowane. Co pan z tego rozumie i co należy, jaki wniosek wyciągnąć?
Kłopot z tymi korpusami ochotniczymi jest taki, że Ukraina w ogóle się wypiera, że tak cokolwiek mają z nimi do czynienia i oni planują, ale.
My wiemy, że oni są w jaki współpracy z chórem, czyli wywiadem wojskowym?
Mamy 4 takie grupy mamy korpus Ochotniczy rosyjski mamy korpus Ochotniczy białoruski. Mamy korpus Ochotniczy czeczeński i mamy korpus Ochotniczy gruziński i oczywiście siły operacji specjalnych Ukrainy używają ich umyjąc w ręce od tego rodzaju operacji alonii używają. Natomiast jeśli chodzi o udział Polaków, tamten dowódca tego korpusu kapuszki zdaje się.
Tak, dzięki tym bardzo skrajnie prawicowy pan.
Skrajny prawicowy zdementował, powiedział tak, owszem mamy tamtych przyjaciół polskich, ale oni nie brali udziału w tej operacji, oni byli tylko z nami przed granicą, a później się wstrzymali, bo to oczywiście byłby kłopot dla wszystkich, dlatego że oczywiście to są to nie są wysłannicy rządu polskiego. To nie są żołnierze polscy jako na to obcy, czyli tego to jest po prostu torzy, tzw. Mes, prawda i byłby o tyle kłopoty, że no po prostu żołnierz natowski nie może wejść w teren. To nie są żołnierze na to to są ochotnicy, ale to są obywatele polscy. No, gdyby taki obarte się dostał do niewoli, prawda no to jak to by było przez propagandę używaną, no to jest nie halo. Ja uważam, że tutaj trzeba być bardzo uważnym, ponieważ sprzęt, który używają ten korpus lotniczy, nie powinien być sprzętem, który wysyłają używany jest tam już na terenie Rosji nie powinien być sprzętem natowski.
Bardzo dziękuję, panie generale, rozmowy i za komentarz gen. Mieczysław Bieniek był państwa gościem już informacja a światopodg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA