REKLAMA

Decyzja o stopach procentowych - w jakiej sytuacji są kredytobiorcy i oszczędzający na lokatach?

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-06-06 14:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy.
Czternasta 42 Wojciech Kowalik dzień dobry we wtorkowym raporcie gospodarczym w radiu tokf szybko dziś dzisiaj rada polityki pieniężnej uwinęła się z decyzją już dawno nie była ogłoszona. Tak wcześnie zgodnie z oczekiwaniami i jak słyszeli państwo przed chwilą w informacjach zmian wysokości stóp procentowych nie ma, a w jakiej sytuacji są teraz spłacający kredyty i oszczędzający na lokatach? No bo przecież od stóp procentowych zależy ich oprocentowanie. O tym będziemy rozmawiać już za kilka chwil w drugiej części raportu gospodarczego, a na złotym bez szczególnej reakcji na decyzję RPP euro kosztuje teraz 4 zł. 48 gr frank po 4 62 USD 4 20, a funt po 5 20 natomiast na warszawskiej giełdzie i tam zerknijmy przy okazji WiK i WiK 20 w tej chwili w górę o mniej więcej pół procent bezrobocie konsekwentnie się obniża w maju do 5 i 0,1% tak podało ministerstwo rodziny i polityki społecznej w urzędach pracy zarejestrowanych jest nieco ponad 800 000 osób, a to oznacza, że w miesiąc z rejestrów zniknęło prawie 20 000 bezrobotnych jeszcze w kwietniurobocie sięgało 5 i 0,2% rzecznik finansowy oczekuje wyjaśnień od instytucji finansowych. W związku z ostatnim wyciekiem danych m.in. klientów banków dane zostały wykradzione przez hakerów pod koniec maja w sieci pojawił się duży zbiór lowinów i haseł Polaków. Rzecznik finansowych chce teraz ustalić m.in. skalę problemu liczbę zablokowanych kart płatniczych. Chce dowiedzieć się, jak instytucje na to zareagowały i zbadać skalę, jak to określono negatywnego wpływu zdarzenia na sytuację życiowe klientów chociażby w postaci odmów wypłat np. w podróży zagranicznej odrzuconych zaplanowanych transakcji czy niezrealizowanych automatycznych zleceń, a także to czy banki proponują rekompensaty dla klientów, których dotknęła blokada środków. I to była pierwsza część raportu gospodarczego, a już teraz rozmowa z naszym gościem.
Raport gospodarczy.
Jarosław Sadowski, główny analityka ekspandera dzień dobry.
Dzień dobry.
Stopy procentowe bez zmian porozmawiajmy, więc o kredytach i lokatach, które od tych stóp procentowych przecież zależą. Proponuję, żebyśmy zaczęli od kredytów, no to, co, jeżeli stopy procentowe są bez zmian. No to raty większości kredyt kredytobiorców zostają na obecnych wysokich poziomach?
W większości pewnie zostają bez zmian, ale w niektórych przypadkach jednak te raty spadną. Taka sytuacja będzie dotyczyła tylko i wyłącznie tych kredytów hipotecznych, których oprocentowanie jest zmienne i jest oparte o stawkę WIBOR 6 m6 m, czyli sześciomieesięcznej, to oznacza, że raz na 6 miesięcy właśnie takie oprocentowanie kredytu jest aktualizowane, a tak się akurat składa, że 6 miesięcy temu ta stawka była zdecydowanie wyższa niż obecnie. My, choć tu dodam, że to nie do końca mówimy o 6 miesiącach od teraz, dlatego że jeszcze oprócz tego okresu sześciomesięcznego jest jeszcze dodatkowy miesiąc przesunięcia, więc mówimy o przypadku, kiedy ktoś dokładnie miesiąc temu np. miał taką aktualizację, to dopiero teraz w czerwcu zapłaci niższą ratę, no bo niższe odsetki dopiero zaczynają się naliczać w momencie, kiedy takie oprocentowanie jest aktualizowane, więc ci, którzy właśnie przed miesiącem akurat mieli aktualizację, będą teraz w czerwcu zapłacą. Po raz pierwszy niższą ratę. Ktoś, jeżeli ma teraz np. aktualizację no to dopiero za miesiąc będzie miał tą rat obniżoną i podał jeszcze przykład, żeby pokazać, jakie to są różnice, jeżeli chodzi o taki powiedzmy przeciętny kredyt na 300 000 zł na 30 lat do maja. Taka rata wynosiła 2575 zł, a teraz od czerwca ona spania na poziomu 2396 zł, więc spadek no znaczący, ale z drugiej strony można powiedzieć, że niewielki jak sobie porównamy, to z poziomem tej raty, jak ona była na początku zaraz po udzieleniu takiego kredytu, a tu mówimy akurat o kredycie z 2020 roku, wtedy jeszcze no stopy procentowe były na zdecydowanie niższym poziomie i rata takiego kredytu wynosiła 1179 zł, więc w porównaniu nawet do tego obniżonego poziomu 2396 to wciąż różnica jest spora, no ale oczywiście no pewna kwota dodatkowo pozostanie w portfelu. Co jest na pewno dobrą informacją, no i jeszcze, żeby trochę dodać tutaj takich pozytywów, to myślę, że przy kolejnej aktualizacji będzie ten poziom raty jeszcze niższy, no bo właśnie coraz więcej wskazuje na tym na to, że stopy procentowe jednak będą spadały. Może jeszcze właśnie w tym roku zobaczymy jakąś obniżkę i kontrakty terminowe na stopy procentowe przewidują właśnie, że stawka WIBOR sześćem jeszcze bardziej spadnie i od grudnia rata tego kredytu może wynosić 2266 zł, o ile rzeczywiście tak się stanie, o ile zobaczymy, obniżki stuprocentowych i o ile właśnie ta stawka WIBOR sześćem spadnie do tego prognozowanego poziomu z obecnego 6 95 do poziomu 6,3% taka jest prognoza za okres 6 miesięcy.
To dotyczy oczywiście tylko niektórych kredytobiorców. No pozostałym raty kredytów stoją w miejscu, no to zaczęliśmy już trochę mówić o prognozach, jak długo jeszcze co mówią te prognozy dotyczące wskaźnika WIBOR, no bo to on zależy od stóp procentowych, a od niego zależało procentowanie kredytów złotych.
No właśnie, jeszcze nie wiemy generalnie, kiedy, kiedy ta pierwsza obniżka może się pojawić, no oczywiście kluczowa będzie tutaj inflacja. I jeżeli ona będzie dalej spadała. I jeżeli prognozy też na kolejne miesiące będą wciąż pokazywały spadek, no to myślę, że jest szansa, że zobaczymy jeszcze w tym roku jakąś obniżkę. I no myślę jest jest na to szansa ostatnie dane jednak o inflacji były, powiedzmy pozytywne i one dają szansę na to, że jednak ta obniżka będzie jeszcze w tym roku, ale z drugiej strony no nigdy nie wiadomo i też trzeba się przygotować na to, że to może być jednak dopiero w przyszłym roku, aczkolwiek. No pamiętajmy o tym, że wciąż działają jeszcze tylko niezależnie od tego, czy ta obniżka będzie, czy też nie do końca tego roku działają też wakacje kredytowe, jeżeli ktoś jeszcze z nich nie skorzystał, to wciąż może po 1 radzie w kwartale sobie zawiesić, żeby no zdobyć takie oddech finansowy od tych rat kredytowych, które no wciąż właśnie pomimo tych obniżek, o których mówiłem, one wciąż są dużo dużo wyższe, nierzadko dwukrotnie czy prawie dwukrotnie wyższe niż to było na początku, kiedy taki kredyt był udzielane.
Rozmawiamy o kredytach złotych, no ale mamy jeszcze oczywiście ogromną grupę kredytobiorców walutowych czy wszyscy kredytobiorcy spłacają właśnie najwyższe raty w historii swoich kredytów?
Niestety, tak. Tu niestety z miesiąca na miesiąc właśnie te raty kredytów we frankach są coraz wyższe, a wynika to z tego, że były podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii. I teraz te podwyżki stopniowo są przekładane. Jak gdyby na oprocentowanie kredytów trochę to działa odwrotnie niż u nas, bo u nas WIBOR jeszcze na razie funkcjonuje i on przewiduje przez przyszłość, czyli musi przewidywać, co się będzie działo np. w przeciągu najbliższych 6 miesięcy, a stawka saon działa trochę odwrotnie, czyli ona pokazuje, co działo się w ostatnich 6 miesięcyach, więc stopniowo dopiero w niej są uwzględniane te zmiany, które działy się w ostatnich miesiącach. I w związku z tym właśnie to oprocentowanie w miarę, kiedy zaczyna uwzględniać te dokonane już podwyżki no raty. W związku z tym coraz bardziej rosną. I niestety no one są w tej chwili najwyższe w historii, a wyliczyłem raty dla takiego też powiedział przeciągnego kredytu frankowego, czyli zaciągniętego na początku 2008 roku na kwotę 300 000 zł na 30 lat. To teraz przy obecnym poziomie tej stawki saron i przy obecnym kursie na poziomie 4 62 lata wyniesie 2411 zł. To jest właśnie najwyższy poziom w historii dla porównania przed rokiem ta rata wynosiła 2020 zł, więc prawie 400 zł więcej. No jak porównamy to z kredytami złotowymi, to oczywiście nie jest aż tak ogromny wzrost, to jest wzrost dwukrotny, no ale 400 zł. To jest oczywiście. No kwota, która zdecydowanie ma znaczenie tutaj ten wzrost pewnie byłby większy, gdyby to były nowo udzielane kredyty, ale to są kredyty właśnie stare z 2000 07.08. roku, więc na szczęście przy tak, jeżeli kredyt jest starszy już udzielone wiele lat temu, to ten wpływ podwyżek oprocentowanie jest mniejszy te raty nie rosną. Aż tak mocno i w kredytach złotowych oczywiście również to widać, bo najmocniej wzrosły raty tych kredytów złotowych udzielonych niedawno w 2020 roku 2019 itd. te starszy z 2008 no tam aż tak dużych wzrostów nie było tu frankowych. Oczywiście kredytów nowych nie ma są tylko stare, więc no to jest powiedzmy szczęście w nieszczęściu, że ten te wzrosty oprocentowania powodują tylko ograniczone wzrost strat, no ale jednak też kurs franka dodatkowo jest wciąż dość wysoki troszkę spadł, ale wciąż 4 62 no to jest dość wysoki poziom jest te 2 elementy. Nam powodują ten wzrost rat do tak wysokich poziomów rekordowych nigdy wcześniej tak wysokich rad jeszcze nie było.
Mówiliśmy o kredytach walutowych wcześniej złotowych, a proponuję, żebyśmy na koniec naszej rozmowy zajęli się drugą stroną stóp procentowych, czyli lokatami, widzę ostatnio promocję w bankach, mignęłami znowu przed oczami dziesiątka, jeśli chodzi o oprocentowanie. No właśnie co się dzieje na rynku lokat?
No można powiedzieć, że trochę takie zamieszanie powstało, dlatego że z 1 strony mamy teraz 2 banki nawet zaoferowały bardzo wysoki poziom ME 10% można uzyskać pkbp i raiffizan digiżytal banku pkbp sześciomieesięczna jest to lokata. To warunkiem jest spełnienie jednego z 3 warunków trzeba kupić fundusze inwestycyjne albo.
Ubezpieczenia często bajki dodają stało tam warunki.
Dokładnie, więc trzeba się przygotować na to, że tak tak wysokie stawki to są jednak lokaty promocyjne, gdzie no nie tylko wpłacamy, ale musimy spełnić pełne warunki, ale jak spojrzymy na całość rynku, to jednak się okazuje, że te stawki spadają, więc pojawiło się kilka dobrych ofert, ale średnie rzecz biorąc PKB, to niedawno udostępnił dane na temat średniego oprocentowania na całym rynku, tych wszystkich lokalt, które zostały założone i w kwietniu to oprocentowanie średnie wyniosło 5 przecinek siedemdziesiątych procent dla porównania w grudniu. To było 6 25, więc widać, że jednak tak średnio na rynku to oprocentowanie powoli zaczyna spadać i obawiam się, że no ono będzie jednak coraz niższe, zwłaszcza przy długich okresach, no bo jednak zbliża się już ten moment powoli, kiedy zobaczymy tą pierwszą obniżkę stuprocentowych i to długoterminowe lokaty. No powoli zaczynają już to to uwzględniać w swoim oprocentowaniu przy tych krótkich jeszcze tych efektów nie widać jeszcze to oprocentowanie jest całkiem nie, zwłaszcza w tych ofertach promocyjnych, ale właśnie przy takich lokatach bardziej standardowych, zwłaszcza tych długoterminowych. No niestety powolutku powolutku zaczyna to nam spadać i to widać właśnie po tych danych NBP.
No i daleko wszystkim lokatorm do ochrony naszych pieniędzy przed inflacją.
Tak, oczywiście, to jest też bardzo ważne. Warto pamiętać, że mimo, że nawet mamy stawkę nawet 9 czy 10% no to i tak od tego jeszcze odejmujemy podatek, więc zostaje mniej niż tak naprawdę to oprocentowanie nominalna i do tego jeszcze inflacja jest i tak mimo wszystko wyższa, więc w ujęciu realnym no tracimy to, co prawda dostajemy więcej pieniędzy niż płaciliśmy. No ale te pieniądze są mniej warte mniej towarów, możemy my za to kupić, więc to wciąż niestety od długiego czasu już pozostaje na takim poziomie, że lokato nie udaje się pokonać inflacji i no te oszczędności nasze, które tam trzymamy tracą na wartości, ale mimo wszystko oczywiście warto te lokaty zakładać. Warto szukać jak najlepszych ofert, no bo jeżeli będziemy po prostu trzymali pieniądze na w gotówce, czy na nie oprocentowanym rachunku, to ona oczywiście jeszcze szybciej tracą na wartości no bo nie dostajemy odsetek, więc utrata wartości jest jeszcze większa.
Jarosław Sadowski, analityk ekspandera. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
To był raport gospodarczy Wojciech kowalitier. Również dziękuję i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA