REKLAMA

43# Japońskie roboty, koreańskie chipy. Technologiczny wyścig o palmę pierwszeństwa

Techstorie
Data emisji:
2023-06-06 17:00
Audycja:
Czas trwania:
56:18 min.
Udostępnij:

Tego odcinka musisz posłuchać! Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska, które na przełomie kwietnia i maja tego roku odwiedziły Japonię i Koreę Południową, postanowiły opowiedzieć o tych krajach, o swoich przemyśleniach, spostrzeżeniach. Sięgają też do trudnych wątków historycznych obu państw, zauważając, że napięcia między krajami przekładały się między innymi na konkurencję napędzającą rozwój. Na jakim etapie są więc Japonia i Korea? Kto wygra wyścig w dziedzinie nowych technologii? Z czym jeszcze muszą się zmierzyć Japonia i Korea? Kraje przekwitającej wiśni, czy przyczajonego rozwoju? Autorki "Techstorii" zabierają Cię do krainy neonów, cyberpunka i ramenu, czyli do Tokio, Osaki, Seulu, Busan i kilku jeszcze innych miejsc na Dalekim Wschodzie. Rozwiń »
Gośćmi podcastu są: Oskar Pietrewicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Zagranicznych oraz dr Marcin Socha z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.

W tym odcinku:
Czy Japonia jest krajem z przyszłości
Szukamy AI w Japonii
Robotyzacja
Kryzys gospodarczy
Kryzys naukowy
Kryzys demograficzny
Czy roboty uratują Japonię
AI w Korei Płd

Źródła;
O AI na samorządowca: https://twitter.com/mrjeffu/status/1647926568591962112

O niemocy Japonii w AI:
https://www.nature.com/articles/d41586-023-00668-z

O mechanicznych lalkach: https://www.youtube.com/watch?v=7L6eOu4OvZI

O liczbie startupów AI w Japonii: https://tracxn.com/explore/Artificial-Intelligence-Startups-in-Japan

O niemocy robotów w opiece nad seniorami: https://www.technologyreview.com/2023/01/09/1065135/japan-automating-eldercare-robots/

O japońskich techinicjatywach: https://www.japantimes.co.jp/news/2023/05/19/business/japan-generative-ai-initiatives/

O koreańskich chipach AI: https://www.reuters.com/technology/skorea-aims-join-ai-race-startup-rebellions-launches-new-chip-2023-02-12/ Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ten odcinek planowałyśmy na długo przed wyjazdem do Japonii i Korei, bo od początku wiedziałyśmy, że będą to kraje, które zaskoczą nas spod wieloma względami, także pod względem technologii.
I zaskoczyły, choć chyba inaczej niż się spodziewałyśmy.
No tak, bo z 1 strony ta sławna robotyzacja Japonii sprowadza się do takiego. Ja bym to nazwa lołtek, czyli do robotów ubranych w skarpetek, które wyciągały wróżby przed szintuistycznymi świątyniami albo do wszechobecnych automatów i automatycznego liczenia talerzyków.
Posłuszy, ale starzały się też przypadki bardziej haitek, chociażby jeden z kandydatów w wyborach lokalnych w toki ogłosił, że startuje jako eja i jo, czyli postać, która wszystkie swoje decyzje sceduje na słuszną inteligencję. I to ta generatywna rzecz inteligencja na zadawane pytania będzie odpowiadała i będzie podejmowała tak naprawdę dalsze kroki w Korei. Zaś rząd powiedział, że wykorzysta E ja i do automatycznego powiadamianie obywateli o ich prawie do ponad 1000 różnych świadczeń socjalnych. Tak by faktycznie mogli z nich na bieżąco korzystać. Zatem.
Których z tych wizerunków jest prawdziwy w dzisiejszym odcinku zabierzemy was do Ukrainy neonów cyberpanka ramenu, czyli do toki Osaki są lub usan jeszcze kilku innych miejsc. By zastanowić się czy Japonia i Korea to kraje przekwitającej Wiśni i najlepsze dni rozwoju gospodarczo technologicznego mają za sobą, a może dopiero zaczynają wyścig z Ameryką i chinmi?
W podkaście historii witają sydwia Czubkowska.
Oraz Joanna Sosnowska, redaktor prowadząca projekt ju Jutronauci w gazcie.
Wyborczej te historię Sylwia Czubkowska Joanna Sosnowska o ludziach i techno historię.
Zanim jednak przeniesiemy Nysie na ten daleki technologiczny wschód, jak zwykle mamy do was prośbę, jeżeli lubicie słuchać tych historii, to zasubskrybujcie nasz podkast. Ocencie go, a może nawet podzielcie się do niego linkami w mediach społecznościowych. Takie wsparcie jest dla nas naprawdę bardzo cenne, bo tylko w ten sposób możemy przebić się przez algorytmy platform streamiingowych i dotrzeć szerzej z naszymi informacjami.
W tym odcinku wspierają nas także Oskar Pietrewicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, oraz dr Marcin Socha z ośrodka spraw azjatyckich Uniwersytetu łódzkiego.
No dobra Asia, przyznaj się, na ile przed wyjazdem sądziła, że Japonia to kraj i społeczeństwo przyszłości takiej tych przyszłości totalnie scyfyzowane postępowe być może wręcz takie trochę cyberpankowe, w którym roboty są na każdym kroku pomagają ludziom w wydźwiganiu ciężarów w zakupach zastępują kelnerów w pielęgniarki. Co tam sobie jeszcze wymyślimy?
Wiesz, co akurat mnie to bardziej kręciła przeszłość Japonii niż taka jej teraźniejszość, ale doskonale wiem, że mangi i te wszystkie niesamowite dokonania robotyzacyjne Japonii z lat. No powiedzmy osiemdziesiątych dziewięćdziesiątych sprawiły, że wciąż myślimy o niejako o takim kraju wybiegającym daleko w przyszłość tymczasem no nie do końca tak jest.
Takie jest bardziej w boknie.
Tak, to jest dobre dobre określenie.
Bo Fakt jest rzeczywiście, a właściwie była w toki o restauracja, którejsługa stanowiły wyłącznie roboty, ale nie przetrwała pandemii. Zdarza się, że zaraz recepcjonisty w hotelu jest Robot albo harmonogram, ale też bardzo fajne, a to taki raczej baryer jest nie coś na przyciągnięcie klientów albo instagramerów, żeby sobie nam robili zdjęcia, niż faktyczny pomysł na nowe standardy. Wprowadzenia takie standardy usług tak do wprowadzenia powszechnego. Chyba najbardziej zaawansowane takie rozwiązania technologiczne, które faktycznie widziałyśmy w podróży, którego faktycznie skorzystałyśmy, to wspomniane na początku tego odcinka skaner do liczenia talerzyków w restauracji suszi, żeby wytłumaczyć. Jak to wygląda to są takie restauracje typu pociąg nie, że tam przyjeżdżają z talerzeki suhi klienci sobie nakładają, co tam chcą i na koniec podchodzi pani kelnerka i one nie liczy ręcznie. Nie ocenia i które tam talerzy, ki ile kosztuje, tylko specjalneność skananerem nadci przeciąga nad strażżakami 30 sekund są w 30 30 pół sekundy jest rachunek do zapłacenia. No fajne fa fajne Bajer, ale bardziej.
Można półręcznie po prostu policzyć, bo umówmy się większość klientów nie zjadała około takich 10 porcji, a nie 50 co już byłoby problematyczne przy tym, że każdy talerzy kosztuje może kosztować inną kwotę.
No tak, no i to oszczędność czasu, która na tym jest to nie jest jakaś taka. No nie wierzę, że pchnie tą restauracji jakoś strasznie do przodu bardziej, jeżeli tak czekaliśmy sporej kolejce przedo, więc taki obajer drugim takim powiedzmy, że no nawet nie mogę powiedzieć, że bardzo zaawansowanym technologicznie to jakimś tam robiącym trochę wrażenia. Motywem to były te ramienie robotyczne albo do losowania, właśnie wróż przed świątyniami albo do kręcenia waty cukrowej nie.
Tak. No jeszcze zapomniałaś o robocie, które służył do przywożenia brudnych naczyń w restauracji, kelnerzy kładli na niego brudne naczynia i potem, kiedy wszystkie tace na nim się 3 tace, kiedy się na nim zapełniły, to on w sami jechał do kuchni i kelnerzy nie musieli chodzić z tymi tatami.
Ale i tak byli i taklnerzy, tak samo z tym robotycznym ramieniem do kręceniaowaty cukrowej, ona nie działało tak sobie samo samowolnie samopa spuszczone, no jego obsługi potrzebne były 2 interfejsy białkowe, bo bez nich i takowa ta cukrowa ani nie zostałaby sprzedana, ani tak naprawdę nie zostałaby wykończona, więc coś tam jest na pewno więcej niż na ulicach europejskich, ale to nie jest takie zastępowalność 1 do 1, czyli.
Nie jest to nie są roboty, na które czekaliśmy.
Nawet chyba to nie są to robota, które opończycy czekali korańczycy, tak nasze obserwacje potwierdzają też twarde liczby, bo owszem, Japonia nadal jest liderem w produkcji złożonych części mechanicznych, ale reputacja tego kraju jako lidera w dziedzinie robotyki i słusznej inteligencji jest taka na wyrost. Widać to choćby w rankingu prestiżowego magazyn naukowego najczyl, który pracuje Japonia na siódmym miejscu na świecie pod względem ogólnego udziału badań naukowych nad eai robotami. Niby nieźle, siódme miejsca chciały chcielibyśmy, żeby Polska była w takim miejscu nie, że to wysoko, tyle, że żadna z japońskich instytucji badawczych nie znalazła się w pierwszej trzydziestce w dziedzinie sztucznej inteligencji robotyki w tych ostatnich latach 2015 2021, więc to siódme miejsce było jest możliwe po prostu dzięki tak naprawdę pewnym dziedziczeniu technologii z poprzednich dekad.
Co więcej, nawet Korea, z którą Japonia łączy długa i bolesna historia jest pod tym względem lepsza niż Japonia po prostu znajduje się wyżej w tym rankingu i teraz, zanim przejdziemy dalej. Ja tutaj wtrącę, dosłownie słowo kontekstu stosunki Japonii i Korei, żeby użyć tutaj eufumizmu nie należą do najłatwiejszych Japonia wielokrotnie najeżdżała kore próbowała ją brutalnie kolonizować, wywoziła korańczyków na przymusowe roboty wprowadziła podczas wojny wręcz takie instytucjonalnewałty kobiet. I chociaż działo się to na początku wieku i w czasie tej drugiej wojny światowej to te krzywdy wciąż są żywe w pamięci wielu ludzi, tym bardziej, że Japonia jakoś tak, że nie pali się do przepraszania, czy też wypłacania odszkodowań i nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły, bo, gdybyśmy chciało opowiedzieć o niuansach historii tych 2 krajów. To byłby osobny podkast, ale co.
To możemy polecić książkę na ten temat? Tak jest to książka japoniach innej Korea o ludziach skłóconych na śmierci życie napisana przez michelabufa i wydana po polsku dosłownie 2 lub 3 lata temu, więc jest taka dosyć świeża. Wciąż.
Ona ma 1 defekt, ale to już pomińmy w każdym razie, skoro już państwo odesłałyśmy do książki, to dość powiedzieć, że napięcia pomiędzy tymi 2 państwami bardzo często przekładały się na taką konkurencję, która napędzała rozwój Oskar Pietrewicz, wspomniany już analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, które specjalizują się, zwłaszcza w tematyce koreańskich. Tłumaczy to tak.
Od tak naprawdę powstania Demokratycznej Korei Południowej, czyli od przełomu lat osiemdziesiątych dziewięćdziesiątych wiele trudnych spraw w relacjach z Japonią zaczęło na nowo wybrzmiewać. I to, co mieliśmy w ostatnich latach, to był spór, no bardzo duży, niektórzy mówią nawet największy w historii dwustronnych relacji Republiki Korei z Japonią, czyli spór od 2019 roku. Do tak naprawdę maja tego roku czy kwietnia kwietnia tego roku. Przepraszam, to był taki spór, w którym było, którym sprzęgły się historia, czyli to czy Japonia rozliczyła się ze swoich zbrodni, sprzęgła się polityka wielka i sprzęgła się gospodarka, bo w reakcji na południowokoreańskie kroki, które do kroki sądu sądów południowokoreańskich, które oczekiwały od firm japońskich, zapłaty odszkodowań dla robotników przymusowych koreańskich z czasów okupacji w reakcji na te wyroki tych sądów Japonia. De facto nałożyła sankcje gospodarcze na Koreę południową dotyczące m.in. materiałów potrzebnych do wytwarzania towarów wysoce zaawansowanych, np. do pół przewodników do ekranów ciekłokrystalicznych itd. tak więc sprawy nierozwiązane problematyczny historyczne osiągnęły poziom tak wysoki. Tak takie duże znaczenie miały, że nakłoniły władze w Tokio i są ulu do tego, że te państwa poszły na noże właściwie we wszystkich sprawach.
No i w tym takim historycznym kontakcie też warto patrzeć na to, jak te oba państwa próbują zaistnieć dzisiaj w sektorze sztucznej inteligencji, 1 to wychodzi troszeczkę lepiej drugiemu nie za dobrze, ale to wtedy nie znaczy, że Japonia porzuciła nadzieję na dołączenie do wyścigu palmy pierwszeństwa w w jajczy w robotyzacji. To widać, że tak naprawdę trochę na każdym kroku nawet na takim takich takim bardziej popkulturowym, bo powstała już pierwsza, a jakże oczywiście manga narysowana przesztuczną inteligencja, konkretnie przez midellnej jest to cyberpank PIT John manga, która jest napisana przez człowieka wydana przez normalne wydawnictwo. Kilka miesięcy temu w marcu, ale już jej warstwę graficzną ogarnęła właśnie sztuczna inteligencja. Oczywiście w Japonii też widać też tak na każdym kroku próby coraz chętniejszego wykorzystywania generatywnej i sztuszcznej inteligencji na czele szczatem gpt w tych samych celach. To, w jakich my to wykorzystujemy pisanie prac porad prawnych jakieś porady dotyczące kariery podsumowania etctera, tyle, że to całe korzystanie z tej generatywnej sztucznej inteligencji maili ni USA. To nie jest wszystko, co Japonia by chciała i co na co uważa, że ją stać jak wskazuje dr Marcin Socha, wspomniano już analityk ośrodka z profazjatyckich, stara się wyskoczyć trochę ponad te baiery takie właśnie generatywne? Unknown speaker 4 Unia nadal zajmuje całkiem dobre miejsce w porównaniu z innymi państwami różne rankingi. Znaczy tego, co ostatnio sprawdzałem, to Japonia zajmuje piątą bądź różnych gmin ranki np. siódmą pozycję, jeżeli chodzi o poziom badań na sztuczną inteligencją, także liczy ta projektów badawczych dotyczącychcznej inteligencję, także w rankingach, bo na to dosyć dobrze, ale od jakiegoś czasu przedstawiciele japońskiego biznesu, także przedstawiciele różnego rodzaju środowisk naukowych, także i badawczych zwracają uwagę na to, że w pewnym momencie tak jakby japoński rząd trochę przepał ten temat sztucznej inteligencji, jedną z takich osób jest takich komentarzy, na które warto zwrócić uwagę. To jest no jeden z ciekawszych japońskich biznesmenów, czyli son masa josi, który już od kilku lat nawołuje właściwie otwarcie mówi o tym, że zbyt mało dzieje się właśnie w tym obszarze nie tylko badań na SZ rzeczszą inteligencją, ale przede wszystkim zbyt mało dzieje się w kontekście tworzenia Platformy. Współpracy pomiędzy np. japońskim biznesem, a rządem czy też różnego rodzaju np. uniwersytetami badawczymi od ośrodkami badawczymi, których efektem właśnie miało być przyspieszenie wręcz czy też komercjalizacja.
To jest bardzo ciekawe, co mówi dostał słucha, bo masajusz i son to jest prezes, co wbanku, czyli no takiego legendnarnego wręcz konglomeratu telekomunikacyyjna, medialno inwestycyjnego. I właśnie ta firma ma już w planach stworzenie własnej japońskiej generatywnej, SZ susza inteligencji i ta jaj ma powstać we współpracy z lin to jest komunikator należący do służb banku oraz do krajańskiego navera. Co więcej inna japońska firma NTT taka japońska nogia powiedzmy inna firma telekomunikacyjna, także planuje stworzenie własnej generatywnej ai.
I ta liczba chętnych, żeby dołączyć tylko wyścigu, rośnie chociażby hitashi chce wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję do zwiększenia produktywności swoich pracowników, a w maju, czyli dokładnie w tym czasie, kiedy my podróżśmy po Japonii tuż przed szczytem G7 to jest bardzo ważne japoński rząd zebrał się za tworzenie własnej strategii rozwoju tej technologii. No wydawałoby się, więc, że przynajmniej chęci są, żeby znów skoczyć do pociągu robotyzacji, no i tych takich technologii opartych właśnie na uczeniu maszynowym.
No chęci może i są tylko, że obawiam się, że tym razem chęć mogą nie wystarczyć, bo sytuację gospodarczo naukową Japonii od dawna można określić w taki smutny sposób po prostu jako marazm, bo pięknie to już było.
No było pięknie, szczególnie, że to od dłuższego czasu było pięknie, bo tak naprawdę to japońska myśl robotyczno to sięga tak siedemnastego wieku.
Właśnie, bo to jest bardzo.
Ciekawe. To opowiadaj tak to właśnie siedemnastym wieku powstały takie robotyczne lalki karakuli. To są takie pierwowzory dla obecnych robotów humanoidalnych. Oczywiście, to może brzmieć trochę przesadnie, że tam mechaniczne lalki uznajemy za pierwowzory robotów, ale w opisie tego odcinka będzie lind do nagrania, z którego można dowiedzieć się więcej o tym o tym takim historycznym zjawisku i obejrzeć sobie w ogóle jak to wygląda. To za takie rzeczywiście drewniane lalki najczęściej ubrane w tradycyjnej japońskie stroje, tyle że one potrafiły pisać strzelać z łuku fikać koziołki za ich ruchu ruchy odpowiadała. Co bardzo ważne nie tak jak w tych lalkach, które my znamy np. w europejskich teatrach, które są poruszane albo za pomocą rąk, tak naprawdę gdzieś aktora. To tutaj za ich ruchy odpowiadała skomplikowana maszyneria złożona kół egzemba tych sprężyen. No takim bardziej dwudziesty wiekśmy powiedziała.
A jak sobie pomyślymy, że faktycznie zaczęły powstawać w siedemnastym wiekom, to już robi wrażenie, co więcej od robotycznych Lalek już tylko krok do humanoidalnych robotów, tym bardziej, że wielu Japończyków w duchu animizmu uważa, że wiele obiektów ma dusze lalki mają dusza np. no, a skoro lalki mają dusze, to tym bardziej roboty?
I stąd też tak naprawdę wzięła się taka wizualna bardzo pokulturowa, kariera robotów i robotyzacji w Japonii, bo jak spojrzymy w przeszłość, jeżeli chodzi o rynek magii animę. To jest naprawdę osobna, że tak powiedzmy kategoria tych tych produktów i część z nich takie chociażby jak kira czy cyberpank czy nondżenez jest evngeli, to są naprawdę takie bardzo ważne twory kultury, wiele mówiące o naszym też tak wyobrażeniu przyszłości robotyzacji etcetera, ale one się nie wzięły z niczego. To znaczy do nich była już podstawa przemysłowa przemysłowa technologiczna taka intelektualna, bo w Japonii taka prawdziwa robotyzacja zaczęła się w latach sześćdziesiątych oczywiście dwudziestego wieku nie siedemnastego do wyjaśnienia zaczęła się w latach sześćdziesiątych te 15 lat po zakończeniu 15 20 lat po zakończeniu ii wojny światowej, kiedy Japonia zaczęła się odbijać z tego ogromnego kryzysu i potężnych zniszczeń powojennych. Tam pomysłów było kilka lat odbicie jednym z pomysłów. Tu widziałyśmy z Joanną, jeżdżąc po Japonii wszystko jest zabetonowane, każdy strumuje, czy każda rzeczka plaża są zabetonowana, to był taki pomysł na szybki wewnętrzny rozwój państwa, a drugim pomysłem był właśnie ogromne inwestycje w automatyzację przemysłu. I to się to stało naprawdę no automatyzzacji oczywiście nie betnizacja automatyzacja była potężnym strzałem w dziesiątkę mniej więcej w ciągu 2 dekad wyspy zdobyły wręcz słabe Super mocarstwa robotów, czyli były lat osiemdziesiąte, a Japonię już na świecie postrzegano jako kraj przyszłości nie do tego stopnia, że w osiemdziesiątym trzecim roku grupa naukowców zajmujące się robotyką, założyła tam pierwsze Stowarzyszenie robotyków. No i tak no związek zawodowe nie po prostu słusz czasy takie związki zawodowe w Polsce, wtedy Solidarność była dożynana, trochę nie przez komunizm i to był ten moment, kiedy naprawdę bardzo dużo inwestowano w roboty i kolejne lata to był takich wysyp wysyp przeróżnych konstrukcji.
Najsłynniejsze z nich to humnoidalny asimo produkcji hondy zaprezentowany w roku 2000. Do tego mamy oczywiście takiego psa ABO są odsony czy też taką robotyczną fokę paro, która została stworzona jako zwierzę towarzyszące dla seniorów fokę paro, to my nawet dotykałyśmy tak dotykały miziały siękę starały się. Ja się przyznam, że ona jest tak urocza, że ja bym absolutnie ją mogła mieć w domu mój kot by miał Towarzystwo sądzę, żeby się dogadywali świetnie, tyle, że sam powstanie tej wpoki jest objawem takiej dość poważnej toczącej Japonię choroby, czyli starzejącego się społeczeństwa za chwilę o tym szerzej problemy opowiemy. Na razie może wytłumaczmy, jak to się stało, że Japonia przeszła od tej kollebki innowacji do bycia z skansenemm?
Z tym skansynem to może byśmy nie przesadzały. To, choć oczywiście to niektóre roboty, to są trochę tak jak tak muzealne produkty gdzieś tam jeszcze pojawiające się na ulicach bardziej jako rozrywka niż faktyczne wilki skok.
Przypomnę ramia robotyczne ubrane skarpetę to naprawdę.
Tak, tak i jeszcze przed tak naprawdę takimi świątyniami, w których człowiek ma wrażenie się cofa te 200 300 lat wstecz, więc no troszkę skansen troszkę skansen, ale, ale naprawdę to jest bardzo ostre słowo i aż chyba tak daleko by mnie szła bardziej odnosi się do takiej prawdziwej rzeczywistości, to, że w latach dziewięćdziesiątych Japonia przeszło takie brutalny proces obuzenia z tego technologicznego i gospodarczego snu zakończył się to zakończyłś tam dekady cudu gospodarczego i właściwie całe lata dziewięćdziesiąte dzisiaj są nazwane w japoniego. Taka stacona dekada i społecznie i gospodarczo i technologicznie.
Zaczęło się od krachu na gieldzie do kijskiej w styczniu od 1990 roku i pękniać bańki na rynku nieruchomości giełda straciła wtedy aż 60% na wartości. No i posypało się po prostu Domino. Za tym poszła sytuacja gospodarcza, oczywiście skuczył się wzrost gospodarczy, firmy zaczęły przenosić produky do Chin. To.
Też stały się po prostu świetnym kwietniu fabryką świata.
To automatycznie przez to zaczęło rosnąć w Japonii bezrobocie w dziewięćdziesiątym siódmym roku, jakby tego wszystkiego było mało to w dziewięćdziesiątym siódmym roku w cały region udy uderzył. Kryzys, znamy dzisiaj jako atjatycki kryzys finansowy. No i Japonia oberwała tutaj rykoszetem. No i wszystko to sprawiło, że ten rozwój technologiczny kraju został zatrzymany po prostu po tym okresie innowacji, przyszedł zimny prysznic, a właśnie te najbardziej pomysłowy firmy zaczęły powstawać po drugiej stronie oceanu spokojnego.
Wynikało to też z takich bardzo praktycznych powodów do prac nad technologiami kluczowymi dla dzisiejszego oblicza cyfryzacji, czyli nad głębokim uczeniem maszynowym nad sieciami neuronowymi. Potrzebne są i oczywiście były ogromne moce obliczeniowe, wielkie zbiory danych równie duże inwestycja w te zbiory danych i w tym moce w państwie bez gigantów technologicznych. Takich jak Google, czy ma Microsoft, oraz bez wsparcia samego rządu, tak jak się dzieje chociażby w Chinach rządu, bym umiał inne priorytety zmagał się właśnie z kryzysem gospodarczym z kryzysem demograficznym. No to nie było komu inwestować w takie bardzo kosztochłonne, podstawy tak naprawdę do budowania tej rewolucji technologicznej, tyle że można to zrozumieć przez kilka lat nie, a dzisiaj widać, czy ta stracona dekada w Japonii po prostu się bardzo przedłużyła i to już jest 30 straconych lat de facto 3 stracona dekady, a efekty tego widać w danych, jeżeli spojrzymy na liczbę najbardziej innowacyjnych firm, czyli startupów, to Japonia powinna no się załamać tak naprawdę tych startupów zajmujących się sztuczną inteligencją wg danych z kwietnia tego roku jest w całym kraju 52.
2, a ja ci Bejdę słowo mówimy o kraju, w którym mieszka 128 000 000 mieszkańców.
To jeszcze, żeby było tutaj takie tło dla porównania w Stanach Zjednoczonych startupów właśnie siedzących w eai jest 12 378 2017 jest ich w Chinach, a 335 w Polsce, więc 335 w Polsce w kraju, który ma niecałe 40 000 000 mieszkańców wers 522 w trzykrotnie większym społeczeństwie. I to to bardzo ważne podkreślmy, raz jeszcze w społeczeństwie, który ma ogromne doświadczenie i w rozwoju technologii i ma znacznie dłuższe doświadczenie jako kraj kapitalistyczny. Po prostu.
Nie tylko w dziedzinie sztucznej inteligencji Japonia nie jest na pierwszym miejscu straciła też pal pierwszeństwa w robotyzacji, bo dzisiaj to, bo sądania miks z masaczuch króluje w opracowywaniu robotów humnoidalnych, a Uniwersytet Robot z Odessy w Danii produkuje takie roboty przemysłowe. Z takim bardzo przyjaznym dla użytkownika interfejsem, no i takimi elastycznymi aplikacjami w między czasie oczywiście Chiny zaczęły aktywnie zajmować się robotyką i produkują własne modele przemysłowe, z których wiele było oczywiście opartych na projektach japońskich. No jak to w historii, bywa, że sprzedają je po niższych cenach niż te modele, które są produkowane w Japonii?
No dobra to jest 1 jedno oblicza tego, co się dzieje w Japonii, czyli ten taki kryzys ta stagnacja gospodarcza, tyle że za tymi problemami związanymi z rozwojem technologii stoi także. No skostniały państwo, tak to chyba możemy najkrócej podsumować na czele z systemem edukacji rodem nie wiem, z którego wieku, a na pewno nie 20.01.
ja myślę, że starszego niż te lalki robotycznej.
Tak, tak i o co chodzi z tym kostniowym systemem edukacji wyższej o po pierwsze, większość uniwersyteckich laboratoriów robotyki w Japonii należy do wydziałów inżynierii mechanicznej, ani informatyki. I to jest bardzo ważne, bo w konsekwencji studenci tych kierunków nie uczą się ani uczenia maszynowego, nie o uczą też oidzeniu komputerowym o statystyce, bo mają być inżynierami, czyli tak naprawdę takimi trochę mechanikami, tak, a bez tych bez tej wiedzy właśnie dotyczącej uczenia maszynowego itd. jest ogromny problem w rozwijaniu kluczowych zagadnień związanych z tworzeniem sztucznej inteligencji. Co więcej, to to bardzo charakterystyczne dla całego japońskiego społeczeństwa młodym naukowcom nie pozwala się być głównymi badaczami w projektach najważniejsza jest nie pomysłowość nie dokonania nie przyniesione projekty, tylko staż długo z tego stażu, tak, ale hierarchia, tylko i wyłącznie oparta na długości pracy. To jest po prostu takie jest takie społeczny wymóg okazywania szacunku, przełożonym nie wyskakiwania za bardzo z ideami pod prąd. No wiecie to się może sprawdzać w biurokracji, ale w wysoce innowacyjnych dziedzinach naukowych no nie po prostu.
Nie tutaj jest jeszcze oczywiście druga składowa i jest to język już państwo opowiadałyśmy w 1 odcinku, że Japonia ma potężny, ale to potężny problem z brakiem kompetencji w języku angielskim potężny problem mniej niż 10% całej populacji, czyli przypomnijmy niemal 130 000 000 mniej niż 10% Japończyków w jakikolwiek sposób mówi po angielsku. No i tam brak rozciąga się oczywiście także na uniwersytety, bo wciąż nie wszyscy eksperci roboty robotyki w tym kraju biegle posługują się angielskim, więc jeżeli jakieś lokalne badanie nie zostało przetłumaczone, to nikt się nim nie zainteresował, a jeżeli zagraniczne badanie nie było przetłumaczone na japoński, no to nie trafiało do tego obiegu, myśli nie mogło zapładniać nowych umysłów. No nie mogły powstawać, no nie mogło inspirować nowych osób, no i wszystko to ogranicza takie umiędzynarodowienie uczelni wymianę myśli rozwój innowacyjności. No mogę tutaj wymieniać.
No jak dołożymy ten jeszcze zastój na poziom współpracy nauki z przemysłem, no to wyraźnie widać, że jest potężny problem, bo ten podział jest też takim wynikiem odgórnej konserwatywnej kultury korporacyjnej Japonii teraz niechętna zmianą niechętne z temu takiemu charakterystycznemu dla świata Zachodu wychodzeniu ze strefy komfortu tego myślenia AUTO w debox. Tam są zasady my się ich trzymamy. No.
Zawsze działało zawsze działało, teraz też powinno działa, a nie.
Działa. No ale nie działa.
To jest gmina świata, a nie nasza, więc bym dalej będziemy działać tak jak działało.
Ja czy ja myślę, że pamiętam, że trochę mają tej świadomości, że to trzeba coś z tym zrobić, tylko to jest ciężko, bo to jest wdukowane bardzo w społeczeństwo przez tysiące lat. Tak i nagle się temu społeczeństwu mówić, to trzeba wszystko to wyrzucić do góry nogami zacząć myśleć nie trudno, ale jest ta świadomość naprawdę jest świadomość tych ograniczeń jeszcze 2016 roku ówczesny premier hinnso. Abe to jest ten zamordowany w ubiegłym roku ogłosił rządową inicjatywę o nazwie rewolucję. To robotów to brzmi jak brzmi brzmi dumnie i ta rewolucja robotów miała promować współpracę między różnymi gałęziami gospodarki, przemysł środowiska akademicki. Administracja państwo miała ustiować wspólnie by kraj faktycznie zapełnić się tymi robotami, brało w niej udział ponad 200 koncernów tych z najwyższej półki, najbardziej znanych japońskich od to i o tych ondy pannosonika komasu, a efektem tej rewolucji też od strony takiej finansowej miał być wzrost wartości rynku z 600 000 000 000 do 2 i 0,4 biliona jenów w 2020 roku. No świat ma być olśniony tym, co zrobiła Japonia, a miał zobaczyć to świat podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku, tylko, że pandemia wybuchła i państwo przedstawiono na tory raczej walki o przeżycie obywateli. Do tego chciała poniesie, zamknęła na 3 lata, niemalże ma w tym doświadczenie zamykaniu się, a igrzyska przesunięto na 2021 rok i tam te roboty. No.
Były, ale nie grały pierwsze skrzy.
No to trochę tak jak to, co my obserwowaliśmy był Robot i to roboty 1 robota od obsługi 1 robota 2 ludzi, tak więc no nie.
No ale jest też drugi sektor, w który państwo pompuje pieniądze i jest to oczywiście rozwiązanie problemu, który są demograficznego. Japonia. To jest jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie i szykuje się już do wdrożenia robotów do pomocy w opiece nad seniorami. Wciąż rośnie tam oczekiwana długość życia i oczywiście w tym, że rośnie to nie ma nic złego, tyle, że wg rządu mieszka tam już ponad 1500 stulatków, a równolegle tupnieje grupa młodych. No i w takim kontekście to wykorzystanie robotów do opieki nad seniorami wydawało się być genialnym pomysłem.
Dlatego właśnie państwo wydaje miliardy jenów no automatyzacji sektora opiekuńczego na tzw kartech do 2018 roku. Na ten cel przeznaczony został ponad 300 000 000 USD. Problem jest naprawdę palący. Ja te inwestycje najbardziej rozumiem, w 2021 roku urodziło się tam całej Japonii niecało 812 000 dzieci. To jest najmniej od cła icie Szanowni Państwo 1800 dziewięćdziesiątego dziewiątego roku z przerażająca, dana naprawdę to jest najmniej od momentu, kiedy zaczęto prowadzić statystyki i co roku. Tak naprawdę czy tam CO2 lata pojawił się takie kolejne wyliczenia, kiedy to urodzi się ostatni Japończyk, już tak strach przywoływać, bo tam na początku był trzytysięczny rok tam 3000 któryś potem tam trzytysięczny 2000 pięćsetny. No wygląda to źle.
A jeżeli zastanowimy się nad tym, dlaczego w Japonii brakuje dzieci, to nie trzeba szukać daleko, wystarczy spojrzeć też na sąsiednią Koreę, która też mierzy się z tym problemem i o powodach braku dzietności w 1 i drugim państwie opowiada nam o skarpietewicz.
Statystyki z ostatnich lat 23 wskazują, że jest jeszcze miejsce, gdzie jest jeszcze gorzej i to jest Korea Południowa, jeśli chodzi o demografię, jeśli chodzi o problemy demograficzne, jeśli chodzi o dzietność kobiet, sytuacja w Korei Południowej w ostatnich latach jest gorsza niż w Japonii, więc to też jest rzecz, która pod tym względem może to będzie brutalna, ale w tych sprawach też rywalizują ze sobą, ale mając świadomość, że chociażby kultura organizacyjna kultura biznesowa południowokoreańska czerpała garściami z japońskiej. To pewne bolączki, jakie są w Korei źródła tych problemów demograficznych. No być może są też podobne w Japonii, to znaczy wynikają one z kultury organizacyjnej społeczeństwa wrzęgniętego jako korposzczury, to znaczy, że podporządkowanie pod porządkowanie życia rodzinnego też pracy. I ten pęd ten jeszcze w przypadku Koreańczyków no właśnie ten wyścig z Japonią próba doścignięcia i prześcignięcia, to to sprawiało, że też na takim poziomie społecznym po prostu życie rodzinne zeszło na bok. I jesteśmy niekiedy pełni podziwu dla sukcesu Korei Południowej gospodarczego, bo ten sukces jest gigantyczne, to prawda, ale właśnie po kilkudziesięciu latach widzimy koszty tego, to znaczy widzimy koszty przede wszystkim w wymiarze społecznym. I w tym demograficznym, bo nakładają się problemy czysto gospodarcze, to znaczy, że po prostu ludzi nie stać na dzieci, bo tak droga stała tak drogie stało się życie w Korei Południowej, że często ludzie odpowiedzialnie się nie decydują na dzieci. Oni są no jeszcze na gorszej pozycji niż Japonia faktycznie do Japonii przylgnęło. To to to z kojarzenie nie bez powodu, ale wydaje mi się, że Korea Południowa no z racji tego, że chciała jeszcze być doskonalsza niż Japonia. Jeśli chodzi o tą taką i determinację, to oznaczało wrzęgnięcie społeczeństwa w tryby funkcjonowania, które okazało się szalenie kosztowne dla życia rodzinnego i do tego też to się jeszcze nałożyło na tradycyjne postrzeganie rodziny, to znaczy kobieta ma się zajmować domem, a problem w tym, że w ostatnich kilkunastu latach bardzo się kobiety w Korei Południowej zmieniły ich aspiracje. Są zupełnie inne i co więcej one po prostu nie chcą prowadzić takiego życia, jakich matki, to znaczy nie chcą być tak podporządkowane mężczyznom, tak, bo wejście większe kobiet w Korei Południowej na rynek pracy było spowodowane kwestiami gospodarczymi. Po prostu okazało się, że 1 pracujący członek rodziny, to za mało, żeby ją utrzymać. Ale kiedy te kobiety weszły na rynek pracy, aktywni to się okazało, że jednak się potrafią na rynku pracy realizować i że mogą mieć inne życie niż życie wyłącznie powiedziałbym brzydko kury domowej.
Teewicz przywołuje tutaj kulturę biznesową, czyli po prostu stawianie pracy, ponad wszystko poświęcanie się bez reszty i opowiem państwu i tobie to chyba jeszcze nawet nie mówiłam, czytam teraz podziemię Murakami. Jego to jest książka o zamachu w tokińskim metrze z dziewięćdziesiątego piątego roku i jest tam oczywiście relacja ofiar zamachu, a szczególnie uderzające jest to, że zdecydowana większość ludzi bezpośrednio po zamachu, czyli po tym, kiedy już miała objawy zatrucia, saarinnem pojechała do pracy. I dopiero kilka godzin później, kiedy już naprawdę nie mogła oddychać. I kiedy już naprawdę się dusiła przy tych biurkach swoich postanowiła pojechać do szpitala i Murakami cytuję wręcz pewną kobietę, która o swoim takim normalnym dniu mówi tak zacytuję. Wstaję około piątej 30 jem śniadanie wychodzę i około siódmej 30 jestem w biurze pracę, zaczynamy o dziewiątej, więc mam aż półtej godziny, żeby przy biurku poczytać gazetę lub coś przegryźć, koniec cytatu. My jak w takim świecie można stawiać na macierzyństwo sensie to naprawdę?
To rzeczywiście no i tak widać też tak naprawdę jak te pewne wdrukowane właśnie mechanizmy zaczynają zderzać się z innym sposobem życia, do którego teraz jesteśmy przyzwyczajeni, zaczynają wprowadzać takie zaburzenia, po prostu społeczne. Tak, ale to nie jest tak, że się nic nie dzieje, bo oczywiście i rząd koreański japoński próbuje na wszelkie sposoby zachęcać kobiety do radzenia dzieci, wprowadził tamtejsze wersje 500, plus to sukcesami tak słabo jest w czasie naszej podróży pod koniec kwietnia ukazały się najnowsze dane demograficzne japońskie i kolejne alarmstyczne. Populacja Japonii skończyłła się dwunasty rok z rzędu tym razem w porównaniu z 2022 rokiem ubyło aż 556 000 Japończyków, czyli całe miasto zniknęło, a efektem tego właśnie jest też poważny problem z niedoborem pracowników i na to zwraca uwagę dr Socha. Unknown speaker 4 Ja zawsze to określam jako taki dylemat, czy lepiej budować roboty, które np. mają mecenas tą pracę, mają zajmować się starszymi ludźmi, mają np. pracować w opiece pewnoskiej. Czy może lepiej można by było pozwolić na przyjechanie do Japonii większej liczby pracowników zarobkowych i wydaje mi się, że w obu obszarach, czyli w obu kierunkach nadzieje się bardzo dużo, to znaczy nadal japoński rząd oferuje bardzo dużo. Ciekawe środki finanse na rozwój tego obszarów robotyzacji, jeżeli spojrzymy też na to, co oferują np. japońskie firmy, które zajmują się dostarczaniem powiedział takich szeroko zakrojonych usług właśnie dla osób starszych czy też staży też dla domu opieki długotrwałej. To zobaczymy tam naprawdę bardzo wiele ciekawych innowacji właśnie z obszaru robotyki, ale właśnie nie tylko, czyli mamy tam już próby wykorzystania oprogramowania, także sprzętu robotów, które mają z 1 strony pomagać ludziom w takich codziennych czynnościach. Z drugiej strony mają także pomagać powiedziałbym w animowaniu życia codziennego animowaniu aktywności fizycznej, ale także fizycznej także mamy taki ciekawe sektor, które w, którym będziemy wykorzystać roboty, także sztuczną inteligencję do walki z samotnością, która bardzo miasto dla osoby starszym.
No i dlatego właśnie, jako że osobami starszymi trzeba się jakoś opiekować, to w 5000 domów opieki w Japonii wprowadzono roboty opiekuńcze. To od takich mechanizmów pomagających w podnoszeniu kompaniu czy karmieniu seniorów po te służące można być wyłącznie interakcjom społecznym, jak wspomniano ta foczka nie taka po prostu do przygłaskania, która ma tutaj wprowadzać taki element. No pomocy też w tworzeniu po prostu lepszych emocjonalnie warunków życia.
Ja może opisze, to jest taka foka, wydawałoby się, że to jest plusszak takie zwykłe, tylko, że ona reaguje, to na tołaskanie mruga oczami ma takie rzęsy. Długie jest bardzo przymilna.
Jak świeże do Mor, a tylko nie jest właśnie zwierzęcia, tak, czyli nie ma ona sama w sobie nie wymaga opieki. Tak tylko i wyłącznie służy takim celom emocjonalnym, a jako, że tak jak wspomniałyśmy, to postrzeganie robotów Japonii jest naprawdę w dużej części takiej. To animistyczne to ich obecność zakładach opieki jest dla odbiorców, tak dosyć naturalna.
Tak, tylko, że odbiór społeczny sobie, a przydatność sobie jak stwierdza, mat technologii rewiu, pomimo rozgłosu, pomimo wsparcia rządowego, pomimo dotacji oraz takich rzeczywistych osiągnięć technologicznych robotów nie ma w żadnym ważnym aspekcie codziennego życia w większości ludzi w Japonii, także w tych domach starości. Czy też szerzej w opiece nad seniorami z mitem robotów zbających Japonię sprawił się kilka miesięcy temu James rajt z Instytutu Alana tuuringa w książce Robot łącz saejda pan rajd, który spędził 18 miesięcy na atropologicznych, badaniach przywołuje takie badanie z 2019 roku, które zostało przeprowadzone na 9000 starszych klientów opieki w Japonii. No i z tego badania wynika, że tylko 10% z nich, czyli z tych seniorów doświadczyło jakiejkolwiek formy robo opieki. Co więcej w 2021 roku inne badanie wskazało, że w grupie badawczej 444 osób objętych domową opieką zaledwie 2% miało jakiekolwiek doświadczenie z robotem opiekunem.
No i takich badań jest coraz więcej, także podpis linii vercity zrobił własne, no i to wskazuje, że nawet, jeżeli początkowo ktoś wykorzystywał w Japonii robota do opieki nad seniorami, to szybko te roboty tak naprawdę lądował w szafach, trochę na zasadzie jest dotacja. Jest jest pieniądz, to kupujemy, a jak to się tam już nikt nie sprawdza, to my też się tam z tym nie za bardzo bawimy. No trochę nie jestem zaskoczona.
Ja też niespecjalnie tyle, że to wszystko nie osłabia takiego japońskiego entuzjazmu do robotów i sztucznej inteligencji. Ja powiem więcej w 2021 roku władze postanowiły przeznaczyć ponad 2 000 000 000 Janów, czyli około 70 000 000 zł na wsparcie rozwoju systemów E i które pozwolą na przeprowadzenie bardziej zaawansowanej analizy danych z formularzy matrymonialnych, żeby łatwiej łączyć w parę 2 połówki pomarańczy. Gdzieś tam rozproszone po świecie.
Bo takie desperackie czasy wymagają desperackich metod, jak już nie możemy zmienić społeczeństwa, żeby jednak było ułatwi te dzieci wychowywać. No to tutaj nie już inteligencja ludzi połączy w pary no może nie pewnie Szanowni Państwo już wiedzą, jakie mamy podejście do taksolucjonizmu. No ale jakby to powiedzieć nie działa, ale to wszystko nie oznacza, że Japonia dzisiaj w dobie boomu na generatywno sztuczną inteligencję nie próbuje odzyskać swojej pozycji lidera i istnieją pewno oznaki, że sytuacja może tam się trochę zmienić jednym z takich objawów mają być zmiany w systemie szkolnictwa wyższego. I to może być rzeczywiście coś, bo powstał szereg nowych prywatnych uczelni, w tym International profesjonalnivcity o w technologii i tzw ipud on ma kampusy w Tokio nago i Osace. I podobno tam się sporo dzieje, bo zaczęli ściągać naukowców wykładowców z rynku po prostu co więcej w 2020 2021 roku, a i pud stał się częścią ogólnokrajowej inicjatywy tamtejszego ministerstwa edukacji, która jasno postawiła sprawę kontakty między środowiskiem akademickim, przemysłem i społeczeństwem powinny być takie bardziej na bieżąco nie odcinanie się. Stąd właśnie ci wykładowcy z rynku i co więcej wszyscy studenci muszą odbywać długie staże, to być 600 godzin staży w pracy w przemyśle. I to powiązanie biznesu i nauki jako impuls do zmiany wskazuje, także dr Socha. Unknown speaker 4 Tutaj to przyspieszenie widać w kilku obszarach. Po pierwsze, zwróciłbym uwagę na coraz większą liczbę startupów, zajmujących się właśnie techno toczną inteligencją konkretnymi wymiarami i w japońskich wiadomościach możemy znaleźć właściwie no co tydzień możemy znaleźć informacje o nowych startupach, którym idzie stosunkowo dobrze. Ostatnie ostatnio taka ciekawa informacja, która się pojawiła dotycząca firmy mde IS, która znaczy najbliższ, która właśnie pozyskała bardzo duże, finansowanie właściwie zarobiła już koło 950 000 000 USD. I ta firma zajmuje się na wykorzystaniem sztucznej inteligencji jeszcze inteligencji, która ma opracowywać różnego rodzaju plany dla starzejącego się społeczeństwa i też przede wszystkim dla osób, które no nie wiedzą np. co mają zrobić ze swoim biznesem, nie mającą pomogą zapisać także. To jest tych 1 ciekawy przykład tych startupów z japoni pojawia się coraz więcej i co najważniejsze w ostatnich strategiach rządowych. Możemy zauważyć, znaczy widać taki wyraźny nacisk na promowanie promowanie właśnie powstawania tych Starowej, przede wszystkim próby stworzenia dla nich dogodnego środowiska rozwoju. To dogodne środowisko ma się opierać głównie na pow powstanie takich chabów współpracy pomiędzy nastęm rządem i także właśnie różnego rodzaju różnego rodzaju ośrodkami badawczymi uniwersytetami.
Tyle że, gdy Japonia próbuje ponownie wskoczyćć się do tego wyścigu o rozwój technologiczny, to państwo po drugiej stronie dzieciny koreańskiej, czyli Korea nie tylko z nie wypadła z tego wyścigu, ale wręcz ma już własny plan na sztuczną inteligencję. No i mają tutaj oczywiście spore możliwości dzięki somsungowi, przede wszystkim tak, ale co ważne to właśnie w Korei odbył się słynny mecz w gołu pomiędzy algorytmem alfago firmy dipmait, a mistrzem świata-li seedolem z Korei Południowej. Opowiadałyśmy państwu tym odcinku dokładnie. No i właśnie odbyło się to w 2016 roku, kiedy człowiek po raz pierwszy przegrał z maszyną i to było takim impulsem dla rządu w Seulu, który po szoku postanowił mocniej zainwestować w sztuczną inteligencję.
Konkretniej ten kraj zaczął podążać ścieżką, którą już wcześniej utorowały Chiny oba kraje bardzo agresywnie finansowo agresywnie inwestują w jaj i kiedy Chiny wdrażały takie trzytapowy, program zostanie światowym liderem w dziedzinnie sztucznej inteligencji do 2030 roku. To Kora także opublikowała własne strategie z celem, aby do 2022 roku trafić do czołowej czwórki państw w dziedzinie sztuszcznej inteligencji. No i to się udało nawet, więc realizuje to sobie założyła. Zresztą rząd w Seulu od dawna stawiano nowe technologie ustawa o rozwoju i dystry dyrektor dyrektor w 2015 utworzono specjalny komitet doradczy do spraw inteligentnego społeczeństwa informacyjnego, a w 2016 właśnie po tym, meczugo opublikowano strategię inteligentnego społeczeństwa informacyjnego i rząd u ogłosił też utworzenie takiego specjalnego funduszu inwestycyjnego na rzecz promowania inteli sztucznej inteligencji w całym kraju łącznie zaplanowano. Wtedy wydanie 2 000 000 000 USD na badania i na treningi. Co jest bardzo ważne na trenowanie? Ja.
Z tym, że ten koreański plan skupia się trochę na czym innym niż plan japońskie czy też amerykańskie było Koreańczycy stawiają na hardler na technologie półprzewodników. O tym, jak to ważna część całego technologicznego świata. Opowiadałyśmy już w odcinku poświęconym bonie chpy właściwie to w 3 odcinkach, bo to jest tak ważne, no ale ostatnio doszedł do tego nowy element, Korea chce zbudować najbardziej konkurencyjny na świecie przemysł chip w sztucze inteligencji z nowymi pół przewodnikami o dwudziestopięciokrotnie większej szybkości przetwarzania i zaledwie 0,001 zużycia energii w porównaniuniu z tymi obecnymi układami staranymi. Te.
Plany wejścia takiego mocnego w rynek sztucznej inteligencji. To nie są wcale puste zapowiedzi południowokrarańskich, starta próbba uis ING już wprowadziłł na rynek chip, który ma wspierać eyi, a to nazywa się tym produkt chi chip eitom i to jest taka próba ewidentnego zmierzania się ze światowym liderem produkcji tych chipów właśnie poświęconych mechanizmom sztucznej inteligencji, czyli amerykański nie widzi na razie wide wygrrywania. Nawet i prezes jest teraz wiesz na Tajwanie jakiś taki wizycie z jego zdjęcia latają, jak poszedł na tajwańskiej tajpński rynek najtemarket, iż wszyscy się zastanawiają? Jakich to pomysłów nie mają Amerykanie na to, żeby się bliżej z tej wończykami spiknąć? No ale Koreańczycy nie chcą odpuścić etom jest, co bardzo ciekawe produkowany przez Samsunga. Tak by wspierać mechanizmy przetwarzania obrazu i wykorzystania sztucznej inteligencji w czatbotach ma on swoje mocne strony, bo zużywał 1/5 mniej energii niż właśnie chipy chipy amerykańskie, tyle, że wciąż nie ma 1 ważnej cechy. Nie można na nim trenować dużych baz danych, a to jest kluczowe w przypadku generatywnej sztucznej inteligencji oczywiście czat botów.
No tylko, że korańczycy będą mieli trudne zadanie w doścignięciu nwidi, bo faktycznie to ona ma obecnie taki dominujący udział w wysokiej klasy układach, y jednak rząd Korei Południowej chce jak najmocniej wspierać ten swój krajowy przemysł, dlatego zainwestuje ponad 800 000 000 USD w ciągu najbliższych 5 lat w badania i rozwój, żeby zwiększyć udział w rynku tych koreańskich chipów sztucznej inteligencji. W przede wszystkim w krajowych centrach danych. No i to ma być skok dość duży, bo zera do 80% no i ten o 80% ma zostać osiągnięte w 2030 roku, czyli całkiem niedługo.
To teraz może tak trochę dla podsumowania jak myślisz Asia, czy Japonii uda się wrócić do gry, a Korei osiągnąć takie duże przewagi, jeżeli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji, jak sobie te obydwa państwa zakładają?
No na razie nie wygląda. Sytuacja nie wygląda dobrze dla Japonii, bo bez takich bardzo poważnych strukturalnych zmian społecznych gospodarczych wygląda na to, że Japonia będzie stopniowo stawała się raczej takim krajem uschniętej Wiśni. No bo nie chodzi tutaj o to, ile pieniędzy można pompować w badania i rozwój bez zmiany w myśleniu bez otwarcia się na świat bez nauki angielskiego bez dopuszczenia do rynku połowy społeczeństwa, czyli kobiet trudno będzie Japonii uruchomić takie pokłady innowacyjności, które na pewno przecież w tym państwie wciąż są. I wszystko wskazuje na to, że Korea tutaj coraz bardziej będzie Japonii w rozwoju uciekać.
Bardzo możliwe, że niestety ten scenariusz jest prawdopodobny, choć dr Socha wskazuje na to, że zaczął się pewien zryw do wykorzystania tych takich przewag, której Japonia ma i takich doświadczeń, które od dłuższego czasu jednak zbierała do przyspieszenia takiego faktycznego przyspieszenia prac nad słuszczną inteligencją. Unknown speaker 4 Japonia próbuje właśnie wykorzystać część swojej powiedziałbym, jakby to powiedzieć swoich zasobów technologicznych do promowania badań nad sztuczną inteligencją. I ostatnio mieliśmy kilka takich ciekawych informacji, które wg, których japoń Japonia będzie wykorzystywać swoje Super komputery właśnie do prowadzenia szybszych badań nad sztuczną nad sztuczną inteligencją w różnych obszarach. I trzeci taki aspekt to zwrócił uwagę na taką próbę, powiedziałbym, podjęcie próby takich, jakby regulacji tej tego obszaru badań nad sztuczną inteligencją. Jest to przede wszystkim widocznenie tylko w samej Japonii, ale także także społeczności międzynarodowej japoński rząd bardzo znaczy bardzo duży nacisk na nawiązanie współpracy międzynarodowej, czyli próbę utworzenia stworzenia nowych regulacji dotyczących właśnie sztucznej inteligencji we współpracy z innymi państwami. W szczególności z państwami, które no jak to mówi ja państwu rząd podzielają japoński punkt myślenia iążają za wspólnymi wartościami. I też bardzo dużo miejsca właśnie tej tej próbie uregulowania tego, co się dzieje w obszarze sztucznej inteligencji, poświęcono też chociażby na ostatnim szczycie właśniesie.
I to jest dosyć ciekawe, bo widać z takiego podejścia próbę umiejscowienia Japonii, niejako samodzielnego zupełnie gracza, czyli odejście od tych takich dotychczasowych bardzo charakterystycznych dla tego państwa mechanizmów izolcjanistycznych, tylko wejście właśnie w tą silniejszą współpracę. To, o czym mówi raczej to takie lak tkańczu, to ewidentnie zachód być może Japonia w efekcie będzie też chciała się silniej powiązać z Koreą i przełamać te historyczne problemy, o których dzisiaj mówiłyśmy wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak silny, jak silny będzie konkurent?
Przeciwnik jak ile będzie konkurent tak. No i czy ten impuls, który ten impuls współpracy, który gdzieś tam się narodził, będzie wystarczająco silny, żeby pokonać ten dotychczasowy, ma razem, który panuje w kraju, bo ja państwu podam jeszcze 1 przykład, oprócz tych wszystkich problemów, o których dzisiaj mówiłyśmy japońskich, jest jeszcze 1 szkopuł w Japonii wciąż pompowane są gigantyczne pieniądze. W takie pierdoły po prostu nie wiem, czy pamiętasz na pewno pamiętasz, bo robiłaś sobie zdjęcie z nimi studzienki w całym kraju pokryę studzienkowe są przecudne przycudnej urody Mister nie zrobione w słoni niedźwiedzie smo na kwiaty Wiśni naprawdę cuda. W sumie jest z tego, co czytałam 6000 różnych, naprawdę przepięknie misternych wzorów na same pokrywy studzienkowe ba powstało japońskie Stowarzyszenie otworu studzienkowych, tyle, że każdy taka pokrywa kosztuje 900 USD. No i one są wymieniane w całym kraju 900 USD, dużo jak na przedmiot, którego estetyka powinna grać tutaj no w ogóle nie odgrywać roli.
Ale to już wiemy, znaczy będąc w Japonii, to się doskonale wierzę, estetyka odgrywa bardzo dużą rolę i w ogóle zapomnijmy, że tej estetyki nie będzie one też odgrywała. To bardzo ważne sporą rolę, jeżeli chodzi o produkcję też samych robotów, no bo te roboty japońskie zawsze były dopracowywane. Mówimy o robotach, od powiedzmy końca lat dziewięćdziesiątych były dopracowywane też wizualnie to nie była taka typowa robotyzacja przemysłowa tylko Fabryczna, tak, gdzie najważniejsza była funkcjonalność. To miało jeszcze wyglądać. No.
Przerost formy nad treścią tak bym to podsumowała.
Troszkę znaczy inaczej, jeżeli towarzyszy to faktycznie jakimś osiągnięciom technologicznym, to spoko tylko, żeby te osiągnięcia technologiczne, o czym były, ale Japonia. No tkwi mocno w tych takich swoich historycznych okowach. Przykładem jest też chociażby takie uderzające dla ludzi Zachodu świętoshoła, czyli święto kultywujące poprzedniego cesarza cesarza hirochito. To jest ten cesarz, za którego panowania Japonia dołączyła do drugiej wojny światowej, była winna wielu zbrodni wojennych i w efekcie tak naprawdę kraj został totalnie zniszczony zostały zwrócone na niego 2 bomby atomowe. Wciąż hirochi to jest czone, a świętoszoła jest praktycznie największym świętem Narodowym. Jest oczywiście zatem też taka potrzeba taka bardzo silna nostalgia, która w tym państwie jest bardzo wyraźna pytanie tylko czy ta nostagia do czegoś dobrego może napędzać?
No właśnie, ja mam takie poczucie, że banalne banalny wniosek, że trzeba porzucić przeszłość, żeby spojrzeć przyszłość i dopóki Japonia jest tak bardzo zaopatrzona w ten okres szoła nie wiem, czy ona znajdzie przestrzeń w ogóle na wyrwanie się z tych okołów i z tych marzeń. O powrocie do tych pięknych tych czasów, które już minęły?
No wiesz, to, co chyba łatwiej powiedzieć niż zrobić, no bo to nie ma tak nie ma takiego chyba społeczeństwa na świecie, które byłoby w stanie swoją jakoś tam przeszłość porzucić i zagrzebać i przejść nad tym do porządku dziennego i pójść do przodu. Co pamiętajmy, że to jednak jesteśmy ludźmi, a nie robotami nie nawet w tak bardzo powiedzmy zrobotyzowanym również pod względem mentalności społeczeństwie, jakim jest Japonia, ale jeszcze mam do ciebie pytanie, o Korea, jak tu uważasz, Korea ma szansę. Zostać tutaj tym gigantem, jeśli chodzi o produkcję pół przewodników dla sztucznej inteligencji?
Wysoka Korea sobie wybrała bardzo mądrą niszę taką, w której ma bardzo duże doświadczenie, no bo produkcja pół przewodników właściwie mają ją w dna i teraz dostosowanie tych pół przewodników z działania w prostych smartfonach i komputerach do wymogów sztucznej inteligencji jest bardzo mądrym rozwiązaniem. I tak naprawdę niewielu jest konkurentów?
Tutaj, o ile oczywiście w Korei nie zadzieje się jeszcze 1 problematyczny schemat, o którym też dużo mówiłyśmy w jednym z odcinków, czyli nie dojdzie niestety do nazbyt silnego powiązania państwa korporacji, rozrostu korupcji. W tym wszystkim i rządów czeboli, które sobie oplotły, to państwo takim trochę oligarchicznym ośmiorniczym ramieniem, no bo takie działania czy taki sposób funkcjonowania państwa nigdy nie służy jednak prawdziwej innowacyjności.
A to akurat niestety jest bardzo prawdopodobne. Ja bym tutaj jeszcze dodała, że my państwo tutaj dużo opowiadałyśmy o robotach, o tych studzienkach o tym, co widziałyśmy w Japonii. My to wrzóćmy wszystko na instagram, bo też tak.
Bardzo polecamy, w ogóle zajrzeć do nas zobaczyć i zrobimy tak, że wcale nie będzie tylko na storisie na stolicach widoczne w dniu publikacji będzie specjalna relacja, więc polecamy sobie to obejrzeć, bo to pozwoli trochę wczuć się w te klimaty robotyczne w krajach dalekiego Wschodu, a skoro już polecamy naszego Instagrama, to też polecamy kontaktować się z nami w mediach społecznościowych pisać do nas na adres mailowy tekstorie mało patokropkę. F będziemy bardzo wdzięczna za wszelkie sygnały sugestie, o czym chcielibyście państwo słuchać w kolejnych odcinkach?
Naszą wydawczynią jest katarzyn Michałowska, której bardzo dziękujemy.
A nasz podkas jest dostępny na wszystkich możliwych platformach podkastowych i w aplikacji tokfem do usłyszenia.
Dziękujemy.
Te historię Sylwia Czubkowska Joanna Sosnowska o ludziach i technolog. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TECHSTORIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA