REKLAMA

"Wszystko na ostatnią chwilę" - sukces systemu kaucyjnego?

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-06 16:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
11:30 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światopodgląd Agnieszka Lichnerowicz, chyba dobre wieści mamy dla państwa Filip Piotrowski, ekspert polskiego stowarzyszenia z re państwa gościem i pomoże nam zrozumieć, czy rzeczywiście są takie dobre dzień dobry. Dzień dobry pani, dzień dobry państwu, gdy tu z Katarzyną murawską Katarzyna Morawska wymyślała ten temat opracowywała go i zapraszała firma Piotrowskiego, jeszcze nie miałyśmy świadomości, że to będzie dobra wiadomość, dlatego że dzisiaj rada ministrów ostatecznie przyjęła coś się nazywa noweliizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami OP opakniowymi. 1 słowem jak zapowiada ministerstwo klimatu i środowiska od 2025 roku będzie proszę państwa w Polsce obowiązywał system kaucyjny po latach latach i chciałabym też zapytać eksperta, dlaczego to tyle trwało? Być może uda się w Polsce stworzyć system kaucyjny dla butelek plastykowych szklanych i metalowych? Czy się uda?
Jest spora nadzieja, że tak, chociaż wszystko jest jakby ta ostatnią chwilę niestety, bo tą ustawę czeka jeszcze trzymiesięczna. Notyfikacja techniczna w Brukseli, oczywiście może.
Powiedzmy, że tu maszynka może zadziałać do.
Głosowania, ale na szczęście można też ustawę doprowadzić właśnie do ostatniego czytania, zanim wróci wróci opinia z Brukseli na temat ustawy, więc to nie jest problem, jakby największym problemem jest właśnie notyfikacja techniczna i to, czy na pewno się uda z jeszcze 1 posiedzeniem Sejmu w długiej połowie września albo na początku października.
Bo gonią nas znaczy wymusza, to na nas nie rozsądek, bo wydaje się, że z tym kaucyjny cieszy się powszechnym poparciem, tylko Unia Europejska.
Nawet systemu kaucyjnego samego przez się nie jeszcze nie, bo w nowych regulacjach, które teraz Brukseli są procedowane system kaucyjny staną się obligatoryjne dla wszystkich europejskich krajów już w 2028 roku. Natomiast teraz Bruksela wymusza nas w sprawstwem okacnego niejako pośrednio, tworząc wysokie poziomy obowiązkowe zbiórki z rynku opakowań PET, czyli 77% 2025 roku aż 30 2029 i tego się w polskich warunkach nie da zebrać inaczej niż systemem kaucyjnym, więc musimy go wprowadzić, żeby polscy przedsiębiorcy nie płacili nie płacili bardzo wysokich, bo szacowanych na dobrze ponad 1 000 000 000 zł rocznych w tej chwili płaci od 2025 roku. Płacilibyśmy kary za to, że.
Nie płacimy.
Teraz płacimy podatek od plastiku nie poddanego recyklingowi.
Ale to też jest jakby kara.
Tak i on też się zmniejszy. Zakładamy przynajmniej o 700 000 000 zł w skali roku, tylko, dlatego że z tym kaucyjny się pojawi.
Jaką będzie działo? Ma działać wg tych pomysłów rządu?
Będzie to każdym kraju w tym stokaucyjny działa w Europie, czyli będziemy mogli oddać butelki bądź puszki butelki PET podpuszki metalowe, czyli istalowe jalominiowe i butelki szklane niestety, tylko na szkło wielokrotnego użytku, czyli te butelki zwrotne szkła jednorazowe nie jest w ustawie uwzględnione, ale te butelki będziemy mogli oddać albo do.
Automa, które musimy zainwestować 50 gr.
Tak najpierw płacimy kaucję, kupując każdy typ napoju 50 gr pewnie trochę więcej, bo teraz już widzimy, że te kaucje, które są na szkło wielokrotnego użytku, te, które sobie duże koncerny piłowaskie naliczają. To już jest złotówka, więc myślę, że to będzie bliżej złotówki, szczególnie że system kaucyjne wystartuje dopiero za kilka lat.
A2 tysiące 20.05. roku mówi ministerstwo kli klimatycznmaki.
Tak toyskach pewnie bardzo OP wczna wersja się to będzie myślę, że to będzie najwcześniej połowa tego właśnie z 20.05. roku, ale jednak biorąc pod uwagę też inflację. To będzie pewnie kaucja, będzie dzisiaj 70 gr złotówkę, natomiast płacimy kaucję, a potem odnosimy opakowania do każdego sklepu prawie każdego, bo co prawda ustawa zakłada, że tylko sklepy powyżej 200 m obowiązkowo do systemu należeć muszą, ale doświadczenie z innych systemów kaucyjnych uczy, że małe strefy bardzo chętnie przystępują do tego systemu. Same, dlatego że klienci robią zakupy tam, gdzie mogą oddać opakowania ponad 80% konsumentów w krajach bałtyckich i w Niemczech od robi zakupy tam, gdzie oddaje butelki i puszki. Co powoduje, że małe sklepy bardzo chętnie do tego systemu się przyłączają, żebym tracić klientów, więc zakładam, że w każdym najmniejszym sklepiku będziemy mogli później oddać opakowanie i kauc.To jest, kto za to odpowiada, to znaczy to jest tzw rozszerzona odpowiedzialność. Myślę, że powinniśmy w debacie lepiej, to słowo rozpropagować rozszerzana odpowiedzialność producenta czy nie. Tak, to jest system kaucyni jest elementem rozszerzania odpowiedzialności producenta.
Czyli to on ma dbać o to, żeby ten plastyk się był w obiegu, a nie my klient.
Zdecydowanie tak to jest jakby wprowadzenie w praktyce zasady wprowadzający płaci z jednej z podstawowych zasad. Jeśli chodzi o ochronę środowiska i opakowania, wprowadzam przez komisję Europejską. I stąd te wysokie poziomy zbiórki opkowań, które są narzucone na wprowadzających na producentów, one mają ich zachęcić do tego, żeby właśnie brali odpowiedzialność za swoje opakowania. I to oni będą pokrywali koszty wprowadzania tego systemu.
I teraz to pytanie, dlaczego w Polsce to się okazuje tak trudne nie wiem, jak długo pan się tym zajmuje, ale ja mam wrażenie, że rozmawiam o tym już od bardzo bardzo wielu lat i na ostatnią chwilę.
To jest bardzo dobre pytanie, bo ja mam wrażenie, że my po prostu chyba nie mamy szczęścia, do, a rządów, które uważałyby za kwestie środowiskowe, są ważne i to nie mamy szczęścia do tych rządów, od bardzo wielu lat, bo rozmowy sprawnie systemu kokaucyjnego w Polsce trwają lat. Przynajmniej 10 jeśli nie dłużej, a ostatnio ustawę tworzymy 4 lata już teraz, mimo że właściwie to dość krótkie akt prawne i dałyby się pewnie go sprawnie napisać w pół roku poddać konsultacje wysłać do parlamentu. Myślę, że to są takie kwestie, które są zawsze gdzieś na ostatnim miejscu i one przegrywają z ważniejszymi kwestiami bieżącym politykom często.
Nawet, ale tutaj powiedzmy tak płacony był podatek, czyli miliony stracone brakowało tego granolatu. Czy jak to się nazywam po prostu wręcz importowaliśmy plastyk z innych państw czy producenci, żeby go recyklingować, jakby były bodźce, by przyspieszyć te prace.
Były, choć te najmocniejsze bodź to, czyli właśnie poziomy zbiórki i obowiązkowa zawartość Gran lat u 25% wystartują dopiero w 2025 roku. I to jest pewnie ten bodziec, który najbardziej przełożył się na to, że w ogóle te prace się pojawiły i że rozmawiamy o ustawie o systemie kaucyjnym, bo wiadomo, że jakby bez sprawdzenia tego systemu z kolei producenci na napojów będą płacili, czy będą ponosili bardzo wysokie koszty i kupowania recyklatu z zagranicy i koszty kar. I tak naprawdę przełożenie ceny swoich produktów, więc no to jest też trochę takie działanie antyinflacyjne wprowadzenie tej ustawy.
To właśnie chciałam zapytać, tak może trochę bardziej z dystansem, patrząc na to rozwiązanie. No ile ono strategicznie jest korzystne dla środowiska, a więc i dla nas mówiąc oględnie wiele, lecz wydaje się, że za dużo jest plastyku na świecie i pyta na co niektórzy eksperci wskazują. To jest to, że nie poradzimy sobie z jego recyklingowaniem. Już mówię o tym, że to nie ten plastik przy butelkach, ale niektóre plastyki bywają toksyczne, twierdzą niektóre badania w każdym razie żyjemy w świecie, w którym nam się wydaje, że możemy używać tyle plastyku. Ile używamy, a powinniśmy używać go po prostu mniej?
System koucyjny jest dobrym rozwiązaniem, także tej kwestii, bo on pozwala stosować coraz większą ilość opakowań wielokrotnego użytku i rzeczywiście nie mówimy tutaj tylko o putelkach szklanek do decyzji jesteśmy przyzwyczajeni, ale tak żebytelkach plastikowych. I to jest coś, co będzie musiało wrócić też trochę, dlatego że komisja Europejska zauważa problem i bardzo mocno adresuje go w procedowanej teraz w Brukseli nowym rozporządzeniu opakowaniowym, które zakłada już dość wysokie obowiązkowe poziomu opakowań zwrotnych w 2030 roku.
A jakisza opak.
Chociażby właśnie butelki po napojach albo opakowania na żywność na wynos albo butelki od wina. To jest pewne Novum będziemy mieli wino w zwrotnych butelkach od 2 tysiąceklanych szklanych od 2030 roku. To będzie tam 10%, ale w 2040 roku to będzie już procent 40, więc ta zmiana na rynku i przechodzenie na pokanie wielokrotnego użytku ona się dzieje, ona będzie wymuszona regulacjami.
Ale wiecie jak panu wielokrotnego użytku, to chodzi o recyklingowanie? Czy tylko?
Mycie nie chodzi tylko o mycie chodzi o opakowania, które wracają na rynek, jeśli chodzi o opakowania PET to pewnie kilkanaście razy, zanim będą musiały być poddane recyklingowi, ale można je z powodzeniem przerobić na kolejne tego typu opakowania, które będą wracać, więc to, jakby rozwiązuje w jakim stopniu problem, bo jesteśmy w stanie zamykać obiekt, ale jednocześnie mamy dużo mniejszy nakład energetyczny, nie musimy za każdym razem robić nowej butelki, tylko ta sama butelka jest napełniana i wraca na rynek. To się ciao dość dużym powodzeniem np. Wielkiej Brytanii i częściowe Francji to opakowania często są wypierane z rynku, dlatego że konsumenci nie chcą takich butelek, bo one np. porysowane z zewnątrz no bo plastik się rysuje w transporcie, więc to jest też coś, co będzie wymagało zmiany naszych przyzwyczajeń i będziemy musi przyrzyknąć do tego, że butelka z ulubionym słodkim napojem będzie nieco porysowana. Będzie miała nową etykietę, ale będziea tak może będziesz tak stara się rysuje mniej z planem butelki, mogła wracać 40 × na rynek, ale nawet plastikała będzie nieco porysowane, ale to będzie dalej tak samo dobra butelka, więc będziemy musieli zmienić trochę swoje przyzwyczajenie.
No doświadczenie, właśnie pozostałych państwu jest, jakie tak już, podsumowując, szczególnie ze strony konsumentów.
Bardzo dobre, o, tyle, że po pierwsze z tym kaucyjny pozwoli zebrać 90% opakowań z rynku tych opakowań po napojach teraz zbieramy w Polsce koło 40% 2 epokań PET 70% butelek szklanych i koło 80% puszek jest to będzie kolosalna zmiana. To to ogromne ilości pokań, które nie trafią do środowiska, nie trafią do rzeki jezior czy na skwery dla nas dla konsumentów to oznacza czystsze otoczenie oznacza bezpieczniejsze otoczenie, bo będzie mniej potłuczonego szkła np. ale jednocześnie system kaucyjny jest też bardzo dobrym nauczycielem. Czy taką rozwiązaniem, które pokazuje, że odpady mają wartość, że to, że my je segregujemy ma wartość, że rzeczywiście to, że robimy coś z tymi odpadami, przynosi nam konkretne korzyści. I mamy nadzieję, co się przełoży na poprawę jakości selektywnej zbiórki w Polsce. Rząd przyjął dzisiaj nowelizację ustawy i od zapowiada, że zobaczymy, jak będzie, bo na razie jest to etap rząd przyjął nowelizację ustawy od 20.05. roku ma obowiązywać w Polsce w końcu system kaucyjny. Filip Piotrowski, ekspert polskiego stowarzyszenia zais, był państwa gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę informację.
Świato podgląd. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA