REKLAMA

Jak "mała bomba atomowa" - skala strat w Nowej Kachowce [Andrusieczko]

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-06 16:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
13:24 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka Lichnerowicz.
A doradca prezydenta zeońskiego mechau podor jak oraz oxi Daniło, a więc sekretarz rady bezpieczeństwa Narodowego i obrony poinformowali, że potwierdzają informacje wywiadu swojego w każdym razie zaporę. Jak informują w nowej krachowcy, wysadziła rosyjska brygada strzelców zmotoryzowanych. Włączymy się teraz z Piotrem Andrusieczką, korespondentem gazety wyborczej w Kijowie w Ukrainie dzień dobry Piotrem dzień dobry, chciałam się na początek zapytać i poprosić, gdybyś mógł podsumować, jaka jest teraz sytuacja, jeżeli chodzi o ewakuację i no szacowanie zniszczeń i strat na tyle, na ile oczywiście potrafisz powiedzieć, na ile wiadomo, co tam się dzieje. No w wyniku właśnie tego tego rosyjskiego wysadzenia przez Rosję tamy i zapory, którą no oficjale przedstawiciele różnych instytucji europejskich i międzynarodowych nazywają zbrodnią wojenną, a więc co tam się teraz dzieje.
No trwa przede wszystkim ewakuacja, to znaczy to jest najważniejszejsza na dzień dzisiejszy na chwilę obecną rzecz, dlatego że rzeczywiście trwa, oczywiście ewakuacja z tej części kontrolowanej pod przez Ukrainę, czyli z prawobrzeżnej części obwodu herswańskiego.
Ja rozmycie mówi o tych 80 miejscowościach, to w sumie tak mówimy, to jest to dotyczy po stronie kontrolowanej przez Ukraińców i po lewym po lewej stronie, a więc tej pod rosyjską kontrolą.
Wydaje mi się, że tak natomiast to nie jestem sobie nie jestem w stanie dokładnie, bo tego stwierdzić, natomiast rzeczywiście, dlatego że też problem polega na tym, że rzeczywiście można mówić tylko o tej części właśnie prawobrzeżnej o tej, która się znajdzie pod kontrolą ukraińską, dlatego że no tam jakby służby ukraińskie są w stanie dotrzeć ratunkowe i one prowadzą te ewakuacje. Od rana zostały wysłane autobusy, bo rzecz dotyczy w zasadzie w większości przypadków to są małe miejscowości, no jednym z 1 właśnie wyłączeniem, czyli z hersoniem, dlatego że część tego miasta również uległa zatopieniu. Tam jest taka dzielnica np. korabelna się nazywa. To jest w zasadzie wyspa w tym hersoni, no, która właśnie chyba najbardziej ucierpiała, to kilka już godzin temu to da na pewno teraz być może też inne rejony hersonia również ucierpiały. Oczywiście to jest ogromny problem, no bo hersoon, jakby ta ewakuacja odbywa się też takiej sytuacji, no czystowojennej, to znaczy, że np. te miejscowości mniejszej jak i herson, jeszcze dzisiaj np. hersnerao był podostrzena tyleleryjskim, rosyjskie, więc, jakby to jest bardzo bardzo utrudniona. Sytuacja, natomiast no znając te ukraińskie służby ratownicze, to można, jakby zakładać, że tutaj rzeczywiście będzie zrobione wszystko, co w mocy natomiast zupełnie już nie wiadomo, jakby co się dzieje na tym lewym brzegu, dlatego że w zasadzie w tych pierwszych godzinach praktycznie z tych takich oficjalnych komunikatów władz okupcyjnych. No wychodziło, że tam żadne takie środki właśnie ewakuacyjnej nie zostały podjęte w tych pierwszych godzinach, dopiero po jakimś czasie zaczęto właśnie mówić o ewentualnej ewakuacji w tych w tych miejscowościach, które znajdująują się właśnie na tym lewej i po lewej stronie dnie w ob wodzie hersońskiejm.
Zapora tak jak wspominałeś, jest to jest 30 km od hersonia, to jest ogromny zbiornik, jakby nawet zacytuję za tekstem, którego jesteś współautorem 230 km długości szerokość, powiedzmy około 10 niecałe 10 km. Taka średnia, bo czasami 2 × więcej, więc to jest ogromny zbiornik wodny. I teraz pytanie, jaka jest tego dynamika, bo rozumiem, że już szczyt mamy za sobą, tak, czyli w zasadzie mniej więcej już wiadomo, gdzie ta woda komu zagraża.
Tak rzeczywiście tutaj jakby no gdzieś prognozowano, że ten szczyt właśnie ten tej fali, jakby tej uderzeniowej Wodnej on ma gdzieś tam w godzinach południowych miał miał przejść. Natomiast na tej wody jest bardzo tak jak sama mówiłaś, bardzo dużo to jest rzeczywiście to, aby ten zbiornik kachowski czasami był określany jako morze kachowskie. I faktycznie ta woda jeszcze kilka dni będzie schodzić, no, czyli gdzieś można szacować, że kilka znaczy do 10 km, jakby na foki tego dnie może się ta ta woda rozważa odpowiada daleko idące szkody, jakby no o różnym zakresie. Tutaj.
Tak jest mowa też o katastrofie oczywiście środowiskowej, no ale przede wszystkim rozumiem, że tysiące nie wiem dziesiątki tysięcy nowych uchodźców są w Ukrainie, o którymi trzeba się będzie zaopiekować?
No tak, to jest niestety sytuacja, że właśnie, jakby z tego z tych i tak rejonów, których już bardzo dużo, gdzie wjechało ze względu na niebezpieczeństwo, czyli to, że jakby ta linia frontu była bardzo blisko. No oni byli narażeni na ostrzaały ayleryjskie. No to jednak to powoduje, że znowu kolejni właśnie uchodźcy będą musieli stamtąd wyjechać. No takim na dzień dzisiejszy takim hubem właśnie, przez który będą, jakby przechodzili ci uchodźcy, to jest Mikołajów. No i tam zostanie na pewno podjęta decyzja co do, jakby w, jakim kierunku ci ludzie będą rozsiedlani, dlatego, że to może być jeszcze większy problem w kolejnych dniach, bo to, jakby ciężko jest na dzień dzisiejszy ocenić, jakby tutaj te straty spowodowane tym tą właśnie wysadzeniem tej tamy tej elektrowni Wodnej, dlatego że no właśnie jak będą funkcjonowały np. z szpitale jak będzie funkcjonowały systemy Wodociągów. No w takie, że harsoniu np. bo może się okazać, że no będzie w ogóle nawet te rejony nie zalane, jakby bezpośrednio podobno mogą okazać się bardzo trudnym położeniu.
No mówi się o kontaminacji tej wody, tak to znaczy, że ona sama jest niebezpieczna, może być niebezpieczna ze względu na to, że są tam mropa i inne jakieś rzeczy, które się tam wyda.
Tak, olej oleje maszynowe bardzo dużej ilość tych olewów maszynowejkie rozumiem znajdowały się po prostu w tej elektrowni Wodnej. No to jest kwestia też przenoszenia oczywiście bakterii, więc tutaj tak to rzeczywiście może być jakoś duży problem, to jest nawet przez w niektóre środowiska. Tu ja widziałem już takie określenie, że jest to to byłony jest porównywane nawet do eksplozji małej bomby atomowej o małe się rażenia oczywiście bez promieniowania, ale jakby te szkody wywołane nią właśnie, jakby to, że jakby trzeba wysiedlić ludzi, że jest pewien obszar, który, jakby nowy, który staje się trochę takim martwym obszarem. To takie w tym sensie, jakby te skutki można porównywać. No i tak jak mówi aż to jest zbrodnia, dlatego że mamy konwencję genewską, która mówi o tym, że no obiekty właśnie tam elektrownie wodne to są obiekty no, które nie wolno takowo.
Coraz częściej tak też w Ukrainie używa się tego sformułowania ekocyt, by zwrócić uwagę na szkody środowiskowe wywoływane przez rosyjską armię, ale chciałam cię zapytać, to jakby o reakcje, to znaczy, jakie konsekwencje ma ten ten rosyjski atak czy wysadzenie tamy, która była pod ich kontrolą z 1 strony można powiedzieć, że chyba się tego władze w Kijowie spodziewały i na ile wiążą. To właśnie z tymi intensyfikacją działań na froncie ze strony ukraińskiej armii na, tyle, że no tam jakby po stronie rosyjskiej ogłaszano, że o zaczęła się kontrofensywa?
No rzeczywiście, to znaczy, jeżeli sobie przypomnimy tą ofensywę hersońską w ubiegłym roku jesienią ubiegłego roku, która doprowadziła do wezwania hersonia, to w listopadzie gdzieś chyba dwudziestego 22 listopada ubiegłego roku sam zełańską mówił o tym właśnie o niebezpieczeństwie związanych z tym, że wg informacji wywiadu wojskowego wywiadu ukraińskiego tam ma została zaminowana i może zostać wysadzona, czyli jakby tutaj takie zagrożenie istniało już od jesieni ubiegłegoego roku. Natomiast no ja myślę, że te wiesz tak konsekwent oczywiście, to jakby to wiąże się, jakby bezpośrednio z tymi aktywizacją sytuacji na froncie o tą spodziewaną ze spodziewaną kontrofensywą, że to mogło być jednym z takich czynników właśnie przez, która spowodowała, jakby tą decyzję rosyjską, bo jednak to w zasadzie jedyne miejsce w obwodzie hersońskim, które łączyło ten prawy. Ile wybrzeż, to znaczy ta tamma, jednocześnie no była swego rodzaju mostem, to znaczy po nie mógłby przejść teoretycznie ciężki sprzęt wojskowy na na ten lewy lewy brzegi to być może właśnie przesądziła o tym, że została właśnie wysadzona to, że w ostatnich dniach bardzo było dużo takiego szumu informacyjnego. Też po stronie rosyjskiej o ukraińskie kontrfensywie, to znaczy mówiono już wprost o tym, że tak ukraińska kontrowefensywa się rozpoczęła, więc być może to jest ze sobą właśnie bezpośrednio związane. Natomiast no tutaj są też takie ważne, wiesz rzeczy, które, jakby no np. wpływ tej wysadzany tej tammy na Krym, bo to jest myślę, że też taki ważny element, który będzie też podejmowany zapewne przez rosyjską propagandę. I to jest to nie samego interesuje, jak to będzie tłumaczone, dlatego, że jeżeli sobie przypomnimy sytuację związaną z samą rosyjską agresją, na pełną skalę. W ubiegłym roku, no to jednym z takich np. powodów podawano również to, że uda się dzięki temu właśnie uda się przywrócić tą wodę z niepr u, jakby przekazywanie tej wody. Znowu na Krym, dlatego, że to zostało zablokowane po aneksji Krymu przez stronę ukraińską.
I Rosja autentycznie miała problem zostawami wody na Krymie?
Tak, ale nie pitnej tylko takiej wody dla tego sektora Rolniczego i dla przemysłu. I rzeczywiście no uruchomiono, jakby to połączenie to znaczy, że w ubiegłym po tym, jak udało się Rosjanom właśnie zająć tą południową część Ukrainy dojść do nowej kachówki. No udało się właśnie znowu, jakby tę wodę puścić na Krym teraz tej wody znowu prawdopodobnie w tym kanale północno krymskim nie będzie. To nie jest to nie jest niebezpieczne dla samych mieszkańców Krymu, bo takiej wody pitnej z tym nie ma problemu, dlatego że są zbiorniki wewnętrzne krymskie. Z zresztą sytuacja z opadami atmosferycznymi w ostatnich tygodniach była bardzo dobra na krymy, więc one są pełne, natomiast to może być problem właśnie chociażby dla rolnictwa i dla przemysłu rosyjskiego na Krymie. No i kolejny element.
Jeszcze tylko dotyczy dopytam, bo dotyczy tak podkreśliłeś, co co jest jakoś intrygująca, to jest to, że Rosja jednym z argumentów, których używała, że musi no podbić tę część Ukrainy, by właśnie po pierwsze jestem słynny korytarz na ziemię, ale też właśnie mieć wodę na kryma. Teraz sami sobie sami, jakby odcięli te wodę i rozumiem, że to jest pytanie o propagandę, ale jakoś nie mam.
Złudzeń, że to się da wyjaśnić.
No niestety, tak znaczy zresztą tutaj widocznie musiały jakieś ważniejsze interesy, czyli obawy przed tym, że być może, że jednak ukraińska, ale gmina jest w stanie właśnie dość dość do Krymu, więc to mogłoby okazać się, jakby takim no przełomującym, jakby te te kwestie właśnie samych dostaw wody takim argumentem.
I mówię się jeszcze prze przepraszam.
Tak, tak, natomiast to jeszcze ważne to jest jakby ta oczywiście zaproska elektrownia atomowa, no bo to jest też, jakby wszystko ze sobą.
No ale czytam takie uspokajające ze strony agencji komunikaty, no żadne co najmniej na ileś uzgodni starczy, a w najlepszy a jakby co to jest ten staw, który na miesiące starczy nachłodzenie.
Rzeczywiście tu jest generalnie także póki co ten poziom, który na dzień dzisiejszy, który jest w zbiorniku, jest wystarczające dla utrzymanie, jakby tego chłodzenia tą czy wykorzystywania tej wody właśnie dla zachodzenia rzeczywiście chłochodzenia rzeczywiście są jest dodatkowe zbiornik, ale jak ja rozumiem, że na dzień dzisiejszy ten zbiornik był właśnie zapełniany tam wodą z tego dużego zbiornika kachowskiego, natomiast podobno są tam w samej elektrowni specjalne specjalnego rodzaju takie rozwijane już mobilne, jakby pompy z tymi z takim bardzo długimi kanałami, nawet o długości dwukilometrów, jakby bezpośrednio można wtedy sięgnąć po wodę z Dniepru, więc rzeczywiście wydaje się, że tutaj nie jest aż tak źle.
Bardzo ci, dziękuję za relacje Piotr Andrusieczko z gazety wyborczej z Kijowa był państwa gościem jutro też będziemy te wątki energetyczne rozwijać bardziej Maciej Zaniewicz z forum energii będzie państwa. Gościem, a dziś już koniec to wszystko co dla państwa przygotowałyśmy z Katarzyną murawską, program realizował Adam szuraj za chwilę informacje po nich jeszcze więcej sportu. Do usłyszenia jutro na antenie o piętnastej, a tuż przed piętnastą kolejny odcinek podkastu rozumieć Ukrainę z ewinem Bendykiem, który robimy, będzie dostępny w sieci nastroj sieci na stronie tokfm.
PL. Ukośnik Ukraina świato podg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA