REKLAMA

Ryszard Petru: Jestem gotowy startować z tzw. trudnego okręgu pisowskiego

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-06-06 17:00
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
14:59 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Karolina Lewicka. Dzień dobry, witam państwa. I zapraszam na wywiad polityczny mój państwa pierwszy gości Ryszard Petru, Instytut myśli liberalnej, nowoczesna także dzień dobry, dzień dobry ostatniego dnia maja zorganizował pan konferencję przed gmachem Narodowego Banku Polskiego i ogłosił pan, że w jesiennych wyborach wystartuje pan do Senatu z własnego komitetu wyborczego z okręgu nr 43 to jest kilka dzielnic warszawskich, no to, skąd taka decyzja?
Uważam, że dzisiaj ważny jest to, aby po stronie opozycji Demokratycznej był bardzo mocny głos w wolnościowo liberalny, bo inaczej głosy te przejmie Konfederacja jest taka.
Ale jednoosobowo chce pan walczyć.
Z Konfederacją, o co jeżeli jestem uważa, żeby po tej stronie opozycyjnej były bardzo mocne głosy, które wskazują, że zależne mskich podatkach, że nie jesteśmy za tym, żeby 800 plus było dla wszystkich, że istnieją obszary życia, gdzie, które były niedoinwestowane, takie jak edukacja i ochrona zdrowia jestem zwolennikiem tego, że 800 plus było wyłącznie dla osób niezamożnych. Proponuje kryterium dochodowe na 2 pół ty 1000 zł na no dobrze, ale szkoda rodziny.
To jest ograniczony zaraz rozmawiamy o pańskim programie do 1 osoby i do 4 dzielnic Warszawy.
Niech radna, wie pani, gdyby tak było, to byśmy dzisiaj nie rozmawiali w radio ogólnopolskim.
Ja rozmawiamy, ponieważ kiedyś stworzył pan ogólnokrajową partię.
I w związku z tym niskownie powiem, że wydaje mi się, że mój głos nie jest najważniejsze, ale może mieć znaczenie. Jest takie przekonanie, że dzisiaj nikt na opozycji Demokratycznej tego głosu, jakby nie reprezentuje. I tak skromnie uważam, że dobrze by było, gdyby on miał miejsce, żeby było słyszalny, żeby był sygnał również dla tych wszystkich, którzy kiedyś głosowali na nowoczesną, że nie muszą tak niektórzy to robią głosować na konderację, bo dzisiaj ja uważam, ale zawsze wygra z PiS, em, ale trzeba wygrać i z pisem i z Konfederacją naraz, czyli.
Uważa pan, że konfederaci mogą być koalicjantem PiS u, ale to zostawmy, bo wiele zmiennych było u pana w ostatnich latach w 2018 roku, kiedy pan odszedł z nowoczesnej, to założył pan partię teraz, ale w 2019 roku pan ogłosił, że nie będzie pan startował w jesiennych wyborach parlamentarnych, bo nie zamierza się pan licytować na populizm. Mówił pan, że idzie pan do biznesu, żeby zarabiać na życie?
To wszystko się wydarzyło w 2022 roku, wrócił pan do nowoczesnej i poinformował pan, że ma wspierać nowoczesną głosem doradczym i eksperckim, ale nie ma pan planów angażować się w 100% w politykę. Czy polityka zatem jest jak narkotyk? Skoro pan zmienia zdanie? Nie nie wiem, nigdy nie brałem narkotyków, w związku z tym nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć. Drugie pan, że to zmieniam zdania, bo każdy z tych deklaracji miała miejsce we właściwym momencie, czy bądź, kiedy wychodziłem z polityki. Powiedziałem, co powiedziałem, wchodząc do nowoczesnej ostatnio powiedziałem, że będę pasywny dzisiaj mamy 2023, czyli jednak jest także czas mija. No i mamy przez sobą najważniejsze wybory przed nami. Teraz powiem coś, wydaje mi się istotnego jest są trwają rozmowy o pakcie senackim, zadeklarwałowałem, że jestem skłonny traktować w trudnym okręgu tzw okręg pisowym.
Najpierw pan zadeklarował, że pan jest gotów startować, a teraz.
Mówię co.
Ale pan już wyprzedza wypadki. Ja bym chciała.
Zapytać wypadki tylko ja bym chciał do tego, ja pani chciała.
Chronologicznie, bo ja wiem, że najpierw pan się starał o poparcie, której się partii i chciał pan startować w ramach paktu senackiego. Nie to jest tak zawsze z partii nie była zainteresowana, postawić nam pańską kandydatura.
Nieprawda akurat prawda nieprawda to pozwoli, że powiem jak było, ale został jestem zgłoszony przez jedną z partii, która nie chciała zgłosić mnie dalej, ale to, co w związku z tym proponuje.
Którą partię.
Przy nowoczesną.
Ale przecież pan został zawieszony przez Adama Szłapkę, szefa nowoczesnej deklaracji, to startuje ze swojego.
Komitetu pani powiedziała prosiła ochronnologię, to chron analogilega była tak jak powiedziałam, dostałem zgłoszony przez co najmniej 2 okręgi i pan Adam szłobka miał to dalej przekazać, ale idąc dalej, bo wydaje mi się historia jest ciekawa najważniejsza jest przyszłość, bo trzeba przyszłość wybierać, jestem skłonny w ramach paktu snowskiego startować z tzw trudnego okręgu PiS owskiego, bo uważam, że ważny jest to, aby był bardzo mocny głos po stronie opozycji. Ja się trudnych okręgu PiS owskich nie boję, są tacy, którzy się widocznie nie.
Bojąka. Zaapelował do pana i do Romana Giertycha, jeżeli chcecie się bić spisem idźcie na Podkarpacie, idźcie tam, gdzie naprawdę trzeba silnych ludzi. To było już po tym, kiedy pan zadeklarował, że będzie startował z tego okręgu nr 40, powiedziałem 3 i pan odpowiedział za tę propozycję pozytywnie, ale to panowie się kontaktują tylko via media, czy też była już jakaś rozmowy.
Państwo powiem, pani tylko szczerze, żeby rozmów był bardzo wiele.
Ale czy po tej wymianie Panie Radny medialnych?
Było bardzo wiele rozmów przed po i w trakcie i mogę powiedzieć tylko, tyle, że nie będę zdradzał kuchni politycznej, bo to nie o to chodzi. Wydaje mi się sytuacja jest wyjątkowa, że trzeba wygrać i z spisem i z Konfederacją, bo wygrana z pisem nie rozwiązuje problemu Konfederacja przedstawia się jako ugrupowanie, które nie rządziło jest liberalne wolnościowe i jest odtką do po PiS. I część ludzi, jakby to, ale.
Już trzeci raz w naszej rozmowy. Ja.
Uważam, rzecz mi się, że to jest najważniejsze i to w ogóle nie wybrzmiewa w debacie publicznej i uważam, że jak się skupimy wyłącznie konkurencji z PiS, em to wyrośnie nam Konfederacja na.
Ale należytjąc panu, że pan, wystawiając swoją kandydaturę w okręgu, gdzie będzie obowiązywał pakt senacki. Rozprasza opozycyjne głosy i działa pan na korzyść Prawa i Sprawiedliwości, a nie na korzyść partia opozycyjne.
To związku z tym jestem otwarty na start w trudnym okręgu PiS owskim w ramach senacki.To powtórzę, moje pytanie. Czy po tej wymianie zdań najpierw Borys Budka, potem pan on rzuca piłeczkę, pan łapie, czy państwo się spotkali? Porozmawiali jesteśmy.
Bo wie pan, że pakt senacki rozumiem, że dopięty.
Gdyby było dopięty, to był ogłoszony jest str trakcie negocjacji, ale bardzo to powiedzieć, że rozmowy trwają.
Między panem, a kim.
Rozmowy trwają z właściwymi osobami? Nie będę z zwracał więcej informacji.
No Marcin Kierwiński prowadzi te rozmowy sekretarz dyrektor.
Rozmowy trwają.
Dobrze czy na Podkarpaciu miałby pan szansę?
Czy pani ja się nie boję żadnego okręgu.
Ale może to będzie takim okręg, gdzie pan na Zająca zostanie wystawione?
Nie ma za zapisy ja się nie boję, wie. No i ważne.
Pan po prostu chce kandydować.
Ja uważam, że ważne jest to, co powiedziała mi zależy, a mam ze sobą książkę, którą chciałem pani przekonać przekazać. To jest książka, co trzeba w Polsce zmienićżarka.
Zwyciężyć tak.
Rozdawnictwo socjalne doprowadził do inflacji, dlatego ludzie z u ubożeają itd. przekazuję. Co pani tym w tym momencie.
Bardzo dziękuję, jak jest takie poglądy?
No obawiam się, że 20% nawet może być dzisiaj jest około 2 000 000 ludzi.
I te pani chciał państwo Konfederacja.
Może wziąć, bo to będzie głos protestu plus głos wolnościowy, nawet w tym okręgu, o którym warszawskim, o którym rozmawialiśmy, większość Polaków jest przeciwko 800 plus dla wszystkich i uważa 800 plus dla rozdawnictwo, skąd to wiem robiłem badania, robimy badania w wielu okręgach i naprawdę inne jest narracja niż nam się wydaje Polacy mają świadomi, gdyby 800 plusstek, bo tak fantastyczne to opisowi by wzrosło, ale podkreślę, brak takiej oferty niskie podatki zdławienie inflacji 800, plus tylko dla niezamożnych, brak takiej oferty po stronie opozycji osłabiapozycję.
Ja bym chciała o Pańskiej status nowoczesnej zapytać, bo pan mówił, że 2 okręgi pana zgłosiły Adam Szłapka, miał podać dalej, nie podał, a teraz 31 maja, czyli po Pańskiej konferencji i przewodniczący Szłapka mówi, że ta zapowiedź pana o starcie do Senatu to jest podważenie paktu senackiego, więc podjął decyzję o skierowaniu tej sprawy do sądu koleżeńskiego i zawieszeniu pana w prawach członka partii na czasy postępowania, a tymczasem pan się pan zapowiada, że będzie się pan ubiegał o szefowanie nowoczesnej i a kiedy.
Jedno drugiego nie wyklucza, oczywiście po wyborach uważam, że nowoczesna nie nie wykostuje swojej możliwości. Wystarczy, żeby głosiła poglądy, które ma program i zgłaszała takie ustawy, ale pani powiem, tak uważam, że pakt z tego, co wiemy, wszyscy rozmowy trwają, jestem skłonny startować trudnym o o okręgu PiS, owskim tesowskim tzw. w którym zwykle SP PiS wygrywa w ramach paktu snowskiego i żeby nie prowadzić niepotrzebnych dyskusji za pomocą mediów w ramach opozycji. Na tym w tym miejscu bym chciał postawić kropkę.
I jeszcze deklaracja, że pan nie będzie pobierał pesji Senatorskiej.
Tak nie deklar taki plan no mam zamiar prowadzić Biznes, w związku z tym znów pani wymieniała chronologię, prowadzę bardzo bardzo dobrze prosztuorującą kancelarię finansową i w związku z tym mam dalej. Co.
Panu ta polityka?
Wie państwo, bo na świecie w krajach bardziej zamożnych ludzie prowadzą politykę nie dla pieniędzy, a w Polsce niestety jest tak, że większość idzie dorobić. Niestety większość posłów w polskim parlamencie zarabia w wynikułowania więcej niż przedłniam. I to uważam nie jest dobre dobrze, a pan rozumiem to teraz.
Mówi wyborcom Szanowni ja już osiągnąłem sukces finansowy ja nie idę do polityki po to, żeby się dorobić tak.
Nie szedłem i nie będę szedł nigdy, żeby się dorobić na polityce akurat się traci finansowo, jeżeli ktoś do tego poważnie podchodzi. Natomiast chcę podkreślić, że mój plan jest taki, aby prowadzić dalej Biznes, a jednocześnie być senatorem nie, pobierając wynagrodzenia, co jest zgodne z polskim prawodawstwem.
A dlaczego pan 1 nie kontynuował swojej przygody z kolejną własną partią?
Państwo no teraz mamy tu jesteśmy tu i teraz, jeżeli prowadzę Biznes, jest to bardzo trudne wręcz niemożliwe. W związku z tym taki start senacki wydaje mi się optymalnym kompromisem pomiędzy prowadzeniem działalnością gospodarczą, a jednocześnie angażowanie się sprawy publiczne. Do czego namawiałbym wielu Polaków, żeby właśnie tacy i osoby szły do parlamentu, a nie takie, dla których bycie w parlamencie jest jedynym sensem finansowym życia.
A jeżeli pan się nie dogada z paktem senackim, to pan mimo to wystarczy taki plan w tym okręgu.
43 natomiast jeszcze to tak długo jak rozmowy wytrwają, nie będę w tym momencie niżego sugerował, uważam, że jesteśmy w stanie się dogadać. I ważne jest to, żeby PAK senacki reprezentował osoby, które miał też różne poglądy, i które się nie boją starować w trudnych okręgach.
Jeżeli chodzi o Pański program wyborczy, to ja bym chciał pan już powiedział o przeznaczenie plus no tak, ale teraz książki na antenie nie przeczytamy, bo dojemne, że pan 400 stron.
Aż tyle.
Ale tutaj mam w punktach, więc ja pozwolę sobie w punktach sprywatyzować upolitycznione spółki skarbu państwa, tak jak Orlen czy TVP nie wierzę w niezależną telewizję. Powiedział pan, jeżeli chce pan sprywatyzować upolitycznione spółki skarbu państwa, to trzeba sprywatyzować wszystkie, bo wszystkie są upolityczni.
Ale tylko przykład, bo to była konferencję prasowe.
To to chce pan sprywatyzować wszystkie spółki skarbu państwa.
Większą część większość, no musielibyśmy teraz zrobić zwiększona i ale nie widzę powodu.
A Orlen jest spółką strategiczną.
Nie jest spółką strategiczną, bo też są BGK np. bym zostawił pan gospodarstwo krajowe, tam zostawił, bo pan państwo potrzebuje tego typu we ehikułu. Prawda, natomiast nie widzę sensu, żeby PK BP albo PKS, a były państwowe, przyzna pani, że nie ma sensu, żeby kolejka lipkowa prag usłysz przyzna pani, że kolej też początek zdania przyzna pani, że kolejka linowa też nie musi być państwowa. Prawda i mamy samą masę tego typu przykładów, natomiast jeśli chodzi o telewizję publiczną, tak nie wierzę w jej możliwość uzdrowienia, nie ma potrzeby, żeby była telewizja publiczna proponuje Fundusz misji publicznej, w ramach którego poszczególne radiostacje telewizję internety, ale.
Przecież to jestczne funkcjonują w innych państwa miałby się u nas.
Bo jesteśmy krajem, gdzie łamane jest w prawo i w innych krajach się nie łamie.
Ale pan nie wierzy w społeczeństwo? Czy nie wierzę pan?
Wieczyste nie wierzy w system sprawowania kontroli nad tego typu instytucją. Nie wierzę w polskie BBC, w związku z tym proponuje by pani da mi skończyć Fundusz misji publicznej polega na tym, że każda stacja tewizyyjna radiastacja występuje w ramach konkursu o możliwość realizacji poszczególnych treści misji musimy.
Misyjnych.
Czy kultura edukacja historii itd. ja.
Bym chciała wejść i wrócić do tego, dlaczego pan nie wierzy w tę telewizję publiczną, bo jak rozumiem.
Panie, to publicznego.
Opracowałam wiele lat tak tam ale to, to dobrzea.
Akurat ma, pani doświadczenie osobiste. Może pani stwierdzić, czy ona była zawsze niezależna?
No tak nigdy nie była taka jak jest od 2016 roku, ale ja pytam w to, czy pan nie wierzy, że elity polityczne te opozycyjne tu i teraz, do których pan też jak rozumiem, chce się zaliczać, nie są w stanie stworzyć niezależnych mediów, ponieważ zawsze będzie tak, że ktoś, kto będzie sprawował władzę, kto będzie tworzył rząd będziemygrupowania. Tak.
Żeby wykorzystać wpływy, nie przepraszam nie w skali, która ma miejsce w ostatnim okresie czasu, ale przyznam pani, że w okresie rządu w lewicy SLD też telewizj nie było najlepiej 18.
Jeśli pan, czego popozycja weźmie władzę, to też zrobi skok na.
Mediaą? Osoby na opozycji, które będą miały nie będzie to skok tak bezczelny chamski i obrzydliwy? Jak ma to miejsce obecnie. Natomiast mieć olbrzymia pokusa, żeby wykorzystać te wpływy, dlatego że PiS, jakby dał swego rodzaju przyzwolenie, prawda i o ile jeżeli chodzi o kwestię konstytucji, o Trybunał Konstytucyjny, sąd najwyższyły, ja to jestem przekonany, że myśmy stworzyli naprawdę silne niezależne instytucje włącznie z Narodowym Bankiem Polskim przed prezesem Glapińskim i jest pamięć instytucjonalnej. Jak to ma funkcjonować telewizji publicznej? Nie udało stworzyć się nigdy w pełni zależnej?
To jeszcze na koniec pan już prowadzi kampanię w swoim okręg.
W władz kampanii prawo nie zezwalane.
Ja temat mówię o prekam kampaniinii, pan widzi, co się dzieje w terenie prawda wszyscy jeszcze.
W zasadzie może pani powiedzieć, czy nasze rozmowa jest początkiem jeszcze z elementem kampanii? Nie prowadzę żadnej kampanii wyborczej, kampanii można prowadzić dopiero w momencie ogłoszenia.
Jeżeli pan jeszcze nie spotyka z wyborcami jeszcze tam pan rekonesansu nie robi w okręgu.
Wie pan, tam mieszkam w związku z tym nie jest to dla mnie trudne, mieszkam prasuje i bywam.
Ale kampanii pan nie.
Prowadzi nikt nie prowadzi kampanii tak długa jak nie legalnie zezwolona przez prawo.
O tym, jak funkcjonuje o funkcjonują przepisy prawne, mówił nam Ryszard Petru, Instytut myśli liberalnej, nadal nowoczesna tak. Bardzo dziękuję za.
To dziękuję bardzo.
Informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA