REKLAMA

Fantastyczne poczucie humoru

Humor i Teraźniejszość
Data emisji:
2023-06-06 19:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:31 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Hit humor i teraźniejszość. Dzień dobry i proszę aniśmy się nie obejrzeli aż tu przyszedł czerwiec, można by rzec marszowym krokiem i jakoś się tak ociepliła. Prawda tu pokiwali głową zarówno ci z państwa, którzy sądzą, że ja o pogodzie jak i ci co podejrzewają, że bardziej o sytuacji politycznej w kraju i na takich właśnie dwuznacznościach humor opiera się od dekad 2 od tysiącleci. Tak żartowali kabareciarze w czasach PRL u naworne błazny na dworach średniowieczu, a i pewnie w starożytnej Grecji nie było inaczej. Od skoro działa, to po co w tym dłubać, więc nie będziemy, a dziś udamy się dokładnie w przeciwnym kierunku. Chciałbym trochę pogmerać w związkach humoru i fantastyki zamiast przeszłością zajmiemy się przyszłością zaprosiłem, więc do studia pierwszego funkcyjnego w tym gatunku, czyli redaktora naczelnego miesięcznika, nowa fantastyka Jerzego Rzymowskiego i pogadamy, a co poza tym idąc za ciosem opowiem państwu o pewnym cyklu powieści i o pewnym serialu oba przy zabawne i fantastyczne. Mamy też dziś urodziny 2 zacnych amerykańskich komików. Zaproszę też państwa do kina i nie tylko i może jeszcze jakaś piosenka aż dziw, że to wszystko zmieścimy, ale najpierw fantastyczny gość Jerzy rzymowski.
Hit humor i teraźniejszość.
Dzień dobry, dzień dobry. Jerzy rzymowski, redaktor miesięcznika, nowa fantastyka. Cóż pan robi w audycję o humorze, sprowadziłem tu pan.
Właśnie chciałem powiedzieć, a cholerowie, co ja tu robię tym oeś też jakiś plan.
Zaprosiłem się, no bo chciałem się zorientować, na ile jest możliwe połączenie nie z tego świata i humoru no bo humor zwykle odbija się w jakiś sposób od rzeczywistości, a fantastyka zakłada, że w jakiś sposób od tej rzeczywistości się oddalamy da się połączyć.
Ale fantastyka też jest odbiciem rzeczywistości, prawda no bo jakby nie patrzeć fantastyka, jest je punktem odniesienia do fantastyki rzeczywistość, więc w momencie, kiedy jest coś fantastycznego. To jest coś, co wykracza poza tym rzeczywistości. No, więc tak naprawdę to chodzi o to, żeby te elementy, które są gdzieś tam tyczne z rzeczywistością po prostu zrobić zabawne. No i tyle.
No i jak to dobrze to tyle teorii, a jak to w praktyce mamy twórców, którzy potrafią.
Bardzo różnie wygląda w praktyce i mamy twórców, którzy potrafią mi w literaturze i w kinie, prawda mnóstwo jest humorystycznej fantastyki wszelkiego rodzaju i faentezy i science fiction.
Ale nie słyszy się o tym tak.
Ogólnie, dlaczego weź choćby pracheta.
No to zawsze zawsze jest ten 1 przypadek, prawda jeszcze o nim popowiadam, później w dla saddams. Okej. No właśnie, czy tak dla Adam sam mówi o nim jako twórcy fantastyki, czy jako twórcy humorystycznej, bo zwykle to tak, że coś przeważa.
Nie no wydaje mi się, że to jest twórca fantastyki humorystycznej, po prostu prawda, że to jest no bo powiedzmy tak jest paru pisarza akurat praczet i Adam to są ci najbardziej znani, jeżeli chodzi o fantastykę, humorystyczną w Polsce jeszcze powiedzmy, to wcześniejsze trochę pokolenia, bo teraz to przygasło. Mogą pamiętać bardziej kirabuuczowa. Prawda.
Tak bardzo dobry.
No inni pisarze może się aż tak mocno do powszechnej świadomości nie przebili, to znaczy np. Robert ranking, który, którego kilka książek ukazało się po polsku jakoś tak przeszły bez wielkiego Echa, czy tom hold, którego wyszły 3 książki i bardziej jest znany pod tym swoim drugim pseudonimem kage Parker. Prawda, gdzie tworzył poważniejsze rzeczy?
Ja też byłem fanem przed laty, pamiętam jak się zaczęły ukazywać po polsku więcej henrygo ktnera.
A właśnie o kapnerze też chciałem wspomnieć, prawda to.
Tak naprawdę małżeństwie dwojga.
A to nawet widzisz to nawet nie wiedziałem o tym, że.
To jest o tym bardzo fajne duże artykuł w czwartym numerze metal i rulą polskiego. Jak to naprawdę było, że tak naprawdę tam, gdyby nie ta pani to ten pan by niewiele w życiu napisał.
No to bardzo często tak jest, że właśnie wiesz jest niby głowa, ale ta szyja nią kręci.
Czyli mamy sporą gromadkę pisarzy, którzy łączą fantastykę i humor, a w Polsce.
W Polsce no trochę jest oczywiście jest Andrzej Pilipiuk, robił to robił trochę takiej fantastyki humorystycznej, też Marcin wollski, m.in. są są humorystyczne elementy też ussapkowskiego, prawda no to się przewija i ułani Brzezińskiej. Prawda no jest tego sporo w sumie.
I jak zwykle zapewniam, że to nie koniec naszej rozmowy jej znacznie dłuższą pełną wersję można odsłuchać w aplikacji i na stronie TOK FM naprawdę.
Warto hit humor i teraźniejszość.
My tymczasem w ramach niekończącego się cyklu kanon humoru zagłębimy się w 2 ważne tytuły, które łączą fantastykę i humor co ciekawe oba pochodzą z wyzby brytyjskich, gdzie tenże humor i dystans są jednym z lepszych sposobów na życie najpierw humor na papierze i cykl powieści świat dyskutorego placzeta. Ten wybitny pisarz i humorysta niestety opuścił nas już 8 lat temu, ale zostawił nam naprawdę sporo do poczytania jego kultowy świat dysku, to cykl ponad 40 satyrycznych powieści, w których te mówię mu po imieniu, bo kiedyś się poznaliśmy na równi wyśmiewa schematy literackie, początkowo głównie pentezy, ale nie tylko i rozmaite bolączki naszego życia codziennego, jego świat zaludnia mnóstwo charakterystycznych postaci, które wracają co jakiś czas w kolejnych tomach, ale zasadniczo zacząć możecie w dowolnym miejscu i będziecie się świetnie bawić zarówno perypettiami bohaterów jak i tonami żartów słownych mistrzowsko przetłumaczonych przez Piotra Cholewę, a czemu świat dysku. No bo to świat, który naprawdę jest dyskiem ten dysk, spoczywa na 4 wielkich słoniach, a one z kolei na jeszcze większym żółju, prawda, że to wiele tłumaczy, a teraz serial czerwony karzeł, brytyjski sitkom, który jak rzadko w tym kraju doczekał się w sumie aż 12 sezonów nakręconych na przestrzeni ponad ćwierć wieku. Oto statek kosmiczny tytułowy czerwony karzeł, a na jego pokładzie samotny załogan lister, który miał spędzić w stazie 18 miesięcy, ale komputer wybudził go dopiero po 3 000 000 lat. Wszyscy wymarli towarzyszą mówi tylko symulacja komputerowa znienawidzonego przełożonego rimera i kot potomek kotki Lisnera potomek, który przez te 3 000 000 lat wyewoluował do humanoida z mocno kocim charakterem, a to dopiero początek absurdów, którymi hojnie nas częstują twórcy tej opowieści. Bardzo polecam.
Humor i teraźniejszość.
I starczy już tej fantastyki, na dziś pora na urodzinowe życzenia nie przypuszczam, żeby Szanowni jubilaci znali język Polski i wysłuchali, ale nie takie żarty się na tym świecie wydarzyły. Prawda dziś zaś warto wspomnieć o 2 humorystach zza oceanu mają rodzin pierwszego sądzę, że kojarzycie bez trudu on ma czterdzieste czwarte, to jeden z królów amerykańskiego standupu cevinhart ten od lat zapełniający bez trudu największe stadiony, komik specjalizuje się tak naprawdę w prostych żarttach o sobie swojej rodzinie najbliższej okolicy, ale sposób, w jaki to opowiada porywa tłumy w kinie zadebiutował 20 lat temu w strasznym filmie 3, ale największą furorę robią jego ekranowe duety z dłainem Johnsonem, wspólnie wystąpili m.in. w agencie i pół czy 2 częściach dżumancii mały i zadziorny Hart. Świetnie tam wypada na tle monumentalnego roka.
Hit humor i teraźniejszość.
Drugi dzisiejszy zabawny urodzinowy gość to brjan Posen zdecydowanie od Harta większy i starszy 56 lat komik i aktor charakterystyczny, którego mogliście pewnie nieraz zobaczyć albo i przeczytać jego dzieła, ale możecie faktycznie nie kojarzyć nazwiska, spróbuje pomóc naprowadzić was Posen od lat z pełną premedytacją wygląda. Jak wielki smutny powolny nnert w okularach i z charakterystyczną sporą brodą świetnie to pasuje do jego stylu w scennapie w filmach nigdy nie zagrał większej roli, ale możemy go wypatrzyć w niejednym serialu w przyjaciołach w zainfeldzie czy komunii największa szansa, że zapamiętaliście go z roli w teorii wielkiego podrywu pojawił się tam aż w 15 odcinkach. Zwykle jako profesor beert kibler geolog, który podrywa EMI dziewczynę Sheldona co ciekawe POS dekadę temu mocno wszedł także w świat komiksu, stając się w spółce scenarzystom celi detpol razem z germ duganem jego mocno komediowe zacięcie idealnie pasowało do postaci najemnika z nawiką i w sumie stworzyli ponad 50 zeszytów, które można także przeczytać po polsku. Wszystko wyszło bodajże w 9 tomach.
Hit honor i teraźniejszość.
Miało być jeszcze dziś coś o zapraszaniu, to proszę to cykl ich od pod księżycem, który uparcie CO2 tygodnie prezentuje zabawne filmy w warszawskim kinieluna. Tym razem dobrze zsynchronizował się z pogodą i będzie upał naprawdę mam nadzieję, że wiedzą państwo, o czym mówi, a jeśli nie to tym bardziej należy zobaczyć, bo oto w 1964 roku Kazimierz kuc nakręcił komedię, która była kinową wariacją na kabaryt starszych panów, czyli jest jere i Przybora jest Jerzy wassowski, jest Warszawa pogrążona w upale cudownie. Absurdalna komedia sprzed grubo ponad pół wiekuku idealna na najbliższy piątkowy wieczór, jeśli mają państwo ochotę picie na dla was małpatok, fem chętnie rozdamy kilka podwójnych zaproszeń, pozostając zaś w centrum stolicy, ale już w sobotę dzień później cały ten dzień w Śródmieściu będzie pod hasłem. Niech żyje pabcio, bo to w tym roku przypada setna rocznica urodzin pabciaachmela twórcy Tytusa Romka i jatomka komiksu, który bawiąc uczył wiele pokoleń Polaków. No i dzielnica Śródmieście i komu na Warszawa przygotowuje całą sobotę pod tym hasłem, niech żyje babcią, sprawdźcie zajrzyjcie na pewno będzie zabawnie swoją drogą. Ja wiem, że taki tu jestem warszawacenttryczny, ale wszystko można poprawić nieodmiennie, przypomina mojego maila hit mał Patok. FM jeśli u państwa szykuje się jakieś zabawne wydarzenie, impreza festiwal przegląd cokolwiek, Piszcie chętnie o tym opowiem, może nawet podjadę tylko pamiętajcie, chodzi o humor zamierzony, czyli taki, że twórcy dzieł prezentowanych tworzą je by nas rozbawić. Wiem, że tego niezamierzonego jest w naszym kraju znacznie więcej, ale od tego są inne audycje w tym radiu, wiem też, że przegapiłem dzień dziecka, wiem, ale zawsze wychodziłem z założenia, że o dzieciach i dla dzieci trzeba przez cały rok, a nie tylko 1 czerwca, więc zabawnym tytułom dla dzieci poświęcać jedno ze zbliżających się wydań humoru i teraźniejszości. Jeśli ktoś uważa, że jakiś akcent być dziś powinien, proszę bardzo, jedna z najmądrzejszych najzabawniejszych piosenek o dzieciach, jakie powstały było dziś o starszych panach, więc wróćmy na chwilę do ich twórczości.
Hit humor i teraźniejszość.
Mam nadzieję, że niezależnie od wieku nie nudzili się państwo przez tych kilkanaście minut, niezależnie też od pogody. Jak zwykle zapraszam na stronę TOK FM i do aplikacji, gdzie znaleźć można inne wydania humoru i teraźniejszości i pełne wersje wszystkich rozmów z moimi gośćmi, a na hitma patokrop FM czekam na wszelką korespondencję. Na dziś to już wszystko państwa gospodarzem był Kamil śmiałmiałkowski, człowiek z popkultu. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: HUMOR I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA