REKLAMA

Podsumowanie dnia (6.06)

TOK360
Data emisji:
2023-06-06 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
18:24 min.
Udostępnij:

Wielka zapora na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadzona w powietrze, w strefie zalania znalazło się 80 miejscowości. Rozwiń »
Według sił ukraińskich za tym atakiem stoją Rosjanie.

Pod wodą Częściowo znalazla się stolica pbwodu - Chersoń. O zdetonowaniu przez Rosjan "bomby masowej zagłady środowiska" mówił na szczycie bukarsteńskiej dziesiątki prezydent ukrainy Wołodymir Zełenski.

Zdaniem Zełenskiego odpowiedzialność za katastrofę leży tylko i wyłącznie po stronie Kremla, bo tama od dłuższego czasu znajdowała się pod rosyjską kontrolą.

Według ukraińskieg wywiadu zaporę wysadziła rosyjska 205. brygada strzelców zmotoryzowanych.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow nazwał "kompletną bzdurą" doniesienia rosyjskiej propagandy, że tamę jakoby zniszczyły ukraińskie wojska.

Co do odpowiedzialności Rosjan nie ma wątpliwości także generał Mieczysław bieniek generał w stanie spoczynku, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Od wielu godzin trwa ewakuacja mieszkańców miejscowości strefą zalania. Po południu prokurator generalny ukrainy podał, że ewakuowanych jest 17 tysięcy osób.
Mieszkańcy trafiają między innymi w okolice Lwowa, tam jest dziennikarka tv espresso tv lesia vakuliuk, z którą w programie jeszcze się połączymy.

Więcej w rozmowie Agnieszki Lichnerowicz w audycji światopodgląd.

Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Na zegarach osiemnasta.
TOK 360.
80 miejscowości zagrożonych zalaniem 17 000 osób po objętych ewakuacją. To jest efekt wysaddzenia w powietrze wielkiej tamy nad Dnieprze w nowej kachowce, którego mieli dopuścić Rosjanie atak w ocenie komentatorów miał pokrzyżować plany ukraińskiej kod ofensywy. Mariusz Kamiński i inni byli szefowie CBA ponownie znajdą się na ławie oskarżonych w procesie dotyczącym afery gruntowej. Tak zdecydował dzisiaj Sąd Najwyższy nie oglądając się na piątkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że prezydent Andrzej Duda miał prawo ułaskawić Kamińskiego, jeszcze zanim został prawomocnie skazany górnicy i hutnicy zapowiadają protest w Warszawie, bo jak mówią właściciel polskich hut węglowoks jest na skraju bankructwa, a rząd nie robi nic by znaleźć wyjście z tej sytuacji w ekonomii 360 dzisiaj o stopach procentowych te pozostaną na nie zmienionym poziomie, więc na razie nie zmienią się również wysokie raty naszych kredytów, niestety, a to jest radio tokfm, pierwsze radio informacyjne zaczynamy. Podsumowanie dnia.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech muzeal. Dzień dobry, wielka zapora na dniepsze w nowej kachowce wysadzona w powietrze w strefie zalania znalazło się 80 miejscowości, a wg ukraińskich sił za tym atakiem stoją Rosjanie pod wodą częściowo znalazła się stolica obwodu miasto hersoń. Tak o poranku mieszkańcy opisywali sytuację.
A w striały tak.
Jak austr ostrzaały jako strzały nie wiem, co jest lepsze to czy utonięcie, nawet nie umiem pływać jedziemy przez miasto moje subaru zamienia się Łódź.
Pod wodą, a suwaru minia, jak adłot?
Woda ze zbiornika? Zatopiła wszystko do pierwszego piętra, doprowadziło do tego uderzenie zaledwie 2 rakiet 1 słowem tragedia.
O zdetonowaniu przez Rosjan bomby masowej zagłady środowiska mówił na szczycie bokalesztańskiej dziesiątki dziewiątki prezydent Ukrainy wołdymir zełeński zdaniem ukraińskiego prezydenta odpowiedzialność za katastrofę leży tylko i wyłącznie po stronie Kremla, bo tam ma od dłuższego czasu znajdowała się po troszy rosyjsńską kontrolą.
C najbliższa, to największa katastrofa środowiskowa spowodowana przez człowieka, jaka miała miejsce w Europie od dekad i dlatego porażka Rosji porażka, którą i tak zapewnimy będzie najbardziej znaczącym wkładem w bezpieczeństwo naszego regionu naszej Europy i świata.
To Rosji.
Do sprawy odniósł się także ukraiński, wywiad, wg którego zapory wysadziła rosyjska 200 piąta brygada strzelców zmotoryzowanych przeprawdę bezpieczeństwa Narodowego i obrony Ukrainy aukcji daniłów nazwał kompletną bzdurą do niesienia rosyjskiej propagandy, że tamę, jakoby zniszczyły ukraińskie wojska co do odpowiedzialności Rosjan nie ma wątpliwości także gość, to KFM gen. Mieczysław Bieniek, generał w stanie spoczynku, a jednocześnie były zastępca dowódcy strategicznego NATO.
Wody niepró się piętą rejony po wschodniej części gniepró są zalewane. To jednocześnie służy dla to jest iziotyczne działania w ogóle bestjaskie działania idgiotyczną i zalewają sobie swój teren, na którym się obecnie znajdują, ale to robią to w obawie przed tym, że ruszy ofensywa ukraińska właśnie w tym kierunku, żeby uniemożliwić, ale drugim aspektem jest to, że to jest jakaś też chęć odwetu za to, co się stało pod Moskwą i o obwodziegrodzkim.
Powiedział gość Agnieszki lichlerowicz w audycji Światopodgląd, od wielu godzin już trwa ewakuacja mieszkańców w miejscowości objętych strefą zalania po południu prokurator generalny Ukrainy podał, że ewakuowanych jest 17 000 osób mieszkańcy trafiają m.in. w okolice Lwowa, gdzie jest dziennikarka telewizji spresso. Lesia ewakuliuk, z którą w programie jeszcze się połączymy? Mariusz Kamiński i inni byli szefowie CBA ponownie staną przed sądem w sprawie tzw. afery gruntowej. To jest sprawa, w której w I instancji Kamiński i jego koledzy już usłyszał wyrok został skazany za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne Centralnego Biura Antykorupcyjnego. No i sprawa teraz wraca do ponownego rozpatrzenia, bo zdecydował tak dzisiaj Sąd Najwyższy uznając, że łaskawienie szefów CBA przez prezydenta nie było zgodne z prawem. Unknown speaker 5 Prawo łaski jako uprawnienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej może będzie realizowany wyłącznie wobec osób, w których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu.
A w tym przypadku prezydent zdecydował o ułaskawieniu, zanim Sąd II instancji zdążył rozpatrzyć te sprawy Sąd Najwyższy uznał jednocześnie dzisiaj, że ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wywołuje żadnych skutków prawnych, a przypomnijmy upolityczniony trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, uznał w ubiegły piątek, że prezydent miał prawo ułaskawić kamańskiego, jeszcze zanim został skazany korelacji pomiędzy tamtym, a tym dzisiejszym wyrokiem nie widzi Anna Siedlecka z fundacji wolne społeczeństwo, która była w tej sprawie przed Sądem Najwyższym przedstawicielką strony społecznej. Unknown speaker 6 To postępowanie było tylko i wyłącznie w celu wyjaśnienia czy prezydent w ramach stosowania prawa łaski mógł stać się nieoczekiwanie stroną postępowania karnego i składać wnioski o jego umorzenia i odpowiedzieć jest jasna nie.
M.in. z tego powodu, że przedwczesne ułaskawienie pozbawia osoby pokrzywdzone w sprawie prawa do rzetelnego procesu. Co w takim razie w sytuacji, gdy Kamiński i jego koledzy zostaliby prawomocnie skazani odpowiada przedstawiciel oskarżyciela posiłkowego mecenas Robert. Unknown speaker 5 Marciniak. To jest możliwość formułowania roszczeń cywilnoprawnych, ponieważ prawomocny wyrok wskazujący wiąże sądy cywilna przy dochodzeniu roszczeń roszczeń o odszkodowawczych i zadośćuczynieniowych z tytułu szkód doznanych. W związku z nielegalnością działań operacyjnych prowadzowanych w latach 2006 200.
7 ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani w marcu 2015 roku na 3 lata więzienia Mariusz Kamiński dostał dodatkowo dziesięcioletni zakaz zajmowania stanowisk publicznych, ale to był przypomnijmy wyrok nieprawomocny, a do tematu dzisiejszego wyroku Sądu Najwyższego. Jeszcze wrócę w rozmowie z prof. Ewą Łętowską. Prezes Orlenu, zapowiada zamiar przejęcia puławskich Azotów na razie tylko zamiar, no bo najpierw muszą się odbyć badania i analizy. Czy to się w ogóle Orlenowi opłat opłaca? Wiadomo, że za przejęciem optowali związkowcy, bo ich zdaniem to jest jedyna szansa na uratowanie zakładu, które dzisiaj pracuje na zaledwie 25% możliwości, a straty fabryki z miesiąca na miesiąc rosną. Pracownicy mówią krótko, jak nas nie uratujecie, stracicie wyborców, bo w Puławach większość to wyborcy PiS u Puła wyprodukują nawozy dziś ten Biznes nawozowy jest biznesem niestabilnym z powodu niestabilności wsadu, czyli niestabilności ceny gazu, więc to jest z 1 strony, a z drugiej strony ja dopatruje się w tym przejęciu generalnie rozlicznych synergii te synergię już dawno powinny nastąpić, jesteśmy grupą, która nie tylko zajmuje się produkcją przerobem ropy, ale również po połączeniu z PGNiG zajmujemy się i wydobyciem. I generalnie uzyskaliśmy bardzo mocne doświadczenie w zakresie zakupu również gazu również mamy rozwiniętą petrochemię. W związku z tym produkujemy różnego rodzaju półprodukty do produkcji nawozów. To są synergie operacyjne w Orlen jest takim jak gdyby naturalnym on firmom do konsolidacji m.in. branży nawozowej, zwłaszcza że jeszcze posiadamy część aktywów nawozowych, bo przecież posiadamy Anwil. Unknown speaker 8 Wielokrotnie pan podkreśla te badania i analizy może być także ostatecznie do fuzji nie dojdzie. Unknown speaker 7 Pani redaktor, wszystko jest możliwe, to jest to jest wszystko możliwe. My ogłaszamy wolę, będziemy chcieć szybko przeprowadzić ten proces, ale tu są inne kwestie, musi być decyzja jeszcze całego 1 i drugiego zarządu. Tu są pewne zgody korporacyjne. Oczywiście, my chcemy ten proces przeprowadzić, bo widzimy w tym synergię i również te synergii widziano w latach dziewięćdziesiątym. Unknown speaker 9 Zostaliśmy zapewnieni, że przejęcie przez Orlen jest jedynym wyjściem jedyną dobrą drogą w dniu dzisiejszym dla naszego.
0 Zakładu. No Puławy jakoś przez parlamentarzystów partii rządzącej zostały zostawione same sobie.
1 Część pracowników jest przenoszona do innych prac m.in. do zespołu zagospodarowania terenów, gdzie zajmują się koszeniem trawy, wycinaniem krzaków zbieraniem śmieci, nierzadko sterowniczowie procesów chemicznych z trzydziestoletnim stażem pracy chodzą i zbierają papierki. Gdzieś tu koło Dyrekcji Naczelnej, więc no jest to przykry widok. Unknown speaker 9 Ponad 50 lat byliśmy czempionem polskiej chemii nigdy nie byliśmy oddłużani i to jest przerażające, że dzisiaj potrzebujemy, żeby nas ktoś przejął w obronie przed bankructwem. Załoga raz, że nie dostajemy żadnych informacji, nie ma żadnego dialogu z zarządem widzimy, co się dzieje po dymie z komina i po tym, jak po hałasie na instalacjach. Unknown speaker 8 Czyli mówiąc inaczej widzicie, że coś ruszyło tak od 1 czerwca. Unknown speaker 9 Widzimy, że ruszyło, widzimy, że się nawet zwiększyło jak długo nie jesteśmy w stanie powiedzieć, bo nikt nam tego nie mówi, czy mamy rynki zbytu, czyli mamy, w którym w, którym kierunku idziemy?
1 No musimy to trochę traktować jako próbę uspokojenia nas na okoliczność wyborów. No z przymrużeniem oka tą obietnice przejęcia jak PiS wygra, to zakłada zostały Puławy, zostaną uratowane przez Orlen zarządzany da dalej przez Daniela Obajtka.
Mówili prezes Orlenu Daniel Obajtek właśnie oraz Renata wyskwar ze związku zawodowego inżynierów i techników sławomiręka ze związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego i Anna Czarnecka ze związku zawodowego kadra Azoty, a do tego tematu będziemy wracać po godzinie dziewiętnastej w rozmowie z Barbarą oksińską dziennikarką Biznes insidera?
TOK. Unknown speaker 4 360.
Górnicy i hutnicy zapowiadają protest w Warszawie. Związkowcy będą wspólnie demonstrować 23 czerwca przed ministerstwem klimatu i środowiska środowiska, bo ich zdaniem właściciel polskich hut węglowlookks jest na SKR kraju bankructwa, a rząd nie robi nic by znaleźć wyj wyjścia z tej sytuacji. O szczegółach reporter tokfem Grzegorz Kozioł.
2 Węglowokoks znalazł się w fatalnej sytuacji finansowej, bo nie ma pieniędzy na obsługiwanie kredytów, które zaciągnął na zakup węgla, tłumaczy Bogusław Ziętek, szef sierpnia 80.
3 Kupował węgiel na polecenie premiera kupował węgiel na polecenie Pani Minister Moskwy miała zostać zawarta umowa, która zrekompensuje mu ewentualne straty tej umowy. Nie ma upadłość węglowoksu, to upadłość całego polskiego hutnictwa w tej części oczywiście, która należy jeszcze do skarbu państwa.
2 Chodzi o należące do węglowoksu u te pokój w Rudzie Śląskiej Huta łabędę w Gliwicach czy walcownię blachbatory w Chorzowie zdaniem z wziętka sytuacja węglowoksu pogrąży też polską grupę górniczą?
3 Węglowok w tej chwili posiada około 2 milionów ton węgla. To są głównie miały po wysianiu węgla grubego, jeśli ten węgiel trafi po cenach dumpingowych na rynek, to będzie oznaczać wielkie kłopoty dla polskiej grupy Górniczej zwały polskiej grupy Górniczej są już w 60% pełne w niektórych kopalniach, nawet więcej nie ma, gdzie składować tego węgla, który wydobywamy, a dodatkowe 2 000 000 ton węgla, które mogłoby trafić z węglowoksu, oznaczać będzie katastrofę polskiej grupy Górniczej przerwani wydobycia postoje, ludzie będą mniej zarabiać. I to wszystko musi znaleźć rozwiązanie. My mamy pomysły, jak to zrobić i niestety nikt z rządu do tej pory sprawą się nie zainteresował.
2 W jaki sposób rząd mógłby pomóc w tej sprawie?
3 Pomysłów jest kilka jednym z nich byłoby stworzenie strategicznych rezerw węgla, gdyby Agencja Rezerw Materiałowych odkupiła węgiel, który posiada w tej chwili węglowokks, to mielibyśmy sytuację, w której powoli te zasoby mogłyby być uwalniane. W momencie, jeżeli ceny węgla znowu bujną w górę wiadomo że to to, nastąpi, ponieważ popyt na węgiel w świecie stale rośnie. Natomiast węglowok sam sobie z tym nie poradzi. Tak my obiecano mu pomoc, jeżeli wypełni zadanie, które postawił przed nim rząd węglowok to zadanie wypełni, dlatego że oczywiście na rynku odbiorców indywidualnych węgla nie zabrakło. Tylko problem polega na tym, że tak jak mówiliśmy, sprowadzając nie sort my zaprogramowaliśmy sobie te kłopoty poprzez to, że wysiew węgla grubego pozostawia miały, z którymi nie ma co zrobić i te miały dzisiaj nie są potrzebne polskiej energetyki, bo tą zaopatruje Polska grupa Górnicza i Tauron wydobycie. Natomiast rząd umywa ręce, mówiąc, że on nie mają z tym nic wspólnego i węglow Koch zmusi sobie sam poradzić.
2 Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiadała, że w 2023 roku wciąż konieczny będzie import węgla na potrzebę gospodarstw domowych.
Góra miał znów, więc urośnie, a koszty tej operacji będą ogromne informacje w tej sprawie zebrał dla tokfm reporter Grzegorz Kozioł. Organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich apelują o poprawę dostępności do wyborów z monitoringu biura RPO wynika, że w poprzednich wyborach tylko w co piątym lokalu wyborczym nie było żadnych barier architektonicznych. Konstytucja przyznaje, natomiast każdemu obywatelowi prawo udziałów wyborach podkreśla, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wziątek.
4 Tu nie tylko chodzi o respektowanie przepisów prawa, ale o taką też zwykłą ludzką empatię i potrzebę dostrzeżenia tego, że część wyborców powinna oddać głos w warunkach komfortowych w warunkach odpowiadających ochronie godności człowieka.
Na ten apel skierowana jest do samorządów, które odpowiadają za organizację lokali wyborczych wyborczych, ale także do instytucji państwowych komitetów wyborczych, a także do mediów o przygotowanie takiej właśnie akcji informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami. Takie osoby czują się wykluczone z procesu wyborczego. Mówi dyrektor generalny fundacji awolon, Krzysztof Dobies. Unknown speaker 5 Dla osób z niepełnosprawnościami chęć skorzystania ze swojego prawa i oddania głosu. To jest jednak jakaś walka, dlatego że muszą się zmierzyć z niedostosowaniem lokalu z nieprzygotowaniem komisji wyborczej z niedostosowaniem procesu wyborczego, ale także z tym, że dużo trudniej jest im się bardzo często odnaleźć dyskursie politycznym.
Co piąta osoba z niepełnosprawnościami deklaruje, że zdarzało się jej rezygnować z udziału w wyborach ze względu właśnie na swoją niepełnosprawność do koalicji na rzecz poprawy dostępności. Może dołączyć każdy, podpisując apel w internecie? Ministerstwo edukacji i nauki dość nieoczekiwanie sfinansowało wydanie książki o zbrodni dokonanej przez Polaków na Ukraińcach. Chodzi o wydarzenia z 6 czerwca 1945 roku wierzchowinachch na Lubelszczyźnie, gdzie zginęło prawie 200 osób w dobie wszechobecnego zaprzeczania faktom historycznym przez władzę m.in. w sprawie relacji polsko żydowskich w czasie wojny. To tym większe zaskoczenie, że to właśnie resort przemysłowa Czarnka sfinansował wydanie książki do, która Mariusza Zajączkowskiego.
5 Pan wydaje książkę w ramach grantu ministerstwa edukacji i nauki książkę, w której wprost mówi się o tym, że Polacy dokonali wierzchowińskiej zbrodni na cywilach zginęło prawie 200 osób. Jak to możliwe, że właśnie taki Grant z ministerstwa, które w tej chwili twierdzi, że tysiące Polaków, że rzesza Polaków ratowała.
6 Żydów? Ja złożyłem dokumenty, które były wymagane, przedłożyłem też maszynopis, oczywiście nie było on cały, bo taki wymóg był, że musi być zaawansowany możnaem jest, ale nieskończony i dostawało się jeszcze pół roku na dokończenie maszynopisu, bo to procedura recenzyjna, ale ten wstępny maszynowic, który przedłożyłem w ramach tego projektu dofinansowania z ministerstwa pt. doskonała nauka. Został pozytywnie zaopiniowany przez nieznanych mi recenzentów z ministerstwa być może zewnętrznych, co świadczy najwyraźniej o tym, że ktoś obiektywnie podszedł do zagadnienia i nie ulegał wpływom.
5 Nie miał pan z tyłu głowy na pewno nie dostanę tych pieniędzy?
6 Powiem tak, kiedy składałem ten wniosek nie miałem cienia wątpliwości, że to, iż dostanę pieniądze z tygrantu. To może jest ułamek procenta szansy, kiedy otrzymałm informację, że są pozytywne recenzje i że jednak otrzymałem ten Grant, to nie wierzyłem wydawało mi się, że jest to mało prawdopodobne, gdyż doskonale wiedziano komu ten Grant się przyznaję, bo to jest zwieńczeniem moich badań, która rozpoczęłem w 2005 roku i prowadziłem z przerwami, badając.
5 I to nie jest pierwsza książka.
6 Że to nie jest pierwsza książka, ale o wierzchinach to jest pierwsza książka, która jest zwieńczeniem moich badań sprzed lat i uzupełnieniem o nowe kwerendy i nowe nowe nowe.
5 Bo były też artykuły.
6 Były 1 artykuł byli art recenzyjny z książki kolegów z IPN, u, którzy kolegów pologetów narodowych sił zbrojnych, którzy co pokazuje w swojej książce dokonywali skandalicznych manipulacji na źródłach dokonywali mistyfikacji. Po prostu trudno mi ich nazwać historykami, to są propagandziści, którzy gumkowali z dokumentów treści, które nie pasowały do z góry założonej tezy, a to te zabrzmiała, że zbrodnia w wierzchowinach została popełniona przez wszystkich, ale nie przez NFZ.
Więcej o tym wszystkim na to kwm PL, a całej rozmowy an antygbiterach zabłockiej z dr. Mariuszem zjączkowskim autorem książki o zbrodni w wierzchowinach. Posłuchają państwo na tokfm PL ukośnik problem podsumowanie z dnia w radiutokafm za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA