REKLAMA

Ekonomia360: Stopy procentowe bez zaskoczeń i bez zmian

TOK360
Data emisji:
2023-06-06 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360 Wojciech Kowalik stopy.
Procentowe bez żadnych zaskoczeń i bez żadnych zmian tak zdecydowała dziś rada polityki pieniężnej, eksperci są zgodni na pierwszą obniżkę stóp. Ciągle jest za wcześnie, choć taki ruch od tygodni sugerują, członkowie RPP i szef Narodowego Banku Polskiego o szczegółach Tomasz seta.
Dopóki inflacja w Polsce będzie dwucyfrowa to opowieści o obniżce stóp można włożyć między bajki, mówi Monika kurtek, główna ekonomistka o banku pocztowego.
Słuchając różnych włosów rady polityki pieniężnej, widać, że ta chęć do obniżenia stóp jest dosyć duża, tak tylko muszą zaistnieć. Te warunki wydaje się, że ten moment, kiedy właśnie inflacja zajdzie do jednocyfrowego poziomu, to może być ten.
Moment ekonomista dr Marcin Mrowiec dodaje, że dużo ważnieniejszy od decyzji RPP będzie m.in. to, co powie w tym tygodniu szef Narodowego Banku Polskiego.
Pytanie, jaki będzie, jaki będzie przekaz, jaki będzie komunikat od rady? Czy on będzie spójny z tym, co było mówione ostatnio, czy też tutaj dojdzie do jakiegoś zwrotu akcji?
Na razie główna stopa NBP, to już od niemal roku niezmiennie 6% i 0,75 Tomasz seta tokfm.
Stopy procentowe bez zmian to bez zmian bardzo wysokie raty kredytów, a z drugiej strony powoli, ale konsekwentnie banki obniżają ofertę oprocentowania lokat, mimo że stopy stoją w miejscu. Banki już nie dopisują tak chętnie odsetek do naszych oszczędności, choć jeszcze pojawiają się oferty na 10% obarczone zresztą szeregiem dodatkowych warunków do spełnienia. Mówił w raporcie gospodarczym tokfm. Jarosław Sadowski, analityk ekspandera.
Tak wysokie stawki to są jednak lokaty promocyjne, gdzie no nie tylko wpłacamy, ale musimy spełnić pełne warunki, ale jak spojrzymy na całość rynku, to jednak się okazuje, że te stawki spadają, więc pojawiło się kilka dobrych ofert, ale w kwietniu to oprocentowanie średnie wyniosło 5,70% dla porównania w grudniu. To było 6 25, więc widać, że jednak tak średnio na rynku to oprocentowanie powoli zaczyna spadać i obawiam się, że no ono będzie jednak coraz niższe, zwłaszcza przy długich okresach, no bo jednak zbliża się już ten moment powoli, kiedy zobaczymy tą pierwsząniżkę stoprocentowych i to długoterminowe lokaty. No powoli zaczynają już to uwzględniać w swoim oprocentowaniu.
Żadna lokata wciąż nie uchroni naszych pieniędzy przed utratą w wartości spowodowaną inflacją. Tu radiotoiafem pierwsze radioinformacyjnee, bezrobocie konsekwentnie się obniża w maju do 5 i 0,1% podaje ministerstwo rodziny i polityki społecznej w urzędach pracy zarejestrowanych jest nieco ponad 800 000 osób, a to oznacza, że w miesiąc z rejestrów zniknęło prawie 20 000 bezrobotnych jeszcze w kwietniu bezrobocie sięgało 5 i 0,2.
% branża.
Gastronomiczna dochodzi do szczytu możliwości podnoszenia cen, żeby zapewnić sobie rentowność, mówił w tokfem. Jacek czałderna, prezes Izby gospodarczej i gastronomii polskiej, o ile restauracje w miejscowościach turystycznych w miarę sobie radzą, to tam, gdzie turystów nie ma sytuacja, jest coraz trudniejsza, brakuje gości, którzy w kryzysie kosztów życia tną wydatki, gdzie się da wysokie ceny czynszów energii i żywności wykańczają biznesy. My nie.
Możemy podnosić cen naszych usług, wprost proporcjonalnie do podwyżek do inflacji, ponieważ ja powiem szczerze na dzisiaj kawa herbata powinna kosztować 20 zł, żeby gastronomia była dochodowym biznesem, ale kto wtedy takie restauracje odwiedzi marża, której musimy zmieścić i czynsz i media i koszty pracowników, którzy pracują 7 dni w tygodniu nienormowanym czasie pracy i koszty zakupu produktów musi być minimum 70% dlatego, żeby gastronom mógł mieć zysk na poziomie 57 czasami do 10% netto.
Dlatego restauratorzy apelują do rządu, żeby na usługi gastronomiczne wprowadził jednolitą stawkę 5% VAT.
Dopłaty do rowerów elektrycznych.
Tak jak do samochodów zasilanych prądem. To postuluje polskie stowarzyszenia rowerowe i zbiera podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o elektromobilności i zdaniem stowarzyszenia niesprawiedliwe zasady dopłat powinny się zmienić. Szymon Kępka. Unknown speaker 4 Dzisiaj do samochodu elektrycznego można dostać nie całeowe 19 000 zł, dopłaty od państwa to nieco mniej niż nie więcej 10% wartości standardowego samochodu elektrycznego takich dopłat w przypadku rowerów etrycznych również popularnych w Polsce. Nie ma mówi Mateusz Pytko z polskiego Stowarzyszenie rowerowego. Unknown speaker 5 W wielu krajach transport rowerem elektrycznym już postrzegany jako transport, który pomaga nasze zdrowie, tak mniejsze korki to i czystsze powietrze podróż rowerem elektrycznym znacznie tańsza niż zwykłm samochodem. Unknown speaker 4 Dopłaty mają zachęcić ludzi do przesiadania się na rowery elek elektryczne jako alternatywa np. dojazd do. Unknown speaker 5 Pracy, a jasno wskazują, że dopłata rzędu 20 20 paru procent spowodowałaby zainteresowanie zakupem, a w zasadzie przekonanie do zakupu. Unknown speaker 4 Rowerów Stowarzyszenie twierdzi, że w Unii Europejskiej takich programów z dopłatami do rowerów elektrycznych jest łącznie 300 Szymon kępkach. Tokefem.
Złoty bez większych emocji przejął dzisiejszą decyzję rady polityki pieniężnej euro kosztuje 4 zł. 48 gr frank po 4 61 USD 4 19 funt po 5 20, a na warszawskiej giełdzie wyraźnie w górę WiK o 1 i 0,4% WiK 20 o 1 i 0,7%. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA