REKLAMA

Zapora w Nowej Kachowce zniszczona. "Mówi się o 80 miastach i wsiach pod wodą"

TOK360
Data emisji:
2023-06-06 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:08 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 wielka zapora na Dnieprze w nowej kachowce została wysadzona w powietrze w strefie zalania znalazło się 80 miejscowości w tej chwili trwa ewakuacja. I w tej sprawie łączymy się z lesią ewakulią dziennikarką i prezenterką ukraińskiej telewizji spso dzień dobry witam radiu tokfem.
Dzień.
Dobry, wiemy o tym, że 17 000 osób ma być ewakuowanych w ramach tej akcji wielu z nich przyjedzie w okolice Lwowa. Co wiemy na temat tej akcji z pani punktu widzenia, bo pani jest we Lwowie?
No właśnie są kilka pociągów takichkacyjnych i nie tylko do Lwowa do różnych miast Ukrainy trafiają te ludzie z hersonia z obwodu herceeńskiego, ale ludzie z te terytorium, które znajdują się pod kontrolą Ukrainy, a jeszcze dużo ludzie zostaje też po stronie tej stronie, gdzie terytorium okupowane przez rosjanów. I co tam się dzieje? No informacji jest nie za dużo, oczywiście, że ludzie przyjadą tutaj i oczywiście, że będą im jakoś ukaza nadawać jakąś pomoc jakieś mieszkanie, bo woda może być przez jakiś czas może 10 dni, a może nawet miesiąc. I oczywiście, że domy niektórych ludzi będą zniszczone już teraz są zniszczone domy są domy, które po prostu potopione pod wodą i oczywiście, że po tych domach nic nie zostanie.
A proszę powiedzieć, z jakiego rodzaju takiego, jakimi rozmiarami katastrofy w tym katastrofy ekologicznej? Tutaj mamy do czynienia, bo od jesieni już mowa była o tym, że rozja nie mogą wysadzić tę tammę. Teraz to się niestety ziściło. Czy okolice tej tammy to w tej chwili jest właśnie jak w taki ogromny obszar zalanych miejscowości, które w całości są pod wodą, wiemy, że herceon częściowo, tylko jakby pani to opisała?
Hersmen częściowo mówią o tym, że 80 miast i wsi będę pod wodą obwód hersoński. To to był obwód, w którym było dobrze rozwinione rolnictwo, ponieważ tam dobrze czarnoziomy i teraz mówią o tym, że po prostu na jakiś czas można zapomnieć o rolnictwie i o wznowieniu spraw rolniczych w obwodzie hersońskim. Także skala tych zniszczeń. Skala tego, co zrobili Rosjanie, to nie tylko gennocyt, ale i ekocyt zniszczony potopiony też jakiś krowy zniszczony po prostu pod wodą okazał się w nowej kachowce ZO, w którym zmarło około 300 zwierząt i urtowali się chyba łabędzie i kaczki.
Jak funkcjonować na terenach sąsiednich w tych miejscach, które nie wymagają ewakuacji czy władze coś mówią np. o jakości wody? Czy pojawiają się tego rodzaju problemy?
No właśnie mówią o tym, że trzeba zabezpieczyć ludzi dookoła wodą do picia i będą jakieś problemy. Nie tylko w hersoniu, ale np. w obwodzie niepriatrowskim czy w obwodzie zapororskim, także coś tam robią mówią o tym, że mieli plan jeszcze o czasu, kiedy rosjani zaczęli mówić o tym, że wysadzą w powietrze tą zaporę, a wiadomo, że została tak zapora na w kachowskiej elektrowni Wodnej jeszcze w kwietniu zeszłym roku także powiedzieli, że mają plan i jakoś działają odnośnie tego planu dużo. Wolontariusze teraz wyjeżdżają w stronę hersonia, wody hersońskiego i coś robią, ale no oczywiście nawet gdy jest istnieje jakiś plan na na to, że co robić w takiej sytuacji, gdy, gdy coś takiego się wydarzy. No to nawet w takim na to takiej sytuacji, to też są ludzie zaskoczone w tym wszystkim co się co się wydarzyło.
Bardzo dziękuję. Lesia wokółarka i prezentarka ukraińskiej telewizji epresso, ale już za chwilę, mimo że pojawi nowy rozmówca, to nie zmienimy tematu, bo już dziękuję pani redaktor, za udział w programie zaprosimy do rozmowy już za chwilę Marcina samsella eksperta do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Właśnie pod tym względem. Jak to zarządzanie kryzysowe w Ukrainie w tej chwili może wyglądać. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA