REKLAMA

Ewakuacja po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce. "60 tys. ludzi, zwierzęta i olbrzymie straty materialne"

TOK360
Data emisji:
2023-06-06 18:50
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
06:36 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 trwa ewakuacja mieszkańców z terenów objętych strefą zalania po wysadzeniu tamy w nowej kachowce w Ukrainie ewakuacja ma obejmować 17 000 osób. O tym, jak duża to jest operacja. Teraz będę rozmawiał z Marcinem samselem, ekspertem do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego z wyższej szkoły administracji biznesu w Gdyni dzień dobry, witam radiutkfm.
Dzień dobry, witam.
Serdecznie. To może na początek powiedzmy o tym z jak dużą katastrofą teraz mierzą się w ogóle Ukraińcy?
No z bardzo dużą katastrofą, jak się szacuje zagrożonych, jest około 60 000 ludzi. I mówimy tutaj kilku ludziach, ale proszę pamiętać, że to są też zwierzęta i olbrzymie straty materialne, które mogą nastąpić i ludzie, którzy tak naprawdę ucierpieli, już niejednokrotnie z powodu tej wojny dzisiaj tak naprawdę mogą stracić też swój dobytek poprzez no po prostu zniecenie przez wodę olbrzymią.
Wodę Ukraińcy podają, że ta ewakuacja odbywa się w ogóle podprowadzonymi wciąż ostrzałami ze strony wojsk rosyjskich. Jak pan w takim razie w ogóle wyobraża sobie możliwość prowadzenia działań przez służby kryzysowe?
Na tak olbrzymim terenie, na którym powstało to rozlewisko i poziom dni prosi podniósł tak naprawdę to w normalnych warunkach byłaby bardzo ciężka ewakuacja. Natomiast to, co zrobili Rosjanie, oni faktycznie zaatakowali parę godzin temu rozpoczął się atak i atak bardziej ostrzał artyleryjski tych pozycji również z broni rakietowej z artylerii rakietowej. No nazwijmy to po imieniu to jest zwykłe barbarzyństwo. To już tego i tego inaczej tak naprawdę nazwać, nie można po, ponieważ no ostrzał Artyleryjskiej powoduje, że nie tylko nie można ewakuować tych ludzi, ale do nich tak naprawdę ciężko jest dotrzeć po to, żeby im w ogóle pomóc.
No właśnie, co wiemy o sytuacji tych zalanych osób czy też osób, które mogą zostać zalane, bo jak rozumiem, to jest lista miejscowości, w których tej wody przybywa. I tutaj w niektórych miejscach być może służby zdążą kogoś po prostu zabrać, zanim gospodarstwo np. zostanie zalane, czy to są takie obrazki? Jak z naszej powodzi w 10.07. roku, gdzie ktoś np. na dachu budynku czeka na pomoc?
Tak, ja specjalnie przejrzałem naprawdę dużo materiałów takiego takich dostępnych chcą również na tolegramach różnych kanałach zdjęcia umieszczone przez prywatnych ludzi, gdzie widać osoby, które po prostu schowały się na wyższych piętrach budynków. I oni tak naprawdę czekają na pomoc, czy oni się nie mogą stamtąd ruszyć z wodę, jest zbyt wysoka, to nie jest tak, że ich gospodarstwo czy mieszkanie czy do mnie zostały jeszcze zalane, ale oni po prostu czekają teraz na pomoc i ciężko będzie do nich tą pomoc wysłać. No, zwłaszcza że tak naprawdę można tam dotrzeć, będzie można dotrzeć do nich, tylko tak naprawdę łodziami łodziami, no bo oczywiście użycie śmigłowców jest na tle ryzykowne, że po prostu Rosjanie mogą każdy śmigłowiec potraktować jakoś migłowiec wojskowy Igo z krótkiej broni przeciw przeciwlotniczej. Tak naprawdę zniszczyć. No to jest barbarzyństwo, co zrobili Rosjanie. I myślę, że jest najwyższy czas i wysadzenie, bo tamy w nowej kachowce nie powinno ujście Rosjanom na sucho tym względem, że świat powinni stanowczo zareagować i w najbliższych dniach chociażby ogłosić na kolejne sankcje, kolejne sankcje na Rosję, bo to jest już nie tylko barbarzyństwo. To nie jest takie zniszczenie dla samego zniszczenia tak naprawdę strategicznie, to tylko może ewentualnie opóźnić o parę dni ofensywę ukraińską na tamtym kierunku czy jakieś wzmożone działania wojskowe na tamtym kierunku. Natomiast nie zatrzyma już Ukraińców, nawet w tym miejscu i do tego ataku dojdzie, natomiast ostrzeliwanie akcji pomocy ludziom poszkodowanym przez powódź przez zalanie. To jest po prostu zwykłe barbarzyństwo.
To jest powiedzmy może na koniec o skutkach tego, co się wydarzyło? Jak długofalowe mogą być te skutki katastrofy ekologicznej w tym w tym obszarze jakiegoś zagrożenia i potencjalnie później po wojnie odbudowy. To czy to jest perspektywa jakaś kilkudziesięcioletnia? Czy to przesada?
No może kilkudziesięcioletnia to nie natomiast, żeby odbudować tą tamę, trzeba mieć po pierwsze a pieniądze do 2 czas i fizyczną możliwości dzisiaj na pewno dopóki działania wojennej tam nie ustaną odbudowa tego tej tamy nie będzie nie będzie możliwa. W związku z tym produkcja energii też z elektrowni w nowej kachowce tej Wodnej też nie będzie możliwa, ale przede wszystkim z katastrof ekologicznych. Mamy olbrzymie zagrożenie dla Krymu, to tak naprawdę Rosjanom bardzo w ogóle na początku wojny zależało na przejęciu tej elektrowni i tej właśnie tamy, aby utrzymywać odpowiedni poziom wody, która zasila Krym. To w ogóle to był temat sporów od 2014 roku, kiedy tak naprawdę Rosjanie zajęli krętu, wtedy Ukraińcy im zmniejszyli właśnie poziom wody za tammą w kach i ta woda słodka nie docierała do do Krymu. I tam groziła katastrofa ekologiczna, oni tak też chcieli zmusić Rosjan do ustępstw. Dzisiaj tak naprawdę Rosjanie jakby, wylewając tą wodę, spowodowali, że ta woda na krem nie będzie docierała. To jest pierwsze zagrożenie i tam grozi katastrofa. No po prostu wielka susza w tym również brak wody pitnej dla mieszkańców. Drugim tematem jest tylko dodam, jest niestety zagrożenie dla elektrowni zaporowskiej, kiedy poziom wody nieprzynata zachłodzenie się ku chłodzenia reaktorów tak i tego, co się może tam wydarzyć. Na razie są jeszcze inne możliwości alternatywne, ale na pewno będzie to znacznie znacznie utrudnione i pewnie może to spowodować, że elektrownia długo nie będzie produkować tak naprawdę energii na potrzeby no kogokolwiek. Już.
Teraz bardzo dziękuję. Marcin Samsel, ekspert do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego z wyższej szkoły administracji biznesów Gdyni był razem z nami już za 2 minuty najnowszej informacje o dziewiętnastej w to. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA