REKLAMA

"Tak naprawdę dużą część spowolnienia gospodarczego mamy już za sobą"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-06-07 09:20
Prowadzący:
Czas trwania:
11:54 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka.
25 minut po dziewiątej zaczynamy drugą część magazynu EKG prosto z Europejskiego Kongresu finansowego, czyli kłaniamy, to się państwu to z Sopotu w naszym studiu tu na miejscu pani Monika Konstanty, prezes zarządu polskiego związku leasingu. Dzień dobry, witam serdecznie i zdalnie łączy się z nami także pani Julia Patorska, liderka zespołu analiz makroekonomicznych diloj, a także rada Towarzystwa ekonomistów polskich dzień dobry.
Dzień dobry.
Stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian, czyli nie ma zeskoczenia ze strony rady polityki pieniężnej, to wczorajsza decyzja RPP może na początek tej części pytanie do pani prezes konstant wysokość czy stóp procentowych, czyli mówiąc inaczej koszt pieniądza. To z punktu widzenia tego leasingu. To też jest ważna sprawa.
Oczywiście, że tak, no my jesteśmy częścią gospodarki i tego sektora finansowego, więc dla nas najwygodniej by było, gdyby ten koszt pieniądza był jak najniższy, aczkolwiek no Fakt, że ta wysokość jest niezmienna. No też jest ta stabilność. Tutaj myślę jest przede wszystkim jednak ważna liczymy na to, że ten koszt będzie spadał. Jak te jednak w najbliższej perspektywie zobaczymy.
Koszt będzie spadał pytanie czy inflacja będzie spadać i czy stworzy się taka przestrzeń, żeby też te stopy procentowe obniżać?
I jak szybko ta inflacja będzie spadała?
Dokładnie perspektywie. To do tego jeszcze wrócimy, to teraz jeszcze pytanie do pani juli Batorskiej, dlatego że tak no decyzja nie jest zaskoczeniem, więc może temu zbyt dużo miejsca nie będziemy poświęcać, ale toczy się także tutaj w magazynie jak g od dawna taka dyskusja, jaki będzie kolejny krok rady, to znaczy, kiedy zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych. I zdaje sobie sprawę, że państwo, którzy nas teraz słuchacie, być może odczuwacie jakieś takie zamieszanie z tym związane, bo z 1 strony mówimy o tym, o czym mówi prezes Narodowego Banku Polskiego i część członków rady polityki pieniężnej, którzy sugerują takie obniżki jeszcze w tym roku, są też tacy członkowie rady, którzy wykluczają taką możliwość, mamy też wielu ekonomistów. Gości tutaj w programie, którzy mówią nie ma takiej opcji, te sugestie są przedwczesne, ale też zamieszanie, które no nie wynika jakoś z naszej złej woli, po prostu państwu raportujemy to, co się mówi to, co się dzieje, ale to pytanie do pani julibatorskiej. Pani w tej dyskusji zajmuje, którą pozycję, po której ze stron się tutaj pani opowiada i to miejsce się pojawi w tym roku? Czy nie?
Może tak rzeczywiście widać 2 nurty dyskusji. O tym, co się powinno zadziać. Czy co się zadzieje, jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych i w sumie ja się nie dziwię, że te 2 nurty są, ponieważ mamy bardzo bardzo dużo niepewność przez cały czas w gospodarce. To jak się będzie kształtowała sytuacja i inflacja w Polsce no nie zależy tylko i wyłącznie od tego, co się dzieje w Polsce, ale też zależy od tego, co się dzieje czy w Europie, czy w ogóle globalnie też od ruchów chociażby Europejskiego banku centralnego czy Fedu, ale też takie czynniki, jak nawet chociażby polityczne mogą tutaj wpływać też na sytuację gospodarczą. Ja mimo wszystko jestem chyba w tej grupie bardziej ostrożnej, to znaczy myślę, że pomimo tego, że rzeczywiście tam narrację o dezinflacji i nawet dane z realnej gospodarki, bo przypomnę, że w maju ten odczyt szybki inflacji no był korzystny korzystny w tym sensie, że jednak wyraźnie miesiąc do miesiąca, znaczy miesiąc do miesiąca inflacja pozostała na tym samym poziomie, a rok do roku. Ona istotnie spadła do 13 to procent to i widać rzeczywiście, że jesteśmy w tym w tym trendzie spadkowym, to jednak wciąż jesteśmy na poziomie bardzo wysokiej inflacji. Dodam tylko, że jak popatrzymy sobie, jak wygląda skumulowana chociażby inflacja w latach 2020 z prognozą do 2025 wg projekcji NBP. To jest w zasadzie wzrost o ponad 50% jeśli patrzymy oceny na ceny z 2019 roku, więc to wszystko no pokazuje, że jednak jeszcze jeszcze chwila, zanim dojdziemy rzeczywiście do celu wyznaczonego przez NBP, czyli do tych 2,5% dlatego wydaje mi się, że jeszcze, że jeszcze jakiś czas powinniśmy pozostać na na tym poziomie tak i poczekać co się będzie działo. To jest ta słynna doktryna Week ncji. Widać to też w Stanach. Dokładniej patrzymy, co się co się dzieje, ale wiemy, że to może być i tak i tak.
To mówiła pani Julia Patorska. Bardzo dziękuję. To wróćmy do pani Moniki Konstanty, pani reprezentuje dzisiaj Polski związek leasingu, tak się zastanawiam, nie wiem, czy pani to podziela to wrażenie, że ten Leasing to kto korzysta z tego rozwiązania, to trochę też jest opowieść o realnej gospodarce?
Dokładnie tak jest prawie 70.
% tej gospodarce słychać.
No w tej gospodarce co zaskakujące w jakiś sposób dla nas po pierwszym kwartale wyniki są bardzo dobre, czyli oznaczałoby to, że przedsiębiorcy znowu mają nadzieję na to, że będzie lepiej, że będą kontrakty, że będą mogli wykorzystywać swoje moce przerobowe. W związku z tym inwestują, jak inwestują, potrzebują na szybko przedmiotów asetów, wykorzystują Leasing pożyczkę leasingową do tego, żeby, żeby się rozwijać. To jest najprostsze najszybsze. Myślę narzędzie do tego, żeby nie, angażując własnego kapitału móc rozwijać się, więc nasze pogląd po tym pierwszym kwartale tego roku jest taki, że przedsiębiorców w Polsce mają się całkiem dobrze, trzymamy kciuki za to, żeby kolejne kwartały były równie dobre. My odnotowaliśmy wzrostu na poziomie kilkudziesięciu procent, nawet to już nie jest 10, to już nie jest 15 to jest kilkadziesiąt procent. W związku z tym no zobaczymy, jak to będzie wyglądało, oczywiście ta tendencja będzie się będzie na swój sposób ruchoma, ale jednak od lat widzimy, że to ten sposób pozyskiwania kapitału Leasing jest właśnie takim papierkiem lakmusowym gospodarki.
To jest ciekawe, co pani mówi, bo te dane, które też płyną do nas z Polski gospodarki z różnych stron, one nie są takie do końca jednoznaczne. Mamy taki okres, kiedy porównujemy się z poprzednim rokiem, który był rokiem wyjątkowym, więc te po porównania, tak jak mogliśmy to robić w poprzednich latach i one były miarodajne. Teraz często są zaburzone przez to, że mamy jakieś anomalie w tych danych, więc ciężko jest dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, czy my dzisiaj w Polsce mamy spowolnienie coś już takiego zagrażającego naszej gospodarce. Czy mieliśmy to spowolnienie, już będziemy się odbijać? No pytanie, jak pani na to patrzy jak pani te dane interpretuje też no nie pytam już tylko o ten o ten Leasing?
Wg mnie i jesteśmy w stanie ciągłego jednak zachwiaania. To znaczy obserwujemy, że kwartał jest nierówny kwartałowi i to, co zadziewa się na koniec roku, jeżeli tak mogę powiedzieć, może Niemiec może nie mieć pełnego odzwierciedlenia w tym, co działo się w poszczególnych trymestrach. Faktycznie ciągle mam wrażenie, że przedsiębiorcy są w jakieś tam niepewności. W związku z tym w zależności od sytuacji od takiej okazji bym powiedziała, inwestują stopują wstrzymują się. My ciągle faktycznie nie jesteśmy pewni, czy my się ta gospodarka hamuje, też, sądząc, tak jak mówię, po tych wynikach raczej chciałabym i wierzę w to, że jednak tak się stanie, że będziemy mogli mówić o tym, że tak naprawdę tą dużą część spowolnie nie mamy już za sobą i spokojnie może nie w takim tempie. Jak oczywiście wcześniej, ale jednak idziemy w kierunku znowu tego rozwoju i przyspieszenie.
Ja tak mówię o tym, że te dane są niejednoznaczne, no bo teraz to jest ten wzrost gospodarczy w okolicach zera, czyli no jednak nie da się ukryć spowolnienia, ale szczęśliwie nie jesteśmy pod kreską i to nie jest w niektórych przypadkach minus, ale też trudno z tego z tych okolic zera jakoś się specjalnie o cieszyć, ale już o kolejnym roku. Słyszymy, że to będzie rok odbicia, ale znów, dlatego że ten poziom, do którego będziemy się porównywać. Mamy teraz i on może pozostawiać wiele do życzenia mówiła pani Monika Konstanty, mówiła pani o niepewności, to jeszcze do tej niepewności i stóp procentowych wrócę, bo przed nami wystąpienie szefa Narodowego Banku Polskiego. Pytanie czy pani Julia Patorska ma jakieś oczekiwania wobec tego, co usłyszymy dzisiaj od Adama glepińskiego? Czy coś powinno paść pani stanie? To bardzo konkretnego stanie w tej wypowiedzi tak, żeby uporządkować też te dyskusje, którą toczymy tak o tym poziomie stupi. O tym, ile kosztuje pieniądz w Polsce?
No znaczy ciekawa jestem czy rzeczywiście będzie będzie zapowiedź czy zakończenia etapu obniżki podwyżki stóp procentowych, bo na razie jeszcze jakby nie było wprost powiedziane, że my już zakończyliśmy, ale biorąc pod uwagę, biorąc pod uwagę tą spadającą inflację, być może już będzie to ta zapowiedź. Natomiast też nie nie myślałabym jedynie w tych kategoriach, że już już teraz będzie na pewno dobrze, że już to najgorsze mamy za sobą, bo rzeczywiście nawet chociażby sentyment i uczestników rynku. No pokazuje, że powoli wychodzimy jesteśmy w tej nieco lepszej sytuacji, ale to nie znaczy, że nie może za chwilę się znowu coś wydarzyć, co może nas z powrotem wprowadzić. No z powrotem gorszą sytuację, czy chociażby z powrotem we wzrosty cen. Pamiętajmy, że inflacja, która się pojawiła w Polsce, miała znowu bardzo wiele czynników i to były zarówno wewnętrzne czynniki jak i zewnętrzne związane chociażby z wojną i trochę nie wiemy, co się może dalej dalej dziać wiele ryzyk. Nadal pozostaje ryzykami, jak chociażby no nierozwiązane konflikt w Ukrainie.
To mówiła pani Julii opatorska, to na koniec tej części magazynu eeg pani Monika Konstanty, czy to słowo niepewność? To jest jakieś słowo klucz dla tych dyskusji? Tutaj w trakcie Europejskiego Kongresu finansowego?
Tak to słowo niepewność pojawiało się wielokrotnie, aczkolwiek ja mam wrażenie, że możemy mówić o pewnym bardzo ostrożnym, ale optymiźmie. Cały czas mam wrażenie, że padały tutaj słowa o tej potrzebie uspokojenia regulacji. To jest jakby słowo klucza stabilizacja przewidywalność, to są cały czas te te słowa, które są potrzebne tak.
Tylko taką obawę, że o te wartości to trudno zadbać w roku wyborczym, zwłaszcza najbardziej wynik jest nierozstrzygnięty.
Tym bardziej myślę, że ta potrzeba pewnej przewidywalności powraca tutaj i ono pojawiały się praktycznie na każdym panelu na każdym spotkaniu, a ciężko było uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, bo tej wiedzy merytorycznej jest tutaj bardzo.
Dużo, o czym mówiła pani Monika Konstanty, prezes zarządu polskiego, związku leasingu. Bardzo dziękuję. Dziękuję pięknie, była z nami także pani Julia Patorska, liderka zespołu analiz makroekonomicznych hdiloiti rada Towarzystwo ekonomistów polskich, ale magazyn egie wcale się nie kończy za moment informacje, a tuż po nich kolejna rozmowa naszym gościem będzie prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA