REKLAMA

J. Karnowski, Prezydent Sopotu: "Nas samorządowców tłucze inflacja"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-06-07 09:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:51 min.
Udostępnij:

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie o wyborach, obietnicach i zobowiązaniach wyborczych oraz sytuacji samorządów Tomasz Setta rozmawiał z Jackiem Karnowskim - Prezydentem Sopotu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka jest dziewiąta 43 trwa magazyny kge razem z nami kolejny gości Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i lider ruchu Samorządowego, tak dla Polski dzień.
Dobry dzień dobry, panie takorze, dzień dobry państwu.
Zbójną fryzuą, jak zawsze dodam, czy jest pan umówiony do fryzjera na 16 października?
No już blisko co raz bliżej po tej niedzieli po takiej eforii, ale oczywiście trzeba uważać trzeba do końca to prowadzić skutecznie to, co stało zaczęte. Ja znam Donalda Tuska bez mieszkańców Sopotu, graliśmy często w piłkę i wiem, że nogi nie odstawia. No i bywał dosyć pracowite na boisku. Ja.
Tylko wyjaśnię, bo ta fryzura, o której mówimy, to też nie wzięło się znikąd. Pan w 2015 roku po wygranej Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że właśnie do fryzjera się nie wybiera, dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie rząd.
Wcześniej, ale jednak tylko połowiczne nam wygrana w Senacie także za naszym udziałem samorządowców. No i niestety trzeba było dalej.
Panie prezydencie, ta opozycja, która nie startuje przynajmniej na ten moment z 1 listy i tak chyba pozostanie ma jakiś 1 pomysł na samorząd.
Tak ja się cieszę, że nam jako chowy samorządowemu tak dla Polski udało się zaszczepić we wszystkich liderach opozycji, pozytywną agendę samorządową podpisali z nami porozumienie w Senacie rok temu i to było jedno z nielicznych spotkań 4 literów opozycji co do realizacji naszych postulatów. Myśmy na początku się w 100 dni po wyborach porozumieliśmy się do 365 dni po wyborach byli bardziej realistycznie od nas, co jest to uzdrowienie finansów, samorządu przede wszystkim podniesienie podatku PIT wysokości podatku PIT, który pozostaje w gminach. Co więcej zaczyna się także mówić o vatcie. To jest inicjatywa jużcych, takich jak np. Donald Tusk, to jest także subwencja oświatowa wyższa dla samorządów, bo ona spadła w ostatnich latach z 3% do poniżej 2% PKB. Chcielibyśmy, że wróciła do 3% to jest także sprawa, chociażby władztwa nad rozdawaniem środków finansowych na zdrowie przez samorządy województwa. Czy specjalny Fundusz dla rozwoju polskiej wsi, czy chociażby czyste powietrze, no my postulujemy, żeby 50% opłat za emisję dwutlenku węgla trafiało do samorządów, dlatego że one giną w budżecie centralnym i nie są.
Wykorzystywane no tak, panie prezydencie, tylko ten sam Donald tusko, którym pan mówił, proponuje też podniesienie dwukrotne kwoty wyższej od podatku, to oznaczałoby, że tych pieniędzy z PIT u do podziału by byłoby jeszcze mniej wyobrażam sobie, że pan jako samorządowiec. No musiał panu to zmrozić krew taka propozycja.
Ja rozmawiałem na ten temat z panem przewodniczącym Donaldem Tuskiem, spytał mnie się o to, czy wystarczy np. dojście do 100% PIT u dla samorządów, bo to tak musi się skończyć, czy trzeba zahaczyć o VAT. Ja muszę powiedzieć, że tutaj czeka nas po wyborach bardzo poważna debata na temat finansów samorządów, bo w tej chwili w debacie z rządem mówi się o oddaję nam część podatku zryczałtowanego, na których przychodzą Polacy z PIT u i on nie trafia do samorządów, ale mówi się o tym po wyborach tak jak 800 plus po wyborach, to po wyborach wszystko po wyborach, a tutaj mamy taką obietnicę ze strony przewodniczącego Donalda Tuska, ale także Warszawa jakoś, jaka Kamysza Włodzimierza czarzaa z tego trzyma na kołowni? O tym, że zreformujemy finanse samorządu terytorialnego. Wszyscy oni widzą, że samorząd terytorialnej jest takim krwiobiegiem polskiej demokracji.
Czyli rozumiem, ta kwota wolna, gdyby była wyższa, to musiałoby się skończyć tym, że PIT w całości musiałby trafiać do samorządów. Państwo z udziałem w tym podatku musiałby się pożegnać.
Tak i to, co ciekawe, tak jak wspomniałem, Donald tu sami to zaczepił, nie ja musiałem się o to dobijać. Także widać, że mają tą świadomość irzy opozycji w tym największej par partii opozycyjnej, że ta sprawa sytuacji samorządowych jest bardzo poważna. Bardzo poważnie wpływa na oświatę na służby zdrowia, na wszystkie usługi publiczne i także na dochody obywateli wobec tego jestem tutaj raczej optymistyczne.
Tydzień temu samorządowcy spotkali się w Gliwicach z liderami opozycji i tam wtedy usłyszeliśmy, że potrzebny jest szybki radykalny program naprawcze dla samorządu. My mówimy w przypadku tego planu naprawczego, tylko o finansach, czy o czymś jeszcze.
Mówimy także kompetencjach, bo jeżeli zobaczymy na sprawę energetyki i pozyskania energii przez samorządy, to właściwie w Polsce przez ostatnie lata mamy regres, a nie progres chociażby w sprawie fotowoltaiki, która rozwinęła się bardzo szybko, ale nie może się przyłączyć do sieci. Czy.
Rozwinęła się za szybko nie bolimy na to gotowi.
Tak, ale to powinniśmy na to być przygotowani, bo to jest nie tylko, że ochrona środowiska. Co jest bardzo ważne dla nas dla naszych mieszkańców, ale to także kwestia cen energii, która wzrosła drastycznie horendalnie jest dyktowana przez zmonopolizowane instytucje państwa polskiego. Właśnie mamy monopol nienaturalny, jeżeli chodzi o energetykę, jeżeli chodzi o rynek paliw i z tym się nie możemy jako samożdowcy pogodzić, a w momencie, kiedy to chcemy sami uruchomić czy biogazownie czy systemy farm wiatrowych czy systemy fotowoltaiki na samąwystarczalność zbudować klastry. To mamy kłopot z tym i mamy kłopot np. że pominąć tę ustawę o zamieniach publicznych. Czy mamy kłopot, żeby to przyłączyć do sieci np. sprzedać nadmiar tej energii nie tylko obywatele, nasi mieszkańcy mają ten problem, ale także samorządy jako podmioty prawa mają ten problem i to świadczy o tym, że państwo bardziej myśli o nabijaniu kabzy swoim monopolistycznym firmom niż o dobro stanie w ogóle mieszkańców Polski.
Czyli energetyka coś jeszcze.
Energetyka na pewno służba zdrowia i jej dostępność, ale tego się nie da zaprogramować z nowogrodzki, to trzeba zaprogramować, co najwyżej na poziomy województw samorządowych chociażby w Szwecji. Mamy system oddzielnych rad wojewódzkich dla służby zdrowia oddzielnie wybieralnych. My nie mówimy, że one muszą być oddzielnie wybieralne, bo mamy samorządy województwa, ale to to one powinny mieć władztwo nie tylko nad zmienianiem pościeli i wstawianiem łóżek do szpitali, ale także nad finansami dla tych szpitali, bo oni wiedzą lepiej co na terenie Pomorza Podkarpacia. Czy Śląskiego województwa jest ważne dla swoich mieszkańców, to służba to oczywiście oświata i szkolnictwo zawodowe tak bardzo ważne branżowe, ale to, co także pewna wolność oświatowa wolność dla nauczycieli, no i przede wszystkim wyższe zarobki dla nauczycieli, bo to jest chyba grupa zawodowa, najbardziej pokrzywdzona. I mamy. No niestety siedmiuą w wieku bardzo wysoką wśród nauczycieli ilość osób, które bardzo młodych, którzy wybierają ten kierunek nauczycielskie, no Uniwersytet tak jest znikoma, nieraz tam.
Jest nieatrakcyjny finansowo, to trudno się takie.
Oczywiście, że tak, a nasze dzieci wnuki powinny uczyć osoby najlepsze z najlepszych.
Co prawda, bo to wzorzec, który przynosi.
Dalej, do, która Judyma szukać czy jakieś siłaczki, prawda no bo bez przesady oni też mam dzieci też muszą je wyżywić.
Panie prezydencie, na tym spotkaniu, o którym wspomniałem, padła też taka daleko idąca opinia, że wygrana Prawa i Sprawiedliwości trzecia kadencja PiS u to dla samorządów będzie koniec rzeczywiście jest aż tak źle.
Jest tak źle jest część prezydentów burmistrzów miast, którzy np. uchwalili budżet tylko do października tego roku, bo nie widzą dalej światełka w tunelu. Z drugiej strony nie mamy środków finansowych pieniędzy z kpo. Co jest dla nas tragedią jako samorządów.
A podajmy, że mija dokładnie rok od kiedy Urszula Foder, line szefowa komisji Europejskiej przyjechała do Warszawy z gotowym już krajowym planem odbudowy takim zaakceptowanym przez komisję.
No zaakcetatem przez komisję, ale też zaakceptowanym przez Polski rząd, które, bo na tym.
Spotkaniu też i premier i prezydenta.
Bardzo wiele reform to nie są tylko pieniądze. To jest bardzo wiele reform, jesteśmy także pewnie obaw o następne środki z z tego okresu 2020 2027 zobaczymy mamy 2020.
Mówi pan o tych klasycznych funduszy europejskich. Nie mówimy o krajowym planie odbudowy, tylko o tych pieniądzach, które od lat już.
Tu są wiele większe, tam jest 2 czy 3 × ponad więcej się pieniędzy niż w kraju planie odbudowy.
Jaki tam jest problem?
No tam jest problem taki, że Polska cały czas nie spełnia wszystkich warunków co do praworządności i te środki są, jak gdy zatrzymane, ale nas także jako samorządowców tłucze inflacja inflacja, która powoduje, że wszystkie dłużne instrumenty są 3 × droższe niż były do tej pory. I stąd też martwimy się ona wkład własny na te inwestycje. To także sprawa to co wspomniałem cen energii horendalnych, cen energii, które no wzrosły w niektórych sytuacjach nawet o 200% co więcej monopol nienaturalny, który powstał naprawdę nie służy zarówno mieszkańcom przedsiębiorstwach i mieszkańcom nas także boli. To, że zaczynają firmy uciekać z miejscowości chociażby pani prezydent Słupska, są widziałem się parę dni temu we Wrocławiu oświadczyła, że likwiduje się firma skańska wynosi się. To jest producent autobusów ze Słupska, który zatłuje 7 100 osób, jest tam od 20 lat przez 20 lat 7 osób bardzo dobrze wykwalifikowanych miało pracę. Ten rynek jest zagrożona, dlaczego się wynoszą, bo nie ma pieniędzy z kpo nie ma pieniędzy przede wszystkim na autobusy niskoemisyjną. Warto.
Dodać, że dla takiej lokalnej społeczności zamknięcie takiego dużego zakładu to jest dużo większy problem niż zamknięcie podobnego zakładu w dużym mieście.
Absolutnie tak, szczególnie że ten okręg słupski nie jest takim świetnym okręgiem, jeżeli chodzi o bezrobocie, tutaj w tu mieście to bezrobocie jest poniżej 2% zaprzecza właściwie prawo ekonomii. Tam z tego, co pamiętam, okolicy Słupska, nawet dochodzą do 9% bezrobocia, także jest to poważny problem, nie tylko dla samych słupszczan, ale także dla ludzi z okolic Słupska, że ta fabryka ulega likwidacji.
Panie prezydencie, to na koniec naszej rozmowy jeszcze 1 sprawa całkiem niedawno obchodziliśmy święto polskiego samorządu, to na paątkę tych pierwszych wyborów samorządowych sprzed już ponad 30 lat przez ten czas przyzwyczailiśmy się przynajmniej na tym poziomie centralnym takich mediów warszawskich mówić o samorządach w samych superlatywach, bo to jest wielkie osiągnięcie przesunięcie tej władzy z Warszawy blisko lokalnych społeczności, ale tak się zastanawiam. Czy przy okazji tego niedawnego święta ma pan też taką refleksję, że w polskich samorządach są też sprawy, które się nie udały, że to nie zawsze jest tak różowo, jak może się.
Wydają? No oczywiście, że są rzeczy, które się nie udały, ale myślę, że idą w dobrym kierunku np. zwiększyła się partycypacja, czyli udział takich konsultacji mieszkańców. I tutaj przyszliśmy bardzo dużą drogę jako prezydenci burmistrzowie wójtowie. Ja w tej chwili np. robi konsultacji na temat, jak ma wyglądać droga po przebudowie spacery, np. na ulicach kiedyś tego w ogóle nie było. I myślę, że może ta frekwencja wyborcza była dzięki temu za niska, ale wprowadzenie budżetów obywatelskich poprawiło też to partycypację tej partycypacji, chyba w momencie zabrakło nie służy temu też pięcioletnia, która już pięcio ióletniadencja. Samorządu uważam, że powinien wrócić do czteroletni kadencji. Te wybory jednak powinny być co 4 lata co 5 lat, to jest za długa co 5,5 roku, to w ogóle psucie demokracji. No psuczym demokracji jest też durny pomysł pana Kukiza, żeby ludzie mogli odwoływać samorządowców w referendum no poniżej 3 × poniżej tego, jaka ilość wybrała tych samorządowców, bo w tej chwili, żeby to referendum było ważne, to musi być tam 2/3 ilości wyborców, którzy wybrali samorządowca w tej chwili ma być. To chyba 1 czy piąta no to jest w ogóle kuriozą pewne.
Panie prezydencie, pan mówi o psuciu demokracji. Pańskim zdaniem takim psuciem demokracji. No nie jest np. też, Fakt, że często samorządy wydają swoje własne media gazety, czasami to są telewizję, bo taki apel dziennikarze lokalnych samorządowych, żeby czegoś takiego po prostu nie było.
Znaczy to był przede wszystkim apel dziennikarzy z gazetleanskich z tzw mediów tzw. publicznych, a właściwie PiS owskich. Ja powiem szczerze, my mamy w obowiązku informowanie mieszkańców o naszych działaniach. Ja pilnuje, żeby mnie tam było jak najmniej w tym gazetce, która jest wydawana, żeby po prostu były, to rzeczywiście krótkie informacje, jak się zdarzy jedno moje zdjęcie na mure numer to jest Max i na pewno nie na pierwszej stronie, czyli to powinny być informacje. Natomiast powiem pytanie tak, gdyby telewizja publiczna obywatelacją publiczna, ale telewizją partyjną PiS oowską, która czuje na innych i mówienie prawdę, gdyby były tylko media prywatna, a nie rządowe w tym kraju. No to być może wtedy można by dla równowagi zastanowić się nad ograniczeniem mediów lokalnych.
Tak czy ten apel, o którym ja mówiłem, to był apel po prostu dziennikarzy samorządowych, lokalnych nie miałem na myśli tych, których sami jeszcze się nazywa pracownikami mediów publicznych, chociaż chyba takich już w Polsce na ten moment.
Nie zdecydowanie nie mamy BBC.
Tam też są problemy, więc wzór jakiś do naśladowania, ale też z drobnymi poprawkami. Bardzo dziękuję, bo kończy nam się czas za te rozmowy Jacek karnowskiej, prezydent Sopotu, byłsiłem magazyng. Dziękuję państwu w ramach magazynu jakg jeszcze obowiązkowo zaglądamy na to, co dzieje się w Warszawie, bo w Warszawie nie zapominamy, Indeks WIG traci 0,28 WiK 20 tak na minusie w tej chwili w dół o 0,58% euro. Dziś po 4 47 USD po 4 18 fut po 5 19 i frank szwajcarski dziś kosztuje 4 zł i 61 gr program wydawała Natalia Banaczek realizowała Liwia Prądzyńska i Marcin harmąpowicz, a my mieliśmy przyjemność przez ostatnie 3 dni nadawać się dla państwa prosto z sopatu, gdzie dziś kończy się Europejski Kongres finansowy jutro święto, więc magazynu kg nie będzie, ale spokojnie wracamy do państwa już w piątek oczywiście tuż po dziewiątej Tomasz setta dobrego długiego weekendu. Państwu życzymy i. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA