REKLAMA

Elektryczne modele Mercedesa oraz gigafabryka ogniw we Francji

Codzienny Mag. Motoryzacyjny
Data emisji:
2023-06-07 19:40
Czas trwania:
12:59 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobry wieczór codzienny magazyn motoryzacyjny Jacek Balkan Sławek Paruszewski. Dobry wieczór cóż, wczoraj była audycja o przyszłości motoryzacji, dzisiaj będzie audycja o przyszłości motoryzacji, pewnie pewnie w piątek również no bo trudno trudno nie oprzeć się wrażeniu, że hiudaj chciałby, żeby przyszłością motoryzacji były samochody podobne do jenika. 6 skoro takie drogi zaprojektował jeszcze cyfrowymi lusterkami, o których więcej na pewno kiedyś powiemy, bo to ważny temat czy te lusterka są dobrym rozwiązaniem, czy złym czy nie, ale to mamy kilka samochodów już porównamy. Je słuchaj dzisiaj mam o mercedesie zaczyna mercedesie pozwolisz, ponieważ miałem okazję jeździć w 1 dnia 6 różnymi elektrycznymi mercedesami w tym nowością zupełną ekueów. Pewnie pamiętasz dobrze, a jak nie to ci przypomnę, że i tobie i mnie bardzo się podobał nowy słup elektrycznym mercedesa, który nazywał się ekue, nazywa się wciąż ekuesów. No mamy już kolejnego młodszego bra mniejszego brata nazywa się ekuesów, który właściwie jeśli nie jeździ tak samo dobrze to jeździ równie dobrze i jest bardzo ładnie zaprojektowany. Co do tej pory mieliśmy w ofercie elektrycznej mercedesa. Pamiętasz i czym jeździliśmy?
Chyba jeździliśmy prawie wszystkim toczakami.
No nawet mieliśmy tak premiera cela, kto był jesień 2019, którego już nie ma w sprzedaży, bo on był na Platformie spalinowej i za chwilę powiem, że będzie następca, ale już na Platformie elektryczny jeździliśmy Giela, który miał już wreszcie normalny prześwit. Jak każdy słów, a nie 10 cm jakgielce AEK ekuce przepraszam, to wszystko jest E w razie, czego poprawię mnie, bo to są wszystko E elektryki, mieliśmy EUA eku b ekues eque, to takie opływowe limuzyny sedany eqesów i ekus ów, czyli już z 6 prawda i ekuvkę ty jeździłeś tą ekuv czy tylko coś o niej.
Wierzy? Nie pamiętam. Sław.
Bo ja kiedyś nie u jeździłem ze 2 lata temu na takim podobnym turze elektrycznym. Ten samochód jest ciekawym rzeczywiście minivm, natomiast no no ma trochę za małe kumulator, mały za zasięg, a co będzie w przyszłości chwale tego eku su, ale więcej o nim powiem, jak pojeżdżę więcej, bo nie chcę tutaj też wychodzić przed szereg po przejechaniu 30 km. Mogę tylko powiedzieć, że jeździ tak samo, dobrze, jak ten większy suw ekusów i tak samo jest tak samo tak samo się go obsługuje. To, czyli nie jest to najłatwiejsza obsługa, ale jest to estetyczne ładne, natomiast inaczej wyglądają w środku, jak pamiętasz ekua i ekub, prawda trochę inne wnętrze mają co będzie w przyszłości. Patrzę na automoti News urop już są pokazywane, co prawda w jakiś pokazach zamkniętych elektryczne wersje nowego ekuc i nowego ekua. No i właściwie to jest na razie nazywana jest, że to będzie elektryczny Mercedes cel i elektryczny Mercedes glc no, jakie one będą miałyały nazwę, to ja nie wiem są wizualizacje ten cel elektryczny ma mieć 4 70 długości. To, co to będzie bardziej trójka, Tesla mała teżsla, trójka właściwie wiem, te rozmiary już tak dokładnie nie pamiętam. Natomiast Elektry gelce kupę elektryczny, no to już jest segment d. I on ma właśnie zastąpić tego, który odszedł, czyli tego ekuc, który był pierwszym na szybko zrobiony mercedesem. Trochę wiesz, co nie miała wrażenie, że to chyba trochę było tak, bo audi zrobił E to trona, no to zróbmy samochód na spalinówce, całkiem przyzwoity z dużym zasięgiem 400 koni, żebyśmy zaistnieli w tym segmencie. To te 3 lata temu trochę tak miałem wrażenie, bo to była taka przejściówka, prawda między spalinowymi. No.
Już co trochę tak, ale to nie był zły samochód nie.
Nie, to nawet ja miałem całkiem on niewiele palił, słuchałem palił tego prądu, czyli zużywał między 20, a 22 kilowa to godziny w lecie przy oszczędnej jeździe jesień była prezentacja. No to poniżej 25 zeszliśmy, ale to była walka.
Dobra. Słuchaj mogę czy.
Tak tak no w każdym razie najważniejsze jest to, że Mercedes ma bardzo dużo modeli elektrycznych i czekają nas nowe, no bo każda Marka musi robić modele elek elektryczne w tej.
Chwili. To ja mam taką ciekawostkę z koncernu stellandis było zazwyczaj koncerny ten, zwłaszcza ostatnio pojawia się w dość negatywnem, świetle, to znaczy mamy tam dość wyraźną postać prezesa, który czasem mówi niemądre rzeczy. Mamy dużo problemów na linii koncern dilerzy dilerzy, klienci klienci koncern mamy problemy z dostępnością samochodu.
Mam odzew, że chyba nawet w centrali naszej audycji gdzieś tam słuchali, a propos tych strajków we Włoszech trochę to śmieszne, znaczy śmieszne. No ciekawostki takie oczywiście, które podawaliśmy, a co teraz w tym stylancji się ciekawego dobra?
To wiadomość to dobra wiadomość jest taka, że w koncernie talaantis jest taki program, który nazwa się, Star to to jest taki wewnętrzny konkurs dla pracowników, którzy jak mają jakiś dobry pomysł. To to jakby jest, nawet jeżeli pracujesz gdzieś zupełnie od czapy, to jakby możesz spróbować, jakby coś zmienić. No w produktach w samochodach coś dołożyć coś wymyślić nie wiem, na ile to na ile to do tej pory działało. Natomiast tym razem, jakby zadziałało, dlatego że stellantis zaczął instalować w tych w systemach multimedialnych, które, które są ostrzeżenia o zbliżających się karetkach i wozach strażackich jest to coś, co jakby na zewnątrz wychwytuje. No bardzo charakterystyczne zdjęć czegoś, co jedzie na sygnale, jak to się u nas w Polsce mówi. No i na wypadek, gdybyś tego nie słyszał, bo np. jesteś osobą nie słyszącą albo niedosłyszącą, tak było w tym wypadku. To jest pomysł pracownika firmy koncernu talalandis, który nie słyszy i niedużo, brakowałoby się zdarzył z wozem strażackim. No i doszedł do wniosku, że coś takiego spróbuje jakby, że być może coś takiego by się przydało. No i okazało się, że, że się to by przydało system, nazywa się i was, czyli ml janscy wiekl aler system działa za pośrednictwem interfejsu multimedalnego conect i jest to już w prawie 2 000 000 samochodów podejrzewam, że to jest głównie w Stanach Zjednoczonych, bo tam ta aktualizacja po prostu poszła w chmurze, więc. Te ostrzeżenia się pojawiają, gdy pojazd no działa to w ogóle tylko właśnie tutaj jest jeszcze opisane, jak to zostało jak to zostało zrobione. Oczywiście nie są to tylko i wyłącznie jakieś odbiorniki dźwięku. Jak mi się wydawało zresztą byłoby dość logiczne, tylko tutaj chodzi o to, że tam jest taki system has alerd i są takie specjalne urządzenia, które pozwalają na przesyłanie ostrzeżeń z pojazdów uprzywilejowanych bezpośrednio do wyświetlacza samochodowego albo w obszar deski rozdzielczej, więc to jest wszystko trochę bardziej skomplikowane te ostrzeżenia pojawiają się, gdy pojazdy znajdują się w odległości około 400 m, więc to jest jakby dużo czasu na to, żeby się przygotować dobre to jest to jest na razie montowane w kraislerach do joach gipach ramach w Stanach i w Kanadzie prawie 2 000 000 aut prawdopodobnie pojawi się ten system również w Europie. Natomiast natomiast kiedy to tego jeszcze nie wiemy.
No właśnie nowa tutaj wiesz też w różnych krajach, różne przepisy różne normy tak nie nie da się tak tego przeszczepić. I ja myślałam, że to po prostu działa, że to po prostu to. Chciałbym, żeby prosto działa przez całkiem niedawno jeszcze nie wiem, czy już można te takie migacze, które u nas audi zaczęło stosować nie wiem, jak one się nazywają.
Dynamiczne.
Dynamiczne migacze z tyłu np. w Stanach Zjednoczonych to najpierw w ogóle nie były dopuszczone. Z kolei zdaje się w Polsce, czy w wielu krajach Europy no nie mogłoeś mieć czy nadal nie można mieć czerwonych migaczy, czy to już się zmieniło? Może mi powierz?
Nie zmieniło się nie.
No właśnie, no, więc to tak przeszczepianie to długo trwa to, ale oby się udało każdy system, które zwiększa bezpieczeństwo, no powinien być wprowadzane i dostosowywany do tych norm, które obowiązują w jakimś tam kraju. Tak czy w całym Unii Europejskiej np. oby tak było dobrze, o czym dziś mówiliśmy, mówiliśmy o mercedesie, mówiliśmy o sstylaantisie, a ja powiem o mercedsie stylandisie i to 1 co może łączyć te 3 firmy. Jak myślisz, co coś związanego pewnie z motoryzacją, skoro pewnie tak no dobra no to już mamy jone vencher automotyiv, cel cel z campny i w skład tego Jon vencher właśnie wchodzą te 3 firmy totaleerurgist. No to to Total, to przecież stacje benzynowe, a więc to też chyba koncern był zresztą to we Francji ich jest nie wiem, jaki on jest FR francuskiej pamiętasz dużo stacji totali jest we Francji. To no Francji no teraz wiesz, to teraz to kapitał jest międzynarodowy, więc też nie wiem, ile tego kapitału było w Total francuskiego, ale co oni chcą zrobić w ramach tego Jon vencher mają zbudować piękna nazwa giga fabryka może po prostu dużą fabrykę ogniw litowojonowych. I rzeczywiście ta fabryka może ten giga czy Super czy mega no to warto dodać, ponieważ w roku 2030 ma produkować w sumie baterię o pojemności 400 gigowatogodzin. Co powinno wystarczyć do nowych 5 000 000 samochodów, sporo przeznaczenie z 1 fabryki rocznie 5 000 000 samochodów na początek w pierwszym roku, który właściwie nie wiadomo, kiedy będzie ten pierwszy rok produkcji ma być 13 kil gigawatogodzin rocznie zł. To wencer, o którym właściwie ja prawdę mówiąc, chyba niewiele o nim mówiliśmy do tej pory zostało założone już 3 lata temu, ale Mercedes dołączył dopiero w ubiegłym roku. I dlatego może teraz to tak się rozpędziło, będą 3 takie gigafabryki, pierwsza we Francji i ona ma być wy, a to już wiemy może, kiedy zaczną te samochody być zaopatrywane do końca tego roku ma zacząć działać. To jest informacja uwaga z oficjalnej strony stylantis tocedesa, ale to to nie znaczy, że ona jest bardziej wiarygodna czy mniej. No w każdym razie ważne jest to, że w przyszłości tych gigafabryk będzie coraz więcej, a na pewno 3 w planach źle, ile ma Czekaj koncern koncern patrzę stellantis, ile ma w tej chwili samochodów osobowych elektrycznych modeli, bo tu w tej informacji też jest no aż tylu. To bym się nie doliczył. No dobra już nie strzelaj, bo rozumiem, że strzeliłeś, że 4 albo 44 to jest między 24 już wszystkie modele stelantisa elektryczne to jest liczba 24 do końca przyszłego roku. Już w sumie prawie 50, a do tego roku 2030 będzie 75 modeli samochodów elektrycznych. No w tym ten, o którym mówiliśmy w zeszłym tygodniu, czyli kwiat 600 on będzie elektrykiem prawda, no to też jest też jest stellandis. No zobaczymy, co będzie dalej, no stellandis w ogóle skoro już o nim dziś mówimy, będzie też przecież elektryfikował samochody, o których się kiedyś nawet nikomu nie marzyło, ale nikt w najczarniejszych snach nie myślał, że Ferrari będzie E elektryczne czy maseratii czy lania, a teraz to już o lancz wiele mówiliśmy prawda elektrycznych. Lamp.
Przepraszam.
Ferrarii ferrarii w ramach koncernu stalalandis?
No widzisz prawda, kto wie.
Znaczy wiesz, bo jeżeli ja dobrze pamiętam, to jest odrębna działka.
No ale widzisz tutaj jest tak jakby ujęta w 1, więc zobaczymy no w każdym razie maserat i.
Elektryczne to mas rati no gry tak to wiadomo. Natomiast wiesz, jeżeli chodzi, jeżeli chodzi o ferrii.
No to tam udziałowcami.
Znaczy tam nie wiem, co tam nie wiem, co tam ci, co tam ci robi z talantis?
Też nie wiem. No ja po prostu tylko widzę, co tutaj jest napisane. Wiesz, ja tak nie znam tego dokładnie, kto tam jest udziałowcem, natomiast no w ogóle elektryfikacja samochodów sportowych czy luksusowych. No to też jest nieunikniona, prawda nie ma wątpliwości?
No.
No, toferri zastalandis sam bym nie mieszał. No to.
Ale ma seraty i lanch.
Nie ma sera mi mieszka tak jak najbardziej kkłaniamy się pięknie, to był codzienny magazyn motoryzacyjny do jutra. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY MAGAZYN MOTORYZACYJNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA