REKLAMA

"Jakby zliczyć wszystkie kłamstwa premiera, to wyszedłby most stąd do Brukseli. "O tym, czemu Mateusz Morawiecki chce, żeby Trybunał orzekał w sprawie Trybunału

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-06-07 12:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:33 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Gościem programu jest poseł Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący nowej lewicy i szef koalicyjnego klubu parlamentarnego lewicy. Dzień dobry.
Dzień dobry, panie redaktorze, witam państwa.
Panie Pośle, chciałbym, żebyśmy zaczęli nasze spotkanie od pana prezydenta Andrzeja Dudy. Czy pan właściwie rozumiem, w jakiej sprawie wystąpił z orędziem? Pan prezydent do nas?
Nie rozumiem, pan prezydent jest nie tylko dzisiaj prezydentem, ale powinien być reprezentantem całego narodu, a jest dzisiaj klaunem ośmieszającym całe społeczeństwo nie tak dawno prezydent Andrzej Duda opowiadał o tym, że jest eurosceptykiem. Dzisiaj mówi, że jest euroentuzjastą nie tak o dawno mówił o tym, że Unia Europejska powinna Polskę wspiera dzisiaj mówi, że to Polska powinna wspierać Unię Europejską. Mam takie wrażenie, że wystąpienie prezydenta jest próbą oderwania się od katastrof komunikacyjnych i legislacyjnych z poprzedniego tygodnia, kiedy prezydent Andrzej Duda dwukrotnie zmieniał zdanie najpierw podpisująca, później, nowelizując swój podpis?
No właśnie, ja liczę rosyjsk. Ja liczyłem, że coś w tej sprawie usłyszymy, ale no niestety pan prezydent wyłącznie wychwalał u mnie, no, którą przedtem właśnie tak jak pan wspomniał nazywał wy imaginowaną wspólnotą, która niewiele wnosi.
Ja bym chciał w takim orędziu proeuropejskim usłyszeć 1 rzecz, jutro jadę do Mateusza Morawieckiego, spotykam się zarazowym Kaczyńskim, załatwię spór z Unią Europejską, rozwiąże dylematy praworządności pieniądze z Unii Europejskiej, będą za tydzień za 2 tygodnie za miesiąc wtedy bym przyszedł i z chęcią bym skomentował. Prezydent mi zaimponował dzisiaj prezydent nie imponuje mi, ja myślę, że wielu Polaków po prostu jego działalność ośmiesza, bo rzeczywisty problem, który jest na stole, to dobre relacje Polski z Unią przestać łamać praworządność, sprowadzić pieniądze dać Polakom wyjść z kryzysu zaproponować jakieś rozwiązania na drożyznę i inflację, która jest cały czas bardzo duża, a nie opowiadać, że będziemy się przygotowywali tutaj we wspólnocie do tego, jak będzie Polska prezydencja no nie.
No Mateusz Morawiecki próbuje chyba robić właśnie coś w sprawie ewentualnego odblokowania kpo, chociaż jest to działanie.
Ja muszę skomentować pani.
Tak, to jest to działanie dosyć powiedziałbym niekonwencjonalne. Otóż, a to Morawiecki zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, żeby właśnie Trybunał Konstytucyjny orzekł w jakim trybie ma pracować Trybunał Konstytucyjny. Chodzi oczywiście o ten spór pomiędzy sędziami, więc Mateusz Morawiecki chcę mówiąc, to najprościej, żeby to trybunał Julii Przyłębskiej orzekł we własnej sprawie.
Gdybym miał zliczyć wszystkie kłamstwo Mateusza Morawieckiego dotyczące, kiedy będą pieniądze z Unii Europejskiej i jak szybko i dobrze to zostanie załatwione, to moglibyśmy wybudować taki most, jak stąd do Brukseli i po tym, moście nos Mateusza Morawieckiego mógłby przejechać? No ja po prostu nie wierzę w te wszystkie słowa, bo nie jest problemem dzisiaj załatwić ten spór kompetencyjny, dotyczący Unia Warszawa Bruksela Warszawa. Wystarczy, że przyjmiemy ustawę o naprawieniu praworządności. Zlikwidujemy te wszystkie przesłanki, dotyczące KRS u czy Trybunału Konstytucyjnego czy Sądu Najwyższego i będziemy mogli mieć pieniądze, to jest 1 ustawa. To jest 1 dzień i myślę, że cała opozycja by to wsparła, a przypominam, że jednym z tych, że dołożyli olbrzymią cegły, że nie ma tych pieniędzy z Unii Europejskiej, pomimo że opozycja głosowała za tym pieniędzmi jest Andrzej Duda, który zawetował ustawę, która dawała i otwierała drogę do pieniędzy z Unii Europejskiej.
A nie zawetałem raz skierował do trybunału.
No to, czyli zawetował znaczy. Mówmy uczciwie, panie redakrze, znaczy to nie jest tak, że skierował do trybunału, bo skierowanie do trybunału ma formułę prawną, to znaczy wykorzystał swoje kompetencje, ale te pieniądze stamtąd nie przyjdą, dlatego że jest spór kompetencyjny, bo się ludzie pisów w trybunale pokłócili.
No tak, tak właśnie wygląda ta rzeczywistość, co więcej prezydent mówił, że jak się pokłócili do nich się odkłócą? Tak.
Ja bym chciał, żeby.
Oni chyba się nie odkłócą, są sporu póki co.
Oni będzie niemcą sporu, a nie wygłasza orędzia. No ja już mam dosyć konferencji prezydenta przez ostatnie 10 dni, bo okazało się, że 1 dnia można coś podpisać, a drugiego dnia można zmieniać to, co się podpisało. No w historii chyba Europy nie ma przywódcy, który w ciągu tygodnia by zawetował swój podpis.
No właśnie, Panie Pośle, jak pan sądzi, co będzie dalej się działo z tą przedziwną inicjatywą legislacyjną prezydenta, który najpierw podpisał ustawę o o lextuks, czyli, czyli o tym badaniu rosyjskich wpływów, a za chwilę właściwie sam sobie zaprzeczył, mówiąc, że no ta ustawa nie do końca mu się podoba, jakby kpion z samego siebie i złożył własną ustawę własny projekt dużo łagodniejszy, jeśli chodzi o o kształt tego propozycji. No i co w tej sytuacji zrobi PiS?
Prezydent ustawił się jako petent w kolejce do Kaczyńskiego i PiS, u, choć nie musiał tego robić. Prawda mógł zawetować. Mógł zawetować, ale ustalił się w kolejce jako petent i będzie czekał grzecznie, ale prawda jest taka komisja już działa. Mamy pismo, które Pani Marszałek wysłała w tamtym tygodniu o zgłaszaniu kandydatów i nikt nie czeka nawet nowelizację. Dzisiaj lewica przedstawiła informację, że po pierwsze, nikogo tam nie zgłosimy. Po drugie, będziemy bojkotować pracę tej komisji, czyli ktoś jak zostanie tam od nas wezwany, to nie będziemy chodzili i namawiamy do tego też inne kluby, czyli po prostu mamy ciąg zdarzeń, które już się toczy. Komisja będzie działała za chwilę, będzie przysłuchiwała za chwilę, będziemy mieli seriale pokazujące na to, że ktoś z winny i ktoś generalnie sprzyjał Rosji, a prezydent będzie stał w kolejce, bo może Kaczyński się to coś zgodzi. Może nie generalnie cała decyzja prezydenta ośmiesza po pierwsze, jego, a po drugie, niszczy morale Polaków do tego, że prezydent coś w Polsce może.
Tutaj jest kontekst jeszczeszy. Panie Pośle, no bo jak wiadomo w tej sprawie zareagował sekretariat stanu Stanów zjednoczonych, to znaczy dyplomacja amerykańska jest bardzo niezadowolona, zwłaszcza że jesteśmy krajem granicczącym z wojną. I ta zabawa zabawa wyborcza tak naprawdę zupełnie niekonstytucyjna jakiś taki przedziwny kapturowy sąd inkwizycyjny, który ma być publicznym grillem ustawionym na opozycję. No w kontekście agresji Rosji na Ukrainę jest czymś wyjątkowo niebezpiecznym. I tutaj Amerykanie pogrozili palcem, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce wcale nie jest na wieki. Taka oczywista chodzi oczywiście o wschodnią flankę, no ale ponieważ no pokazujemy się jako partner dosyć niepoważny, to wcale tak nie musi być.
Poruszył pan 3 kwestie i do każdej chciałbym się odnieść po pierwsze do tego Prawo i Sprawiedliwość systematycznie od 7 lat już ponad 7 lat niższy Polskę wymiar sprawiedliwości i deprze konstytucję i przejmuje demokratyczne instytucje jak Trybunał Konstytucyjny robi to przez to nie ma chociażby pieniędzy z Unii Europejskiej. Po drugie, prezydent w Polsce jest petentem i rezydentem, a nie jest prawdziwym człowiekiem, który chroni konstytucji, czyli suwerennie zarządza swoim podpisem. Cały czas jest kolegą przyjaciół z PiS u i ich wspiera m.in. pomagając z kampanii wyborczej, bo ta komisja to ma do rzeczy i po trzecie może i Amerykanie reagowali może i prezydent się przestraszył, ale jeszcze raz podkreślam w Polsce prezydent, który się kogoś boi i nie podejmuje decyzji, to po pierwsze nie daje się na prezydenta, a po drugie, wcale nie jest pewne, że PiS pod naciskiem prezydenta czy na prośbę prezydenta będzie nowelizował ustawę. Ustawa jest podpisana, jest w porządku prawnym, to wszystko się będzie działo, czyli mamy komisję inkwizytorów, która za wszelką cenę będzie goniła przeciwników politycznych, żeby ich za wszelką cenę pokonać, ale komunikatami medialnymi, a nie przy urnach wyborczych.
Piorunujące efekt marszu z okazji 4 czerwca. Koalicja Obywatelska 32% i po raz pierwszy wysuwa się od dłuższego czasu na prowadzenie minimalnie, bo dalej zjednoczona prawica z 31%owym poparciem. No być może to jest jakieś odwrócenie trendu. Panie Pośle, jak pan uważa?
Ja jestem bardzo zbudowany tym, co zobaczyłem 4 czerwca i uważam, że to jest dobry głos społeczny, który usłyszeliśmy, zobaczyliśmy nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce w wielu miastach również w Bydgoszczy, skąd jestem, gdzie tak naprawdę udało się zmobilizować ludzi do wyjścia na ulicę i pokazania pisowi nie zgadzamy się na to, jak rządzisz. Panie Kaczyński, panie Morawiecki, to, więc pierwszy element coś stał osiągnięty drugi element to taki, że jest mobilizacja do tego, że wierzymy zwysięstwo i znowu daliśmy jako pozycja Platforma lewica, bo tam przede wszystkim Platforma lewica występowała szansę na to, żeby pokazać, że łączymy się w jakimś celu, jaki to cel rządzenie i wygranie spisem. No i wczoraj, dlatego lewica też przedstawiła swoją koncepcję, że powinniśmy dalej pójść nie ma, co marnować czasu powinny odbywać się wiedzę w innych miastach. Powinniśmy podpisać pakt o współpracy i rządzeniu po wyborach. My powinniśmy dzisiaj przyspieszać na tej fali powinniśmy zbudować kolejną falę, która poniesie nas do wyborów?
No właśnie w tym pakcie jest proponowanych 7 punktów, no ale chyba najważniejsze to jest. No to jest ta deklaracja z utworzenia wspólnego rządu oraz pakt o nieagresji w kampanii.
Wyborcze. To jest bardzo takie uczciwe, to znaczy, jeżeli chcemy wygrywać wybory, to musimy wygrywać we współpracy porozumieniu i jakiś kohabitacji. Ja byłem zwolennikiem wspólnej listy lewica była zwolennikiem wspólnej listy. Widać, że dzisiaj do niej jest daleko, bo nie wszyscy partnerzy na opozycji tego chcieli, ale podkreślam partnerzy na opozycji, więc nikomu nic nie narzucamy, każdy idzie swoją drogą cel jest wspólny na jesieni wygrać z pisem. I to Platforma zaczyna gonić mocno opis podoba mi się mam nadzieję, że wszyscy po wyborach powiemy wygraliśmy, a PiS zostanie wyrzucony do kosza Kaczyńskim na czele.
A czego się pan boi w tej kampanii ze strony PiS? U o mówiliśmy trochę o właśnie lex Tusk i tej komisji, która, która może być sidłami ustawionymi na opozycję, ale co jeszcze PiS może zrobić?
Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość użyje wszystkich instytucji państwa. Również instytucji wewnętrznych złą związanych ze służbami specjalnymi, żeby wpływać na wybory, żeby te wybory były na rzecz PiS u wygrane jeszcze przed wyborami, czyli, żeby komprromitować ludzi wyciągać dokumenty nieprawdziwe z fabrykować dokumenty oskarżać szkalować. I tak naprawdę mobilizować swoich poprzez to, żeby pokazywać jak ubrudzeni w różnego rodzaju nielegalne działania są inni uważam, że to kampania i brutalność sięgnie na, bo jak patrzę na spot, który Prawo i Sprawiedliwość w tamtym tygodniu wyprodukował, porównując uczestników marszu 4 czerwca do ludzi, którzy urządzili w Europie Holokaust, czyli do faszystowskich Niemiec. To mam wrażenie, że granice już są przekraczane i że nie będzie żadnej granicy, która odpuściłaby Apis zrobi wszystko, żeby utrzymać władzę, bo wie, że jak przegra, no to na pewno nikt im nie.
Odpuści. No to co może w tej sytuacji zrobić opozycja.
Konsolidacja i współpraca zeroatakowania, tylko współpraca i tylko mówienie o tym, że będzie wspólne rząd w nas jest siła, to pokazało 500 000 ludzi w Warszawie i kolejne miliony osób miastach i miasteczkach w Polsce. Mam nadzieję, że będziemy spotykali się co jakiś czas na takich marszach wiecach we wszystkich miastach w Polsce, bo ten ruch społeczny trzeba podtrzymywać, to znaczy nadzieję trzeba dawać ludziom, a we wspólnocie w porozumieniu siła. I dlatego lewica na pewno na opozycji o to będzie apelowała i o to się będzie starała.
Bardzo dziękuję. Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący nowej lewicy i szef koalicyjnego klubu parlamentarnego lewicy, był gościem państwa i moim, a teraz informację.
A teraz na poważnie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA