REKLAMA

Iran. Hipersoniczna równowaga sił

Połączenie
Data emisji:
2023-06-07 14:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:13 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 6 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest Łukasz federek, prof. Łukasz federek, dyrektor dyrektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień dobry.
Dzień dobry.
A będziemy mówili o Iranie o Iranie, które wczoraj obwieścił światu, że jest w posiadaniu broni i personicznej. To jest broń, którą dysponowała Rosja, którą dysponowały też Chiny i to właściwie tyle w tym momencie do tej ekipy ma dołączyć Iran razem ze swoją rakietą, która się nazywa fattah, co to znaczy?
To znaczy, że Iran postępuje jakieś śladami osi i Chin, próbując poprzez technologie specaniczne dokonać zmiany równowadze sił. To znaczy w równowadzę sił, która jest na niekorzyść irau, jeżeli chodzi o technologie przeciwrakietowe, którymi dysponuje Izrael i Izrael dzięki swoim 3 głównym systemom od żelaznej kopuły po proce Dawida przeciwrakietowym był w stanie. Czy też jest w stanie obronić się przed większością rakiet odpalanych z terytorium Iranu. I ta technologia i personiczna ma uniemożliwić obronę Izraelowi i tym samym ma przesunąć równowagę sił na korzyść Iranu. Tyle w teorii bowiem jak do tej pory znaczy, bo musimy mieć świadomość, że pojęcie broni ich personicznej może oznaczać wiele wiele może się pod tym kryć, a i radny jak do tej pory tylko zaprezentował pocisk, nie nie przeprowadził jego testów, które zapewne byłyby bardzo uważnie obserwowane zarówno przez zainteresowane państwa jak i wspólnotę, czy też tam grazurtowych osintowców. Jak to się ładnie teraz nie po polsku, czyli przezerwatorów źródeł wywiadowczych z otwartych otwartych źródeł i to pozwoliłoby nam wywnioskować coś więcej na temat tego tego pocisku. Bowiem jak pokazał przykład pocisków kindżał określanych mianem pocisków i personicznych przez Rosję ich ataki na jaki już okazały się być nie w pełni skuteczne po tym, jak rozmieszczono systemem Patriot, to znaczy systemem Patriot okazały się zdolne do przechwytywania pocisków kindżał w Lisie terminalnej fazie. Co przy takim prawdziwym pocisku i personicznym mieć miejsca nie powinno, a rzecz dotyczy tutaj bardzo istotnej kwestii, czyli kwestii zdolności manewrowania przy prędkości hipersonicznej i my w tej fazie terminalnej ataku bowiem właściwie każdy pocisk balistycznych w swojej fazie terminalnej rozpędza się do tej prędkości hipersonicznej, czyli prędkości powyżej pięciumachów poniżej powyżej pięciukropnej prędkości dźwięku. Tyle tylko, że nie jest sterowalny w tej fazie pociski hipersoniczne mają nie tylko osiągać zadaną prędkość, ale także być zdolnymi do wykonywania manewrów w tej fazie ostatniej ataku i tym samym mylenia środków obrony przeciwrakietowej państwa zaatakowanego. Czy też obiektu zaatakowanego i no i to jest to jest.
To by oznaczało, wejdę w słowo to by oznaczało, że mamy do czynienia z taką ciekawą sytuacją, w której broni hipersoniczna jest w posiadaniu. W tej chwili 3 państw. Z czego nie do końca wiemy, jak się sprawuje w przypadku 2, czyli w przypadku Chin i rzeczonego Iranu, bo nikt tego jeszcze nie widział, natomiast wiemy, że w przypadku Rosji nie do końca działa.
Tak można tak to powiedzieć wiemy też mamy jeszcze więcej informacji, bo my mamy znacznie więcej danych, jeżeli które, które płyną z amerykańskich programów rozwoju, bro rozwoju broni hipersonicznej, a stan zjednoczonyczyły na ten cel. No znacznie więcej środków niż Rosja Iran i prawdopodobnie ich nie, choć tego nie wiemy. I wiemy, jak duże, bo na ten temat chociażby w raportach do Kongresu i można przeczytać jak duże trudności techniczne napotkały programy amerykańskie nie ma powodu spodziewać się, że te trudności techniczne były mniejsze w przypadku programu rosyjskiego i irańskiego. Natomiast samo no natomiast samo pojęcie w tej wojnie takiej informacyjnej tego, że ma się pocisk, który w jakimś, który na pewno przekracza, czy też jego głowica, dokładnie rzecz ujmując, przekracza prędkość dźwięku powyżej pięciokrotnie. To jest Fakt, że nie ja nie wątpię, że Iran jest zdolny do wyprodukowania takiego pocisku. Natomiast powątpiewam w to to czy zdolności technologiczne Iranu, które są zapewne tego znowu nie wiemy, to jest domniemanie, które są zapewne pochodną zdolności technologicznych Rosji pozwoliły na opracowanie pocisku, który potrafi dokonywać tak nieprzewidywalnych manewrów w tej terminalnej fazie, żeby uczynić system obrony przeciwrakietowej nieskutecznymi. Czy też to systemie, którymi dysponuje aktualnie Izrael czy stanle Zjednoczone.
A mnie ciekawie 1 rzecz znaczy ile to jest możliwe, że w przypadku Iranu doszło do jakiegoś transferu technologicznego z Rosji, to znaczy na ile to jest konsekwencja też samej wojny w Ukrainie. To co się wydarzyła, znaczy ta produkcja rakiety w fatach, czy może to jest błędne założenie, że Rosjanie by się tak chętnie podzielili technologią hipersoniczną. No oczywiście wymagającą dopracowania z tego, co słyszymy, ale teoretycznie jakoś tam będącą ich w posiadaniu.
Tak, no to jest domniemanie, które dominuje wśród komentatorów izraelskich przed naszą audycją. Przeglądałem, co na ten temat mówią Izraelczycy i w komentatorzy z zakresu bezpieczeństwa w Izraelu są raczej przekonani o tym, że ta technologia została przekazana od państwa, które taką technologią dysponuje. No jak powiedzieliśmy, katalog tych państw jest bardzo ta lista jest bardzo krótka, więc domniemuje się tego, związku czy też izraelscy komentatorzy domniemują tego związku z Rosją tego, że właśnie w ramach wymiany technologicznej drony irański. Jak wiemy, bardzo pomogły Rosji, naszym bardzo pomogły. No są są dość masowo używane przez Rosję w atakach na ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną i w zamian za to coś Iran musiał dostać były domniemania, że tym czymś są myśliwce, będą myśliwce są 35 ale, ale być może i znając, czy też domniemając. Jak wygląda równowaga też sił wewnątrz reżimu irańskiego, być może większy priorytet dostała broń rakietowa właśnie Broki personiczne, dlaczego ta równowaga sił jest ważna, dlatego że lotnictwo takie klasyczne lotnictwo właśnie to jest domena armii lotnictwo oparte na samolotach bojowych i ona jest ostatnio wiranie ostatnimi laty niedofinansowywane. Bowiem korpus strażników rewolucji i samskiej jest znacznie bardziej wpływowy w aktualnie w Iranie niż armia i środki finansowe są kierowane raczej na takie na programy przede wszystkim brakkietowe, za które odpowiada korpus strażników rewolucji islamskiej, bo doktryna znowu stworzona pod dyktando korpusu pasadarów wskazuje, że, ponieważ potencjalni przeciwnicy, czyli Izrael lub stany Zjednoczone mają tak dużą przewagę właśnie w powietrzu. Należy odpowiadać asymetrycznie, należy odpowiadać przez właśnie rozwój broni rakietowej, a nie lotnictwo. W związku, z czym to, co widzimy ta proklamacja, czy też ta to zaprezentowanie pocisku i personicznego wskazywałoby, że zamiast właśnie klasycznych myśliwców wielozadaniowych czy też wielozdowoleniowych samolotów bojowych Iran otrzymało od Rosji coś, co jest bardziej cenione przez korpus strażników rewolucji niż przez armię klasyczną, czyli broni rakietową bądź technologię rakietową. W tym przypadku technologię hipersaniczną.
Dziękuję bardzo, prof. Łukasz federek z Instytutu bliskiego i dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego był z nami czternasta 16. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA