REKLAMA

Węgry "za" Szwecją w NATO, ale opóźniają

Połączenie
Data emisji:
2023-06-07 14:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:34 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 24 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest Andrzej Sadecki z ośrodka studiów wschodnich dzień dobry. Halo. Mam nadzieję, że za moment się usłyszymy, a będziemy rozmawiali o węgierskich pomysłach na członkostwo Szwecji w NATO, to znaczy teoretycznie tego węgierskiego sprzeciwu nie ma. Tak przynajmniej twierdzi węgierska prezydent katali Nowak, która ostatnio udzieliła wywiadu takiemu portalowi 24 hu, w którym mówiła właśnie o tym, że Węgry nie sprzeciwiają się obecności Szwecji w NATO, tak samo jak nie sprzeciwiały się obecności Finlandii w Sojuszu. No ale ewidentnie ociąg, a słyszymy się już teraz dzień dobry tak tak dzień dobry. Ale ewidentnie ociągają się z ratyfikacją tegoż członkostwa, ono w pewnym sensie czeka na obrady parlamentu i na łaskawość parlamentu węgierskiego od lata 2022 roku. No i teraz pytanie, kiedy w ogóle ma na to szansę, bo parlament węgierrski trzeba pamiętać, nie zbiera się za często i może się okazać, że przed wakacjami przed tym szczytem na to, który ma się wydarzyć w lipcu się po prostu nie wyrobi.
Tak faktycznie, no tutaj stanowisko Węgier jest w dużej mierze powiązane ze stanowiskiem Turcji, od początku, jakby władze węgierskie mówiły, że są za wejściem Szwecji Finlandii do NATO. Natomiast, jakby wstrzymywał się z ratyfikacją od wielu miesięcy parlament tak naprawdę Węgry i Turcja zostały jedynymi państwami od września zeszłego roku, które nie ratyfikowały aplikacji szwedzkiej finla i fińskiej. Jeśli chodzi o Finlandię, to faktycznie już tak naprawdę chwilę po tym, kiedy Turcja ogłosiła, że ratyfikuje wejście w Finlandii, to dokładnie to samo zrobili Węgrzy, więc prawdopodobnie dokładnie tarki sam schemat będziemy mieli, jeśli chodzi o Szwecję, jeśli Turcja ogłosi, że no przed szczytem Wilnie lipcowym ratyfikuje wejście Szwecji do to NATO to dokładnie tą samo wtedy zrobią Węgry.
Ale ciekawi mnie, w jaki sposób ta zwłoka jest uzasadniana, to znaczy jak się popatrzy na ten wywiad, którego prezydent Nowak udzieliła, no to ona właściwie mówi nie ma sprawy premier, popiera nie będziemy robić problemów itd. itd. no ale robią te problemy, bo mimo tego, że oglądamy się na Turcji, wiadomo, no to w gruncie rzeczy jest to suwerenny państwu, które nie ma z Turcją, jakiś bardzo głębokie w tym momencie więzów i mogłoby spokojnie tą ratyfikację przeprowadzić, ale nie robi tego.
No ja myślę, że te więzy z Turcją są nieco głębsze, niż by się to mogło wydawać Wiktor Orban, był chyba pierwszym w ogóle przywódcą, który pogratulował eerdanowi wygranej. Zresztą był jednym z niewielu przywódców Europejskiej, którzy byli na inauguracji i tutaj Węgry w tym swoim stanowisku wobec wojny no które, które sytuuje je na marginesie jednak Unii Europejskiej NATO. No szukają w pewnym sensie w Turcji takiego no w pewnym sensie opiekuna takiego państwa, na którego no jednak duże istotne NATO wszystkie państwa, na które się mogą orientować. No i tu tutaj ten taki ten taki dwugłos, tak no z 1 strony władze wykonawcze premier i prezydent mówią, że no są za wejściem Finlandii Szwecji do NATO, z drugiej strony parlament nie ratyfikuje. No to jest pewien wybieg, tak, który ma usprawiedliwić, to zwlekanie czy to Wiktor oban czy prezydent Nowak mówiono oczywiście my jesteśmy zale tutaj są. Panie parlamentu, Szwecja przez długie lata krytykowała nasze władze tak i tutaj są pewne rzeczy do wyjaśnienia. To jest oczywiście no taką zasłoną dymną przed przed przed przyznaniem się, że tak naprawdę Węgrom zależy na opóźnianiu, bo utrzymują wciąż stosunkowo bliskie stosunki z Rosją i chcą jak najdłużej, jakby odsunąć ten moment, kiedy no oczywiście Węgrzy są za małe, żeby same wyłamać się z decyzji natowskiej. Natomiast są ten moment jak najdłużej odwlec.
To może jeszcze na koniec przywołajmy kontekst tego wywiadu, bo to jest interesujące, znaczy to pytanie o Szwecję zdaje się, pojawiło się trochę przypadkiem, że tak może nie przypadkiem pewnie było planowane, ale jakoś tam z boku, natomiast cały wywiad był sprowokowany przez ułaskawienie przy okazji wizyty Franciszka na Węgrzech niejakiego gorgia budhazego, kto to jest?
To faktycznie był bardzo nietypowy wywiad, bo politycy fidesu z reguły nie udzielają wywiadu wywiadów mediom, które, których nie kontrolują, to był w tym sensie pewien wyjątek od reguły tutaj prezydent Nowak rozmawiała z niezależnym Dziennikiem internetowym 24 hu. No i jedno faktycznie z centralny kwestii, które tam były poruszane, było ułaskaienie właśnie dziurdzia budachazjego, który no, który jest ekstremistą politycznym, który działał w jednej z ekstremi z ekstremistycznych organizacji skrajnie prawicowych. No i od 14 lat siedział w więzieniu z wyrokiem m.in. za przygotowanie ataków na siedziby węgierskiej partii socjalistycznej przy pomocy konktajli Mołotowa. No jest w zasadzie taką ikoniczną figurą węgierskiej skrajnej prawicy i to tych odłanów najbardziej radykalnych no i przy okazji wizyty papieskiej w kwietniu faktycznie on został ułaskawiony wyszedł z więzienia, zresztą wyjechał z tego więzienia na koniu w tradycyjny węgierski sposób. No i co więcej nie tylko został ułaskawiony, co udzielił w ostatnich dniach wywiadu głównemu Dziennikowi rządowemu ma dzior NZ, w którym w, którym m.in. no wypowiedział sporo takich postulatów rewizjonistycznych, to znaczy w skrócie jego wypowiedź sprowadzała się się do tego, że Węgry w związku z obecnym, jakby z obecnymi zawirowaniami na arenie międzynarodowej powinny upomnieć się o swoje utracone ziemie sprzed traktatu z karianą. No i to zostało opublikowane, jakby no w jednym z głównych mediów no prezent Nowak w tym wywiadzie tłumaczy, to znaczy wprost nie odpowiada, dlaczego to zrobiła tłumaczy, że to była decyzja w sprawie wielu osób ułaskawionych i gruntownie, jakby rozważała. Każdy przypadek przeczytała wiele stron akt w tych sprawach, natomiast tak naprawdę nie udzieliła do końca odpowiedzi, dlaczego budahazji został wypuszczony z więzienia. No na pewno jest to pewien układ pewien ukłon wobec środowisk radykalnych, do których jednak wides też się po części odwołuje. No i nawet jeśli ta partia ma dosyć zróżnicowany elektorat, no to rywalizuje o głosy ze skrajną prawicą, więc myślę, że można to interpretować jako pewien gest właśnie na rzecz elektoratu skrajnego.
Poza tym, jak ktoś zwalcza lewica nawet środkami terrorystycznymi, to rozumiem jest fajny.
No tak w pewnym sensie tak.
Dziękuję bardzo, Andrzej Sadecki ze SI środka studiów wschodnich był państwa i moim gościem jest czternasta 34 za chwilę przewodnik tokfm na zdrowie i Ewa Podolska program przygotował Michał Tomasik realizował Szymon waluta po przewodniku na zdrowie informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA