REKLAMA

Praca na wakacje - gdzie jest i ile można zarobić?

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-06-07 14:40
Prowadzący:
Czas trwania:
12:21 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy.
Czternasta 43 Wojciech Kowalik dzień dobry w środowym raporcie gospodarczym w radiu to afm prezes Narodowego Banku Polskiego za mniej więcej 20 minut zacznie tłumaczyć wczorajszą decyzję rady polityki pieniężnej, która zostawiła stopy procentowe bez zmiany. I taka decyzja była spodziewana, ale rynki teraz będą się wsłuchiwały, co Adam Glapiński, powie o przyszłości, bo i on i niektórzy członkowie rady nie wykluczali w ostatnich tygodniach, że pierwsza obniżka stóp procentowych byłaby możliwa jeszcze w tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pokazuje wyniki kontroli w sprawie tzw cudu na Orlenie. Pamiętają państwo chodzi o sytuację z przełomu ubiegłego i tego roku w styczniu do dwudziesto 3%owego poziomu wrócił VAT nakładane na paliwa, a ceny w związku z tym nie wzrosły, pojawiły się, więc pytania, dlaczego i czy kierowcy nie przepłacali za paliwa w ostatnich tygodniach zeszłego roku i czy Orlen nie stosował zawyżonych marsz sprawę pod lupę wziął UOKiK i właśnie uznał, że naruszenia przepisów dotyczących konkurencji nie było, choć jak zauważam ceny paliw stosowane przez Orlen w grudniu ubiegłego roku malały wolniej niż notowania cen paliw na rynkach europejskich, a skoro o paliwach mowa, a jesteśmy przecież u progu długiego weekendu, więc wielu z państwa szykuje się do drogi, więc zerknijmy jeszcze na ceny na stacjach, niestety drożeje, olej napędowy w ciągu ostatnich dni o 7 gr i kosztuje trasy średnio w skali kraju 6 zł. I 17 gr wyliczają analitycy Petrol PL ceny benzyny, natomiast stanęły w miejscu kosztują ona przeciętnie 6 52 na rynku walutowym. Widać dziś mocno osłabienie tureckiej liry, która i tak od miesięcy cały czas słabnie do dolara. Jak zauważa re i to reakcja na możliwe zmiany w tureckiej polityce i gospodarce, czyli spodziewanego nowego premiera, postrzeganego przez rynki jako człowieka od gospodarki, poza tym stanowisko może stracić dotychczasowy szef banku centralnego, który na życzenie prezydenta reczepa rdana w sytuacji bardzo wysokiej inflacji obniżał stopy procentowe. Rynki przestraszyły się, że te zmiany będą oznaczały, że tureckie władze nie będą już pompować wielkich pieniędzy w utrzymanie w miarę stabilnego kursu liry. No i stąd to jej dzisiejsze bardzo mocno osłabienie lira się osłabia za to Polski złoty się dziś umacnia euro kosztuje 4 zł i 47 gr frank szwajcarski po 4 60 USD 4 17. Natomiast funt po 5 20 i zerknijmy jeszcze na giełdę tam spadki, ale nie są one duże na wigu o 0,4%, a na wigu 20 o 70% i to była pierwsza część raportu gospodarczego, a już teraz rozmowa z naszym gościem.
Raport gospodarczy.
Krzysztof Inglot, z personel serwis dzień dobry. Dzień dobry, dzień dobry państwu, porozmawiamy dziś o dorabianiu w wakacje sezon na szukanie tej pracy dodatkowe i pracowników sezonowych już w pełni.
O powoli rusza, jakie słyszymy o uczniów? Jeszcze nie myślą o wakacjach tych ostatnich tydzień, kiedy, kiedy osoby kończą swój rok szkolny? No i już niedługo, a będą pewnie szukały zajęcia, ale oczywiście proces sezonowe to nie tylko praca dla uczniówł dla studentu. To proces dla osób, które chcą dorobić, są do robićć, ponieważ no dzielą się te plac ją się nie takie 2 grupy na te są prace związane z turystyką, a ta druga, gdzie może nie z miejsca i budowlane na te pozostałe zajęcia, gdzie też może może w ciągu paru miesięcy wakacji, a dorobi sobie 3 zrobić po prostu na wakacje.
No właśnie, za chwilę porozmawiamy o przykładowych stanowiskach i zarobkach, no ale powiedzmy ta praca to właśnie w tych 2 branżach wakacyjnej i budowlanej no 3 i w rolnictwie.
Nie no mamy też całość całość pracy związaną z obsług ruchu turystycznego, czyli szeroko rozumiaana chorek, a o są restauracje, to gastronomia cała obsługa obsługa turystyczna to są teżzie kaelnerzy kelnerki, a pracownicy na plaży ci też nam rozkładająją pasę albo jak te wypożyczają, wypożyczają sprzęt turystyczny czy leżaki masa masa zawodów, które w tym okresie właśnie rusza, jeżeli chodzi o obsługę naszych naszego wypoczynku?
Przejrzeli państwo oferty i oszacowali zarobki. To chyba to, co najbardziej interesuje osoby, które szukają pracy dodatkowej, no to zacznijmy może od tej branży nazywanej wakacyjną, kto i ile może tu zarobić.
A w w tym wakacyjnym okresie pogrupujemy może te zarobki, bo w tych samych w tych samych przydziałach od 18 do 20 paru dosyć 4 wysu 5 zł na rękę może zrobić i kelner kelnerka z tym, że tutaj taka osoba może dostać jeszcze napiwki. To niemałe, więc tutaj namawiam osoby młode do do tego do tej pracy, bo no też daje pewnego rodzaju rozwój osobisty i umiejętności komunikacyjne, potem co przydają się w przyszłości. Mamy pracownika na plaży i pracownika sezonowego w sklepie tutaj też te wynagrodzenie właśnie gównicy 18 do 22 24 zł, potem możemy sobie robićć w hotelu w ośrodku wypoczynkowym. Tamte wynagrodzenia pochodzą do 24,5 25 zł, tak samo w małej gastronomii, czyli 100 wszystkich punktach, które musimy omijać idąc z dziećmi, na plaży np. gdy są gofy lody i inne smakołyki, potem ciekawa praca dla dla osób już powyżej osiemnastego roku życia. To jest pracowni na festiwalach się wcześniej wakacji ze mnóstwo różnych imprez. No to też możliwości oczywiście spojrzenia z drugiej strony na organizację takiej imprezy toifalaach zrobić albo i tak 18 do 25 zł, ale też może przy posuwałać muzyki. Jeżeli, jeżeli nawet tołem, to to jakieś fajne fajne doznanie, jeżeli jesteśmy osobą, która ma podejście do dzieci, możemy zrobić jako opiekunka, opiekun opiekunka dla dzieci czaso osoby rodziny pobiorą taką opiekunkę też na wakacje, więc tutaj możemy zrobić do 25 zł, ale też pojechać na wakacje i mieć wakacje wakacje i graty, więc mamy tutaj opiekun na opiekunkę dziecięce 18 25 zł, potem mamy związane z z tymi z pracami, które nie dotyczą turystyki. To mamy mamy pacyka w rolnitwie w ogrodnictwie. Tutaj jest też przedział w okolicach do 25 zł, a potem i potem prawdopodobnie budowlany tutaj mamy dużo wyższy przedział, bo ten te wynagrodzenia zaczynamy przed 20 do 35 zł, ale, gdybyśmy wrócili do kwestii turystycznej, to animator animatorka do 28 zł zarobiła. Najwięcej, jeżeli chodzi o tą stawkę, w której rozmawiamy, to np. instruktor z serfingu taka osoba czy kajceshingu może zrobić nawet 50 zł, a wynagrodzenia zaczynają się od 25 oczywiście mówimy o wynagrodzeniach na ręku. I oczywiście proszę pamiętać, szczególnie do ludzi młodych się z latach, którzy pierwsza pracują o tym, że zawrzeć musimy umowę umowę zlecenie chociażby, ale umowa byśmy mieć podpisana przez rozpoczęciem pracy, bo pamiętajmy, żeby te pierwsze nasze zawodowe doznania nawet w części za fajne byśmy zarobili pieniądze, o które przecież ciężko ciężko idziemy pracować.
A no właśnie to bardzo ważne zastrzeżenie dla tych, zwłaszcza młodych ludzi, którzy w wakacje chcieliby dorobić. Mówiliśmy o tych pracach, które czekają w branży wakacyjnej, trochę zahaczył już pan o te 2 kolejne branże, czyli rozumiem, rolnictwo tradycyjnie co roku rąk do pracy potrzebuje. I to wielu.
Tak tutaj i ilość albo do pracy potrzeba nie, ale tak samo re zresztą w turystyce. Oczywiście pomnik sobie w tym roku nie spodziewamy się być może tak wielkiego boomu. Jak w tym pierwszym roku poidowym, ale też niektóre kierunki południowe nam się podobno znudziły, więc po Polska turystyka w tym roku powinna to wygenerować tyle samo tyle samo miejsc pracy, jak jak w poprzednim i to to są też te miejsca, gdzie ręce do pracy są potrzebne, to rolnictwo i ogrodnictwo, tam głównie w tej chwili brakujący na rynku pracy mężczyźni ma same mężczyzn też z Ukrainy, a w okresieie wagacyjnym pomagała w polskich gospodarstwach. Tutaj w tym roku brakuje, brakuje mężczyzn brakuje mężczyzna rynku pracy, zapewne będzie ich też to brakowało w rolnictwie, wnicie, to zawsze będzie generowało powolny, ale wzrost ofert pracy. Mówię o wzroście ochronyności stawek bofi deficyty deficyty się powinny pojawić i wynagrodzenia powinny rosnąć, jeśli chodzi o wynagrodzenia na rękę właśnie dla mężczyzn w ogrodie i rolnictwie.
Domyślam się, że z taką samą bolączką mieę się branża budowlana.
Tak, tutaj jakieś żadne strony z początku tego roku to budowlaną były na to tym roku wydaje się w pół roku, że ilość tych propozycji pracy nie ma aleje to pracy cały czas cały czas potrzeba. Także tutaj też osób w tym okresie wakacyjnym z Polski z tej branży wyjeżdża do pracy za granicę, więc będą takie dodatkowe wakaacje się pojawiały, więc tutaj też te osoby, które zostają w Polsce, przepraszam, będą mogły już w sektorze budowlanym dorobić, a pamiętajmy, że wyna wynagrodzenieuje tam czekają nawet 35 zł na godzinę, więc to, jeżeli chodzi o te zawody, jest lista te górne górne podium, jeżeli chodzi o prace sezonowe.
Jest w czym wybierać oferty, jak słyszeliśmy, są, ale z drugiej strony ze strony pracodawców czy jest odzew na te oferty, czy o tych pracowników tymczasowych jest im jednak coraz trudniej?
Początek roku był stosunkowo ciekawy, ponieważ inaczej niż dotychczasowych latach przemysł czy grani gospodarka nie wygenerowało jeszcze jakiegoś innego jakiegoś impulsu zatrudnieniowego. Marcu czy w kwietniu? Jak to było w zeszłych latach w tym roku przyszedł przyszedł ten impuls o stosunkowo później, bo w okolicach początku maja połowy majaniesie jakieś również jeszcze przeunięcie wczało do tego, że m.in. patrzyły dalej na zamówienia. No to, jakie ilości z jakiegoś mogą liczyć o swoich matek z zagranicy bądź bądź zamówień związanych z eksportem, a w tym szeroko ruszył rynek zatrudnienia od maja. W tym w tym miesiącu i teraz w czerwcu mamy do czynienia z dużym wysytem ofert pracy, także z firmy, które rekrutują, nie narzekają, nam brak pracy, a coraz częściej narzekają na brak pracownika. No bo i sytuacja zasobie granicą i generalnie rynekacji jest w tej chwili taki, że zarówno podaż głównie mężczyzn, ale, ale i kobiet na rynku pracy. W tej chwili jest niewystarczająca, czyli ofert pracy jest więcej niż chętnych do pracy.
Więc jeżeli ktoś z państwa w wakacje chciałby dorobić, no to ma w czym wybierać i o tym opowiadał nam Krzysztof Inglot, z personel serwis. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
Ślicznie.
To był raport gospodarczy za chwilę w tokfm informacje. Ja zapraszam jeszcze na podsumowanie wszystkich najważniejszych gospodarczych wydarzeń dnia przedstawię je w ekonomii 360 o osiemnastej 20 Wojciech Kowalik. Dziękuję i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA