REKLAMA

Kampania, czyli Kaczyński otwiera drogę postulatom emerytalnym

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-07 15:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:04 min.
Udostępnij:

Dlaczego, po ośmiu latach milczenia, prezes Kaczyński przypomina o emeryturach stażowych? Jak traktować porozumienie zawarte między rządem, a NSZZ "Solidarność"?

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światopodgląd Agnieszka lichmerowicz łączymy się teraz w światopodglądzie z dr Janiną Petelczyc. Dzień dobry, dzień dobry, korzystając z okazji, że rozmawiamy, a informacje spadają teraz na bieżąco, pozwoliłabym sobie zacząć naszą rozmowy z od prośby o komentarz do porozumienia historycznego. Jak twierdzi szef Solidarności Piotr Duda, a więc porozumienia Solidarności z rządem dotyczącego emerytur dr petalczyc jest specjalistką od ubezpieczeń społecznych ze szkoły głównej handlowej. I tutaj wiele słów wielkich padło, jak wynika z doniesień m.in. mówił Jarosław Kaczyński o wzruszeniu, które odczuwa, bo jest w hali Fabrycznej, a dawno nie był, ale wcześniej bywał, bo w czasie strajków do tych strajków było dużo nawiązań. No i 2 komunikaty dostaliśmy 1 jest taki, że historyczne porozumienie mówi Piotr Duda dotyczy emerytur pomostowych, natomiast Jarosław Kaczyński ogłosił otwarcie drogi do emerytur stażowych, więc tak na bieżąco, co pani z tego rozumie.
Nie widziałam tego porozumienia, więc trudno mi się odnieść, ale z tego, co wiem, to porozumienie rzeczywiście między Solidarnością rządem dotyczy niewygasania tzw. emerytur pomostowych, natomiast emerytury stażowe są zupełnie innym tematem, którego w porozumieniu nie zawarto. To, więc jest to pewien taki nie wiem, czy to nie jest po prostu jakaś pomyłka pana prezesa Kaczyńskiego, kiedy się wypowiadał, aczkolwiek przypuszczam, że temat emerytur stażowych też wróci w kampanii. Natomiast nie wydaje mi się, żeby znajdował się w porozumieniu generalnie rzecz, biorąc podsłuchując, o co chodzi emerytury stażowe, to jest taki pomysł ich jest kilka, o który najdłużej walczy o OPZZ od roku 2012, żeby ludzie o stażu pracy 35 przypadków kobiet i 40 przypadków mężczyzn mogli odejść na emeryturę. Niezależnie od tego, czy skończyli wiek emerytalny. Oficjalny czy jeszcze nie taki sam, jak powiedziałam o OPZZ, walczą to 2012 roku w tej chwili.
Kaczyńskia z Morawieckim premierem mówili, że no trochę nas to nie jest moment społeczeństwo demografia się starzeje i może jednak nie no i coś się zmienia w kampanii najwyraźniej.
Tak no chciałam tu powiedzieć, że tych projektów w sumie jest więcej, bo jest i obywatelski właśnie projekt Solidarności w tej chwili i projekt prezydencki też dotyczący emerytur stażowych, także ten temat w ogóle nie istniał. W ciągle był odsuwany, więc dla mnie to, że prezes Kaczyński mówi o emeryturach stażowych w czerwcu 2023 jest ewidentnie tematem wyborczym. Tak tak to odczuwam w kontekście tego, co działo się przez ostatnie 8 lat, kiedy ten temat, a związki zawodowe naprawdę walczyły bardzo. Natomiast emerytury pomostowe tutaj chodzi o to, że dla osób, które pracują w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze one miały szczególne uprawnienia emerytalne, które wygasają powoli, to znaczy są grupy, które nadal pracują w tych zawodach, ale już nie mają tego uprawnienia do wcześniejszej emerytury. I tu już od dawna także toczy się dyskusja. No i znowu opz było zrobiło manifestację, tam dołączyło forum związków zawodowych z powstał zespół roboczy, na które, o ile wiem, w ogóle nie przychodzili reprezentanci Solidarności. No i generalnie pojawiło się zagrożenie takie, że może być strajk niektórych branż i wydaje mi się, że dlatego uwzględniono to w tym porozumieniu.
Ale z Solidarnością.
Solidarnością i to jest właśnie najbardziej w tym wszystkim interesujący. Wydaje mi się, że to jest, że to jest bardzo przedwyborcze działanie i 1 i drugi ruch, tym bardziej, że już od jakiegoś czasu rząd mówi, że współpracuje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w kontekście tych niewygasania tzw emerytur pomostowych, więc wydaje mi się, że w tym porozumieniu nie ma nic takiego, czego prawdopodobnie i tak by nie wprowadzono, a mówi się tutaj o wielkim sukcesie. No zobaczymy, jak to będzie wyglądać w kolejnych miesiącach. Tutaj też bardzo ważnym aspektem w emeryturach pomostowych jest w ogóle rewizja tych zawodów, które uznawane za szczególne warunki lub o szczególnym charakterze, bo niektóre zawody już pewnie takimi nie są, a niektóre nowe się pojawiają. I tutaj instytucje państwowe mogłyby takiej rewizji też dokonać, no ale to jest pewnie politycznie sprzedające się, więc po prostu niewygasanie pozostaje tym głównym tematem także, jak dla mnie oba tematy są wrzutką przedwyborczą, aczkolwiek nie odbierałabym tutaj zasług, ale nie Solidarności tylko właśnie opz w kontekście emerytur pomostowych, bo ostatnio robili bardzo wiele. I wydaje mi się, że w strachu przed tymi strajkami być może do tego porozumienia doszło.
Światopodgląd. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA