REKLAMA

Kongres (i lobbyści) vs. prezydent - wielkie starcie o ochronę Amazonii

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-07 15:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:05 min.
Udostępnij:

Prezydent Lula ogłasza walkę z deforestacją. Opozycyjny wobec niego Kongres ma inny pomysł na środowisko. Jak można wyjść tego impasu? Jak wysoka jest stawka? Opowiada Janina Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd państwa państwa gościnią. Cały czas jest dr Janina Petelczyc, główny temat naszej rozmowy. Dzisiaj zaplanowany jest jednak inny zwią związaneny z innymi zainteresowaniami badawczymi dr Petelczyc, które realizuje fundacji tera re właśnie związane są z Brazylią. Dziś też ważny dzień w Brazylii i w ostatnich dniach też sporo na ten temat dyskusji jest sporo inicjatyw, a dotyczy oczywiście ochrony Amazonii, prezydent obecny Lula, któremu udało się pokonać w ostatnich wyborach żeira Bolsonaro dla skrótu. Przypomnę tropikalnego, trampa, więc człowieka, który z kolei z deregulacji ochrony amozonii uczynił 1 ze swoich głównych punktów, oraz też ograniczania praw ludności rdzennej, a więc Lula szedł do władzy, mówiąc, że właśnie on zajmie się na poważnie ochroną Amazonii. I też oczywiście kwestia praw ludności rdzennej również właśnie do tych ziemi, na których mieszkają odsetek czy tysięcy lat była ważna. No i wydaje się, że nie ma szansę, czy, że Lula przegrywa, bo ma Kongres przeciwko, w którym większość ma Bolsonaro. Jak to właśnie wygląda, które to są teraz te główne punkty, że tak powiem sporów czy walk w Brazylii?
No rzeczywiście w ostatnim czasie się bardzo dużo dzieje w kontekście środowiskowym, bo oprócz tego żelada wygrał wybory, to jeszcze były wybory do Kongresu, który nadal jest zdominowane przez siły, które są raczej przeciwna ochronie Amazonii, więc w zeszłym tygodniu doszło do kilku głosowań, które no moim zdaniem są tragiczne w skutkach, ale jednocześnie wczoraj prezydent ogłosił kilka dekretów, które przeciwdziałają tym wszystkim pomysłom, więc jest to naprawdę przede wszystkim komisja parlamentarna brazylijska jeszcze do tego nie doszło planuje ograniczanie kompetencji 2 ministerek. To jest Pani Minister środowiska i Pani Minister do spraw ludności rdzennej co znacznie zmniejsza możliwości ich działania po drugie, już w tej chwili izba deputowanych przegłosowała projekt ustawy, który planuje ograniczyć roszczenia ludności rdzennej brazyjskiej do terenów, które przed osiemdziesiątym ósmym rokiem. Czy w momencie uchwalenia konstytucjiję w osiemdziesiątym ósmym roku zajmowały? Co wzbudza gigantyczne kontrowersje, bo tutaj chciałabym powiedzieć, że to jest bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Jak duże są tereny dla ludności rdzennej, bo te tereny są najlepiej chronione ze wszystkich terenów w Amazonii w Brazylii i ten pomysł.
M.in. dlatego że nie ma tam wycinki rolnictwa. I tak są.
Mieszkańcy też nie mówiąc o tym, że cofa to tak naprawdę Brazylię o te 35 lat, bo to oznacza, że wszystko, co zostało przyznane ludności rdzennej po osiemdziesiątym ósmym roku. Już jest unieważnione, nie mówiąc o tym, że ludność rdzenna była na tych terenach dużo dużo wcześniej niż przed osiemdziesiątym ósmym rokiem i dużo wcześniej niż ci, którzy w tej chwili rządzą Brazylią, więc myślę, że jest to dosyć istotne, tak, że dużo się dzieje, jest też są też projekty ograniczające środowisko na południu Brazylii. Nie wiem, czy mamy na to wszystko czas, ale generalnie rzecz, biorąc kilka naprawdę bardzo niedobrych w skutkach dla środowiska przedsięwzięć w parlamencie brazylijskim zostało podjętych, ale tak jak mówię, mieliśmy też 2 dni temu oświatowy dzień środowiska, ilu lat siuva oraz z ministrami do spraw środowiska i ludności rdznej ogłosili kilka dekretów rula. Je podpisał, które mają przeciwdziałać temu m.in. plan na demorystację, a właściwie na ograniczenie demorystacji do zera w 2030 roku pierwszy plan, którym są jakieś konkrety o tak bym.
Powiedziała tam jak rozumiem, konkrety dotyczą takiego autentycznego śledzenia i nadzorowania tego, gdzie te wycinki się dzieją takich bardzo konkretnych tak powoływania służb i różnego rodzaju technologii, bo tak, żeby wyobraź po prostu ogromny obszar. I część tych wycinek jest jakby niezauważana wręcz o dokładnie tak i też powiedzmy, że Lula to jest człowiekiem, który był prezydentem już w latach 2030 2010 i wtedy też ta deforestacja zaczęła spadać właśnie, dlatego że po raz pierwszy wtedy wykorzystywano satelity do śledzenia tej wycinki. No w tej chwili to są właśnie satelity dane wywiadowcze kwestie. No takie związane z kontrolą i siłami, które tam mają być, ale także co jest moim zdaniem bardzo ciekawe, np. kontrola finansowa, czyli ma być wzięte pod uwagę. To czy ktoś np. nie ma znacznie wyższych zysków, niż wskazywałoby tereny leśne, które zajmuje albo czy nie wykupuje sprzętu do wycinki albo koparek do kopalni wykopywania złota na terenach, na których teoretycznie są lasy, także mają się tutaj łączyć działalność różnych ministerstw, a oprócz tego jeszcze będzie powołany krajowy urząd do spraw bezpieczeństwa klimatycznego. I tu już nie tylko Amazonia, ale także właśnie i oceany i kwestii związane np. z Wybrzeżem teraz jest znowu Petrobras. To jest taka brazylijska spółka naftowa chce wydobywać wydobywać ropy niedaleko ujścia mazonki przystania amapa na razie nie dostali licencji. No ale będą się odwoływać, więc te wszystkie kwestie tutaj się ze sobą łączą. I mam wrażenie, że mimo wszystko prezydent bóla próbuje jakoś ze swoimi ministrami, zwłaszcza tymi 2 właśnie ministerkami kobietami przeciwdziałać, ale jest to sytuacja naprawdę bardzo trudna. I nie wiemy, co zrobi Kongres. I niestety to pokazuje, że niestety i niestety no, że demokracja jest składa się z bardzo wielu osób i sam 1 prezydent nie ma wpływu na i rząd jego nie ma wpływu całkowicie na politykę środowiskową i klimatyczną, a cały czas lopi przede wszystkim związane z przemysłem mięsnym jest bardzo silny. A dlaczego przemysł mięsny kojarzy się za mazonią, otóż, dlatego że oni wycinają te tereny po to, żeby mieć pastwiska na albo na uprawę pola na uprawy soi na passze albo właśnie pastwiska dla dla trzody. Także jest to jest to niezwykle trudna walka i nie wiemy jeszcze, kto ją wygra. Bardzo. Bardzo dziękuję za rozmowa będziemy wracać do rzeczywiście wątków jest wiele również właśnie może szerzej warto przyjrzeć się tej kwestii praw ludności rdzennej właśnie do ziemi. Mam nadzieję uda nam się zorganizować szybciej niż później kolejną rozmowę gdzieś bardzo dziękuję do to Janina petelczy z fundacji teraperzji list była państwa gościnną informację świato podgląd. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA