REKLAMA

"Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca

Sabat symetrystów
Data emisji:
2023-06-08 15:00
W studio:
Czas trwania:
46:14 min.
Udostępnij:

To nie był marsz „warszafki”, ale jednak uśmiechniętej klasy średniej z prowincji, a to może być mocno nie w smak PiSowi - mówią symetryści. "Czy opozycja jest na tyle dojrzała, żeby zagryźć ząbki i walczyć o puchar?" pyta z kolei gość tego odcinka - Marcin Meller. Bo, być może, za chwilę entuzjazm opadnie i marsz 4 czerwca będzie tylko wspomnieniem. Więcej w podcaście!

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czy jest mijanka, czy nie ma mijanki najnowszy IBRiS dla Radia z 3% więcej dla Platformy i 6% więcej dla Konfederacji PiS z Konfederacją fibrisie robionym 4 czerwca mają 250 mandatów bardzo wzrosło Konfederacji i bardzo spadło Hołowni spadło też w tym iblisie lewicy Konfederacja w tym układzie staje się trzecią siłą. No i byłby to efekt Tuska, czyli to, o czym czasem mówimy w Sabacie, Platforma kanibalizuje mniejsze partie, ale jest też drugi sondaż Kantar dla faktów TVN. Tutaj koalicja Obywatelska jest na pierwszym miejscu 35% PiS na drugim 34, czyli ta mijanka nastąpiła, no ale poza mijanką nic wesołego, bo też spadki lewicy słaby wynik słabszy wynik kosinia alkoholowni dosyć mocno Konfederacja. To jest kolejny Sabat symetrystów wita państwa Grzegorz Sroczyński, a dziś w Sabacie Marcin Meller, publicysta dziennikarz Witaj Mar Marcinie.
I dzień dobry państwu, czyli grześmy.
I galopujący major bloger, krytyka polityczna i trybuna czołem majorze. Dobrze Marcin ja to zacznę od ciebie i otwartego pytania co twoim zdaniem wynika z marszu 4 czerwca? Marcin.
Sam się zastanawiam od kilku dni, więc zacznę zacznę od końca się, jak przeczytałem tekst, który najbardziej ubawił mnie tytuł w monecie PiS wstrzyma kampanię partia Kaczyńskiego ledwo stoi na nogach. Tak.
Opozycji, tak tak, czytałem piękny tytuł wspaniała czy też jest?
Po prostu występ zabawy także to ubawiło mnie od rana pobudziło lepiej niż kawa, a teraz trochę poważniej. To znaczy paradoksalnie być może najdziwniejszy skutek tego marszu jest taki, że wielu publicystów. No tutaj podałem 1 przykład, jak i polityków w zasadzie zachowuje się znowu tak jak było to zimą, że Platforma już wygrała wybory. I tu muszę przyznać, że w zasadzie jedyny przytomny, którego słyszałem, to był Rafał Trzaskowski, który powiedział, że jak wiadomo, że się w ogóle nie zgadza z Jarosławem Kaczyńskim. To akurat Jarosław Kaczyński ma rację, że 1 marsz zwycięstwa nie czyni, natomiast jest taka nakrętka w tej bańce opozycyjne czy najbardziej platformyerskiej, no, że po prostu no już właśnie chwieją się.
Zamiatane pozamiat.
Zamiatany. No i jeżeli jeżeli faktycznie taki stan umysłu zapanował w kręgach przywódców opozycji, to jest to dla tej opozycji bardzo niedobrze.
Przywódcy przywódcy, bo Marcinie, no musisz w jednak rozróżniać się ci, którzy, którym spada, czyli KO kościniakochołownia i lewica no to raczej Czarzasty mają nosy pouszczane na kwinę raczej no bo nie to bardzo wiedzą, że są zjadani właśnie. No.
To po kolei, bo marsz, gdyby stosować oceny szkolne z naszych czasów, czyli bez szóstki, powiedzmy tak, to bym powiedział, że to jest czwórka, może nawet czwórka z małym plusem. Tak natomiast teraz po pierwsze, liczba ludzi przeanalizowałem te wszystkie analizy, bo nie da się powiedzieć na podstawie tego, co się działo na mieście ze względu na to, jak ten marsz, skąd, dokąd szedł, dlatego że łatwiej jest ocenić marsz niepodległości, który idzie z rond dmskiego na stadion, bo po prostu, ale i Jerozolimskie są szersze. Jest łatwiej widać, ile jest ludzi, czy jak się zbierają pod pasem kultura bez Fakt jest faktem. Tu wydaje mi się nie ma wątpliwości, że była to największa demonstracja faktycznie opozycji po piętnastym roku, a być może w ogóle po osiemdziesiątym dziewiątym, bo wcześniej nie było takich demonstracji. I faktycznie jest tak, że kiedy marsz docierał do placu Zamkowego, to jeszcze ludzie nie ruszyli nie byli w stanie ruszyć z placu na rozdrożu, czyli to były gigantyczne pummy. Ja tam chyba onetto szacował na podstawie tam komputerowych jakiś tych ich baierów im tam wychodziły zdaje się 380 000. I nie myślę, żeby to było przesadzone tutaj się troszeczkę zagłębiam szczegóły, bo w tym sensie był to duży sukces. Nie mówię, że, a może nawet duży łamane przez wielki gigantyczny, tak w tym sensie zaraz mi tutaj zarzucić, że ja pytam się zaczepiam szczegółów, ale no nie było np. 1 000 000 ludzi tak 40 milowym kraju to by było możliwe wyjaśni, jeżeli w Izraelu były setki tysięcy ludzi na ulicach w Czechach setki tysięcy, czyli w krajach kilkukrotnie mniejszych ludnościowo. Niż Polska także solidna czwórka. To na pewno na pewno było tak, że nie tyle komisja ruska lex Tusk co podpis prezydenta, spowodował, że czy przywódca opozycji w stylu kosinia. Kamy jeszcze po prostu zwykli ludzie, którzy wahali się nie chcieli stwierdzili, skoro już jest taka przeginka, to po prostu z czystym sumieniem można iść na marsz, bo to już nie maszeruje dla Donalda, tylko maszeruje przeciwko pisowo. To jest kolejna rzecz i teraz jest na pewno czynnik mobilizacyjny dla opozycji na pewno jest, dlatego że te kilkaset tysięcy ludzi, którzy w Warszawie byli na ulicach. Nie wiem, czy połowa z nich była z Polski, no to przecież wrócili już do swoich domów, opowiadają, że czegoś takiego co nie przeżyli. Nie wiem, od osiemdziesiątego dziewiątego 300 psychologia i zastrzyk siły, natomiast i to jest wszystko powiedziałem na plus, bo tego zupełnie nie można lekceważyć takiego czynnika mobilizacyjnego, natomiast teraz troszeczkę sceptycyzmu byłem na tym marszu i było bardzo miło. Powiem teraz takie lekkim uśmiechem, że w życiu na żadnym spotkaniu autorskim nie zaczepiło mnie tyle osób, dziękując za polecane książki. Co tak uśmiecham się i jednocześnie wiesz jasne to jest taka drinka, ale chodzi mi o to, że to po prostu maszerowała zadowolona elegancka klasa średnia tak plus.
Średnia plus jeszcze do tego to.
Średnia średnia i średnia plus było tak, że średnia wieku była około pięćdziesiątki, to znaczy dominowali pięćdziesięciulatkowie. Trochę czterdziest, no nawet nie trochę czterdziestolatkowie sześćsięciolatkowie młodych ludzi było naprawdę bardzo mało. To znaczy na szereg patrzyłem to g głównie widziałem młodych ludzi, którzy byli z rodzicami, czyli po prostu szło szły kilku pokoleniowe rodziny jak np. na koncert rolnng sąsów tak było bardzo elegancko. Było bardzo miło było o wiele mniej zabawnych transparentów niż na strajku kobiet. Co też jest istoty, bo strajk kobiet była bardzo młodzieżowa, znaczy młodzieżowa, no tam się na wykupa wejścia pary 30 i to też było widać był po prostu elegancki spacer klasy średniej przez przez miasto łącznie z tym, że omijali trawniki, żeby tu nie zadepta jest nali w kolejeczkach. No to, ale pełna kultura i w tym sensie, że nie było tam takiej energii, że po prostu faktycznie idziemy po zwycięstwo estc nawet dopingowanie. To było takie użyję porównanie piłkarskiego, postaram się zaraz skończyć, ale mam strasznie dużo myśli, więc dopingowanie było bardziej jak na reprezentacji, czyli takie Polska gola, a nie wiesz, kiedy, jakby grają, kiedy naprawdę jest totalna. Energia.
Legia, że ten widzę, przepraszam widzę w Rzym.
Nie nie, pani Grzegorzu, ale po co od razu tak tylko wiesz, no słuchaj, to jest różnica między takim grzecznym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego na stadionie, a tym jak jest ceną w Warszawie na Łazienkowskiej. No poziom energetyczny jest jak wiesz rozpędzony.
Leok Marcin, to, ja, zanim dokończęsz tylko ci przerwę, bo ja dokładnie czuje to, co, o czym ty mówisz tylko mi się to właśnie podobało, dlatego że skaczącego Giertycha i wrzeszczącego i wrzeszczących oszołomów tam Kaczyński Hitler. Prawda itd. to to właśnie dziękujemy bardzo no to.
Nie razy było absolutnie skuteczne, to demonstracja to znaczy słuchaj, to nawet widać, jak propaganda rządowa tam TVP czy poszukała stają na gwałty, jakiś radykalnych rzeczy. To naprawdę im 2 dni zajęło, żeby zobaczyć jakąś tam panią gdzieś itd. nie to słuchaj obserwował, stałem wieść na placuze krzyża, jak ten o marsz mijaał patrzyłem się nie to był po prostu naprawdę. To tutaj bez żadnej ironii, to znaczy ładunek pozytywnej energii takiego uśmiechniętego po prostu pozytywnego wydarzenia był olbrzymi olbrzymi dobra, kończę żeby, bo naprawdę będę jeszcze więcej chciałem poczynić tylko taką uwagę, że pytanie jest teraz dla. To mnie istotne to znaczy w niektórych mediach sprzyjających opozycji i niektórzy Policy już przesądzili, że to jest punkt zwrotny. Ja się po prostu zastanawiam, czy to jednak nie była wielka demonstracje, ale takie jeszcze raz to samo, to znaczy były takie demonstracje po piętnastym roku, były przy okazji sądów. W tym sensie dobrze zobaczyliśmy, jesteśmy wielkim tłumem, mamy zdolność mobilizacyjną, tylko teraz przyjdą te wybory, które będą się decydować nie na ulicach Warszawy w 1 marszutko się będą decydować pewnie w miasteczkach rzędu 30 70 znaczy miasteczkach miastach w przedziale 30 70 000. I jakie to ma przełożenie tego marszu i o ile tak i to to pierwsze podsumowanie wielka wartość mobilizacyjna 2 pytanie czy nie nastąpi, a być może już następuje zawrót głowy od sukcesu? W kropkę.
Zwłaszcza, zwłaszcza Platformie i i temu wzmożonemu platformerskiemu komentariatowi, który niestety ma taki wpływ, że zawraca następnie w głowie na zasadzie sprzężenia zwrotnego liderom Platformy. I oni już uważają, że wszystko wszystko mogą dobrze majorze.
To, więc tydzień temu Grzegorzu na koniec pytaeś mnie o moje przeczuciłem to marszszyu. Ja powiedziałem, że paradoksalnie i marsz będzie większym sukcesem, ten może być to lepszy dla Kaczyńskiego dla PiS, u czy w ogóle dla prawicy. No i pierwsze soontaże to potwierdzają aczkolwiek.
Ale wy ktoś Słuchajcie, tu jest radość jakaś tego, a wy jak zwykle musicie psuć ludziom ludziom po tej stronie opozycyjnej, humory. No i potem się dziwicie, że piszą do redakcji, żeby was zwolnić nie publikować itd.
to.
Ja nie psułem podkreślaemni.
Nazwa mił właśnie symetrystów.
Że młodych nie było no przecież właśnie.
Też tak odebrani.
Mówię byli jak.
W Gazecie wyborczej byli mój drogi, jak też rzeczy wyborczej to byli?
Znaczy może mnie uznali za młodego, jestem młody duchem.
Słuchajcie, generalnie, więc generalnie widać to po sonażach, czyli widać, to, że, owszem, tak jak powiedzieli jako platformczy KO jak to zyskuje, ale po pierwsze, zyskuje kosztem mniejszych partii, ale przede wszystkim hołownie jest zbierany przez Platformę i przez Konfederację rośnie Konfederację, która została trzecią siłą. Ten sondaż kanar już i daje, ale.
To jest na sondaż major major nieszale.
Tak, więc nie, ale dlaczego zmierza zmierzam do tego, że on dzieje się to, o czym mówią wszyscy, powiedzmy analitycy ci, którzy zajmą się analizą polityczną, bo to, co powiedział tutaj bardzo ważną rzecz Marcin, a mianowicie, że część publicystów wydaje się im, że jakby już wygrała te wybory albo prawie wygrał wybory albo, że już jest przełmcz. Jest koniec PiS. U ja mam wrażenie, że trzeba podzielić tych publicystów na tych, którzy zajmują się analizą, a na tych, którzy zajdą się propagandą. W takim sensie, że propaganda też jest potrzebna, czyli zachęcać ludzi dawać im nadzieję jest grupa takich publicystów, którzy piszą swoje teksty, tylko po to, żeby dawać nadzieję, a ewentualnie kogoś zgrodzić, a jest grupa poblicystów, którzy no na chłodną to analizują i ci, którzy się zajmują tą analizą, mówią wprost, że fajnie dla Platformy gorzej dla reszty. I teraz mnie uderzyła 1 taka ciekawa myśl, którą powiedział sztabowiec z Platformy Obywatelskiej, że oni są ostrożni, wiedzą, że to jest tylko 1 marsz, że teraz jest najważniejsze, żeby po podtrzymać tą energię itd. czyli takie AD cadło polityczne, ale pociąg ważną rzecz, że martwi ich wynik hołowny. Ich martwi to, że ten hołownie może spaść kończyli progu, bo w przypadku lewicy ten próg to jest 5%, więc raczej powinno być po to w przypadku chołowni to jest 8% i wiecie jako nie mają 9 to się zaczyna problem. Tak, ale.
Ważne major no ale przepraszam, no najpierw się bardzo dużą pracę wykonało, żeby tego hołownie zgnoić poczuć tymi wszystkimi te rolami tymi usłużnymi dziennikarzami, którzy wypisywali rozmaite brednie o Hołowni. Właśnie tak jak mówisz, dawali świadectwo itd. prawda re rozlanym mlekiem, że Hołowni spadło no z jakiegoś powodu tuskich nie wpuścił na ten marsz na z jakiegoś powodu. To.
Z Sławomir gozu, ale to jest.
Ale zaprosił. No przepraszam bardzo to no przecież sam sama i ta marsz od początku była taka, że Tusk zgłasza, że zrobi marsz. No, więc wiesz no to jest praca ciężka praca Platformy, żeby mniejszy Star partnerów, żeby no już pamiętasz pamiętasz przepraszam histerię wokół wspólnej listy, którą nakręciła Platforma wespół z gazetą wyborczą. No to też było gra na wiesz, na.
Absolutnie się ze.
Wszystkim pacyfikację Hołowni i lewicy.
Natomiast moim zdaniem następuje po stronie Platformy Obywatelskiej pewną trzeźwienie, to znaczy mam wrażenie.
To moim zdaniem to, co cytować, to był złośliwy Przytyk.
Ale moim zdaniem otrzeźwienie, bo oni teraz dzięki temu sukcesowi na tym marszu poczuli, że znów mogą, że znów są na fali tylko problem jest taki, że oni się boją moim zdaniem, że to się skończy jak z Trzaskowskim, czyli że, owszem, będziemy na fali zrobimy maila wynik będzie fajnie, ale finalnie. I tak ktoś inny wygra, tak jak było Trzaskowski Duda.
Zwróć uwagę, mają, że jeszcze ci przerwę, że to byłaby złośliwa powtórka z rozrywki znowu z kołowownią, to w, dlatego że tam było tak, że, gdyby i to naprawdę mówią do dzisiaj wszyscy rozsądnie analitycy sondaży trendu społecznych tak jak gdyby wtedy Platforma powiedziała dobra stawiamy na hołowę. Nie wystawiamy nowego kandydata, uskramniamy się, niech Hołownia będzie kandydatu, to by Hołownia z Dudą do cholery wygrał, bo miało rozlicznatuty mielibyśmy zupełnie inną sytuację polityczną i teraz może być powtórka z rozrywki.
I oznacza tego.
Wynik Trzaskowskiego i su albo Super wynik Platformy teraz z wyborach dobry wynik, nawet pierwsze miejsce Platformy. Rząd PiS u z Konfederacją.
I Grzegorzu oni się tego boli na to wyją na nie, że mają sami sobie na to zapracowali oczywiście, ale tylko zaczynają paść i moim zdaniem jesteśmy przed kolejną wersją rozmowy o wspólnych listach. Być właśnie mogę ja już nie mogę wstępem do niej jest ten pomysł tego paktu sejmowego, który lasuje Czarzasty, bo chce się w ten sposób obronić przetarg.
Tak, oczywiście tosty jest po prostu pokazał wszystkie swoje najlepsze cechy. To jest genia i jego strategia od 23 miesięcy jest genialna, on się po prostu nie daje podkładać, nie daje się tam też, żeby go tamta wyborcza opisywała, że tutaj odstępstwo prawda, że znowu Lewica, Razem, czyli osobno, prawda Agnieszka Kubik, żart 1300 dwudziesty ó ósmym ten sam żart.
Tak to tomaszś chwali z czyzacy, to doprowadził do tego, że to Tomasz liwali na Twitterze lewica co z 1 strony no jest może dobrze z punktu widzenia moichomowych mediów z punktu widzenia garstki wyborców razem oni dostają wściekłości i za wściekli, gdy to widzą, natomiast ja myślę, że tutaj tutaj ten Fakt sejmowy byłby dobrym rozwiązaniem i dla mnie on będzie trochę próbką tego, jakie są rzeczywistość rzeczywiste intencje Platformy. To znaczy, jeżeli Platforma rzeczywiście nie myśli egoistycznie, a myśli, no ale bardziej, ale sobie o pójdzie. A jaki polityczne.
Partie polityczne to już flisk kiedyś powiedział, że w polskich partiach politycznych i teraz mówię o wszystkich nie idealizuje również hołownie, ani lewicy itd. jest zasada taka kolejność dziobania na pierwszym miejscu. Mój interes w partii potem interes mojej partii, a na trzecim miejscu jakiś dobropollski.
Grzegorzu, ale mój interes Platformy Obywatelskiej 2 miesiące temu to było przekroczyć 25% teraz po Maru mój interes Platformy Obywatelskiej to jest stworzyć koalicję, która będzie rządzić polską, więc są 2 zupełnie inne.
Przeciwczego, a dlaczego nie, jeżeli stworzenie koalicji, która będzie rządzić polską, wymaga od Platformy uskroenia się i dania pola trochę Hołowni i lewicy, żeby oni byli silniejsi. Ja słabsi potem będziemy negocjować po zwycięskich wyborach, bo wspólnie będziemy mieli, owszem, więcej, no to może guzik masz 1 taki guzik, a drugi masz guzik będziesz najsilniejszą po prostu w opozycji będziesz miała 20 mandatów.
Nie dasz mi skoro, więc to dla mnie to będzie ten pakt sejmowy będzie pewną próbą tego, w jaki sposób Platforma będzie działała. No i może spróbować, jakby podzielić, a może spróbować zrobić inaczej, czyli s skanibalizować partię i co zrobić to co do MAK to już raz, kiedy zrobił, czyli zmusić Kaczyńskiego do Sojuszu z ekstremistami, to był to jest to kolejna powtórka. Pamiętajcie, że to celowo nie wszedł i chciał, żeby to i z giertychle to jeszcze samo i Braunem do koalicji i spraw koalicji 2 latach się rozwali. To wszystko my nie mają już nie.
Ale przepraszam stopnie już nie cudujmy, to znaczy nie wrzucajmy 7 grzybów do.
Słuchajcie.
Zabieram ci głos.
Może nie dasz mi skończą. To mi teraz trzyyć, więc przed platformą stoi strategiczny wybór czeka kanibalizować partii i to daje duże ryzyko, że nie będą rządzić. Czy jednak nie kaniblizować i daje to to większe prawdopodopieństwo, że będą mieli koalicję tak sejmowy będzie próbą tego myślenia. Natomiast jedno jeszcze adwokat tutaj odnośnie tylko, co Marcin mówił, to tylko, kto spacerował, jest rzeczą, ja nie była na ten marszul dostałem informacje od wielu osób, że na tym marszu bardzo dużo spacerowało su prowincji, to znaczy to nie był typowy marsz warszawski już dużych miast. I to jest dla PiSu pewien problem, który na tym, że nie da się zrobić już tej polaryzacji centrum prowincja, ponieważ na prowincji jest coraz większe niezadowolenie, jeżeli chodzi o PiS i to jest dla mnie potwierdzeniem tego są te wybory uzupełniające, które PiS wszędzie przegrywa. To jest pewien i to to jest pewien znacznik, który nie jest tak często brany pod uwagę, więc być może mamy sytuację taką, że to poparcie PiS u w sondażach jest nieco przeszacowane, bo wiecie sondaż nie wrzucają pewną korektę na to na niedoszacowanie, zwłaszcza to dobrze, bo jest. To.
Wszystko dobrze. Marcin ty na pewno chcesz się odnieść do naszych rozliczeń, może tak. Ja.
Tutaj akurat w pewnym sensie dopuszczam możliwość, że może mieć rację, major nie w kontekście tej dyskusji, że ale, żeby przecież Platforma próbowała zniszczyć tego hołownie, to dlaczego miałaby tras się zachować inaczej wież. Co to jest trochę znowu piłkarskie, porównanie, jak nad wielkich turniejach jest faza grupowa i jest faza pucharowa mógłbym dopuścić. Nie jestem tego pewien, ale mógłbym dopuścić takie założenie, dotychczas była faza grupowa, gdzie po prostu były wiesz ustawianie się na tej opozycyjnej scenie, że wie, że była gra o to, żeby hołowia nie miał 20% po prostu tylko dużo mniej, żeby to Platforma była silniejsza. No a teraz już jest ostatnia praca do tych wyborów. Ja jednak zakładam, że większość przywódców Platformy to oni naprawdę nie są być najsilniejszym klubem opozycyjnym, tylko chcą wreszcie wziąć tą władzę teraz bez oceniania, w jakim celu po co potem są zrobić tą władzątką. Naprawdę po 8 latach wypuszczenia chcą wreszcie rządzić. No i w związku z tym jednocześnie marsz pokazał na dobre i na złe, kto tutaj jest najsilniejszy zarówno w sensie struktura jak i w sensie wystarczy no jest po prostu Donald Tusk, to tyle PiS stworzył na powrót Donalda. Czy oprócz tego, że Donald sam się tworzy?
Tak, tak to tojmy sprawiedliwość ciężka praca pod krew i z oblkanie całej Polski niebywała sprawność retoryczna, ale.
Kwestia winy to jest polityka, kto jest winy, to jest niewinny nie tylko chodzi mi o to, że się są kilku.
Alemulacje, które mówiłem, raz objazdówka Tuska po Polsce takno, jednak ta sekwencja z tą komisją. Tak oczywiście oczywiście komisja do wykluczenia Tuska plus podpis prezydenta kilka dni przed tym marszem. No to coś nieprawdopodobnego to nieprawdopodobne w sensie merytorycznem to gangksserka, ale w sensie nieudolności albo jakby ale nie.
Właśnie, ale może udolności może dokładnie, bo.
Tokorię, że chodzi o to znaczy, że czasami czytałtałem wypowiedzi polityków PiS u anonimowe. Oczywiście, że chodzi o to, żeby podzielić Polskę na Polskę Kaczyńskiego i Polskę Tuska i to, czym wcześniej mówię, że wzrost Konfederacji to też jest uboczny skutek tegoż, bo po prostu ludzie nie są ani Polski Tuska, ani znaczy część ludzi, tak, ale dobra wracając teraz wracając teraz do jeszcze raz do tej Platformy, więc ja jestem w stanie dopuścić możliwość, a że teraz już w tej fazie pucharowej jak ją nazwałem Tusk Platforma naprawdę są te wybory wygrać. I tu mógłbym się zgodzić w takim razie z majorem, że nie wejście, bo je 1 rzecz co wypisują radykałowie, tam silni razem i tasy, że, żeby zniszczyć hołownie, żeby nie wszedł w im bardziej zależy na tym, że Hołownia nie wszedł do Sejmu, żeby tam PiS przegrał. Czy ktoś wygrał, ale no, jeżeli ktoś jest przytomny wśród tych władz opozycji, no to jednak sobie zdaje sprawę, że jeżeli hołownie nie wejdzie, to będzie taki kasus jak w piętnastym roku z nie wejściem lewicy, no, że to po prostu pomaga PiS owi w związku, z czym tak wyobrażam sobie, że tym razem nie być może na łamach gazety wyborczej, żeby nie robi z tego kabaretu, tylko gdzieś tam w korytarzach zaczną się rozmowy jednak do dobrach hupaki. I dziewczyny to teraz, jak to robimy, żeby jednak te wybory wygrać.
Ale już się zaczynają poczekać i poczekajcie panowie już się zaczynają takie rozmowy, jak wejdziesz sobie na różne przyłąkiwania, twitterowych tych zapiewajów w platformerskich. To jest znowu śpiewko o 1 liście, znaczy zapraszamy. No już teraz to się okazało. Prawda wyszło Szydło z worka Platforma esina, zapraszamy hołownie Kosiniaka i lewicę na wspólną listę nie chcecie o kochani nie chcecie prawda i mamy efekt taki, że wspaniałe 35% taka 1 list.
Tak, jeżeli tak będzie federacją będą rządzić. No.
Grzesiek, jeżeli tak będzie to rozgrywane, tak to wtedy to wtedy Platforma na własne życzenie te wybory przegra. Natomiast no.
Trzeba.
Ja rozumiem, co ty mówisz, ja się zgodzę ta, czy też wierzę w rozsądek i strategiczne myślenie pijaowców Platformy, którzy są nieźli też wierzę, że znaczy ja czasem tam przepraszam.
Się kiedyś słowa no nie jestem w stanie naprawdę tak po ludzku 8 lat dostanie nam się jesteś jest szansa naprawdę jest szansa, żeby to odwrócić. No to są inteligentni ludzie no taka część z nich chyba część z nich postara się przynajmniej zrobić tyle, żeby, żeby wygrać przecież oczywiście sobie. No przypominają się wybory nie porównuje, tak jak się często porównuje w mediach opozycyjnych, że to tak ważne jak osiemdziesiąty dziewiąty rok, ale pamiętam, co się działo, to znaczy jak bardzo ludzie zagryzali zęby w sensie tej opozycji ten nienawidził tego ten nie cierpiał tego tak naprawdę, kto się wyłamał wtedy Mazowiecki i siła Nowicki, o ile pamiętam, tak 2 polityków, którzy powiedzieli, że nie wezmą udziału w tym bloku, bo im tam nie pasowało nie pasowało. Natomiast większość często to ludzie, którzy się nie podawali wzajemnie ręki, ale po prostu stanęli do tych zdjęć, więc o to mi chodzi znaczy pytanie, czy jest dojrzałość w opozycji w Platformie tak naprawdę nawet Platforma decyduje do tego, żeby po prostu tu zagry Ząbki. Tu zagry zobki i po prostu pójść wierz.
No nie, ale dojrzałość poczekajcie, ale dojrzałość zaraz to tam głos majorowi, ale w tym wypadku dojrzałość właśnie wypowiadała na tym silnym mnie na zaganianiu. Po raz enty wszystkich na wspólną listę, tylko na powiedzeniu, owszem, między i to, co czarasty proponuję ma rozsądny pomysł, owszem, po wyborach chcemy tworzyć wspólny rząd, ale bardzo się różnimy ci, mają taki program ci. Tacy mamy różne oferty na pierdalamy się nawet przepraszam, kłócimy się czasem strasznie państwa przepraszam, kłócimy się między sobą nawet i to nawet ostro nie wiem o nierówności o podatki itd. ale będziemy tworzyć wspólny rząd i mniej więcej obszaru odpowiedzialności, można broń Boże nie dzieliliśmy ministerstw, ale obszar odpowiedzialności można zarysować. Powiedzmy lewica będzie jednak politykę społeczną prowadzić. No nie wiem, no można to.
Zgodę, tylko mi chodzi o trochę.
O ży o ży lista oczywiście to zamorduje całą tą różnorodność i mnóstwo ludzi na opozycji nie pójdzie do wyborów, a część zagłosuje na Konfederację. Co już widać w tych w tych ruchach Marcin zaraz ci zaraz wrócisz, a teraz majorowi chciałem.
Odrzeć. No, więc ja myślę, że przekażą tutaj ty słusznie podkreślać pewien Goi partyjnej i powyżej na słowa Jarosława Flisa, ale pamiętaj też, że wielokrotnie wbacie mówiliśmy również o tym, że polito nie jest tak, że politycy są nie wiem, tak bardzo nie rozumni, że my jesteśmy na tle się. My to widzimy oni tego nie widzą, to wszystko, czy my mówimy, oni też doskonale widzą, więc to jest pytanie, co tam przeważy czy przeważegoizm czy przeważę rozsądek, więc teraz tak moim zdaniem może być taka możliwość, że będzie krótkie miesięczne jeszcze przeciąganie liny, że być może ta wspólna lista jednak po powstanie no bo ona z miejsca ma po tym, marszu, powiedzmy 50 parę procent, a bo jest sytuacja taka, że przez miesiąc, jeżeli się nie dogadamy. No to wtedy już musimy dać tlen np. Polonii i lewicy, bo jak nie to mamy problem i to jest i to jakby 1 kwestia, o której tutaj mówimy. Natomiast moim zdaniem o wiele większym problemem jest coś na co nikt się zwraca uwagę, to znaczy to, co zrobić z tą energią, bo Platforma o wielokrotnie to Komen energii potrafiła zepsuć, ale to nie tylko Platforma ja w ogóle toliberalne środowiska, no bo z 1 strony Trzaskowski, który wybrał wybory, tam miał 10 milionówów trzeci historii, miała powstać jego jakaś. Tam Solidarna Polska czy jak to się miało nazywać i co się stało nic się nie stało marsz kobiet, ogromne ogromne poczucie i nie u no i to to zorganizował kompletnie po prostu położyło temat dającć jakiś multimatum dla Kaczyńskiego kończyło się jakiś kuszmar. Przede wszystkim.
Dla swoich dla swoich dają oltimatu, bo to to tych sekkciaarrskich środowisk to jest najważniejsze zwalczać swoich tych odstpców, którzy.
Niewystarczająco toło. Tam niektórzy twierdzą, że organizatorkiem od martale partii, bo to zainteresowane to są teorię pod karierą polityczną niż tym ruchem. Pamiętacie ten tam był taki nie Kongres tylko komitet i tam nagle Michał, bo oni się znalazł. No tam popatrzyliśmy na listę tych nazwisk, to z całym szacunkiem do Michała, bo oni no gdzie oni ob ja tak.
Jakby było więcej Michała Boniego, ja bym nie miał nic przeciwko temu.
To, ale się, dlaczego zmierza teraz najważniejsza, rzecz chodzi o to, czy Platforma Obywatelska ma jakiś pomysł na to, jak tą wielką energię, która została wyzwolona wykorzystać, to znaczy, gdyby teraz donal Tusk zaczął rzeczywiście mówić o konkretnych rozwiązaniach, ale konkretnych rozwiązaniach programowych, które podobają się wyborcom, to byłby słuchane przez 30, ale.
Nie ma takich rozwiązań, ale poczekaj majorno, gdzie też, że jest nie ma rozwiązań, które się podobają wyborcom, ponieważ w sprawie rozwiązań programowych jest prawdziwy spór polityczny o tym o to chodzi, że to jest właśnie spór. I to jest rzecz do rozdziału. Jedni są za socjalem, żeby utrzymać tego drudzy, mówią rozdawnictwo, bo to inflację spowodowało trzeci jeszcze coś jest bardzo w tej sprawie różnorodny.
Nie społeczny nie ma także wychodzi mówi o sprawach, dlatego, dlaczego.
Tusk, dlaczego Tusk, przepraszam uruchamia i Platforma Obywatelska ten cały front medialny, żeby gadać w kółko 1 liście i broń Boże, a o programie co jakiś czas.
Są puszcznywalonych?
No właśnie, dlatego no.
Wychodzisz. I mówisz 10 tam procent PKB na służbę zdrowia tak, kto ci powierzenia to są tego typu tak, a nie tego typu, czyli szukasz tematów, które spajającjącą o pozycję, mówisz legalizacja związków partnerskich 67% Polaków. No nie.
Ale połownie z mówisz innymi słowy szukasz tematów, które są wspólne dla całej tej i mówisz, że to zrobisz problem jest taki, że moim zdaniem teraz opadną te emocje za tydzień donal. Czy to pojedzie do kolejnych pojedzie do kolejnych miejscowości, zwróci łódzka polityczna, kolejna to łódzka to ustawę komisyjną i tą kompromitacjędy. Kolejna też wrzutka PiS oowska za 2 tygodnie masz będzie już tylko wspomnieniem, ale oczywiście energia opadnie moim zdaniem to jest największe ryzyko, bo jeżeli ta energia by była w jakiś sposób podtrzymywana cłacie, to jest 4,5 miesiąca kampanii wyborczej, gdzie jeszcze mamy wakacje, czyli to zainteresowanie wyborców bardzo bardzo spadnie, a co jest najśmieszniejsze lada moment całą Polskę mają zakryć banery z 800, plus, więc może być znowu dyskusja.
To, co mogę teraz tak 4 miesiące zostało faktycznie wakacje, no i teraz jest tak oczywiście, że może być dać to się wszystko rozejdzie. Roz szłapie, bo się nie będzie siało. Natomiast chciałem przywołać przykłady 22 mianowicie jest tak, jeżeliby ta energia się utrzymała, znaczy tak szew, czyli TUZ pokazuje, że zasługa po tej Polsce i ma siłę i energię chciałem przypomnieć zapomnianą być może nieco kampanię niekiego Bartosza rułułkowicza do europarlamentu, który nie dość, że pokonał Joachima Brudzińskiego z jego wsparciem olbrzymim całej infrastruktury państwowej. Tam wiadomo etc, ale chodzi o to, no prze to, że nam kolega Ga arłukkowicza od lat to się przyglądałem temu z bliska. No się nie z bliska nie jeździłem w nim w kampanii, natomiast po prostu patrzyłem, jak to wygląda no i np. zwyczajłem takie opowieści od jakiś tam znajomy, którzy pochodzą z lubuskiego. Mówiłam i znajoma, że jej rodzice to w ogóle zawsze lewicowi kanddasi nigdy Platforma, którzy arłu COVID był pierwszym w ogóle politykiem, który evwer, który się pojawił u nich na wsi w jakiś miejscowości. No po prostu wiesz o klasyka amerykańska od do drzwi spotkanie na ryneczku. Nie wiem, czy było piwo, czy nie było piwa, ale w każdym razie ten mental no i chodzi mi o to, że i pamiętam to już byłem, bo się byłem w Szczecinie i się spotkaliśmy na chwilę już wówczas posłem elektem Arłukowiczem, który właśnie mówił, że tam szykował, jakby podziękowanie dla wolontariuszy i wszystkich i wszystkich zesta się jak to logistycznie ogarnąć, bo musiałby zaprosić koło 500 osób. I tyle no to jest po prostu chodzi mi o to, że ta historia ma 1 morał jak się chce, to można to znaczy on po prostu wtedy wykręcił wynik ponad wszystko. Co teoretycznie powinien był wyzyskać i teraz chodzi mi o to nie oczekuje od tego, że nagle wszyscy kandydaci opozycji zaczną się zachować tak jak Arłukowicz w dziewiętnastym roku. Natomiast gdyby część z nich nakręcona tą energią tej niedzieli obojętnie czy byli czy oglądali to w telewizji, czy w internecie no to dawanie z buta mówiąc krótko, nawet jeżeli są problemy czasami programowe, to dla wyborców sam, Fakt rozmowy pochylenie się mówię takie truizmmy, po prostu w kampanii. O takiej kampanii jest też taki przykład drugi i tu już kończę jest na Kurpiach miejscowość pt. kadzidło, gdzie wójtem jest już którąś kadencję. Mój kolega zresztą w roku Dariusz Łukaszewski, o którym wszyscy wiedzą, że ma takie poglądy powiedzmy, Ala stara Unia Wolności i zaprasza tam zresztą na spotkania do tego kadzidła ludzi. No jednoznacznie kojarzonych z opozycją, jednocześnie w jego Kadzidle. Andrzej Duda do dostał 75% ja pamiętam nawet proponowałem temu czyowemu medium, że sobie wywiad z wójtem Łukasza ziem jak się wygrywa wybory w miejscu, gdzie 75% głosuje na Dudę, gdzie wokół rządzi PiS, a ty jednak, mimo że wyborcy wiedzą, że jesteś zupełnie innej bajki, jesteś w stanie wygrać. No jest w stanie wygrać porozmawia z ludźmi, bo i słuchasz, bo po prostu jesteś cały czas na ulicę etts ctra długo bym mówi, znaczy pewnie tych przykładów bym mógł jeszcze parę podrzucać bym kolejne prac do głowy, ale nie będę przedłużać. Zmierzam do tego, że nie wiadomo, jak się ta zabawa skończy w połowie października, ale naprawdę opozycja zyskała parę argumentów. To nie jest tak, jak zacytuje, jeszcze raz nie Boten tylko jest tak boski, że po prostu ja muszę muszę po prostu tych siniejszy ode mnie, że co PiS się chwieje na nogach, tak poczekajcie, tak PiS trzyma kampanię partia Kaczyńskiego, ledwo stoi na nogach po marszu opozycji. No jest to po prostu bzdura dnia miesiąca oczywiście.
Pisze tekst, poczekajcie sam tekst to jest jest SPO pokko, natomiast i oczywiście jest tytuł kretński, ale on jest kreetyński, żeby ludzie kliknęli. No to znacie ten mechanizm.
To jest, ale to to są taki bajty, co naprawdę bardzo szkodliwe, znaczy, bo niektórzy to potraktują poważnie znaczy, a widzę już widzę też takie głosy właśnie, że po prostu po tym, marszu to już w zasadzie autostradą. Tam do dnia papieskiego i wie i rozklepujemy PiS po prostu, że tam uciekają po skokach na biło.
Białorusi to jakiegoś spotkania Tuska, które mówiła, że jest pan jak papież może drugi po papieżu w polityce nie ma drugiego jak Jan Paweł II nie ma drugiego takiego. Polityka pan jest jak Jan Paweł II no tak.
No, więc tylko tyle to znaczy w tym sensie, że Jan nawet uważam, że te wydaje mi się, że te sprawy programowe, że to można naprawdę troszeczkę zadeptać właśnie takim po prostu pracą organiczno uliczną tym, że tak słuchamy walce cy mówię takie trójzmy, ale to jeszcze 1 rzecz. Oczywiście, nikt mnie nie pytał, ale, ale się podzielę pomysłem, a mianowicie właśnie miesiąc jeszcze raz o tej frekwencji niedzielnej i pomyślałem sobie, że co mogłaby zrobić. Opozycja, to znaczy na tej ostatniej już prostej, czyli nie wiem, koniec września przełom września października ponowić ten marsz dla wolności, jakkolwiek zwany w Warszawie, tylko, że po prostu, jakby na innej trasie, to znaczy, żeby zdolność mobilizaacyjneyjna jest i chodzi o to, że, gdyby nie wiem pod Pałacem kultury albo, jeżeli to się kojarzy tam z MDK jest parę mis w Warszawie. Nie.
No z gomłką się kojarzy nie poczekajcie nie nie nie szaleje. Marcin Marcin, niech się nie będzie, ale Marcin wiek już mu powiedziałeś, że nikt cię nie pytał się wypowiesz, to może się nie wypowiadaj. Teraz żartuje, mówię trochę złośliwie, ale słuchaj, no przepraszam pomysł, żeby jeszcze raz zwoływać marsz, chyba że PiS coś wykona. No wezwie tego Tuska w kajdankach, coś tam takiego to wtedy tak no bo się wszyscy ruszał, ale, żeby jeszcze raz robić gorszy marsz w innym miejscu, na który nie przyjdzie tyle ludzi, no bo.
Albo więcej przyjdzie, bo to już na nawet, ale to.
Nie to nie jak PiS, to znaczy jak PiS da. Tak jak pan Bóg, czyli Kaczyński da to owszem, to wtedy się zrobi, jeżeli oni jeszcze będą bardziej grać polaryzację. Prawda, ja w ogóle jestem zwolennikiem tej tezy, no to jest gra w polaryzacji, oczywiście, będą będzie drażnienie jeżdżenie kijem po prętach, czyli coś nie wiemy, co czy wezwanie Tuska w kajdankach, prawda czy wysłanie po niego prokuratury policji byłoby takim najprostszym zagraniem, ale ja myślę, że to będzie jeszcze coś innego coś równie skandalicznego, co oczywiście wygna tłumy na ulice, dlatego że wydaje mi się, że PiS, mimo że znaczy w skrócie te wszystkie teksty foonetach wyborczych itd. których ci pisowcy mówią nie. To przestraszyliśmy się ten tłum jednak anonimowo oczywiście moim zdaniemzą.
Zde ci pisowcy w ogóle istnieją tak. Tak.
To są ta czy nie pewno istnieją tylko moim zdaniem. To są wrzutki. To jest spin, wydaje mi się, że PiS jest, no może nie jest szczęśliwy, że tyle ludzi przyszła, ale jest raczej zadowolony z polaryzacji, raczej zadowolony, że Tusk rośnie, a ci mniejsi tam się wykruszają, bo dla nich to Tusk jest znajomym wrogiem. I generalnie Polska Tuska Polska Kaczyńskiego. No to co w wyborczej szali chyba czy kącińskiej powiedział 1 pisowiec bardzo to dobry cytat, jest ma być Polska Tuska. Polska Kaczyńskiego żadne tam trzecie siły i to mówi pisowiec ważny pisowiec z obozu władzy, a te inne wrzutki pisowskie, to znaczy, że nie no my się teraz boimy, to był błąd Duda popełnił błąd itd. to jest moim zdaniem funta kłaków. Warte wydaje mi się, że gra idzie na skrajną polaryzację, bo już nic innego nie ma socjalnie, bardzo działa trochę działa, ale tak bez przesady wojna. No jest oczywiście wszyscy już ją znormalizowali, więc ten efekt flagi. Prawda tutaj Błaszczak będzie pokazywał, jaki tego, ile wyda na wojsko, też już nie działa. Polacy się przyzwyczaili do tej wojny, jak zresztą do wszystkiego trudno, żeby społeczeństwo, które ma takie doświadczenia się nie przyzwyczajało do wojny innych tematów, papież nie za bardzo znaczy tak przez tydzień, owszem, trochę to pomoże. Ale, ale nie przesadzajmy polaryzacja polaryzacja my Tusk i się nawalajmy. Prawda soolowa na obitej otej ziemi, ani się nam będą pętać jakiś tego, nawet jak wzrośnie, Konfederacja przez to dobra my z tą Konfederację stacyfikujemy, będzie zacieśniemy zęby będziemy z nimi rządzić, ale będziemy rządzić, a Tusk ma szklany sufitat, głową bardzo dobrze, niech ta opozycja ma twarz Tuska i będziemy się z nimi nawalać. To jest moim zdaniem obecnie pomysł PiS. U oczywiście mogę się mylić, ale wszystko na to moim zdaniem bardzo wiele na to wskazuje, więc ja się spodziewam, że oczywiście będą będzie drażnienie dalsze kijaszkiem, a nawet prętem będą rzeczy skandaliczne i być może ty masz rację, to znaczy będzie jeszcze większy marsz opozycji, czy będzie zwycięstwo w wyborach? Szczerze, wątpie, znaczy nie może inaczej szanse w tej chwili są pół na pół moim zdaniem. Dobrze panowie oddaje już już nic nie mówię, mamy jeszcze 5 minut, oddaje koszt nie wiem, komu teraz chyba majorowi.
Tak kilka słów, jeśli chodzi o to marciną, ciekawe po pierwsze, Arłukowicz tu problem zaułukowiczem czy tą analogią załukowiczem jest taki rząd, był po pierwsze, lubiany jako gwiazdor agenta i jednocześnie nie miał tak ogromnej negatywnej kampanii jako ma tu zrobibiony w TVP, więc moim zdaniem ta analogi jest tutaj nie do końca odpowiadał.
Tylko wejdę słowo w dziewiętnastym roku. To było 16 lat po agenci już naprawdę to już to jeśli oczeniu on on sobie do polityki wszedł na plecach agenta, a wtedy już był były minister, drodzy serca, bardzo negatywnemigaonymiami, były minister zdrowia, absolutnie rzeczywiście on miał.
Negatywną kampanię jako minister zdrowia, tu rzeczywiście przyjmuje uwagę, że może rzeczywiście nie do końca, ale, aczkolwiek wciąż nie było po prostu w TVP będą stopni był takiejtuwa. Druga kwestia to jest to, co tutaj powiedziałeś o polityce lokalnej. Ja bym się nią tak nie sugerował. Przypominam, że żona po su Mularczyka przegrała nowy sącze, mimo to to nie zmieniło to jak już tam wyników chyba w tym mieście, jeśli chodzi o wybory po prostu polityce lokalnej nie możesz lekceważyć, musi blisko ludzi. Natomiast to, co tutaj jest bardzo ciekawiej, o czym to zapomnieć mówić, to jest jakość prowadzonej kampanii. Ja mam wrażenie, że być może mamy taką historyczną zmianę przez pamiętacie, jak Platforma w wygląda wygrywała te wybory tam nie wiem, co się raz z rdu, to był oczywiście Igo rozstachowi czy doradca Tuska i wszyscy mówili, że Platforma ma wspaniało machina do wygywania wyborów. Nagle to się kompletnie załamało te kartony z Komorowskim Platforma przegrała wszystko i przez kolejne 8 lat, to PiS miał taką wspaniałą machinę wyborczą. To, że ona bywała podła, to jest jej na rzecz, ale potrafili wygrywać wybory i teraz, gdy kampanię wyborczą już nie prowadzi Bielan, ale przedmiot pan Poręba i to dwójka tych ludzi od tych spotów czy tam banerów o tym, że sędzi kratkie własne. To właściwie mamy serię strzał we własne kolana i jeżeli PiS tego nie zmieni, to moim zdaniem miałbym tutaj upatrywał źródła zwycięstwa opozycji, mianowicie PiS. Jak na ten moment kampanii prowadzi ją fatalnie w kampanie wtrąca się osobisty doradca Kaczyńskiego, który za wiele nie potrafi i który może ją położyć tak jak Komorowskiemu położył kampanii jego bliscy współpracownicy, więc moim zdaniem być może mamy do czynienia z sytuacją, kiedy profesjonalną kampanię i ten marsz to potwierdza. Robi teraz Platforma Obywatelska, a nie PiS.
Zgodzę się, no dobrze, Marcinie ty podsumowujesz, masz 2,5 minuty bardzo.
Ja nawet chyba krócej marsz wyrównał stawkę i tu się zgadzam jest z fifci fifti, oczywiście jest ten wielkie znaki zapytania w postaci, a co z Konfederacją, a co z Hołownią, natomiast starciu gigantów powróciliśmy do pewnym sensie do punktu startowe, znaczy nie powróciliśmy i jest po prostu fifty fift i teraz się rozpoczyna gra o październik i jest możliwy każdy wariant. Czekam patrzę kropka.
Panowie bardzo wam dziękuję za kolejny sobat, symetrystów, dodam tylko, że nie omówiliśmy startu do Senatu naszego ulubieńca i wicewersa i tym też jesteśmy ulubieeniem.
Słyszałem, że.
No tak.
Grzegorz, a sucha może tam załóż jakiś blok antyfaszystowski, po prostu w tym wianuszku pod poznański po prostu odlewa do prawa, żeby powstrzymać brunatnego. Roma.
Że, Słuchajcie żarty żartami, ale jest to istotne, bo to trochę będzie świadczyło jakości opozycji i generalnie o nastawieniu czy pan Roman będzie kandydował, czy nie na razie wynika na to, że się wygląda na to, że się pośpieszył, ale z kolei major z tego, co wiem, jest zwolennikiem tezy, że to jest wszystko dogadane. No dobrze, panowie następnym razem obawiam się, że tak ja też obawiam, że tak następnym razem to omówimy bardzo wam dziękuję, to był kolejny Sabat symetrystów dzisiaj w Sabacie Marcin Meller, dziennikarz publicysta. Marcinie dziękuję pisarz też dziękuję i galopujący, major bloger, krytyka polityczna i trybuna publicysta i współautor Sabatu. Majorze dziękuję dziękuję asabat symetrystów przygotowali Anna Piekutowska Katarzyna Michałowska, galopujący, mjr Grzegorz Sroczyński do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SABAT SYMETRYSTÓW

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA