REKLAMA

Podsumowanie dnia (07.06.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-06-07 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
18:31 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Minęła osiemnasta.
TOK 360.
Ewakuacja ludzi z zalanych terenów pod ostrzałem rosyjskich żołnierzy. Tak wygląda drugi dzień po wysadzeniu tamy w nowej kachowce, czego mieli dopuścić się Rosjanie ukraińskie służby wskazują też na osobę, która miała osobiście zdecydować o zniszczeniu. To tamy to Władimir Putin jest kolejny wniosek do tryb Trybunału Konstytucyjnego tym razem to ten zbadał sam siebie, składa go premier Mateusz Morawiecki, a to ma być sposób na paraliż w trybunale paraliż, do którego obóz rządzący sam doprowadzi. Komisja Europejska cała postępowaniu przeciwko Polsce w sprawie lex Tusk, czyli ustawy o komisji weryfikacyjnej, mającej badać rosyjskie wpływy. Ustawa nie podoba się także za oceanem. Prezydent Andrzej Duda tłumaczy Amerykanom z liście, dlaczego się pod nią podpisał tuż po wakacjach jednocyfrową inflację widzi prezes Narodowego Banku Polskiego. O tym będzie w ekonomii 360 także ocenach paliw na długi weekend oraz masie ofert pracy dodatkowej na wakacje. Powiemy, ile będzie można zarobić, a to jest radiotokatem pierwszy radio informacyjne, zaczynamy podsumowanie dnia. Przed mikrofonem Wojciech muzal. Dzień dobry, setki tysięcy ludzi pozbawione są dostępu do wody pitnej na skutek wysadzenia tamy w nowej kachowce poinformował prezydent Ukrainy w odny zełeński pod wodą wg podanych rano od danych znalazło się 1852 domy znalazły się do rana ewakuowano 1457 osób poziom wody w zbiorniku szybko opadam. Trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy akcje utrudniają wrogie rosyjskie wojska, które ostrzeliwują uciekających cywilów. Żołnierze strzelali ze wszystkiego, co mieli pod ręką w tym z wielowodnicowych wyrzutni rakietowych. Było widać, jak dziesiątki pocisków lądują w wodzie rosjani po prostu nie mają sumienia i nie pozwalają ludziom na ewakuację. Powiedział rzecznik jednych z brygad, które są na miejscu serhi serhej. Ja w rozmowie z repondentem agencji Unia z przedstawionych przez stronę ukraińską wyjaśnień wynika, że decyzja o wysadzeniu zapory została podjęta osobiście przez Władimira Putina. W wyniku wczorajszej katastrofy zlokalizowano na zaporze zlokalizowana ta hydroelektownia, która znajdowała się na tej zaporze, została całkowicie zniszczona, a o tym jak ta katastrofa w ogóle wpłynie w przyszłości na system energetyczny Ukrainy. Mówił w tokafel Maciej zaniewiczczy z forum energii, gość Agnieszki lichterowicz, zaznaczył, że system chłodzenia pobliskiej zaporowskiej elektrowni atomowej jest uzależniony od zbiornika kachowskiego.
Z perspektywy całego systemu krótkoterminowo niewiele się zmienia system pracuje na tyle stabilnie, na ile można to powiedzieć, że jest to praca stabilna w przypadku no wciąż trwających ostrzaałów długoterminowo jest to poważny problem, dlatego że bez zbiornika kachowskiego, a wznowienie pracy Zaporowski elektrowni jądrowej, jeżeli mówimy o perspektywie już odbudowy Ukrainy, nie będzie możliwe, więc musi istnieć zbiornik kachowski, żeby elektrownia to funkcjonowała to jest duży problem, bo w przypadku wdrażania już planu odbudowy Ukrainy trzeba będzie odbudować się zaporę, żeby spiętrzyć wodę na nowo, żeby ta elektrownia, która produkowała około 20% konsumpcji prądu przed wojną na Ukrainie, żeby ona znów pracowała.
Ukraińskie władze planują budowę 3 odcinków Wodociągów o długości 87 km, po to, aby wznowić dostawy wody do pozbawionych tych dostaw miejscowości. To jednak wymaga czasu likwidacja skutków katastrofy może zająć długie lata, a po wysadzeniu tamy ucierpieli, także już ucierpiało środowisko naturalne tym zagadnieniem. Jeszcze się zajmiemy w podsumowaniu z dnia moimi państwa gościem będzie Jerzy chaszczyński, szef działu zagranicznego Rzeczpospolitej, to po godzinie dziewiętnastej.
TOK 360.
W podsumowaniu dnia teraz o kuriozalnym wniosku skierowanym dzisiaj do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o to by trybunał zbadał sam siebie tym razem, a chodzi o wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, który wystąpił o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o organizacji pracy tegoż trybunału, a dokładniej zapisów o pełnym składzie liczącym obecnie 11 osób od kilku miesięcy trybunał jest sparaliżowany, bo 5 z 15 osób pracujących w budynku przy alei Szucha uważa, że kadencja Julii Przyłębskiej jako prezeski upłynęła w grudniu zeszłego roku i nie zamierzają orzekać się, dopóki nie ustąpi, a to oznacza, że w kluczowej dla szefa rządu sprawie, czyli skardze w sprawie ustawy pismo o Sądzie Najwyższym, której wejście w życie zdaniem rządzących ma zapewnić uruchomienie przez komisję Europejską miliardów euro na Polski krajowy plan odbudowy w trybunale nie może się zabrać wspomniany jednoosobowy pełny skład o szczegółach Wawrzyniec Zakrzewski.
Premier Morawiecki mówi o klinczu wynikającym z obstrukcji części sędziów trybunału i dlatego złożył wniosek dotyczący ustawy o organizacji pracy, dzięki któremu będzie można rozwiązać ten nabrzmiały problem.
W tej ustawie znajdują się zapisy, które mówią o tym, że tzw. pełen skład to 11 sędziów w dzisiejszych okolicznościach i w okolicznościach wcześniejszych wiadomo, że może to być mniejsza liczba sędziów, która będzie w stanie rozstrzygnąć dany wyrok, ale oczywiście nie nam przesądzać. Czy tak będzie, jeżeli trybunał zdecyduje o rozpatrzeniu tego naszego wniosku, to decyzja trybunału będzie ostateczna w tym względzie i może oznaczać to, że mniejsza liczba sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest potrzebna do podjęcia decyzji w trybie pełnego panelu pełnego składu.
Opozycja przypomina za to, że to PiS zmieniło liczebność pełnego składu, zwiększając z 9 do 11 osób, a teraz chce, żeby w pełni zależny od partii rządzącej. Trybunał uznał, to za niekonstytucyjne, dlatego lider po Donald Tusk pyta. Unknown speaker 4 Kto mógł wpaść na taki pomysł, żeby ten ograniczony skład Trybunału Konstytucyjnego się zebrał i oświadczył, że on jest wystarczający, a ten, który dotychczas obowiązywał, czyli ten jedenastego osobowy, skład już nie jest konieczny. To jest pomysł bardzo amatorski. To jest taki powiedziałbym. No chuligan na z podstawówki no mógł mógł wykombinować coś takiego, więc przykro mi słyszeć, że zaangażowane są w to najwyższe czynniki państwowe, zdaje się, że z premierem Morawieckim włącznie już nie mówię o tym, że to jest takie wprost antykonstytucyjne, już nawet nie, że niekonstytucyjne, tylko to godzi w samą istotę prawa i praworządności, ale jest też tak odrażająco nieudolne.
Bo początkowo PiS chciało zmniejszyć pełny skład z 11 do 9 osób ustawą, ale w Sejmie nie znalazła się większość, która mogłaby ją poprzeć nieoficjalnie. Mówi się, że przeciwna była koalicyjna suwerenna Polska, która jak się także nieoficjalnie sugeruje, stoi za buem TK. Mówi Krzysztof Śmiszek z lewicy. Unknown speaker 5 Premier Morawieckiej nie ma większości w Sejmie, nie potrafi zabrać większości parlamentarnej, więc trzeba uderzyć w trybunał samym trybunałem i dzisiaj to jest też dowód na to, że trybunał jest traktowany instrumentalnie. Po to, został przejęty po to, został wypełniony politycznymi nominatami, żeby ułatwiać pracę rządowi. Po to, dzisiaj złożony ten wniosek do trybunału i wydaje się, że to jest dzisiaj najłatwiejsza droga dla premiera Morawieckiego do likwidacji tej ostatecznej przeszkody, jaką jest ocena ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli zmniejszenie pełne składu.
Który niemal na pewno orzekł nie z wolą PiS, u, że noweliizację o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją wawrzynie Zakrzewski. Do kf.
TOK 360.
Wyroki Trybunału Konstytucyjnego rząd uznaje, bo ten jest od niego w pełni zależny wyroków innych sądów, gdy nie są pomysłi władzy, stosować nie trzeba tak przynajmniej wynika z dzisiejszego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, który pojechał do Turowa. Po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że tamtejsza kopalnia jedna z największych w Polsce musi wstrzymać wydobycie do 2026 roku. Oto jak ten wyrok premier skomentował.
Kiedy trybunał z Brukseli nałożył na nas kary, przyjeżdżali tu politycy mówili, zamykać kopalnie zamykać elektrownię. No trudno trzeba wykonać wyrok nie nie trzeba wykonać wyrok, bo wyrok sądu, który nie bierze pod uwagę interesu Polaków, a bierze pod uwagę interesy obcych. To jest bezprawie.
Teraz od decyzji WSA możliwe jest odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego taką inicjatywę może wykazać spółka PGE, właściciel zakładów w Bogatyni albo Ministerstwo Środowiska i klimatu. Premier zapowiedział takie działania, ale jak mówił zależne są one od wyniku wyborów?
Zastosujemy wszystkie mechanizmy prawne odwoławczy, poruszymy niebo i ziemię i albo osiągniemy. Nasz cel uzyskanie wszystkich zgód albo i to taki, a arturrów, jeżeli tylko wyborcy tak zadecydują będzie dalej funkcjonował.
Wojewódzki sąd administracyjnye w swoim orzeczeniu stwierdził, że dalszy wydobycie węgla w kopalni Turów zagraża środowisku, a to nie jest pierwszy raz, kiedy rząd PiS u ma problem zresspektowaniem orzeczeń sądów komentowała w poranku radiatokafm. Sylwia rygorczyk Abram z inicjatywy wolne sądy. Unknown speaker 6 Każdy, to trybunał czy jest toółe, czy jest europejskie trybunał praw człowieka czysto w USA, czy Sąd Najwyższy, które działa nie pomyśli władzy, które tutaj władze patrzy na ręce. Przeszkadza ocenia weryfikuje jej działania jest albo zdrealizą alboali realizuje obce interesy, albo działa sprzecznie z konstytucją albo sprzecznie z traktatami Unii Europejskiej. No to takie z lekklinanie rzeczywistości na potrzeby opinii publicznej.
No i mamy tego kolejne przykłady właśnie mieliśmy ostatnio, bo po tym, jak Sąd Najwyższy zdecydował wczoraj, że obecny szefem MW, a Mar Kamiński, jego zastępca Maciej Wąsik mają ponownie stanąć przed sądem w sprawie afy gruntowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian kelewa, stwierdził, że Sąd Najwyższy tworzy alternatywną rzeczywistość prawną, a do tematu kopalni Turów i możliwych konsekwencjach w roku w tej sprawie jeszcze będę wracał w TOK 360. Komisja Europejska wszczęła postępowaniu przeciwko Polsce w sprawie lex Tusk, czyli ustawy o komisji weryfikacyjnej, mającej badać rosyjskie wpływy agencja, AFP, powołując się na unijnego komisarza do spraw handlu waldisa dąbrowskisa podała, że chodzi o uchylenie właściwie uchybieniu, bo tak to się nazywa w tym prawniczym języku zobowiązaniem państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Minister do spraw unijnych przyłączynkowskiej. Balsenko ocenia decyzję komisji Europejskiej jako pochopną i nieuzasadnioną i tak tłumaczy intencję obozu rządzącego. Unknown speaker 7 Polska jako największy kraj Unii Europejskiej sąsiadujący z Rosją ma nie tylko pełne prawo, ale ma też obowiązek te wpływy badaczy i jesteśmy tutaj zdeterminowani. Uważamy, że ta sprawa jest bardzo poważna.
Tego nikt nie podważa, komentuje opozycja, ale jak zaznacza Krzysztof Śmiszek z lewicy ustawa o komisji narusza szereg przepisów nie tylko krajowych, ale także tych unijnych. Unknown speaker 5 Jeśli ktoś myślał, że w komisji Europejskiej zasiadają idioci dyletanci, którzy nie potrafią czytać polskiego prawa i porównać go z wartościami europejskimi, to albo był nadmiernym optymistą, albo liczył, że jakoś to.
Przejdzie opozycja utrzymuje, że od badania rosyjskich wpływów powinna być komisja śledcza, a nie weryfikacyjna i od lat w tej sprawie powinny już działać polskie służby, a nie teraz na chwilę przed wyborami ustawa weszła w życie, bo prezydent Andrzej Duda w ekspresowym tempie w najbliższym możliwym dniu roboczym miał podpisał. Co najwyraźniej było błędem, skoro zaledwie po 4 dniach zaproponował jej nowelizacja, teraz jak dowiaduje się reporter tokfm Maciej Kruczka, głowa państwa przygotowuje pismo, w którym chce wytłumaczyć Amerykanom, dlaczego pod ustawą znalazł się prezydencki podpis pismo? Jak zapowiada prezydencka minister Małgorzata Paprocka będzie wysłane w ciągu kilku dni. Unknown speaker 8 Zapowiedziana jest korespondencja do departamentu stanu stanowisko, które jasno wskaże na to, jakie są prawdziwe zapisy ustawy i czego dotyczy dokładnie inicjatywa pana prezydenta? Po prostu kurtuazyjna? Kurtuazyjna? Informacja?
Swoje zaniepokojenie skutkami ustawy wyraził Departament stanu Stanów zjednoczonych. Chodziło o przede wszystkim o odbieranie politykom możliwości pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat, co wg wielu ekspertów jest sprzeczne z polską konstytucją i podstawowymi zasadami państwa prawa po tej krytyce prezydent przygotował nowelizację ustawy, w której wykreślił najbardziej kontrowersyjne. Zapisy nie wiadomo jednak czy i kiedy większość sejmowa będzie chciała zająć się tym projektem? Żądamy natychmiastowej dekrminalizacji aborcji i obowiązkowych szkoleń dla wszystkich oddziałów nekologiczno położniczych w Polsce chodzi o szkolenia z aktualnych standardów opieki nad kobietą w ciąży. Apeluje o to Fundacja na rzecz kobiet i planowania rodziny. W tle jest kolejna śmierć kobiety, która w ciąży trafiła do szpitala u pani Doroty stwierdzono bez wodzie i kazano jej leżeć z nogami w górze. Szczegóły tej sprawy zna Anna Gmiterek Zabłocka. Unknown speaker 9 Pani Dorota była w dwudziestym tygodniu ciąży. To miało być jej pierwsze dziecko po przyjęciu na oddział w nowym Targu. Lekarz stwierdził bez wodzie przez kolejne 3 dni. Kobieta leżała w szpitalu, a jej stan się pogarszał z relacji rodziny, wynika, że nikt nie poinformował małżonków, że szanse na uratowanie dziecka są minimalne. Co więcej, że jest zagrożenie również dla matki śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura na tym jednak nie koniec mówi pełnomocniczka rodziny Jolanta Budzowska.
0 Jednocześnie toczy się postępowanie wszczęte przez rzecznika praw pacjenta. Szukamy pacjentek szukamy rodzin pacjentek, które przebywały w tym samym czasie, co pani Dorota w nowotarskim szpitalu w naszej ocenie jest ważne, żeby pozyskać ewentualnie inne informacje niż te, które wynikają bezpośrednio z dokumentacji medycznej. Pani Dorota przebywała w szpitalu, praktycznie 3 pełne doby w tym czasie rozwijał się u niej zapalny. Wiemy z relacji rodziny, że pogarszało się samopoczucie. Chcemy ustalić, dlaczego personel nie reagował adekwatnie na, pogarszając się i stan. Unknown speaker 9 Zdrowia. Jak mówiła w tokfem. Natalia broniniarczyk zaborcji bez granic i aborcyjnego dreamkimu. To co się wydarzyło nigdy nie powinno mieć miejsca, nikt nie powinien kazać leżeć kobiecie z nogami do góry, bo to na dziś żadna metoda lekarska, gdyby lekarze nie bali się przeprowadzać aborcji, nie byłoby prawdopodobnie tak dramatycznych historii.
1 Personel medyczny w momencie, kiedy trafia pacjentka z bezwodziem, a wiemy, że pacjentka trafiła z bezwodziem do szpitala. Tutaj powinna zostać od razu od razu natychmiastowo wdrożone antybiotyki w erydy, a nie leczenie z nogami do góry to jest trochę tak jakby, a jedyną metodą leczenia, jaką bez zaproponowano takiej pacjentce, to jest odmawianie modlitwy. Myślę to po prostu nie mieść w głowie, to nie jest zgodne z jakąkolwiek wiedzą medyczną. To jest jakaś chałup, nicza medycyna. I to jest przede wszystkim oszukiwanie pacjenta, dlatego że pacjentka w takiej sytuacji powinna dostać lekarza bardzo konkretną informacje te ciąża jest nie do uratowania. Mówił o tym wszystkie badania i wszystkie rekomendacje, jeżeli w dwudziestym 20.01. tygodniu odejdą wody podowe szanse na przeżycie płodu, są praktycznie żadne, a ryzyko dla zdrowia i życia pacjentki rośnie z godziny na godzinę pacjentka powinna o tym usłyszeć i powinno zostać jej przedstawiona propozycja przerwania takiej ciąży. Razem z informacją, że to może uratować jej życia. Unknown speaker 9 Pani Dorota zmarła w wyniku wstrząsu saptycznego. Nie wiadomo, dlaczego na czas niezdecydowane o przerwaniu ciąży i ratowaniu pacjentki szpital opublikował w tej sprawie jedynie krótkie oświadczenie, zastrzegł w nim pełną współpracę z prokuraturą i wyraził współczucie dla rodziny. Zmarłej to już niestety kolejna podobna historia po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i Julii Przyłębskiej, który w praktyce zakazał w Polsce aborcji.
Mówiła reporterka tokfm Anda kmiterrek Zabłocka, dzisiaj po wyroku trybunału aborcja może być w Polsce przeprowadzona wyłącznie w przypadku podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, albo gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Nie ma mowy o przewonie ciąży, np. w przypadku wady lokalnej płodu.
TOK 360.
Premier trzecij Brytanii. Liszi sunak rozpoczyna dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Temat, jakie mają być w tym czasie poruszane, to m.in. Ukraina handel i ambicie w Wielkiej Brytanii w zakresie sztucznej inteligencji o tym, jaką ma misję do zrealizowania brytyjski. Premier mówił w audycji połączenie dr Łukasz Dael z katedry studiów politycznych na Uniwersytecie ekonomicznym w Krakowie, a jednocześnie reprezentujący centrum imienia Ignacego Daszyńskiego. Dla.
Dzisiejszegogo sunaka to nie jest pierwsze spotkanie z badnem, ale warto podkreślić, że to jest taka pierwsza oficjalna wizyta premiera dwudniowa tam wiele różnych atrakcji zapowiedziano łącznie nawet ze wspólnym oglądaniem mecza by isbolowego. Nawet podobno premier sunak dostał propozycję wykonania tego pierwszego rzutu tego fa PIT, chociaż odmówił resisunak, chce pokazać, myślę trochę inną twarz szefa rządu brytyjskiego. On jest dość mocno, zresztą ze Stanami Zjednoczonymi związany tam studiował, tam poznał swoją żonę nadal tam ma swój dom i chce pokazać, że on będzie, jakby nową jakością, jeśli chodzi o odbudowywanie tych relacji Brytyjsko amerykańskich, które zostały bardzo mocno nadwyrężone. Ja tym wszystkim co się działo po 2016 roku, a sfinalizowało w 2020 czyli, czyli Brexitem.
Powiedział gości Jakuba Janiszewskiego wg brytyjskich mediów rysunek będzie podczas wizyty także forsował kandydaturę swojego ministra obrony bna ulesa na stanowisko szefa NATO, który w, którym to szefem w tej chwili jest Norweg jeens Stoltenberg, ale jego mandat kończy się już w październiku całą rozmowę na temat wizyty brytyjskiego premiera w Stanach Zjednoczonych znajdą państwo w podkastach. To PL i w naszej aplikacji mobilnej, a za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA