REKLAMA

Ekonomia360: Ile można zarobić w wakacje? Fala sezonowych ofert pracy

TOK360
Data emisji:
2023-06-07 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:04 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360 Wojciech Kowalik.
Prezes Narodowego Banku Polskiego spodziewa się jednocyfrowej inflacji tuż po wakacjach Adam Glapiński mówi tak po wczorajszej decyzji rady polityki pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami kolejny raz zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Skoczyliśmy na wysoki poziomielacji bardzo szybko, ale schodzić będziemy stopniowo i długo liczę na to no ale to nie jest pewne, że we wrześniu ta inflacji zejdzie do poziomu jednocyfrowego poniżej 10% cóż będzie takim symbolicznym bardzo przekroczeniem na tej bariery właśnie jak tylko będzie to możliwe i będziemy pewni, że organizm już jest zdrowy, czy już zmierza w kierunku tego zdrowia i to ni go nie odwróci z tej drogi? No to będziemy obniżać stopy zapada pytania, kiedy jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także zdecydowanie będzie spadać, no to już pojawia się możliwość.
Obniżki, choć są członkowie rady, którzy nie wykluczają obniżki stóp procentowych i jeszcze w tym roku sektor bankowy jest stabilny i nie grozi mu trzęsienie ziemi, ale nadchodzący wyrok unijnego trybunału sprawiedliwości w sprawie franowiczów będzie dla niego sporym obciążeniem. Tak mówi w tokfm prezes em banku Cezary stepułkowski. Dziś jego zdaniem trudno spekulować, jaka będzie ostateczna decyzja sędziów i jak szybko trzeba będzie wcielić wyrok sue?
W życie musimy odzwierciedlić potencjalny następstwa tego wyroku w naszych wynikach. I tu powstaje pytanie, w jakim czasie, jeżeli niezbędne w stanie się to jednorazowe odzwierciedlenie, to wtedy oczywiście obciążenia dla sektora bankowe w Polsce będą bardzo.
Znaczne sędziowie unijnego trybunału 15 czerwca mają odpowiedzieć na pytanie, czy w razie unieważnienia umowy o kredyt walutowy? Bank może domagać się od klienta dodatkowych roszczeń w lutym? Rzecznik generalny trybunału stwierdził, że banki nie mają takiego prawa. Sędziowie często podzielają jego opinie. I tuż przed wejściem w życie rządowego kredytu na 2% zmienią się zasady wyliczania zdolności kredytowej klientów, mówił o tym w rozmowie ZEM szef komisji nadzoru finansowego Jacek Jastrzębski. Chodzi o zmiany w tzw rekomendacji s mają one ułatwić klientom dostęp do gotówki, ale tylko w przypadku kredytu z okresowo stałym oprocentowaniem tłumaczy, przewodniczący KN.
Chcemy stworzyć bankom możliwość łagodniejszego potraktowania tego typu kredytów, jeżeli chodzi o ocenę zdolności kredytowej w aspekcie w szczególności bufada na zmianę stopy procentowej. Chodzi o to, że ten kredyt jest skonstruowany w taki sposób, że klient nie ponosi w okresie 5 lat i później kolejnych 5 ryzyka stopy procentowej, a co więcej ponosi istotnie niższy koszt obsługi kredytu, uważamy, że logika i konstrukcja tego produktu uzasadnia uwzględnienie tej specyfiki przy ocenie zdalności kredytowej przez banki.
Rządowej kredyt na 2% ma być dostępny od 3 lipca. Udział w programie zadeklarowały dotąd tylko 4 banki tu radiotokfem pierwsze radioinformacyjne u progu długiego weekendu drożeje olej napędowy w ciągu ostatnich dni. O 7 gr i kosztuje teraz średnio w skali kraju 6 zł. I 17 gr wyliczają analitycy Petrol PL ceny benzyny, natomiast stanęły w miejscu i kosztuje ona przeciętnie 6 52 i obecne ceny powinny się utrzymać przez cały długi uekd. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pokazuje wyniki kontroli w sprawie tzw cudu na Orlenie tak nazywane było zjawisko, kiedy z nowym rokiem mimo powrotu do wyższej dwudziesto 3%owej stawki VAT paliwa nie zdrożały. Pojawiły się, więc pytania czy kierowcy nie przepłacali za paliwa w ostatnich tygodniach zeszłego roku i czy Orlen nie stosował zawyżonych marsz sprawę pod lupę wziął uokit i właśnie uznał, że naruszenia konkurencji nie było mówi prezes urzędu Tomasz chrustny.
Postępowanie wykazało, że ceny paliw stosowane przez Orlen w grudniu 2022 roku malały wolniej niż notowanie cen paliw na rynkach europejskich nie stanowiło. To jednak nosz prawa w myśl polskich i unijnych przepisów ochrony konkurencji poziom cen stosowane przez orlan, to pod koniec roku był niższe niż poziomy uznawane dotychczas za nadużywanie pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nadmiernie.
Wygórowanych sam PKN orlet tłumaczył, że chce unikać szoków cenowych uderzających w konsumentów, sypią się oferty pracy tymczasowej na wakacje, chętni do robienia nie będą mieli problemu ze znalezieniem zajęcia, zwłaszcza w branży turystycznej. Kogo szukają pracodawcy i ile płacą mówi Krzysztof Inglot z personel serwis. Unknown speaker 4 8 latu do 20 paru 204, które 5 zł na rękę może zrobićelner. Kelnerka mamy pracownika na plaży i pracownika sezonowego w sklepie tutaj też te wynagrodzenie właśniety 18 do 22 24 zł, potem możemy sobie zrobić w hotelu porodku wypoczynkowym. Tamte wynagrodzenia pochodzą do 204,5 205 zł, tak samo w małej gastronomii, czyli to wszystkich punktach, a które musimy omijać idąc dziećmi na plaże np. gdy są lody i inne smakołyki.
Latem tradycyjnie można też znaleźć pracę w rolnictwie oraz przy zbieraniu owoców do 25 zł za godzinę, a także na budowach do 35 zł w tych 2 branżach rąk do pracy potrzeba najwięcej 4 zł. 47 gr tyle kosztuje dziś euro frank po 4 60 USD 4 18 funt 5 21, a na warszawskiej giewdzie WiK w dół o dziesiątych procent WiK 20 o 0,8%. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA