REKLAMA

"Skład będzie właściwy, orzeczenie będzie szybkie i zgodne z wolą premiera". Według jakich kryteriów J.Przyłębska wyznacza skład TK?

TOK360
Data emisji:
2023-06-07 18:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:22 min.
Udostępnij:

O zamieszaniu w Trybunale Konstytucyjnym i o tym, co chce osiągnąć premier Mateusz Morawiecki mówił Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 łącznie łączymy się w tej chwili z Patrykiem bachowcem, analitykiem prawnym z forum obywatelskiego rozwoju. Dzień dobry, witam radiu to KFM dzień dobry. Dziękuję za zaproszenie, a będziemy rozmawiali o wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej skierowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, który wystąpił o to, by trybunał zbadał zgodność z konstytucją ustawy o organizacji pracy, właśnie tegoż trybunał. Na koniec na samym początku naszej rozmowy chciałem za pana zapytać o to, czy jak pan usłyszał o tym, to pomyślał pan sobie, że w ramach tego powiedzmy serialu o tym, co się dzieje w samym trybunale i wokół trybunału trybunału nic bardziej absurdlnego. Nie możemy usłyszeć, czy już jest właśnie, to to jest to.
No chyba dobrze, pan redaktor to porównał do serialu i to do serialu chyba takiego bardzo słabej klasy. Tak mi się wydaje, bo tutaj widać, że premier tak naprawdę wykorzystuje Trybunał Konstytucyjny, który sam przecież jest problemem w naszym ustroju. I o tym mówi też Unia Europejska wykorzystuje właściwie do celów, do których ten organ nie został stworzony. To jest właściwie taki trochę sąd podsiąkinowowski, że udaje, że spełnia, że spełnia rolę, jakby ochrony praw i wolności człowieka, a tak naprawdę no służy rządzącym do tak, to powiedzmy 3 celów po pierwsze, blokowanie szeroko pojętej opozycji. Czy to opozycji wewnętrznej czy np. instytucji unijnych, po drugie, rozstrzyga sprawy niepopularne wśród obywateli, czyli mieliśmy sprawę dotyczącą np. przerywania ciąży. No i po trzecie no działa jako taki taki element przełamywania trochę impasów koalicji rządzącej. I myślę, że ta sprawa, o której dzisiaj rozmawiamy, to jest właśnie, to jest właśnie należy do tej trzeciej kategorii, czyli rządzący nie mogą się dogadać. Co do ustawy na temat składu Trybunału Konstytucyjnego, która to ustawa miałaby odblokować możliwość oceny ustawy o Sądzie Najwyższym, która to ustawa z kolei miałaby odblokować kpo, co miałoby z kolei pozwolić złożyć wniosek itd. itd. więc mamy już taki kaskadowy problem.
To spróbujmy to uporządkować, bo to jest tak, że obóz rządzący, jakby nie potyka się o 1 problem, nawet stworzony przez samego siebie, tylko tych problemów stworzonych przez obóz rządzący, które tutaj mamy dookoła, jest kilka no bo w tym wniosku chodzi o to, żeby trybunał mógł się w końcu zebrać, żeby trybunał jak rozumiem na zamówienie uznał niekonstytucyjność ustawy uwaga, którą sam PiS przeforsował o tym w składzie 11 osób, więc chodzi o to, żeby uznać niekonstytucyjność tej PiS, owskiej ustawy po to, żeby móc wybrnąć z problemów z ustawą o Sądzie Najwyższym i z kamieniami milowymi, czyli z miliardami euro dla Polski, które PiS sam znów stworzył, które utknęły w trybunale. Czy ja to dobrze rozumiem.
Tak tak jak tak jak mówiłem, to jest kasko kaskadowa liczba problemów, które się zaczęły nawarstwiać przez to, że ten mechanizm kontroli konstytucyjnej został po prostu zepsuty, gdybyśmy sobie prześledzili historię działania Trybunału Konstytucyjnego. I to, kto składał wnioski do tego organu, czy kto inicjował sprawy, to byli to zdecydowane i to bardzo przeważającej wielkości większości. Posłowie opozycji czy organy no kontrolowane przez opozycję od 2016 roku. Mamy całkowite stop całkowite zatrzymanie, jakby interakcji między opozycją, a Trybunałem Konstytucyjnym konstytucyjnym, a chodzi tam naprawdę tylko rząd, no rząd chce właśnie potwierdza swoją interpretację konstytucji wrogą. Tak naprawdę zasadą państwa prawa i to się materializuje. Tak naprawdę w tym wniosku no skutkiem tych wszystkich zmian w Trybunale Konstytucyjnym manipulowania składami wyboru Julii Przyłębskiej tego skrajni upolitycznionego, wyboru, bo mamy członków tryb trybunału, którzy przechodzili wprost słab poselskich do do tego organu. No mamy to, co mamy tak naprawdę i grona bardzo szacowne instytucje międzynarodowe eksperci przestrzegali, że to się tak skończy i dokładnie mamy scenariusz na własne rzeczy.
Tak się zastanawiam teraz czy trybunał w ogóle będzie zdolny do tego w tym paraliżu, żeby orzec w tej sprawie? Jak rozumiem, tutaj potrzeba węższego grona sędziów. Tak.
Tak, tutaj potrzeba jedynie 5 członków trybunału. Ja przestałem nazywać te osoby sędziami, potrzeba jedynie 5 członków Trybunału Konstytucyjnego, a sam skład wybiera Julia Przyłębska wg zasad, które tylko ona zna, więc myślę, że tutaj żadnego problemu nie będzie i zakładam, że premier nie składałby tego wniosku, gdyby nie był pewny przynajmniej kierunku roszym.
Na ile dowolnie można interpretować prawo, że na zamówienie uznanie niekonstytucyjności może tak łatwo przejść? No bo słuchamy tych wyroków Trybunału Konstytucyjnego w różnych sprawach, które są zawsze praktycznie pomyśli rządzących. I czy rzeczywiście prawo to jest taka taka dziedzina, w której po prostu papier wszystko przyjmie?
Nie prawo jest bardzo spójną dziedziną koherentną i działa w celach dla dla dobra dla dobra społeczeństwa. Czy dla dobra obywateli. Oczywiście prawo w niewłaściwych rękach. No będzie nie będzie działało na rzecz tych powszechnie powszechnie pojmowanych celów tylko będzie no elementem już w skrajnych sytuacjach elementem tyranii, więc tutaj premier myślę, że będzie robił to samo, co z wnioskiem o konstytucyjność traktatu, gdzie częściowo wypisaliśmy się po prostu z Unii Europejskiej, skierowanie takiej takiego wniosku daje trybunałowi okazję do wydania tzw wyroku zakresowego, czyli trybunał wypowie się, że artykułu taki i takiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w zakresie, jaki sobie premier zażyczył, jest niezgodny z konstytucją, a to czy ten zakres, o którym trybunał miałby? Miałby się wypowiedzieć, a samym przepisem, który premier kwestionował. Czy jest jakiś związek, to już nie ma w tej chwili żadnego znaczenia ważne, że jest po prostu pretekst do wydania tego orzeczenia.
A proszę powiedzieć, czy oni znów tutaj mogą się w państw we własny sidła albo o się o własne nogi zaplątać? Mówię o takich skutkach ubocznych, że zmniejszają ten skład jednoosobowy tym wyrokiem, pozwalając jednocześnie na jakieś inne tarcia w trybunale. No bo wiemy, że jest w konflikt wewnętrzny, co tu może się wydarzyć?
No oczywiście skład trybunału to jest właściwie właściwie odpowiada poszczególnym formacją składającym się na zjednoczoną prawicę. Jest tutaj tarcia takie obserwujemy tarcia, takie jak w parlamencie. Czy ja jestem w stanie przewidzieć jakieś kolejne Polak konfliktów niekoniecznie być może jeżeli, jeżeli Julia Przyłębska rzeczywiście stosowałaby się do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i wyznaczyła skład alfabetycznie. To w jakiś sposób tutaj jakaś kombinacja mogłaby się trafić, że znajdą się tam osoby kwestionującej i status jako, ale nie rodzę tego Trybunału Konstytucyjnego. No nie robi tego i co najgorsze nie tłumaczy organizacjom pozarządowym, które wielokrotnie do tego wzywały wg jakiś rzeczywiście kryteriów, ona te składy wyznaczał, więc ja tutaj akurat w tej sprawie jakiegoś większego konfliktu nie widzę, skład będzie właściwy orzeczenie, będzie szybkie oczywiście zgodnie ze zgodne z wolą premiera. I ten jeden z tych elementów blokujących całą tą sekwencję zdarzeń do środków z kpo czy do wypłaty pierwszej transzy no zostanie poskromiony.
Bardzo dziękuję. Patryk Wachowiec, analityk praw forum obywatelskiego rozwoju w podsumowanie dnia nam komentował te wszystkie zawiłości związane z Trybunałem Konstytucyjnym, a już za chwilę wrócimy do wyroku w sprawie kopalni Turów, które ma być zamknięta do roku 2026 i tutaj premier Mateusz Morawiecki postanowił wystąpić przekazał opiniipublicznej, że taki wyrok to jest wyrok, którego słuchać nie będzie trzeba. To nie jest dosłownie to, co powiedział premier, ale o to chodziło w jego wypowiedzi, o czym już mówiliśmy w TOK 360 Agnieszka stpkiewicz, radczyni prawna frank, bo będzie razem z nami reprezentująca tę stronę, która właśnie domagała się zamknięcia kopalni. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA