REKLAMA

Jakie znaczenie ma wyrok ws. Turowa?

TOK360
Data emisji:
2023-06-07 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:57 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 3.
60 jest z nami Agnieszka stpkiewicz, radczyni prawna frank bold. Dzień dobry, witam radiuto KFM.
Dzień dobry bardzo.
Premier martaawiecki zapowiedział odwołanie od decyzji sądu w sprawie kopalni, Turów Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że jedna z największych polskich kopalń musi wstrzymać wydobycie do roku 2026 przy okazji premier publicznie dzisiaj oświadczył, że ten wyrok sądu nie jest takim wyrokiem, do, którego by zamierzało się państwo polskie stosować. Co jest z prawniczego punktu widzenia, jakby zdumiewającym stwierdzeniem ze strony szefa rządu, a panią chciałem zapytać poprosić na początek może o wstępie oznaczenie tego wyroku, to znaczy, co udało się pani osobom, które wniosły sprawę do sądu wywalczyć przed sądem w ogóle.
Ja chciałam przede wszystkim osadzić tą decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w szeregu postępowań, które toczą się wokół kopalni Turów, bo mówimy tutaj o postanowieniu o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej, więc jest to postanowienie, które standardowo wydawane jest w toku postępowania sądowego, które zmierza do rozstrzygnięcia czy decyzja, na którą złożono skargi w tym przypadku decyzja środowiskowa dlaturowa została wydana zgodnie z prawem, czy też nie to postanowienie ma charakter zatem takiego środka zapobiegawczego zabezpieczającego postępowanie z uwagi na to, że sąd po analizie jak rozumiem, naszych skarg, stwierdził, że w niniejszej sprawie istnieje ryzyko zaistnienia nieodwracalnych szkód dla środowiska, że kopalnia prawdopodobnie wywiera negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi, a zatem do momentu merytorycznego odniesienia się przez sąd do samej decyzji właściwe jest wstrzymanie jej wykonania. To postępowanie, które się w tym momencie to czy przewsa jest efektem wniesionych przez fundację frankbold i inne organizację społeczne, a także mieszkańców terenów przyległych do kopalniturów skargę na decyzję środowiskową, która w naszej ocenie i z decyzją wadliwą i nie porusza wielu elementów, które w takiej decyzji dotyczących tak dużego przedsięwzięcia powinny się znaleźć.
Czy w takim procesie w takiej sprawie przed sądem administracyjnym, jak ten, który w I instancji się już zakończył? Sąd bierze pod uwagę miejsca pracy, jakby ludzi, którzy z takiego gospodarczego punktu widzenia są uzależnieni od tego zakładu?
W pierwszej kolejności sąd powinien uwzględnić czy decyzja, która jest poddana kontroli sądu, może stwarzać i wykonywanie. Czy może stwarzać niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków i to są 2 kluczowe warunki, o których mowa w przepisach, które powinny być sąd rozpatrywane, czyli patrzymy na to, czy sprawa, która zawisła przed sądem, jest na tyle istotna i może doprowadzić do szkód w środowisku, że należy wstrzymać wykonanie decyzji poddanej pod kontrolę sądu.
Jeśli chodzi o stronę rządową o premiera, który zabrał głos dzisiaj w tej to sprawie no to wygląda na to, że państwo polskie właśnie tym się nie kieruje, tylko się kieruje, jakby miejscami pracy i też kieruje ten przekaz do ludzi, którzy pracują w kopalni do do ich rodzin. To jakby pani jeśli pani uważa, a zakładam, że tak, że to jest słuszna decyzja sądu, jak by pani to wytłumaczyła tym ludziom, do których politycy mówią, próbując ich zmobilizować, jakby podburzyć przeciwko sądowi, bo tak to też można to ocenić?
My w swoich wystąpieniach procesowych, które kierowaliśmy we wszelkich postępowaniach dotyczących Turowa zarówno dotyczących koncesji jak i decyzji środowiskowej. Podkreślaliśmy, że poprzez dalsze trwanie przy kontynuowaniu wydobycia węgla w Turowie powiedz gorzelecki utracił możliwość skorzystania z gigantycznych środków z funduszu sprawiedliwej transformacji, były to środki, które mogły być wykorzystane na transformację regionu, na przystosowanie ludności, która w tym momencie korzysta z pracy, bądź świadczy usługi związane z kopalnią czy elektrownią na tą zmieniającą się okoliczność, ponieważ kopalnia w torowie nie będzie funkcjonowała w nieokreślonym pułapie czasowym. Inwestor chce, żeby funkcjonowała do 2044 roku organizacje ekologiczne i środowiskowe uważają, że z uwagi na trwający kryzys klimatyczny nie można akceptować wydobywania paliw kopalnych i wydobywania węgla brunatnego i jego spalania z uwagi na to, że to przynosi negatywne konsekwencje dla wszystkich ludzi również mieszkańców okolic Turowa jak i całej Polski. Dlatego ten temat nie jest tak jednoznaczny, jak w tym momencie jest przedstawiany i w naszej opinii ukierunkowanie działań polityków powinna zmierzać raczej do tego, żeby przygotować region na transformację i rozpocząć te przygotowanie wcześniej niż później z uwagi na to, że polskie przepisy rangi konstytucyjnej, że przepisy unijne, które stanowią w zasadzie z rąb prawa unijnego, a najważniejsze jego elementy, a mówię tu o zasadach dotyczących przezorności zapobiegania naprawienia szkody w środowisku u źródła zasady, które stanowią o tym, że Unia Europejska, a zatem Polska dąży do wysokiego poziomu ochrony środowiska, rozumianego również jako warunki życia i zamieszkiwania ludzi. Te wszystkie zasady powodują, że Polska już w tym momencie ma realne prawne podstawy do tego, aby ograniczać wykorzystywanie paliw kopalnych.
Bardzo dziękuję. Agnieszka stupkiewicz lat 3 nieprawna z frlank Balt była razem z nami w TOK 360, a już za chwilę oddamy głos. Tak chyba mogę powiedzieć młodemu pokoleniu w sprawie list wyborczych w przyszłych wyborach w sprawie takiej Obywatelskiej mobilizacji po ubiegłej niedzieli środowisk opozycyjnych moimi państwa gościem będzie Wiktoria jędruszkowiak aktywistka klimatyczna. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA